Setari Cookie-uri

fetele bune ajung in rai,fetele rele ajung unde vor

De la: emilia84, la data 2009-01-10 21:46:58
De la: Ina19, la data 2009-01-01 20:18:54scuze ptr topicul pe kre l-am gresit....se mai intampla si din pakte nu se poate modifica....deci cum comentati?

Cine vrea in rai?
E plictisela pe acolo.
Eu vreu in iad


oricum HAVEN-GATE-ul e inchisa pentru tine !!!!........
etta
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:55
De la: bestdevilinside, la data 2009-01-09 11:52:50
De la: Ina19, la data 2009-01-02 19:26:24nu, nu e vb despre nici o telenovela, ptr k nu suport acest tip de filme, este vorba despre titlul unei carti


La care carte te referi?

Eu le stiu numai pe astea doua:
Ute Ehrhard:
1.Gute Mädchen kommen in den Himmel, böse überall hin: Warum Bravsein uns nicht weiterbringt

2. Gute Mädchen kommen in den Himmel, böse überall hin / Und jeden Tag ein bißchen böser

Nu stiu care este tradusa in Romana
banuiesc ca prima...
Este vorba ca femeia sa invete sa se "elibereze" de conventiile si prejudecatile societatii, sa nu se supuna intodeauna acestor idei... Nefiind pe placul tuturor va putea optine ce doreste intradevar ea [nu ce vor ceilalti/ sau ce asteapta ceilalti de la ea].
Sa nu mai intre in prototipul moral "buna", sa nu "astepte servila/ascultatoare o multumire pentru faptele" ei ci sa "pretinda clar o recompensa adecvata" ...
In mod "traditional" femeia incerca sa fie pe placul familiei, prietenilor, conventiilor sau a prejudecatiolor ...a tuturor, sa fie buna, traind viata ei pe placul celorlalti...Nu cum vrea ea...Deci traieste viata prinsa intr-o "capcana proprie" a lucrurilor care "nu se fac"...





e vorba despre prima pe kre ai scris-o u
maria1989
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:41
De la: sweety13, la data 2009-01-09 11:58:39
De la: Ina19, la data 2009-01-02 19:26:24nu, nu e vb despre nici o telenovela, ptr k nu suport acest tip de filme, este vorba despre titlul unei carti

poti da mai multe detalii?...autorul d exemplu?...chiar m-ai facut curioasa...


da sigur, o poti comanda pe net dk vrei de la editura nemira, autor ute ehrhardt. este vorba despre experiantele de viata ale unor femei, fiekre pe ce se axeaza. una se dedik muncii, alta familiei. ink nu am terminat-o de citit, dar la final iti voi spune parerea mea. pana acum mi-a palcut f mult
maria1989
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:44
De la: anderson, la data 2009-01-09 13:32:26si care sunt alea bune si care sunt alea rele...sau ce intelegi tu prin fete rele?


fetele rele sunt cele kre fac totul pe cont propriu si nu le intereseaza familia, sotul/iubitul, doar cariera
maria1989
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:45
(am si eu cartea asta)...parerea mea...in primul rand FETE BUNE...in fine,in ziua de azi,nu stiu ce sa spun despre FETE BUNE...poate eu stiu,bune la pat,bune la carte,bune de dat afara din casa...anyway,eu inteleg printr o fata REA,o fata puternica,ambitioasa,care nu se lasa calcata in picioare,cu caracter...de aici si titlul...:D chiar daca sunt fata,o spun cu durere k nu cred k mai exista fete BUNE!!!degeaba blamam barbatii,k nici noi nu suntem departe de ei...o seara buna!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:35
De la: ciquy, la data 2009-01-11 19:35:49(am si eu cartea asta)...parerea mea...in primul rand FETE BUNE...in fine,in ziua de azi,nu stiu ce sa spun despre FETE BUNE...poate eu stiu,bune la pat,bune la carte,bune de dat afara din casa...anyway,eu inteleg printr o fata REA,o fata puternica,ambitioasa,care nu se lasa calcata in picioare,cu caracter...de aici si titlul...:D chiar daca sunt fata,o spun cu durere k nu cred k mai exista fete BUNE!!!degeaba blamam barbatii,k nici noi nu suntem departe de ei...o seara buna!!!


ai f mare dreptate, insa stii bine k nu le putem face pe plac barbatilor recunoscand acest lucru
maria1989
Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:38
De la: Ina19, la data 2009-01-11 18:44:20
De la: sweety13, la data 2009-01-09 11:58:39
De la: Ina19, la data 2009-01-02 19:26:24nu, nu e vb despre nici o telenovela, ptr k nu suport acest tip de filme, este vorba despre titlul unei carti

poti da mai multe detalii?...autorul d exemplu?...chiar m-ai facut curioasa...


da sigur, o poti comanda pe net dk vrei de la editura nemira, autor ute ehrhardt. este vorba despre experiantele de viata ale unor femei, fiekre pe ce se axeaza. una se dedik muncii, alta familiei. ink nu am terminat-o de citit, dar la final iti voi spune parerea mea. pana acum mi-a palcut f mult

ms mult de tot pt informatie!
sweety13
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:48
"ai f mare dreptate, insa stii bine k nu le putem face pe plac barbatilor recunoscand acest lucru "
bineinteles,dar tre sa recunoastem,nu pot sa zic k le dau dreptate lor,dar oarecum ma deranjeaza k noi tot continuam cu aceasta conceptie k barbatii fac aia si aia,sa recunoastem,pana la urma putem face si noi aceste lucruri.ramane la aprecierea noastra doar...si sincer,la cum e considerata femeie in ziua de azi,si ei se asteapta din partea noastra tot la ce ne asteptam si noi din patea lor...
SweetHappyButterfly
Postat pe 12 Ianuarie 2009 22:45
De la: Ina19, la data 2009-01-11 18:45:54
De la: anderson, la data 2009-01-09 13:32:26si care sunt alea bune si care sunt alea rele...sau ce intelegi tu prin fete rele?


fetele rele sunt cele kre fac totul pe cont propriu si nu le intereseaza familia, sotul/iubitul, doar cariera


deci daca o femeie vrea sa aiba o cariera si n-o intereseaza sa fie casatorita si sa aiba un copil o face rea?

ce C A C A T de rationament mai e si asta?
anderson
Postat pe 13 Ianuarie 2009 00:17
salve andersoane,acilea esti,mi se facu dor de tine,ca nu te vazui de tare multa vreme.
matracucu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:48
eu nu prea cunosc fete bune acuma nu ca nar exista dar e cam angusta calea spre rai si putini sunt cei care o gasesc cam asa scrie an B dar mar interesa si pe mine cartea cine e autorul?

Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:19
trebuie sa stii cand sa fii fata buna..si cand sa fii fata rea...;)
dolcedoll
Postat pe 2 Februarie 2009 13:45
De la: dolcedoll, la data 2009-02-02 13:45:23trebuie sa stii cand sa fii fata buna..si cand sa fii fata rea...;)




esti ceea ce vrei knd vrei, fiekre are control asupra sa
maria1989
Postat pe 7 Februarie 2009 23:35
De la: erikahd20080, la data 2009-01-31 17:19:43eu nu prea cunosc fete bune acuma nu ca nar exista dar e cam angusta calea spre rai si putini sunt cei care o gasesc cam asa scrie an B dar mar interesa si pe mine cartea cine e autorul?



deci cartea se numeste "fetele bune ajung in rai, fetele rele ajung unde vor, autor Ute Ehrhardt, o gasesti pe net la editura nemira, merita citita
maria1989
Postat pe 7 Februarie 2009 23:37
poi in primul rand cred ca trebuie sa te gandesti la propria persoana mai intai, apoi la ceilalti. doar avem o sg viata, si daca a fi fericit inseamna a fi rau atunci ce conteaza...sincer pe mine nu ma intereseaza fericirea altora decat a mea....

Postat pe 7 Februarie 2009 23:40
De la: Ina19, la data 2009-02-07 23:37:45
De la: erikahd20080, la data 2009-01-31 17:19:43eu nu prea cunosc fete bune acuma nu ca nar exista dar e cam angusta calea spre rai si putini sunt cei care o gasesc cam asa scrie an B dar mar interesa si pe mine cartea cine e autorul?



deci cartea se numeste "fetele bune ajung in rai, fetele rele ajung unde vor, autor Ute Ehrhardt, o gasesti pe net la editura nemira, merita citita
.....mersi INA am sa o caut




erikahd2008
Postat pe 7 Februarie 2009 23:44
De la: erikahd2008, la data 2009-02-07 23:44:43
De la: Ina19, la data 2009-02-07 23:37:45
De la: erikahd20080, la data 2009-01-31 17:19:43eu nu prea cunosc fete bune acuma nu ca nar exista dar e cam angusta calea spre rai si putini sunt cei care o gasesc cam asa scrie an B dar mar interesa si pe mine cartea cine e autorul?



deci cartea se numeste "fetele bune ajung in rai, fetele rele ajung unde vor, autor Ute Ehrhardt, o gasesti pe net la editura nemira, merita citita
.....mersi INA am sa o caut






cu placere, lectura placuta
maria1989
Postat pe 7 Februarie 2009 23:46
De la: Ina19, la data 2009-01-01 20:18:54scuze ptr topicul pe kre l-am gresit....se mai intampla si din pakte nu se poate modifica....deci cum comentati?
SIDONIA69
Postat pe 21 Martie 2009 11:53
Facind o paralela cu sexul ar fi cam asa..----Fetele rele adika kum li se mai spune ''hot'' girls sunt un mare norok pentru baieti....ele sunt atit mame bune cit sh partenere minunate..O astfel de femeie satisface barbatul sh astfel el se simte implinit moral iar alea ''Cuminti'' deobicei sunt mai morokanoase ,pretentioase sh greu de satisfakut ceea ce irita partea maskulina sh ei nu simt adevarata placere a actului sexual..De aici rezulta k iadul e mai atragator ka raiu'....
aleera
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:17
De la: anderson, la data 2009-01-13 00:17:09
De la: Ina19, la data 2009-01-11 18:45:54
De la: anderson, la data 2009-01-09 13:32:26si care sunt alea bune si care sunt alea rele...sau ce intelegi tu prin fete rele?


fetele rele sunt cele kre fac totul pe cont propriu si nu le intereseaza familia, sotul/iubitul, doar cariera


deci daca o femeie vrea sa aiba o cariera si n-o intereseaza sa fie casatorita si sa aiba un copil o face rea?

ce C A C A T de rationament mai e si asta?




Cata dreptatae ai! In sfarsit o replica buna ca adormisem pe aici printre povestile astea
kris07
Postat pe 14 Aprilie 2009 11:21
fetelor cred ca nu stiti ce vorbiti! Vorbiti despre rai si iad parca ar fi doua parcuri!!! La fel vorbiti despre pacate si despre spovedanie! Eu cred caci cu aceste lucruri nu e chiar de glumit asa usor... pt ca atunci cind veti ajundge in fata scaunului de judecata nu o sa mai faca nimeni cu voi glume ci doar va vor fi puse in fata toate pacatele pe care le-ati facut pe pamint, pt care nu v-ati cait si nu v-ati cerut iertare.... Nu stiu daca o sa va mai arda de glume atunci......
tabyta
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:33
he he...si asta e foarte buna
kris07
Postat pe 15 Aprilie 2009 17:21
Tabyta draga...nu e cazul sa te inversunezi atata vis a vis de comentariile lasate.
Printre altele e s un fel de motto.
Depinde de fiecare cum il interpreteaza.
Parerea mea e ca intradevar fetele bune sunt cele care raman si vor sa se incadreze in limitele si tiparele impuse de societate. Care se conformeaza cu statutul de femeie de casa...care creste copii , are grija de sot ...si are un loc de munca mediocru ( care uneori nu ii aduce nici o satisfactie).
Problema e ca aceste fete/femei avand indoctrinate aceste idei nu vor sa accepte ceva nou ...provocator ...care le-ar face sa iasa din cotidian. Sunt multumite de statutul pe care il au si considera ca asa trebuie sa fie si sa ramana.
Cat despre fetele rele...cred ca e vorba tocmai de opusul acestora. Sunt femeile care au reusit sa sparga tiparele...sa treaca de linii si sa incerce sa faca ceva care sa le aduca satisfactii personale. Nu vad nimic gresit in asta.
Nu inseamna ca daca esti casatorita si ai responsabilitatile familiei nu poti sa faci si altceva.
Uneori acel ceva este mijlocul cel mai bun de a te scapa din pragul unei depresii.
Sincer ...nu m-as putea multumi cu statut de femeie de casa.
Da ...fac cariera...da locuiesc cu prietenul meu ...si da...vrem un viitor impreuna...vrem copii...vrem casa (catel avem deja :) ) ...Insa facem si alte cele. Lucruri care sparg tipare.
Eu ies cu prietenele mele sambata seara. El merge cu baietii la o bere...la un fotbal...
Lui ii place fotografia ...si a reusit sa imi insufle si mie aceasta pasiune.
Call me crazy ...am dat o gramada de bani pe aparatura foto si accesorii pentru ea. E o suma care se situeaza undeva intre decenta si indecenta. Insa am facut-o pentru ca este un mod de a petrece timpul cu iubitul meu ...ca este un hobby...si pentru ca IMI PLACE.
Am ajuns la concluzia ca locul meu de munca nu e suficient pentru mine...ca am nevoie de mai multa ocupatie. E ceva rau ca vreau mai mult?
Nu cred.
E ceva rau daca discutam despre fanteziile noastre si apoi incercam sa le punem in practica ? Nu cred.
Cred insa ca astea sunt condimentele care fac o fata rea sa fie superioara unei fete bune.
Fata buna are sanse mult mai mari sa fie inselata ( de ex. doar pentru ca e mult prea conservatoare). S fata rea are sanse sa fie inselata ...insa cred ca nu sunt chiar atat de mari.
Si la barbati e valabil.
Si barbatii sunt buni sau mai putin buni.
Personal nu mi-ar place un barbat bun./..care sa nu stie altceva decat munca ...acasa ...si tv.
Nu imi place comoditatea si relaxul in cuplu. Astea aduc monotonie.
Imi place sa presar uneori si putin piper ...si delikat in mancare ...ii da o alta savoare. Iar iubitului meu ...ii place :).
Cat despre viata profesionala...Sunt una dintre femeile care STIU ca banii si cariera ...daca sunt puse pe primul plan ...ajung sa distruga.
Pana nu de mult am detinut un post de conducere intr-o companie multinationala. Castigam f bine.
Insa pe de alta parte ...mi-am neglijat caminul.
Am discutat cu el ...si am ajuns la un compromis. Nu imi pare rau.
Banii ...banii sunt facuti pentru a te intretine decent.
Lux...avere...o las altora. Eu vreau sa fiu fata rea din viata iubitului meu ...din vietile celor care ma inconjoara si cu care imi petrec timpul. Vreau sa fiu fata rea cu colaboratorii mei ...aratandu-le ca poti gandi inafara tiparelor...si poti scoate lucruri care sa fie imbatabile pe piata. Vreau sa gandesc liber...fara sa permit societatii sa imi arate cum sa traiesc ...respir...comport...zambesc...iubesc...si toate cele.

Numai bine ...va spune cineva a carei viata ...e de fata rea. Si daca a fi fata rea ( n acceptiunea mea) asta inseamna...inseamna ca iadul este noul rai :). Acolo voi gasi oameni impliniti ...fara prea multe frustrari ...si care siiiigur sunt mult mai fericiti.


A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Mai 2009 13:31
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 14:19
" FETELE BUNE AJUNG IN RAI ,FETELE RELE AJUNG UNDE VOR":UTE EHRHARD ,psiholog de profesie se destainue in ceea ce priveste conditia femeii:nu a scris o telenovela ,cartea este pe intelesul tuturor,barbatii ar trebui obligati sa o citeasca si sa inteleaga de ce o FEMEIE ajunge in rai cind le face pe plac LOR si copiilor lor,uitind sa traiasca si pentru EA .Nu este bine in rai nici in iad ,aici pe PAMINT trebuie SA AJUNGI UNDE VREI ca altfel vor altii pentru tine. si pentru ei...
kudika002015
Postat pe 10 August 2009 17:27
" FETELE BUNE AJUNG IN RAI ,FETELE RELE AJUNG UNDE VOR":UTE EHRHARD ,psiholog de profesie se destainue in ceea ce priveste conditia femeii:nu a scris o telenovela ,cartea este pe intelesul tuturor,barbatii ar trebui obligati sa o citeasca si sa inteleaga de ce o FEMEIE ajunge in rai cind le face pe plac LOR si copiilor lor,uitind sa traiasca si pentru EA .Nu este bine in rai nici in iad ,aici pe PAMINT trebuie SA AJUNGI UNDE VREI ca altfel vor altii pentru tine. si pentru ei...
kudika002015
Postat pe 10 August 2009 17:27
ja,ich glaube erste mall! meine schatze!
alicemih26
Postat pe 10 August 2009 20:55
Sigur,de ce trebuie sa ajungi in Rai sau in Iad..viata e numai aici...pe Pamant,si-apoi,fiecare doarme asa cum isi asterne!Lumea e impartita in buni si rai,iar "imparteala" asta nu-i facuta de noi!
locked
Postat pe 12 August 2009 13:27
si cele rele ajung in iad iadul placerii
cristiana_cris
Postat pe 12 August 2009 14:03
De la: Mai_Mai, la data 2009-08-12 13:27:35Sigur,de ce trebuie sa ajungi in Rai sau in Iad..viata e numai aici...pe Pamant,si-apoi,fiecare doarme asa cum isi asterne!Lumea e impartita in buni si rai,iar "imparteala" asta nu-i facuta de noi!


*** Foarte corect zis! Imparteala, ierarhizarea, se face doar de mintea noastra!
Daca in viata e ceva egal, cred ca e tocmai Egalitatea de sansa pentru toata lumea de a intelege VIATA ADEVARATA! ...
Millennium
Postat pe 12 August 2009 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afla alintul tau DUBIOS de Valentine's Day 1 De la: LaCafele 14 Februarie 2012 10:11
o problema 29 De la: faith742011 17 Noiembrie 2011 15:47
folositi vibratoare??? 23 De la: adi23_2006 3 Iunie 2011 17:16
caut amanta 1 De la: kudika_5612 21 Aprilie 2012 00:02
O mica problema. 6 De la: kudika_21375 28 Decembrie 2013 18:18