Setari Cookie-uri

o mama batrana si rea , ce faceti cu ea?

am uitat sa-i dau titlu subiectului, e trist dar alt titlu nu e potrivit decat... O MAMA REA
nefer
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:43
totusi, este o mama...trebuie sa ai grija de ea, batranetea ii schimba mult pe unii oameni, asta nu inseamna ca trebuie sa vrei sa faci ceva cu ea

Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:44
nu ai ce face cu ea.... daca e chiar asa de rea va veni si timpul cand o sa regrete...... din pacate familia nu o putem alege. fii tare si nu fa ce face ea
ariana25
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:47
DE CE E REA? PTR CA A IMBATRANIT? CATI ANI ARE?TU AI FOST BUNA CAND ERAI MICA? DA SI TU DETALII
CMBSTPMN
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:50
of, are 80 ani, nu e preocupata decat de cum arata, sa fie vopsita la par si eleganta si sa-si poarte bijuteriile cu briliante. Toate bune, pina aici, imi convine sa fie cocheta. Dar!!! E rea, blestema mai tot timpul, e manipulanta, speculeaza sentimentelro oanemilor, ( pe cei straini ccaci car e cum o cunoaste mai bine, fuge mancand pamantul.
Eu nu sunt singura la parinti dar sunt singura care mai am legatura cu ea, si ma manipuleaza cum vrea ea, stiind ca mi-e mila si nu pot dormi daca o las de izbeliste. Nu mi-a dat mie minic, niciodata, decat ceea ce indeobste e normal ca o mama sa dea unui copil. Am plecat relativ decreme de acaasa si sunt pe picioarele mele, adica a le sotului, de 30 ani. Ati citit bine, de 30 ani, si in acest timp am ajutat-o permanent, fara incetare, e clar?

nefer
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:12
Da, giorgia, ii iubim pe cei care ne ranesc
nefer
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:13
De la: nefer, la data 2008-11-24 14:12:24of, are 80 ani, nu e preocupata decat de cum arata, sa fie vopsita la par si eleganta si sa-si poarte bijuteriile cu briliante. Toate bune, pina aici, imi convine sa fie cocheta. Dar!!! E rea, blestema mai tot timpul, e manipulanta, speculeaza sentimentelro oanemilor, ( pe cei straini ccaci car e cum o cunoaste mai bine, fuge mancand pamantul.
Eu nu sunt singura la parinti dar sunt singura care mai am legatura cu ea, si ma manipuleaza cum vrea ea, stiind ca mi-e mila si nu pot dormi daca o las de izbeliste. Nu mi-a dat mie minic, niciodata, decat ceea ce indeobste e normal ca o mama sa dea unui copil. Am plecat relativ decreme de acaasa si sunt pe picioarele mele, adica a le sotului, de 30 ani. Ati citit bine, de 30 ani, si in acest timp am ajutat-o permanent, fara incetare, e clar?




tu faci bine ceea ce faci. Trebuie sa ai grija de ea, asta este datoria ta..nu gresesti cu nimic ;)

Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:16
De la: nefer, la data 2008-11-24 14:12:24of, are 80 ani, nu e preocupata decat de cum arata, sa fie vopsita la par si eleganta si sa-si poarte bijuteriile cu briliante. Toate bune, pina aici, imi convine sa fie cocheta. Dar!!! E rea, blestema mai tot timpul, e manipulanta, speculeaza sentimentelro oanemilor, ( pe cei straini ccaci car e cum o cunoaste mai bine, fuge mancand pamantul.
Eu nu sunt singura la parinti dar sunt singura care mai am legatura cu ea, si ma manipuleaza cum vrea ea, stiind ca mi-e mila si nu pot dormi daca o las de izbeliste. Nu mi-a dat mie minic, niciodata, decat ceea ce indeobste e normal ca o mama sa dea unui copil. Am plecat relativ decreme de acaasa si sunt pe picioarele mele, adica a le sotului, de 30 ani. Ati citit bine, de 30 ani, si in acest timp am ajutat-o permanent, fara incetare, e clar?



tu ai nevoie de o incurajare dar eu vine cu un "repros"....... cred ca e vina ta..... nu esti destul de puternica ca sa nu te poata manipula
ariana25
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:17
scuzati cacofonia nici nu am realizat cand am tst
ariana25
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:18
Si totusi e mama ta
Comunica cu ea incearca poate iese ceva
yumy
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:41
stiu ca eu sunt de vina, prin slabiciunea mea, dar cum sa nu fiu slaba in fata mamei si sa nu cedez cind are nevoie de ajutor? Desi imi propun sa o refuz sa merg seara la ora 22 sa-i pun parul pe bigudiuri, nu rezist, ma gandesc ca asta e singura ei bucurie acum si eu nu tin cont si... desi maine muncesc si sunt franta de oboseala, ma pun pe taxi si merg la ea.
Nu-i o treaba buna...
nefer
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:03
De la: nefer, la data 2008-11-25 12:03:53stiu ca eu sunt de vina, prin slabiciunea mea, dar cum sa nu fiu slaba in fata mamei si sa nu cedez cind are nevoie de ajutor? Desi imi propun sa o refuz sa merg seara la ora 22 sa-i pun parul pe bigudiuri, nu rezist, ma gandesc ca asta e singura ei bucurie acum si eu nu tin cont si... desi maine muncesc si sunt franta de oboseala, ma pun pe taxi si merg la ea.
Nu-i o treaba buna...


din ce-am inteles eu e "rea" ptr ca manipuleaza , vrea sa fie cocheta iti cere lucruri inutile si se simte disperata daca refuzi .. ceva gen santaj sentimental

acum ce sa-ti zic ..daca doamne fereste era la pat bolnava nu avea deloc pofta de viata , n-ar fi interesat-o nici daca bea apa sau nu era mai bine? atunci i-ai fi indeplinit cererile cu bunavointa?

nu stiu nu sunt in situatia ta si nici n-am fost dar am vazut-o pe mama ducandu-se zi de zi s-o ingrijeasca pe cumnata ei ( care toata viata a fost contra mamei- cu toate rautatile de rigoare ) si a ingrijit-o cand nu se putea mai misca deloc din pat , a ascultat-o , a mangaiat-o timp de 8 luni ..mama care vomita de la cel mai usor miros a ingrijit un om in care plesneau oasele si care murea

si ca orice om sper sa nu ajung sa fie nevoie sa-mi ingirjesc parintii dar decat sa nu-i am prefer sa stau stalp langa patul lor sau atenta la "toanele " lor

ps : cu cata usurinta spui "ti-a dat ceea ce in mod normal o mama da copilului ei " ..in fine ..daca -i asa ce face un copil "in mod normal" ptr parintii lui?
CMBSTPMN
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:15
tocmai asta spun, ca o ajut desi e rea cu mine si ma barfeste si vorbeste urat cu mine. Cind e sa faca o rautate e sanatoasa, cand poate sa faca si ea singura ceva, e bolnava, atunci are nevoie de servitori si pentru ca sa dea un telefon in locul ei, desi toata ziua sta la telefon si vorbeste cu prietenele si barfeste. Si, culmea, barfeste pe cei care o ajuta, adica pe cei care sunt langa ea, ca celelalte 2 surori ale mele, au plecat si nu le intereseaza. Ele in schimb sunt bune.. intelegi, au mai fost cazuri din astea. Eu l-am ingrijit pe socrul meu, l-am adus la noi acasa, a murit de cancer, in bratele mele, si cu care nu am avut o relatie nemaipomenita cind a fost sanatos, dar macar aveam satisfactia ca imi multumeste si se uita recunoscator la mine. Nici nu-mi trebuia mai mult. IN ultima zi de viata, isi clatina capul pe perna si a spus: "ce-ai facut tu pentru mine...." A compensat asta toate noptile nedormite (pt ca vroiam sa-l menajez pe sotul meu) si faptul ca mi-am expus sufletul la asa o mare suferinta, sa asist, cu o mila imensa, la un sfarsit... previzibil
nefer
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:22
unii oameni devin mai ursuzi si irascibili pe masura ce imbatranesc.ai rabdare cu ea.
intrebarea e un pic comica totusi...cum ce sa faci cu ea...accept-o asa cum e si ai grija de ea...sau dak nu mai rezisti urmareste filmul "Arunc-o pe mama din tren"
razz
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:59
misto! ziceam ce sa fac cu ea in sensul in care sa ma complac in situatia de exploatata, manipulata si prelucrata de ea, sau sa fac opozitie si sa fac mereu selectie, la ce sa o ajut si la ce nu,adica ce e important, vital si ce nu? POt si asta, sa-i spun de exemplu, mama, nu e atat de importat sa-ti aduc ziarul acum, daca sunt bolnava, masina mea stricata si e un timp sa nu scoti nici cainii afara. Nu vei muri fara ziarul de azi. Cam asta vroiam sa zic, ok??
nefer
Postat pe 8 Decembrie 2008 13:50
Trebuie sa inveti sa spui NU.
Nu stiu cum se intampla, dar sa presupunem ca te suna duminica cand tu esti cu toata familia la masa si-ti spune ca sa vii repede la ea, pentru un motiv oarecare. Ei bine, oricat de vinovata ar incerca ea sa te faca sa te simti, trebuie sa-i spui: NU...adik, nu acum! Vin dupa ce mancam cu totii! Daca incepe cu "ce fiica rea esti tu", nu trebuie sa te simti vinovata, nu esti rea, esti o fiica super, dar ai prioritati. "Ce fiica rea esti tu" este doar o incercare de santaj in a carei plasa nu trebuie sa cazi.
Sper ca am fost destul de clara

Postat pe 8 Decembrie 2008 14:26
IN fine, cineva a inteles cum sta treaba, Crista, exact asa stau lkucrurile.. mai exista cineva in situatia asta, speculat de cineva din familie, santajat sentimental?
nefer
Postat pe 10 Decembrie 2008 09:09
He he, am experienta cu iubita mea mama, dar la mine stau altfel lucrurile (din foarte multe puncte de vedere). Eu am fost mai egoista si i-am zis NU de atatea ori, incat a renuntat sa ma mai bata la cap...l-a luat pe frati-miu la rand.

Postat pe 10 Decembrie 2008 16:45
asta e problema mea, pot sa-i spun si eu NU, dar pe urma imi fac atatea probleme de constiintas incat imi spun de fiecare data ca nu o mai refuz, ii fac toate poftele, oricat de extravagante ar fi numai sa nu ma mai culpabilizez, nu dorm noaptea si ma gandesc oare cum s-o fi simtit, parasita, daca ajung si eu asa, etc, etc. Nu stiu cum sa gandesc ca sa-mi linistesc constiinta, si cati or mai fi in situatia mea, toata viata trebuie sa fim sclavii si servitorii neconditionati ai mamei naostre? ca de tata nu vorbesc, el nu ar face niciodata asa un abuz
nefer
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:48
Pai atata timp cat realizezi ca e abuz, de ce-ti faci probleme de constiinta?
Poti discuta cu o prietena sau o femeie de aceeasi varsta cu tine, sa-ti zica cum are ea grija de mama ei. Astfel iti poti da seama cam care-i norma (adica cam ce e normal sa se intample) si poate asa nu te vei mai simti vinovata.

Postat pe 11 Decembrie 2008 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carti de joc personalizate 4 De la: loredanakis 28 Septembrie 2009 04:05
Dragii mei 32 De la: Barbie30_ 22 Decembrie 2010 17:28
ma puteti ajuta,va rog, intr-o problema? 46 De la: catalina_hetel 17 Octombrie 2008 22:22
BRAVO! 1 De la: kudika070387 13 Iulie 2010 16:50
Dilema morala! 49 De la: iris_4_ever 8 Iulie 2010 18:49