Setari Cookie-uri

oare am probleme de personalitate?

ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?
kudika416970
Postat pe 4 August 2011 23:09
Iti faci un grup de prietene cu care iesi din cand in cand sa te distrezi. Trebuie sa ai si o viata personala, nu doar familiala.
Armain
Postat pe 4 August 2011 23:48
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Esti doar nemultumita, poate usor deprimata; motivul e evident. Increderea in tine e bine sa o ai dar in nici un caz nu trebuie sa fii mai izolata. Pt a nu aluneca intr-o prapastie fara fund, trebuie sa-ti rezolvi problema cu sotul.
ilumax_76
Postat pe 5 August 2011 07:54
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Buna dimineata!


Cum poti sa intrebi asa ceva,draga mea?Dedublarile de personalitate au alte caracteristici si tin de alt registru!
Ai dat insuficiente relatii privitoare la casnicia ta.Ce varsta aveti?De cand sunteti casatoriti?De cand dateaza,caci este clar ca sunt probleme,neintelegerile dintre tine si familia sotului?Ce varsta are copilul?

De ce tine,mai mult,sotul tau cu familia lui?In ce context pui o astfel de afirmatie?DACA CASATORIA TA A AVUT LOC IN CONDITIILE IN CARE NU AI FOST PLACUTA DE SOCRII SI DACA SOTUL TAU ESTE AGATAT DE POALELE MAMEI LUI,ACESTEA SUNT URMARILE!ATI ADUS PE LUME UN COPIL!AM MAI SPUS-O SI ALTE DATI;COPILUL AR TREBUI SA SE NASCA SPRE UNIREA FAMILIEI,DAR REALITAEA ARATA CONTRARIUL!

Draga mea,ce poti sa faci in continuare?Simplu!Deschide o discutie ,cu sotul tau,in liniste,calm,puneti-va pe tapet toate nemultumirile,incearca o reconciliere cu sotul tau si familia lui,asta te indemn sa o faci,doar pentru ca aveti un copil!Iar tu,fa-te mai frumoasa decat esti in prezent,adu-ti aminte cu ce l-ai cucerit,daca a fost o cucerire la mijloc,pe sotul tau!Nu ne-ai spus;ai un loc de munca?Ai prietene?Daca da,iesi cu ele la o plimbare,la o cafea,la un spectacol,la un picnic sau du-te la ele in vizita.Ingrijeste-te,barbatilor ,nu le plac femeile neingrijite,fa miscare,capata o mimica senina,gandeste pozitiv,nu lasa gandurile,sa te domine!Iesi din casa,chiar daca te duci doar la cumparaturi!Schimba-ti tinuta,daca poti si iti permiti!Sa se vada o schimbare pozitiva,la tine!Creste-ti copilul,chiar daca sotul nu te ajuta asa cum trebuie!Fii pozitiva in comportament,nu esti singura femeie care trece prin asa ceva,depresia nu trebuie sa o cunosti atata timp cat esti stapana pe tine si pe fortele tale!Barbati ca sotul tau,sunt foarte multi in aceasta lume,daca nu gasiti o cale de mijloc,incat sa va rezolvati problemele,nu te lasa dominata de deznadejde!Esti puternica,ai un copil,deci esti o femeie implinita!Restul,depinde de tine si de ceea ce vrei de la tine!Bafta!
kudika414141
Postat pe 5 August 2011 10:43
Hooo, frana!
Problemele de personalitate sunt mult mai complexe decat dedublarea de personalitate!


Ca sa raspund la intrebarea din titlu: nu. La intrebarea din mesaj, am nevoie de mai multe detalii.
kudika_pudika
Postat pe 5 August 2011 12:16
ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el
kudika416970
Postat pe 5 August 2011 22:10
Nu inteleg de ce trebuie sa tina mai mult cu cineva anume? Aici e cumva care pe care? Te cred ca e greu sa stai cu familia lui care nu te place,dar nici sa-l pui sa aleaga nu-i frumos.De ce nu va mutati voi singuri ca sa nu mai aveti probleme de genu`?Starea pe care o ai este una normala,ca sa zic asa,normala pentru o femeie care nu stie nimic decat casa si copil,la un moment dat ajungi la epuizare....Ai spus ca ai plecat din orasul tau ca sa fi cu el,in mod sigur ai renuntat la mai multe ca sa fi cu el si acum vezi ca au cam fost in zadar.Ma intreb si eu asa....oare de ce ii place lui sa stea departe de casa?
Barbie30_
Postat pe 5 August 2011 22:23
De la: kudika414141, la data 2011-08-05 10:43:03
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Buna dimineata!


Cum poti sa intrebi asa ceva,draga mea?Dedublarile de personalitate au alte caracteristici si tin de alt registru!
Ai dat insuficiente relatii privitoare la casnicia ta.Ce varsta aveti?De cand sunteti casatoriti?De cand dateaza,caci este clar ca sunt probleme,neintelegerile dintre tine si familia sotului?Ce varsta are copilul?

De ce tine,mai mult,sotul tau cu familia lui?In ce context pui o astfel de afirmatie?DACA CASATORIA TA A AVUT LOC IN CONDITIILE IN CARE NU AI FOST PLACUTA DE SOCRII SI DACA SOTUL TAU ESTE AGATAT DE POALELE MAMEI LUI,ACESTEA SUNT URMARILE!ATI ADUS PE LUME UN COPIL!AM MAI SPUS-O SI ALTE DATI;COPILUL AR TREBUI SA SE NASCA SPRE UNIREA FAMILIEI,DAR REALITAEA ARATA CONTRARIUL!

Draga mea,ce poti sa faci in continuare?Simplu!Deschide o discutie ,cu sotul tau,in liniste,calm,puneti-va pe tapet toate nemultumirile,incearca o reconciliere cu sotul tau si familia lui,asta te indemn sa o faci,doar pentru ca aveti un copil!Iar tu,fa-te mai frumoasa decat esti in prezent,adu-ti aminte cu ce l-ai cucerit,daca a fost o cucerire la mijloc,pe sotul tau!Nu ne-ai spus;ai un loc de munca?Ai prietene?Daca da,iesi cu ele la o plimbare,la o cafea,la un spectacol,la un picnic sau du-te la ele in vizita.Ingrijeste-te,barbatilor ,nu le plac femeile neingrijite,fa miscare,capata o mimica senina,gandeste pozitiv,nu lasa gandurile,sa te domine!Iesi din casa,chiar daca te duci doar la cumparaturi!Schimba-ti tinuta,daca poti si iti permiti!Sa se vada o schimbare pozitiva,la tine!Creste-ti copilul,chiar daca sotul nu te ajuta asa cum trebuie!Fii pozitiva in comportament,nu esti singura femeie care trece prin asa ceva,depresia nu trebuie sa o cunosti atata timp cat esti stapana pe tine si pe fortele tale!Barbati ca sotul tau,sunt foarte multi in aceasta lume,daca nu gasiti o cale de mijloc,incat sa va rezolvati problemele,nu te lasa dominata de deznadejde!Esti puternica,ai un copil,deci esti o femeie implinita!Restul,depinde de tine si de ceea ce vrei de la tine!Bafta!

pickard
Postat pe 5 August 2011 22:27
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el

Fa-ti rapid niste prietene in Bucuresti care sa iti tina de urat, incearca sa te muti la casa ta, departe de familia sotului, mai ales daca nu te ajuta deloc cu copilul, care deja e destul de mare ca sa mearga la gradinita.
Altfel nu te vad bine deloc.
Armain
Postat pe 6 August 2011 16:53
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.
ilumax_76
Postat pe 6 August 2011 17:20
romane, romane
doi_ochi_caprui
Postat pe 6 August 2011 17:35
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:20:38
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.


ma jignesti!
sofeorii sunt mai prosti decat taranii am si eu un cumnat sofeor(asa-i zic )
pickard
Postat pe 6 August 2011 17:47
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:47:05
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:20:38
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.


ma jignesti!
sofeorii sunt mai prosti decat taranii am si eu un cumnat sofeor(asa-i zic )


Stii ce e mai grav aici?? Ca sotul ei e si sofeor si taranoi( prost dublu)
ilumax_76
Postat pe 6 August 2011 17:50
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:50:17
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:47:05
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:20:38
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.


ma jignesti!
sofeorii sunt mai prosti decat taranii am si eu un cumnat sofeor(asa-i zic )


Stii ce e mai grav aici?? Ca sotul ei e si sofeor si taranoi( prost dublu)


eu sunt doar taran si tractorist
pickard
Postat pe 6 August 2011 17:53
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:53:16
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:50:17
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:47:05
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:20:38
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.


ma jignesti!
sofeorii sunt mai prosti decat taranii am si eu un cumnat sofeor(asa-i zic )


Stii ce e mai grav aici?? Ca sotul ei e si sofeor si taranoi( prost dublu)


eu sunt doar taran si tractorist


Triplu??
ilumax_76
Postat pe 6 August 2011 17:54
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:54:47
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:53:16
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:50:17
De la: pickard, la data 2011-08-06 17:47:05
De la: ilumax_76, la data 2011-08-06 17:20:38
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el


Sotul tau e un taranoi. Din pacate ai ales gresit.


ma jignesti!
sofeorii sunt mai prosti decat taranii am si eu un cumnat sofeor(asa-i zic )


Stii ce e mai grav aici?? Ca sotul ei e si sofeor si taranoi( prost dublu)


eu sunt doar taran si tractorist


Triplu??

am personalitati infinite:sunt si capitan si sef de trib, si extraterestru si un mic Dumnezeu
pickard
Postat pe 6 August 2011 17:59
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Doamne, dar daca ai vazut cum e, ca nu te ajuta in casa si ca nu-i pasa de tine, de ce i-ai mai facut un copil Daca nu erai legata de ala micu', ti-as fi spus sa-i dai papucii taranoiului si sa-ti vezi de viata ta. Asa insa, e destul de complicat... Eu insa, nu as sta intr-o astfel de relatie nici sa ma tai...
Micaell
Postat pe 7 August 2011 18:57
De la: Micaell, la data 2011-08-07 18:57:22
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Doamne, dar daca ai vazut cum e, ca nu te ajuta in casa si ca nu-i pasa de tine, de ce i-ai mai facut un copil Daca nu erai legata de ala micu', ti-as fi spus sa-i dai papucii taranoiului si sa-ti vezi de viata ta. Asa insa, e destul de complicat... Eu insa, nu as sta intr-o astfel de relatie nici sa ma tai...


asta e o greseala des intalnita.femeile si chiar barbatii stau impreuna din cauza copiilor iar mai tarziu chiar copii le reproseaza ca au gresit
pickard
Postat pe 7 August 2011 19:00
De la: Micaell, la data 2011-08-07 18:57:22
De la: kudika416970, la data 2011-08-04 23:09:10ma simt ff singura desi sant casatorita amun copil .sotul tine mai mult cu familia lui decat cu mine .am inceput sa am mai multa rautatein mine.sa fiu mai izolata sanu mai am incredere in mine ce safac?


Doamne, dar daca ai vazut cum e, ca nu te ajuta in casa si ca nu-i pasa de tine, de ce i-ai mai facut un copil Daca nu erai legata de ala micu', ti-as fi spus sa-i dai papucii taranoiului si sa-ti vezi de viata ta. Asa insa, e destul de complicat... Eu insa, nu as sta intr-o astfel de relatie nici sa ma tai...

idem; nici nu l-as fi luat de barbat.

Macar faceti tot posibilul sa va mutati singuri, sa va faceti singuri regulile in casa.
kudika_pudika
Postat pe 7 August 2011 23:13
stiu asa este ca nu mai eram cu el daca nu era copilul.dar imi face bine sa maivb cu cineva .am ajuns sa cred ca sant anormala dar imirepet ca nu sant. sa gandesc pozitiv si sa fiu bine pt copil chiar daca el nu ma ajuta eu o sa fat tot ce trebuie pt copil sa ii fie bine si cand o sa am posibilitatea cu bani un pic mai multi sa plec cu copilul in chirie sa fiu mai linistita.oricum ms mult pt sfat tuturor
kudika416970
Postat pe 7 August 2011 23:16
De la: kudika416970, la data 2011-08-07 23:16:08stiu asa este ca nu mai eram cu el daca nu era copilul.dar imi face bine sa maivb cu cineva .am ajuns sa cred ca sant anormala dar imirepet ca nu sant. sa gandesc pozitiv si sa fiu bine pt copil chiar daca el nu ma ajuta eu o sa fat tot ce trebuie pt copil sa ii fie bine si cand o sa am posibilitatea cu bani un pic mai multi sa plec cu copilul in chirie sa fiu mai linistita.oricum ms mult pt sfat tuturor

imi pare rau ca exista si asemenea drame sufletesti
pickard
Postat pe 7 August 2011 23:18
nu vrea ne mutat sub nici o forma de parca nu mai sant familii in chirii pai sa plece el de lg mamica lui?doamne fereste ii spune toate alealui maicasa .cu mine nici nu vb dar cu familia lui sta toata ziua de vorba cand e acasa dar cu mine nu vorbeste .e normal?
kudika416970
Postat pe 7 August 2011 23:20
De la: kudika416970, la data 2011-08-07 23:20:48nu vrea ne mutat sub nici o forma de parca nu mai sant familii in chirii pai sa plece el de lg mamica lui?doamne fereste ii spune toate alealui maicasa .cu mine nici nu vb dar cu familia lui sta toata ziua de vorba cand e acasa dar cu mine nu vorbeste .e normal?

Ma tem sa-ti spun ca nu.
Ei, ce-i drept barbatii se deconecteaza cand incepe sotia sa vorbeasca , dar un sot care te iubeste iti cauta compania...

Stai linistita ca nu e nimic in neregula cu tine. Cei din jur pot sa ne faca foarte usor sa ne simtim neadecvati, important e ce facem in legatura cu asta. Iesi mai des cu copilul in parc (cand ai liber evident), lasa-l sa se joace cu alti copii si apropie-te usor usor de mamicile lor. Asa poti castiga o prietena, mai stii? Caci se pare ca ai nevoie de o prietena mai mult ca orice acum :)
kudika_pudika
Postat pe 7 August 2011 23:29
De la: kudika416970, la data 2011-08-07 23:20:48pai sa plece el de lg mamica lui?doamne fereste ii spune toate alealui maicasa .

Intreaba-l de ce nu s-a insurat cu ma-sa atunci.
Armain
Postat pe 8 August 2011 17:26
De la: kudika416970, la data 2011-08-05 22:10:59ms pt sfat .da lucrez si ma chinui singura cu copilul are doar 3 ani el este sofer sta putin pe acasa asta isi doreste el sa fie sofer .eu ma chinui singura cu copilul si cu cresa si cu servici dar nu ma intereseaza neaparat sa fie bine cu el as vrea eu sa scap de gandurile negre care le am sa fiu mai vesela .el considera ca femeia trebuie sa faca totul ca asa este mama lui o sluga pt toti si tata lui nu face decat sa bea si sa dea ordine,imi spune ca ce alte femei cum stie sa le faca pe toate singure adica el sa nu faca nimik si imieste ff greu si cu servici si cu copilul nimeni nu ma ajuta desi stau si cu socri in casa si cu cumnata care nu stiu decat sa ii spuna sa se duca la altele si sa ma lase,cand e el acasa toti vb frumos dar cand nu e nu prea vb frumos si cand ii spun nu ma crede tot pe ei ii crede degeaba ii explic ma face sama simt vinovata de tot.,imiface bine sa vb cu cineva mai ales ca sant singura in bucuresti eu sant din iasi dar m-am mutat in bucuresti pt el

atunci fa-l sa creada asta in continuare
steffy91
Postat pe 8 August 2011 17:29
Draga mea, in primul rand vreau sa-ti spun ca nu esti singura care trece prin asa ceva. M-am confruntat cu aceeasi problema numai ca eu nu stau cu soacra (desi am inteles ca urmeaza sa vina la noi pentru cateva luni). Eu stau cu cumnata si sotul ei de 3 ani. Mi se intampla la fel, aveam parte de comentarii urate si glume proaste cand nu era el in zona, uneori chiar si cand era si el de fata, asa mai subtile si de cate ori voiam sa-mi descarc sufletul imi spunea ca imi imaginez, ca nimeni nu are nimic cu mine, ca exagerez etc. Am trecut si eu printr- o perioada aproape ca m-a convins ca ceva nu e in regula cu mine, ca am probleme cu cei din jur etc. Am tot incercat sa-i explic ca sunt lucruri care chiar ma deranjeaza, facute intentionat, ca nu inventez, dar bineinteles ca nu m-a bagat in seama niciodata. Nu m-a sprijinit asa cum ar trebui sa-si sprijine un sot sotia, sa ma asculte, sa ma inteleaga, sa gasim impreuna o solutie. Ba mai mult, exact cum spui tu, statea de vorba cu ei si pe mine nu ma baga in seama, la un moment dat vorbeau toti 3 intre ei si nimeni nu vorbea cu mine, daca intram intr o conversatie ma ignorau. Iti inchipui cum ma simteam, imi pierdusem increderea in mine. Tin sa mentionez ca inainte eram o fata foarte efervescenta si plina de viata. Dar cand locuiesti cu 3 persoane si esti departe de familie, de casa, si nu ai prieteni, tot universul tau se rezuma la cei cu care locuiesti, si m-a afectat destul de mult. Eram deprimata, trista, am inceput sa nu-i mai spun nimic sotului si ma consumam interior. La un moment dat cand au venit rudele cumnatului pe la noi pentru cateva saptamani, si socrii mei la fel (locuim in strainatate) sotul meu a fost nemultumit de unele chestii marunte si a avut un scandal monstru cu cumnatul si cu sora lui. Eu nu am fost implicata direct bineinteles, si imi vedeam de treburi ; dintr-o data ca sa vezi ca sotul meu mi-a dat dreptate si mi a zis ca intr-adevar ei nu sunt niste persoane ok, etc etc.A inceput sa nu vorbeasca cu ei evident ca mi a zis si mie sa nu vb cu ei desi eu nu ma certasem cu ei. A inceput sa i barfeasca zilnic sa le gaseasca o mie de defecte, etc(nu am vorbit cu ei jumate de an aproape). Bineinteles ca io i-am dat dreptate in tot ceea ce zicea si l-am sustinut desi nu prea eram io de acord cu toate. Dar am considerat ca fiind sotul meu o sa fiu de partea lui indiferent cine are dreptate. Ei bine, dupa cateva luni ne-am impacat cu cumnatii si a uitat tot, e din nou cel mai bun prieten cu ei. Ei iar au inceput sa se poarte urat cu mine si cand i am zis sotului, stiind ca se apropiase mai mult de mine am crezut ca ma va intelege dar am avut surpriza sa mi spuna ca mi se pare. Asa ca dupa multe ganduri, suferinte, ganduri negre si asa mai departe, am vazut ca nici macar nu merita sa le dau atentie, am inceput sa fiu indiferenta la chestiile astea. Incerc sa am mai multa grija de mine, sa-mi fac mici bucurii, sa tin o relatie mai stransa cu familia mea,, chiar daca suntem departe. Incet, incet pot sa-ti spun ca mi-am mai revenit in sensul ca mi am recapatat increderea in mine si vad clar cine are dreptate si cine nu. Desi stiu ca nu asa trebuie sa fie intr-o familie, n-am avut puterea necesara sa ma despart inca. E trist ca se intampla lucruri din astea, te inteleg perfect cum te simti, nu e usor. Incearca sa faci niste economii daca se poate ca sa ai siguranta financiara si in cazul in care chiar nu mai merge sa ti poti permite sa pleci undeva in chirie cu copilul cum ai spus. Ai incredere in tine, esti cu siguranta o persoana sensibila si speciala care poate oferi multe dar nu are cui momentan (pentru ca istetul in loc sa vorbeasca cu tine gaseste altele de facut). Nu cred ca ai probleme de personalitate pentru ca astea sunt mult mai grave si se datoreaza unor traume din copilarie de obicei, dar s-ar putea sa suferi de o depresie din cauza ca nu esti inteleasa. Sa nu ai ganduri negre, fiecare din noi suntem fiinte speciale si deosebite si meritam sa traim frumos. Ai avut ghinion cu tipul asta, e adevarat, dar esti inca tanara banuiesc si ai toata viata inainte sa gasesti pe cineva mai aproape de sufletul tau in cazul in care relatia actuala nu va mai merge. Bucura-te de bebelus si de clipele speciale cu acesta, ai grija de tine si de el si incearca sa te detasezi putin de celelalte probleme. Te pup dulce
Brunetica25
Postat pe 6 Septembrie 2011 11:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Munca la domiciliu chiar functioneaza mai ales pe vreme de criza este OKK 2 De la: nebuna94 24 Mai 2009 21:50
casatorie si inscriere la facultate :p 11 De la: greierash 1 Iulie 2009 01:51
nunta 1 De la: kudika343397 10 Iunie 2013 18:49
nu reusesc sa creez o atmosfera placuta in casnicia mea, decat atunci cand fac multe compromisuri si m-am saturat sa mai fac asta 12 De la: Animaa 11 August 2009 09:06
frontiere 15 De la: kudika046697 9 Iulie 2009 15:36