Setari Cookie-uri

S.O.S.- salvati-mi viata!

Buna,
Am ajuns in stadiul in care orice ajutor de la oricine ar veni el e bine-venit. Am avut o relatie de 7 ani cu un baiat care m-a inselat, iar reactia mea a fost una extrem de dura, prin vorbe si acuze jignitoare, lucru care pe el l-a indepartat definitiv de mine. Il iubesc atat de mult, incat as fi fost dispusa sa-l iert, dar acum mi-a spus clar ca sunt "bolnava psihic" daca nu-mi vad de viata mea si sa-l las in pace. Stiu ca pare o poveste patetica pe care o auziti macar o data pe zi, dar nu am pe nimeni cu care sa pot vorbi despre asta, si am nevoie de ajutor...Singura cale de a scapa de suferinta mi se pare moartea, pentru ca nu mai sunt in stare nici macar sa ma trezesc dimineata, stiind ca l-am pierdut. Ce ma fac?
spike_liza
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:29
Dar dumnealui cati bani a dat pe tine cand si-a pus-o cu alta? Crezi ca in acele momente se gandea la tine?
Lucia1971
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:31
preferai sa ramana cu tine si sa te insele mai departe?
nu l-ai pierdut din cauza reactiei tale, l-ai pierdut inainte de asta...hai ca e smecher, te face pe tine vinovata...si tu esti prostuta, ma ierti dar asta e...orice sut in fund e un pas inainte

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:41
In faza in care esti, ultimul lucru de care ai nevoie e sa despici firul in patru pe forum, cine si unde a gresit.
Daca iti spun ca e un porc ca te-a inselat si parasit, te simti mai bine?
Daca iti spun ca e un porc si nu merita sa-ti iei viata pentru el, ma crezi?
In faza in care esti, nu ai nevoie de asa ceva. Cand iubesti nu vezi limpede. Adune-te, ridica-te deasupra lucrurilor si vezi padurea de copaci. Nu zic ca va fi usor, dar asta trebuie sa faci. Viata e frumoasa pe alt drum. Da-ti un timp sa te aduni si apoi vei gasi si drumul bun. Nu lua o asa decizie pentru viata ta in astfel de momente, pentru ce? Un simplu alt om. Nu merita. Tu meriti mai mult. Si alta sansa. Mi-a spus un preot:iubeste-l pe Dumnezeu mai mult decat pe partener si Dumnezeu iti va da partenerul potrivit. Tu il iubesti pe barbatul asta mai mult si decat pe tine!!! Pai nu se poate.
Sunt asa multi oameni frumosi pe lumea asta si tu nu o sa-i mai vezi din cauza unui urat???
Fa ce ti-am scris pe privat.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:16
individul nu te merita,asta sa fie laitmotivul tau,autosugestia este cel mai bun prieten.Nu dispera ,in orice moment poti descoperii ca sunt foarte multi barbati care ar dori sa fie cu tine,tu esti cea mai buna ,cea mai desteapta cea mai frumoasa
wdy
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:16
nu inteleg de ce noi femeile suntem asa dispunse sa iertam si sa trecem chiar peste orice greseala a partenerului?
aveti mai multa incredere in voi dragelor, respectati-va mai mult
sa iti iei viata pt ca el a gresit?
nu-ti suna ciudat??????
traieste-ti viata e asa de frumoasa
EmilyB
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:20
" Nu plange pentru ca ai pierdut soarele; lacrimile te vor impieduica sa vezi stelele"

Cred ca e un lucru pe care ar trebui sa-l aplici; La urma urmei daca n-ai murit de durere pana acum, n-o sa mai mori; si ce nu te doboara in mod sigur te face mai puternic; Capul sus!
andrrrea
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:26
De la: andrrrea, la data 2008-12-09 14:26:02" Nu plange pentru ca ai pierdut soarele; lacrimile te vor impieduica sa vezi stelele"

Cred ca e un lucru pe care ar trebui sa-l aplici; La urma urmei daca n-ai murit de durere pana acum, n-o sa mai mori; si ce nu te doboara in mod sigur te face mai puternic; Capul sus!


Nici macar nu era soare, era luna!!!
Capul sus draga mea! Vant din pupa spre alte zari!
Eu am o vorba : poti fi in aceeasi camera, dar viata te pune in momente diferite in colturi diferite si aceeasi camera o vei vedea altfel. Ai inteles?
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:34
ce te faci????? mergi la un psiholog sau la un consilier, nu ma refer la ce anume ti-a spus el ci la faptul ca un psiholog te poate ajuta intr-adevar.

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:37
Si eu am trecut prin starea prin care treci tu, dar dupa o depresie de citeva luni, ( nu am mers la psiholog, si rau am facut !!!) mi-am revenit., si cu mintea limpede mi-am pus intrebarea: Daca ma omoram pt. acel personaj din viata mea, cu ce ma alegeam? merita cineva sa iti dai viata pt el? mai ales un barbat care nu a dat probabil 2 bani pe tine, in momentul in care te-a inselat sui te face instabila psihic ???
Starea si reactiile tale sint normale, dar nu e normal sa te lasi doborita!!! Pt. nimic in lume. Fii desteapta! mu il lasa sa vada asta, si gindeste-te ca Doamne Doamne nu ne da mai mult decit putem duce- si putem duce....o gramada!
Ai grija de tine!
_iluzie_
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:41
Draga mea, te asigur ca nu poti sa-l cunosti pe omul de langa tine nici dupa 20 de ani de convietuire. Nu merita sa plangi dupa nici un barbat, ba din contra, bucura-te ca viata ti-a dat sansa sa mai cunosti si pe alticineva, altminteri te ofileai langa acelasi barbat. Si dupa ce ca te-a inselat, chiar crezi ca mei merita vre-o lacrima de la tine???? Asculta-ma pe mine, dupa o casnicie de 20 de ani am ajuns sa imi doresc sa mai ies si cu altcineva, pur si simplu m-am plictisit de atatea lucruri in comun. Vreau sa fiu din nou singura, sa hotarasc ce vreau si cand vreau. Tu ai asta acum si nu vei putea niciodata sa apreciezi cat de bine iti poate fi.
Curaj si capul sus!!!
bianca0404
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:43
Eu ca semipsiholog am trimis-o la preot.
Stiu ce fac psihologii, am avut tangenta cu destui. Ei in faza asta ii trebuie FORTA si apoi discutii. Ma rog, e la alegerea ei, una din doua. Dar aia ce vrea ea nu e nici a treia, nici macar ultima.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:46
Spike.... draga ,
Spui ca te-a inselat,hmmm.....pai poate e genul de barbat care a avut nevoie de o"schimbare " si apoi se intorcea la tine,tu fiind marea iubire..... E posibil , nu?Insa s-ar parea ca stai destul de rau in domeniul tactica. Niciodata nu vei putea purta o discutie constructiva cu urlete , acuze si injurii.O astfel de discutie duce invariabil la despartire.Imbunatateste-ti modul de abordare si in viitor vei avea si posibilitatea unei relatii satisfacatoare.
In ceea ce priveste moartea , nu te grabii, vei ajunge oricum la ea la fel ca orice fiinta.Pana atunci traieste , bucura-te de tot ceea ce te incojoara, de faptul ca esti sanatoasa, tanara si poti sa vezi, sa te misti..........Daca iti doresti sa fi fericita munceste pentru asta.C
cornelia_leia
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:49
De la: cornelia_leia, la data 2008-12-09 14:49:49Spike.... draga ,
Spui ca te-a inselat,hmmm.....pai poate e genul de barbat care a avut nevoie de o"schimbare " si apoi se intorcea la tine,tu fiind marea iubire..... E posibil , nu?Insa s-ar parea ca stai destul de rau in domeniul tactica. Niciodata nu vei putea purta o discutie constructiva cu urlete , acuze si injurii.O astfel de discutie duce invariabil la despartire.Imbunatatesteti modul de abordare si in viitor vei avea si posibilitatea unei relatii satisfacatoare.
In ceea ce priveste moartea , nu te grabii, vei ajunge oricum la ea la fel ca orice fiinta.Pana atunci traieste , bucura-te de tot ceea ce te incojoara, de faptul ca esti sanatoasa, tanara si poti sa vezi, sa te misti..........Daca iti doresti sa fi fericita munceste pentru asta.C


Si sa-l primeasca inapoi??? Ea urla la el pentru ca el i-a furat lucrul cel mai important intr-o relatie:INCREDEREA. Increderea in el, increderea in ei, increderea in ea, increderea in altii care vor urma. Da, sa-l ierte, dar sa nu mai mearga mai departe cu el si sa vrea el. Doar isi doreste ca orice femeie, liniste si siguranta langa un barbat, nu sa traiasca in incertitudine si sa se gandeasca in fiecare zi:oare cand o va face dinnou? El e de domeniul trecutului. Ea e importanta acum. Intr-o zi ii va trece si lui supararea si va intelege dezastrul...too late. Tu vei fi cu altul, mai bun. Stiu ce spun, toti se dau cocosi, dau vina pe tine pentru "scaparea" lor si dupa un timp, isi pun cenusa in cap:vai ce prost am fost, nu stiu ce a fost cu mine, n-am vrut sa te fac sa suferi! Si nesimtiti si lasi si egoisti si...mai ziceti voi.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:03
si eu cunosc persoane care oricat ar fi de umilite , de jignite sau pur si simplu ignorate de partener nu pun capat relatiei. si cred ca asta nu mai e iubire poate obsesie sau orice altceva... se multumesc chiar si cu mila dar cu mila lui nu se tine o relatie si nici cu santaj sentimental , lacrimi , amenintari de sinucidere. oricum nu fac decat sa prelungeasca iadul caci dragostea ar trebui sa fie in primul rand liniste sufleteasca si bucurie.si apoi nu inteleg de ce se agata atat de ceva ce nu le face bine. pana la urma daca-ti curmi viata crezi ca ceilalti si-o vor inceta pe-a lor ?????? vantul bate, apa trece , pietrele raman; cu totii trecem prin deceptii dar chiar nu e cazul sa dramatizam atat caci vremea antigonelor si-a iliadelor a apus de mult. Viata mea are o valoare inestimabila .Mai mare decat o mie de "Ei".
camycamy
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:03
In nici un caz nu cred ca ar mai putea sa traiasca langa o persoana care o considera"bolnava psihic" , dar intrebarea este :ce l-a determinat pe el sa afirme acest lucru? Cauza cred ca este importanta.Nu se pot judeca niste fapte fara sa fie ascultati amandoi cei implicati (nu doar unul)
cornelia_leia
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:11
Eu ca om (nu ca psiholog) nu as mai avea ce sa discut cu el. Referitor la ideea de discutat cu amandoi. E prea tarziu acum. Daca ceva nu merge in relatie, discuti cu partenerul, incerci sa rezolvi daca se mai poate, daca nu, la revedere. Nimeni nu-ti da dreptul sa infigi un cutit in spatele celui care te iubeste, pentru simplul motiv ca nu e potrivit pentru tine. O despartire e mai usor de suportat decat un inselat. Nici nu ma mir ca a luat-o razna. Nu cred ca are probleme psihice. I-a distrus increderea in multe asa cum m-am exprimat mai sus.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:58
Fa ce ti-am spus, capata FORTA si apoi Dumnezeu iti va scoate in cale oamenii capabili sa te ajute concret, inclusiv psihologi, care te vor ajuta sa-ti pui ordine in ganduri, viata, sa vezi unde, ce si daca ai gresit, sa te reorganizezi. Nu uita, nu te lasa niciodata daca ti-L faci prietenul cel mai bun. Doar ca vorbeste prin oamenii - potriviti. Nu te ingrijora, ti-i da EL, daca nu stii de unde sa-i iei.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:06
Iza, vad ca nu raspunzi...mai esti (din amandoua punctele de vedere)? Da un semn, ceva...
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:43
Scuze...liza nu iza (mi se pare mai frumos decat spike si e de fata finuta)
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:46
Fara suparare,cand am citit titlul topicului am crezut ca suferi de vro boala incurabila......
mucky
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:46
Mda , si eu ma asteptam sa gasesc un cont deschis la nu stiu ce banca
Acum , s-ar putea sa crezi ca sunt dura si ai avea dreptatate .

First , nu suport persoanele care cum dau de probleme in dragoste incep sa se gandeasca la moarte .

Second , fa-o , cine te opreste ?
Eu una nu am cum sa te opresc,i-ati viata daca asa crezi tu ca-ti va fi mai bine .....mda , nu cred ca o sa o faci de vreme ce ai postat mesajul tau aici

Cred ca pe asta am lamurit-o , nu vrei sa mori si stii de ce ?

Pentru ca-l iubesti pe tipul ala , pentru ca daca mori acum pierzi toate sansele sa mai fii impreuna cu el, pentru ca in mod sigur ai o familie care iti va simti lipsa si nu-ti va intelege gestul ( nimeni nu l-ar intelege defapt ),pentru ca daca mori acum ....ratezi sarmalele de craciun si e pacat sa pierzi asa festin

Deci , revizuiteste-ti atitudinea si asculta-l pe Rabitah Tagore ....,, Nu plange pentru ca ai pierdut soarele, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele"
iris_4_ever
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:13
iris,langa sarmalele alea nu uita de un pahar de vin
mucky
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:26
Am citit astazi toate mesajele pe care mi le-ati trimis, recunosc rusinata ca pana astazi chiar nu m-a interesat decat ce mi-a spus una singura dintre voi, si-i multumesc pe calea asta...Bun...au trecut...cate zile? Vreo 14...Ce-i drept, am avut atat de mult de munca incat chiar nu mi-am permis luxul de a sta acasa si-mi plange de mila, dar va spun atat: Multumesc foarte mult tuturor celor care au raspuns mesajului meu, imi pare rau c-am dezamagit neavand o boala incurabila, dar pentru toti filosofii care spun : "ah, ce penibila e asta sa posteze mesaje pe forum legate de problemele ei de dragoste"...eu va spun atat: teoria o stiu si eu, dar sa va fereasca Domnul de situatii practice:) Aveam nevoie de un prieten pentru ca poate nu sunt la fel de norocoasa ca voi sa am un frate sau o sora careia sa ma pot destainui, iar la serviciu risc sa ma mai vad cu oamenii aia carora le-as fi povestit tampeniile din viata mea...Din acest motiv am cautat pe forum, dragelor, ok?
Va doresc Sarbatori Fericite si va spun asa ca fapt divers ca "domnul" ma implora acum sa-l iert dar stiu ca nu merita, pentru ca nu sunt o persoana "bolnava psihic":) Asa c-o sa-mi petrec sarbatorile departe de el si chiar o sa ma simt bine acolo unde voi merge.
spike_liza
Postat pe 23 Decembrie 2008 23:39
trist ....mare tristete!!!


ia-ti viata daca crezi ca nu mai are nici un rost sa traiesti!!!

Rostul vietii tale pe Pamant crezi ca este doar el nenorocitul?

MagnifiQue_GiRL
Postat pe 23 Decembrie 2008 23:48
"Deºertãciune! Deºertãciune!...Deºertãciune a deºertãciunilor! Totul este deºertãciune.
scuze ca am fost dura

Care este rostul vieþii?
Cum poti sã ai o viaþã cu scop, împlinitã ºi cu satisfacþii? Te intrebi daca vei avea vreodatã posibilitatea sã realizezi ceva care sã aibã semnificaþie în viaþa ta?
Existã atât de mulþi oameni care nu au încetat sã se gândeascã la rostul vieþii lor. Ei se uitã înapoi în timp ºi se mirã de ce relaþiile lor cu alte persoane au fost rupte sau de ce se simt atât de goi chiar ºi dupã ce au obþinut tot ceea ce ºi-au propus.

astãzi, oamenii urmãresc multe scopuri, gândindu-se cã în ele îºi vor gãsi împlinirea. Unele dintre aceste scopuri includ: succesul în afaceri, sãnãtatea, relaþiile bune, sexul, distracþia, filantropia etc. Dupã ce ºi-au vãzut împlinite aceste scopuri cu privire la sãnãtate, relaþii sau plãceri, mulþi oameni au mãrturisit cã golul adânc din interiorul lor s-a pãstrat, având un sentiment de goliciune pe care nimic nu pare sã îl poatã umple.



MagnifiQue_GiRL
Postat pe 23 Decembrie 2008 23:52
De la: spike_liza, la data 2008-12-23 23:39:48Am citit astazi toate mesajele pe care mi le-ati trimis, recunosc rusinata ca pana astazi chiar nu m-a interesat decat ce mi-a spus una singura dintre voi, si-i multumesc pe calea asta...Bun...au trecut...cate zile? Vreo 14...Ce-i drept, am avut atat de mult de munca incat chiar nu mi-am permis luxul de a sta acasa si-mi plange de mila, dar va spun atat: Multumesc foarte mult tuturor celor care au raspuns mesajului meu, imi pare rau c-am dezamagit neavand o boala incurabila, dar pentru toti filosofii care spun : "ah, ce penibila e asta sa posteze mesaje pe forum legate de problemele ei de dragoste"...eu va spun atat: teoria o stiu si eu, dar sa va fereasca Domnul de situatii practice:) Aveam nevoie de un prieten pentru ca poate nu sunt la fel de norocoasa ca voi sa am un frate sau o sora careia sa ma pot destainui, iar la serviciu risc sa ma mai vad cu oamenii aia carora le-as fi povestit tampeniile din viata mea...Din acest motiv am cautat pe forum, dragelor, ok?
Va doresc Sarbatori Fericite si va spun asa ca fapt divers ca "domnul" ma implora acum sa-l iert dar stiu ca nu merita, pentru ca nu sunt o persoana "bolnava psihic":) Asa c-o sa-mi petrec sarbatorile departe de el si chiar o sa ma simt bine acolo unde voi merge.


Sarbatori fericite Liza, de asta ai nevoie: sa stai departe.
Ceea ce ti-a zis una dintre noi e foarte adevarat: el vrea sa te faca pe tine sa te simti vinovata, dar el alesese de dinainte... s-a folosit doar de pretext.

Stai linistita, viata mai are muuulte surprize frumoase pentru tine, ai sa vezi!
Dor_a
Postat pe 24 Decembrie 2008 09:05
true
cinealtcineva
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:50
De la: spike_liza, la data 2008-12-23 23:39:48Am citit astazi toate mesajele pe care mi le-ati trimis, recunosc rusinata ca pana astazi chiar nu m-a interesat decat ce mi-a spus una singura dintre voi, si-i multumesc pe calea asta...Bun...au trecut...cate zile? Vreo 14...Ce-i drept, am avut atat de mult de munca incat chiar nu mi-am permis luxul de a sta acasa si-mi plange de mila, dar va spun atat: Multumesc foarte mult tuturor celor care au raspuns mesajului meu, imi pare rau c-am dezamagit neavand o boala incurabila, dar pentru toti filosofii care spun : "ah, ce penibila e asta sa posteze mesaje pe forum legate de problemele ei de dragoste"...eu va spun atat: teoria o stiu si eu, dar sa va fereasca Domnul de situatii practice:) Aveam nevoie de un prieten pentru ca poate nu sunt la fel de norocoasa ca voi sa am un frate sau o sora careia sa ma pot destainui, iar la serviciu risc sa ma mai vad cu oamenii aia carora le-as fi povestit tampeniile din viata mea...Din acest motiv am cautat pe forum, dragelor, ok?
Va doresc Sarbatori Fericite si va spun asa ca fapt divers ca "domnul" ma implora acum sa-l iert dar stiu ca nu merita, pentru ca nu sunt o persoana "bolnava psihic":) Asa c-o sa-mi petrec sarbatorile departe de el si chiar o sa ma simt bine acolo unde voi merge.


Si tu chiar l-ai crezut cand ti-a spus ca esti bolnava psihic?????? Adevarul e ca daca asa ceva vine de la o persoana pe care ai crezut-o cea mai apropiata de tine timp de cativa ani, tinzi sa disperi...
Dar el cum e?? Cum se numeste o persoana care sta intr-o relatie ani de zile cu cineva si apoi inseala?? Sanatoasa desigur!! In deplinatatea facultatilor mentale si perfecta din toate punctele de vedere. Eu in locul tau ma duceam la biserica si ii multumeam zi de zi lui Dumnezeu ca mi-a scos din viata asa un gunoi. De asa ceva ai nevoie peste cativa ani, cu asa ceva te vezi la 30 de ani, la 40??? Cu "barbatei" din astia vrei o familie??? Treaba ta, dar eu tare ma indoiesc.
Ei incearca saracii sa ne scoata pe noi vinovate de mizeriile lor ca sa poata dormi noaptea dar nu-i chiar asa de usor.
Ma bucur ca ai hotarat sa-l scoti din viata ta si te-ai trezit. Nimeni nu vrea sa fie inconjurat de oameni din astia, care mint si inseala. Lasa timpul sa treaca iar pe domnul transforma-l intr-un amic si nimic mai mult. Si nu-l lasa sa-ti distorsioneze parerea despre viata si barbati in general. Doar pentru ca exista specimene care nu merita sa fie numiti barbati nu inseamna ca n-ai sa cunosti unul real. Si o sa vezi diferenta.
liliana2005
Postat pe 2 Februarie 2009 10:50
Mergi mai departe!
Nu s-a sfarsit lumea cu el !
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atractie necontrolata 3 De la: ilumax_76 7 August 2011 08:40
barfe 2 De la: scorpio67 14 Martie 2010 18:52
Parintii nu sunt de acord cu relatia noastra... 64 De la: kudika084034 17 Noiembrie 2009 21:21
Cum sa fac sa o scap de el ??? 78 De la: kudika275934 24 Decembrie 2010 23:44
ce sa fac k el? ajutatzi-ma!!! 50 De la: fluturas_ 21 Decembrie 2009 00:09