Setari Cookie-uri

Traditii la nunta

In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!
Adellelove
Postat pe 23 Decembrie 2008 13:58
Astea sunt prostii. Nasa-mea zicea ca ccica trebuia sa pastrez lumanarea de la nunta si s-o duc nu stiu cand sa mi-o citeasca popa, eu am tinut-o in garaj si apoi am aruncat-o. Daca va iubiti si invatati sa va respecctatti chestiile astea cred ca nu mai conteaza.
LIVOTA
Postat pe 23 Decembrie 2008 14:03
traditiile depind mult si de zona in care va avea loc nunta...
de la "jucatul" gainii-chestia asta nu am reusit s-o inteleg nici pana in ziua de azi, ruptul turtei deasupra capului miresei, purtatul a ceva albastru, nou, vechi, imprumutat, pastratul lumanarilor si mersul impreuna cu nasii urmatoarea duminica la biserica pentru a vi se citi o molifta(sluja despre care vb dna dinaintea mea) si multe multe altele...
calcatul mirelui in biserica, rochia neaparat alba,sa nu te mariti in mai(ca e de rau-bu hu hu), sa nu porti perle(ca se zice ca o sa plangi toata viata), sa faci hora in fata casei(ca sa fii vesela toata casnicia), sa nu te uiti inapoi in biserica(in timpul slujbei, orice ar fi-asta nu stiu de ce se zice ),of si cate si mai cate....
asta cu domnisoara de onoare nu am auzit-o...ca daca esti de 3 ori nu te mai mariti...din proprie experienta eu am fost domnisoara de onoare de 6 ori inainte sa ma marit...asa ca nu stiu ce sa zic..
pana la urma respecti ce vrei tu....eu una am purtat perle pt ca sunt bijuteriile mele preferate si pentru ca se asortau cu rochia(care nu era tocmai alba-era culoarea untului),m-am dus cu nasii la biserica cu lumanarile, mi s-a citit molifta si am lasat lumanarile acolo(la biserica, am inteles ca se topesc si se fac lumanari din acelea mici din ele),la mine nu s-a jucat nici o gaina, nu s-a spart nici un vas plin cu apa, nu mi s-au pus bani in san,nu mi-a rupt nimeni turta deasupra capului, nu am facut hora in fata blocului si toate astea pentru ca ASA AM VRUT EU!
fa asa cum vrei tu, nu te lua dupa toate superstiile prostesti...ca sa ce?sa-ti para rau dup-aia ca defapt tu vroiai perle si ai purtat swarovski ca zice tzatza leana ca daca iti pui perle plangi toata viata?vb cu persoanele importante pentru tine..stabileste cum vrei tu sa fie...discuta pe baza lucruilor cu care ei nu sunt de acord, ajungeti la o intelegere..si asta este....si mai lasa-le incolo de superstitii...fa cum vrei tu, pana la urma este cea mai importanta zi din viata ta!
MissMe2
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:12
O alta "vorba" spune sa treci prima pragul bisericii ...pentru a canta gaina in casa la tine.
rashela
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:24
Eu personal am facut exact ce am crezut eu ca e ok si ce am considerat ca mi se potriveste.Voalul l-am tinut pana am ajuns la restaurant, lumanarile de la cununie nu le-am mai dus la biserica...ca n-am mai avut timp nici noi, nici nasii...Nu am luat aminte la toate superstitiile sau la toate asa zisele sfaturi..am tinut cont doar de preferintele mele si ale sotului, si credeti-ma nunta a fost superba!!!! si suntem f fericiti!:)
lilib78
Postat pe 4 Mai 2009 16:28
fiecare zona a tarii are traditiile proprii in materie de nunti botezuri inmormantari...
asa ca depinde unde stai...si mai ales daca tii neaparat sa tii cont de aceste traditii
deelisha
Postat pe 4 Mai 2009 18:45
De la: MissMe2, la data 2009-04-25 17:12:15traditiile depind mult si de zona in care va avea loc nunta...
de la "jucatul" gainii-chestia asta nu am reusit s-o inteleg nici pana in ziua de azi, ruptul turtei deasupra capului miresei, purtatul a ceva albastru, nou, vechi, imprumutat, pastratul lumanarilor si mersul impreuna cu nasii urmatoarea duminica la biserica pentru a vi se citi o molifta(sluja despre care vb dna dinaintea mea) si multe multe altele...
calcatul mirelui in biserica, rochia neaparat alba,sa nu te mariti in mai(ca e de rau-bu hu hu), sa nu porti perle(ca se zice ca o sa plangi toata viata), sa faci hora in fata casei(ca sa fii vesela toata casnicia), sa nu te uiti inapoi in biserica(in timpul slujbei, orice ar fi-asta nu stiu de ce se zice ),of si cate si mai cate....
asta cu domnisoara de onoare nu am auzit-o...ca daca esti de 3 ori nu te mai mariti...din proprie experienta eu am fost domnisoara de onoare de 6 ori inainte sa ma marit...asa ca nu stiu ce sa zic..
pana la urma respecti ce vrei tu....eu una am purtat perle pt ca sunt bijuteriile mele preferate si pentru ca se asortau cu rochia(care nu era tocmai alba-era culoarea untului),m-am dus cu nasii la biserica cu lumanarile, mi s-a citit molifta si am lasat lumanarile acolo(la biserica, am inteles ca se topesc si se fac lumanari din acelea mici din ele),la mine nu s-a jucat nici o gaina, nu s-a spart nici un vas plin cu apa, nu mi s-au pus bani in san,nu mi-a rupt nimeni turta deasupra capului, nu am facut hora in fata blocului si toate astea pentru ca ASA AM VRUT EU!
fa asa cum vrei tu, nu te lua dupa toate superstiile prostesti...ca sa ce?sa-ti para rau dup-aia ca defapt tu vroiai perle si ai purtat swarovski ca zice tzatza leana ca daca iti pui perle plangi toata viata?vb cu persoanele importante pentru tine..stabileste cum vrei tu sa fie...discuta pe baza lucruilor cu care ei nu sunt de acord, ajungeti la o intelegere..si asta este....si mai lasa-le incolo de superstitii...fa cum vrei tu, pana la urma este cea mai importanta zi din viata ta!





iulices
Postat pe 4 Mai 2009 18:54
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!


a fost tare asta cu domnisoara de onoare de 3 ori? e cifra magica sau ce?
Peony
Postat pe 14 Mai 2009 22:10
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!

eu am fost de 6 ori la rand si iote ca tot ma maritai
ralu_zar
Postat pe 14 Mai 2009 22:26
Mai fata, fara suparare, dar pune naibii mana pe DEX ca te faci de mirul lumii.
Pai ce au TRADITIILE cu SUPERSTITIILE? Cum palaria mea sa numesti chestia aia cu "domnisoara de onoare de trei ori si nu te mai mariti", TRADITIE? Tu ai macar habar ce inseamna o TRADITIE?
Off... Cum naiba in ultimul timp e plin forumul doar de intrebari/afirmatii jenibile? Ce v-au facut, mai oameni buni, parintii vostri de ati iesit asa greshiti?
Dor_a
Postat pe 14 Mai 2009 22:29
De la: Dor_a, la data 2009-05-14 22:29:53Mai fata, fara suparare, dar pune naibii mana pe DEX ca te faci de mirul lumii.
Pai ce au TRADITIILE cu SUPERSTITIILE? Cum palaria mea sa numesti chestia aia cu "domnisoara de onoare de trei ori si nu te mai mariti", TRADITIE? Tu ai macar habar ce inseamna o TRADITIE?
Off... Cum naiba in ultimul timp e plin forumul doar de intrebari/afirmatii jenibile? Ce v-au facut, mai oameni buni, parintii vostri de ati iesit asa greshiti?

erau beti cand si-o trageau
ralu_zar
Postat pe 14 Mai 2009 22:31
De la: ralu_zar, la data 2009-05-14 22:26:51
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!

eu am fost de 6 ori la rand si iote ca tot ma maritai


cum si nu m'ai invitat la tine la nunta??
Diavolyta_
Postat pe 14 Mai 2009 22:31
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-14 22:31:58
De la: ralu_zar, la data 2009-05-14 22:26:51
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!

eu am fost de 6 ori la rand si iote ca tot ma maritai


cum si nu m'ai invitat la tine la nunta??


nuu...ca dupa aia te maritai si tu
deelisha
Postat pe 14 Mai 2009 22:45
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-14 22:31:58
De la: ralu_zar, la data 2009-05-14 22:26:51
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!

eu am fost de 6 ori la rand si iote ca tot ma maritai


cum si nu m'ai invitat la tine la nunta??

pai nu te cunosteam...dar hai ca mai pun o data data nuntii....si te pun don'soara de onoare
ralu_zar
Postat pe 14 Mai 2009 23:20
De la: Adellelove, la data 2008-12-23 13:58:55In afara de faptul ca trebuie sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat, ce traditii de nunta mai stiti?

Eu auzisem ceva cum ca exista o traditie de nunta ce spune ca daca esti domnisoara de onoare de trei ori la rand nu te mai mariti... iar prietena mea cea mai buna a fost domnisoara de onoare deja de doua ori!
astai o prostie,superstitii.
dudu1992
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste fara sex..... 263 De la: cristinatauru 22 Octombrie 2011 23:37
SUNTEM DE 7 ANI IMPREUNA 8 De la: kudika157650 24 Februarie 2013 20:14
Barbatul ideal casatoria perfecta????? 6 De la: georgyanna2000 29 Iulie 2009 01:12
hi 3 De la: kudika_nikole 25 Decembrie 2011 13:36
Sa renunt la el ? 17 De la: kudika_971494 29 August 2014 14:29