Setari Cookie-uri

Maghiara versus Romana

asa e ...iti vine sa crezi??? mie nu prea.. stai sa caut un ziar de scandal sa vedem si alte opinii...

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:41
mai dandanic, sa pic naibii de uimire :)))))
sa n-aiba wiki nici un articol despre sfantu' tokes?????ntz, ntz, ntz
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:47
uite aici cateva articole... imi aminteam eu cate ceva de anul trecut....

http://www.frontnews.ro/politic/partide/consiliul-national-al-maghiarilor-din-transilvania-sprijina-actiunile-electorale-pro-autonomie-10348

mai e unul....

http://www.frontnews.ro/social-si-economic/eveniment/tokes-acuza-politicienii-romani-ca-au-alimentat-climatul-antimaghiar-din-romania-8865


si inca unul....

http://www.frontnews.ro/politic/partide/eurodeputatii-pd-se-opun-inscrierii-lui-tokes-in-ppe-acesta-ii-cere-sprijin-lui-traian-basescu-6078

imi aminteam eu bine ceva de genul asta cu autonomia lu' peste.....
cam alta macare de peste fata de ce scrie wikipedia...

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:48
multumesc, esti prea amabila, dar n-am nici un chef sa-mi stric si bruma de buna dispozitie de pe fundul canii :D
mai bine citesc aberatii p-aici, e un topic cu exercitii de sintaxa
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:53
mai mi-am amintit eu cate ceva de la inceputul topicului de asta dar acu am avut timp sa citesc articolele alea...
in sfarsit ai dreptate azi e sambata... hai mai bine sa ne delectam cu vreun banc
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:55
14 ani in urma...
Miercurea Ciuc,pt prima data in viata !!

ajung la piata,incerc sa cumpar ceva ..
arat cu degetul,o taraba.. ,doua, trei..
nu sunt servit,aproape ca plec plangand ,nu voiam decat soric de porc
si acum il vad ..

era clar ,maghiarii sunt foarte rai..!!

am plecat de acolo,merg doar cativa km si fac stanga pe o strada cu plopi..
ajung in satul Misentea..,sper sa nu gresesc denumirea !!
probleme grave la masina,era noapte..
nu stiam o iota, limba !!
au sarit oamenii..,cu suflet si animale,cu palinca si cea mai mare bucata de slana ce o vazusem pana atunci,inclusiv
cazare..!!!
a doua zi,aflu ca in acel sat nu exista decat o familie de romani ..

multumesc celor ,ce atunci ne-au fost aproape si au demonstrat ca putem convietui impreuna..!!

concluzia :
de vadimi si becalizari, nu suferim nici unii ,nici altii..

Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:57
Dupã ce Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, le spuse:
- Îmi mai rãmân doar douã daruri pentru voi. Unul este arta de a face pipi din picioare si al doilea...
- Eu! Eu! Eu! Eu îl vreau pe primul, Doamne, te rog, te implor, mi-ar simplifica si usura viata în mod substantial! strigã Adam.
Eva acceptã dând din cap si zise cã lucrurile astea nu aveau atâta importantã pentru ea. Dumnezeu îi dãdu lui Adam primul dar. Adam scoase chiote de bucurie si începu sã alerge prin grãdina raiului, fãcându-si nevoia pe lângã toti copacii si desenand cu stropi pe nisip.
Dumnezeu si Eva îl contemplau în liniste pe bãrbatul nebun de fericire. Dupã un timp, ea se întoarse cãtre Creator si-l întrebã:
- Care e celãlalt dar, Doamne?
- Orgasm multiplu.
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:58
asa este stef... sunt oameni si oameni...

nasol e ca cei de la "varf" instiga la tot felul de aberatii... si atunci comportamentul automat ti se modifica.

la mine sti bine ca toata sefimea e "bilingva" ....dar sunt momente in care sunt nervosi si stresati si din instinct vorbesc pe ungureste ...asa ca....

e de inteles uneori asta, nu e de inteles insa faptul ca inca se instiga la crearea sau sustinerea autonomiei unui tinut de tip stat in sta.... avem in europa un exemplu urat ...kosovo.....
poate ca nu se va ajunge la asta dar.... niciodata nu poti sti unde pot duce frictiunile de genul asta....

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:02
despre tokes..,respect curajul lui din decembrie 89..!!
istoria ,il va pastra viu pt ceea ce a facut !!
lupta lui ,pt autonomie teritoriala..,consider ca este gresita

Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:05
dap, ... aia spun si eu...

nu imi plac extremele... cum nu imi place ni9ci becali sau vadim am aceeasi repulsi fata de toti extremistii din politica....

consider ca pt "frictiunile " din covasna si harghita.... astia din politica sunt de vina....

no si acum va las pt ca ma bag la film....
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:08
ba eu nu respect nimic!
nici o convingere sau ideologie de pe pamant nu justifica punerea in primejdie de moarte, si asta cu buna stiinta a altor persoane, printre care si copii si adolescenti.
omul e clar deranjat.
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:09
nu stiu la ce faci referire..???
daca te referi la 12 martie..,sa stii ca gresesti profund !!
istoria ,ii va pedepsi pe politicienii de atunci..
vizionare placuta,ema !!
pupici tie si mamei Ani !!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:13
"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc.Nu stiu initial cat era denumirea asta de ireverentioasa.Cert este ca in zilele noastre nu este.Interesant totusi cum numai maghiarii se mai numesc asa.Defapt indiferent cum li se spune si cu ce intentii adevarul este ca:exista un stat Ungaria. Toti locuitorii acestui stat se numesc maghiari si pot fi de nationalitati diferite:maghiari,sasi sarbi,croati etc,ei vorbesc (daca vor,daca nu se inteleg prin semne)limba maghiara si limba materna(daca o stiu)Exista un stat Romania.Toti locuitorii acestui stat sunt de cetatenie romana.Cetatenii romani ai acestui stat pot fi de nationalitati diferite:romani,maghiari,tigani,ucrainieni,sasi,lipoveni,turci(si cine mai stie ce),ei vorbesc (daca vor)romaneste si in limba materca.Maghiarii de pretutindeni vorbesc limba maghiara,cu eventuale regionalisme desigur dar tot maghiara se numeste.Limba ungureasca nu exista si ca atare nu o vorbeste nimeni.
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:39
da dar tot asa germanilor le spunem nemti , chiar daca nu exista limba nemteasca, nu?
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:41
De la: eka, la data 2008-11-22 22:39:42"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc.Nu stiu initial cat era denumirea asta de ireverentioasa.Cert este ca in zilele noastre nu este.Interesant totusi cum numai maghiarii se mai numesc asa.Defapt indiferent cum li se spune si cu ce intentii adevarul este ca:exista un stat Ungaria. Toti locuitorii acestui stat se numesc maghiari si pot fi de nationalitati diferite:maghiari,sasi sarbi,croati etc,ei vorbesc (daca vor,daca nu se inteleg prin semne)limba maghiara si limba materna(daca o stiu)Exista un stat Romania.Toti locuitorii acestui stat sunt de cetatenie romana.Cetatenii romani ai acestui stat pot fi de nationalitati diferite:romani,maghiari,tigani,ucrainieni,sasi,lipoveni,turci(si cine mai stie ce),ei vorbesc (daca vor)romaneste si in limba materca.Maghiarii de pretutindeni vorbesc limba maghiara,cu eventuale regionalisme desigur dar tot maghiara se numeste.Limba ungureasca nu exista si ca atare nu o vorbeste nimeni.


permite-mi te rog sa fiu putin ....
eh hai sa spunem caraghioasa daca vrei:

UNGURɪTE adv. În felul maghiarilor, ca maghiarii; în limba maghiarã. –
ÚNGUR ~i m. Persoanã care face parte din populaþia de bazã a Ungariei sau este originarã din Ungaria; maghiar.

conform dex online... cuvantele exista in limba romana ...si cu totii intelegem la ce anume ne referim.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:43
si nu stiu de unde ai scos aia cu ungur denumire generica pt ardelean, din vreo carte de istorie cumva?
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:43
exact.Bine punctat.
magda_65
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:45
A! cat despre personajele din discutie (Vadim,Tokes&Co),ce bine ar fii ca astia sa fi fost vanzatorii de la Petrom sau aia de la piata si sa se exprime numai prin semne
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:47
....ardeleni suntem toti cei care traim in Ardeal,insa nu toti suntem unguri,Ardealul este o regiune cuprinsa din Transilvania..."Tu Ardeal,Tu Ardeal,iti suntem osteni,Templul Sfant,templul Sfant,Muntii Apuseni"...
magda_65
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:49
dex online ce zice de limba ungureasca?
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:52
De la: eka, la data 2008-11-22 22:47:57A! cat despre personajele din discutie (Vadim,Tokes&Co),ce bine ar fii ca astia sa fi fost vanzatorii de la Petrom sau aia de la piata si sa se exprime numai prin semne


am sa iti spun o chestie dura... din puntul meu de vedere.
marko bela , seful ...mai marele UDMR-ului.vorbeste romaneste atat de ingrozitor uneori in public,in declaratiile de presa incat ...imi e mie rusine de rusinea care ar trebui sa o simta el.

iti dau un exemplu, seful meu, ungur sadea, vorbeste impecabil limba romana fara accent (decat daca e nervos) ...exemple de "bilingvi ,am foarte multe sa iti dau, oameni care isi dau singuri seama ca e un dezavantaj sa nu vorbesti limba tarii in care traiesti si lucrezi ,etc.

ca sa termin cu un proverb :" pestele de la cap se impute"
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:53
Aia de l-au omorat pe proprietarul mioritei cine erau?Moldoveanu cu miorita,si baietii rai cine erau?Vranceanu si ...ungureanu cumva?Era din Ungaria sau din jud.Covasna/Harghita?
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:55
De la: eka, la data 2008-11-22 22:47:57A! cat despre personajele din discutie (Vadim,Tokes&Co),ce bine ar fii ca astia sa fi fost vanzatorii de la Petrom sau aia de la piata si sa se exprime numai prin semne


din pacate "ungureste" nu stiam deloc la vremurile alea..
asta ca ...,iti place termenul!!
iar acum ,stiu cateva cuvinte ce mi le reamintesc de atunci..

Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:55
draga mea, sa inteleg ca te deranjeaza denumirea de ungur?
chiar nu inteleg, ca nu gasesc nimic suparator in acest cuvant, e firesc, cel putin asa imi pare mie, adica nu poti sa zici : " o maghiara superba si focoasa", ca nu suna bine, cel putin asa imi pare mie, spui "o unguroaica superba" si suna exact cum trebuie, nu esti de aceeasi parere?
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:57
De la: eka, la data 2008-11-22 22:52:10dex online ce zice de limba ungureasca?


scuza-ma putin dar a pomenit careva ceva de "limba ungureasca" ?????
eu incerc sa recitesc toate posturile si inca nu vad pe unde scrie "limba ungureasca".

sa ne intelegem bine tara se numeste ungaria.... nu se vorbeste "ungureasca"...ci se vorbeste ungureste,
adica "in stil" unguresc, precum ungurii.

ma faci sa o iau pe urmele lui wolfy ... nah! ca m-am prostit....!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:58
si Ungureanu este un nume comun in Ardeal, ca si Munteanu, Moldoveanu, etc
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:59
De la: eka, la data 2008-11-22 22:55:25Aia de l-au omorat pe proprietarul mioritei cine erau?Moldoveanu cu miorita,si baietii rai cine erau?Vranceanu si ...ungureanu cumva?Era din Ungaria sau din jud.Covasna/Harghita?


eeee uite aici chiar m-ai pierdut de musteriu ca nu am idee la ce anume te referi..
te referi cumva la balada miorita????
ca sa stiu ce anume iti raspund...

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:00
Va rog sa ma credeti:Indiferent cum s-ar numi ei si ce o fi ei nimeni nu stie ,nu poate,este imposibil sa vorbeasca ungureste.Aceasta limba nu exista!Limba maghiarilor indiferent cum sunt numiti,este maghiara.
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:01
....limba ungureasca ...nici nu exista.
magda_65
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:02
pai hai sa vedem cum spun englezii la limba maghiara?????
hai sa vedem cum spun francezii la limba maghiara???
hai sa vedem cum spun romanii la limba maghiara???

nu ai inteles faptul ca a vorbi ungureste este egal cu a vorbi "limba maghiara"????
nimeni de pe aici nu am vazut pana acum sa fi spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA"....,ma refer in afara de tine....



se vorbeste franzuzeste = se vorbeste limba franceza(in franceza)
nu exista Frantuzia
se vorbeste englezeste = se vorbeste limba engleza
nu exista Englezia....

si exemplele pot continua...

exista canada ,nu exista implicit " limba canadiana " ,din umilele mele cunostiinte se vorbeste in englezeste sau in frantuzeste....
in canada ,vreau sa zic.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lily,pisicuta gri petrol cu portocaliu, deosebita 1 De la: ralsera 2 Iunie 2010 22:48
Budgetul familiei in Ro 39 De la: mkdisk 25 Martie 2009 15:44
unde putem manca sanatos si gustos? 10 De la: ralu_zar 3 Iunie 2009 18:13
heeelp!! 4 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 08:37
buna 1 De la: simona58 6 Februarie 2008 12:49