Setari Cookie-uri

prejudecati

Buna tuturor!
Citesc de vreo 6 luni subiectele si parerile voastre de pe forum cu privire la o anume prejudecata, si anume diferenta de varsta in iubire si relatii.
M-au impresionat multe.. si bune si rele din parerile voastre din posturi sau comentarii... precum naivitatea, imaturitatea, rautatea, ignoranta sau sinceritatea, experienta, cunoasterea, intelegerea, valorile, principiile solide, motivatia, frustrarea...........
Avand probleme de adaptare si relationare datorita acestei prejudecati as vrea sa aflu pareri obiective si constructive in aceasta privinta.Pareri ale unor oameni lipsiti de prejudecati sau care au reusit sa le demoleze.
Eu sunt o persoana fara nici un fel de prejudecati - sau cel putin asa cred.Cand s-au ivit le-am distrus doar gandind ca nu au nici o baza reala. Dar nu reusesc sa imi dau seama cum as putea sa demonstrez ca prejudecatile nu au nici o valoare, ca nu sunt decat niste limite in gandire, niste idei preconcepute, eronate si defavorabile, adoptate, de obicei, fãrã cunoasterea directã a faptelor si impuse de mediu, educaþie sau societate.
In ceea ce-l priveste pe iubitul meu, cel "vinovat" de a avea probleme din cauza acestei prejudecati, cred ca este vorba de faptul ca cei din jurul lui, prieteni, parinti au aceasta prejudecata, el fiind foarte mult influentat de acest fapt. Nu este un om pentru care prejudecatile sa constituie un sistem de prezentari si valori proprii. Am discutat impreuna mult despre aceasta problema dar nu gasim solutii pentru a o depasi.

Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:47
Absolut si perfect de acord cu tine. Dar sa nu uitam ca vorbim cu usurinta de altii, iar cand suntem noi in situatii asemanatoare automat se schimba totul.
emyia
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:53
Daca o persoana a crescut cu astfel de prejudecati inradacinate adanc de familie,e cam greu sa o schimbi...chiar si cu o multime de discutii despre asta,el tot ce crede ca e bine sa gandeasca face....din pacate....
Nu ar trebui sa avem prejudecati,toti suntem oameni,suntem diferiti doar pt ca educatia,cultura,religia ne fac diferiti...dar in fapt toti ne nastem cu un suflet,cu minte,suntem egali....nu stiu cand oare va ajunge omenirea sa gandeasca asa.....Poate cine stie....doar la Judecata de Apoi....
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:02
un om pus in fata unui fapt implinit, sau mai bine spus ,confruntat cu propriile temeri , reactioneaza. daca vei avea vreodata ocazia sa creezi situatiile "favorabile" pt a il confrunta cu prejudecatile lui, cred ca le=ar putea depasi, sau nu. asta depinde foarte mult de propriul lui sistem de valor,sau de principii.
ca persoana , eu personal, am trecut peste multe din acele "chestii" carora le spuneam prejudecati, doar pusa in fata lor.poate si la altii functioneaza.
depinde si de ce anume prejudecati are.

apropo, cu vorba.... nu prea se ajunge departe...pana la urma ramane totul la stadiu de teorie,insa cand e vorba de practica.... ai cele mai placute(neplacute) surprize.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:08
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 19:08:21un om pus in fata unui fapt implinit, sau mai bine spus ,confruntat cu propriile temeri , reactioneaza. daca vei avea vreodata ocazia sa creezi situatiile "favorabile" pt a il confrunta cu prejudecatile lui, cred ca le=ar putea depasi, sau nu. asta depinde foarte mult de propriul lui sistem de valor,sau de principii.
ca persoana , eu personal, am trecut peste multe din acele "chestii" carora le spuneam prejudecati, doar pusa in fata lor.poate si la altii functioneaza.
depinde si de ce anume prejudecati are.

apropo, cu vorba.... nu prea se ajunge departe...pana la urma ramane totul la stadiu de teorie,insa cand e vorba de practica.... ai cele mai placute(neplacute) surprize.


Ai dreptate cu chestia "sa fii pus fata in fata cu prejudecatile",cred ca asta ar functiona in mare parte,iar cu teoria..cam asa e,nu prea se rezolva mare lucru...asta e
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:16
Daca eu sunt impotriva unei relatii cu un barbat mai in varsta decat mine, inseamna ca sunt absurda sau am prejudecati ? Eu zic ca nu...cunosc riscurile unei astfel de relatii si prefer sa spun pas. Nu ma intereseaza parerea celor din jur referitor la o astfel de relatie ci ma gandesc la viitor si nu vad nimic roz. Astfel, prefer sa nu imi irosesc anii degeaba.

Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:54
De la: Arsena, la data 2009-01-09 19:54:24Daca eu sunt impotriva unei relatii cu un barbat mai in varsta decat mine, inseamna ca sunt absurda sau am prejudecati ? Eu zic ca nu...cunosc riscurile unei astfel de relatii si prefer sa spun pas. Nu ma intereseaza parerea celor din jur referitor la o astfel de relatie ci ma gandesc la viitor si nu vad nimic roz. Astfel, prefer sa nu imi irosesc anii degeaba.


Aici tu spui ca este prejudecata in cazul in care te referi la tine.....Dar noi vorbeam de pozitia noastra fata de alta persoana aflata in cauza la care faci tu referire
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:59
Cred ca pana la urma am dreptate: cand suntem in situatie vedem totul cu alti ochi, gandim altfel, suntem mai intelegatori. Eu sunt intr-o relatie cu un tip mai in varsta (si nu ma refer la 10 ani diferenta), dar nu consider ca ar fi o mare greseala sau iadul pe pamant. Intr-o astfel de relatie sunt si avantaje si dezavantaje, depinde cum privesti lucrurile. O relatie poate iesi rau si cu unul cu 2 ani mai mare, asa ca varsta nu o vad o problema. Problemele sunt altele: incompatibilitatea, intoleranta, gelozia, poate si sexul (la unii). Eu personal nu sunt nici pro nici contra unei relatii cu diferenta mare de varsta, dar sunt de parere ca fiecare alege ce crede ca ii va face bine. Pana la urma fiecare e raspunzator doar pt propria-i viata.
emyia
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:04
De la: emyia, la data 2009-01-09 20:04:09Cred ca pana la urma am dreptate: cand suntem in situatie vedem totul cu alti ochi, gandim altfel, suntem mai intelegatori. Eu sunt intr-o relatie cu un tip mai in varsta (si nu ma refer la 10 ani diferenta), dar nu consider ca ar fi o mare greseala sau iadul pe pamant. Intr-o astfel de relatie sunt si avantaje si dezavantaje, depinde cum privesti lucrurile. O relatie poate iesi rau si cu unul cu 2 ani mai mare, asa ca varsta nu o vad o problema. Problemele sunt altele: incompatibilitatea, intoleranta, gelozia, poate si sexul (la unii). Eu personal nu sunt nici pro nici contra unei relatii cu diferenta mare de varsta, dar sunt de parere ca fiecare alege ce crede ca ii va face bine. Pana la urma fiecare e raspunzator doar pt propria-i viata.


liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:07
De la: Arsena, la data 2009-01-09 19:54:24Daca eu sunt impotriva unei relatii cu un barbat mai in varsta decat mine, inseamna ca sunt absurda sau am prejudecati ? Eu zic ca nu...cunosc riscurile unei astfel de relatii si prefer sa spun pas. Nu ma intereseaza parerea celor din jur referitor la o astfel de relatie ci ma gandesc la viitor si nu vad nimic roz. Astfel, prefer sa nu imi irosesc anii degeaba.

nu inseamna ca esti absurda, nu inseamna nici macar ca ai prejudecati (parerea mea evident)desi dupa a altora s-ar putea numi prejudecata(adica daca nu ai avut o astfel de experienta....se cheama ca ai o prejudecata...in teorie).
ideea mea era ca daca un om nu se confrunta cu prejudecatile lui (temeri , sau pur si simplu sitemul ala de valori) atunci se poate spune despre el ca vb in necunostiinta de cauza, isi exprima o parere generala despre o experienta pe care nu a avut-o ,deci ca are prejudecati ,sunt situatii in care fac la fel, asa ca dap... recunosc sunt cateva chestii la mine care pot fi numite prejudecati.... cum ar fi .... bungie jumping.... nu imi place, imi plac inaltimile,nu am probleme cu curajul cand e vorba de tot felul de tampenii de genul sporturilor extreme dar am o "chichita" cu bungie jumping....

solutia ar fi sa fac bungie jumping, sa fiu pusa fata in fata cu respectiva experienta ca mai apoi sa imi emit judecatile personale.... referitoare la acest tip de experienta, abia apoi pot sa spun nu imi place...si sa si argumentez.... ca daca spun doar ..nu imi place pt ca am auzit ca ...bla bla bla.... sunt putin cam ipocrita...parerea mea...
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:08
te sarut dulce caut prieteni sunt nou

Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:25
helou beibi

Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:26
ciobulete m-ai facut.....elvys draga....

cred totusi ca asta e un forum... exprima-ti si tu o parere de orice fel ca asa ... aia de mai sus nu prea pare o fraza coerenta,.....nici macar o replica de agatat nu mi se pare.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:37
De la: elvys, la data 2009-01-09 20:25:42te sarut dulce caut prieteni sunt nou



iesi in lume si cauta, nu virtual

Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:44
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 19:08:21un om pus in fata unui fapt implinit, sau mai bine spus ,confruntat cu propriile temeri , reactioneaza. daca vei avea vreodata ocazia sa creezi situatiile "favorabile" pt a il confrunta cu prejudecatile lui, cred ca le=ar putea depasi, sau nu. asta depinde foarte mult de propriul lui sistem de valor,sau de principii.
ca persoana , eu personal, am trecut peste multe din acele "chestii" carora le spuneam prejudecati, doar pusa in fata lor.poate si la altii functioneaza.
depinde si de ce anume prejudecati are.

apropo, cu vorba.... nu prea se ajunge departe...pana la urma ramane totul la stadiu de teorie,insa cand e vorba de practica.... ai cele mai placute(neplacute) surprize.


pai nu crezi asta e situatia "favorabila".. relatia noastra

poate ca nu am fost prea explicita in primul meu mesaj
avem o relatie de 3 ani - diferenta de varsta este de 16 ani, eu fiind seniorul iar prejudecata lui sau imprumutata, nu-mi dau sigur seama, este ca relatiile cu asemenea diferenta de varsta nu merg, pentru ca sunt nefiresti

Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:24
De la: Arsena, la data 2009-01-09 19:54:24Daca eu sunt impotriva unei relatii cu un barbat mai in varsta decat mine, inseamna ca sunt absurda sau am prejudecati ? Eu zic ca nu...cunosc riscurile unei astfel de relatii si prefer sa spun pas. Nu ma intereseaza parerea celor din jur referitor la o astfel de relatie ci ma gandesc la viitor si nu vad nimic roz. Astfel, prefer sa nu imi irosesc anii degeaba.


daca esti impotriva acestor relatii din experienta, inseamna ca ai o opinie si nu o prejudecata.
Cu toate ca totusi daca ai numai o singura relatie de acest fel care nu a functionat, nu poti generaliza

Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:29
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:24:46
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 19:08:21un om pus in fata unui fapt implinit, sau mai bine spus ,confruntat cu propriile temeri , reactioneaza. daca vei avea vreodata ocazia sa creezi situatiile "favorabile" pt a il confrunta cu prejudecatile lui, cred ca le=ar putea depasi, sau nu. asta depinde foarte mult de propriul lui sistem de valor,sau de principii.
ca persoana , eu personal, am trecut peste multe din acele "chestii" carora le spuneam prejudecati, doar pusa in fata lor.poate si la altii functioneaza.
depinde si de ce anume prejudecati are.

apropo, cu vorba.... nu prea se ajunge departe...pana la urma ramane totul la stadiu de teorie,insa cand e vorba de practica.... ai cele mai placute(neplacute) surprize.


pai nu crezi asta e situatia "favorabila".. relatia noastra

poate ca nu am fost prea explicita in primul meu mesaj
avem o relatie de 3 ani - diferenta de varsta este de 16 ani, eu fiind seniorul iar prejudecata lui sau imprumutata, nu-mi dau sigur seama, este ca relatiile cu asemenea diferenta de varsta nu merg, pentru ca sunt nefiresti


Oare cine in lumea asta poate avea "dreptul" sa afirme ca astfel de relatii sunt "nefiresti" ???
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:30
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:24:46
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 19:08:21un om pus in fata unui fapt implinit, sau mai bine spus ,confruntat cu propriile temeri , reactioneaza. daca vei avea vreodata ocazia sa creezi situatiile "favorabile" pt a il confrunta cu prejudecatile lui, cred ca le=ar putea depasi, sau nu. asta depinde foarte mult de propriul lui sistem de valor,sau de principii.
ca persoana , eu personal, am trecut peste multe din acele "chestii" carora le spuneam prejudecati, doar pusa in fata lor.poate si la altii functioneaza.
depinde si de ce anume prejudecati are.

apropo, cu vorba.... nu prea se ajunge departe...pana la urma ramane totul la stadiu de teorie,insa cand e vorba de practica.... ai cele mai placute(neplacute) surprize.


pai nu crezi asta e situatia "favorabila".. relatia noastra

poate ca nu am fost prea explicita in primul meu mesaj
avem o relatie de 3 ani - diferenta de varsta este de 16 ani, eu fiind seniorul iar prejudecata lui sau imprumutata, nu-mi dau sigur seama, este ca relatiile cu asemenea diferenta de varsta nu merg, pentru ca sunt nefiresti


pai , sincera sa fiu nu.... nu mi se pare a fi situatia ideala, ceea ce cred eu a fi prejudecati la el ..poate , socializarea, parerile prietenilor sai sau ai tai, un viitor incert , in ceea ce priveste stabilitatea lui emotionala vizavi de tine, ...astea pot fi prejudecati nu faptul ca sunteti de 3 ani impreuna , pana acum probabil ca el mai tine cu dintii doar de cifre nu de fapte reale, daca avea prejudecati nu erati impreuna sau te referi la oficializarea relatiei si concretizarea ei intr-o casatorie....
poate asta ti se pare tie o prejudecata, poate el nu vrea pur si simplu sa se casatoreasca inca ,indiferent ca esti tu sau alta.

de fapt cred ca emit pareri eu acum in necunostiinta de cauza, care e de fapt problema reala intre voi???
faptul ca esti mai in varsta decat el????

dupa 3 ani impreuna inca iti mai pui sau isi mai pune probleme de genul asta?????

boh... sunt in ceata....
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:31
eu nu-mi doresc oficializarea relatiei. nu cred in asta. nu are nimeni nevoie de acea hartie pentru a trai fericit intr-o relatie. problema este ca lui ii este f greu sa treaca peste hopurile care se ivesc in relatia noastra din cauza acestei prejudecati:ca nu are rost sa se consume ca oricum nu va merge.... findca relatiile cu diferenta de varsta sunt nefiresti

Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:41
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:41:29eu nu-mi doresc oficializarea relatiei. nu cred in asta. nu are nimeni nevoie de acea hartie pentru a trai fericit intr-o relatie. problema este ca lui ii este f greu sa treaca peste hopurile care se ivesc in relatia noastra din cauza acestei prejudecati:ca nu are rost sa se consume ca oricum nu va merge.... findca relatiile cu diferenta de varsta sunt nefiresti


Dar pana la urma cine crede ca "relatiile cu diferenta de varsta sunt nefiresti " ? Tu sau el ...? Pt ca daca te angajezi intr-o relatie si unul dintre parteneri sustine si crede ca "relatiile cu diferenta de varsta sunt nefiresti " atunci,ma intreb,ce se va alege de acea relatie....? Mai are vreun viitor...? Slabe sanse....
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:46
astea sunt exact cuvintele lui referitoare la relatia si prejudecata in privinta varstei:

"In ochii multora, chiar si apropiati, relatia noastra nu este la locul ei si marturisesc ca din start am plecat cu premisa ca nu esto o relatie intalnita adesea si nu credeam ca va dura tocmai datorita diferentei de varsta si mentalitate.
In timp m-am luptat cu aceasta mentalitate a mea cat si a celor din apropiati mie, parinti si prieteni, pentru ca eram fericit in compania ei, insa intotdeauna aceasta prejudecata s-a tinut dupa mine ca o a doua umbra.
Ca in orice relatie sunt moment dificile si atunci cand acestea se invesc a doua mea umbra ma indeamna sa imbatisez varianta despartirii pentu ca oricum nu e o relatie normala, care nu are cum sa dainuie si de aceea nu are rost sa indur acele momente dificile ivite in calea relatiei noastre.
Totusi, desi relatia noastra dureaza de aproape 3 ani cu suisurile si coborasurile ei, a doua mea umbra exista inca si face supravietuirea cuplului nostru dificila."

Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:46
aveti o relatie de 3 ani...ce gen de relatie ??? ca la partea cu consumul iar m-am pierdut, scuze ca sunt bagacioasa dar nu vreau sa imi formez idei ciudate si de asemenea sa nu am tot tabloul sub ochi...
ok,am inteles diferenta de varsta e mare intre voi, de 3 ani sunteti impreuna( ce fel de "impreuna "e asta ?) si el nu poate sa treaca peste diferite hopuri din relatia voastra... cum ar fi????

eu iti spuneam ca am impresia ca e vorba de "gura lumii" (mai voalat,dar tot la aiai m-am referit) si ca asta nu suporta sau nu poate "gestiona " el cum se cuvine nu faptul ca nu are rost sa "consume " sau nu o relatie. pana la urma poate nu e genul de tip " ce-o fi o fi...."
si daca el nu poate sa treaca peste asta din proprie initiativa, cu cat il "pistonezi" mai mult cu cat ii prezinti mai multe teorii cu atat mai defensiv devine....(proprie experienta , din cauza ca sunt prea capoasa.... mai mereu pierd din vedere imaginea de ansamblu)....


parerea mea sincera este ca, nu o sa poti sa ii scoti din cap ideile astea, ,nu ai cum. el singur trebuie sa aleaga, si tu din nefericire va trebui sa il lasi sa aleaga la un moment dat....
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:55
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:46:04astea sunt exact cuvintele lui referitoare la relatia si prejudecata in privinta varstei:

"In ochii multora, chiar si apropiati, relatia noastra nu este la locul ei si marturisesc ca din start am plecat cu premisa ca nu esto o relatie intalnita adesea si nu credeam ca va dura tocmai datorita diferentei de varsta si mentalitate.
In timp m-am luptat cu aceasta mentalitate a mea cat si a celor din apropiati mie, parinti si prieteni, pentru ca eram fericit in compania ei, insa intotdeauna aceasta prejudecata s-a tinut dupa mine ca o a doua umbra.
Ca in orice relatie sunt moment dificile si atunci cand acestea se invesc a doua mea umbra ma indeamna sa imbatisez varianta despartirii pentu ca oricum nu e o relatie normala, care nu are cum sa dainuie si de aceea nu are rost sa indur acele momente dificile ivite in calea relatiei noastre.
Totusi, desi relatia noastra dureaza de aproape 3 ani cu suisurile si coborasurile ei, a doua mea umbra exista inca si face supravietuirea cuplului nostru dificila."


Aerocora....a doua lui umbra ar trebui sa se dizolve daca el are de gand sa-ti fie alaturi toata viata...mi se pare ca lui ii pasa ff mult de ce spune si crede lumea cu privire la relatia voastra "nelalocul ei"...cand iubesti intens nu are loc in suflet ganduri de despartire DOAR pt faptul ca exista dif de varsta....Scuza-ma...dar e ABSURD ce spune el ....
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:55
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:46:04astea sunt exact cuvintele lui referitoare la relatia si prejudecata in privinta varstei:

"In ochii multora, chiar si apropiati, relatia noastra nu este la locul ei si marturisesc ca din start am plecat cu premisa ca nu esto o relatie intalnita adesea si nu credeam ca va dura tocmai datorita diferentei de varsta si mentalitate.
In timp m-am luptat cu aceasta mentalitate a mea cat si a celor din apropiati mie, parinti si prieteni, pentru ca eram fericit in compania ei, insa intotdeauna aceasta prejudecata s-a tinut dupa mine ca o a doua umbra.
Ca in orice relatie sunt moment dificile si atunci cand acestea se invesc a doua mea umbra ma indeamna sa imbatisez varianta despartirii pentu ca oricum nu e o relatie normala, care nu are cum sa dainuie si de aceea nu are rost sa indur acele momente dificile ivite in calea relatiei noastre.
Totusi, desi relatia noastra dureaza de aproape 3 ani cu suisurile si coborasurile ei, a doua mea umbra exista inca si face supravietuirea cuplului nostru dificila."


am scris in acelasi timp ,dar ideea ramane, singurul care va trebui sa aleaga este el, realitatea este ca ii pasa de "societatea in care traieste" ii pasa de ce spun altii despre el (nu ne pasa tuturor????) si atunci trece in defensiva, si simte ca trebuie sa SE APERE nu sa VA APERE ..... putin egoist ....???? asa este, dar tu???? cum esti ? oricat ar fi de frumoasa relatia, daca aveti inca discutiile astea, daca inca va agaseaza parerile celor din jrul vostru( pe el evident mai mult decat pe tine) parerea mea este ca nu va dura in timp si spatiu relatia asta, poti avea intelepciunea sa o mai faci sa dureze.... dar pt cat timp????
si pana la urma ...de ce????
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:01
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 22:01:01
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:46:04astea sunt exact cuvintele lui referitoare la relatia si prejudecata in privinta varstei:

"In ochii multora, chiar si apropiati, relatia noastra nu este la locul ei si marturisesc ca din start am plecat cu premisa ca nu esto o relatie intalnita adesea si nu credeam ca va dura tocmai datorita diferentei de varsta si mentalitate.
In timp m-am luptat cu aceasta mentalitate a mea cat si a celor din apropiati mie, parinti si prieteni, pentru ca eram fericit in compania ei, insa intotdeauna aceasta prejudecata s-a tinut dupa mine ca o a doua umbra.
Ca in orice relatie sunt moment dificile si atunci cand acestea se invesc a doua mea umbra ma indeamna sa imbatisez varianta despartirii pentu ca oricum nu e o relatie normala, care nu are cum sa dainuie si de aceea nu are rost sa indur acele momente dificile ivite in calea relatiei noastre.
Totusi, desi relatia noastra dureaza de aproape 3 ani cu suisurile si coborasurile ei, a doua mea umbra exista inca si face supravietuirea cuplului nostru dificila."


am scris in acelasi timp ,dar ideea ramane, singurul care va trebui sa aleaga este el, realitatea este ca ii pasa de "societatea in care traieste" ii pasa de ce spun altii despre el (nu ne pasa tuturor????) si atunci trece in defensiva, si simte ca trebuie sa SE APERE nu sa VA APERE ..... putin egoist ....???? asa este, dar tu???? cum esti ? oricat ar fi de frumoasa relatia, daca aveti inca discutiile astea, daca inca va agaseaza parerile celor din jrul vostru( pe el evident mai mult decat pe tine) parerea mea este ca nu va dura in timp si spatiu relatia asta, poti avea intelepciunea sa o mai faci sa dureze.... dar pt cat timp????
si pana la urma ...de ce????


M-ai completat perfect....intrebarea finala ramane : DE CE ...? PENTRU CE ....?
liza24_84
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:05
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-09 22:01:01
De la: aerocora, la data 2009-01-09 21:46:04astea sunt exact cuvintele lui referitoare la relatia si prejudecata in privinta varstei:

"In ochii multora, chiar si apropiati, relatia noastra nu este la locul ei si marturisesc ca din start am plecat cu premisa ca nu esto o relatie intalnita adesea si nu credeam ca va dura tocmai datorita diferentei de varsta si mentalitate.
In timp m-am luptat cu aceasta mentalitate a mea cat si a celor din apropiati mie, parinti si prieteni, pentru ca eram fericit in compania ei, insa intotdeauna aceasta prejudecata s-a tinut dupa mine ca o a doua umbra.
Ca in orice relatie sunt moment dificile si atunci cand acestea se invesc a doua mea umbra ma indeamna sa imbatisez varianta despartirii pentu ca oricum nu e o relatie normala, care nu are cum sa dainuie si de aceea nu are rost sa indur acele momente dificile ivite in calea relatiei noastre.
Totusi, desi relatia noastra dureaza de aproape 3 ani cu suisurile si coborasurile ei, a doua mea umbra exista inca si face supravietuirea cuplului nostru dificila."


am scris in acelasi timp ,dar ideea ramane, singurul care va trebui sa aleaga este el, realitatea este ca ii pasa de "societatea in care traieste" ii pasa de ce spun altii despre el (nu ne pasa tuturor????) si atunci trece in defensiva, si simte ca trebuie sa SE APERE nu sa VA APERE ..... putin egoist ....???? asa este, dar tu???? cum esti ? oricat ar fi de frumoasa relatia, daca aveti inca discutiile astea, daca inca va agaseaza parerile celor din jrul vostru( pe el evident mai mult decat pe tine) parerea mea este ca nu va dura in timp si spatiu relatia asta, poti avea intelepciunea sa o mai faci sa dureze.... dar pt cat timp????
si pana la urma ...de ce????


de ce?
pentru ce?
incerc sa fiu obiectiva...
pentru ca relatia noastra este o relatie autentica, locuim impreuna de app 2 ani si jumatate, impartim totul dpdv material, avem grija unul de celalalt, facem compromisuri ptr relatia noastra si nu in ultimul rand ne iubim - indiferent de varsta
pentru ca nu s-a intamplat nimic rau sau nelalocul lui, - datorita diferentei de varsta
pentru ca nu avem incompatibilitati majore , ci mai degraba multe compatibilitati
pentru ca am demonstrat ca relatia noastra merge
pentru ca prejudecata a aparut ca un nor cand au fost prea multe de suportat-probleme inerente in orice relatie

Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:24
De la: aerocora, la data 2009-01-09 22:24:12
de ce?
pentru ce?
incerc sa fiu obiectiva...
pentru ca relatia noastra este o relatie autentica, locuim impreuna de app 2 ani si jumatate, impartim totul dpdv material, avem grija unul de celalalt, facem compromisuri ptr relatia noastra si nu in ultimul rand ne iubim - indiferent de varsta
pentru ca nu s-a intamplat nimic rau sau nelalocul lui, - datorita diferentei de varsta
pentru ca nu avem incompatibilitati majore , ci mai degraba multe compatibilitati
pentru ca am demonstrat ca relatia noastra merge
pentru ca prejudecata a aparut ca un nor cand au fost prea multe de suportat-probleme inerente in orice relatie


relatia este autentica din punctul tau de vedere, se vede treaba ca doar un cal trage la caruta,scuza-mi plasticitatea expresiei.
ce intelegi prin :" pentru ca nu s-a intamplat nimic rau sau nelalocul lui" ???
adica nu faceti sex ??? dragoste??? in sensul de a intretine relatii sexuale????

ceea ce ai descris mai sus si mie mi se pare o relatie autentica...cu toate " chichitele" unei relatii adevarate, dar asa vezi tu lucrurile, el le vede prin prisma altor "fatete" ale vietii...cum ar fi viata sociala, constrangerile parintesti, propriile lui temeri in legatura cu varsta ta, peste care este ,din ceea ce spui tu, incapabil sa treaca.
tu vezi iubirea mai presus de fizic.... mai presus de constrangeri, el o vede doar partial asa...
unii l-ar chema realist... eu personal il consider las.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:36
eu zic ca ar trebui sa lasi analiza deoparte, destinul oricum va hotari cat o sa dureze.
fii fericita in prezent, atat cat va dura, oricum merita, fiindca va iubiti, altfel nu ar fi rezistat mai mult de cateva luni.
zicea cineva pe aici ca viata nu se masoara in clipe obisnuite, ci in de-alea care iti taie respiratia .
googoodoll
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:36
parca as citii povestea mihaelei radulescu, cu dani !

Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:57
se mai intampla, vezi povestea lui demi moore cu ashton kutcher !
googoodoll
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii trec prin crize existentiale?vor sa fie liberi, cu una si cu alta? 48 De la: kudika181837 10 August 2010 17:09
intra!!! site psihologie :) 9 De la: powersinziana 14 Aprilie 2009 21:01
lorena 3 De la: mitura 24 Decembrie 2009 00:11
Realitate cruda!31 mai,cea mai nefericita zi din viata mea! 9 De la: steffy91 26 Octombrie 2011 12:22
Exista fantome? A trecut cineva prin experente paranormale? 105 De la: Libeloo 20 Februarie 2014 10:35