Setari Cookie-uri

Iubirea dintre o persoana ortodoxa si una penticostala(fata ortodoxa-baiat penticostal

De la: elly_postolache, la data 2009-01-14 23:37:48religia ortodoxa este cea mai curata si cea mai frumoasa,nu te departa de la religia ta curata si pura;daca esti nascut ortodox,ramai asa,nu te amesteca cu alte religii.pastreaza-ti religia ta.nu mi-o lua in nume de rau,dar asa e cel mai bine.


desi sunt off topic... imi permit sa rad putin de replica asta.
in esenta cele 2 religii sunt la baza una si aceeasi, doar modalitatile de practicare sunt diferite...

asa ca.... sa ne uitam in gradina noastra ortodoxa si pe urma sa vorbim de capra vecinului penticostal...
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:01
religia ortodoxa e cea mai pura si curata!?promit ca imi vine sa lang cand aud asta!!eu as putea sa nu am nici o religie si sa fiu crestin!pur si smplu crestin!!asta vrea Dumnezeu de la noi!!nu s fim ortodoxi sau penticostali!!Dar eu cred ca orice om cand devi cu adevarat crestin va ajunge sa cunoasca dragostea adevarata de la Dumnezeu si tot la penticostali va ajunge.......in primul rand!e foarte greu in lume de azi sa fi cum spune biblia!!eu incerc catmaimult sa implinesc biblia chiar daca poate mie imi este mai greu decat voua!!dar stiu ca dupa viata asta care e un "examen"pentru toti va veni o alta viata....depinde de voi ce vreti sa alegeti.....dar daca Dumnezeu ne-a lasat biblia ca sa o citim si sa o implinim in viata nostra pentru ca asa sa putem ajunge in cer asta inseamna ca voi care va considerati crestini si considerati ca aveti cea mai pura si curata religie va inselati amarnic:(imi pare rau sa va zic asta..nu sunt delo cincuiata va spun doar ce spune biblia....!!!!
bya_tm
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:06
deci,daca tot o luam cu religia io zic sa ne ghidam dupa biblie!!de asta a fost lasata si preotii ortodoxi tot dupa ea se iau...deci ma mira faptul ca din atatia ortodoxi care scrieti aici nu e nici unul care sa cunoasca biblia!asta e trist........daca va numiti crestini!!in primul rand nu cel de langa tine este pe primul rand!!ci Dumnezeu!!apoi restul .....cel de langa tine,familia!!




Auzi draga da de unde sti tu ca nici unu nu cunoastem biblia, noi nu suntem asa indoctrinati ca si voi! "mersul la biserica nu te face crestin asa cum statul in garaj nu te face masina"
faptul ca nu ne laudam cu asta nu inseamna ca nu o cunoastem, asa ca nu mai vorbi prosti, cunosc o gramada de caractere ipocrite din religia ta, vezi-ti de padurea ta cu uscaturi nu te uita in a noastra
sandibel
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:32
eu sunt baptista si am avut un prieten ortodox ne-am iubit 2 ani,nu ne-am certat am fost de nedespartit m-a cerut de sotie si cu asta am ramas,religia,modul de viata,principiile si educatia ne-au despartit,desi ne adoram,e k ai cum ai lua doi cerbi,o femela crescuta in captivitate si un mascul in libertate chiar dak si se simt minunat impreuna pt a fii impreuna unul trebuie sa se sacrifice.
Sper sa intelegi!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:07
Draga Lory uite acuma am reusit sa citesc mesajele postate de voi...te apreziez f mult pt ceea ce ai facut eu poate as fi renuntat la viata mea ..sincera sa fiu m-am cam trezit si am realizat ca viata e si mai frumosa fara el..mi-e bine si am multi baieti cu care ma inteleg bine si pot construi ceva frumos..chiar si mai frumosdecat viata pe care mi-o putea oferi el!mersi din suflet!te pup
joanna_doll
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:09
Bya...cred ca jignirile si atacurile astea nu isi aulocu aici..pe forum aici doar dezbatem cate un subiect..fiecare e cu viata lui si nu e de condamnat cu nimica pt ceea ce crede si ce simte ...iar tu sa fii singura in viata asta ca nu toata lumea de vreme ce va afla de cultul vostru se vor grabi sa isi schimbe religia..cum ne-a dat Dumnezeu asa si murim..si te intreb daca tot suntem crestini toti ..de ce a gandit el asa..de ce nu am puutn ramane impreuna...tot eu iti raspund..pt ca in primu rand ne-aidespartit principiile lui(si sa iti precizez ca am fost prima fata din viata lui)...si modul de a trata o femeie..nu stie desi are varsta pe care o are e un copil..nu a avut niciodata o relatie ca lumea si nu stie pe ce se bazeaza.!eu imi doresc sa fiu fericita cu pers de langa mine nu sa ia el deciziile intr-o casnicie si cand imi zice sa tac eu sa fiu cea mai cuminte..suntem egali indiferent de religie..si nu meritamsa fim tratate asa !el vrea o fata care sa taca atunci cand ii spune el si sa nu il intrebe niciodata nimica...si o casnicie sau o relatie nu va merge asa niciodata!nu e prima mea relatie si stiu cu ce semananca unele lucruri..pana una alta eu am fost prima lui fata !cu tine nu am nimica..eu cred ca din punctul meu de vedere tre sa te gandesti ca viata e frumoasa si e doar una singura..suntem diferiti unii fat de altii doar pt ca am crescut altfel!el..e un baiat orgolios care a trecut deocamdata prin viata ca gasca..nu stie ce inseamna la bine si la rau..nicodata cand aveam ceva sau daca eram suparata nu stia ce si cum sa faca sau sa discute cu mine...pt ca nu stie ce e o femeie si ce simte..am avut prieten care dupa cum ii vorbeam stia ca am necazuri!si ca sa iti mai spun ceva..de curand mama mea a intrat in spital pt ca este f bolnava..si ma rog sa traiasca..crede-ma ca respectivul m-a vazut plansa,trista stie ce am patit si nici macar nu a fost in stare sa sune si sa ma intrebe daca sunt bine sau poate ce mai face mama mea ,si iti zic asta pt ca a pasit pragul casei mele, a mancat cu ai mei la masa si am fost ca o familie|!imi pare rau dar el pt ine nu mai exista din pacate!va doresc numai bine si tie si lui si la toti din cultul vostru, pt ca in felul vostru sunteti oameni buni!papapa
joanna_doll
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:22
De la: ioanageorgiuADY, la data 2009-01-16 19:07:00e k ai cum ai lua doi cerbi,o femela crescuta in captivitate si un mascul in libertate chiar dak si se simt minunat impreuna pt a fii impreuna unul trebuie sa se sacrifice.

Cine s-a sacrificat in acest caz?

Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:25
pt ioanageorgiuADI , ai dreptate, suntem prea diferiti si nu are rostul sa ne chinuim vietile, principi, obiceiuri diferite, e prea scurta viata sa o traim in certuri si discutii, am inteles asta de mult... numai ca nu am vrut sa constientizez, te pup
sandibel
Postat pe 19 Ianuarie 2009 10:05
scumpa mea ma bucur k ai constientizat credema e mai bine asa!!!!!!!!!!!!!!!!!
in cazul meu eu ar fii trebuit sa-mi pierd prieteni,parintii si anturajul meu am crescut printr-e pocaiti baptisti ar fii trebuit sa renunt 20 de ani din viata,si as fii facut-o ...........numai k el a ascultat de mama lui care nu ma mai vrut si cred k na-r fii meritat sacrificiul.
desi vreau sa-ti zic k de la prima intalnire am pus cartile pe masa si impreuna am hotarat de fapt el a zis k la o eventuala casatorie el va veni in religia mea..............
altfel nici nar fii fost o a doua intalnire................
oricum ma bucur k ai ajuns la o concluzie corecta..............
te-ai scutit de multa suferinta
sincer nam mai vb de o luna cu fostul meu eu iubit si inca mai stau la tel si astept sa ma sune,sa ma caute si nimik dupa 2 ani credema k doare..................
ioanageorgiuADY
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:21
Stiu cum e, dar e mai bine sa nu te caute ca ti-ar face rau daca l-ai auzii, ochii care nu se vad se uita, crede-ma sunt convinsa ca e mai bine asa, iti dai seama de cata suferinta am scapat? oricum viata e grea, dar ar fi si mai complicata, eu am fost cea care a pus punct relatiei mele, el inca mai suna, dar cred ca a fost singurul lucru bun pe care l-am facut in ultimele 7 luni...crede-ma ca i-am facut un bine scapandu-l de mine, in iubirea adevarata nu trebuie sa fi pus in ipostaza de a alege intre viata ta, Dumnezeu si o alta persoana, e prea mare pretul......Dumnezeu sa te ajute sa treci cat mai usor peste tot,
E doar un singur Dumnezeu stilul de viata si obiceiurile sunt altele, te pup
sandibel
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:47
sunt putin surprinsa ca Ioana ai gandit asa..ma bucur ca nuai facut si din partea mea, in cazul meu ar fi fost o greseala mare asa cum tu trebuia sa renunti la cei 20 de ani de viata asa ae fi trebuit sa se intample si cu mine si astazi am constientizat ca baiatul asta nu merita nimic din partea mea si regret ca m-am lasat asa de usor..trebuia sa ii arat mai putin dar am considerat ca e mai bine sa fii deschis in discutii..sa comunici si as amai departe sa castig incredere..sa ne castigam increderea..dar uite ca daca el e ink un copil..nu stie pe cese bazeaza asta..a luat-o asa usor si cred ca poate a profitat!asta e ..mai dam si cu capu!Lory...super tare comentariul tau ..te apreciez pt vorbele tale si ..ai mare dreptate numai ca asa suntem noi..pe moment nu vedem si ne spunem ca altceva nu exista!Pacat ca s-a terminat asa..si sustin si eu ca Dumnezeu e unul singur indiferent iar iubirea adevarat invinge tot!mersi mult si va pup
joanna_doll
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:15
Hai ca las de la mine si dau iar sfaturi premium pe gratis !

Era un tip evreu care iubea pe una, aia era crestina. Si i-a zis familia ei sa renunte la religia lui daca vrea sa se casatoreasca cu fata. El se gandeste: 'Daca religia mea nu ma lasa sa ma casatoresc cu femeia pe care o iubesc, inseamna ca nu e o religie buna'. Si renunta la religia lui.
Se duce si le spune, am renuntat, hai sa ma casatoresc cu fata. Aia zic: bine ca ai renuntat, dar acum trebuie sa treci la religia noastra ca sa-ti putem da fata.
El se gandeste: 'Daca religia mea nu a fost buna, de ce trebuie sa intru in alta religie?' Si nu se casatoreste.
Omu' se cheama B Spinoza. A murit slefuind lentile toata viata.

Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:02
faina chestie!!!!!!!!!!!!!!!!
in fine,nu prea mai conteaza acum nui asa fetelor?
sa cam dus baba cu colaci!!!!!!!!!!!
cel putin la mine....
ioanageorgiuADY
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:32
normal, deja a trecut...
sandibel
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:16
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc


Nu stii ce sa faci? simplu... ii dai papucii si treci mai departe. nu exista cale de mijloc pentru voi. gandeste-te si tu un pic, pune capul la contributie... de ce i-au spus parintii lui sa aleaga, daca el te iubeste?

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:24
De la: joanna_doll, la data 2008-12-30 16:37:39Stiu ca viata merge impreuna dar e f greu dupa ce te obisnuiesti cu un om..esti fericit simti ca ai parte de cele mai frumoase lucuri in ceea ce te priveste..si brusc ..dintr-o data nu mai ai nimica.!si oricum noi suntem mult doferite si mult mai mature decat ei..a crezut ca o relatie e asa..sa primesti fara sa oferi sau mai bine zis sa nu fi luptat deloc..a dat de obstacol s-a impiedicat si acolo a ramas!te pup si eu tare si mersi


mda, voi fetele sunteti foaret mature in naivitatea voastra. ce nu intelegi tu pana acum, e ca el a renuntat la tine de mult. grow up

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:32
De la: muni, la data 2009-01-14 17:52:45Nu vreau sa fiu rea dar cunosc vreo cativa penticostali...sunt genul de oameni inchisi la minte care desi se dau moderni in gandire nu sunt...si au principiile lor luate de nicaieri ...in care a te uita la un film mai violent e pacat sau a merge in discoteca e pacat...nu mai zic de sex:))) doamne....eu una nu pot sa inteleg asa cva....nu scrie nicaieri ceea ce ei cred....


bravo... esti o fata isteata... si mult mai informata decat ceea ce am vazut pana acum

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:34
De la: kuroiangi, la data 2009-01-15 09:36:03draga joanna,tu zici daca ar trebui sa renunti dar el a renuntat primul. cred ca a folosit religia ca scuza. nu cred ca te iubea atat cat il iubesti tu. cand doua persoane se iubesc nu mai conteaza altceva. au universul lor . eu sunt cu un barbat de alta religie de mult timp .eu sunt ortodoxa si el shintoist. niciodata nu am avut probleme pe baza religiei.si avem si o fetita care stie de ambele religii. parinti lui nu au implicat niciodata sa imi shimb religia. a mea mama o insistat la inceputul casatoriei ca el sa devina ortodox dar acum a renuntat. daca prietenul tau te-ar fi iubit atat cat il iubesti tu crede-ma nimic nu ar fi contat. chiar daca tu ti-ai schimba religia nu cred ca te-ar iubi mai mult .sunt sigura ca exista un barbat care te va iubi pe tine asa cum esti.sa ai un an nou plin de bucurii.


ai dreptate, asta ar trebuie sa faca joanna

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:35
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-15 14:01:48
De la: elly_postolache, la data 2009-01-14 23:37:48religia ortodoxa este cea mai curata si cea mai frumoasa,nu te departa de la religia ta curata si pura;daca esti nascut ortodox,ramai asa,nu te amesteca cu alte religii.pastreaza-ti religia ta.nu mi-o lua in nume de rau,dar asa e cel mai bine.


desi sunt off topic... imi permit sa rad putin de replica asta.
in esenta cele 2 religii sunt la baza una si aceeasi, doar modalitatile de practicare sunt diferite...

asa ca.... sa ne uitam in gradina noastra ortodoxa si pe urma sa vorbim de capra vecinului penticostal...


bai dandana, ai dreptate chiar esti off-topic, daca ai avea putine cunostiinte despre ortodie si ai iesi pentru o secunda din ignoranta in care te afli, poate ca ai vedea o alta lumea. daca nu stii care sunt diferentele dintre penticostali si ortodocsi, ia si citeste aici...

http://bataiosu.wordpress.com/2008/04/03/biblia-sectara-si-biblia-ortodoxa-diferente-dintre-minciunile-dracesti-ale-sectantilor-si-dreapta-credinta/

religia ortodoxa este religia perfecta, insa cei care o fac imperfecta sunt ortodocsi care nu au nici o legatura cu Biserica, asa ca tine.

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:39
ma uimeste sa vad cat de putini ortodocsi cunosc cu adevarat macar o mica parte din orotodoxism. Voi fetelor daca va convertiti la alta religie decat ceea in care v-ati nascut si in care stramosii vostri au luptat si au murit pentru ea, pierde-ti tot ceea ce aveti mai scump pe lume. SUFLETUL! poate o sa vi se para amuzant insa daca voi nu iesiti din ignoranta in care va aflati o sa fiti niste moarte-vii, e valabil si pentru baietii "moderni" de pe aici... asa numiti cocalari.

cititi... si va informatii, caci nimic nu este mai rau decat sa fi ignorant.

http://bataiosu.wordpress.com/2008/04/03/biblia-sectara-si-biblia-ortodoxa-diferente-dintre-minciunile-dracesti-ale-sectantilor-si-dreapta-credinta/
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/01/14/comunicat-din-partea-parintelui-justin-parvu-este-vremea-muceniciei-luptati-pana-la-capat-nu-va-temeti/

Crede-ti ca educatia este scumpa? Ar trebui sa vedeti cat costa ignoranta. (insa o sa aflati, intr-un viitor apropiat).

NU renuntati niciodata la credinta stramosilor vostri, pentru niste secte fara nici o frica de Dumnezeu.
SI nu, nu ne inchinam toti aceluiasi Dumnezeu.

Sunt fete si baieti, mult mai frumosi sufleteste si trupeste in religia ORTODOXA.

Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:50
De la: tudorc, la data 2009-01-24 12:50:51NU renuntati niciodata la credinta stramosilor vostri...

Care stramosi?
Unii credeau in Zalmoxe, altii in Zeus. Eh?

Postat pe 25 Ianuarie 2009 07:26
ARE MAMA 4 FETE SI TATES CASATORITE DAR NICI UNA DINTR ELE NAU BARBATI CARE SA LE DEA INSTRUCTIUNI CIND SA VB SI CIND SA TACA SIIIII TOATE SINT PENTICOSTALE (PRINTRE CARE SI EU)
MAMA MEA (SI EA PENTICOSTALA)NU SA BAGAT NICIODATA IN ALEGEREA FACUTA DE NOI (CU CINE NE CASATORIM SI ALTELE)
FRATELE MEU E CASATORIT CU O ORTODOXA IAR FATA A FACUT ALEGEREA SA SE DEA DUPA RELIGIA PENTICOSTALA.STII CINE ESTE SEFUL IN CASA?EA
ASA SI CIT DESPRE RELIGIA ORTODOXSA CA ESTE CEA MAI CURATA CUM ZICEA CINEVA AICI,EU ZIC PERSONAL CA CEL MAI MULT CONTEAZA DE PERSOANA PT CA TOTI SINTEM PACATOSI PE LUMEA ASTA SI NU MIAS PERMITE SA ZIC CA PENTICOSTALI SINT CEI MAI CREDINCIOSI SAU ORODOXSI SINT CEI MAI CREDINCIOSI.RUSINE.
DOMNUL JUDECA SI DOMNUL SE UITA F MULT LA INIMA OMULUI SI LA PACATELE LUI .
CE CREZI DACA ESTI PENTICOSTAL ESI MAI IUBIT DE DOMNUL DECIT UN ORODOX SAU VICEVERSA?
CONTEAZA CE FACI SI CIT DE MULT FACI IN NUMELE DOMULUI
ballerrina
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:48
De la: ballerrina, la data 2009-01-25 14:48:26
CONTEAZA CE FACI SI CIT DE MULT FACI IN NUMELE DOMULUI

Domul din Milano sau din Viena ?

Postat pe 25 Ianuarie 2009 18:11
Draga Ballerina..sa stii ca sunt surprinsa placut de ceea ce ai scris,ite asa s-a intamplat in cazul meu si nu am mintit cu nik..cred ca parintii lui nu l-ar fi lasat sa se casatoreasca cu o ortodoxa.Ma bucur ca fratele tau e fericit si voi la fel nu am nimica cu religia voastra,dar el este prea prefacut si crede intr-adevar ca daca este penticostal este mai iubit de Dumnezeu!s-a intamplat chiar sa ma suneintr-o zi mai de mult,era o sarbatoare la noi la ortodoxi si imi zicea razand ca e cu un prieten la biserica la noi si ca aprinde lumanari!f urat din partea lui in fond fiecare isi arata credinta cum stie mai bine!mersik.va pup
joanna_doll
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:46
De la: Roco, la data 2009-01-25 18:11:20
De la: ballerrina, la data 2009-01-25 14:48:26
CONTEAZA CE FACI SI CIT DE MULT FACI IN NUMELE DOMULUI

Domul din Milano sau din Viena ?







ai dato in bara .Sa stii ca tin la gluma dar nu cind vb de Domul Isus(pe el il cuosti?)
ballerrina
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:47
De la: joanna_doll, la data 2009-01-25 20:46:43Draga Ballerina..sa stii ca sunt surprinsa placut de ceea ce ai scris,ite asa s-a intamplat in cazul meu si nu am mintit cu nik..cred ca parintii lui nu l-ar fi lasat sa se casatoreasca cu o ortodoxa.Ma bucur ca fratele tau e fericit si voi la fel nu am nimica cu religia voastra,dar el este prea prefacut si crede intr-adevar ca daca este penticostal este mai iubit de Dumnezeu!s-a intamplat chiar sa ma suneintr-o zi mai de mult,era o sarbatoare la noi la ortodoxi si imi zicea razand ca e cu un prieten la biserica la noi si ca aprinde lumanari!f urat din partea lui in fond fiecare isi arata credinta cum stie mai bine!mersik.va pup




te inteleg f bine si este adevarat ceea ce ai zis.pt mine ca esti peticostal sau ortodox sau...este irelevant.
ma uimit f mult cita invidie si rautate si prefecatorie este si la penticostali.omul tot om pacatos ramine.
eu vreau sai arat DOMNULUI cit il iubesc prin faptele mele .
rusine sai fie pt ce a facut dar Domnul judeca.
am o prietea ortodoxa si imi spune de sarbatorile ei si mai recent a murit tatal ei.voia sa dea de pomana si ea stie cas pocaita.iam spus ca eu nu fac chestii deastea si ea mia spun sa spun 2 3 cuvite dupa inima mea si cum se face la mine .
asa ne respectam fiecare ca persoana si e respectam si religiile.
Cind am ocazia sa vb despre Domul nostru prea iubit vb dar nu fortez pe nimani sa asculte daca nu vrea.
mult succes si te pup
ballerrina
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:03
De la: ballerrina, la data 2009-01-26 11:47:03
De la: Roco, la data 2009-01-25 18:11:20
De la: ballerrina, la data 2009-01-25 14:48:26
CONTEAZA CE FACI SI CIT DE MULT FACI IN NUMELE DOMULUI

Domul din Milano sau din Viena ?


ai dato in bara .Sa stii ca tin la gluma dar nu cind vb de Domul Isus(pe el il cuosti?)

Nu-l cuOsc pe doMul mentionat de tine. Am vazut doar doua, in Milano si in Viena.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:02
si de ce ar trebui sa stim biblia? ce ofera biblia si nu puteti citi si invata din alta parte. ati terminat scoala..liceul...facultatea? ati citit si invatat cite ceva? si viata nu va este mai usor de inteles ?daca va rugati si cereti una alta lui Dumnezeu sau Isus cu rugaciunile unor vechi credinciosi ,intr-o maniera invechita si ireala....si sperati sa va maritati cu "baiatul bun" si bogat...sau sperati la un loc de munca, sau simplu sanatate(ca asta vor toti).

treziti-va la realitate...nu toti suntem facuti sa fim destepti, descurcareti, talentati la ceva anume...unii sunt pur si simplu asa...pentru ca asta-i reteta. ortodoxia nu te face mai special ca are o forma invechita si rugaciuni de pe vremuri uitate...nici penticostalii cu minciunile lor mieloase si cintecele timpitele despre turma de oite si pastorul cel bun...cu barbati cu fete timpe si femei cu basmalute.de altfel niste ciini inraiti care miriie si latra destul de crunt cind sunt calcati pe coada.


pentru subiect insa am un raspuns....nu e bine sa te bagi cu cineva care se crede special, alesul Domnului...pentru ca nimeni nu e mai presus,toti suntem egali. iar problemele pe care le dezvolta un personaj de genul baiatului tau sunt chiar periculoase. nu vad de ce parintii tai nu te-ar sfatui...dar cred ca le este teama sa nu fi recalcitranta si sa nu gresesti mai rau, cu mai multa indirjire si incapatinare. oricum ...ma alatur celor care te-au sfatuit sa nu te mai intilnesti cu el ca iti va parea rau. cred ca vei lua singura o hotarire, care vei considera ca e buna. timpul trece, tu te vei schimba...succes in viata!!
kica
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:45
Am citit parerile toate care s-au scris in legatura cu o relatie dintre doi oameni de culturi diferite si in final am ajuns la conclouzia,asta din cele citite ca lumea nu prea stie ce vrea de la viata si de la el sau ea insusi.Parerea mea este ca Dumnezeu este unul,doar ca noi sintem o multime de oameni care nu toti sint pe un nivel de a conduce si asa au aparut dogmele.toti oamenii cu credinta in Divinitate nu prea mai iau in seama dogmele care oricum nu au nici un sens decit de ai conduce pe oameni in turme si de a le pune limitari in felul de a gindi si vedea clar viata lor.Adica ii transforma in niste roboti care trebuie sa vada,sa faca si sa zica doar ce zic mai marii dogmei repective.Incercind sa fii tu insuti cu credinta in interiorul tau,iti maresti increderea in tine,in Dumnezeu si dupa aceea asta si atragi ca un magnet in viata ta.Cei care ne-au fost parinti la rindul lor au avut anumita educatie si la fel ca altii dinaintea lor au fost comozi sa iasa din tiparele impuse de dogme.Am intilnit oameni de diferite religii,dogme care la rindul lor ziceau ca nu-i judeca pe ceilalti decit analizeaza si observa,interesant,nu?Dar cind incercai sa le spui ca judeca sustineau sus si tare ca ei nu fac asta.in fiecare dogma sint uscaturi la fel si padure si copaci uscati si copaci cu rod.daca fiecare s-ar vedea pe el prima data si dupa aceea sa analizeze pe altul ar fi o lume plina de pace,liniste,credinta,bucurie si abundenta.Avem insa noroc ca Dumnezeu ne iubeste asa cum sintem fara a ne judeca asa cum unii o fac fata de altii.relatiile intre doi oameni ,intr-adevar pot rezista si daca sint de dogme diferite,indiferent ce zic parintii,vecinii,dogma,etc.Fiecare ogma are micile ei mizerii,dar pe care le ascunde destul de bine.Curata este doar credinta ta ca om fata de Dumnezeu fara masti afisate fata de lume.Doar ca in afara de iubirea de sine,de iubirea de partener trebuie sa existe si comunicare deschisa fara masti intre cei doi,fara anexe din exterior.Am ideea mea clara in capul meu ca fiecare cind are un prieten sau un sot sint doar ei fara vechile familii care isi au principiile lor de viata vechi si destul de rigide.In general oamenii au cam multe complexe fata de ei insusi si judecindui pe ceilalti normal se judeca pe ei sau ma rog ii analizeaza pe altii.Despartirile dintre doua persoane in ziua de azi sint din ce in ce mai dese si am observat ca sint pe baza lipsei de comunicare si partenerii ducindu-se fiecare la parintii lor sa se plinga in loc sa vorbesca intre ei.fiecare are un complex de care ii este frica ca daca afla partenerul il sau o lasa.In cazul unei fete daca este lasata de un baiat,poate simplu sa-l recucereasca daca a existat aceea flacara a iubirii.Cel mai simplu este sa fie sigura pe ea pe ceea ce ea poate fara a lasa capul in jos,adica sa-si ofere ei incredere si iubire de sine.Daca tu nu tew iubesti pe tine,cum sa te iubesca altul?pentru ce,de ce?Al doilea este de al trata ca pe un bun amic si in acelasi timp cu indiferenta,facindu-ti programul tu cu alte persoane si rizind,glumind.Il vei atrage prin acest lucru deoarece se va gindi ,cum de nu suferi si plingi dupa el,cum de te distrezi si iesi cu prietenii,o gramada de intrebari isi va pune.iti trebuie tarie atunci cind vine inapoi si iti va propune sa fiti iar impreuna pentru ai putea pune tu conditiile noii relatii.deci indiferent din ce dogma face parte toti oamenii sint la fel,religia este scuza celor din generatiile vechi.Sper ca nu am plictisit pe nimeni scriindu-mi punctul meu de vedere si sper ca am fosr destul de clara si de inteles.
simonyka
Postat pe 30 Ianuarie 2009 23:14
draga joana ...astept adresa cu mailul tau...trim rasp aici pe forum
am sa ti spun mai multe...eu am fost intr o situatie asem...pot sa ti dau multe sfaturi...te pup
cryss_tina83
Postat pe 3 Februarie 2009 08:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pot rezista impreuna doi oameni diferiti? 24 De la: ltlmonkey 26 Mai 2009 17:39
Iubire imposibila .. ce pot sa fac ?? 6 De la: kudika_14009 26 August 2012 10:59
il iubesc pe fostul meu iubit... 51 De la: kudika320047 6 Septembrie 2010 14:44
Incurcatura mare 19 De la: dragon_fly88 14 Iunie 2010 19:31
Eu l am iubit,el a fost pe interes! 10 De la: miss_darine 8 Iulie 2010 11:23