Setari Cookie-uri

cu iubitu sau cu parintii ?

Eu am 27 ani si prietenul meu are 35 ani iar relatia noastra are 2 ani si 3 luni . Acest timp a trecut cu rele si cu bune , ne-am desparti pt 1-2 zile de cateva ori si ne-am impacat dar a trecut si inca suntem impreuna si ne gandim sa ne mutam in chirie pt ca eu nu ma pot intelege cu tatal meu care e destul de sever si de cand ma stiu vrea sa faca armata cu noi si mai rau e ca nu -im pplace de prietenul meu si asta din cauza mea mai mult ca i-am spus . Va dati seama ca daca mie nu imi place cum se poarta prietenului meu nici atat. Nu situ ce sa fac . m-as muta cu prietenul in chirie dar este o rata pe numele parintilor de 400 lei din care eu platesc 300 lei si fratele meu 100 lei , pt o centrala . si ai mei au rata tot pt casa . Am vorbit cu mama mea (cu toate ca stiu ca nici ei nu-i place de el ) ca as vrea sa ma mut dar nu am vorbit ce fac cu rata daca ma mut , ca nu as putea sa platesc si rata .
As vrea cateva pareri daca se poate . Multumesc
Va doresc o zi frumoasa.
AMYSZY
Postat pe 20 Iunie 2009 12:25
De la: AMYSZY, la data 2009-06-20 12:25:37Eu am 27 ani si prietenul meu are 35 ani iar relatia noastra are 2 ani si 3 luni . Acest timp a trecut cu rele si cu bune , ne-am desparti pt 1-2 zile de cateva ori si ne-am impacat dar a trecut si inca suntem impreuna si ne gandim sa ne mutam in chirie pt ca eu nu ma pot intelege cu tatal meu care e destul de sever si de cand ma stiu vrea sa faca armata cu noi si mai rau e ca nu -im pplace de prietenul meu si asta din cauza mea mai mult ca i-am spus . Va dati seama ca daca mie nu imi place cum se poarta prietenului meu nici atat. Nu situ ce sa fac . m-as muta cu prietenul in chirie dar este o rata pe numele parintilor de 400 lei din care eu platesc 300 lei si fratele meu 100 lei , pt o centrala . si ai mei au rata tot pt casa . Am vorbit cu mama mea (cu toate ca stiu ca nici ei nu-i place de el ) ca as vrea sa ma mut dar nu am vorbit ce fac cu rata daca ma mut , ca nu as putea sa platesc si rata .
As vrea cateva pareri daca se poate . Multumesc
Va doresc o zi frumoasa.


daca intre tine si iubitul tau este o relatie serioasa pe care te poti baza atunci ar trebui sa te pui pe tine pe primul loc..iar cu rata sa gasiti o solutie si sa contribuiti fiecare nu doar tu cu fratele tau
rahella
Postat pe 20 Iunie 2009 12:31
ai drepatate , ar trebui sa tin cont mai mult de mine si sa ma mut cu prietenul meu cat despre rata mai pot sa-ti spun ca ai mei au bagat f multi bani in casa aia ca sa o ridice , sa fac un nivel pt fratele meu (parter) si eu la etaj cu toate ca de multi ani le-am spus ca ar fi mult mai bine , daca to vor sa ne ajute cu locuinta , sa ne ai cate o garsoniera mie si fratelui meu ca eu nu sunt deacord sa stam in aceeasi casa. dar ei au vrut sa fim tot timpu langa ei ca si closca cu puii . fratele meu mai are o rata tot pt casa aia si de aceea platesc eu mai mult . rata asta ma impiedica cel mai mult sa ma mut cu prietenu . Sa-ti spun ca am mai vb 7 ani cu un baiat si acum nu demult l-am intrebat care e adevaratu motiv pt care nu a vrut sa se mute cu mine si mi-a spus ca din cauza tatalui meu . OF
AMYSZY
Postat pe 20 Iunie 2009 12:56
CU IUBITU!! Mi se pare cea mai mare tampenie sa stai cu parintii.. nu stiu.cautati o solutie.acu s-au mai ieftin chiriile..cautati ceva mai ieftin.mai mic..da macar sa fiti doar voi doi! sa aveti intimitate...cred ca aveti si nevoie...cum sa stai cu mama si tata..mai ales cand ei sunt si severi.? si se poarta naspa cu iubitul tau?/ Hello..ai stat langa ei o viata intreaga..doar nu vrei sa imbatranesti langa ei!
Corina_cori
Postat pe 20 Iunie 2009 16:21
De la: AMYSZY, la data 2009-06-20 12:25:37Eu am 27 ani si prietenul meu are 35 ani iar relatia noastra are 2 ani si 3 luni . Acest timp a trecut cu rele si cu bune , ne-am desparti pt 1-2 zile de cateva ori si ne-am impacat dar a trecut si inca suntem impreuna si ne gandim sa ne mutam in chirie pt ca eu nu ma pot intelege cu tatal meu care e destul de sever si de cand ma stiu vrea sa faca armata cu noi si mai rau e ca nu -im pplace de prietenul meu si asta din cauza mea mai mult ca i-am spus . Va dati seama ca daca mie nu imi place cum se poarta prietenului meu nici atat. Nu situ ce sa fac . m-as muta cu prietenul in chirie dar este o rata pe numele parintilor de 400 lei din care eu platesc 300 lei si fratele meu 100 lei , pt o centrala . si ai mei au rata tot pt casa . Am vorbit cu mama mea (cu toate ca stiu ca nici ei nu-i place de el ) ca as vrea sa ma mut dar nu am vorbit ce fac cu rata daca ma mut , ca nu as putea sa platesc si rata .
As vrea cateva pareri daca se poate . Multumesc
Va doresc o zi frumoasa.


va iubiti?asta conteaza,e foarte bine separat,daca ei nu te inteleg,impreuna cu ei,ai ocazia sa te desparta de el,dar el nu muncest?ar fi 2 salari ,nu?
scorpyoW
Postat pe 20 Iunie 2009 20:09
tu shti cel mai bine ce relatie ai cu iubitul si ce relatie ai cu parintii..dar gandeshtete k el oricand isi poate gasii alta si te poate lasa iar parintii tai nu te-ar lasa niciodata .....u shtii mai bn analizeaza totul al calm si ai as vezi k vei lua decizia buna
innajust
Postat pe 29 Iunie 2009 03:04
De la: AMYSZY, la data 2009-06-20 12:25:37Eu am 27 ani si prietenul meu are 35 ani iar relatia noastra are 2 ani si 3 luni . Acest timp a trecut cu rele si cu bune , ne-am desparti pt 1-2 zile de cateva ori si ne-am impacat dar a trecut si inca suntem impreuna si ne gandim sa ne mutam in chirie pt ca eu nu ma pot intelege cu tatal meu care e destul de sever si de cand ma stiu vrea sa faca armata cu noi si mai rau e ca nu -im pplace de prietenul meu si asta din cauza mea mai mult ca i-am spus . Va dati seama ca daca mie nu imi place cum se poarta prietenului meu nici atat. Nu situ ce sa fac . m-as muta cu prietenul in chirie dar este o rata pe numele parintilor de 400 lei din care eu platesc 300 lei si fratele meu 100 lei , pt o centrala . si ai mei au rata tot pt casa . Am vorbit cu mama mea (cu toate ca stiu ca nici ei nu-i place de el ) ca as vrea sa ma mut dar nu am vorbit ce fac cu rata daca ma mut , ca nu as putea sa platesc si rata .
As vrea cateva pareri daca se poate . Multumesc
Va doresc o zi frumoasa.
[/quote

Din pacate sunt si parinti egoisti care considera ca trebuie suportati de copii la nesfarsit .Ai 27 de ani ,fa odata ce vrei fara sale mai permiti sa te tina sub papuc.Esti vaca lor de muls .Daca ii lasi sa se descurce singuri poate or sa aiba de ce sa -si faca alte griji si te vor lasa pe tine in pace.Nucred ca trebuie sa suporti orice din partea lor si mai ales sa le ceri parerea si acceptul in privinta alegerilor din viata ta personala .Taie-le macaroana si fa-ti viata cum vrei tu.

Postat pe 30 Iunie 2009 08:07
Pai ai spus singura ca nici tie nuti place cum se comporta prietenul tau cu tine.Ca va-ti despartit de citeva ori, Chiar, daca ai 27 de ani asta nu insemneaza ca,,poti face o alegere potrivita. Dar poti avea o relatie, buna sau mai putin buna, Insa pentru o casatorie trebuie sa fii foarte atenta. Poate ca parintii tai a observat la el ceva .Eu am un baiat care, cheltuieste in nestire cu""gasca"", nu are nici un ban strins. Mizeaza pe faptul ca va obtine apartamentul meu care, intre timp la-m modernizat.Dar , nu are grija de el,de curatenie , aduce mai mereu asa zisi amici, prieteni, organizeaza "chermeze'.Eu mai am o casa la tara. Crede ca, voi abandona apartamentul in favoarea lui. Nu stie sa se gospodareasca, nu intretine, lasa totul la cheremul prietenilor, Eu doar fac curatenie cind vin acasa.
Daca fac observatie si apelez la comportament responsabil si gospodaresc, raspunsul luyi este ca, nu are motive sa gospodareasca o casa care, nu este a lui cu acte.
Deci vorbesc de pe pozitia unui parinte care , are un baiat.
Tu daca-l iubesti si el la fel, muta-te cu el,la el acasa. In scurt timp poate vei observa ca, poate parintii tai au dreptate. Sunt baieti care vineaza fete cu 'zestre'. Astfel, scapa de chinul gospodaririi,"i-a de-a gata". Asta nu insemneaza ca, va fi in stare sa aprecieze efortul vostru.
Daca voi deja ati avut probleme de comunicare , cind nici macar nu sunteti intr-o reletie cu responsabilitati. Ce se va intimpla cind, vetia vea copii?,tu te-ai implicat intr-o rata in consolidarea unei proprietati care, va fi si a ta. El are vreo responsabilitate?, Un baiat la 35 de ani, care, nu a facut nimic in viata, trebuie sa-l studiezi mai mult. Dragostea poate de multe ori sa fie un sentiment animalic, de disperare(tr. sa ma marit ca nu ma mai ea nimeni". Nu intotdeauna obiectiv. Tu ai casa, trebuie sa aibe si el ceva deosebit. El ca persoana. comportament,educatie,si mai ales o iubire care , sa le cuprinda pe toate la un loc. Probabil ca parintii tai, au considerat ca daca la virsta de 35 de ani , nu a realizat nimic, nu va respecta nici ce au facut ei, impreuna cu voi, pentru ca, nu va respecta familia,. O casa nu se face decit cu sacrificii. El ce a facut pina acum?. El vineaza, tu esti vinatul.Lui ii tr. confort/gratis.. Dar incearca , mutati-va cu, chirie,si vei vedea ca ai tai au dreptate. Cind dati de "dracu" o sa vezi tu ca "iubitul", s-a schimbat. Sa doreasca iubirea ta, nu confortul familiei tale.Dar, este un fel de a-ti da seama ce doreste el defapt. Asa ca, incearca-l, spune-i ca nueste familia deacord, ca il iubesti, si vreti sa fiti impreuna dar, nu la parintii tai. cind nu sunt bani , apar probleme. Vei vedea atunci cu siguranta adevarata fata a lui. Parintii tai poate exagereaza dar, au ei un sentiment de neincredere. Ti-am vazut poza, esti o fata frumoasa, si;"are balta peste", nu dispera. Intotdeauna trebuie ca, "sacul sa aibe peticul potrivit" Iubirea sa treaca si prin creer, nu numai prin suflet(instincte).
dorina27
Postat pe 2 Iulie 2009 09:57
acum 12 ani am trecut si eu prin ce treci tu ...numai ca eram de cateva luni cu prietenul meu ...prietenul care nu putea intra in gratiile parintilor mei , dar care ma fascina....aveam discutii cu ei din cauza lui ...nu-l acceptau iar eu il adoram...credeam ca-l iubesc ...ca mi-am gasit jumatatea....satula de certuri am hotarat sa ma mut cu el .peste cateva luni ne-am si casatorit ...asta pt ca parintii mei aveau conceptiile acelea de acum multi ani .... nu a trecut mult timp si am inceput sa ne descoperim defectele., din zi in zi descopeream ca minte ...fara sa caut ...fara sa vreau sa aflu ...erau minciuni care ma faceau sa ma intreb daca ai mei totusi nu au avut dreptate....dar intre timp...a aparut copilul....copilul care m-a determinat sa aleg intre a-l face fericit ca are ambii parinti langa el si a lua decizia potrivita pt mine...acum are 10 ani ....si este fericit ca suntem impreuna...dar eu ? am invatat sa nu ma gandesc la mine....sa traiesc pt el...sa ma bucur de fiecare moment in care el zambeste....totusi anii trec....si ma intreb peste inca 12 ....ce o sa simt? as vrea sa fiu mandra ca am facut atatea compromisuri vazandu-l pe el fericit ....si sa nu -mi pun intrebarea...cum ar fi fost daca ne desparteam?...poate te ajuta cu ceva randurile de mai sus....esti singura care poate lua decizia potrivita...iti tin pumnii
dejavu
Postat pe 8 Iulie 2009 13:08
nu te baga daca nu sti cine e el
AMYSZY
Postat pe 29 August 2009 01:21



De la: AMYSZY, la data 2009-08-29 10:06:34

ce sa faci draga si eu am facut asta de 3 ori imi insel prietenul de cate ori am ocazia

valita76
Postat pe 29 August 2009 10:16
greierash_is_back
Postat pe 29 August 2009 10:18
parintii
yumy
Postat pe 29 August 2009 10:19
Aici e alegerea ta. Si eu am avut o relatie de genul acesta care a durat 7 ani din care a reiesit un copil. Acum nu regret ca nu i-am ascultat : am un copil, ma bucur de el in fiecare clipa. Am incercat. Am vazut ce s-a intamplat. Si daca nu incercam? Cate intrebari aveam si cate regrete? Gandeste-te bine ce vrei sa faci, daca merita facut pasul acesta cu el sau daca nu merita. Dar nu uita un lucru: iubeste-ti parinti ca tot ei te vor ajuta si sprijini in momentele grele. Cat despre tatal tau si al meu era la fel de dur, o sa ii treaca duritatea. Acordai timp si vorbeste cu el si ai sa vezi ca nu o sa mai fie asa. Bafta
schedis
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce spuneti despre prostitutia masculina???? 40 De la: pacifista 7 Septembrie 2009 13:26
M-am indragostit de...fundul ei...! 48 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:49
Mai fata, l-ai iubit RAU, dar RAU DE TOT!Ramaneti "buni prieteni" sau "necunoscuti"? 25 De la: jade_floretta_voicu 12 Decembrie 2009 01:59
sunt disperata 77 De la: kudika226325 25 Septembrie 2011 22:21
AM 18 ANI, DAR IUBESC UN BARBAT DE 34. 10 De la: Lucia38 26 Iulie 2009 12:54