Setari Cookie-uri

TABU

Un pic mai mult poate fi prea mult...

Incerc sa rezum toata povestea la cateva fraze, sper sa nu ma judecati si sa nu va plictisesc.

Sunt casatorita. Sotul meu a intrat in viata mea in calitate de prieten, prietenie care a evoluat in alta directie si incet incet am cladit o relatie solida (cred!), in care ne aflam de cativa ani.
Nu a existat vreodata pasiune, in schimb prietenia ce ne lega a creat intre noi o altfel de intimitate. In prezent am un partener de viata extraordinar, pe care nu as vrea sa-l vad suferind si in ajutorul caruia as sari oricand, din pacate viata noastra sexuala este aproape inexistenta...se intampla o data la 2-3 luni si atunci nu exista scantei, nu exista atractie...nu a exitat niciodata, din partea nici unuia dintre noi. Am discutat problema si am cazut de acord ca suntem incompatibili pe plan sexual, drept urmare am incercat de “n” ori sa piperam viata sexuala dar NIMIC. Totul e... nicicum !
Inca dinainte de a-l cunoaste pe sotul meu a inceput aventura cu un coleg, totul s-a nascut din curiozitate si atractie, nimic mai mult, si a continuat asa timp de vreun an si jumate, pana l-am cunoscut pe sotul meu.
Trebuie sa recunosc insa ca si dupa acest moment aventura continuat sa existe, consideram ca atat timp cat nu sunt casatorita am libertatea de a face alegerile pe care le doresc...ma rog...apanajul femeii moderne...libertatea de a face cu corpul tau ceea ce doresti !
Inainte de casatorie insa am renuntat la job, pentru ca stiam ca altfel ceea ce exista intre mine si colegul meu care, la randul lui, este casatorit de foarte multi ani, nu va inceta.
In perioada ce a urmat dupa demisie ne mai vedeam la cafele, povesteam si nu o data am sfarsit prin a face sex. Am observat ca se ingroasa gluma si atractia inca era acolo, la fel de puternica, chiar daca statul meu se schimbase in cat se poate de CASATORITA, asa ca am decis sa rup orice legatura cu el.
Zis si facut. Am avut grija sa nu mai stim nimic unul de altul aproape un an dar circumstantele au fost de asa natura incat revederea cu el a fost inevitabila. Stiu ca i-am lipsit, il cunosc, il simt, iar cand am dat ochi in ochi se schimbase tot la fata si a avut grija sa-mi ceara niste explicatii.
Acea intalnire a dus la o alta intanire, care insa s-a incheiat intr-o camera de hotel, in pat. Doamne ! Imi fusese atat de dor de el ! Nu stiu daca el simtea dar ii tremuram in brate si am fost a lui altfel decat altadata. M-am abtinut din rasputeri sa nu ajung la orgasm inainte chiar sa ma patrunda, sfarcurile mi se intarisera si ajunsesem pe culmile pasiunii...
M-a intrebat de cate ori m-am gandit la el cat timp nu ne-am vazut deloc si mi-a spus cat de des s-a gandit el la mine, pe urma, ca un copil pudic si care stie ca a zis ceva nelalocul lui, a zis ca glumeste. Stim amandoi, ca adulti ce suntem, ca nu a fost o gluma dar la fel de bine stim ca daca imbracam in cuvinte sentimentele ce s-au infiripat intre noi vietile nostre s-ar complica.
Se pare ca un alt inevitabil s-a produs: a inceput, nu stiu exact cand, sa fie ceva mai mult decat sex !
Nimeni nu stie despre natura relatiei dintre noi si nu vreau ca vreodata acest lucru sa se intample, el are o familie, iar eu, va rog sa ma credeti ca nu am avut si nici nu am nici cea mai mica intentie sa schimb lucrul acesta. In plus, si eu sunt acum casatorita. Intotdeauna am avut grija ca totul sa se limiteze la partea “tehnica” intre noi. Eram de parere ca daca barbatii pot face ce vor cu viata lor sexuala acelasi lucru il putem face si noi femeile, ne putem bucura de corpul nostru si de placerile ce ni le poate oferi fara sa ne punem sufletul la bataie. Am ajuns sa gandesc asa dupa ultima relatie pe care am avut-o, relatie in care am fost inselata mai tot timpul si am suferit cumplit; acesta era felul in care urma sa-si pune amprenta asupra mea acea relatie.
Acum sunt confuza. Nu stiu pentru cine simt si ce eticheta sa pun pe ceea ce simt.
Au trecut deja sase ani, mi-e teama ca perioada in care totul se rezuma la sex e pe cale sa se incheie. Si oare ce se va intampla atunci ?
Voi ce parere aveti despre ceea ce se petrece ? Ce ati face in locul meu ?
P.S: pentru ca respect dreptul tuturor la opinie, nu am sa ii rog pe cei “fara de pacat” sa isi pastreze judecata pentru ziua de apoi dar imi rezer dreptul de a-i ruga sa nu uite ca nu se stie niciodata ce ne poate rezerva ziua de maine.
Multumesc!
Rradmila
Postat pe 9 Aprilie 2014 15:32
Cunosc pasiunea asta... E devoratoare ... Nu-ti trebuie nicio cura de slabire........
emaemanuella11
Postat pe 9 Aprilie 2014 15:43
Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.
Rradmila
Postat pe 9 Aprilie 2014 20:47
De la: kudika_960406, la data 2014-04-09 20:47:31Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.

Fulg-de-nea
Postat pe 9 Aprilie 2014 20:49
Care este diferenta de varsta intre tine si sotul tau ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 9 Aprilie 2014 21:24
De la: kudika_960406, la data 2014-04-09 20:47:31Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.

Te multumesti cu jumatati de masura....te imparti intre doi barbati...pt unul asa ca sa fie... , pt celalalt cu trupul ...
Ai uitat ceea ce este mai important : sa ai stima fata de tine ....de aceea esti nemultumita , pt ca in fond nu ai nimic , degeaba iti pui o mie de intrebari ...cauta un barbat "intreg" care sa aibe din toate cate putin , nu-i lua la "oferta" 2/1 .
Dar fiecare cu mentalitatea sa , stii tu , e o vorba , daca nu stii ce sa ceri de la viata , viata nu va sti ce sa-ti dea
-Iulya
Postat pe 9 Aprilie 2014 21:42
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-04-09 21:24:55Care este diferenta de varsta intre tine si sotul tau ?


E cu aproape 9 ani mai mare decat mine.
Rradmila
Postat pe 9 Aprilie 2014 22:42
De la: Rradmila, la data 2014-04-09 22:42:54
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-04-09 21:24:55Care este diferenta de varsta intre tine si sotul tau ?


E cu aproape 9 ani mai mare decat mine.


Presupun ca tu ai treizeci si ceva si el patruzeci si ceva. Adica destul de maturi.
In aceste conditii, daca el este impacat cu faptul ca in cuplul vostru sexul este neesential din punctul meu de vedere sotul tau se va simtii inselat in clipa in care celelalte lucruri care va leaga se vor schimba.
Faptul ca relatia extraconjugala incepe sa genereze si altfel de legaturi pe langa legaturile intime este posibil sa perturbe armonia existenta in relatia cu sotul.
Numai tu sti daca esti in stare sa-ti gestionezi sentimentele astfel incat sa nu iti faci sotul sa sufere.
Daca tu esti capabila sa-i oferi sotului tau ce isi doreste de la tine, cu sinceritate si afectiune, cred ca e ok asa cum e.
Daca nu este asa, te sfatuiesc sa te gandesti cu responsabilitate la viitor fiindca o astfel de situatie prelungita prea mult timp se incadreaza perfect in zicala romaneasca : Boala lunga saracia omului.
Adica o sa iesiti cu totii foarte sifonati din aceasta poveste.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Aprilie 2014 12:06
Ai intuit bine Radu ! Stiu, sunt constienta ca acesta este riscul si tocmai de asta se naste o intrebare fundamentala: se poate sa iubesti un barbat pe care-l poti insela ???! Nu mi-ai pus problema asta pana acum, pt ca nu am mai fost pana acum in situatia de a simti ceva pentru altcineva... dar acum...
Rradmila
Postat pe 10 Aprilie 2014 23:17
Si chiar lasand deoparte partea cu inselatul, simplul fapt ca cineva, altcineva decat sotul/sotia, poate trezi in tine anumite emotii ma face sa imi ridic un mare semn de intrebare ! Cred ca e un subiect in care poate multi se regasesc si pe marginea caruia am putea cugeta mult si bine...
Rradmila
Postat pe 10 Aprilie 2014 23:23
De la: Rradmila, la data 2014-04-10 23:17:34Ai intuit bine Radu ! Stiu, sunt constienta ca acesta este riscul si tocmai de asta se naste o intrebare fundamentala: se poate sa iubesti un barbat pe care-l poti insela ???! Nu mi-ai pus problema asta pana acum, pt ca nu am mai fost pana acum in situatia de a simti ceva pentru altcineva... dar acum...


Viata nu este numai alb si negru, da si nu , frumos si urat, etc.
In viata, in functie de detaliile si conjunctura specifica unui moment dat intotdeuna vor exista mai multe interpretari ce sunt stras legate de personalitatea celor care sunt implicati in respectivele evenimente.
In opinia mea , in cazul tau, cred ca datorita situatiei speciale a relatiilor intime dintre tine si sotul, iubirea voastra este mai degraba camaraderie. Din acest motiv ti-a fost usor sa calci stramb. Daca va iubeati ca Romeo si Julieta nu cred ca ti-ar mai fi trecut prin cap sa ai vreo aventura.
Din pacate te afli intr-o dilema pe care te-ai ferit sa o spui tu asa ca ti-o spun eu.
Sotul tau este un tip de treaba, un om bun, si tie iti este tare greu sa gasesti o solutie care sa impace ce este acum in sufletul tau fara sa il raneasca pe el.
Beleaua e ca nici amantul tau nu e prea liber si e posibil sa mai sufere si altii pe langa sotul tau iar tu nu esti atat de rea incat sa nu iti pese.
In aceste conditii, sfatul meu este sa pui totul pe o coala de hartie si sa vezi ce poti sacrifica si cu ce te poti multumii.
Din punctul meu de vedere, pentru tine, ideal ar fi sa revii la faza initiala in care totul se rezuma la o relatie de genul "Friends with Benefits" sau sa te gandesti sa te desparti de sotul tau si sa iti gasesti un barbat alaturi de care sa te simti complet implinita.
Evident unul a carui familie nu trebuie destramata din cauza ta.

Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Aprilie 2014 23:33
De la: -Iulya, la data 2014-04-09 21:42:08
De la: kudika_960406, la data 2014-04-09 20:47:31Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.

Te multumesti cu jumatati de masura....te imparti intre doi barbati...pt unul asa ca sa fie... , pt celalalt cu trupul ...
Ai uitat ceea ce este mai important : sa ai stima fata de tine ....de aceea esti nemultumita , pt ca in fond nu ai nimic , degeaba iti pui o mie de intrebari ...cauta un barbat "intreg" care sa aibe din toate cate putin , nu-i lua la "oferta" 2/1 .
Dar fiecare cu mentalitatea sa , stii tu , e o vorba , daca nu stii ce sa ceri de la viata , viata nu va sti ce sa-ti dea
. Iuliko, lasa femeia in pace ! Ce, tu oi fi vreo perfecta in casnicie, sau in relatie !
Fusun_ge
Postat pe 12 Aprilie 2014 16:46
ceva asemanator am trait si eu.as avea o curiozitate.cum te-ai simti daca ai afla ca sotul te insala?
krizantema
Postat pe 12 Aprilie 2014 17:38
De la: Fusun_ge, la data 2014-04-12 16:46:08
De la: -Iulya, la data 2014-04-09 21:42:08
De la: kudika_960406, la data 2014-04-09 20:47:31Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.

Te multumesti cu jumatati de masura....te imparti intre doi barbati...pt unul asa ca sa fie... , pt celalalt cu trupul ...
Ai uitat ceea ce este mai important : sa ai stima fata de tine ....de aceea esti nemultumita , pt ca in fond nu ai nimic , degeaba iti pui o mie de intrebari ...cauta un barbat "intreg" care sa aibe din toate cate putin , nu-i lua la "oferta" 2/1 .
Dar fiecare cu mentalitatea sa , stii tu , e o vorba , daca nu stii ce sa ceri de la viata , viata nu va sti ce sa-ti dea
. Iuliko, lasa femeia in pace ! Ce, tu oi fi vreo perfecta in casnicie, sau in relatie !

Auzi fusunicooo, e o vorba din popor ...cum iti asterni asa dormi ! asa ca ...voi faceti cum va duce capu ....ca eu dorm linistita fara stres si amagiri
-Iulya
Postat pe 12 Aprilie 2014 22:54
De la: krizantema, la data 2014-04-12 17:38:37ceva asemanator am trait si eu.as avea o curiozitate.cum te-ai simti daca ai afla ca sotul te insala?




Buna intrebare !!! A fost primul meu gand cand am citit aceasta poveste. Eu cred ca si sotul isi cauta fericirea in alta parte.....Si barbatii cauta pasiunea, acea scanteie care te face sa vibrezi.

Spui ca iti iubesti sotul si il respecti. Nu cred !! Hai sa lasam deoparte faptul ca il inseli fizic. DAR IL MINTI !!! Si nu o data !! Cum poti sa il privesti in ochi si sa ii spui : Iubi, eu merg pina la piata, sa cumpar cartofi, poate o fi aglomeratie si vin peste 3 ore""


Cat despre atractia pe care o simtim pentru altii, ea exista, e normal, e real, face parte din viata. Si eu sunt foooooarte atrasa de Hugh Laurie ( din Doctor House ) , sotul meu stie i-am povestit despre fantezia mea Dar atractia este una, iar respectul si iubirea cu totul altceva.....



GHEISA_
Postat pe 13 Aprilie 2014 08:46
De la: Rradmila, la data 2014-04-09 20:47:31Asa e Emanuela ! Sexul cu el e grozav ! Dar stiu ca nu e cel mai in regula lucru ceea ce se intampla. Ce inseamna iubirea ? Oare il iubesc pe sotul meu daca pot sa-l insel cu altcineva ? Se mai poate numi aventura daca dureaza de atat timp ? O mie de intrebari circula in capul meu...cert e ca ma gandesc la el mai mult decat ar fi normal.


Eu nu pot sa inteleg astfel de atitudini , cum poti atat de duplicitara?
Unul pe post de manta de vreme rea iar altul pe post de amant.
Nu m-am putut imparti nicodata, mi s-a parut imposibil sa fac dragoste cu un barbat pentru care nu simt atractie, pasiune, de care nu sunt indragostita inainte de toate.
S-o fac din amicitie mi se pare las si interesat.
Spuneam mai demult ca oamenii care pun sexul pe primul plan si multumirea meschina si egoista a trupului pe primul plan, sunt saraci sufleteste si lasi.Nu au ce sa dea si se ascund i relatii fara obligatii , iar cand vine momentul adevarului fug la altul sau alta.
ilustrezi perfect tipul de om fara caracter si constiinta.Pacat.
Arno_28
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:32
De la: Rradmila, la data 2014-04-10 23:17:34Ai intuit bine Radu ! Stiu, sunt constienta ca acesta este riscul si tocmai de asta se naste o intrebare fundamentala: se poate sa iubesti un barbat pe care-l poti insela ???! Nu mi-ai pus problema asta pana acum, pt ca nu am mai fost pana acum in situatia de a simti ceva pentru altcineva... dar acum...


tu nu te iubesti decat pe tine si te pui inaintea celor doi.
Arno_28
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:44
De la: Rradmila, la data 2014-04-10 23:23:11Si chiar lasand deoparte partea cu inselatul, simplul fapt ca cineva, altcineva decat sotul/sotia, poate trezi in tine anumite emotii ma face sa imi ridic un mare semn de intrebare ! Cred ca e un subiect in care poate multi se regasesc si pe marginea caruia am putea cugeta mult si bine...


Emotii inseamna putin mai mult decat nimic, iar sentimente inseamna mult mai mult decat niste senzatii de bine trecatoare.
Arno_28
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:48
De la: Rradmila, la data 2014-04-10 23:17:34Ai intuit bine Radu ! Stiu, sunt constienta ca acesta este riscul si tocmai de asta se naste o intrebare fundamentala: se poate sa iubesti un barbat pe care-l poti insela ???! Nu mi-ai pus problema asta pana acum, pt ca nu am mai fost pana acum in situatia de a simti ceva pentru altcineva... dar acum...


Intre constienta si costiinta e maaaaaare diferenta, nu crezi?
Arno_28
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:51
lasa ne taiso numai gura ta se aude
iiiiiiiiio
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:52
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-04-13 11:52:47lasa ne taiso numai gura ta se aude


La multi ani, Floricelule!
Arno_28
Postat pe 13 Aprilie 2014 12:02
la multi ani floricica mea
iiiiiiiiio
Postat pe 13 Aprilie 2014 12:05
De la: krizantema, la data 2014-04-12 17:38:37ceva asemanator am trait si eu.as avea o curiozitate.cum te-ai simti daca ai afla ca sotul te insala?
inselata,,,cum sa se simta ?
INTELIGENTUL-
Postat pe 13 Aprilie 2014 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie... dar nu in doi. 37 De la: kudika421339 10 Noiembrie 2011 11:09
intrebare 28 De la: kudika124021 6 Decembrie 2010 19:36
o recomandare :D 1 De la: danutzametrock 1 Septembrie 2010 12:10
iubire dintr-o prietenie 7 De la: kudika068544 30 Septembrie 2009 16:37
Cum sa fim din nou impreuna? 4 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:34