Setari Cookie-uri

Fondul de ten-->frumusete sau maturitate??

Fondul de ten te imbatraneste inainte de termen?eu am 19 ani si folosesc mai rar, nu e prea devreme sa folosesc de acum?!
lady_gaga_01
Postat pe 2 Octombrie 2008 22:10
eu niciodata nu m-am facut cu fond de ten,pur si simplu mi se pare ca arata foarte aiurea pe fata,parca ai avea o masca,se vede de la o posta...eu ma fac cu pudra bronzanta,nu iese atat de mult in evidenta ca si fondul de ten.

Postat pe 2 Octombrie 2008 22:13
da exact asa am eu impresia! dar sunt persoane care folosesc in exces, il iei cu shpaclu dp fatza:))))! e necesar sa dai doar at cand e cazu parerea mea:)
lady_gaga_01
Postat pe 2 Octombrie 2008 22:21
eu nu prea cred ca e cazul,mai ales cand esti foarte tanara,de obicei cele care se dau cu fond de ten vor sa-si acopere imperfectiunile fetei,dar oricum tot urat arata,mai ales la cele care au tenul mai alb se vede diferenta din avion

Postat pe 2 Octombrie 2008 22:25
Fondul de ten nu are doar rolul de a masca anumite imperfectiuni(si chiar nu mi se pare ca un fond de ten sau o crema coloranta pot sa mascheze cine stie ce defecte) , ci de a proteja tenul impotriva prafului si a altor impuritati din atmosfera ...mai ales la poluarea care exista in ziua de azi. Un fond de ten bun nu degradeaza pielea , atata vreme cat te demachezi intotdeauna.Plus ca e recomandat de dermatologi ca baza de machiaj.Un blush afecteaza pielea obrazului daca nu esti data cu fond de ten inainte. Ideea este sa nu fie folosit chiar oricand , in exces si avand o culoare diferita de a pielii tale naturale , ceea ce te face ridicola. De asta exista testere in magazine...ca sa vezi ce ti se potriveste cel mai bine Orice produs cosmetic daca nu e de buna calitate si nu e folosit cum trebuie poate dauna pielii ..La urma urmei vedetele folosesc la tv in exces fondul de ten ...iar eu am vazut cateva si aveau in realitate un ten imaculat...deci , totul e ce produs folosesti si cum o faci....
Kittynelle
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:10
iarna este chiar indicat sa folosesti o crema si un fond de ten are rol de protectie....vara mai putin se foloseste fondul de ten mai ales knd este foarte cald.
vai larisa ce gandire limitata ai dak tu nu folosesti fondul de ten asta nu inseamna k ai tenul perfect si esti zana din povesti..ia o mai usor ...incet incet...da un search pe google sau citeste o revista ia vezi ce zice??

Postat pe 6 Octombrie 2008 23:16
pfff! te-ai bagat si tu in seama ,ce sa-ti zic...
sunt zana din povesti,te oftici?sunt eu de vina cu ceva ca tu ai fata plina de cosuri si nu stii cu ce sa te acoperi??pune-ti o patura in cap cand iesi din casa daca fondul de ten nu mai face fata.

Postat pe 6 Octombrie 2008 23:57
Larisa stay chill,you are better than a fairy
fluturas_
Postat pe 7 Octombrie 2008 00:18
Eu una folosesc fondul de ten ff rar. Pur si simplu nu simt nevoia sa incarc fata mai mult decat este strict necesar. Si , din experienta mea, oricat de bun e fondul de ten si oricat de bine il aplici tot se vede...
Acum, daca as avea ceva de acoperit (urme lasate de acnee, pete rosiatice, semne de oboseala) probabil ca as folosii frecvent.
Dar nu as folosii fonul de ten zilnic sub justificarea ca protejeaza tenul. Cred ca asta e doar o gaselnita a marilor comercianti de produse cosmetice. Daca vrei sa protejezi tenul folosesti creme /geluri cu factor de protectie, dar nu va reusii nimeni sa ma convinga ca , astupandu-ti toti porii cu fond de ten sau pudra faci tenului un bine.
serena1
Postat pe 7 Octombrie 2008 10:48
Larisa vezi ca o sa-ti strici tenul daca te mai dai cu pudra fara sa fii data si cu fond de ten! mai bine nu ti mai dai cu nimic.

Fondul de ten nu este folosit numai de catre persoanele care au imperfectiuni sau cosuri ci de catre toate femeile care si doresc protectie,hidratare,intretinere, prospetime, rezistenta si nu in ultimul rand o nivelare estetica a tenului... asta este cel mai important!
Se poate vorbi despre fond de ten ca despre o hainuta care se imbraca dimineata si se inlatura seara. Si aceasta hainuta nu trebuie sa lipseasca din "garderoba" unei femei.

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:10
De la: serena1, la data 2008-10-07 10:48:57Eu una folosesc fondul de ten ff rar. Pur si simplu nu simt nevoia sa incarc fata mai mult decat este strict necesar. Si , din experienta mea, oricat de bun e fondul de ten si oricat de bine il aplici tot se vede...
Acum, daca as avea ceva de acoperit (urme lasate de acnee, pete rosiatice, semne de oboseala) probabil ca as folosii frecvent.
Dar nu as folosii fonul de ten zilnic sub justificarea ca protejeaza tenul. Cred ca asta e doar o gaselnita a marilor comercianti de produse cosmetice. Daca vrei sa protejezi tenul folosesti creme /geluri cu factor de protectie, dar nu va reusii nimeni sa ma convinga ca , astupandu-ti toti porii cu fond de ten sau pudra faci tenului un bine.


Important este sa se vada frumos! Si se vede iti spun sigur, daca este un fond de ten de calitate!

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:12
nici eu nu folosesc fond de ten ( decat cu miiiici exceptii, de cateva ori pe an iar atunci aleg Clinique).. doar perle bronzante.. si asta dintotdeauna. Iar tenul meu este in continuare imaculat
si nu cred ca protejeaza tenul.. nope.. o crema buna protejeaza tenul..
fondul de ten este pt machiaj, deci are rol EVIDENT estetic

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:17
Larisa , mamica , nu pune la suflet Cred ca asta mi`ar mai trebui sa vad...sa iasa cearta pe un topic despre fond de ten Haideti mai fetelor , oricine poate sa aiba un ten superb daca are grija de el , nu e fondul de ten mare problema a frumusetii Eu de cele mai multe ori nu ma machiez de lene O crema hidratanta si sunt fresh...
Kittynelle
Postat pe 7 Octombrie 2008 18:23
iti dai seama puffi ca nu ma cert nu am cu cine dar m-a enervat modul de exprimare al domnisoarei...

Postat pe 7 Octombrie 2008 19:03
motanik Data: 2008-10-07 18:10:23
Larisa vezi ca o sa-ti strici tenul daca te mai dai cu pudra fara sa fii data si cu fond de ten! mai bine nu ti mai dai cu nimic.

Fondul de ten nu este folosit numai de catre persoanele care au imperfectiuni sau cosuri ci de catre toate femeile care si doresc protectie,hidratare,intretinere, prospetime, rezistenta si nu in ultimul rand o nivelare estetica a tenului... asta este cel mai important!
Se poate vorbi despre fond de ten ca despre o hainuta care se imbraca dimineata si se inlatura seara. Si aceasta hainuta nu trebuie sa lipseasca din "garderoba" unei femei.


scuza-ma dar nu sunt de acord absolut deloc cu tine,cum adica femeile care si doresc protectie,hidratare,intretinere, prospetime, rezistenta trebuie sa foloseasca fond de ten??deja ii atribui fondului de ten niste calitati pe care nu le merita...
si eu daca ma dau doar cu crema hidratanta si cu pudra bronzanta nu am absolut nici o problema cu tenul,stai linistita,pudra nu e de 2 lei...

Postat pe 7 Octombrie 2008 19:25
si eu folosesc foarte rar fond de ten.......


inainte foloseam aproape zilnic........si sincer.....nu am observat sa dauneze tenului........


orium il foloseam numai iarna, si atunci proteja cat de cat impotriva frigului......


cat despre urme sau diferenta de culoare, se rezolva foarte usor........daca fondul de ten este foarte apropiat de uloarea tenului tau........eu una il amestecam cu crema hidratanta pe mana si apoi il aplicam pe fata, si nu raman urme de loc, nici nu se observa ca esti data cu fond de ten.......
dienuta_nou
Postat pe 7 Octombrie 2008 19:33
cred ca excesul strica, ca in orice. eu am zile si zile. zile in care fata imi radiaza si zile in care trebuie ajutata. si atunci folosesc un pic de fond de ten si niste perle bronzante. nu am observat sa apara vreo problema, mai ales ca si fondul de ten si produsele de ingrijire pe care le folosesc sunt peste medie. acum, daca se strica, asta e, pana la urma tot ajungem acolo. ori ca incep botoxul cu un an mai devreme ori ca nu, tot aia e.
kiya
Postat pe 8 Octombrie 2008 08:15
pfff...tare asta cu botoxul..totusi , cred ca trebuie sa ai fata decazuta rau sa ajungi acolo , doamne fereste ...poate la 60 de ani ...mama are un ten superb la varsta ei n`are nevoie de botox...deci eu zic totusi sa incercam sa ne ingrijim , nu sa ajungem la masuri extreme decat daca se cere impetuos acest lucru
Kittynelle
Postat pe 8 Octombrie 2008 13:52
botoxul nu se foloseste pentru probleme grave, acolo amorteste un rid. nu mi se pare extrem, ala e Michael Jackson, eu daca o sa consider la 35-40 ca vreau sa-mi iau 10 ani de pe fata, o sa-mi fac injectia asta. apropo de asta, mama nu poate sa stea fara fond de ten, acum la 50 de ani. pana acum vreo 5 ani nu folosise niciodata dar i s-au spart niste vinisoare mici rosii pe fata, pe obraji si arata foarte rosie fara el.
kiya
Postat pe 8 Octombrie 2008 18:09
De la: Larisa82, la data 2008-10-07 19:25:02motanik Data: 2008-10-07 18:10:23
Larisa vezi ca o sa-ti strici tenul daca te mai dai cu pudra fara sa fii data si cu fond de ten! mai bine nu ti mai dai cu nimic.

Fondul de ten nu este folosit numai de catre persoanele care au imperfectiuni sau cosuri ci de catre toate femeile care si doresc protectie,hidratare,intretinere, prospetime, rezistenta si nu in ultimul rand o nivelare estetica a tenului... asta este cel mai important!
Se poate vorbi despre fond de ten ca despre o hainuta care se imbraca dimineata si se inlatura seara. Si aceasta hainuta nu trebuie sa lipseasca din "garderoba" unei femei.


scuza-ma dar nu sunt de acord absolut deloc cu tine,cum adica femeile care si doresc protectie,hidratare,intretinere, prospetime, rezistenta trebuie sa foloseasca fond de ten??deja ii atribui fondului de ten niste calitati pe care nu le merita...
si eu daca ma dau doar cu crema hidratanta si cu pudra bronzanta nu am absolut nici o problema cu tenul,stai linistita,pudra nu e de 2 lei... [/quote


hai nu te supara asa pe mine! si eu am zile in care nu ma machez deloc pentru ca nu ma intereseaza cum ma vede lumea, si am perioade in care tenul meu arata asa de bine (sau cel putin asa mi se pare mie) incat nu merita sa l mai incarc cu nimic!
Dar recunosc, imi place fondul de ten! si in nici un caz nu m am gandit vreo secunda ca pudra ar fi de 2 lei!

Postat pe 9 Octombrie 2008 23:49
Mama mia mai fetelor,cata galceava pe o tema asa marunta,parca fondul de ten ar fi o chestiune de viata si de moarte.Eu nu am avut niciodata un ten perfect si folosesc fond de ten,unul de la avon,cu consistenta cremoasa,care este foarte fin si bun.Nu il folosesc zilnic,nu o sa ne dam acum cu fond de ten si cand mergem cu picii in parc(cazul meu ca am copii).Nu ai probleme cu tenul nu-l folosi decat la ocazii speciale cand imprejurarile iti cer un machiaj complet,in rest cat mai naturala ,cu atat mai frumoasa!Dar sa nu uitam ca nu toata lumea are tenul impecabil si atunci decat sa iasa pe strada sau la servici si sa se simta complexata de aceasta problema mai bine isi alege un fond de ten bun ca sigur nu dauneaza atat de mult.
parerea mea!
si sa deschidem o noua discutie ca asta e deja banala!
va pup pe toate,sa fiti frumoase si sanatoase!
sdanaioana
Postat pe 12 Octombrie 2008 14:34
Eu folosesc zilnic fondul de ten si batonul corector...Doar vara de sunt bronzata folosesc doar crema.

Nu arat imbatranita ... si nici riduri nu am.
Dar imi protejeaza fata, am observat ca dupa o perioada ce nu am folosit fondul de ten ptr ca imi era si mie frica sa nu-mi stic fata ma umplusem de cosuri, nu spun ca nu am niciun cos dar mai mult de 3-4 nu se intampla sa vezi pe fata mea!

Acum depinde de voi cum va simtiti bine si de timp. Dar nu cred ca iti stica tenul deoarece exista o tehnologie ce tot evolueaza..

Am prietene ce folosesc f rar fondul de ten si nu au probleme cu acneele , dar ce sa va spun io cred ca mai conteaza si cum iti obisnuiesti tenul.

Oricum stie cineva un fond de ten ce nu iti lasa urme pe haine???? Daca o exista acest lucru... Chiar exista?
dafffne
Postat pe 16 Octombrie 2008 15:22
eu nu folosesc deloc fond de ten..pana acum doar de 2 ori cand am fost la nunta si atunci la insistentele unei prietene...in general nu folosesc nici creme de fata...am inlocuit cu uleiuri eterice din trandafir, ulei din samburi de struguri, din conifere si levantica...si pot spune ca tenul meu arata bine si curat. si oricum uleiurile sunt fara parabeni si alte chestii daunatoare
Lulli
Postat pe 20 Octombrie 2008 12:51
uleiurile sunt intr-adevar f bune.. atata timp cat stii sa le alegi exact pe acelea care ti se potrivesc. O prietena obisnuieste sa isi puna cateva picaturi de ulei direct in crema de fata.. si ii este f benefic.
bine, adevarul e ca are si un ten f uscat.. probabil numai la astfel de ten e indicata procedura

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:04
Eu m-am ferit mereu de fond de ten. In primul rand pentru ca mi-e lene sa-l aplic, in al doilea rand pentru ca mi s-a spus in diferite randuri ca n-am nevoie. Nu ma dau decat cu pudra ca sa nu-mi luceasca zona T. Dar folosesc mereu crema hidratanta cu spf de cel putin 15. Nici nu ma gandesc sa ies din casa fara crema.

E adevarat ca am vazut fete care nu stiu sa-si aplice fondul de ten si arata ca niste papusi, dar am vazut si fonduri de ten super care nici nu se vad pe piele. Pentru mine fondul de ten are rolul de a uniformiza culoarea pielii, iar eu n-am probleme de felul asta, asa ca de ce sa folosesc?

De radicalii liberi si de razele nocive ale soarelui ma apara crema.

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:21
A! Un alt motiv pentru care nu folosesc fond de ten este ca lasa urme. Bleah, urasc asta.

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:24
Eu folosesc un fond de ten. Nu cred ca arat urit fara el..dar cu el, arat mult mai bine .Pararea mea: nu dauneaza nimic, daca este cumparat de unde trebuie (farmacie, de exemplu) O chestie, care este foarte daunatoare pentru pielea e fumatul-) Frumusetea este oglinda sanatatii, in primul rind.

Postat pe 20 Octombrie 2008 22:19
oops

Postat pe 20 Octombrie 2008 22:22

Postat pe 20 Octombrie 2008 22:23

Postat pe 20 Octombrie 2008 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor :( 7 De la: _3_Zina 15 Octombrie 2012 16:02
Ghicitul in palma 27 De la: ralu_zar 5 Mai 2009 19:02
relatii...intime intre colegi?e bine? 8 De la: sooorina 29 Mai 2013 14:36
intrebare...please help 20 De la: dyaaa 19 Ianuarie 2009 20:31
magazine on-line 3 De la: larase 3 Octombrie 2014 13:02