Setari Cookie-uri

Iubirea dintre o persoana ortodoxa si una penticostala(fata ortodoxa-baiat penticostal

Nu situ daca mai e valabila discutia aceasta , dar ,pentru ca nu strica niciodata cateva informatii ,le voi scrie mai jos . Poate o vor ajuta pe Ioana Doll sa aleaga .Religia , este un fel de sistem de credinte si fapte prin care se reface continuu, acea relatie a omului cu Dumnezeu ,relatie ce a fost rupta prin pacatul stramosilor nostrii Adam si Eva. Au existat , de la Schisma, mai multe religii,si exista si azi.Pentru a putea vorbi de religie, trebuie sa ne raportam la 2 termeni , omul si un Dumnezeu , acela pe care il are fiecare. Noi, crestinii ortodoxi ,avem,ca puncte de sustinere Revelatia , adica actul prin care Dumnezeu s-a aratat pe sine omului, a transmis voia sa si ceea ce are de gand sa faca pentru lume si om. Mai avem , Sfanta Scriptura si Traditia , acestea reprezentand Caile prin care ni s-au transmis revelatia , pe care le apara Biserica. Da, Sfanta Scriptura cuprinde Cuvantul lui Dumnezeu, care a fost scris de oameni alesi ,avand inspiratia Duhului Sfant. Biserica Ortodoxa , ioana Doll , NU LUPTA ,contra altor religii, secte , ci doar SE APARA..... Se apara de toti asa zisii credinciosi....care de atat a credinta , si-au parasit credinta lor , din mosi stramosi , ca sa....se inchine la tot felul de sarlatani... Cultul Penticostal e o mare ....inventie...si are o ..."VECHIME VENERABILA " de vreo....100 de ani . Da e corect , doar o suta de ani....a avut un american -- de unde putea sa fie , unde putea sa gaseasca atatia rataciti , o...revelatie cu Sfantul Duh si gata ...religia. Nu-i vorba ca pentru astia ,e rentabil , manipuland mintile slabe au avantaje materiale.. biserica aia are nevoie de bani , ei de fonduri , sa scaota ochii..celor mai slabi....
Din California, a ajuns in Europa, dar doar in cateva state si in Romania la Arad ,printr-un roman intors - de unde - din America !Mie mi se par mai periculosi decat baptistii - feresca Sfantul De Martorii lui Iehova - aia sunt chiar inapoiati- imaginati-va ca refuza...transfuzia de sange in ORICE situatie !!! Penticostalii ,mie personal mi se par.....pur si simplu ipocriti si teatrali , cabotini,cum s-ar zice...au pretentia ca la adunari ,cei "patrunsi " de Duhul Sfant....vorbesc.......limbi straine...de fapt ei pretind ca devin glosolali...ce o insemna asta...Sa-mi fie iertate comentariile , nu vreau sa fiu rautaciasa , dar ioana Doll , nu cred ca ai pierdut ceva , sunt ciudati si atat dw diferiti incat ai fi suferit mereu . In primul rand ,nu cred ca renuntai usor la credinta ta , nu e normal sa facem acest gen de sacrificii,apoi ,pari prea isteata ca sa'inghiti" prostiile acestui asa zis cult ,si mai e ceva , ei sustin ca sunt mai buni, mai credinciosi , dar cu...ura si respingerea fata de cei de alta religie cum e ???ce e sfant aici?/ Asa ca,draga Ioana Doll, vezi-ti de viata ta , a fost o experienta , pastrez-ti demnitatea si...uita-l. Toate cele bune, si Succes !
libra66
Postat pe 12 Februarie 2009 13:18
Poate nu mai este valabila discutia,dar as vrea sa vorbesc cu joanna_doll..daca citesti acest mesaj,te rog frumos cauta-ma.id-ul este m_e_r_y_a_n..sa-ti povestesc experienta mea legata de acest lucru..iubirea dintre fata ortodoxa si el penticostal.Crede-ma ca nu vei pierde nimic daca vom vorbi.
meryan
Postat pe 25 Februarie 2009 14:27
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc


Simplu de tot... renuntza la tot si urmeaza-mi mie... eu sint Iubirea care-ti dau viatza si inteleptciunea ... acolo unde nu sint eu, acolo sint razboaie religioase care sustin ca pentru mine se lupta dar ei se lupta contra mea... religiile se bat intre ele pt mine iar cei ce nu se bat traiesc cu mine... tu sti ca din doi care se bat, al treilea castiga pt ca nu se bate cu mine ... renuntza sa mai fi adepta unor sabloane religioase, caci eu sint mai mare decat ele si nici intunericul nu ma poate cuprinde... fiul omului nu este Iudeu, nici roman, nici ortodox nici musulman... acestea nu exista in paradis... doar cei ce s-au lepadat de toate acele titluri patate cu singe, doar aceia ajung la mine...
denis_3d25
Postat pe 25 Februarie 2009 14:56
cryss......asta e id meu..pinzariulyana.....as vrea sa vb..am si eu o problema asemanatoare....te rog sa ma ajuti..te astept pe mess
pinzariulyana
Postat pe 6 Iulie 2009 09:20
Vreau sa-ti spun ca eu sunt intr-o situatie mai rea ca tine...eu sunt greco-catolica,iar el penticostal,am fost un an si aproape jumatate impreuna,el a facut niste promisiuni ca nu o sa mai faca prostii o sa renunte le persoanele care il trag in jod si etc,insa nu s-a tinut,eu m-am tinut si inca ma tin,mama lui nu ma mai suporta pentru ca am incercat sa-l oblig sa nu mai iasa cu persoane care il trag in jos si sa-i interzic sa faca prostii...aturajul l-a distrus iar eu m-am distrus pt ca sunt legata de el eram ca doi casatoriti ne iubeam foarte mult si cu toate astea avea secrete fata de mine si ma mintea uneori...:( credeam multe...cand nu trebuia si nu-l credeam cand trebuia din cauza ca am aflat cat de mult ma minti-se...mama lui nu mai vrea ca noi doi sa ne impacam...si el vrea sa o i-a pe o cale stramba...a spus ca viata de crestin lui ii se pare mult prea complicata...mi-a promis foarte multe lucruri si aperam sa ne casatorim cu adevarat si sa isi faca al doilea botez si el la penticostali...am sperat prea multe...am avut si eu partea mea de vina...eu sunt gata sa-l iert si orice ar face ma voi ruga sa-si revina...si i-am promis ca nu-i mai impun nimic...dar mama lui nu mai vrea sa ma vada si nici sa auda de mine nu-l lasa sa ne mai vedem.Dupa o saptamana in care m-am chinut pt ca am crezut ca m-a parasit de finitiv mi-a facut iar sperante,m-a cautat si mi-a spus ca ma iubeste si ne-am intalnit,dar dupa ce a mers acasa mama lui a vazut mesajele si l-a certat si i-a spus ca trebuie sa ma uite:(sunt foarte deprimata pentru ca inca il iubesc...
Nu_dau_nume
Postat pe 3 August 2009 12:38
Mnda sunt deacord parintiinu ar trebui sa se bage total daca il iub tre sa faci mult mai multe pt el.Dar i grija sa nu cumva sa iei teapa...si sa te trezesti ca ai facut o greseala colosala.
kudika057327
Postat pe 5 August 2009 10:56
si eu sunt cu un baiat penticostal si ne intelegem foarte bine suntem de parere ca daca ne iubim si daca il lasam pe Dumnezeu sa ne conduca vietile va fi bine si frumos!

deci incearca sa te impaci cu el,sa vorbiti despre lucruri mai serioase si va fi bine.penticostalii sunt ca noi doar ca au o conduita morala mult mai pronuntata:)
kudika112736
Postat pe 30 Ianuarie 2010 11:08
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc
ostap_bender
Postat pe 23 Mai 2010 23:45
as vrea eu sa am parte de o fata penticostala ... frumoasa, cinstita si tandrra de 25 ani ... si azi as luao de sotie
ostap_bender
Postat pe 23 Mai 2010 23:46
De la: ostap_bender, la data 2010-05-23 23:46:04as vrea eu sa am parte de o fata penticostala ... frumoasa, cinstita si tandrra de 25 ani ... si azi as luao de sotie


si un cont gras in banca si o vila in caraibe si pe pamela anderson si un laxativ.
Tazmanian
Postat pe 23 Mai 2010 23:48
De la: Tazmanian, la data 2010-05-23 23:48:26
De la: ostap_bender, la data 2010-05-23 23:46:04as vrea eu sa am parte de o fata penticostala ... frumoasa, cinstita si tandrra de 25 ani ... si azi as luao de sotie


si un cont gras in banca si o vila in caraibe si pe pamela anderson si un laxativ.





kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 10:34
De la: kudika112736, la data 2010-01-30 11:08:09si eu sunt cu un baiat penticostal si ne intelegem foarte bine suntem de parere ca daca ne iubim si daca il lasam pe Dumnezeu sa ne conduca vietile va fi bine si frumos!

deci incearca sa te impaci cu el,sa vorbiti despre lucruri mai serioase si va fi bine.penticostalii sunt ca noi doar ca au o conduita morala mult mai pronuntata:)


ha....ha....ha.....pe tine te-a prins de musteriu......te-a convertit sa aderezi la secta lor!!
inca nu te-ai botezat??? daca nu ...o sa o faci in curand ...de dragul lui!!esti de compatimit dar in acelasi timp naivi tatea ta si lipsa de discernamant ma fac sa te ironizez!!

sa nu-mi raspunzi cu lozinci de la Penticostali ca ....o sa te fac sa ti le rumegi!!

hai pe bune...nu mai spune.....pe care dumnezeu il lasi sa-ti conduca viata ???al tau ala vechi sau asta nou al lui care se pare ca rastalmaceste ce a spus ala vechi care era al tau pana l'ai intalnit pe el????

de aia esti de compatimit!!
kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 10:45
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc



Dupa cum vezi ,dintre cei care ti-au raspuns sant cativa utilizatori care au avut relatii cu cei care fac parte sau sant membrii mai bine zis ai sectei Penticostali,si toate au avut cam acelasi deznodamant...
daca nu aderezi si tu sa devii o Penticostala adica nu esti de-a lor ,relatia se termina !

Citeste cu atentie mesajul primit de la libra66 ,ceea ce spune ea acolo este mai mult decat adevarat!
Aceste secte care au aparut peste noapte dupa nasterea lui Hristos care incearca sa rastalamaceasca si sa interpreteze in fel si chip Biblia noastra ,liderii care le-au infiintat au nevoie de aderenti si membrii cat ma multi pentru a li se rontunji substantial veniturile si beneficiile de pe urma naivitatii si prostiei unora....exemple ....familii care s-au convertiti si care cauta sa mai convertesca si pe altii, sau isi forteaza copiii sa devina ceea ce au devenit ei nelasandu-le sansa de a alege indoctrinandu-i cu lozinzci prefabricate duse pana la fanatism!

Acesti tineri care provin din familii deja convertite nu se vor schimba niciodata.Influentele si presiunile , adunarile lor la care sant indopati cu fel de fel de convingeri care chipurile duc la singurul adevar adica acela pe care il propavaduiesc ei, familia care nu il va lasa in veci sa-si schimbe convingerile , in nici un caz pentru tine, fac ca acestia sa devina inaccesibili ptr, cei cu convingeri normale .

Asa ca ,nu alerga dupa himere! nu se va schimba niciodata si nu va renuntza la secta si familia lui sectanta ptr. tine sau ptr. credinta ta!

Iubirea lor continua daca te convertesti si tu si intri in secta! Altfel nu!!
De ce nu trece el la credinta ta ,te intreb eu daca te iubeste precum spune ??pentru ca este deja fanatic si regulile care i se impun de secta sant mai puternice decat vointa lui!De aceea cei care adera sau sant deja membrii sant oameni slabi,fara vointa care se lasa condusi de niste doctrine facute de un lider mincinos si diabolic inzestrat cu darul convingerii pus in cuvinte frumos mestesugite care succesc capul celor care nu au drumul lor sau au fost batuti de soarta tot din cauza lor nestiind pe ce drum sa apuce !
kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 11:32
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc



Vreau sa relatez cat o sa pot de scurt doua istorioare care sper sa te faca sa intelegi macar putin cu cine te confrunti si sa te faca sa-ti analizezi mai adanc conduita si daca merita sa-ti schimbi viata ptr.cineva care nu iti va cerne decat "cenusiu" peste culorile vii care acum te fac sa traiesti cu intensitate tot ce simti!!

amandoua istorioarele sant legate de persoana care fac si au facut parte din cercul meu de cunostinte si prieteni....

prima ...este vorba despre o amica cu care am ramas in legatura si de fapt intrasem intr-o relatie in care discutam afinititati din viata privata fiind la aceea vreme colege de serviciu ,inainte de plecarea mea din tara, dar nu ne puteam numi prietene ,deoarece si eu aveam anumite rezerve fata de ea si ea fata de mine.O simteam amandoua dar nu o spuneam ,in rest ne ajutam reciproc atat cat puteam.
Pana intr-o zi cand s-a iscat o discutie pe teme religioase si a inceput sa bata campii .Cum???
cu fel de fel de convingeri proprii care contraziceau in toate sensurile crestinismul ortodox!
Nu ne-am certat dar oricum repilicile mele au fost dure in ceea ce privea atitudinea si principiile cu care isi construia cuvantarea ,ptr. ca la un moment dat asta devenise-prolifera cu un entuziasm greu de oprit o cuvantare cu lozinci sectante care contraziceau tot ceea ce era crestin si de bun simt! Am combatut-o dur si cu argumente care o lasau fara replica!
Incercarea ei de a ma face sa ader incetul cu incetul la convingerile ei fanatice dadusera gres de la inceput cu mine ! nu se astepta probabil sa fie respinsa atat de dur!
Provenea dintr-o familie de Penticostali,de 12copii(le sant interzise avorturile si metodele contraceptive ...cat da domnul...)!
Am ramas in relatii ,cat de cat normale dar din aceea zi nu am mai discutat sau amintit de acel gen de subiecte! din povestirirle ei ,fratii mai mari ea fiind cam a cincea nascuta, baietii isi categoriseau toate surorile (cele 6 ..cea mai mica avand 6ani)inclusiv mama ..CURVE... exact asa se exprimau ptr. ca asa le spune tatal capul familiei care la randul lui este tot barbat!care nu sant bune la nimic decat la lucruri josnice s icu care sa-ti satisfaci necesitatile si nimic mai mult !si bineinteles ...sa faca copii ...ca doar asta le e menirea! batai ...cat incape...baietii mai mari altoiau surorile mai mici ,iar cand minteau (minciunele de copii) le infometau ptr. ca asa spune dumnezeu sa platesti cand gresesti prin caznele trupului! una dintre surori cea dea treia nascuta..fusese batuta pana cand isi pierduse cunostinta si vecinii au chemat politia din cauza tipetelor,dupa care a venit salvarea ptr. ca fata nu se mai misca! fusese batuta si tinuta infometata ptr. ca furase un carnat din frigider care era portia altuia (a unuia dintre baieti)!! iar EA(amica mea) incepuse sa bea....ca sa uite si sa nu mai vada ce se intampla in jurul ei ! toate aceste lucruri le-am aflat ulterior dupa plecarea ei in strainatate tinand legatura si uneori chiar vizitandu-ne daca coincideau perioadele in care reveneam in tara!
Tot ulterior ...vorbind odata la telefon mi-a spus ca nu stie ce sa faca ...ce sa aleaga ..ca inca nu se botezase ...de aceea avea viata grea cand era inca acasa (botezul la ei din cate imi amintesc de la ea mi se pare ca se facea cand implineau 14 ani)si ca nu mai poate discerne ce este adevarat in credinta sau ce credinta este cea adevarata si care nu ...puterea ei de discernamant fusese zduncinata ....dar ceea ce se spunea la adunari si ce se intampla acasa de pe urma celor spuse la adunari era cu totul intolerabil si greu de suportat ...
De aceea ajunsese sa se intrebe ce este real si ce nu?? unde este adevarul?? la ceea ce prolifereaza secta Penticostala sau la crestini??
nici astazi nu s-a hotarat...este pe la mijloc ..dar daca spui ceva contra sectei....sare imediat in sus in sus si le ia apararea! dar in acelasi timp ..condamna conceptele cu care a crescut atarnate pe pereti si in loc de muzica asculta si acum familia ei cuvantarile de la adunari!!
nu este un om normal nici astazi...are doua fetite inca mici..casatorindu-se in strainatate cu un cetean de religie budhista,asa ca pe tema asat nu vor exista discutii in familia creata de ea,dar nici acum nu si-a botezat copilele la crestini !
sora ei care a fost batuta pana cand a fost lasata fara cunostinta a venit la ea odata in vizita si nu a vrut sa se mai intoarca acasa la familie, ia spus ca daca o trimite inapoi se omoara. A ramas , s-a casatorit si ea in strainatate a facut un baietel , dar nu a vrut sa mai stie nimic de cei de acasa ,intrerupand orice fel de legatura si nu a vrut nici macar sa auda sa-i ajute cu ceva. Nici de secta lor nu a vrut sa mai auda!
Asa ca ...trage concluziile de rigoare!

cea de-a doua povestioara ti-o voi spune un pic mai tarziu!
kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 13:06
fiecare e liber sa aleaga ce religie doreste...
roz5blue6lila7
Postat pe 29 Mai 2010 13:19
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-05-29 13:19:30fiecare e liber sa aleaga ce religie doreste...


corect! dar problema aici este...un EL Penticostal si o EA crestina care se iubesc,dar nici unul dintre ei nu vrea sa renunte la convingerile lui religioase,si....fiecare cu religia lui
dar sa se ramana impreuna nu se poate! ptr. ca el vrea ca ea sa devina adepta credintei lui!
cam ce sfat crezi ca ai putea sa-i dai ei??
kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 15:11
Iubirea nu tine cont de nimic.Eu am avut bunicii de credinte diferite.Bunicul adventist si bunica ortodoxa.Sau iubit foarte mult si isi respecta fiecare religia celuilant.Au incercat ei intr-un timp sa-l faca pe celalant sal traga la religia lui dar fara succes.Asa ca au hotarit ptr. ca se iubeau foarte mult ca fiecare sa fie cu religia lui.Iar in cazul de fata, ai vazut cit a fost cu tine fara sa stie parintii lui de tine a fost minunat.Cum le-a spus sa terminat totul.De ce? ptr. ca parintii nu la-u lasat si ti-a invocat acele motive.E dependent de parintii lui.AR fi bine desi ti-e greu sa pui capat. Chiar h de se va schimba ceva nu va tine mult, ptr. ca parintii vor avea mereu prioritate la el.
kudika098645
Postat pe 29 Mai 2010 15:22
De la: kudika098645, la data 2010-05-29 15:22:45Iubirea nu tine cont de nimic.Eu am avut bunicii de credinte diferite.Bunicul adventist si bunica ortodoxa.Sau iubit foarte mult si isi respecta fiecare religia celuilant.Au incercat ei intr-un timp sa-l faca pe celalant sal traga la religia lui dar fara succes.Asa ca au hotarit ptr. ca se iubeau foarte mult ca fiecare sa fie cu religia lui.Iar in cazul de fata, ai vazut cit a fost cu tine fara sa stie parintii lui de tine a fost minunat.Cum le-a spus sa terminat totul.De ce? ptr. ca parintii nu la-u lasat si ti-a invocat acele motive.E dependent de parintii lui.AR fi bine desi ti-e greu sa pui capat. Chiar h de se va schimba ceva nu va tine mult, ptr. ca parintii vor avea mereu prioritate la el.




Parintii lui sant si ei membrii sectei penticostalilor,si ptr. ca ea nu le impartaseste crezul vor ca baiatul lor ,si el penticostal la randul lui , sa se desparta ,sa nu iubeasca o crestina ortodoxa!
GRESIT! nu este dependent de parintii lui- fiind familia lui este normal sa-i iubeasca si sa-i respecte tinand cont de cuvantul lor, asta nu este dependentza se numeste relatie de familie, problema este
ca tinand cont de convingerile lor si regulile lor,argumentele aduse de parinti in favoarea sectei (si el fiind adeptul lor) le da dreptate ! nu are vointa necesara de a lua decizii singur si cu atat mai putin de a li se opune sau ai contrazice facandu-le pe plac1
Dar mai este un aspect, ceea ce au spus parintii este posibil ca el sa fi ajuns la concluzia ca asa trebuie facut fiind convins ca asa este calea dreapta! Si atunci influentza lor si a regulilor penticostalilor isi va spune cuvantul si in viitor!
kudika132368
Postat pe 29 Mai 2010 15:53
si eu am o relatie de 3 ani cu un baiat pendicostal,de la incepul relatiei mia pus niste conditii,la inceput lam luat in ras,crezand k este o relatie trecatoare.dar nu a fost asa ca timpul a trecut si acum este o relatie serioasa.am trecut prin multe,tatal sau nu ma accepta,dar mama sa da,ai mei nu au fost de la inceput de acord cu el singura prob fiind religia.alaturi de el mam schimbat si mam maturizat,el fiind cu 4 ani mai mari ca mn,ma invatat despre Dumnezeu,sa ma apropii de El.el are botezul facut si pt a ne putea casatori eu trebuie sami fac botezul,ca el nu vine la ortodoxi,asta a fost una din conditiile de la inceputul relatiei.pendicostalii nu sunt pers inculte sau inchisi in ei,sunt si ei oameni,prin el am cunoscut f multe prsoane pendicostale si toti sunt de treaba,depinde si de persoana si mai conteaza si daca este umblat prin lume.mai sunt si unii pendicostali ipocriti,trebuie sa recunosc ca sunt luxati,se imbraca de firma si au niste idei fixe...dar nu toti sunt asa.
daca este dragoste si incredere totul ste posibil....
kudika357384
Postat pe 23 Ianuarie 2011 18:01
si eu am o relatie de 3 ani cu un baiat pendicostal,de la incepul relatiei mia pus niste conditii,la inceput lam luat in ras,crezand k este o relatie trecatoare.dar nu a fost asa ca timpul a trecut si acum este o relatie serioasa.am trecut prin multe,tatal sau nu ma accepta,dar mama sa da,ai mei nu au fost de la inceput de acord cu el singura prob fiind religia.alaturi de el mam schimbat si mam maturizat,el fiind cu 4 ani mai mari ca mn,ma invatat despre Dumnezeu,sa ma apropii de El.el are botezul facut si pt a ne putea casatori eu trebuie sami fac botezul,ca el nu vine la ortodoxi,asta a fost una din conditiile de la inceputul relatiei.pendicostalii nu sunt pers inculte sau inchisi in ei,sunt si ei oameni,prin el am cunoscut f multe prsoane pendicostale si toti sunt de treaba,depinde si de persoana si mai conteaza si daca este umblat prin lume.mai sunt si unii pendicostali ipocriti,trebuie sa recunosc ca sunt luxati,se imbraca de firma si au niste idei fixe...dar nu toti sunt asa.
daca este dragoste si incredere totul ste posibil....
kudika357384
Postat pe 23 Ianuarie 2011 18:02
De la: joanna_doll, la data 2008-12-28 23:17:11Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc



Penticostal ??? Ortodoxa ??? Cale de mijloc ???
Penticostalii se mai numesc si tremuratorii sau posedatzii Asa cum tremura penticostalii cand cica "vorbeste duhul sfant prin ei" , tot asa tremura si cei posedatzi de diavol care merg la ortodocsi la exorcizare

Intr-un fel, v-ati potrivi de minune cand penticostalul tau incepe sa se roage si sa tremure de-l ia dracu, numai bine incepi si tu sa te rogi ca sa-l exorcizezi si astfel faceti lucru in echipa


Bine, gata cu gluma ... uite cum stau lucrurile: El este penticostal , iar tu habar nu ai ce esti. Caci de ai fi macar putzin ortodoxa, nu ai fi ceea ce esti si nu ai fi in situatzia in care esti...

Calea de mijloc cum spui tu, ar fi un fel de corcitura intre cele doua culte, ar fi o directie fara sens, un fel de cult al nebuniei

Dar voi nu aveti nevoie de o cale de mijloc... nu avetzi nevoie nici de penticostali si nici de ortodocsi... doar de iubire avetzi nevoie... si iubirea nu o veti gasi nici la unii si nici la ceilaltzi ... Isus Hristos s-a inchinat Iubirii... Buddah de asemeni si totzi marii maestri de asemeni... iubirea se descurca singura , nu are nevoie de biserici sau ritualuri fatzarnice... Toate cultele din lume,asa zis religioase, nu sint nimic altceva decat niste forme satanice de incatusare si manipulare a maselor de prosti...

Sistemele piramidale construite pe ideea de turma si pastor, regate si sclavi, judecator si victime, sint de fapt sisteme dictatoriale, in varful carora, sta pe tron Uratul

Iubirea nu are nevoie de tronul din varful piramidei, nu se trufeste asuprind , nu se aprinde de furie, nu gandeste raul, nu se bucura de nedreptate ci se bucura de adevar. Iubirea pe toate le stie, pe toate le multzumeste , ea vesnic zambeste

Sper sa mai aveti atata sanatate la cap, incat sa iesitzi din cercurile sataniste mascate-n culte religioase, si sa profitatzi de mana ce v-a intinso iubirea... mergeti cu ea si lasati in urma toata prostia si nonsensul, lasati in urma titlurile ce-i defineste pe mortzi ... moartea-i gaseste doar pe cei legati cu-Nume ...
denis_3d25
Postat pe 24 Ianuarie 2011 18:36
Buna ziua tuturor... indraznesc sa spun si eu doar un lucru:

Religia curatã ºi neîntinatã, înaintea lui Dumnezeu, Tatãl nostru, este sã cercetãm pe orfani ºi pe vãduve în necazurile lor ºi sã ne pãzim neîntinaþi de lume.
Iacov 1:27

Acestea fiind spuse, va sfatuiesc, cu mare drag, sa nu mai faceti dezbateri de genul "religia mea e cea mai curata si pura", pentru ca nu faceti atlceva decat sa aratati, cum a spus cineva aici pe forum, cu un deget inspre altii si cu 3 inspre voi... fiecare ar trebui, si nu spun asta cu rautate, sa isi vada mai intai barna din ochiul lor inainte de a vedea paiul din ochiul altuia.

Si kudika357384, si eu sunt intr`o situatie asemanatoare cu a ta, insa putin mai diferita... oricum, ma bucur ca mai sunt si relatii care sunt bazate pe dragoste altruista si sacrificii. Doamne Doamne sa te ajute si sa intareasca in dragoste pentru El
DianaDidutza
Postat pe 31 Mai 2011 11:45
si sa te intareasca... pardon
DianaDidutza
Postat pe 31 Mai 2011 11:47
Hmm..am uitat..am mers inainte...acum sunt casatorita nu cu el,sunt fericita iar cand ma uit in urma mea zambesc..a fost o experienta!!Va multumesc tuturor
joanna_doll
Postat pe 13 Iunie 2011 16:46
Am citit tot ce ati scris voi mai jos ...si vreau sa va spun povestea mea..am o relatie cu un baiat baptist ..eu sunt ortodoxa ...suntem impreuna de 4 ani,ne iubim foarte mult dar religia ne desparte incet incet .Il iubesc din tot sufletul dar simt ca nu pot sa traiesc in aceasta religie,si el ma iubeste dar nu poate renunta la religia lui.Parintii nu il lasa si nici el nu cred ca vrea sa renunte oricat de mult ma iubeste ...mi`a spus clar ori renunt la religia mea si la tot pt el ori trebuie sa ne despartim ..si sa stiti ca ne`am iubit foarte mult ..si l`am iubit cum nu stiu daca am sa mai iubesc vreodata ...ne vedeam impreuna pe tot parcursul vietii dar se pare ca ne`a despartit religia..asa ca sfatul meu pt voi este sa nu fiti cu cineva din alta religie pt ca veti suferii foarte mult ..noi ne`am iubit mult si tot ne`am despartit...:(
kudika493318
Postat pe 4 Ianuarie 2012 04:01
De la: DianaDidutza, la data 2011-05-31 11:45:51Buna ziua tuturor... indraznesc sa spun si eu doar un lucru:

Religia curatã ºi neîntinatã, înaintea lui Dumnezeu, Tatãl nostru, este sã cercetãm pe orfani ºi pe vãduve în necazurile lor ºi sã ne pãzim neîntinaþi de lume.
Iacov 1:27

Acestea fiind spuse, va sfatuiesc, cu mare drag, sa nu mai faceti dezbateri de genul "religia mea e cea mai curata si pura", pentru ca nu faceti atlceva decat sa aratati, cum a spus cineva aici pe forum, cu un deget inspre altii si cu 3 inspre voi... fiecare ar trebui, si nu spun asta cu rautate, sa isi vada mai intai barna din ochiul lor inainte de a vedea paiul din ochiul altuia.




Frumos mesajul tau! Felicitari pentru modul de gandire!
franziska_eu
Postat pe 2 Martie 2012 11:59
De la: kudika493318, la data 2012-01-04 04:01:32Am citit tot ce ati scris voi mai jos ...si vreau sa va spun povestea mea..am o relatie cu un baiat baptist ..eu sunt ortodoxa ...suntem impreuna de 4 ani,ne iubim foarte mult dar religia ne desparte incet incet .Il iubesc din tot sufletul dar simt ca nu pot sa traiesc in aceasta religie,si el ma iubeste dar nu poate renunta la religia lui.Parintii nu il lasa si nici el nu cred ca vrea sa renunte oricat de mult ma iubeste ...mi`a spus clar ori renunt la religia mea si la tot pt el ori trebuie sa ne despartim ..si sa stiti ca ne`am iubit foarte mult ..si l`am iubit cum nu stiu daca am sa mai iubesc vreodata ...ne vedeam impreuna pe tot parcursul vietii dar se pare ca ne`a despartit religia..asa ca sfatul meu pt voi este sa nu fiti cu cineva din alta religie pt ca veti suferii foarte mult ..noi ne`am iubit mult si tot ne`am despartit...:(



Sunt inevitabile astfel de situatii,asa se intampla cand apar diferente atat de mari,ca in cazul in speta!!Din pacate,nici iubirea nu poate traversa barierele impuse de dogme!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Martie 2012 15:06
te cred ca e greu sa pierzi pe cineva dupa atata timp... dar eu am o intrebare: de ce atunci cand intr-o relatie e implicata o persoana ortodoxa si una penticostala, ortodocsii trebuie sa renunte la religia lor si nu ceilalti?
intreb lucrul aceste deoarece tot am citit pe aici si in majoritatea sau toate cazurile mai bn zis, cei ortodocsi au fost pusi sa renunte...
asi fi recunoascatoare daca asi primi si un raspuns de la o persoana de religie penticostala :)
multumesc :)
kudika513908
Postat pe 7 Martie 2012 20:39
De la: MissRainbow, la data 2012-03-02 15:06:25
De la: kudika493318, la data 2012-01-04 04:01:32Am citit tot ce ati scris voi mai jos ...si vreau sa va spun povestea mea..am o relatie cu un baiat baptist ..eu sunt ortodoxa ...suntem impreuna de 4 ani,ne iubim foarte mult dar religia ne desparte incet incet .Il iubesc din tot sufletul dar simt ca nu pot sa traiesc in aceasta religie,si el ma iubeste dar nu poate renunta la religia lui.Parintii nu il lasa si nici el nu cred ca vrea sa renunte oricat de mult ma iubeste ...mi`a spus clar ori renunt la religia mea si la tot pt el ori trebuie sa ne despartim ..si sa stiti ca ne`am iubit foarte mult ..si l`am iubit cum nu stiu daca am sa mai iubesc vreodata ...ne vedeam impreuna pe tot parcursul vietii dar se pare ca ne`a despartit religia..asa ca sfatul meu pt voi este sa nu fiti cu cineva din alta religie pt ca veti suferii foarte mult ..noi ne`am iubit mult si tot ne`am despartit...:(



Sunt inevitabile astfel de situatii,asa se intampla cand apar diferente atat de mari,ca in cazul in speta!!Din pacate,nici iubirea nu poate traversa barierele impuse de dogme!!!

Fals, iubirea curata poate trece orice bariere...ceea ce numiti iubire...in 90% din cazuri e ceva asemanator, dar cu mult mai superficial.
kudika513914
Postat pe 7 Martie 2012 22:50
aaa, da si cred ca se confunda sezonul cu fazonul...una e fanatismul si alta pasiunea.
kudika513914
Postat pe 7 Martie 2012 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help! 16 De la: MissMe2 23 Martie 2009 12:52
O dragoste ciudata..... 28 De la: mkdisk 16 Ianuarie 2009 12:09
Cum scap de obsesia pentru iubitul meu? 14 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:34
...In postura de amanta..e bine sau nu sa duci la capat o astfel de relatie?!ufff..:(( 165 De la: Christinne 5 Iunie 2012 21:13
Cat tine o iubire la distanta? 134 De la: _dulcik_ 24 Iulie 2009 10:02