Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre preoti?

De la: Kathara, la data 2009-02-01 11:00:43sunt conducta ta de transmisie cu Dumnezeu.
Astia-s templierii...

Postat pe 1 Februarie 2009 20:26
pt cineva care zicea ca preotilor tb sa li se mareasca salariile, in occident multi preoti pt a se intretine in timpul saptamanii au alt serviciu, iar duminica si in zilele de sarbatoare tin slujbe la biserica, statul nu le plateste nici un ban, biserica e intretinuta din banii comunitatii.
Nu vad de ce in Romania n-ar fi la fel. preotii care isi iubesc meseria si ar putea castiga un ban in plus facand slujbe speciale ca parintele Argatu, iar ceilalti pot practica si alta meserie pt veniturio suplimentare.
Biserica Romano catolica e bogata, avand in vedere ca de-a lungul secollelor a constitutit una din puterile statului si a functionat in state apusene bogate ca : Spania, Franta, Italia etc Tot ea a infiintat si Inchizitia pt a-si consolida puterea.
Una din motivele pt care preotii Romano catolici li se impune sa nu se casatoreasaca e faptul ca biserica vrea ca toate veniturile sa-i ramana ei si sa nu fie transmise de preoti familiei lor. Din acesta cauza unii preoti si chiar papi au avut amante, si probabil sunt altii care au amante si in ziua de astazi. Din ce stiu eu aceasta biserica percepe taxe destul de ridicate enoriasilor.
fevronia
Postat pe 2 Februarie 2009 01:37
fevronia,


Biserica Romano Catolica a fost bogata...acum nu mai are decat bisericile ca si bogatii - turistice...
Nu-mi dau seama de unde ai scos-o pe asta... citez: "Una din motivele pt care preotii Romano catolici li se impune sa nu se casatoreasaca e faptul ca biserica vrea ca toate veniturile sa-i ramana ei si sa nu fie transmise de preoti familiei lor. Din acesta cauza unii preoti si chiar papi au avut amante, si probabil sunt altii care au amante si in ziua de astazi. Din ce stiu eu aceasta biserica percepe taxe destul de ridicate enoriasilor". (facem abstractie de greselile ortografice si gramaticale)

Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...
ocs
Postat pe 2 Februarie 2009 17:22
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07fevronia,


Biserica Romano Catolica a fost bogata...acum nu mai are decat bisericile ca si bogatii - turistice...
Nu-mi dau seama de unde ai scos-o pe asta... citez: "Una din motivele pt care preotii Romano catolici li se impune sa nu se casatoreasaca e faptul ca biserica vrea ca toate veniturile sa-i ramana ei si sa nu fie transmise de preoti familiei lor. Din acesta cauza unii preoti si chiar papi au avut amante, si probabil sunt altii care au amante si in ziua de astazi. Din ce stiu eu aceasta biserica percepe taxe destul de ridicate enoriasilor". (facem abstractie de greselile ortografice si gramaticale)

Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...



VOI STITI ca defapt religia ORTODOXA E PRIMA RELIGIE........asta e defapt religia ..........
Dar dupa anul 1000 si ceva ..SAU gasit care mai decare timpiti ca sa zic mai pe rom.......si au inceput sa se desparta in tot felul de religii............
Iar casatoria e data de la d-zeu ca sa putem sa ne inmultim creztineste si nu in pacat .
powere_of_love9
Postat pe 2 Februarie 2009 18:07
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07Biserica Romano Catolica a fost bogata...acum nu mai are decat bisericile ca si bogatii - turistice......

Esti total neinformata.
Vaticanul detine peste 22 de banci in toata lumea, peste 30 de televiziuni, peste 100 de ziare, si printre altele distributia de energie electrica in Italia (80%), de gaz (60%) etc si etc.

Deci nu are numai bogatii turistice ... ci are si cateva chestii acolo de aduc bani.


Toti preotii din Romania sunt platiti de la buget, adica din impozitele si taxele colectate de populatie si de la firme.

Postat pe 2 Februarie 2009 18:54
PREUTIi sunt niste slujitori a lui DUMNEZEU depinde cum slujeste si cum are grija de turma ce o pastoreste ,caci si ei vor fi judecati odata cu turma ;adica omenirea'' NOI NU SUNTEM IN MASURA SAI JUDECAM CACI ARE CINE !!
soimualb
Postat pe 3 Februarie 2009 02:14
Roco,
nu o lua chiar ad literam...ma refeream la faptul ca biserica biserica catolica in prezent nu mai are mai nimic din ce avea odata...era cel mai bogat "regat"...
ocs
Postat pe 3 Februarie 2009 16:58
powere_of_love9,
Esti total pe langa subiect...
ocs
Postat pe 3 Februarie 2009 16:59
De la: ocgiogi, la data 2009-02-03 16:59:59powere_of_love9,
Esti total pe langa subiect...


DACA AI FI MAI ATENTA AI OBSERVA CA NU AI DREPTATE .......

CI TU ESTI ACEEA.......
powere_of_love9
Postat pe 3 Februarie 2009 22:19
De la: ocgiogi, la data 2009-02-03 16:58:32Roco,
nu o lua chiar ad literam...ma refeream la faptul ca biserica biserica catolica in prezent nu mai are mai nimic din ce avea odata...era cel mai bogat "regat"...

Are mult mai mult...si acum e cel mai....
(prietenii stiu de ce)

Cat priveste despre diferentele dintre ortodoxi si catolici, astea sunt lucruri foarte putine si de o importanta minora. Problema principala ca ii separa tine de politica...
Asa ca va certati pentru nimic, amandoua sunt absolut acelasi lucru.

Postat pe 3 Februarie 2009 22:25
Nu ma refeream la biseca catolica din romania ci la biserica catolica din toata lumea, Citeste mai jos, chestia cu cine afost prima biserica nu ma intereseaza, acum aprox 1000 de ani in urma a fost o lupta pt putete intre papa si patriarhul constantinopolului. in care acestia s-au excomunicat reciproc, pe urma cele doua biserici au evoluat diferit. Am citit carti istorice in mai multe limbi asa ca stiu ca l-a inceput preotii catolici earau casatoriti, apoi au fost fortati sa divorteze de sotii si sa-si renege copii.pt a se" dedica " bisericii .
Am scris comentariul respectiv pt ca am vazut ca unele persoane tind sa idealizeze biserica catolica, din punctul meu de vedere toti sunt la fel, unii sunt dedicati meserii altii fac din preotie o meserie ca oricare alta.
Crestinistinismul nu e decat o religie ca oricare alta. Crestinii : catoli, protestanti, ortodocsi, penticostali etc nu reprezinta decat 33% din popultia lumii, 21% sunt musulmani, iar restul alte culte religioase sau atei.

"The Vatican has large investments with the Rothschilds of Britain, France and America, with the Hambros Bank, with the Credit Suisse in London and Zurich. In the United States it has large investments with the Morgan Bank, the Chase-Manhattan Bank, the First National Bank of New York, the Bankers Trust Company, and others. The Vatican has billions of shares in the most powerful international corporations such as Gulf Oil, Shell, General Motors, Bethlehem Steel, General Electric, International Business Machines, T.W.A., etc. At a conservative estimate, these amount to more than 500 million dollars in the U.S.A. alone.

"In a statement published in connection with a bond prospectus, the Boston archdiocese listed its assets at Six Hundred and Thirty-five Million ($635,891,004), which is 9.9 times its liabilities. This leaves a net worth of Five Hundred and Seventy-one million dollars ($571,704,953). It is not difficult to discover the truly astonishing wealth of the church, once we add the riches of the twenty-eight archdioceses and 122 dioceses of the U.S.A., some of which are even wealthier than that of Boston.

"Some idea of the real estate and other forms of wealth controlled by the Catholic church may be gathered by the remark of a member of the New York Catholic Conference, namely 'that his church probably ranks second only to the United States Government in total annual purchase.' Another statement, made by a nationally syndicated Catholic priest, perhaps is even more telling. 'The Catholic Church,' he said, 'must be the biggest corporation in the United States. We have a branch office in every neighborhood. Our assets and real estate holdings must exceed those of Standard Oil, A.T.&T., and U.S. Steel combined. And our roster of dues-paying members must be second only to the tax rolls of the United States Government.'

The toleration of courtesans in Rome during these years may be due initially to an apparent acceptance of the status of mistress or concubine, especially among the higher clergy, including the pope. Though by no means a new phenomenon in Rome, beginning with the Borgia pope Alexander VI (r. 1492-1503), papal mistresses were openly acknowledged. Even before his election, Cardinal Rodrigo Borgia made no attempt to conceal his mistress Vannozza dei Cattanei. (31) After she bore him four children, Cardinal Rodrigo replaced her as his mistress with Giulia Farnese, whom he continued to keep after he was elected pope; Burchard referred to her almost matter-of-factly in passing, and without further comment, as "the pope's concubine." (32)

During these same years, Cardinal Giuliano della Rovere, who became Pope Julius II in 1503, maintained a mistress named Lucrezia, who bore him three daughters. Besides Lucrezia, Julius II also kept a mistress named Masina, who had previously been a courtesan. (33) These mistresses were supported in considerable style by their paramours, who showered on them various luxuries and gifts, including houses and other property. Cesare Borgia's mistress, Fiammetta, for example, owned three houses and a vigna at the time she made out her will on February 19, 1512. (34)





fevronia
Postat pe 4 Februarie 2009 01:29
singurul mijlocitor antre dm si DUMNEZEU este ISUS HRISTOS ...RESTUL TOTI SUNT OAMENI nici unul nu este mai mare ca altul si nici vazut de D/ZEU mai special cine l slujeste acela va fi mantuit si cine nu acela va fi osandit mantuirea e personala nu ma iarta pe mine D/ZEU ca am curvit pt ca se roaga cutare preot ///nu va ambatati cu apa rece
erikahd2008
Postat pe 4 Februarie 2009 01:39
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07fevronia,


Biserica Romano Catolica a fost bogata...acum nu mai are decat bisericile ca si bogatii - turistice...
Nu-mi dau seama de unde ai scos-o pe asta... citez: "Una din motivele pt care preotii Romano catolici li se impune sa nu se casatoreasaca e faptul ca biserica vrea ca toate veniturile sa-i ramana ei si sa nu fie transmise de preoti familiei lor. Din acesta cauza unii preoti si chiar papi au avut amante, si probabil sunt altii care au amante si in ziua de astazi. Din ce stiu eu aceasta biserica percepe taxe destul de ridicate enoriasilor". (facem abstractie de greselile ortografice si gramaticale)

Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...
/////......biserica catolica e cea mai bogata.....a fost prima biserica instalata dupa CONCILIUL DE LA NICEA/// EA ESTE MAMA CURVELOR///SI VA DOMINA TOATE CULTELE oricum ECUMENISMUL a fost ancheiat//////iar ortodocsii se casatoresc pt ca nu toti au fost chemati sa fie FAMENi esti cam departe dar nu conteaza nu toata lumea sa nascut anvatat studiaza si poate gasesti adevarul ///te pup si nu te supara pe mine ///nimic personal///pa
erikahd2008
Postat pe 4 Februarie 2009 01:53
De la: Roco, la data 2009-02-03 22:25:43
De la: ocgiogi, la data 2009-02-03 16:58:32Roco,
nu o lua chiar ad literam...ma refeream la faptul ca biserica biserica catolica in prezent nu mai are mai nimic din ce avea odata...era cel mai bogat "regat"...

Are mult mai mult...si acum e cel mai....
(prietenii stiu de ce)

Cat priveste despre diferentele dintre ortodoxi si catolici, astea sunt lucruri foarte putine si de o importanta minora. Problema principala ca ii separa tine de politica...
Asa ca va certati pentru nimic, amandoua sunt absolut acelasi lucru.
////......ROCO vad ca tu chiar ai habar nu stiu daca e intuitie sau chiar te pricepi dar esti aproape de adevar....sallll......
erikahd2008
Postat pe 4 Februarie 2009 01:59
fie cum vreti voi...
Ortodoxia nu e similara ortodoxismului; sunt doua lucruri diferite...
Si v-ati gasit sa-l dati exemplu pe un Borgia care se stie ca a fost de o extrema depravare...si Biserica Catolica nu a fost prima instalata in sec. IV ci a fost insasi Biserica "instalata" dupa recunoasterea oficiala a crestinismului...si ok e bogata dar nu la fel de bogata ca in trecut...ganditi-va la templierii care au imprumutat regii...si asa mai departe...cred ca toata treaba a degenerat intr-o "discutie" care nu-si are locul pe un astfel de site.
ocs
Postat pe 4 Februarie 2009 18:53
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 18:53:42
Ortodoxia nu e similara ortodoxismului; sunt doua lucruri diferite.

Daca te vede vreo baba-cloantza pe aici, ti-o iei de nu se poate, te raporteaza la popi de te excomunica... Tu chiar esti practicanta?

Postat pe 4 Februarie 2009 22:16
De la: Roco, la data 2009-02-04 22:16:24
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 18:53:42
Ortodoxia nu e similara ortodoxismului; sunt doua lucruri diferite.

Daca te vede vreo baba-cloantza pe aici, ti-o iei de nu se poate, te raporteaza la popi de te excomunica... Tu chiar esti practicanta?



ROCO , ........OCGIOGI , E BOLNAVA FATA ASTA RAU DE TOT ..........SAU E BIATA ........
A MAI COMENTAT LA UN SUBIECT ........TOT ASA NISTE PROSTI MAI MARI CA IA ..........
NICI MACAR NU CITESTE BINE COMENTARIILE .........SI INCEPE EA SA SCIE TOCMAI INVERSUL.....

O FI VREO SECTANTA .........SI I SA SCULAT EI ACUM SA COMENTEZE
powere_of_love9
Postat pe 5 Februarie 2009 01:35
UNII SUNT MAI CEVA DECIT CERSETORII .VAI DE PACATELE LOR.
aiozaiurg
Postat pe 1 Martie 2009 10:09
powere_of_love9,
Mai fata, dar tu esti bolnava cu capul...sa nu mai vorbim de analfabeta....
Controleaza-te draga.
ocs
Postat pe 2 Martie 2009 12:49
mdea....
Diavolyta_
Postat pe 2 Martie 2009 12:54
De la: sasuk, la data 2009-02-01 14:21:30Sa le maresca salariile ...voi stiti ca dupa 20 de ani de scoala au salarii cuprinse intre 100-150 ron din care statul da doar jumatate iar diferenta o ai daca ai servicii(botezuri,cununii,etc)si va mai spun ceva ,sa se faca o diferenta de salarii intre cei de la oras si cei de la tara pt ca la tara se traieste la limita saraciei.la oras se fac programari iar la tara ai 1 cununie la 6 luni,un botez la 1 an ca sunt doar sate imbatranite si sarace .apoi mai vb si de conditia Preotului ,iar nivelul intelectual e acelasi(aceeasi facultate)doar ca unii au sansa iar cei multi traiesc mizer.VA SPUNE CINEVA CARE MANANCA ACEASTA PAINE!


hai mai, da-o naibii de treaba. Popa cere 10 lei pentru un botez, inmulteste asta cu 200 de case (sa zicem) si iaca 2000 ca nimic. Stii cat muncesc eu pentru banii aia?

Preotii - cei mai mari hoti. De-aia nu ma duc eu la Biserica si nici nu am de gand sa ma marit acolo, cel putin nu la noi. M-ar tenta protestantii.
Kathara
Postat pe 2 Martie 2009 13:46
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07fevronia,
Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...


De unde pana unde hotarasi tu ca biserica catolica este biserica crestina originara? Crestinismul s-a porpagat cam la fel in tot Imperiul Roman, deci asta nu poate fi un criteriu. Marea schisma presupune divizarea (ruperea in doua) a bisericii initiale, deci nu desprinderea unei ramuri, sper ca intelegi diferenta.

Cat despre casatorie - simplu. Ortodocsii cred ca preotul trebuie sa fie pastorul comunitatii sale; or cum ar putea cineva intelege problemele unei familii fara sa ai o familie tu insuti? Iaca justificarea casatoriei, de a aduce preotul mai aproape de oameni.

Cat despre preotii catolici - sa fim seriosi, cate cazuri de pedofilie exista?
Kathara
Postat pe 2 Martie 2009 13:52
De la: Kathara, la data 2009-03-02 13:46:26 M-ar tenta protestantii.

Care din ei, banuiesc ca sunt vreo 500 de tipuri?

Postat pe 2 Martie 2009 13:53
De la: Kathara, la data 2009-03-02 13:52:37
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07fevronia,
Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...


De unde pana unde hotarasi tu ca biserica catolica este biserica crestina originara? Crestinismul s-a porpagat cam la fel in tot Imperiul Roman, deci asta nu poate fi un criteriu. Marea schisma presupune divizarea (ruperea in doua) a bisericii initiale, deci nu desprinderea unei ramuri, sper ca intelegi diferenta.

Cat despre casatorie - simplu. Ortodocsii cred ca preotul trebuie sa fie pastorul comunitatii sale; or cum ar putea cineva intelege problemele unei familii fara sa ai o familie tu insuti? Iaca justificarea casatoriei, de a aduce preotul mai aproape de oameni.

Cat despre preotii catolici - sa fim seriosi, cate cazuri de pedofilie exista?


* fara sa aiba o familie el insusi.
Kathara
Postat pe 2 Martie 2009 19:54
De la: Kathara, la data 2009-03-02 19:54:40
De la: Kathara, la data 2009-03-02 13:52:37
De la: ocgiogi, la data 2009-02-02 17:22:07fevronia,
Aceasta e biserica crestina originara. Ortodocsii s-au "nascut" dupa marea schisma de la 1054 ! Problema nu se pune de ce nu se casatoresc catolicii ci, de ce SE casatoresc ortodocsii !
Iar in legatura cu amantele si sodomia....poate s-ar putea compara cu calugarii ortodocsi...care sunt totusi avantajati de claustrare...


De unde pana unde hotarasi tu ca biserica catolica este biserica crestina originara? Crestinismul s-a porpagat cam la fel in tot Imperiul Roman, deci asta nu poate fi un criteriu. Marea schisma presupune divizarea (ruperea in doua) a bisericii initiale, deci nu desprinderea unei ramuri, sper ca intelegi diferenta.

Cat despre casatorie - simplu. Ortodocsii cred ca preotul trebuie sa fie pastorul comunitatii sale; or cum ar putea cineva intelege problemele unei familii fara sa ai o familie tu insuti? Iaca justificarea casatoriei, de a aduce preotul mai aproape de oameni.

Cat despre preotii catolici - sa fim seriosi, cate cazuri de pedofilie exista?


* fara sa aiba o familie el insusi.



OCGOIOGIIIIIIII?, NU INTELEGE .PTR CA NU VREA e total pe dinafara.............
E prea inteligenta ..............ia si berbecul de coarne..........

EA la fiecare subiect , deviaza, ...............se impotriveste la un subiect bun............
powere_of_love9
Postat pe 3 Martie 2009 07:05
Preotii de unde provin ? Din familiile noastre , astfel incat suntem direct raspunzatori la un moment dat de buna crestere in dreapta credinta si cu frica de DUMNEZEU a copiilor nostri care pot deveni preoti . Astfel incat va sugerez sa nu mai judecati preotii pentru ca ajungeti sa va judecati pe voi insiva . Vreti preoti ? Nasteti preoti . Atata timp cat in multe din familiile din Romania credinta adevarata aproape ca nu exista pretentiile voastre sunt nejustificate .
kudika070787
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:39
sunt putini preoti care fac asa ceva dar de ce nu ii vedeti si pe cei buni care asculta de porunca mantuitorului care spune"ASA SA LUMINEZE LUMINA VOASTRA INAINTEA OAMENILOR CA VAZAND EI FAPTELE VOASTRE CELE BUNE SA PREASLAVEASCA PE TATAL VOSTRU CARE ESTE IN CERURI"sunt preoti foarte buni dar nu se mediatizeaza.sunt preoti care nu iau nici un ban la inmormantari.
kudika078231
Postat pe 31 Octombrie 2009 09:27
sunt si preoti buni foartte multi
kudika078231
Postat pe 31 Octombrie 2009 09:33
da dar altii sunt demni de lauda
kudika078231
Postat pe 31 Octombrie 2009 10:17
salut,am cunoscut un preot cu mare har si daruire pt ceea ce face,am dus pe cineva cu masina la el si dupa ce mi-a spus am intrat si eu la el sa vad ce-mi spune de e asa de vestit.am asteptat vreo 3 ore,erau masini din toata tara venite acolo la Grigoresti com Siminicea jud Suceava la pr Adrian Lacatus am ascultat afara povesti incredibile despre oameni care s-au vindecat de fel de fel de boli dupa ce doctorii le-au spus sa pregateasca sicriul,femei care nu ramaneau insarcinate oameni cu povesti incredibile.Am intrat la el si m-a privit in momentul acela am simtit efectiv cum imi rascoleste viata....nu prea imi explic dar mi-a vb despre mine cum nu ma asteptam am venit acasa vorbind singur....acolo gaseste multa lume alinarea la grigoresti jud suceava cu siguranta n-o sa va para rau,face slujbe vinerea maslu cu moliftele lui sf vasile cel mare pr Lacatus Adrian
demon777
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce crede o femeie- despre ea si despre altele- ca are mai frumos 83 De la: G_I_JOE 27 Iulie 2012 10:48
EUROVIZION 2014 4 De la: Iulia_Nechifor_1 15 Iunie 2014 22:37
Cadoul ideal pentru aniversarile celor dragi! 1 De la: Comanda_Caricaturi_1 8 August 2012 17:04
Formula de lapte Aptamil Milupa 2 De la: ilumax_76 17 Februarie 2012 16:56
Care barbati sunt mai sexi ? 29 De la: kudika_966303 28 Iulie 2014 22:33