Setari Cookie-uri

Iubirea fata de Dumnezeu si aproapele nostru, mai este?

Credeti ca este posibil ca sa nu putem aspira la imparatia cerurilor, cand Dumnezeu este dragoste, ºi prima poruncã datã de Dumnezeu este sã “iubeºti pe Dumnezeu cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu ºi cu toatã mintea”, ºi a doua: “Iubeºte pe aproapele tãu ca pe tine însuþi”. Cine va îndeplini aceste douã porunci, pe care se bazeazã Legea Nouã, acela va intra în locaºul raiului. Dacã noi, oamenii, nu avem dragoste - nu avem viaþã. Dacã nu avem dragoste, nu vom putea intra în Împãrãþia Cerurilor

Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:13
Vom stii la Apocalipsa ce rasplata vom primi. Oricum la cat de multa cainta avem, sansele sa accedem foarte sus stiti de pe acum cat de mari sunt............

Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:16
cred ca at cand vorbim de rai e ceva mult prea departe,ceva imposibil de atins,noi muritorii care nu stim sa ne iubim pe noi dar pe aproapele nostru?acum cand si copiii fac crime?cand oamenii devin monstri?e din ce in ce mai rau...si ne mai intrebam de ce ne pedepseste dumnezeu?
dalilascumpy
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:20
In primul rand, eu cred ca Dumnezeu ne pedepseste, sincer. Nu sunt o religioasa, am credinta mea care se imbina cu o educatie si niste principii morale foarte bine puse la punct, dar eu consider ca Dumnezeu inseamna iubire. Numai gandirea noastra limitata si egoista ne face sa credem ca Dumnezeu ne pedepseste... Wake up...noi ne pedepsim unii pe altii si asa a fost mereu...
raniya
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:43
*In primul rand eu cred ca Dumnezeu NU ne pedepseste... asta era fraza de fapt, scuze
raniya
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:44
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:45
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:46
De la: raniya, la data 2008-11-26 16:44:22*In primul rand eu cred ca Dumnezeu NU ne pedepseste... asta era fraza de fapt, scuze


Buna raniya, da-mi voie sa te contrazic si sa-ti zic k da, Dzeu ne pedepseste, asa cum i-a pedepsit si pe Adam si Eva k nu au ascultat de El.
ganditi-va in primul rand k Dzeu si-a sacrificat singurul Sau fiu, pt k sa ne impacam cu El... si noi in ziua de azi nici nu-L mai bagam in seama pe Dzeu sau de Fiul Sau, acum suntem demodati dak vbim de Dzeu, sau dak duminik mergem la biserik, dak ne rugam sau citim Biblia, Dzeu este dragoste, nu-i asa? Dzeu este Tatal nostru si ne iubeste, muuuuuult. Oare nu credeti k Dzeu sufera knd noi suntem atat de indiferenti cu El? Parintii nu-si pedepsesc copiii knd gresesc? si o fac spre binele lor, cu atat mai mult cred k Dzeu ne pedepseste knd gresim, pt k este spre binele nostru.
sper sa ma fi facut inteleasa, asta e parerea mea
10nails
Postat pe 1 Ianuarie 2009 23:31
Despre care dumnezeu vorbesti?
(un exemplu: dumnezeu in VT este aspru, manios si pedepseste)

Postat pe 3 Ianuarie 2009 07:51
De la: Roco, la data 2009-01-03 07:51:13Despre care dumnezeu vorbesti?
(un exemplu: dumnezeu in VT este aspru, manios si pedepseste)

era manios k nu-L ascultau.
De NT (noul testament), k atunci isi arata Dzeu Tatal adevarata dragoste prin Iisus Hristos: Ioan 3:16 Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viaþa veºnicã.
10nails
Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:51
De la: dalilascumpy, la data 2008-11-24 12:20:11cred ca at cand vorbim de rai e ceva mult prea departe,ceva imposibil de atins,noi muritorii care nu stim sa ne iubim pe noi dar pe aproapele nostru?acum cand si copiii fac crime?cand oamenii devin monstri?e din ce in ce mai rau...si ne mai intrebam de ce ne pedepseste dumnezeu?


Scumpy,Dumnezeu e Iubire,El nu pedepseste, doar iti pune in cale niste obstacole,niste incercari,pentru ca noi sa trecem peste toate cu credinta in suflet...pt ca cei mai multi dintre noi cred ca daca li se intampla ceva rau,D-zeu ori ii pedepseste , ori i-a uitat...si nu e asa..totul este ca noi sa reusim sa depasim si sa invingem greutatile cu credinta in suflet si in gand,si sa nu o pierdem nici chiar in momentele grele din viata...
liza24_84
Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:59
Tu ai fi in stare sa suporti o incercare cam asa: Dumnezeu te pune sa-ti ucizi cei sapte - hai unspe - copii. Si tu sa faci asta, pentru ca te incearca Dumnezeu?
Eh?

Postat pe 5 Ianuarie 2009 18:29
De la: Roco, la data 2009-01-05 18:29:04Tu ai fi in stare sa suporti o incercare cam asa: Dumnezeu te pune sa-ti ucizi cei sapte - hai unspe - copii. Si tu sa faci asta, pentru ca te incearca Dumnezeu?
Eh?

Unde ai auzit/citit k Dzeu i-a zis cuiva sa-si ucida copiii?
10nails
Postat pe 6 Ianuarie 2009 19:35
Draga mea, cu tot respectul, trebuie sa mai citesti Biblia...
Era o poveste din VT. Dumnezeu l-a pus pe cineva sa faca asta, si respectivul a facut-o... dovedind astfel credinta lui in El...deci... astept raspunsul la intrebarea daca tu ai face asta...ca sa-ti dovedesti credinta...

Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:35
Sa iubesti oamenii dar sa nu ai incredere in ei. Un paradox nu ? ce-nseamna asta? fa-le bine dezinteresat ,nu astepta nimic in schimb nici macar un "multumesc".
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:51
Trebuie sa recunoastem ca sunt momente in viata cind intrebam "unde esti Doamne? " sau "Doamne ce faci cu mine"? Mi s-a-ntimplat sa trec prin astfel de incercari cind nu mai credeam , cind ma pierdusem de fapt de durere si neputinta ;acum spun : "faca-se voia TA" si merg mai departe pina la capat.
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:55
De la: Roco, la data 2009-01-08 13:35:10Draga mea, cu tot respectul, trebuie sa mai citesti Biblia...
Era o poveste din VT. Dumnezeu l-a pus pe cineva sa faca asta, si respectivul a facut-o... dovedind astfel credinta lui in El...deci... astept raspunsul la intrebarea daca tu ai face asta...ca sa-ti dovedesti credinta...


shtiu ca Dzeu l'a pus la incercare pe Avraam sa-si sacrifice fiul,pe Isaac, insa Avraaam era convins ca se va intampla ceva si fiul nu-i va muri. citesc Biblia, stai linistit, insa nu am reusit sa o citesc pe toata(din VT).
si iubirea fata de aproapele tau trebuia sa te indemne sa-mi spui despre cine este vba, ca asa mai invatam si noi, nu sa ma judeci ca nu citesc biblia...

tot ce iti pot spune, e ca nu cred k as putea sa fac ceea ce a facut avraam..desi tre sa facem tot ce ne cere Dzeu.
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:08
De la: , la data 2008-11-24 12:13:44 Credeti ca este posibil ca sa nu putem aspira la imparatia cerurilor, cand Dumnezeu este dragoste, ºi prima poruncã datã de Dumnezeu este sã “iubeºti pe Dumnezeu cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu ºi cu toatã mintea”, ºi a doua: “Iubeºte pe aproapele tãu ca pe tine însuþi”. Cine va îndeplini aceste douã porunci, pe care se bazeazã Legea Nouã, acela va intra în locaºul raiului. Dacã noi, oamenii, nu avem dragoste - nu avem viaþã. Dacã nu avem dragoste, nu vom putea intra în Împãrãþia Cerurilor



La cat de multa iubire fata de aproape este in ziua de azi, ma tem ca toti vom ajunge in iad

Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:11
eu cred asa :cand murim vine cineva si ne i-a cunoscut mama tata sora si ne duce spre tunel ne lumineaza calea ajungem la judecata dupa cele 3 zile de plimbat prin locurile cunoscute si dupa ce trecem prin judecata domnului ajungem in iad sa ne ispasim pacatele si porma in rai ...
ana_blonda
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:18

Dumnezeu e tot, in tot si peste tot! Nu cred in Rai, in Iad sau in vreun batranel care asteapta sa ma judece dupa moarte, imi place sa cred in oameni, cred ca ceea ce dai aia primesti. Dumnezeu e ceea ce putem noi fi ca oameni...doar ca uneori uitam sa fim oameni...

Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:33
De la: Roco, la data 2009-01-08 13:35:10Draga mea, cu tot respectul, trebuie sa mai citesti Biblia...
Era o poveste din VT. Dumnezeu l-a pus pe cineva sa faca asta, si respectivul a facut-o... dovedind astfel credinta lui in El...deci... astept raspunsul la intrebarea daca tu ai face asta...ca sa-ti dovedesti credinta...

sa fie Iov cel in cauza ...????
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:57
sa fim sanatosi o sa vedem noi cand o-m murii
ana_blonda
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:00
si lui Iov i-au murit copiii, dar nu el(Iov) i-a omorat... kiar nu shtiu la cine se refera.
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:02
De la: ana_blonda, la data 2009-01-19 23:00:46 sa fim sanatosi o sa vedem noi cand o-m murii


si daca va fi prea tarziu atunci ? :-<
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:04
De la: Shefa, la data 2009-01-19 23:02:16si lui Iov i-au murit copiii, dar nu el(Iov) i-a omorat... kiar nu shtiu la cine se refera.


pai daca nu mi-a obosit prea tare neuronul de la atata invatat parca Iov a fost pus la incercare in felul asta ,adica sa ii moara urmasii .... .toti urmasii ...
in sfarsit rocco stie la ce s-a referit si probabil ca o sa si spuna.

dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:07
da, au murit toti(in afara de nevasta, park), care ii zicea sa blesteme pe Dumnezeu pt k l-a adus in halu asta ( sau km asa ceva) , k el era bolnav, la pat, si cu toate suferintele lui , Iov a ramas credincios lui Dumnezeu. Si toate astea s-au intamplat pt ca Dzeu se lauda cu Iov, k nu mai este nimeni pe pamant ca el.
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:15
Domnul a zis Satanei: "Ai vãzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pãmânt. Este un om fãrã prihanã ºi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu ºi se abate de la rãu."
ªi Satana a rãspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui ºi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul mâinilor lui, ºi turmele lui acoperã þara.
Dar ia întinde-Þi mâna, ºi atinge-te de tot ce are, ºi sunt încredinþat cã Te va blestema în faþã."
Domnul a zis Satanei: "Iatã, îþi dau pe mânã tot ce are, numai asupra lui sã nu întinzi mâna." ªi Satana a plecat dinaintea Domnului.Iov 1:8-12
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:17
De la: , la data 2008-11-24 12:13:44 Credeti ca este posibil ca sa nu putem aspira la imparatia cerurilor, cand Dumnezeu este dragoste, ºi prima poruncã datã de Dumnezeu este sã “iubeºti pe Dumnezeu cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu ºi cu toatã mintea”, ºi a doua: “Iubeºte pe aproapele tãu ca pe tine însuþi”. Cine va îndeplini aceste douã porunci, pe care se bazeazã Legea Nouã, acela va intra în locaºul raiului. Dacã noi, oamenii, nu avem dragoste - nu avem viaþã. Dacã nu avem dragoste, nu vom putea intra în Împãrãþia Cerurilor

Helouuuuuuuu! Care Dumnezeu mai?!
Nu exista nici un Dumnezeu.
emilia84
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:27
dar pe tine cine te-a creeat???
Maimuta?????
AlyB
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:04
mes . meu era pt. emilia 84
AlyB
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taur-gemeni 18 De la: v_raluca_c 5 Iunie 2009 12:36
piercing in buric 2 De la: Barbiepink 12 Septembrie 2013 22:20
Ce-mi recomandati sa citesc pt a incepe psihologia?? 1 De la: CrAiSsA 29 Septembrie 2009 16:51
unde e bariera dintre ¨doar prieteni¨ si ¨2 persoane atrase unul de celalalt¨?? 20 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 14:56
Valcencelor, Ramnicencelor !! 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:02