Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre preoti?

Am fost de curand la botezul verisoarei mele si am ramas cu un gust amar in ceea ce priveste preotii. In primul rand ca ne-au programat tarziu si se grabeau sa plece acasa asa ca a fost un botez realizat in 15 minute, si in al doile rand, au inceput sa-si ceara banii parca cu ingrijoarare sa nu cumva sa fugim si sa nu platim. Am auzit de astfel de preoti dar nu am crezut niciodata ca sunt chiar asa. Voi ce parere aveti? Ati intalnit astfel de preoti?
melimela
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:27
pai doar oameni sunt si ei..si romani pe deasupra..
inocica2
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:29
Parere foarte proasta - majoritatea sunt avari.
Kathara
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:19
se poate si mai rau...fratele unei pritene e "preot" un mare curvar si un betiv notoriu mai rau decat avar zic eu
ariana25
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:34
Se pare ca motivul principal pentru care acesti oameni devin preoti sunt banii.
melimela
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:37
Exista si preoti cu har...foarte putini, e adevarat..
Restul nu sunt f, credinciosi, fac asta doar pt. bani, ca orice alta slujba.
Eu aveam la tara un popa care injura si scuipa in Biserica

Si un dascal care a baut tot vinul pt impartasanie (asta asa, de amuzament, ca nu prea are leg. cu subiectul topicului )

Multi preoti sunt nesimtiti...ca, vorba cuiva de mai sus, sunt oameni si mai sunt si romani pe deasupra
ramo_88
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:43
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 14:59
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:01
foarte proasta...ar trebui impuscati

Postat pe 31 Decembrie 2008 19:59
Pacat de meseria asta frumoasa...sincer. Motivatia care sta in alegerea meseriei este gresita.Se fac preoti pentru bani sau pentru orice alt motiv, uitand de "chemare", care cred ca s-a uitat undeva in negura timpurilor.Oricum, pacatul este al lor.Uita ca una dintre cele mai dificile aspecte ale acestei meserii este si aceea de a ne da un exemplu de crestin.Sau macar sa incerce.
xENx
Postat pe 1 Ianuarie 2009 21:36
NU vreau sa generalizez...sunt si ei oameni...dar pe mine m-a afectat o chestie...voiam (eu cu prietenul meu...care nu prea este bisericos dar l-am convins eu ca este bine) sa ma impartasesc de sarbatori acum 4 ani si am mers la o biserica (nu conteaza unde si cine)...si vreau sa va spun ca am stat de la 9 pana la 12.30 si nu ne-a impartasit. noi eram in biserica, popa a stins LUMINILE ne-a lasat acolo in intuneric...s-a dus intr-o camaruta si...nu mi-a venit sa cred ce am vazut ca face....si-a bagat mana intr-un cos de nuiele si si-a luat cativa PUMNI de bani si i-a bagat sub sutana! Am ramas masca!
paula27
Postat pe 2 Ianuarie 2009 10:52
Dragii mei,poate am gandit cateodata si eu ca voi pana D-zeu mi-a scos in cale un preot,o persoana deosebita.Intr-adevar in state,in New York,e un preot catre 60 si ceva de ani dar e o adevarata binecuvantare sa iei parte la slujbele lui si mai ales la ceea ce spune si ce te invata;pot spune ca in acest an am invatat mai mult decat in toti anii in care am mers la biserica in romania.D-zeu sa-l binecuvanteze si pe el si familia lui si sa de-a domnul sa intalniti si voi preoti ca el si sa va doriti sa mergeti aproape duminica de duminica chiar daca de multe ori faci 2 ore pana la biserica.va saruuuuuuuuuuuut.
cireshica71
Postat pe 5 Ianuarie 2009 02:52
pe lumea asta exista medici, ingineri, profesori, gunoieri, functionari(etc, ati prins ideea) si preoti. asta e meseria lor...dar sunt oameni ca si noi. si, ca in orice meserie, exista oameni devotati sau mai putin devotati. multi isi fac meseria cu placere si altii o fac strict pentru bani. multi dintre noi au nesansa sa cunoasca preoti care au uitat valoarea meseriei lor(asta daca au stiut-o vreodata). si atunci, prin actiunile lor, ne fac pe noi sa ne scarbim de notiunea generala de preot. din fericire, mai exista pe lumea asta si preoti adevarati care chiar cred ca menirea lor pe pamant este de a fi legatura cu divinitatea.
pentru noi toti insa, legatura cu divinitatea se poate face direct, din interiorul nostru catre EL. trebuie doar sa credem asta si se intampla. cine simte astfel e fericit, fara a fi nevoie sa se spovedeasca unui simplu om.
cu alte cuvinte, nu aveti nevoie de preot pentru a fi credinciosi.
la multi ani tuturor sfintilor ion de ziua lor !
chandramuki_md
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:44
crede-ma exista tot feluri de preoti.Adica , la randul lor si ei sunt oameni, au slabiciunile lor ,dar si un juramant in care zic:" nu voi fi iubitor de argint"....Multi nu se tin de acent juramant.:-(
adelinade
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:53
De la: ariana25, la data 2008-11-26 13:34:58se poate si mai rau...fratele unei pritene e "preot" un mare curvar si un betiv notoriu mai rau decat avar zic eu







Se mai intampla.Dar sunti si preoti care au dragoste fata de Dunmnezeu si ajuta pe oameni.Am aflat nu de mult ca un preot si-a parasit nevasta pentru o ..sa spun asa..."femeie de moravuri usoare"
adelinade
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:55
Toti sunt o apa si-un pamant.
Conduc de fapt o franchisa...

Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:56
Si doctorii depun un juramant si citi din ei il respecta? Dar judecatorii? De ce sa ne legam doar de preoti? De ce se asteapta de la ei sa fie supra oameni? Doar pentru ca stiu Biblia mai bine ca noi?
Sunt oameni cu har in fiecare meserie asa cum sunt si fara har.
Noi, acolo unde lucram suntem 100% constiinciosi? Suntem determinati numai de pasiune in ceea ce facem sau mai mult de ....nevoia de supravietuire?
micabis
Postat pe 16 Ianuarie 2009 02:09
De la: ramo_88, la data 2008-12-04 10:43:38Exista si preoti cu har...foarte putini, e adevarat..
Restul nu sunt f, credinciosi, fac asta doar pt. bani, ca orice alta slujba.
Eu aveam la tara un popa care injura si scuipa in Biserica

Si un dascal care a baut tot vinul pt impartasanie (asta asa, de amuzament, ca nu prea are leg. cu subiectul topicului )

Multi preoti sunt nesimtiti...ca, vorba cuiva de mai sus, sunt oameni si mai sunt si romani pe deasupra



Asa este.foarte putini cu har....dar poate ati auzit de parintele Argatu din Vrancea...e unul din cei mai minunati preoti....si se bucura asa mult cand vede tineri in biserica sau la slujbele pe care le tine acasa...daca aveti vreo problema ce credeti ca poate fi rezolvata cu ajutorul unui preot vi-l recomand de parintele Argatu...
lusha_ubitik
Postat pe 16 Ianuarie 2009 02:24
Vorba :fa ce zice popa si nu CE face popa se verifica in multe cazuri ....
mari_ana1
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:04
se dau sfinti dar nici pe departe nu sunt ,/////fumatori betivi lingusitori si tot cei mai rau si pe deasupra nu cunosc nici pe dumnezeu dau anvataturi gresite carei favorizeaza pe ei

Postat pe 1 Februarie 2009 02:28
preotii catolici sunt de treaba
Asynia
Postat pe 1 Februarie 2009 02:29
Si eu il cunosc pe Preotul Argatu, e singurul preot care l-am cunoscut si isi face meseria cu adevarat, am am cunoscut un singur preot foarte credincios dar a murit de mult. Am auzit si de preotul din New York. Si preotul din NY si parintele Argatu sunt persoane in varsta. Ma intreb daca exista vreun preot mai tanar care sa-si faca meseraia din placere si nu pt bani
fevronia
Postat pe 1 Februarie 2009 04:22
Eu cred ca legatura intre tine si Dumnezeu nu o poate stabili un om care pacatuieste la fel de mult ca si noi, ci tu singur in sufletul tau poti admite daca exista cu adevarat o forta Suprema si sa te gandesti ca are grija de tine.Nu cred ca in momentul in care un om de 2 ori pe an merge la un nene si ii zice cum si in ce fel a pacatuit, toate i se sterg cu un burete.
The_me
Postat pe 1 Februarie 2009 10:55
De la: micabis, la data 2009-01-16 02:09:15Si doctorii depun un juramant si citi din ei il respecta? Dar judecatorii? De ce sa ne legam doar de preoti? De ce se asteapta de la ei sa fie supra oameni? Doar pentru ca stiu Biblia mai bine ca noi?
Sunt oameni cu har in fiecare meserie asa cum sunt si fara har.
Noi, acolo unde lucram suntem 100% constiinciosi? Suntem determinati numai de pasiune in ceea ce facem sau mai mult de ....nevoia de supravietuire?


Pai se presupune ca sunt supra oameni ... sunt conducta ta de transmisie cu Dumnezeu.
Kathara
Postat pe 1 Februarie 2009 11:00
Asynia,
...Oare nu datorita faptului ca "tin" de Papa si Occident si nu de Balcani ?? Aia au legi interne foarte stricte pe care daca le incalca sunt excomunicati, nu prea gasesc "iertare" ca pe la noi...si mai e un detaliu... preotii romano catolici nu sunt romani desi sunt cetateni romani.....sunt unguri, armeni, etc...deci au din start alte valori decat preotii romani...
ocs
Postat pe 1 Februarie 2009 11:44
Sa le maresca salariile ...voi stiti ca dupa 20 de ani de scoala au salarii cuprinse intre 100-150 ron din care statul da doar jumatate iar diferenta o ai daca ai servicii(botezuri,cununii,etc)si va mai spun ceva ,sa se faca o diferenta de salarii intre cei de la oras si cei de la tara pt ca la tara se traieste la limita saraciei.la oras se fac programari iar la tara ai 1 cununie la 6 luni,un botez la 1 an ca sunt doar sate imbatranite si sarace .apoi mai vb si de conditia Preotului ,iar nivelul intelectual e acelasi(aceeasi facultate)doar ca unii au sansa iar cei multi traiesc mizer.VA SPUNE CINEVA CARE MANANCA ACEASTA PAINE!
sasuk
Postat pe 1 Februarie 2009 14:21
da.... nici eu nu am o parere buna ptr preoti ..........E TRIST.........Ispita e mare in ziua de azi e greu sa te aptii atunci cind sti ca o poti face fara sa-ti zica nimeni mimic........intradevar multi se fac preoti ptr bani e banoasa meseria........ SINT f putini cei cu har care stiu sa accepte doar necesarul.....iar restul sa ajute pe ceilalti nevoiasi care au nevoie de ajutor.........
STITI ce am observat si e f adevarat .........multa lume primeste impartasanie cu toate ca nu o merita ..si asta din cauza preotilor ptr ca nu intreaba ceea ca trebuie .......si omul la rindul lui nici el nu spune tot.........LEGEA LUI D-ZEU e f aspra , stricta , pe cind preotii dau ptr orice impartasanie........
AICI IN IASI..........am cunoscut acum multi ani un preot la biserica frumoasa......era batrin pe atunci si ca sa vezi ca si acum traieste..........mi-am luat inima in dinti si am fost la el si i-am cerut ajutorul ..........nu ma socotit in nici un fel .......ci ma ajutat si cu sfaturi si cu bani........am tinut legatura cu el ......si cind a trebuit sa ma casatoresc ma ajutat sa-mi fac nunta religioasa la biserica ......adica nu am pus eu nici un ban...........am servit acolo prajituri ,vin, sucuri..tot ce trebuie ptr o nunta ........DECI DRAGIIMEI , se poate nu! oare de ce nu sint toti asa.........asa si nu v-am nici macar nu il intereseaza bogatiile traieste din putin si a mai si infiat un copil mic .......doar avea 3 mari........are o masina care se transporta veche...........PE CIND ALTI PREOTI nu stiu decit saa aiba masini straine.........am auzit intre timp ca acest preot ajuta f multa lume asa cum poate .........E UN PREOT SI UN OM EXTRAORDINAR.........ARE UN CALM SI O LINISTE SUFLETEASCA DE NEDESCRIS............
A trecut prin f multe greutati a fost dat afara din casa ptr ca sa facut manastire acolo ........a trecut si printr-o operatie grea ..............si acum a reusit sa aiba o biserica a lui tot in acea zona , ptr ca lumea il iubea f mult ............norocul lui ca are un coleg la fel de bun ca el si e mai tinar...................
CE VREAU eu sa va mai zic SI OMUL are greseala lui asta ptr ca nu e destul de credincios cu multe cunostinte ptr biserica .................cind ceri unui preot sa iti tina o slujba roagal sa tio faca asa cum trebuie nu pe fuga ..........AI TOT dreptul sa ceri trebuie sa sti cum sai impui nu sa fi moale ..........tot asa ai dreptul sa nui dai nici bani .CA DOAR NU E SCRIS NICAERI.........dar multa lume este naiva nu stiu decit sa dea bani ..........de asta sint invatati si preotii si doctorii etc .nu? deci noi sintem vinovati noi oamenii si ne mai si plingem de greselile altora care de fapt sint ale noastre.

LA ACEL BOTEZ nu sa stiut cum sa se vb cu preotul cum sa se puna probleblema destul de serioasa .........nu trebuia acceptat asa ceva .......... e datoria lui sa stea atit cit trebuie ..........
powere_of_love9
Postat pe 1 Februarie 2009 14:39
De la: chandramuki_md, la data 2009-01-07 09:44:12pe lumea asta exista medici, ingineri, profesori, gunoieri, functionari(etc, ati prins ideea) si preoti. asta e meseria lor...dar sunt oameni ca si noi. si, ca in orice meserie, exista oameni devotati sau mai putin devotati. multi isi fac meseria cu placere si altii o fac strict pentru bani. multi dintre noi au nesansa sa cunoasca preoti care au uitat valoarea meseriei lor(asta daca au stiut-o vreodata). si atunci, prin actiunile lor, ne fac pe noi sa ne scarbim de notiunea generala de preot. din fericire, mai exista pe lumea asta si preoti adevarati care chiar cred ca menirea lor pe pamant este de a fi legatura cu divinitatea.
pentru noi toti insa, legatura cu divinitatea se poate face direct, din interiorul nostru catre EL. trebuie doar sa credem asta si se intampla. cine simte astfel e fericit, fara a fi nevoie sa se spovedeasca unui simplu om.

Total de acord
Bambi89
Postat pe 1 Februarie 2009 17:21
De la: Lusha_ubitik, la data 2009-01-16 02:24:55
De la: ramo_88, la data 2008-12-04 10:43:38Exista si preoti cu har...foarte putini, e adevarat..
Restul nu sunt f, credinciosi, fac asta doar pt. bani, ca orice alta slujba.
Eu aveam la tara un popa care injura si scuipa in Biserica

Si un dascal care a baut tot vinul pt impartasanie (asta asa, de amuzament, ca nu prea are leg. cu subiectul topicului )

Multi preoti sunt nesimtiti...ca, vorba cuiva de mai sus, sunt oameni si mai sunt si romani pe deasupra



Asa este.foarte putini cu har....dar poate ati auzit de parintele Argatu din Vrancea...e unul din cei mai minunati preoti....si se bucura asa mult cand vede tineri in biserica sau la slujbele pe care le tine acasa...daca aveti vreo problema ce credeti ca poate fi rezolvata cu ajutorul unui preot vi-l recomand de parintele Argatu...


mai sunt si exceptii cum spui tu, dar aceia sunt batrani si au alta gandire fata de cei din ziua de azi.....
Bambi89
Postat pe 1 Februarie 2009 17:24
pana akum nu am auzit d e asa ceva si niki nu am intalnit norokul meu,dar nu stiu ce sa zik fiecare are''datinile'' lui si dak omu se grabea n-ai ce face
e_l_l_a
Postat pe 1 Februarie 2009 17:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EUROVIZION 2014 4 De la: Iulia_Nechifor_1 15 Iunie 2014 22:37
'semnati si voi petitia pentru infiintarea politiei animalelor!' 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 17:54
Care barbati sunt mai sexi ? 29 De la: kudika_966303 28 Iulie 2014 22:33
Cadoul ideal pentru aniversarile celor dragi! 1 De la: Comanda_Caricaturi_1 8 August 2012 17:04
Formula de lapte Aptamil Milupa 2 De la: ilumax_76 17 Februarie 2012 16:56