Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre preoti?

Am citit in mare cam ce-a scris lumea pe-aici, asa ca raspund tuturor printr-un simplu mesaj:
1) ORTODOXÍSM s.n. 1. Religia creștinã ortodoxã. 2. Calitatea de a fi ortodox (2). 3. Doctrinã literarã și ideologicã româneascã din perioada interbelicã; înclinare spre cultivarea temelor și motivelor religioase ortodoxe. – Ortodox + suf. -ism. (asta e pt cei care nu cunosc bine etimologia cuvintelor si o fac pe desteptii);
2) topicul era legat de preoti-da, eu cred in preoti! Cel de la Biserica la care merg chiar are har!
3) si preotii sunt oameni! Prin urmare, pot gresi! Ca in orice ... meserie, doar cei care au chemare pot face fata cerintelor-am auzit si de preoti care se gandesc numai la bani, dar tot asa am auzit si de doctori care au refuzat sa opereze pe cineva pe motiv ca e de alta etnie, si de profesori care cer bani ca sa puna note de trecere si lista poate continua...
4) putem sa spunem ca pana la un punct preotii sunt legatura dintre noi si Dumnezeu, dar singura legatura de acest gen este RUGACIUNEA, cel putin eu asa am invatat la orele de religie...
5) Va pup pe toti si va urez "Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!"
mia_4_u
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:49
legatura intre Dumnezeu si om nu este mijlocita de nimeni
eu nu cred in preoti
nu vad de ce mi ar trebui un preot ca sa ma confesez lui Dumnezue, sau sa ii cer iertare, sau sa ii cer sa imi indeplineasca o dorinta.
prin rugaciune se rezolva totul
salitos
Postat pe 6 Martie 2010 10:52
De la: demon777, la data 2009-12-28 12:29:12salut,am cunoscut un preot cu mare har si daruire pt ceea ce face,am dus pe cineva cu masina la el si dupa ce mi-a spus am intrat si eu la el sa vad ce-mi spune de e asa de vestit.am asteptat vreo 3 ore,erau masini din toata tara venite acolo la Grigoresti com Siminicea jud Suceava la pr Adrian Lacatus am ascultat afara povesti incredibile despre oameni care s-au vindecat de fel de fel de boli dupa ce doctorii le-au spus sa pregateasca sicriul,femei care nu ramaneau insarcinate oameni cu povesti incredibile.Am intrat la el si m-a privit in momentul acela am simtit efectiv cum imi rascoleste viata....nu prea imi explic dar mi-a vb despre mine cum nu ma asteptam am venit acasa vorbind singur....acolo gaseste multa lume alinarea la grigoresti jud suceava cu siguranta n-o sa va para rau,face slujbe vinerea maslu cu moliftele lui sf vasile cel mare pr Lacatus Adrian


Salut! Si eu am auzit de acest preot. Are mult Har??? As vrea sa merg la dansul dar nu stiu cu ce sa ajung pana acolo.....

Am citit azi despre Parintele Gherontie Puiu dela Manastirea Caraiman.

Inconjurata de brazii seculari Manastirea Caraiman se bucura de trimisul Maicii
Domnului, Parintele Gherontie Puiu.

Parintele Gherontie Puiu

si

Minunile Maicii Domnului

La Busteni, pe Valea Prahovei, in marginea padurilor de sub Caraiman traieste un
pustnic al carui renume a depasit de mult granitele de piatra ale Bucegilor.
Este calugar si preot si, dupa cum singur marturiseste, pana la varsta de 69 de
ani, cati numara in prezent, i-a murit moartea de trei ori.


Din prima zi a venirii sale pe lume, parintele Gherontie s-a aflat necontenit
sub protectia Maicii Domnului, care l-a ales, spune el, pentru indeplinirea unei
sfinte misiuni: inaltarea unei manastiri, departe de tumultul desertaciunilor
omenesti. Intregul sau destin seamana cu un martiriu. Credinta nestramutata si
rugaciunea l-au ajutat insa sa implineasca faceri de bine de-a dreptul
miraculoase, ca un mijlocitor intre crestinii aflati la nevoie si Preacurata
Fecioara Maria. Dar mai presus de toate, parintele Gherontie Puiu a reusit in
cele din urma, sa-si vada visul pe care de-a se implini.


Intr-o poiana de la poalele Caraimanului, el a inceput construirea unei
manastiri de calugari si a unei biserici.


La inceput, in anul 1996, Parintele Gherontie locuia in acesta
„cabana".

Era singur si totusi nu era, o avea pe Maicuta Domnului.

Oferea credinciosilor 2 lumanari spunand :

" Aprindeti una pentru mortii si alta pentru vii."


Aici la Maicuta Domnului, sculptura in lemn, se rugau credinciosi pana sa se
construiasca Aghiasmatarul.



















Acum Maicuta Domnului se afla in interiorul "Bisericii celei mari"
asteptand finalizarea lucrarilor si locul de cinste.










Mai are putin si isi va desavarsi misiunea pentru care a fost ales...










Manastirea cu un singur calugar






Dincolo de "Jepi" - langa un parau repede curgator pe sub coasta
Bucegilor - se afla un plai domol numit Palanca inconjurat de brazi seculari.
Cateva lespezi vechi de piatra brazdeaza poteca ingusta ce serpuieste prin
padure, pana la o poiana invelita in iarba, de un verde stralucitor.


Pelerinii descopera o gura de rai, in mijlocul caruia se afla un brad retezat de
furtuna, ce are forma neobisnuita a unui policadru urias. In varful sau este
asezata o cruce alba, ce se aprinde la lasarea serii, o data cu iluminatul
public din Busteni.



Pe ramura din partea de rasarit a arborelui sunt prinse, in cateva copci,
clopotul si toaca acestei manastiri in aer liber.




Marginile poenii sunt imprejmuite cu pari de lemn si sarma. Locul portii mari
este strajuit de doi busteni verticali, ciopliti cu migala.



Intr-o latura a incintei se afla doua baraci de santier si cladirea viitoarei
staretii, ridicata pana la "rosul" caramizilor.




Alaturi, a fost turnata fundatia unei bisericute cu pereti de scandura, dar inca
fara turla. De jur-imprejurul bradului retezat, cuprinzandu-l ca intr-o
imbratisare, este construit un "agheazmatar", un fel de capela din
lemn, de forma circulara, unde se tin slujbe si unde credinciosii veniti aici
din toata tara aprind lumanari si se roaga la icoana Maicii Domnului.




Deasupra, pe varful Caraimanului, la o inaltime ametitoare, vegheaza crucea
inaltata pe munte (Crucea Caraiman - Simbolul Credintei Montane), la care se
inchina toti pelerinii, inainte de-a pasi in cuprinsul asezamantului.






Fata din vis




Parintele Gherontie este un urias bland, cu vorba moale, specific moldoveneasca.
Are ochii mari, ca doua adevarate ferestre ale sufletului. Fiinta sa
raspandeste, in chip nevazut, un sentiment de iubire fara margini. Cand vorbeste
despre Maica Domnului, privirile ii stralucesc inviorate de credinta.


De cate ori isi aminteste de suferintele pe care le-a indurat de-a lungul
vietii, lacrimeaza ca un copil. Intraga existenta a parintelui reprezinta un
lung sir de minuni, ingemanate in tot atatea clipe de cumpana. Cel care pare,
astazi, mai batran decat varsta pe care o are s-a supus tuturor incercarilor,
ascultator si increzator, ducandu-si pana la capat penitenta ce nu intamplator
i-a fost harazuita.




" De loc sunt din Todiresti, mai sus spre Iasi, dar m-am nascut in spitalul
de la Ruginoasa.

Todiresti, Judetul Iasi


Prin acea vreme, in toamna lui 1933, maternitatea era amenajata chiar in fostul
palat al domnitorului Alexandru Ioan Cuza.



Tata plecase din satul nostru, din pricini necunoscute mie, bejenind prin marile
orase, pe urmele unor boieri la care fusese argat. Mama - Ioana lui Tudose, cum
ii zicea lumea - ramasese singura si se chinuia cu gospodaria si traiul zilnic.
Toate acestea le-am aflat de la oameni mai tarziu, caci biata maicuta mea -
Dumnezeu s-o hodineasca in sanurile lui Avram! - a murit in vreme ce se chinuia
sa ma aduca pe lume. Si eu am fost crezut mort de doctori, ca si mama....
Moasele m-au pus intr-un lighean si m-au aruncat pe malul garlei, printre
gunoaie, infasurat pe jumatate in pielita ceea trasa din maruntaiele mamei.


Peste putina vreme, s-a nimerit sa treaca pe acolo o taranca. Nu s-a dus prin
alta parte, ci a indrumat-o Duhul Sfant sa apuce chiar pe langa garla, prin
gunoie! M-a auzit plangand, m-a luat in brate si m-a dus la caruta. Daca nu ma
afla ea, mai aveam putin si furnicile mi-ar fi mancat ochii, as fi ajuns hrana
la sobolani... Atunci mi-a murit moartea cea dintaia oara!.



Viitoarea mama adoptiva, care nu il va infia niciodata, desi il va ingriji cu
afectiune, a fost tocmai taranca salvatoare. A copilarit la Todiresti, in casa
familiei Puiu fara sa fie macar botezat, dar "oplosit cu multa
dragoste" de Petrache si sotia sa, carora el le spunea "bunici".


La sapte ani, a fost martorul inceperii razboiului. Fiul cel mare al familiei,
adica fratele sau "vitreg", a plecat pe front si nu s-a mai intors
acasa. Copilul a visat atunci, pentru prima data, "o tanara ce parea fara
varsta, cu chip de lumina, imbracata in straie manastiresti", care i-a spus
domol:



"Vei fi ocrotit!... Tatal tau se va intoarce dupa un lung
prizonierat".



Micutul a pastrat taina, ca sa nu-si supere "bunicii". Nu-l vazuse
niciodata pe tatal sau si isi inchipuia ca o fi dus la razboi. Dar surpriza a
fost alta, " caci necunoscute sunt caile Domnului!". Dupa 12 ani de
la plecarea pe front, fratele vitreg cel mai mare a aparut in sat, povestind cum
a petrecut ani grei de prizonierat in Rusia. "Bunicii" murisera intre
timp, tot asteptandu-l, iar ceilalti copii, crescuti mari de-acuma, incepusera
sa se risipeasca prin lume.



"Cand Ilie Puiu s-a intors acasa, abia daca l-am mai cunos
kudika077973
Postat pe 12 Martie 2010 17:08
o parere proasta
dragon_fly88
Postat pe 29 August 2010 17:10
vai cita prostie protii sunt laici ca si noi nu au nimic divin;
cind nu vrem sa gasim solutii la problemele noastre credem ca institutia domnului are solutii...contra cost
utad
Postat pe 29 August 2010 17:19
Ma numesc Magyara Rudolf Leonard, am 26.de ani si bani prea putini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratarii afectiunilor de care sufar. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, in mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adapost de noapte din Sibiu si nu pot munci pentru ca medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufar de ciroza hepatica, ulcer, si scolioza toracica si am nevoie, lunar, de medicamente in valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Ma adresez oamenilor cu suflet si credinta in Dumnezeu sa ma ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, ma pot ajuta cu mici donatii in contul deschis la BCR :

RO36RNCB0231088855520001 (lei).;
RO22RNCB0593088855520001…EURO..
E-mail: rudolfleonard13@yahoo.com
Telefon: 0757205495

Va multumesc anticipat!

19842110
Postat pe 4 Aprilie 2011 15:15
De la: 19842110, la data 2011-04-04 15:15:47 Ma numesc Magyara Rudolf Leonard, am 26.de ani si bani prea putini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratarii afectiunilor de care sufar. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, in mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adapost de noapte din Sibiu si nu pot munci pentru ca medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufar de ciroza hepatica, ulcer, si scolioza toracica si am nevoie, lunar, de medicamente in valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Ma adresez oamenilor cu suflet si credinta in Dumnezeu sa ma ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, ma pot ajuta cu mici donatii in contul deschis la BCR :

RO36RNCB0231088855520001 (lei).;
RO22RNCB0593088855520001…EURO..
E-mail: rudolfleonard13@yahoo.com
Telefon: 0757205495

Va multumesc anticipat!

doamne fereste,,dar este o mika hiba,,bonlav ,,de ce,,ca la tn scrie cva aici altcva
thadoogback
Postat pe 4 Aprilie 2011 15:22
De la: thadoogback, la data 2011-04-04 15:22:17
De la: 19842110, la data 2011-04-04 15:15:47 Ma numesc Magyara Rudolf Leonard, am 26.de ani si bani prea putini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratarii afectiunilor de care sufar. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, in mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adapost de noapte din Sibiu si nu pot munci pentru ca medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufar de ciroza hepatica, ulcer, si scolioza toracica si am nevoie, lunar, de medicamente in valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Ma adresez oamenilor cu suflet si credinta in Dumnezeu sa ma ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, ma pot ajuta cu mici donatii in contul deschis la BCR :

RO36RNCB0231088855520001 (lei).;
RO22RNCB0593088855520001…EURO..
E-mail: rudolfleonard13@yahoo.com
Telefon: 0757205495

Va multumesc anticipat!

doamne fereste,,dar este o mika hiba,,bonlav ,,de ce,,ca la tn scrie cva aici altcva


Dogy, daca citesti statusul lui( ei) vei vedea ca acest mesaj l-a primit prin mail. Acum nu vreau sa fiu rautacioasa si sa risc sa-mi iau cateva injuraturi dar, fereste-te de sarlatani.
mimi_ca29
Postat pe 4 Aprilie 2011 15:51
Eu zic sa nu-l maniem pe Dumnezeu,judecandu-i pe preoti. Adevarul este ca unii sunt mari javre
kudika382229
Postat pe 8 Aprilie 2011 19:08
De la: kudika382229, la data 2011-04-08 19:08:08Eu zic sa nu-l maniem pe Dumnezeu,judecandu-i pe preoti. Adevarul este ca unii sunt mari javre

sunt si ei ca orice oameni! :sml-ashamed0001
pickard
Postat pe 8 Aprilie 2011 19:29
De la: melimela, la data 2008-11-26 12:27:37Am fost de curand la botezul verisoarei mele si am ramas cu un gust amar in ceea ce priveste preotii. In primul rand ca ne-au programat tarziu si se grabeau sa plece acasa asa ca a fost un botez realizat in 15 minute, si in al doile rand, au inceput sa-si ceara banii parca cu ingrijoarare sa nu cumva sa fugim si sa nu platim. Am auzit de astfel de preoti dar nu am crezut niciodata ca sunt chiar asa. Voi ce parere aveti? Ati intalnit astfel de preoti?


Tu ai auzit vreodata preoti injurand in biserica? Eu am auzit la botezul baiatului verisoarei mele, cand unul dintre popi s-a enervat pe batranele care stateau la taclale in usa bisericii, iar distinsul si preacuvinciosul popa le-a dracuit pe acele femei.

Sau, la pomana fratelui meu, popa a venit baut la orele 22 seara sa tina slujba de 9 saptamani sau cum se numeste, asta dupa ce parintii mei il sunasera de nenumarate ori sa-l intrebe cand ajunge.

La nunta unei prietene, unul dintre popii care tineau slujba, era numai ochi beliti in decolteul prietenei mele, desi mireasa avea un decolteu decent, nici adanc si nici transparent. Am aflat cativa ani mai tarziu ca acel popa s-a raspopit, s-a despartit de nevasta-sa, si-a luat ca iubita o fata de 20 si un pic de ani si si-a deschis club de noapte.

Iubitul unei bune prietene din facultate, era impreuna cu un tip student la Teologie, daca ai stii cat de urat vorbea baiatul ala si amicii lui, te-ai ingretosa. Si ti-as mai putea da multe exemple in acest sens, dar ma opresc aici.

Sunt foarte suparata pe popi si pe biserica. Am vazut si am auzit mult prea multe legate de popi si biserica, ca sa mai am incredere sau respect total fata de ei. Da, am tot respectul pentru calugari, sau pentru preotii care nu sunt manati de interese financiare atunci cand isi aleg aceasta cale, insa sunt mult prea putini preotii care sa-si faca meseria dezinteresat, din pacate.
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 15:53
De la: salitos, la data 2010-03-06 10:52:46legatura intre Dumnezeu si om nu este mijlocita de nimeni
eu nu cred in preoti
nu vad de ce mi ar trebui un preot ca sa ma confesez lui Dumnezue, sau sa ii cer iertare, sau sa ii cer sa imi indeplineasca o dorinta.
prin rugaciune se rezolva totul


Asta cred si eu.
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 15:55
Cu cata usurinta judecati...oare nu stiti ca numai bunul Dumnezeu are judecata?
kkrisstina1
Postat pe 6 Iunie 2012 08:30
De la: kkrisstina1, la data 2012-06-06 08:30:01Cu cata usurinta judecati...oare nu stiti ca numai bunul Dumnezeu are judecata?


Tocmai i-ai judecat pe cei ce judeca!
kokeshi
Postat pe 6 Iunie 2012 11:52
De la: kkrisstina1, la data 2012-06-06 08:30:01Cu cata usurinta judecati...oare nu stiti ca numai bunul Dumnezeu are judecata?


ia vezi ce scrie la semnatura mea!
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 11:58
Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!
rondina
Postat pe 6 Iunie 2012 12:32
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!


Il imita pe stapanul lor D-zeu care nu a intrebat pe nimeni cand a violat-o pe fecioara Maria
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 12:39
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 13:03
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:03:06
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!


DA DA! si a inchis ochii la destrabalarile preotilor pedofili si homosexuali
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 13:37
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 13:37:48
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:03:06
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!


DA DA! si a inchis ochii la destrabalarile preotilor pedofili si homosexuali



Prefer sa nu-ti raspund asa cum ai merita,Pick,descalifica-te singur!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 13:48
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:48:30
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 13:37:48
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:03:06
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!


DA DA! si a inchis ochii la destrabalarile preotilor pedofili si homosexuali



Prefer sa nu-ti raspund asa cum ai merita,Pick,descalifica-te singur!


n-ai ce sa raspunzi! e parerea mea pentru care nu am dovezi matematice clare cum nici tu nu poti baga mana in foc pentru nimeni cu atat mai putin pentru un om care a vrut sa impace si capra si varza N-am nimic sa-i reprosez pentru faptul ca nu e el de vina ca bietii preoti burlaci si-au satisfacut nevoile lumesti in cel mai gretos mod si fara sa se fereasca macar de publicitate.
sa nu intelegi totusi ca am vreun respect mai mare pentru ortodocshi sau pentru alte culte religioase
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 14:00
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 14:00:38
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:48:30
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 13:37:48
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:03:06
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!


DA DA! si a inchis ochii la destrabalarile preotilor pedofili si homosexuali



Prefer sa nu-ti raspund asa cum ai merita,Pick,descalifica-te singur!


n-ai ce sa raspunzi! e parerea mea pentru care nu am dovezi matematice clare cum nici tu nu poti baga mana in foc pentru nimeni cu atat mai putin pentru un om care a vrut sa impace si capra si varza N-am nimic sa-i reprosez pentru faptul ca nu e el de vina ca bietii preoti burlaci si-au satisfacut nevoile lumesti in cel mai gretos mod si fara sa se fereasca macar de publicitate.
sa nu intelegi totusi ca am vreun respect mai mare pentru ortodocshi sau pentru alte culte religioase



Nu vreau sa-ti raspund,fii atent la nuanta,nu vorbi in numele meu!Nu ai niciun drept sa judeci pe cineva.Poti continua!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 14:19
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 14:19:50
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 14:00:38
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:48:30
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 13:37:48
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 13:03:06
De la: rondina, la data 2012-06-06 12:32:20Singura persoana careia i-am acceptat statutul, a fost Karol Jozef Wojty³a !
Dumnezeu este pretutindeni, nu trebuie sa merg la biserica ca sa ingenunchiez sub patrafirul unui slinos pedofil sau afemeiat, pentru asta!
Despre preoti, ca o parerea generala...una dintre cele mai rele !!!



Karol Józef Wojty³a,cunoscut ca Papa Ioan Paul al doilea,a fost,este si va ramane un varf al Bisericii Catolice si un reper in istoria catolicismului!
Rondina,iti impartasesc opinia,dat fiind faptul ca sunt romano-catolica si il marturisesc ca fiind un papa karismatic,singurul papa din Istoria Papilor,care a recunoscut greselile comise de Inchizitie si care a depus scrisoare in semn de cainta si maxima umilinta ,cerand iertare la Zidul Plangerii!!


DA DA! si a inchis ochii la destrabalarile preotilor pedofili si homosexuali



Prefer sa nu-ti raspund asa cum ai merita,Pick,descalifica-te singur!


n-ai ce sa raspunzi! e parerea mea pentru care nu am dovezi matematice clare cum nici tu nu poti baga mana in foc pentru nimeni cu atat mai putin pentru un om care a vrut sa impace si capra si varza N-am nimic sa-i reprosez pentru faptul ca nu e el de vina ca bietii preoti burlaci si-au satisfacut nevoile lumesti in cel mai gretos mod si fara sa se fereasca macar de publicitate.
sa nu intelegi totusi ca am vreun respect mai mare pentru ortodocshi sau pentru alte culte religioase



Nu vreau sa-ti raspund,fii atent la nuanta,nu vorbi in numele meu!Nu ai niciun drept sa judeci pe cineva.Poti continua!!!

ba eu cred ca am dretul sa *analizez, sa judec si sa dau verdicte* asa cum toti oamenii au dealtfel
Eu am dreptul sa-mi exprim opinia iar tu ai dreptul sa nu asculti, sa nu vezi, sa nu-ti incarci constiinta cu niste ganduri negative ale altora
A avea o meserie sau functie de preot , avocat, rege, papa, magistrat nu e un motiv pentru a te crede *mai superior* , mai aprpape sau mai departe de calitatea de Om. Din ce am zis poti intelege ca pentru mine papa de la roma sau in cazul nostru al ortodoxilor preafericitii patriarhi sunt in aceeasi categorie cu un oarecare presedinte, rege, om care are o functie de conducere inclusiv dalai lama care si el a devenit la fel cu ceilalti chiar daca umbla imbracat tot intr-o carpa.
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 14:34
aici ne spovedim?!
kiss_my_ass
Postat pe 6 Iunie 2012 14:41
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-06 14:41:59aici ne spovedim?!


stai sa-mi pun patrafirul! sau mai bine mi-l scot!
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 14:43
De la: kudika_6668, la data 2012-06-06 14:43:27
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-06 14:41:59aici ne spovedim?!


stai sa-mi pun patrafirul! sau mai bine mi-l scot!



ia un creion si un top de hartie ca am multe "pacate" de marturisit...si las patrafirul ala pe tine ca uit nai bilui tot ce am de spus!!
kiss_my_ass
Postat pe 6 Iunie 2012 14:46
[quote name='kudika_6668' date='2012-06-06 14:34:48'

"ba eu cred ca am dretul sa *analizez, sa judec si sa dau verdicte* asa cum toti oamenii au dealtfel
Eu am dreptul sa-mi exprim opinia iar tu ai dreptul sa nu asculti, sa nu vezi, sa nu-ti incarci constiinta cu niste ganduri negative ale altora
A avea o meserie sau functie de preot , avocat, rege, papa, magistrat nu e un motiv pentru a te crede *mai superior* , mai aprpape sau mai departe de calitatea de Om. Din ce am zis poti intelege ca pentru mine papa de la roma sau in cazul nostru al ortodoxilor preafericitii patriarhi sunt in aceeasi categorie cu un oarecare presedinte, rege, om care are o functie de conducere inclusiv dalai lama care si el a devenit la fel cu ceilalti chiar daca umbla imbracat tot intr-o carpa. [/quote]"


Ba nu ai niciun drept de a judeca!!!In momentul in care o faci,nu esti cu nimic mai presus decat cei impricinati!!Sa-ti exprimi un punct de vedere este una,pastrand limitele si rezervele de rigoare,pe cand a judeca ,in numele cui de fapt?????? te arunca in derizoriu!!!Am inteles ce ai postat,dar care este legatura cu acuzatia initiala???????Preotia este un sacrament infiintat de Isus Cristos,,ca s-a transformat intr-o profesie profitabila si lipsita de cucernicia necesara,este cu totul alta poveste,dar nu suntem noi cei care trebuie sa-i judecam pe preoti sau sa-i punem la zid,,,fiecare se va supune,ca vrea sau nu,Judecatii Divine ,la momentul potrivit!!!Rangurile sunt lumesti,pamantesti,nu au valabilitate in fata Divinitatii,deci trebuie tratate ca simple grade,trecatoare,ce este dincolo de ele,este mult mai important!!Aici,pe pamant,legile sunt facute de oameni,,va veni ziua cand ne vom prezenta in fata altei legi,atunci va fi adevarata Judecata,nu cea din aceasta lume!!Din acest motiv,ma abtin de la a judeca sau condamna oamenii,las liberul arbitru la discretia vietii!! Calitatea de "OM" se dobandeste usor ,dar se pastreaza cu mare greutate si efort,nu tine decat de propria valoare intrinseca!!!In ceea ce priveste verdictele,,da-ti propriu-ti verdict,dupa care poti trece la ceilalti,asta daca o mai poti face!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 14:50
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 14:50:09[quote name='kudika_6668' date='2012-06-06 14:34:48'

"ba eu cred ca am dretul sa *analizez, sa judec si sa dau verdicte* asa cum toti oamenii au dealtfel
Eu am dreptul sa-mi exprim opinia iar tu ai dreptul sa nu asculti, sa nu vezi, sa nu-ti incarci constiinta cu niste ganduri negative ale altora
A avea o meserie sau functie de preot , avocat, rege, papa, magistrat nu e un motiv pentru a te crede *mai superior* , mai aprpape sau mai departe de calitatea de Om. Din ce am zis poti intelege ca pentru mine papa de la roma sau in cazul nostru al ortodoxilor preafericitii patriarhi sunt in aceeasi categorie cu un oarecare presedinte, rege, om care are o functie de conducere inclusiv dalai lama care si el a devenit la fel cu ceilalti chiar daca umbla imbracat tot intr-o carpa.
"


Ba nu ai niciun drept de a judeca!!!In momentul in care o faci,nu esti cu nimic mai presus decat cei impricinati!!Sa-ti exprimi un punct de vedere este una,pastrand limitele si rezervele de rigoare,pe cand a judeca ,in numele cui de fapt?????? te arunca in derizoriu!!!Am inteles ce ai postat,dar care este legatura cu acuzatia initiala???????Preotia este un sacrament infiintat de Isus Cristos,,ca s-a transformat intr-o profesie profitabila si lipsita de cucernicia necesara,este cu totul alta poveste,dar nu suntem noi cei care trebuie sa-i judecam pe preoti sau sa-i punem la zid,,,fiecare se va supune,ca vrea sau nu,Judecatii Divine ,la momentul potrivit!!!Rangurile sunt lumesti,pamantesti,nu au valabilitate in fata Divinitatii,deci trebuie tratate ca simple grade,trecatoare,ce este dincolo de ele,este mult mai important!!Aici,pe pamant,legile sunt facute de oameni,,va veni ziua cand ne vom prezenta in fata altei legi,atunci va fi adevarata Judecata,nu cea din aceasta lume!!Din acest motiv,ma abtin de la a judeca sau condamna oamenii,las liberul arbitru la discretia vietii!! Calitatea de "OM" se dobandeste usor ,dar se pastreaza cu mare greutate si efort,nu tine decat de propria valoare intrinseca!!!In ceea ce priveste verdictele,,da-ti propriu-ti verdict,dupa care poti trece la ceilalti,asta daca o mai poti face!!![/quote]

eu despre mine cred ca sunt OK din punct de vedere spiritual si uman si nu-mi reprosez nimic din ce fac si gandesc in general ma tem mai mult de judecata oamenilor decat de judecata lui D-zeu si de obicei nu-mi reprim nicio pornire sau gand plecand de la ideea ca poate nu e bine dintr-un punct de vedere sau altul
*incurcate sunt caile Domnului* si chiar daca incerc sa le descurc nu fac din asta un capat de tara la sfarsitul timpurilor ma voi lumina si eu probabil
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 15:03
[quote name='kudika_6668' date='2012-06-06 15:03:28'


eu despre mine cred ca sunt OK din punct de vedere spiritual si uman si nu-mi reprosez nimic din ce fac si gandesc in general ma tem mai mult de judecata oamenilor decat de judecata lui D-zeu si de obicei nu-mi reprim nicio pornire sau gand plecand de la ideea ca poate nu e bine dintr-un punct de vedere sau altul
*incurcate sunt caile Domnului* si chiar daca incerc sa le descurc nu fac din asta un capat de tara la sfarsitul timpurilor ma voi lumina si eu probabil [/quote]


Anticipam o astfel de caracterizare!!Iti respect punctul de vedere atata timp cat vei respecta opiniile celorlalti,raportate la diversi subiecti sau teme de discutie!!!
Te temi de judecata oamenilor???????Hmmm,nefericita alegere,caci este nedreapta,egoista,perfida si subiectiva,niciodata nu vei multumi marele juriu lumesc!!Daca imi permiti o parere,as prefera sa te temi de propria-ti judecata,caci cu aceasta vei merge mai departe,oamenii sunt trecatori!!!Sfarsitul timpurilor,,,inerent va sosi si acesta,,dar,oare cum te va gasi sau nu conteaza?????????Sau pentru tine conteaza,doar faptul ca nu iti reprozezi nimic,acum?????
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 15:25
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 15:25:40[quote name='kudika_6668' date='2012-06-06 15:03:28'


eu despre mine cred ca sunt OK din punct de vedere spiritual si uman si nu-mi reprosez nimic din ce fac si gandesc in general ma tem mai mult de judecata oamenilor decat de judecata lui D-zeu si de obicei nu-mi reprim nicio pornire sau gand plecand de la ideea ca poate nu e bine dintr-un punct de vedere sau altul
*incurcate sunt caile Domnului* si chiar daca incerc sa le descurc nu fac din asta un capat de tara la sfarsitul timpurilor ma voi lumina si eu probabil



Anticipam o astfel de caracterizare!!Iti respect punctul de vedere atata timp cat vei respecta opiniile celorlalti,raportate la diversi subiecti sau teme de discutie!!!
Te temi de judecata oamenilor???????Hmmm,nefericita alegere,caci este nedreapta,egoista,perfida si subiectiva,niciodata nu vei multumi marele juriu lumesc!!Daca imi permiti o parere,as prefera sa te temi de propria-ti judecata,caci cu aceasta vei merge mai departe,oamenii sunt trecatori!!!Sfarsitul timpurilor,,,inerent va sosi si acesta,,dar,oare cum te va gasi sau nu conteaza?????????Sau pentru tine conteaza,doar faptul ca nu iti reprozezi nimic,acum?????[/quote]

nu-mi reprosez nimic pentru ca nu eu sunt responsabil ci D-zeu
Eu daca respect regulile si sunt atent sa nu ranesc alti uameni intr-un mod prea grav sunt un mare sfant pe pamant! de unde si vorba ca pana la D-zeu te mananca sfintii
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mireasa ori nu 17 De la: oana84onutza 26 Februarie 2010 20:20
EUROVIZION 2014 4 De la: Iulia_Nechifor_1 15 Iunie 2014 22:37
Cadoul ideal pentru aniversarile celor dragi! 1 De la: Comanda_Caricaturi_1 8 August 2012 17:04
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 4 De la: yrtdssdd 26 Mai 2009 20:50
Formula de lapte Aptamil Milupa 2 De la: ilumax_76 17 Februarie 2012 16:56