Setari Cookie-uri

Avort in cazul in care....

De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:06:21
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....

ca sa poti sa te dai cu parerea trebuie sa treci prin asa ceva!
ar trebui sa retii asta!
si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 20:13
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 18:25:04
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:05:36
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:54:59
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...





... ... asa crezi ? ... pentru tine inseamna teorie dar topicele astea nu se refera la cei care sint deja convinsi si pesimisti ca nimic nu este sub controlul lor ... sint pentru tineri care nu se mai regasesc in modul asta de gindire ... care nu vor sa fie striviti din tinerete pentru ca iubesc ... daca nu ar fi pesimismul si jignirile unora de o anumita virsta multi tineri nu ar mai orbita confuzi, debusolati si dezamagiti de viata din romania ... relatiile umane puternice si sanatoase incep si se consolideaza prin copii ... nu prin APARENTE ...

aici trebuie sa-ti dau dreptate...
partial...
pentru ca, in ziua de azi, nu multi sunt acei parinti care pe langa hrana si imbracaminte se gandesc ca pruncii lor au nevoie si de o educatie sanatoasa pe care nu numai scoala trebuie sa le-o dea...
e greu sa fii un parinte adevarat in ziua de azi...





... nu vorbeam de educatia celor 7 ani de acasa ... mai este mult pina departe ... ma refeream la PESIMISMUL si NEGATIVISMUL generalizat din romania ... de cliseele care se impun tinerilor (si care ne-au fost impuse si noua de ''morala'' perversa comunista) ... rar si foarte rar gasesti oameni care sa spuna ... asta este - gasim o cale sa mergem mai departe, sa fie sanatos ...
... pesimisnul si negativismul sint permanent puse in fata ... sa nu patesti ca aia de la televizor (si se compara automat cu niste jeguri sociale) ... mai bine nu iti mai bate capul te duci, te scobesti si poti sa ii dai cu tifla din nou ... trebuie sa termini facultatea (de parca ar fi singura pe lume, parintii morti iar facultatea nu poti sa o faci avind copilul in grija parintilor) ... trebuie sa iti traiesti viata (adica mai curvaraseste putin poate te obisnuiesti si cu avorturile, ce conteaza ca v-ati iubit ca nebunii o sa inveti sa fii ''realista'' in viata) ... si cite altele ... nici urma de atitudine POZITIVA, OPTIMISTA nici din partea celor direct implicati nici din partea celor din jur (parinti , anturaj) ... o mizerie care produce alte mizerii ... si in aparenta toti sint frumosi, destepti, morali, seriosi ... cu cadavrele ascunse sub pres ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2010 03:14
De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:10:07
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:43:43 [
... stii ca in italia 50% din avorturi au fost facute de romance in ultimii doi ani ? ... in uk vorbim de 25% ? ... la orice virsta, in orice conditii ... se pling, se vaita, dar nu renunta la curvasarie ... romancele cu dorinta lor pentru ''perfectiune'' au rasturnat orice normalitate ... daca afara sintem priviti ca niste PRIMITIVI incapabili de responsabilitate fata de proprii copii, in romania auzi slogane - vai, nu va bagati, am suferit atit cind m-a lasat ''iubitul'', sint prea tinara, prea batrina, mi-e rusine, se supara parintii, nu e frumos sa am copii ... orice penibilitate e buna ca si explicatie ... si lumea tace si inghite ... ca doar nici ei nu sint mai departe ... PINA CIND ? ...
statisticile nu ne incalzesc cu nimic pana cand??? pana la sfarsitul lumii soo fiecare vede lucrurile cum vrea, nu pot sa dau cuiva in cap sa ii zic ca trebuie sa infrunte gura lumii, sa comunice, sa isi apere copilul, sa puna mana la munca pt el ca sa ii ofere ceva... ce poate fii mai frumos decat o mama care ii ofera caldura sufleteasca si isi apara copilul si il hraneste.... insa real situatia sta altfel....C'est la vie





... am urmarit o emisiune cu dan puric astazi ... a avut o discutie perfecta si pentru o astfel de situatie ... ''realitatea'' de astazi (dar si de ieri) ... daca esti si vrei sa ramii un OM FRUMOS (asa sa exprimat referitor la caracter sau valori umane) si ''realitatea'' pare ca este exact inversul TREBUIE sa iti apareri frumusetea ... ''realitatea'' este cea care te distruge cu acceptul tau ... nimic si nimeni nu te poate forta sa devii o leguma uscata si goala interior ... ''realitatea'' actioneaza pe moment apoi se muta pe alte subiecte ... dar ramii un OM FRUMOS ...

... si sa stii ca are dreptate ... am avut de-a face cu ''realitatea'' de care vorbesti ... cu rabdare, efort, perseverenta, fara sa disperi dupa solutii definitive si de moment, fara sa faci compromisuri, poti depasi orice, cu exceptie la ceea ce vine de SUS ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2010 03:23
De la: one_size, la data 2010-01-21 20:13:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:06:21
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....

ca sa poti sa te dai cu parerea trebuie sa treci prin asa ceva!
ar trebui sa retii asta!
si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta!





... nu inteleg ? ... de ce il faci cu o persoana in care nu ai incredere, care nu e capabila sa te respecte ca femeie, pe care ia ales-o temporar ca sa pierzi putin timpul, pe care nu o cunosti suficent, intr-o situatie care clar nu iti este favorabila ? ... dute la minastire ... dar nu da vina pe copil ... ce sa spun, ti se rupe inima ... IPOCRIZIE din asta gasesti la greu in romania ... imi este mila de copii vostri pe care ii hraniti cu astfel de mentalitati PESIMISTE si NEGATIVISTE ... niciodata nu exista prea mult sau prea putin ... si niciodata nu ajunge daca nu stii sa te bucuri de ceea ce ai ... te poti arunca si pe geam daca visezi la prostii ... sau faptul ca nu te cheama onassis, tiriac, hrebenciuc sau altii inseamna ca trebuie sa te crezi inferior ? ...


...iar ''sfatul'' ca TREBUIE sa treci prin asa ceva inainte de avea o parere mi se pare cea mai PERVERSA atitudine ... daca tu nu ai reusit sa rezolvi, in mod avantajos, corect si decent, o astfel de situatie ... daca ai fost slaba si ai fost fortata, obligata de propriile frici si de cei din jurul tau DE CE insisti ca trebuie sa treaca si altii prin asa ceva ? ... DE CE nu le spui ce ai gresit, ce puteai sa faci, cu nu ai facut, cine si cum s-au comportat cu tine, ce probleme materiale ai avut si cum ai ajuns acolo ? ... si cum pot sa evite, fara ''magicul'' avort, aceste probleme sau sa treaca mai usor ... ASTA ESTE UN SFAT PE CARE IL POTI DA ... daca vrei sa fii o persoana corecta, responsabila, decenta, obiectiva, cu experienta, care stie unde si ce a gresit (sau nu), si care stie si vrea sa dea un SFAT (daca nu s-a denaturat si conceptul asta) ... sau raminem la ''sfaturile'' romaniei comuniste si post comuniste - CE BINE IMI PARE CA AI LUAT TZEAPA !!! ... jalnic ... unde sint oamenii decenti cu experinta din aceasta tara ? ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2010 03:46
De la: marco918, la data 2010-01-22 03:46:17
De la: one_size, la data 2010-01-21 20:13:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:06:21
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....

ca sa poti sa te dai cu parerea trebuie sa treci prin asa ceva!
ar trebui sa retii asta!
si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta!





... nu inteleg ? ... de ce il faci cu o persoana in care nu ai incredere, care nu e capabila sa te respecte ca femeie, pe care ia ales-o temporar ca sa pierzi putin timpul, pe care nu o cunosti suficent, intr-o situatie care clar nu iti este favorabila ? ... dute la minastire ... dar nu da vina pe copil ... ce sa spun, ti se rupe inima ... IPOCRIZIE din asta gasesti la greu in romania ... imi este mila de copii vostri pe care ii hraniti cu astfel de mentalitati PESIMISTE si NEGATIVISTE ... niciodata nu exista prea mult sau prea putin ... si niciodata nu ajunge daca nu stii sa te bucuri de ceea ce ai ... te poti arunca si pe geam daca visezi la prostii ... sau faptul ca nu te cheama onassis, tiriac, hrebenciuc sau altii inseamna ca trebuie sa te crezi inferior ? ...


...iar ''sfatul'' ca TREBUIE sa treci prin asa ceva inainte de avea o parere mi se pare cea mai PERVERSA atitudine ... daca tu nu ai reusit sa rezolvi, in mod avantajos, corect si decent, o astfel de situatie ... daca ai fost slaba si ai fost fortata, obligata de propriile frici si de cei din jurul tau DE CE insisti ca trebuie sa treaca si altii prin asa ceva ? ... DE CE nu le spui ce ai gresit, ce puteai sa faci, cu nu ai facut, cine si cum s-au comportat cu tine, ce probleme materiale ai avut si cum ai ajuns acolo ? ... si cum pot sa evite, fara ''magicul'' avort, aceste probleme sau sa treaca mai usor ... ASTA ESTE UN SFAT PE CARE IL POTI DA ... daca vrei sa fii o persoana corecta, responsabila, decenta, obiectiva, cu experienta, care stie unde si ce a gresit (sau nu), si care stie si vrea sa dea un SFAT (daca nu s-a denaturat si conceptul asta) ... sau raminem la ''sfaturile'' romaniei comuniste si post comuniste - CE BINE IMI PARE CA AI LUAT TZEAPA !!! ... jalnic ... unde sint oamenii decenti cu experinta din aceasta tara ? ...


dragule am impresia ca nu ai inteles nimic din ce am postat eu!
trebuie sa fii ipocrit sa spui ca intelegi o femeie care a trecut printr-un avort spontan (pierdere de sarcina) mai ales in cazul in care persoana isi dorea acel copil!pe aceea persoana o intelege cel mai bine o persoana care a trecut prin asa ceva!
si departe de mine gandul sa doresc cuiva sa treaca prin asa ceva!
si pentru cultura ta generala ti-am mai explicat pe alt topic ca eu am pierdut sarcina desi am facut tot ce a tinut de mine sa reusesc sa o salvez!asa ca fii dragut si nu te transforma in judecatorul meu!

si inceteaza sa fii ipocrit!si tu si cei care va dati cu parerea gratuit despre durerea fizica sau traume psihice..caci habar nu aveti cum este in cazul asta!
macar in cazul asta in care sunteti in necunostinta de cauza pastrati putin respect petru femeile care au trecut prin asa ceva!

si ca sa iti exemplific este ca si cand mi-ai spune ca te doare un ou si eu zic a te inteleg! dar cu adevarat nu am de unde sa stiu caci nu am cum sa trec prin ce treci tu!si ba mai mult sa dau vina pe cauze pe care pe banuiesc eu!

si da sa stii ca nu poti face nimic pt copilul tau este mai dureros decat orice alta trauma!si asta nu tine de situatia materiala!
si nu ma mai confunda cu cele care fac avort pe banda rulanta!


one_size
Postat pe 22 Ianuarie 2010 10:15
De la: one_size, la data 2010-01-22 10:15:21
De la: marco918, la data 2010-01-22 03:46:17
De la: one_size, la data 2010-01-21 20:13:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:06:21
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....

ca sa poti sa te dai cu parerea trebuie sa treci prin asa ceva!
ar trebui sa retii asta!
si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta!





... nu inteleg ? ... de ce il faci cu o persoana in care nu ai incredere, care nu e capabila sa te respecte ca femeie, pe care ia ales-o temporar ca sa pierzi putin timpul, pe care nu o cunosti suficent, intr-o situatie care clar nu iti este favorabila ? ... dute la minastire ... dar nu da vina pe copil ... ce sa spun, ti se rupe inima ... IPOCRIZIE din asta gasesti la greu in romania ... imi este mila de copii vostri pe care ii hraniti cu astfel de mentalitati PESIMISTE si NEGATIVISTE ... niciodata nu exista prea mult sau prea putin ... si niciodata nu ajunge daca nu stii sa te bucuri de ceea ce ai ... te poti arunca si pe geam daca visezi la prostii ... sau faptul ca nu te cheama onassis, tiriac, hrebenciuc sau altii inseamna ca trebuie sa te crezi inferior ? ...


...iar ''sfatul'' ca TREBUIE sa treci prin asa ceva inainte de avea o parere mi se pare cea mai PERVERSA atitudine ... daca tu nu ai reusit sa rezolvi, in mod avantajos, corect si decent, o astfel de situatie ... daca ai fost slaba si ai fost fortata, obligata de propriile frici si de cei din jurul tau DE CE insisti ca trebuie sa treaca si altii prin asa ceva ? ... DE CE nu le spui ce ai gresit, ce puteai sa faci, cu nu ai facut, cine si cum s-au comportat cu tine, ce probleme materiale ai avut si cum ai ajuns acolo ? ... si cum pot sa evite, fara ''magicul'' avort, aceste probleme sau sa treaca mai usor ... ASTA ESTE UN SFAT PE CARE IL POTI DA ... daca vrei sa fii o persoana corecta, responsabila, decenta, obiectiva, cu experienta, care stie unde si ce a gresit (sau nu), si care stie si vrea sa dea un SFAT (daca nu s-a denaturat si conceptul asta) ... sau raminem la ''sfaturile'' romaniei comuniste si post comuniste - CE BINE IMI PARE CA AI LUAT TZEAPA !!! ... jalnic ... unde sint oamenii decenti cu experinta din aceasta tara ? ...


dragule am impresia ca nu ai inteles nimic din ce am postat eu!
trebuie sa fii ipocrit sa spui ca intelegi o femeie care a trecut printr-un avort spontan (pierdere de sarcina) mai ales in cazul in care persoana isi dorea acel copil!pe aceea persoana o intelege cel mai bine o persoana care a trecut prin asa ceva!
si departe de mine gandul sa doresc cuiva sa treaca prin asa ceva!
si pentru cultura ta generala ti-am mai explicat pe alt topic ca eu am pierdut sarcina desi am facut tot ce a tinut de mine sa reusesc sa o salvez!asa ca fii dragut si nu te transforma in judecatorul meu!

si inceteaza sa fii ipocrit!si tu si cei care va dati cu parerea gratuit despre durerea fizica sau traume psihice..caci habar nu aveti cum este in cazul asta!
macar in cazul asta in care sunteti in necunostinta de cauza pastrati putin respect petru femeile care au trecut prin asa ceva!

si ca sa iti exemplific este ca si cand mi-ai spune ca te doare un ou si eu zic a te inteleg! dar cu adevarat nu am de unde sa stiu caci nu am cum sa trec prin ce treci tu!si ba mai mult sa dau vina pe cauze pe care pe banuiesc eu!

si da sa stii ca nu poti face nimic pt copilul tau este mai dureros decat orice alta trauma!si asta nu tine de situatia materiala!
si nu ma mai confunda cu cele care fac avort pe banda rulanta!







... am inteles treaba cu avortul spontan ... si nu am comentat nimic referitor la asta ... si nu cred ca ar comenta cineva ... si nici nu v-am confuncat cu cineva ...

... am comentat fraza foarte PERVERSA (poate neintentionat dar asta se intelege, fiind folosita de multe femei referitor la avorturile constiente si premeditate) mai ales in conditiile in care era adresata unei tinere - ''' si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta! ''' ... nu pot crede ca va refereati la avort spontan ... asa ca pastrati-va parerea despre IPOCRIZIE pentru d-voastra ...

... fraza pe care ati scris-o e sinonima cu un banc romanesc :
Doi hoti se hotarasc sa fure gainile din cotetzul unui taran pe care il mai furasera de doua ori cu ceva timp inainte. Nu stiau ca de data asta ii astepta proprietarul cu bita in mina ascuns in cotetz. Asa ca intra in cotetz primul hot si iese imediat cu mina la gura (ascunzind singele si dintii scosi de lovitura primita). Cel care astepta afara il intreaba :
- Ce s-a intimplat Vasile ?
- Intra si tu sa vezi ca pe mine ma umflat risul !!!

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 01:15
Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.
rashela
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:26
De la: marco918, la data 2010-01-23 01:15:13
De la: one_size, la data 2010-01-22 10:15:21
De la: marco918, la data 2010-01-22 03:46:17
De la: one_size, la data 2010-01-21 20:13:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 19:06:21
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....

ca sa poti sa te dai cu parerea trebuie sa treci prin asa ceva!
ar trebui sa retii asta!
si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta!





... nu inteleg ? ... de ce il faci cu o persoana in care nu ai incredere, care nu e capabila sa te respecte ca femeie, pe care ia ales-o temporar ca sa pierzi putin timpul, pe care nu o cunosti suficent, intr-o situatie care clar nu iti este favorabila ? ... dute la minastire ... dar nu da vina pe copil ... ce sa spun, ti se rupe inima ... IPOCRIZIE din asta gasesti la greu in romania ... imi este mila de copii vostri pe care ii hraniti cu astfel de mentalitati PESIMISTE si NEGATIVISTE ... niciodata nu exista prea mult sau prea putin ... si niciodata nu ajunge daca nu stii sa te bucuri de ceea ce ai ... te poti arunca si pe geam daca visezi la prostii ... sau faptul ca nu te cheama onassis, tiriac, hrebenciuc sau altii inseamna ca trebuie sa te crezi inferior ? ...


...iar ''sfatul'' ca TREBUIE sa treci prin asa ceva inainte de avea o parere mi se pare cea mai PERVERSA atitudine ... daca tu nu ai reusit sa rezolvi, in mod avantajos, corect si decent, o astfel de situatie ... daca ai fost slaba si ai fost fortata, obligata de propriile frici si de cei din jurul tau DE CE insisti ca trebuie sa treaca si altii prin asa ceva ? ... DE CE nu le spui ce ai gresit, ce puteai sa faci, cu nu ai facut, cine si cum s-au comportat cu tine, ce probleme materiale ai avut si cum ai ajuns acolo ? ... si cum pot sa evite, fara ''magicul'' avort, aceste probleme sau sa treaca mai usor ... ASTA ESTE UN SFAT PE CARE IL POTI DA ... daca vrei sa fii o persoana corecta, responsabila, decenta, obiectiva, cu experienta, care stie unde si ce a gresit (sau nu), si care stie si vrea sa dea un SFAT (daca nu s-a denaturat si conceptul asta) ... sau raminem la ''sfaturile'' romaniei comuniste si post comuniste - CE BINE IMI PARE CA AI LUAT TZEAPA !!! ... jalnic ... unde sint oamenii decenti cu experinta din aceasta tara ? ...


dragule am impresia ca nu ai inteles nimic din ce am postat eu!
trebuie sa fii ipocrit sa spui ca intelegi o femeie care a trecut printr-un avort spontan (pierdere de sarcina) mai ales in cazul in care persoana isi dorea acel copil!pe aceea persoana o intelege cel mai bine o persoana care a trecut prin asa ceva!
si departe de mine gandul sa doresc cuiva sa treaca prin asa ceva!
si pentru cultura ta generala ti-am mai explicat pe alt topic ca eu am pierdut sarcina desi am facut tot ce a tinut de mine sa reusesc sa o salvez!asa ca fii dragut si nu te transforma in judecatorul meu!

si inceteaza sa fii ipocrit!si tu si cei care va dati cu parerea gratuit despre durerea fizica sau traume psihice..caci habar nu aveti cum este in cazul asta!
macar in cazul asta in care sunteti in necunostinta de cauza pastrati putin respect petru femeile care au trecut prin asa ceva!

si ca sa iti exemplific este ca si cand mi-ai spune ca te doare un ou si eu zic a te inteleg! dar cu adevarat nu am de unde sa stiu caci nu am cum sa trec prin ce treci tu!si ba mai mult sa dau vina pe cauze pe care pe banuiesc eu!

si da sa stii ca nu poti face nimic pt copilul tau este mai dureros decat orice alta trauma!si asta nu tine de situatia materiala!
si nu ma mai confunda cu cele care fac avort pe banda rulanta!







... am inteles treaba cu avortul spontan ... si nu am comentat nimic referitor la asta ... si nu cred ca ar comenta cineva ... si nici nu v-am confuncat cu cineva ...

... am comentat fraza foarte PERVERSA (poate neintentionat dar asta se intelege, fiind folosita de multe femei referitor la avorturile constiente si premeditate) mai ales in conditiile in care era adresata unei tinere - ''' si intelege ca daca te doare pe tine este una..dar sa te doara ca nu poti face mai mult pt viata propriului tau copil este alta! ''' ... nu pot crede ca va refereati la avort spontan ... asa ca pastrati-va parerea despre IPOCRIZIE pentru d-voastra ...

... fraza pe care ati scris-o e sinonima cu un banc romanesc :
Doi hoti se hotarasc sa fure gainile din cotetzul unui taran pe care il mai furasera de doua ori cu ceva timp inainte. Nu stiau ca de data asta ii astepta proprietarul cu bita in mina ascuns in cotetz. Asa ca intra in cotetz primul hot si iese imediat cu mina la gura (ascunzind singele si dintii scosi de lovitura primita). Cel care astepta afara il intreaba :
- Ce s-a intimplat Vasile ?
- Intra si tu sa vezi ca pe mine ma umflat risul !!!



aici s-a interpretat gresit. prin acea fraza ea se referea la situatia in care apare un avort spontan si dorea sa sublinieze ca neputinta unei mame de a salva viata copilului ei, doare mult mai tare decat insusi faptul ca a ramas fara copil. E vorba de sentimentele altruiste vs sentimente... "egoiste"

Daca citesti toate conversatia, se intelege mai bine ce a dorit sa exprime :)
Ella81
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:29
Ce nu inteleg, este de ce trebuie folosite cuvinte dure pentru a rezolva situatiile? cred ca o explicatie bine argumentata este mai eficienta decat orice jignire... in timp ce un raspuns violent dat cuiva, va duce mai departe la un alt raspuns de acelasi fel (in majoritatea cazurilor) ... si astfel incepe o reactie in lant... cuvinte aruncate dar care - umbrite de limbaj - nu prind radacina nicaieri si se pierd.

Suntem diferiti, cu experiente de viata diferite, cu educatii diferite. Nu trebuie sa ne impunem parerile ci mai degraba sa incercam sa le expunem intr-un mod eficient si bine argumentat. Cine e dispus sa inteleaga si sa accepte o va face ... cine nu, nu. Asta este... pana la urma, fiecare traieste cu constiinta lui :) .
Ella81
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:30
De la: rashela, la data 2010-01-23 02:26:27Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.


:) de fapt - dupa cum am mai spus in mesajele anterioare ;) - fratele meu mai mic s-a nascut cu o boala genetica (are handicap grd 1)... am suferit pentru si alaturi de el, la fel si parintii... dar nu i-am auzit niciodata pe ai mei spunand mai bine nu-l nasteam :) . Si, da... m-am implicat in domeniul persoanelor cu handicap (3 din 5 ani au fost voluntariat;) ) tocmai pt ca, prin fratele meu am inteles suferinta lor si am incercat (si voi incerca in continuare) sa le usurez viata.

Dar, in principiu... cand vine vorba de copiii nostri tb sa ne gandim in primul rand la ei ce simt ei si abia apoi la cat suferim noi pt ei... E mai uman si altruist asa :) - parerea mea!
Ella81
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:37
De la: rashela, la data 2010-01-23 02:26:27Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.




... poti sa intelegi ca medicina nu este o stiinta exacta ? ... nimeni nu isi doreste ... dar in afara de ecograf restul dau PROBABILITATI ... 1 la ... ... cazurile copiilor cu malformatii este mai mare cu mult decit fata de perioada in care medicina obstretica insemna o moasa comunala ... cauza ? ... trecutul medical si virsta ambilor parinti, alimentatie ''moderna'', stresul, viata agitata si haotica si nu in ultimul rind avorturi (rh negativ, ...), anticonceptionale ...

... nimeni nu isi doreste dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii privim ca pe monstrii ... sa intoarcem capul cu ''mila'' ... multi dintre acestia sint mai demni, mai inteligenti si mai placuti decit multi dintre cei sanatosi ... sint realisti si le PLACE viata ... nu isi doresc si nu si-au dorit sa fie avortati ... am putea sa invatat multe de la ei ...

... un chiuretaj facut insemna a nu mai putea face copii ti se pare exagerat ? ... ... habar nu ai cite cupluri sau simple femei au ramas sterile de la un simplu chiuretaj ... habar nu ai ... cite femei sufera ... o greseala ... cite femei tinere crezi ca fac analize cind se duc la un chiuretaj/avort ? ... cite stiu ce sa intimplat in interiorul lor ? ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:53
De la: Ella078178, la data 2010-01-23 02:29:18


aici s-a interpretat gresit. prin acea fraza ea se referea la situatia in care apare un avort spontan si dorea sa sublinieze ca neputinta unei mame de a salva viata copilului ei, doare mult mai tare decat insusi faptul ca a ramas fara copil. E vorba de sentimentele altruiste vs sentimente... "egoiste"

Daca citesti toate conversatia, se intelege mai bine ce a dorit sa exprime :)[/quote]





... am inteles si imi cer SCUZE ... imi pare foarte rau de interpretarea gresita ... semana cu ceva foarte cunoscut ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:54
De la: Ella078178, la data 2010-01-23 02:37:22
De la: rashela, la data 2010-01-23 02:26:27Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.


:) de fapt, fratele meu mai mic s-a nascut cu o malformatie genetica... am suferit pentru si alaturi de el, la fel si parintii... dar nu i-am auzit niciodata pe ai mei spunand mai bine nu-l nasteam :) . Si, da... m-am implicat in domeniul persoanelor cu handicap (3 din 5 ani au fost voluntariat;) ) tocmai pt ca, prin fratele meu am inteles suferinta lor si am incercat (si voi incerca in continuare) sa le usurez viata.

Dar, in principiu... cand vine vorba de copiii nostri tb sa ne gandim in primul rand la ei ce simt ei si abia apoi la cat suferim noi pt ei... E mai uman si altruist asa :) - parerea mea!


Crezi ca copiii respectivi nu sufera ?
Raman la parerea ca multe persoane nu stiu ce inseamna sa ingrijeasca un copil cu astfel de afectiuni...In aceasta categorie nu intra handicapurile lejere, ca se naste fara o mana sau fara un picior, si afectiuni serioase ale SNC, ale functionabilitatii unor organe vitale etc ( cine stie cate ceva despre sindroame, intelege )

Nu este normal sa zici ,,mai bine nu nasteam'' ! Insa intr-un anumit moment, iti poate scapa si o asemenea afirmatie !

Cumnal unei prietene sfuera de autism, este matur, are in jur 35 de ani si in unele momente sufera niste crize groaznice in care arunca cu toate obiectele de prin casa, majoritatea chestii de valoare, isi loveste mama uneori, iar dupa aceste crize nu isi mai aduce aminte nimic !

Credeti ca ati trece cu brio peste astfel de situatii ?
Sau sa cresteti un copil cu handicap fizic si psihic ?

Eu am o ruda indepartata, un fel de verisor, care s-a nascut cu probleme destul de grave locomotorii, musculare si deficiente ale coordonarii in spatiu si de vorbire !
Chiar si in aceste conditii, a fost inzestrat cu ointeligenta sclipitoare, a terminat dreptul, la Buc, la Universitate, cu o medie f buna...insa ultima data cand am vb cu el, acum aproximativ 2 ani, mi-a spus ca ar fi vrut sa nu se nasca, pt ca el nu apartine acestei lumi, nu este fericit, oricum ar fi, oricat de inteligent ar fi, lumea nu il accepta, iar el asta doreste, sa fie acceptat si sa fie considerat normal...
Summer_
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:56
De la: Summer_, la data 2010-01-23 02:56:21
De la: Ella078178, la data 2010-01-23 02:37:22
De la: rashela, la data 2010-01-23 02:26:27Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.


:) de fapt, fratele meu mai mic s-a nascut cu o malformatie genetica... am suferit pentru si alaturi de el, la fel si parintii... dar nu i-am auzit niciodata pe ai mei spunand mai bine nu-l nasteam :) . Si, da... m-am implicat in domeniul persoanelor cu handicap (3 din 5 ani au fost voluntariat;) ) tocmai pt ca, prin fratele meu am inteles suferinta lor si am incercat (si voi incerca in continuare) sa le usurez viata.

Dar, in principiu... cand vine vorba de copiii nostri tb sa ne gandim in primul rand la ei ce simt ei si abia apoi la cat suferim noi pt ei... E mai uman si altruist asa :) - parerea mea!


Crezi ca copiii respectivi nu sufera ?
Raman la parerea ca multe persoane nu stiu ce inseamna sa ingrijeasca un copil cu astfel de afectiuni...In aceasta categorie nu intra handicapurile lejere, ca se naste fara o mana sau fara un picior, si afectiuni serioase ale SNC, ale functionabilitatii unor organe vitale etc ( cine stie cate ceva despre sindroame, intelege )

Nu este normal sa zici ,,mai bine nu nasteam'' ! Insa intr-un anumit moment, iti poate scapa si o asemenea afirmatie !

Cumnal unei prietene sfuera de autism, este matur, are in jur 35 de ani si in unele momente sufera niste crize groaznice in care arunca cu toate obiectele de prin casa, majoritatea chestii de valoare, isi loveste mama uneori, iar dupa aceste crize nu isi mai aduce aminte nimic !

Credeti ca ati trece cu brio peste astfel de situatii ?
Sau sa cresteti un copil cu handicap fizic si psihic ?

Eu am o ruda indepartata, un fel de verisor, care s-a nascut cu probleme destul de grave locomotorii, musculare si deficiente ale coordonarii in spatiu si de vorbire !
Chiar si in aceste conditii, a fost inzestrat cu ointeligenta sclipitoare, a terminat dreptul, la Buc, la Universitate, cu o medie f buna...insa ultima data cand am vb cu el, acum aproximativ 2 ani, mi-a spus ca ar fi vrut sa nu se nasca, pt ca el nu apartine acestei lumi, nu este fericit, oricum ar fi, oricat de inteligent ar fi, lumea nu il accepta, iar el asta doreste, sa fie acceptat si sa fie considerat normal...





... ai dreptate ... dar ceea ce spui tu sint niste manifestari pe care noi le consideram anormale si de care unora le este scirba, altora ii inteleg in crizele lor ... ideea este ca nu vedem anii de care ei se bucura de viata, si ii bucura si pe altii ... vedem niste crize si unii ar vrea sa ii omoare pe loc ca sa nu le deranjeze viata de telenovela ... cu toate ca aceleasi persoane, aparent sanatoase , fac lucruri mult mai grave ...

... de ce platim o armata de matracuce de la diverse agentii si ong-uri care tot ce stiu sa faca e sa ii invinovateasca pe parinti pentru ca nu iau avortat sau sa ii pling pervers pentru viata pe care o duc ? ...

... daca ai un astfel de ruda/copil ce am face ? ... ce fac toti ... mergem mai departe ... bunicul meu a fost paralizat la pat ani in sir ... in vacante ne duceam si il plimbam cu un carucior de butelii ... uneori se supara dar de ce le mai multe ori se straduia sa ne distreze cum nu o facea nimeni ... dar ne-a parut atit de rau cind a murit ... nu numai copii pot fi handicapati ... poate deveni ORICINE ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 03:04




http://www.youtube.com/watch?v=yo_24_qTNac



... are cineva ambitia pe care o au ''handicapatii'' ? ... ce sa facem, ce sa facem cu ei ? ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 03:07
De la: Summer_, la data 2010-01-23 02:56:21
De la: Ella078178, la data 2010-01-23 02:37:22
De la: rashela, la data 2010-01-23 02:26:27Nu ma voi referi decat la cateva expresii pe care le tot folositi cand e vorba de avort.. versus copil cu malformatii / sansa de a nu mai putea avea alt copil.

Nu am citit nicio referire aici la PROPRIUL copil cu malformatii ci doar "am lucrat cu..., am vazut la.. , am citit in..." etc. Atata timp cat nu e al tau.. situatia e cu totul si cu totul alta. Daca ar fi sa dau crezare.. fiecarui sentiment de compasiune uriasa pe care il aveti fata de situatii de genul asta.. ar insemna sa cred ca va`petreceti viata ajutand prin toate mijloacele acesti nefericiti. Ceea ce nu e cazul. E in ograda altuia, rasuflati usurati si multumiti lui Dumnezeu ca al vostru e sanatos. NU VA DORITI nicio secunda sa treceti prin ceea ce trece o mama (familie) cu un asemenea copil.
Lucrati cu ei, e ok, noroc ca aveti un program fix. care se termina si plecati acasa. Nu mai este responsabilitatea voastra.

Ca o concluzie .. nimeni nu-si doreste un asemenea copil-leguma, nimeni nu poate aduce un argument viabil pentru nasterea lui.
"Ce vrei sa fie; baiat sau fetita? - Orice, numai sanatos sa fie"

Cat despre "un chiuretaj facut inseamna a nu mai putea avea copii"... E atat de exagerata afirmatia incat no comment.


:) de fapt, fratele meu mai mic s-a nascut cu o malformatie genetica... am suferit pentru si alaturi de el, la fel si parintii... dar nu i-am auzit niciodata pe ai mei spunand mai bine nu-l nasteam :) . Si, da... m-am implicat in domeniul persoanelor cu handicap (3 din 5 ani au fost voluntariat;) ) tocmai pt ca, prin fratele meu am inteles suferinta lor si am incercat (si voi incerca in continuare) sa le usurez viata.

Dar, in principiu... cand vine vorba de copiii nostri tb sa ne gandim in primul rand la ei ce simt ei si abia apoi la cat suferim noi pt ei... E mai uman si altruist asa :) - parerea mea!


Crezi ca copiii respectivi nu sufera ?
Raman la parerea ca multe persoane nu stiu ce inseamna sa ingrijeasca un copil cu astfel de afectiuni...In aceasta categorie nu intra handicapurile lejere, ca se naste fara o mana sau fara un picior, si afectiuni serioase ale SNC, ale functionabilitatii unor organe vitale etc ( cine stie cate ceva despre sindroame, intelege )

Nu este normal sa zici ,,mai bine nu nasteam'' ! Insa intr-un anumit moment, iti poate scapa si o asemenea afirmatie !

Cumnal unei prietene sfuera de autism, este matur, are in jur 35 de ani si in unele momente sufera niste crize groaznice in care arunca cu toate obiectele de prin casa, majoritatea chestii de valoare, isi loveste mama uneori, iar dupa aceste crize nu isi mai aduce aminte nimic !

Credeti ca ati trece cu brio peste astfel de situatii ?
Sau sa cresteti un copil cu handicap fizic si psihic ?

Eu am o ruda indepartata, un fel de verisor, care s-a nascut cu probleme destul de grave locomotorii, musculare si deficiente ale coordonarii in spatiu si de vorbire !
Chiar si in aceste conditii, a fost inzestrat cu ointeligenta sclipitoare, a terminat dreptul, la Buc, la Universitate, cu o medie f buna...insa ultima data cand am vb cu el, acum aproximativ 2 ani, mi-a spus ca ar fi vrut sa nu se nasca, pt ca el nu apartine acestei lumi, nu este fericit, oricum ar fi, oricat de inteligent ar fi, lumea nu il accepta, iar el asta doreste, sa fie acceptat si sa fie considerat normal...


fratele meu are handicap grd 1 - adica cel mai grav tip de handicap :) . Are nu mai putin de 33 de diagnostice, nu are nici un organ intern sanatos, are probleme psihice serioase (este si ff violent uneori), nici nu se poate deplasa pentru ca ii cedeasa muschii, il dor oasele, cand pleaca din casa tb sa poarte proteza in jurul gatului altfel nu i se oxigeneaza bine creierul si cade in mijlocul stazii... si mai tot timpul e prin spitale... si as pute continua. E drept ca intra si in depresii puternice in care nu isi doreste viata... dar care dintre noi nu trece prin asta, oricat de sanatosi am fi? Iti dai seama de ceea ce doreste de fapt, urmarindu-i reactia atunci cand viata CHIAR ii este pusa in pericol. De ex, au existat nopti in care fratele meu ne cerea sa stam langa el sa nu-l lasam singut pentru ca simte cum ii cedeaza inima si nu vra sa moara... sa fim pe faza sa chemam salvarea. Uneori, dupa ce scapa de depresii imi spune "ce minte am si eu uneori"
Ei se simt bine acolo unde se simt acceptati. De cate ori se afla intr-un cerc cu persoane care aveau probleme asemanatoare si-deci il intelegeau era atat de ferict!!! Datoria noastra, ca parinti este sa le imbunatatim situatia sa le cream acele medii/oportunitati in care ei se pot intalni, pot socializa, pot trai avand un anumit grad de independenta fata de parinti (pt ca si ei isi doresc independentaa, ca si noi ;) )... si aici ma refer la centre rezidentiale sau de respiro DE CALITATE.
A si fratele meu - in ciuda problemelor pe care le are - reuseste sa-si mentina un loc de munca, pt ca parintii mei au luptat si inca mai lupta pt el, iar eu voi continua acest lucru dupa ce ei nu vor mai fi.
Si cate alte persoane ca fratele meu mai cunosc!!!

Vointa sa existe si disponibilitatea de a lupta pt copilul tau, ca solutii se gasesc la orice problema :)

Felicitari verisorului tau :)! Ma bucur sa aud de stfel de cazuri. Si eu am o prietena care a terminat fac de psihologie si a facut si master in comunicare la snspa, desi nu se poate deplasa iar mainile sunt aproape paralizate :)
Si am o alta prietena, mama unei fetite cu autism care - din dorinta de a-si ajuta copilul - a deschis un centru pentru astfel de persoane. Cred ca la autisti suferinta este mai mare pentru parinti
(cunosc ff bine acele crize), pentru ca ei (copiii) traiesc in lumea lor.
Ella81
Postat pe 23 Ianuarie 2010 03:16
... ai atita dreptate ...


'''Vointa sa existe si disponibilitatea de a lupta pt copilul tau, ca solutii se gasesc la orice problema :)''' ...

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 03:26
Inteleg ca voi vorbiti despre copiii (deja) nascuti cu asemenea probleme. Intr-un timp in care, probabil, era mult mai dificil sa poti afla CE handicap va avea copilul tau. Este greu de crezut ca o femeie normala la cap va da nastere unui fat care se va naste fara creier, cu dou capete sau fara membre.. desi i s-a atras atentia. Din punctul meu de vedere dorinta de a fi mama. nu inseamna doar a vedea cum iti creste burta, a simti ca ceva se misca pe acolo si cam atat. Iti doresti toate acele lucruri care se petrec DUPA nasterea unui copil. Sa-l auzi spunandu-ti mama, sa-l vezi cum creste, cum se joaca, cum evolueaza.. s.a.m.d. Nicidecum sa-l tii intr-un scaun cu rotile, sa-l feresti de ochii lumii, sa-l ingropi inainte de vreme.
Prin urmare, daca ai posibilitatea sa opresti la timp o sarcina "bolnava".. ma indoiesc ca nu o vei face.

Orice handicap aparut ulterior unei nasteri sanatoase (eu stiu, un accident de exemplu).. este cu totul altceva.
Da, un copil fara creier.. e un monstru, nu e om, Doamne iarta-ma!! Un copil fara maini si fara picioare.. nu e om. De ce mi-as dori PENTRU MINE asa ceva? Pentru ca e absurd sa mi se spuna ca are dreptul la viata.. PENTRU EL.


rashela
Postat pe 23 Ianuarie 2010 04:42
Si ca sa nu fie vreo confuzie.. eu despre asemenea cazuri vorbesc...

http://www.antena3.ro/stiri/bizar/caz-incredibil-in-sua-un-copil-nascut-fara-creier-aniverseaza-un-an-de-viata_87859.html

Vi se pare o bucurie? Ca de "necesitate".. e ridicol sa vorbim.
rashela
Postat pe 23 Ianuarie 2010 04:49
''... ai dreptate ... dar ceea ce spui tu sint niste manifestari pe care noi le consideram anormale si de care unora le este scirba, altora ii inteleg in crizele lor ... ideea este ca nu vedem anii de care ei se bucura de viata, si ii bucura si pe altii ... vedem niste crize si'... unii ar vrea sa ii omoare pe loc ca sa nu le deranjeze viata de telenovela ... cu toate ca aceleasi persoane, aparent sanatoase , fac lucruri mult mai grave ...''


Eu nu cred ca tie ti-ar placea sa-ti vezi copilul anormal, nu pt comoditatea ta, sau pt ca ti-ar fi scarba, ci pt ca esti parinte si iti doresti sa ai un copil sanatos si fericit !

In zilele noastre exista tot felul de centre pt copii cu astfel de dezabilitati, insa chiar si asa, raman la parerea ca ei nu sunt fericiti, pt ca nu sunt ca cei din jurul lor..pt ca nu se pot duce la o scoala normala, pt ca nu pot alerga prin parca cu ceilalti, sa se joace, sa se bata cu zapada, sa faca un om cu zapada, sa schieze, sa urce pe munte, sa petreaca, s amearga la concertul formatiei preferate...etc etc

Eu nu as prefera sa nasc un copil, de dragul de a se naste, ca mi l-a dat ala de sus, si sa il vad cum se chinuie, sa il tratez ca pe o leguma...sau sa fie un caz din ala care traieste putini ani, si sa imi vad propriul copil la o varsta de maxim 10 ani cum moare !


Summer_
Postat pe 23 Ianuarie 2010 11:27
De la: rashela, la data 2010-01-23 04:42:47Inteleg ca voi vorbiti despre copiii (deja) nascuti cu asemenea probleme. Intr-un timp in care, probabil, era mult mai dificil sa poti afla CE handicap va avea copilul tau. Este greu de crezut ca o femeie normala la cap va da nastere unui fat care se va naste fara creier, cu dou capete sau fara membre.. desi i s-a atras atentia. Din punctul meu de vedere dorinta de a fi mama. nu inseamna doar a vedea cum iti creste burta, a simti ca ceva se misca pe acolo si cam atat. Iti doresti toate acele lucruri care se petrec DUPA nasterea unui copil. Sa-l auzi spunandu-ti mama, sa-l vezi cum creste, cum se joaca, cum evolueaza.. s.a.m.d. Nicidecum sa-l tii intr-un scaun cu rotile, sa-l feresti de ochii lumii, sa-l ingropi inainte de vreme.
Prin urmare, daca ai posibilitatea sa opresti la timp o sarcina "bolnava".. ma indoiesc ca nu o vei face.

Orice handicap aparut ulterior unei nasteri sanatoase (eu stiu, un accident de exemplu).. este cu totul altceva.
Da, un copil fara creier.. e un monstru, nu e om, Doamne iarta-ma!! Un copil fara maini si fara picioare.. nu e om. De ce mi-as dori PENTRU MINE asa ceva? Pentru ca e absurd sa mi se spuna ca are dreptul la viata.. PENTRU EL.




inteleg punctul tau de vedere... eu vad altfel lucrurile
chiar si asa il iubesti ;), iar ca mama, nu ma gandesc la ce simt eu ci la faptul ca acest copil se poate bucura cat de cat de viata (si se bucura, crede-ma... bune si rele sunt in viata oricui). Eu - personal - NU l-as avorta, si sunt absolut constienta de ceea ce ar implica alegerea mea.
Pentru ca - eu personal, cred in dreptul la viata, la sansa de a gusta cat de cat din ea. Pentru ca eu cunosc acesti oameni (nu monstri) din interior, am lucrat cu ei, ii am in jurul meu... si sunt atat de umani!!
Mama mea a mai facut avorturi in trecut (pt ca daca ar fi nascut viata i-ar fi fost pusa in pericol), dar - desi se chinuie cu fratele meu - mi-a spus ca nu-si poate imagina sa-l fi avortat, pentru ca il iubeste. Si mie mi-ar fi greu sa-mi imaginez viata fara el, chiar daca am suferit mult cu el si pt el... pentru ca il iubesc... si pentru ca, parte din ceea ce sunt azi ca persoana, se datoreaza lui... am invatat atatea lucruri din suferinta lui! Poate daca nu ar fi existat nu as fi fost capabila sa inteleg oamenii si problemele lor cum o fac astazi, poate daca nu ar fi existat, ar fi fost o persoana in minus care sa incerce sa faca ceva pt cei neajutorati ca el... pentru ca el s-a nascut, eu am invatat si voi incerca sa schimb ceva si vor fi altii care se vor bucura in viitor de munca mea (care nu ar fi fost posibila daca fratele meu nu s-ar fi nascut).

Intr-adevar, e fff trist acel caz... dar este un caz extrem.
IAR EU CRED ca fiecare persoana are un rol in viata noastra, asa cum e ea! E ca un lant trofic... depindem unii de altii, daca o veriga s-a rupt, lucrurile pot devia.
Noi, ca parinti, poate nu vom avea acea satisfactie deplina, acea implinire la care nutrim (si e normal sa o nutrim)... dar mai putem face alt copil care sa ne ofere ceea ce cautam, si sa-l crestem si pe acesta... oricum, nu trebuie sa privim copiii ca pe niste obiecte care sa ne satisfaca anumite necesitati ci ca fiinte in sine.

Dar fiecare cu parerea lui... eu nu sunt aici ca sa te conving si nici de dragul polemicilor... imi expun opinia (gandita, simtita, traita, analizata si re-analizata)... cine vrea sa auda, aude, cine nu, nu... asta e :).
Nu putem fi toti la fel ;) si nu pretind ca altii sa fie ca mine :P
Ella81
Postat pe 23 Ianuarie 2010 12:31
De la: rashela, la data 2010-01-23 04:42:47Inteleg ca voi vorbiti despre copiii (deja) nascuti cu asemenea probleme. Intr-un timp in care, probabil, era mult mai dificil sa poti afla CE handicap va avea copilul tau. Este greu de crezut ca o femeie normala la cap va da nastere unui fat care se va naste fara creier, cu dou capete sau fara membre.. desi i s-a atras atentia. Din punctul meu de vedere dorinta de a fi mama. nu inseamna doar a vedea cum iti creste burta, a simti ca ceva se misca pe acolo si cam atat. Iti doresti toate acele lucruri care se petrec DUPA nasterea unui copil. Sa-l auzi spunandu-ti mama, sa-l vezi cum creste, cum se joaca, cum evolueaza.. s.a.m.d. Nicidecum sa-l tii intr-un scaun cu rotile, sa-l feresti de ochii lumii, sa-l ingropi inainte de vreme.
Prin urmare, daca ai posibilitatea sa opresti la timp o sarcina "bolnava".. ma indoiesc ca nu o vei face.

Orice handicap aparut ulterior unei nasteri sanatoase (eu stiu, un accident de exemplu).. este cu totul altceva.
Da, un copil fara creier.. e un monstru, nu e om, Doamne iarta-ma!! Un copil fara maini si fara picioare.. nu e om. De ce mi-as dori PENTRU MINE asa ceva? Pentru ca e absurd sa mi se spuna ca are dreptul la viata.. PENTRU EL.







... poti sa intelegi ca MEDICINA NU ESTE O STIINTA EXACTA ? ... poti intelege ca ORICINE poate avea surprize ? ... analize prost facute, ecografii la fel de prost facute, combinate cu virsta si antecedentele medicale ale parintilor si poate fi oricine in aceasta situatie ... si care e solutia ? ... sa acuzam acesti parinti si sa ii umilim ca nu au fost sanatosi la cap ? ...

... si e ABERANT si JALNIC sa justifici indirect milioanele de avorturi prin faptul ca acele mame sau gindit ( ) la o eventuala malformatie a copiilor ... sint CITEVA exemple si deja se isca o isterie ... datorita careia se accepta atitea avorturi ...

... se stie foarte bine ca sint medici ''patrunsi'' de puritatea meseriei care influenteaza decizia mamelor in functie de criteriile lor personale (ca e prea tinara, prea fragila, ca nu are suportul partenrului/sotului sau al parintilor) ... se stie ca se acorda diagnostice gresite intentionat sau nu ... ca se EXAGEREAZA in interpretarea lor ...

... iar natura (sau cel de SUS) are grija sa regleze lucrurile ... cei care nu au sanse, indiferent de nivelul medicinei, se sting repede ... nu au timp sa sufere la toate apelativele - MONSTRII, ZOMBI ... cei care au sanse continua sa traisca scirbiti nu de viata lor ci de apelativele care le sint adresate continuu ...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:17
De la: rashela, la data 2010-01-23 04:49:54Si ca sa nu fie vreo confuzie.. eu despre asemenea cazuri vorbesc...

http://www.antena3.ro/stiri/bizar/caz-incredibil-in-sua-un-copil-nascut-fara-creier-aniverseaza-un-an-de-viata_87859.html

Vi se pare o bucurie? Ca de "necesitate".. e ridicol sa vorbim.





... acele cazuri ... sint RARISIME ... chiar la nivel mondial ... si e o prostie sa le generalizam ca fiind o regula 9ca si linkul pe care l-am pus mai jos) ... iar discutia nu este despre ce sa facem (pentru ca nu se toti sint pusi in fata unei asemenea realitati) ci despre cum gindeste fiecare cind intilneste sau afla de o persoana cu handicap, care cum necum, a trecut de toate ''filtrele'' ...



http://www.youtube.com/watch?v=yo_24_qTNac



... si repet ... nivelul malformatiilor la copii nu ascazut datorita medicinei ... ba chiar nu a scazut deloc ci a crescut ... cu toate ''filtrele'' pe care unii oamnei la accepta in loc sa isi revizuiasca stilul de viata si atitudinea generala ...
...
marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:25
De la: Summer_, la data 2010-01-23 11:27:07''... ai dreptate ... dar ceea ce spui tu sint niste manifestari pe care noi le consideram anormale si de care unora le este scirba, altora ii inteleg in crizele lor ... ideea este ca nu vedem anii de care ei se bucura de viata, si ii bucura si pe altii ... vedem niste crize si'... unii ar vrea sa ii omoare pe loc ca sa nu le deranjeze viata de telenovela ... cu toate ca aceleasi persoane, aparent sanatoase , fac lucruri mult mai grave ...''


Eu nu cred ca tie ti-ar placea sa-ti vezi copilul anormal, nu pt comoditatea ta, sau pt ca ti-ar fi scarba, ci pt ca esti parinte si iti doresti sa ai un copil sanatos si fericit !

In zilele noastre exista tot felul de centre pt copii cu astfel de dezabilitati, insa chiar si asa, raman la parerea ca ei nu sunt fericiti, pt ca nu sunt ca cei din jurul lor..pt ca nu se pot duce la o scoala normala, pt ca nu pot alerga prin parca cu ceilalti, sa se joace, sa se bata cu zapada, sa faca un om cu zapada, sa schieze, sa urce pe munte, sa petreaca, s amearga la concertul formatiei preferate...etc etc

Eu nu as prefera sa nasc un copil, de dragul de a se naste, ca mi l-a dat ala de sus, si sa il vad cum se chinuie, sa il tratez ca pe o leguma...sau sa fie un caz din ala care traieste putini ani, si sa imi vad propriul copil la o varsta de maxim 10 ani cum moare !









... uite care e treaba ... cum sa spun ca sa intelegi mai bine si sa trecem de superficialitate ? ... ... tu, ca si marea majoritate, vedeti lucrurile extreme v-ati imbicsit cu ele, va conduc ratiunea si faptele ... cazurile sint rarisime in lume si care oricum nu au sanse naturale de supravietuire ... copii leguma, fara cap sau fara creier ...

... realitatea este ca si TU poti avea un copil cu handicap !!! ... mai mare sau mai mic ... pe care sa nu il observe nici o analiza medicala sau sa apara la nastere din cauza unor incompetenti care nici sa faca ceea ce facea moasa comunala nu mai sint in stare ... ce faci atunci ? ... sau din milioane de motive ... ce faci cu toate ''preferintele'' tale ? ... il omori si faci altul ? ... te dai cu capul, si il dai cu capul, de pereti zilnic ? ... abia atunci intelegi ca si acesti copii au CONSTIINTA, CARACTER, AMBITIE, DORINTA SI PLACERE DE VIATA ... si iti pare rau sa fii tratata cu IPOCRIZIE de altii ...

... tot ce poti face, in cazul persoanelor sanatoase la cap (asa cum ziceai), sa nu o lalai pina la o virsta inaintata ... sa ai copii cit mai devreme pentru ca sa le poti da cit mai multe sanse de a fi sanatosi ... cinismul si egoismul de a SELECTIONA copii duce de multe ori exact la ceea ce acesti parinti cauta sa evite ... degeaba faci copii cu tratamente costisitoare la 35-40 de ani si rezultate incerte cind ii puteai face atunci cind vin ... degeaba cauti sa respecti aparentele sociale ''moderne'' (cariera, confort material, jumatate ''perfecta'', viata traita la maxim, schimb de parteneri, ...) cind totul se va resfringe tocmai asupra propriilor copii pe spuneti ca ''ii iubiti'' ... viata are reguli clare pe care daca le ignori trebuie sa platesti ...

marco918
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:50
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:46:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional


nu ai inteles la ce m-am referit...sa zicem sa aflii ca acest copil e bolnav?dar ca poate trai insa va trebui sa-l ingrijesti si sa ai grija de el toata viata (altfel decat un copil normal).Ai recurge la avort?de ce?pentru ca esti o egoista.pt ca nu vrei sa te chinui toata viata cu acest copil.corect?
Anonima_007
Postat pe 3 Februarie 2010 08:33

... orice om sanatos la cap observa o ''contradictie'' evidenta ... intre discursul celor PESIMISTI si NEGATIVISTI si care nu au nici o experienta traita si discursul celor POZITIVI si OPTIMISTI cu experiente reale traite ... primele vorbesc in mod INCONSTIENT si folosesc cuvinte mari si tragice ... isi creeaza singure o PSIHOZA care ii face sa actioneze aberant de multe ori ... contradictia evidenta este cind compari cu REALITATEA ... cei care au diverse persoane cu handicap se BUCURA de ele, fac imposibilul pentru a ii recupera ... un copil, persoana cu handicap nu este o leguma ... are vise, valori, sperante ... talent, daruiere pentru multe lucruri pentru care noi cei ''normali'' nu sintem capabili sa le traim sau realizam ... ura, scirba, pesimismul, negativismul celor ''normali'' le face viata grea celor cu handicap ... de cele mai multe ori handicapul unei persoane cu handicap o reprezinta chiar traiul intr-o tara degenerata, primitiva (mai primitiva decit acum 1000 de ani) social, aproape fara valori, aproape fara traditii, ...
marco918
Postat pe 4 Februarie 2010 16:50
De la: marco918, la data 2010-02-04 16:50:13
... orice om sanatos la cap observa o ''contradictie'' evidenta ... intre discursul celor PESIMISTI si NEGATIVISTI si care nu au nici o experienta traita si discursul celor POZITIVI si OPTIMISTI cu experiente reale traite ... primele vorbesc in mod INCONSTIENT si folosesc cuvinte mari si tragice ... isi creeaza singure o PSIHOZA care ii face sa actioneze aberant de multe ori ... contradictia evidenta este cind compari cu REALITATEA ... cei care au diverse persoane cu handicap se BUCURA de ele, fac imposibilul pentru a ii recupera ... un copil, persoana cu handicap nu este o leguma ... are vise, valori, sperante ... talent, daruiere pentru multe lucruri pentru care noi cei ''normali'' nu sintem capabili sa le traim sau realizam ... ura, scirba, pesimismul, negativismul celor ''normali'' le face viata grea celor cu handicap ... de cele mai multe ori handicapul unei persoane cu handicap o reprezinta chiar traiul intr-o tara degenerata, primitiva (mai primitiva decit acum 1000 de ani) social, aproape fara valori, aproape fara traditii, ...


Ai mare dreptate...unii sunt perfect sanatosi dar sunt handicapati din punct de vedere sufletesc incat alte handicapuri sunt mici copii
heroes
Postat pe 4 Februarie 2010 16:54
eu nu cred in rezultate de teste ciudate...oricum n-as renunta la un bebe doar fiindca un test a iesit gresit. Daca e sa fie naspa...asta e. Fiecare greu prin care trecem are si el un rost, un rol.

Chestia cu purificarea rasei era parca de domeniul trecutului si tinea de mintea diabolica a nazistilor. Ce daca un om are o ureche mai mica, nu vede cu un ochi sau are un picior mai mic...normal ca nimeni nu-si doreste un copil cu handicap dar sunteti gata sa fiti criminali doar pentru a va fi mai usor pe viitor? Oare nu se impovareaza constiinta degeaba??
fdianamaria
Postat pe 5 Februarie 2010 13:07
De la: fdianamaria, la data 2010-02-05 13:07:21eu nu cred in rezultate de teste ciudate...oricum n-as renunta la un bebe doar fiindca un test a iesit gresit. Daca e sa fie naspa...asta e. Fiecare greu prin care trecem are si el un rost, un rol.

Chestia cu purificarea rasei era parca de domeniul trecutului si tinea de mintea diabolica a nazistilor. Ce daca un om are o ureche mai mica, nu vede cu un ochi sau are un picior mai mic...normal ca nimeni nu-si doreste un copil cu handicap dar sunteti gata sa fiti criminali doar pentru a va fi mai usor pe viitor? Oare nu se impovareaza constiinta degeaba??


Ella81
Postat pe 15 Februarie 2010 15:02
De la: marco918, la data 2010-01-22 03:14:14
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 18:25:04
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:05:36
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:54:59
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...





... ... asa crezi ? ... pentru tine inseamna teorie dar topicele astea nu se refera la cei care sint deja convinsi si pesimisti ca nimic nu este sub controlul lor ... sint pentru tineri care nu se mai regasesc in modul asta de gindire ... care nu vor sa fie striviti din tinerete pentru ca iubesc ... daca nu ar fi pesimismul si jignirile unora de o anumita virsta multi tineri nu ar mai orbita confuzi, debusolati si dezamagiti de viata din romania ... relatiile umane puternice si sanatoase incep si se consolideaza prin copii ... nu prin APARENTE ...

aici trebuie sa-ti dau dreptate...
partial...
pentru ca, in ziua de azi, nu multi sunt acei parinti care pe langa hrana si imbracaminte se gandesc ca pruncii lor au nevoie si de o educatie sanatoasa pe care nu numai scoala trebuie sa le-o dea...
e greu sa fii un parinte adevarat in ziua de azi...





... nu vorbeam de educatia celor 7 ani de acasa ... mai este mult pina departe ... ma refeream la PESIMISMUL si NEGATIVISMUL generalizat din romania ... de cliseele care se impun tinerilor (si care ne-au fost impuse si noua de ''morala'' perversa comunista) ... rar si foarte rar gasesti oameni care sa spuna ... asta este - gasim o cale sa mergem mai departe, sa fie sanatos ...
... pesimisnul si negativismul sint permanent puse in fata ... sa nu patesti ca aia de la televizor (si se compara automat cu niste jeguri sociale) ... mai bine nu iti mai bate capul te duci, te scobesti si poti sa ii dai cu tifla din nou ... trebuie sa termini facultatea (de parca ar fi singura pe lume, parintii morti iar facultatea nu poti sa o faci avind copilul in grija parintilor) ... trebuie sa iti traiesti viata (adica mai curvaraseste putin poate te obisnuiesti si cu avorturile, ce conteaza ca v-ati iubit ca nebunii o sa inveti sa fii ''realista'' in viata) ... si cite altele ... nici urma de atitudine POZITIVA, OPTIMISTA nici din partea celor direct implicati nici din partea celor din jur (parinti , anturaj) ... o mizerie care produce alte mizerii ... si in aparenta toti sint frumosi, destepti, morali, seriosi ... cu cadavrele ascunse sub pres ...

oh yee..nu am citi tot ce s-a spus aici; da asa imi place de tine marco..spui lucrurile pe fata si mai ai si dreptate...sunt chesti cu care nu sunt de acord in totalitate...dar in mare parte sti ce spui...cat despre topicul vostru..ce sa zic...nu am facut avort niciodata...incercam sa facem un bebelush , inca nu am reushit dar ceea ce imi doresc cel mai mult este sa fie sanatos,si nu pot spune ce as face in cazul in care as sti ca are ceva malformatie sau aia aia...dar ma gandesc ca cineva acolo sus ma iubeshte si sper ca totul sa fie bine....
otylika
Postat pe 15 Februarie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma poate ajuta cineva?? 8 De la: valivieru96 12 Iunie 2009 16:51
....Mame surogate.... 3 De la: nicossia 14 Februarie 2010 18:53
salut fetelor 15 De la: Sabrina_Nede 9 Decembrie 2009 15:04
Insarcinata la 19 ani !! 42 De la: oanyca15 29 Aprilie 2013 22:16
iar vreau sa ma ajutati feteleee:))) 10 De la: ilumax_76 30 Iulie 2011 17:14