Setari Cookie-uri

Cand este momentul sa ne mutam impreuna?

Dupa casatorie, categoric!
Cassey_Tarot
Postat pe 7 Februarie 2009 00:08
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor


nu vreau sa te descurajez sau sa fiu rautacios dar ,am toata certitudinea ca daca te muti cu el totul se va termina.
asa ca,nici acum nu prea are rost.mai bine gasesti pe unu cu casa masa si masina.

dupa toti acesti ani daca va treziti bot in bot pentru prea mult timp,o sa va omorati,daca mai aveti si belele cu banii sau vine masa sa va viziteze prea des,chiar ca o sa va omorati.


asa ca......NICIODATA este raspunsul corect
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 7 Februarie 2009 01:15
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor


o parere sincera, cu un astfel de om probabil ca niciodata nu e bine sa te muti impreuna., cel putin nu tu.
daca dupa 5 ani de relatie este inca atasat de fustitele mamii...la fal va fisi cand vei locui cu el in aceeasi casa... o sa dea fuga la mama pt orice nimic.
dar asta este doar parerea mea sincera.
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Februarie 2009 10:52
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-02-07 01:15:09
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor


nu vreau sa te descurajez sau sa fiu rautacios dar ,am toata certitudinea ca daca te muti cu el totul se va termina.
asa ca,nici acum nu prea are rost.mai bine gasesti pe unu cu casa masa si masina.

dupa toti acesti ani daca va treziti bot in bot pentru prea mult timp,o sa va omorati,daca mai aveti si belele cu banii sau vine masa sa va viziteze prea des,chiar ca o sa va omorati.


asa ca......NICIODATA este raspunsul corect




hai sa iti spun ceva... eu (21) cu prietenul meu (23) suntem impreuna de 9 luni. si ne-am mutat impreuna dupa 2 zile dupa ce ne-am cunoscut... suntem foarte fericiti . si cred ca asa va fii mult timp de acum incolo.avem si noi probleme materiale dar ne descurcam cum putem si in loc sa ne certam pe tema asta din contra ne sustinem mereu unul pe celalalt ..ne spunem ca va fi bine... si ca o sa crestem si noi mari pana la urma.
ADDICTED_TO_LOVE
Postat pe 20 Februarie 2009 10:30
Avand in vedere ca aveti mult timp impreuna e absolut firesc sa vrei sa muti relatia la un urmator nivel sa zicem. Ai grija pt ca se schimba multe cand faci pasul acesta. Eu am trecut prin asa ceva.... la cam 2 luni m-am mutat cu prietenul meu fara sa realizez asta cu adevarat, iar acum la 1 an jumate realizez ca poate nu e ce-mi doresc.... si ma doare sa renunt la el. Acum eu am 22 de ani iar el 30. E firesc ca el sa se grabeasca insa nu s-a gandit si la mine in graba lui. Din cate vad dc prietenul tau nu vrea asta e un mare semn de intrebare.... poate insemna ca nu te vede ca pe ceva mai mult si ii este bine cum v-ati obisnuit sa va vedeti mai rar. Cred ca noi femeile ar trebui sa fim mai puternice si sa renuntam mai usor la ceea ce vedem ca nu corespunde cu dorintele noatre.
Toate cele bune si sper sa va fie bine!
livia870917
Postat pe 25 Februarie 2009 09:11
eu sunt cu prietenul meu de 17 zile si ne am mutat impreuna de ieri...iar luni mergem la starea civila sa depunem actele. dar eu sunt mai zgubilitica ...nu as sfatui pe nimeni sa faca asta. vom vedea ce o iesi pana la urma... dar daca privesc lucrurile obiectiv.. cred ca e bine sa te muti cu cineva atunci cand lucrurile sunt cat de cat serioase.iar pasul asta il faci ca sa vezi dc poti trai cu el sau nu. nici nu e bine sa stai 5 ani cu cineva fara sa locuiti impreuna fiindca altfel decurge o rel at cand stati impreuna si altfel cand nu. sa locuiesti cu cineva e pasul prin care iti dai seama dc e de viitor sau nu rel si dc merita sa continui sau nu.
baby_frances
Postat pe 27 Februarie 2009 19:19
anamaria eu sunt cu iubitul meu de 7 ani, ne stim din primul an de facultate.....si pot sa zic ca am 7 ani de cand stau cu el.....la camin stateam mai mult la el ........noi lucram in iasi asa ca acum stam impreuna.....dar platim o chirie de 150 de euro, platim utilitatile ..... asa ca daca vrei sa te muti impreuna trebuie sa fii sigur ca te descurci.....ma gandesc ca vreti sa va mutati doar voi doi, nu la unul din voi.....e frumos dar si greu

in legatura cu intrebarea ta....nu cred ca e un moment anume...la 1 an 3 luni si 7 zile...in care trebuie sa va mutati......cand sunteti constienti ca o sa reusiti sa va descurcati .....mutatul o sa fie un pas normal

zicea Ndrusu la un moment dat ca ce va faceti daca apar si copiii.....dar nu e obligatoriu sa apara un copil doar pentru ca s-au mutat impreuna....sunt atatea metode contraceptive acum....din pacate prea putin cunoscute in randul tineretului ...de aici si numarul mare de avorturi si sarcini in randul minorelor

bebelusha18
Postat pe 3 Martie 2009 19:44
De la: baby_frances, la data 2009-02-27 19:19:27eu sunt cu prietenul meu de 17 zile si ne am mutat impreuna de ieri...iar luni mergem la starea civila sa depunem actele. dar eu sunt mai zgubilitica ...nu as sfatui pe nimeni sa faca asta. vom vedea ce o iesi pana la urma... dar daca privesc lucrurile obiectiv.. cred ca e bine sa te muti cu cineva atunci cand lucrurile sunt cat de cat serioase.iar pasul asta il faci ca sa vezi dc poti trai cu el sau nu. nici nu e bine sa stai 5 ani cu cineva fara sa locuiti impreuna fiindca altfel decurge o rel at cand stati impreuna si altfel cand nu. sa locuiesti cu cineva e pasul prin care iti dai seama dc e de viitor sau nu rel si dc merita sa continui sau nu.


felicitari pentru curaj
bebelusha18
Postat pe 3 Martie 2009 19:46
parerea mea e ca te muti cu cineva atunci cand simti nevoia. eu am o relatie de 4 ani si ceva, dar ne-am mutat impreuna dupa jumatate de an. pot spune doar ca la inceput va fi destul de greu, fiecare vine cu tabieturile si obiceiurile lui, ai impresia ca ti se ia din spatiu, din libertate, compensate cu dormitul in bratele cuiva...mutatul impreuna inainte de casatorie are avantaje si dezavantaje...in primul rand e o modalitate buna de a-ti cunoaste partenerul, cu defecte si calitati...initial imi parea rau ca ne-am mutat impreuna, si poate ca si el a simtit acelasi lucru, dar acum e ok.
Lulli
Postat pe 17 Martie 2009 10:12
eu m-am mutat cu iubitul meu dupa 2 luni si cred ca e cel mai bun lucru pe care puteam sa il facem.acum nu mai putem sta unul fara altul, chiar dc mai avem zile proaste, suntem obositi sau nervosi din diverse motive si ne mai certam.acum depinde de persoabe si de cupluri, dar parearea mea e ca tre sa simti, dc e fortat, nu va merge.
je_baby
Postat pe 18 Martie 2009 13:02
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor


Prieteni vostri comuni care si-au propus sa se casatoreasca dupa 3 luni nu ar trebui sa conteze pentru tine.. Puneti mai multe intrebari despre cat de bine il cunosti tu pe el si el pe tine.. despre cat de buna este comunicarea dintre voi.. trebuie sa gasiti o solute impreuna, asta necesita discutii serioase.. afla exact ce doreste el de la tine.. ce doreste cu tine.. din ceea ce ne spui tu pare ca esti o persoana destul de deschisa.. dar prietenul tau mai putin.. mult succes si asteptam vesti in cazul unei schimbari de situatie..
zuzy_k
Postat pe 16 Mai 2009 17:29
Mutatul impreuna nu necesita casatorie.. asta e o idee proasta.. chiar daca cei doi sunt impruna de 10 ani.. trebuie mai intai sa probeze daca s-ar simti bine un timp aceiasi casa..
Atunci cand te multi cu prietenul/ prietena ta tabieturile se intalnesc si nu e neaparat sa se si potriveasca.. Cel putin asta e parerea mea..
zuzy_k
Postat pe 16 Mai 2009 17:34
am si eu nevoie de un sfat urgent am un rpieten de 3 ani eu acum am 18 ani sunt majora iar el implineste 21,eram mica si visdam ca la 18 ani vom sta impreuna dar lucrurrile s-au schimbat,il iubesc foarte mult dar mi-e teama sa ma mut cu el pt ca am o mama care imi este cea mai buna prietena si nu va accepota niciodata sa ma mut si nushtiu ce sa fac,daca ma voi muta la el ar insemna sa renunt la mama mea ceea ce nu vreau dar nici pe el nu vreau sa-l pierd el deja a inceput sa faca presiuni asupra mea,eu o tot lungesc ca nushtiu sa vad,mama mea..si tot asha dar in curanmd o sa se sature si nu vrea sa inteleaga ca nu pot alege intre el si mama mea ce ma fac?:((
TitirezUman
Postat pe 16 Mai 2009 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor, am nevoie de sfaturi urgente 23 De la: myssnatacha 26 Iulie 2010 11:56
Fetelor, UN SFAT va rog! 34 De la: kudika_pudika 1 August 2011 12:46
pot sa ma casatoresc in timpul liceului?> 26 De la: kudika_4884 11 Iulie 2012 15:25
Drama falsã a femeii de 30 ani 29 De la: sadora 27 August 2009 20:53
Casatorie intre persoane de acelasi sex 1 De la: kudika_1033628 4 August 2018 23:18