Setari Cookie-uri

Sa ne-amintim de vremurile cu pionieri...

Dedic acest topic tuturor celor care au fost pionieri candva si care n-au uitat nici acum cu cata mandrie ne purtam cravata rosie, iar pieptul ne era plin de insigne. Sunt prima persoana care recunoaste ca inca mai pastreaza snururl rosu, insignele si tresele din vremea aceea. oare mai sunt nostalgici din astia ca mine sau am devenit o ceea ce se cheama rara avis?
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:09

iote ca mai este unul
bine, nu neaparat dupa cravata si snuruletz, cat dupa vremurile de atunci
cateodata stau si ma intreb daca e bine sau rau ca ma gandesc cu nostalgie la acele vremuri, si ajung mereu la concluzia ca este bine
ma uit la tineretul de azi care nu mai stie sa se distreze, nu mai stie ce este aia o leapsa, o frunza, o fata ascunselea......

o fi bine, o fi rau.....???
cine stie.....???

vom trai si vom vedea.....cum spune orbul !!!


_fantoma_
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:27
Si eu imi amintesc, Lucia, dar cred ca nu le-am pastrat.

Si de ce sa nu fi fost frumos? Era normal sa le purtam cu mandrie, nu? Si - una peste alta - aveam nume frumoase: Soimii patriei, pionieri... utc-ista n-am mai ajuns... Chiar, de la ce venea utc? Uniunea Tineretului Comunist? E, asta nu era asa cine stie ce nume frumos...
Dor_a
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:14
si io...si io...si io......ce mandra de fata am fost cand m-a facut pioniera !!!!......in prima grupa din clasa......si am fost prima careia i s-a pus cravata la gat !!!!....... .........si am fost si com. de grupa si de detasament !!!.........sefa de mica,domne',ce sa mai !!!!....... ......si mai am si acum insignele si snururile si tresele .......si ce mandru a fost fi-miu cand le-a vazut !!!......si nu mai zic de carnetul de note din scoala generala care l-a dat pe spate !!!!....... .......

eeeehhhhhhh.......amintiri......de parca ar fi fost ieri !!!....... .......dar.......mergem inainte,pe drumul democratiei !!!....... ........cu jocuri gen "Gaoaza"(vechiul nostru castel )......meserii(cred ca ala de se arunca cu mingea in sus si spuneai o tara )......si multe alte "minunatii" !!!.......
etta
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:45
Adevarul e ca ideea acestui topic mi-a venit vizitand site-ul http://www.youtube.com/watch?v=CMTHLJE0oXQ recomandat de Saruta-ma...
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:50
De la: Lucia1971, la data 2009-01-06 12:50:20Adevarul e ca ideea acestui topic mi-a venit vizitand site-ul http://www.youtube.com/watch?v=CMTHLJE0oXQ recomandat de Saruta-ma...



multumesc
sarutama
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:00
Luci.....maaareee adevar spune videoclipul asta !!!!.......COPIII DE AZI SUNT MULT MAI TRISTI CA NOI !!!!.......si mai obositi ...si mai demotivati....si mai robotizati.......nu ca as fi trista dupa vremurile cand nu aveam lumina,caldura,dulciuri etc.......sunt trista dupa copilaria mult mai relexata si mai "copilaroasa" pe care am avut-o noi fata de copiii din ziua de azi !!!.......
etta
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:00
noi mancam bonibom ei fumeaza marihuana,,,,,noi stateam la coada sa luam lapte ,,,,ei asteapta laptele acasa buna dimineta oameni buni
sarutama
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:02
E trist cand ma uit la fiica-mea si-mi amintesc ca eu la 7 ani ieseam la joca fara s-o mai am supraveghetoare pe maica-mea, pe cand ea... abia reusesc sa o fac sa urce singura de la poarta scolii in clasa...
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:05
vremuri ,,,vremuri,,,a fost si tristete ,,dar sincer ,,era lumea mai apropiata ,,,erau mai putni boschetari ,,,,ca acum alte vremuri domle alte vremuri,,
sarutama
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:14
Si mai presus de toate exista o motivatie. mult mai buna decat in ziua de azi. Invatai nu pentru o papusa sau o masinutza ci pentru rahatul ala de insigna sau pentru nenorocitele alea de trese pe care le primeai la sfarsitul anului pentru merite deosebite.
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:03
De la: Lucia1971, la data 2009-01-06 14:03:04Si mai presus de toate exista o motivatie. mult mai buna decat in ziua de azi. Invatai nu pentru o papusa sau o masinutza ci pentru rahatul ala de insigna sau pentru nenorocitele alea de trese pe care le primeai la sfarsitul anului pentru merite deosebite.


cata dreptate ai lucia .............doamne ce mandra eram cand imbracam costumul de pionier cu cele doua jnururi si vreo 7 insigne...........le-am pastrat si inca le pastrez .........de cate ori dau peste ele le privesc si imi amintesc ce copilarie frumoasa am avut
donttouch
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:14
na, ca iar ma emorionai,cand citii iar aici !!!!!......

ooooffff.....unde esti tu copilarie !!!!......fara griji si fara bani !!!!........dar cu maidane si haine rupte de-atata joaca !!!!............fara ciocolata Milka si Coca-Cola.......dar cu mama si cu tata lanaga mine dupa ora 16,oo !!!!..........fara Internet..........dar cu vacante REALE in toate colturile tarii !!!!! ...........fara program nonstop si desene ciudate la TV..........dar mult mai odihniti si relexati !!!!.......fara telefoane mobile...........dar ragusiti de-atea tipete si sunete de voie buna !!!!!.........fara "toale" de firma......dar fericiti ca aveam cu ce cumpara,totusi,altele,daca se rupeau !!!!..........fara Mac'-uri si pizza........dar cu gainusa gustoasa din curtea bunicii !!!!..........fara lumina si caldura tot timpul.........dar cu bratele si dragostea parintilor in jurul meu,caci pe atunci parintii aveau timp mai mult pentru copiii lor !!!!.......... ......

ho,hoooooooo.....si cate si mai cate !!!!!.........
etta
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:28
ma luci eu acu am vazut topicul asta... m-ai facut sa imi amintesc ca am si acum palarioara si costumasul de soim si uniforma de pionier pastrata la loc de cinste alaturi de costumul national de la bunica....

aaa si mai am poza de tablou cu parul ciufulit sub cordeluta si poza de pe panoul de onoare din clasa a 5-a cu 2 codite ...aratam ca un coker spaniel dar mama era tare mandra de mine... aaah si de prima mea vizita la castelul bran unde am fost facuti pionieri.
cea mai frumoasa amintire din timpurile glorioase... cand am fost aleasa sefa clasei a venit odata cu snuruletul rosu...ca ala galben il avea o fatuca al carei tatic lucra la securitate... deh al meu (Dumnezeu sa-l odihneasca) era doar sofer de camion.

amintiri din timpurile alea ...am o gramada,inca vii in mintea mea si haiose rau de tot....

dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Aprilie 2009 23:50
Si eu imi amintesc cu drag de vremurile acelea.
Am fost comandanta de detasament ani de zile si eram tare mandra.

Au fost ani cu neajunsuri dar copilaria era copilarie.
Eu fac parte dintr-o familie modesta. Vedeam la altii ce puneau pe masa dar noi stiam ca atat se poate si gata. Nu-i invidiam. Poate uneori in adancul sufletului ne doream un pic mai mult dar nu am spus niciodata si am fost fericite cu ce aveam (mai am o sora mai mica decat mine cu un an si jumatate). Si ne-am bucurat de tot si de toate si era caldura sufleteasca in casa si era iubire deci aveam .... totul.
Acum am doi copii (18 si 6 ani). Incerc sa le ofer de toate (in limita posibilitatilor) dar tot nu e ca atunci. Si nici copiii nu sunt ca atunci. Poate e mai bine, poate e mai rau......Incerc sa ma joc cu fetita jocurile copilariei mele dar nu mai au "trecere". Nu mai sunt la "moda". Pacat.
As intineri cu 10 ani......

Toate cele bune.
ADELA
Delo
Postat pe 7 Mai 2009 14:37
si eu am avut snuruletul rosu. dar nu am apucat sa fiu pionier, chiar cu un an inainte sora-mea a fost facuta pionier, chiar la bucuresti, numai stiu la ce muzeu am fost.
ca bine ziceti...ce vremuri si ce copilarie frumoasa am avut, vorba ettei, noi nu am avut ceea ce au copii in ziua de azi, dar nici copiii astia nu stiu ce inseamna joaca, copilaria o percep altfel, calculatoare, telefoane,etc.
imi amintesc ca si in clasa a 11 ne-a prins profu de mate jucand lapte gros, ce lucrare la mate ne-am luat.
chiar acum stau si ma gandesc ca mai am pe undeva pus oracolul.
voi ati avut asa ceva?? sa scrii in el ce filme preferati, baieti, prajituri, colegul/a preferata.... ia sa ma duc sa-l caut....
foarte tare topicul lucia
cristi_nne
Postat pe 7 Mai 2009 14:47
foarte tare topicul, asa trebuie nu plangacioase, si sclifosite...
Poate ma bag aiurea dar eu am prins numai soimii patriei, si eu am fost comandant de grupa, la gradinita... Dar cand eram pe atunci mica ma uitam cu jind la colegii mei mai mari cum sunt imbracati in pioneri, si chiar si acum am de la matusa mea care era cu putin mai mare decat mine snurul si fusta de pionier. Am incercat sa imbrac si eu fusta avand in vedere ca intr-un timp se intorsese moda cu fusta creata dar cand am iesit afara cu ea toti m-au huiduit si mi-au zis ca sunt comunista.
Nu m-am suparat caci stiu ce copilarie frumoasa am avut.Si-mi pare rau pentru ei, pentru ca ei nu au avut.
Am cravata mea sunt pionier si ma mandresc cu ea sunt pionier...
dibsi
Postat pe 7 Mai 2009 16:25
De la: etta, la data 2009-01-26 20:28:58 na, ca iar ma emorionai,cand citii iar aici !!!!!......

ooooffff.....unde esti tu copilarie !!!!......fara griji si fara bani !!!!........dar cu maidane si haine rupte de-atata joaca !!!!............fara ciocolata Milka si Coca-Cola.......dar cu mama si cu tata lanaga mine dupa ora 16,oo !!!!..........fara Internet..........dar cu vacante REALE in toate colturile tarii !!!!! ...........fara program nonstop si desene ciudate la TV..........dar mult mai odihniti si relexati !!!!.......fara telefoane mobile...........dar ragusiti de-atea tipete si sunete de voie buna !!!!!.........fara "toale" de firma......dar fericiti ca aveam cu ce cumpara,totusi,altele,daca se rupeau !!!!..........fara Mac'-uri si pizza........dar cu gainusa gustoasa din curtea bunicii !!!!..........fara lumina si caldura tot timpul.........dar cu bratele si dragostea parintilor in jurul meu,caci pe atunci parintii aveau timp mai mult pentru copiii lor !!!!.......... ......

ho,hoooooooo.....si cate si mai cate !!!!!.........


ai dreptate etta, pe atunci noi in loc de bani foloseam frunze, iar in loc de bomboane foloseam pietre de pe strada, si-mi amintesc ca bunica imi facea papusi din batista, eheiiiii frumoase vremuri si eram mult mai fericiti si plini de viata, pe atunci nu exista meseria asta de psiholog pediatric...
dibsi
Postat pe 7 Mai 2009 16:29
De la: cristi_nne, la data 2009-05-07 14:47:55si eu am avut snuruletul rosu. dar nu am apucat sa fiu pionier, chiar cu un an inainte sora-mea a fost facuta pionier, chiar la bucuresti, numai stiu la ce muzeu am fost.
ca bine ziceti...ce vremuri si ce copilarie frumoasa am avut, vorba ettei, noi nu am avut ceea ce au copii in ziua de azi, dar nici copiii astia nu stiu ce inseamna joaca, copilaria o percep altfel, calculatoare, telefoane,etc.
imi amintesc ca si in clasa a 11 ne-a prins profu de mate jucand lapte gros, ce lucrare la mate ne-am luat.
chiar acum stau si ma gandesc ca mai am pe undeva pus oracolul.
voi ati avut asa ceva?? sa scrii in el ce filme preferati, baieti, prajituri, colegul/a preferata.... ia sa ma duc sa-l caut....
foarte tare topicul lucia


ORACOL ????..........le am si acum pe cele din liceu !!!..........si snururile de comandanta....si insignele castigate cu atat truda !!!............si mai am.........CARNETUL DE NOTE din cls. 1-4..........m-am mirat si eu ca am avut 10 pe linie.........ca sa nu mai zic fi-miu !!........... ...............

aaaaaahhhhhhhhhh......ce mi-as dori acum sa joc un lapte gros ......si sa sar in spinarea dujmanilooorrrrrrr !!!...........
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:37
De la: dibsi, la data 2009-05-07 16:29:06
De la: etta, la data 2009-01-26 20:28:58 na, ca iar ma emorionai,cand citii iar aici !!!!!......

ooooffff.....unde esti tu copilarie !!!!......fara griji si fara bani !!!!........dar cu maidane si haine rupte de-atata joaca !!!!............fara ciocolata Milka si Coca-Cola.......dar cu mama si cu tata lanaga mine dupa ora 16,oo !!!!..........fara Internet..........dar cu vacante REALE in toate colturile tarii !!!!! ...........fara program nonstop si desene ciudate la TV..........dar mult mai odihniti si relexati !!!!.......fara telefoane mobile...........dar ragusiti de-atea tipete si sunete de voie buna !!!!!.........fara "toale" de firma......dar fericiti ca aveam cu ce cumpara,totusi,altele,daca se rupeau !!!!..........fara Mac'-uri si pizza........dar cu gainusa gustoasa din curtea bunicii !!!!..........fara lumina si caldura tot timpul.........dar cu bratele si dragostea parintilor in jurul meu,caci pe atunci parintii aveau timp mai mult pentru copiii lor !!!!.......... ......

ho,hoooooooo.....si cate si mai cate !!!!!.........


ai dreptate etta, pe atunci noi in loc de bani foloseam frunze, iar in loc de bomboane foloseam pietre de pe strada, si-mi amintesc ca bunica imi facea papusi din batista, eheiiiii frumoase vremuri si eram mult mai fericiti si plini de viata, pe atunci nu exista meseria asta de psiholog pediatric...


asa e.........eram copii fericiti,relaxati,odihniti,fara ticuri,imbujorati in obrajori..........cine stia de doctor ????............ca sa nu mai zic de psiholog !!!..........
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:39
Fain era! Fiii mei au acasa cravatele de pionier pe ele au scris colegii , cand au terminat, clasa a ,VIII-a !!!! SE RADE ,,DE ACEEA PERIOADA,DAR ERA ,EMOTIONANT! Nu e de ras e de plans!! Ce ne-a adus,,aceasta ,,falsa democratie si ,,Occidentul! Cat eram noi, de linistiti si era si fericire! Erau,, uniforme,, nu erau ,paturi sociale,,,bogatii si ,,saracii!
kudika017520
Postat pe 7 Mai 2009 17:41
De la: Delo, la data 2009-05-07 14:37:27Si eu imi amintesc cu drag de vremurile acelea.
Am fost comandanta de detasament ani de zile si eram tare mandra.

Au fost ani cu neajunsuri dar copilaria era copilarie.
Eu fac parte dintr-o familie modesta. Vedeam la altii ce puneau pe masa dar noi stiam ca atat se poate si gata. Nu-i invidiam. Poate uneori in adancul sufletului ne doream un pic mai mult dar nu am spus niciodata si am fost fericite cu ce aveam (mai am o sora mai mica decat mine cu un an si jumatate). Si ne-am bucurat de tot si de toate si era caldura sufleteasca in casa si era iubire deci aveam .... totul.
Acum am doi copii (18 si 6 ani). Incerc sa le ofer de toate (in limita posibilitatilor) dar tot nu e ca atunci. Si nici copiii nu sunt ca atunci. Poate e mai bine, poate e mai rau......Incerc sa ma joc cu fetita jocurile copilariei mele dar nu mai au "trecere". Nu mai sunt la "moda". Pacat.
As intineri cu 10 ani......

Toate cele bune.
ADELA
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Nepotii mei sunt in Spania, acolo s-au nascut,azi vara au fost in tara, cu copiii de la bloc, m-am jucat,, ,,,Podul de piatra si ,,,iepuras in iarba!! Eu eram,,iepuroicii!! Nepotul meu, aproape de 3 ani ,canta!! Codul de piata s-a dalamat,,
kudika017520
Postat pe 7 Mai 2009 17:45
De la: kudika017520, la data 2009-05-07 17:41:23 Fain era! Fiii mei au acasa cravatele de pionier pe ele au scris colegii , cand au terminat, clasa a ,VIII-a !!!! SE RADE ,,DE ACEEA PERIOADA,DAR ERA ,EMOTIONANT! Nu e de ras e de plans!! Ce ne-a adus,,aceasta ,,falsa democratie si ,,Occidentul! Cat eram noi, de linistiti si era si fericire! Erau,, uniforme,, nu erau ,paturi sociale,,,bogatii si ,,saracii!


imi pare asa de rau ca nu mai am chestia aia din 2 funde,pe care am purtat-o in piept ,in clasa a VIII-a........si pe care am primit prima decalratie de dragoste....nevinovata !!!.........."Iubito,sa ne -aruncam in valuriiiiiiii !!"........era o melodie pe vremea respectiva cu aceste versuri !!!...........Doamne,ce emotii au fost pe mine atunci !!!......... ........si datorita acestei declaratii ,am capatat si un 10 la fizica .....mi-a zis profu' ca daca pe funda mea gaseste elemente de fizica ,de natura,imi iau un 10 !!..........a gasit valurile......si-am luat un 10 !!!.......... ............

eeehhhhhhhhh,vremuri ,taica......vremuri !!!..........
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:47
ce n-as da sa mai fie ca atunci.... http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=793 interesant articolul...
ANNYBLONDY
Postat pe 8 Mai 2009 12:00
ca pioner,da a fost frumos,ptr ca eram copil.dar mai tarziu,in liceu,facultate cand am inceput sa constientizez frigul din casa,clase,cand ni se stingea lumina si ni se oprea apa calda...nu ,nu regret vremurile ceausistilor.
roxxana_soare
Postat pe 8 Mai 2009 19:45
...si eu am avut snur galben si insigne si cordeluta si cravata si tot tacamul dar nu mi placeau deloc...mereu uitam cate ceva acasa...niciodata nu aveam cordeluta iar mandra ma simteam cand primeam premiul si aplauzele nu cand imbracam costumul ala caraghios...nici fusta plisata nu mi placea nici cureaua aia odioasa ca nu tinea ca lumea...
Nu am pastrat nimic din toate acele obiecte si nici f multe amintiri placute legate de ele nu am...
Cred ca, acum copii sunt la fel de mandrii de ei, de rezultatele lor ca si atunci... oricum consider ca e mult mai bine acum. Nu stiu de ce credeti ca acum "copilaresc" mai putin...eu cred ca dimpotriva se maturizeaza mai tarziu pentru ca nu au nici o grija...doar ca au alte preocupari. Noi nu eram neaparat mai "copilarosi" ci doar mai inapoiati.
ocs
Postat pe 23 Mai 2009 00:28
De la: Lucia1971, la data 2009-01-06 11:09:35Dedic acest topic tuturor celor care au fost pionieri candva si care n-au uitat nici acum cu cata mandrie ne purtam cravata rosie, iar pieptul ne era plin de insigne. Sunt prima persoana care recunoaste ca inca mai pastreaza snururl rosu, insignele si tresele din vremea aceea. oare mai sunt nostalgici din astia ca mine sau am devenit o ceea ce se cheama rara avis?


Suntem , cred, multi, cei ca tine... "Nu stiu altii cum sunt"..., dar...Si eu mai pastrez eghiletull rosu, si pe cel galben...si jurnalul detasamentului din clasa a 8a...(de altfel, cred ca va fi o sursa buna de amintiri-surprize pentru colegii de clasa, cand vom face intalnirea de 30 de ani... asta insemnand, daca trecem cu bine de 2012, peste inca 2 ani...) De ce n-am fi mandri? Au fost anii nostri cand toate astea le priveam ca bucurii si recompense, in sensul aprecierilor venite din partea colegilor care te votau pe tine , de buna voie, comandant de grupa, de detasament sau de unitate...Au fost anii nostri frumosi... orice ar crede tinerii de azi despre Epoca de Aur, noi am avut si momente frumoase si fericite in anii aceia... Mai am "cravata mea", si cred ca pe undeva, printr-un cufar uitat, mai sta si carnetul de utc-ist...Pentru noi, cei care am fost adolescenti atunci, anii aceia nu se pot uita asa usor. Pentru ca ne regasim atat de bine in "Declaratia de dragoste" a lui Nicolae Corjos...si-n "Anii de liceu" (in varianta Stela Enache, nu in varianta moderna...)...Noi am fost in realitate, (si-ntr-un coltisor de suflet mai suntem inca , asa putin), "Liceenii" , am avut, cred, fiecare, un Socrate si o Isoscel...
Poate ca ai dreptate, si cei din jur ne vor considera "nostalgici" - termen care din pacate, a ajuns sa aiba o conotatie cumva peiorativa in gura celor din jur, in contextul lui "Before 1989"....
Dar, atunci cand imi aduc aminte de anii de atunci - si, inevitabil, de Prima Dragoste, aceea din liceu...nu-mi mai pasa de ce zice lumea... Iubesc acele amintiri si acei ani, pentru felul in care le-am trait atunci...pentru tineretea fara batranete a acelor ani...
arielle
Postat pe 23 Mai 2009 00:46
Sincer, eu nu prea am amintiri frumoase din perioada aia... trebuia sa stau la coada, stiti cum este cand esti mic si te imping toti , dar stai ca trebuie sa iei 1 kg de branza si de 1 kg de salam, paine,ca parintii nu au cum sa stea, ei muncesc, si oricum ei statusera toata noapte la lapte si la butelie, uneori si cateva nopti la rand,sincer nu mi-a placut salamul ala niciodata si nici acum nu mananc salam ... si imi mai aduc aminte cum orbecaiam pe strazile intunecate si scarile in bezna , bezna, nimic nu vedeam,cand veneam de la scoala; si clantaneam din dinti toata iarna, invatam cu patura in cap la lumanare, iarna se intuneca devreme;si imi mai aduc aminte cum plangea bunica-mea pe camp , prin 88, 89 cand auzit ca incepusera sa se darame satele, plangea ca nu o sa mai aiba nimic, ca o sa stea intr-un bloc si o sa primeasca o gamela...ii multumesc lui Dumnezeu ca inca eram mica, nu stiu cum as fi putut sa traiesc daca eram mai mare, mie astazi mi se pare o viata imposibila ... daca nici vata nu era la farmacie..., era atunci un lagar mare cat o tara; cand esti copil nu constientizezi cat de grava este o situatie , te adaptezi destul de usor, nu te intrebi de ce este asa si nu altfel, crezi ca asa trebuie sa fie; am invatat sa muncesc si campul cand eram mica,am prasit , am cules porumb, am mancat pe camp,veneam toti si ii ajutam pe bunici sa-si termine " normele", in clasa a noua am fost la cules de mere cu liceul si la etichetat conserve... atunci m-am bucurat... am mancat multe borcane cu compot,la sfarsitul zilei eram " ca pepenele"; si ceva frumos de atunci, cand ne-au facut pioneri, ne-au dus intr-o excursie la manastirea Tismana si mai era frumos cand mergeam la matusa mea, la Brasov; cand eram copil credeam ca in Brasov si la Bucuresti traiesc oamenii cel mai bine si imi doream sa traiesc si eu bine si sa ajung intr-unul din orasele astea; Am fost si la Brasov, acum sunt in Bucuresti... si mai cred ca este important sa-ti urmezi visele.
alina02
Postat pe 23 Mai 2009 08:22
Cred ca am chef de vorba si mi s-au trezit amintiri din perioada copilariei; de ce credeam eu atunci ca se traieste bine in Bucuresti; in fiecare an, pe 23 august se faceau manifestatii pe stadioane si trebuia sa mergem obligatoriu sa ne pregatim pentru spectacol, etc... intr-un an, cred ca 86, am fost trimisi cativa copii de la noi de la scoala, si eu printre ei , la Bucuresti,aproape 1 luna sau 1 luna de zile pentru a participa la manifestatia de acolo, la care venea Ceausescu; pot sa spun ca am fost un copil fericit atunci; ne dadeau mancare buna, primeam dimineata niste crenvusti asa buni..., subtiri ca degetul , cred ca in viata mea nu mai mancasem ceva mai bun si acum imi amintesc crenvustii aia, la pranz ne dadeau ciocolata, suc, nu gaseam acasa din astea si am vazut si Bucurestiul; stiu, ca mai tarziu , mai vedeam la televizor fragmente din manifestatia aceea , eu eram printre niste fetite mici, balerine ...Cert este ca , am nutrit nostalgii dupa vacanta aceea, dupa crenvusti , ciocolata si suc si imi doream sa mai jung la Bucuresti...
alina02
Postat pe 23 Mai 2009 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Distanta si suportabilitatea situatiei 28 De la: kudika_9712 14 Iunie 2012 11:07
Ce credeti despre fetele insistente cu baietii? 26 De la: Achillesluv 1 Februarie 2015 11:46
nevoia de afectiune 4 De la: dana_mv 8 Februarie 2009 15:29
ce manastiri din bucuresti cunoasteti care fac deposedari 25 De la: kudika369633 6 Februarie 2012 19:41
relatii 11 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 19:25