Setari Cookie-uri

Avort in cazul in care....

Stiu ca sunt cateva topicuri referitoare la avort, insa, curand, am avut niste discutii la facultate in cadrul laboratorului de genetica.
Sa presupunem ca va doriti un copil, ca orice cuplu care este pregatit pt un copil...ramaneti insarcinate, insa, la un control medical, sunteti instiintate ca fatul sufera de un anumit sindrom genetic sau o anumita malformatie.
Renuntati la sarcina ?

Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:32
Pai, din cate stiu eu testul de sindrom down, de exemplu, se face in luna a treia....cand nu se mai poate face avort (decat cu interventii pe ici, pe colo - dar sa zicem ca nu se mai poate). Mai devreme nu ai cum sa-ti dai seama de boli sau malformatii, caci nu e fatul dezvoltat destul.

Sunt "pro choice", dar atata timp cat am plecat cu ideea ca vreau acel copil, o sa-l iubesc si o sa-l am cum o fi.
kitty_krieger
Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:40
fara discutie da!
googoodoll
Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:41
De la: iry24, la data 2009-01-09 23:40:52Pai, din cate stiu eu testul de sindrom down, de exemplu, se face in luna a treia....cand nu se mai poate face avort (decat cu interventii pe ici, pe colo - dar sa zicem ca nu se mai poate). Mai devreme nu ai cum sa-ti dai seama de boli sau malformatii, caci nu e fatul dezvoltat destul.

Sunt "pro choice", dar atata timp cat am plecat cu ideea ca vreau acel copil, o sa-l iubesc si o sa-l am cum o fi.



sunt multe cazuri in care se poate face avort.
Medicii geneticieni sunt pro avortului. Nu pt ca sunt persoane fara suflet, insa stiu care sunt conditiile de viata ale unui astfel de copil, mai ales in Romania, unde nu sunt programe speciale pt astfel de copii, tratamentele sunt prea scumpe ( tratamente de ameliorare ),iar in unele cazuri este necesara supravegherea indeaproape a copilului intrucat sistemele nervos/locomotor etc nu functioneaza adecvat

Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:55
De la: Arsena, la data 2009-01-09 23:55:53
sunt multe cazuri in care se poate face avort.
Medicii geneticieni sunt pro avortului. Nu pt ca sunt persoane fara suflet, insa stiu care sunt conditiile de viata ale unui astfel de copil, mai ales in Romania, unde nu sunt programe speciale pt astfel de copii, tratamentele sunt prea scumpe ( tratamente de ameliorare ),iar in unele cazuri este necesara supravegherea indeaproape a copilului intrucat sistemele nervos/locomotor etc nu functioneaza adecvat


asta asa e, dar eu sunt o optimista si zic ca atunci cand voi face copil, voi avea destule posibilitati materiale

de fapt, nu pot sa-ti zic exact ce as face pana nu ma vad in situatia respectiva; in momentul de fata spun ca as pastra copilul.
kitty_krieger
Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:02
sa speram ca vei avea un pui sanatos, fiindca suferi cumplit si pentru o banala raceala, dar pentru tare grave .
googoodoll
Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:05
Ideal este sa fim toti sanatosi, insa, din pacate, cu trecerea timpului s-au inmultit cazurile de femei care sufera de infertilitate, in general cupluri care au probleme in a face copii, sau care hotarasc sa aiba un copil la o anumita varsta atunci cand riscurile sunt mari, atat pt mama cat si pt fat.
Am studiat o graamda de cazuri , groaznice. in Romania cele mai frecvente cazuri sunt cele legate de mamele care au peste 35 de ani.
In anul 1997, laboratul de citogenetica din buc avea 14 cazuri pe an...acum sunt circa 5000 si ceva...lucru ingrijorator

Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:09
nu stiu cum as reactiona...sincer...poate m-as gandi sa-l pastrez...poate as spera pana in ultima clipa ca e o greseala si ca o sa fie bine
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 16:43
... din pacate doctorii din romania sau DEPROFESIONALIZAT imens ... nici un test nu poate depista 100% faptul ca un copil va avea vreo problema genetica ... toate sint probabilitati ... parintii tomnatici, cu numeroase probeleme ginecologice anterioare (avorturi, boli transmisibile, diverse excesse, ...) impreuna cu niste doctori mai fericiti sa cistige niste bani dintr-un avort decit sa isi bata capul cu ''riscuri'', au reusit sa aduca fenomenul UMAN si NATURAL de a procrea, la un nivel de selectie umana bazata pe atitudini complet anormale ... din pacate unii vor sau realizeaza prea tirziu ca au trait degeaba ...
marco918
Postat pe 17 Iunie 2009 22:49
Daca probabilitatea ca bebelusul sa iasa cu malformatii este mai mare de 50 % atunci in mod sigur as opta pentru avort .
Nu-s de acord cu avorturile dar decat sa dau viata unei fiinte stiind ca exista riscul sa fie chinuita toata viata mai bine nu chiar cu riscul de a stii ca alt copil nu voi mai putea avea.

Eu stiu cat de groaznic este sa nu te poti misca pentru ca am avut o problema cu spatele vreo saptamana de zile si am stat la pat .....saptamana aia a fost un chin pentru mine .
Altadata am avut temperatura foarte mare si nu eram in stare sa duc lingura la gura ca-mi tremura mana .....imi imaginez cum se simt cei care nu sunt in stare sa aibe grija de ei , care vad alti copii in jurul lor ca se joaca , ca mananca singuri sau ca se imbraca singuri....poate primii ani din viata nu-si dau seama dar deja de la o varsta incep sa-si puna intrebari si atunci ce le spui ?

Ca stiai ca se va naste bolnav dar l-ai adus totusi pe lume ? nu stiu daca iti va multumi pentru alegerea facuta iar cele care sunt egoiste si totusi aleg sa aduca pe lume un copil bolnav ar fi bine sa se puna in locul lor inainte sa faca asta .

iris_4_ever
Postat pe 18 Iunie 2009 06:45
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-18 06:45:09Daca probabilitatea ca bebelusul sa iasa cu malformatii este mai mare de 50 % atunci in mod sigur as opta pentru avort .
Nu-s de acord cu avorturile dar decat sa dau viata unei fiinte stiind ca exista riscul sa fie chinuita toata viata mai bine nu chiar cu riscul de a stii ca alt copil nu voi mai putea avea.

Eu stiu cat de groaznic este sa nu te poti misca pentru ca am avut o problema cu spatele vreo saptamana de zile si am stat la pat .....saptamana aia a fost un chin pentru mine .
Altadata am avut temperatura foarte mare si nu eram in stare sa duc lingura la gura ca-mi tremura mana .....imi imaginez cum se simt cei care nu sunt in stare sa aibe grija de ei , care vad alti copii in jurul lor ca se joaca , ca mananca singuri sau ca se imbraca singuri....poate primii ani din viata nu-si dau seama dar deja de la o varsta incep sa-si puna intrebari si atunci ce le spui ?

Ca stiai ca se va naste bolnav dar l-ai adus totusi pe lume ? nu stiu daca iti va multumi pentru alegerea facuta iar cele care sunt egoiste si totusi aleg sa aduca pe lume un copil bolnav ar fi bine sa se puna in locul lor inainte sa faca asta .



iris ai copii???dupa ce am citit ce ai spus mi-am dat seama ca nu.eu am un baietel de 7 luni.hai sa o luam altfel.crezi ca daca ar veni cineva la mine sa-mi spuna ca acest copil s-a inbolnavit si ca trebuie OMORAT as fi de acord?
Anonima_007
Postat pe 15 Ianuarie 2010 03:53
Intr-o astfel de situatie trebuie sa te DOCUMENTEZI asupra a ceea ce un copil in situatia lui ar prefera, si nu sa te lasi convins(a) numai de parerea generala "decat sa sufere mai bine...". Da, stiu ca nu poti sa-l intrebi direct pe el :( . Dar sunt altii care deja se afla in situatia lui.
Sunt persoane cu dizabilitati mintale care nici macar nu-si dau seama ce se intampla cu ele... sunt in permanenta ca un copil, mereu zambitori si lipsiti de griji. Bineinteles ca se mai intristeaza din cand in cand atunci cand nu poate manca o ciocolata de ex sau cand nu i se permite un anumit lucru. Dar care copil nu trece prin asta? Doar ca la ei copilaria dureaza o viata. Nu spunem noi ca acea parte a vietii e cea mai fericita pt ca e lipsita de griji? In acest caz parintii sunt cei care sufera mai mult si nu ei, copiii!
Sunt persoane cu dizabilitati mintale care realizeaza foarte bine cat sunt de diferiti de ceilalti si isi constientizeaza limitele. Fratele meu este unul dintre acestia (sindrom genetic, si nu numai). E drept ca sufera din cand in cand, caci si-ar dori sa faca atatea! Dar niciodata nu si-ar dori sa moara. De cate ori se simte foarte rau cere sa mearga de urgenta la medic pentru ca sa nu moara. Acum el este adult. Dar oare cati adulti sanatosi nu sufera? Cine se poate declara fericit in adevaratul sens al cuvantului?! Viata ne aduce fiecaruia elemente negative, la unii mai multe la altii mai putine, dupa puterile noastre.
A! parintii mei au luptat muuuuuuuuuult pentru fratele meu. Si acum e capabil sa aiba un loc de munca si sa aiba propriul venit. Cred ca viata copiilor se poate schimba daca parintii nu renunta.
De asememenea, cunosc foarte multe persoane cu handicap fizic dar nici una car si-ar fi dorit sa nu se fi nascut.
Am lucrat in domeniul persoanelor cu handicap aproape 5 ani, stiu despre ce vorbesc.

Mai e si cazul copiilor care pot fi afectati de o boala care sa nu le permita sa traiasca prea mult, pentru care nu exista nici un tratament... dar de ce sa pierdem speranta? Poate intre timp... cine stie?! si cred ca acel copil, daca s-ar naste, ar avea sansa sa se bucure, chiar si pentru putin timp de frumusetea a ceea ce ne inconjoara, de jucarii, de natura, de alti copii... de iubirea parintilor, declipele de neuitat si zambetele pe care le impartasesc impreuna... Stiu, dupa ce vor inceta sa mai existe e mai dureros! Dar doar pentru noi, parintii, nu si pentru ei caci ei inceteaza sa mai simta. Dar oare bucuria lor, chiar si putina, nu merita suferinta noastra? Oare ei nu merita sa fie CINEVA pentru noi, si nu doar un alt copil anonim?

Intr-adevar, un copil cu dizabilitati solicita mai mult efort din partea parintilor, dar eu cred ca unde exista iubire si responsabilitate, exista si resurse pentru a lupta. Eu una NU as avorta. Stiu ca nu exista suficiente servicii (nici nu mai vorbesc de calitatea celor existente) pentru astfel de copii si mai ales pentru adulti DAAAAAAAAR... de ce sa nu incerc sa fac eu primul pas in a face ceva (pentru binele copilului meu in primul rand)? Sunt atatia alti parinti in aceasta situatie... sunt sigura ca printre ei se gasesc persoane dispuse sa incerce sa construiasca ceva... un centru rezidential pentru persoane adulte cu dizabilitati de exemplu, pentru a asigura viitorul copilului lor. Este ceea ce eu vreau sa incerc imediat ce ma intorc in Bucuresti... in primul rand pentru fratele meu pe care il iubesc enorm dar si pentru oricare persoana aflata in situatia lui! Si chiar si el e dispus sa ma ajute (si sa nu credeti ca nu are cu ce ;) ).

Eu inteleg ca e mai usor sa alegi calea cea mai usoara si apoi sa gasesti scuze alegerii tale... Stiu ce inseamna sa cresti un copil cu handicap si sa suferi alaturi de el, si cred ca - in ciuda acestor conditii - el vrea sa traiasca (exceptand acele momente de tristete pe care toti le traim, sanatosi sau nu). Si mai cred ca pentru orice problema exista solutii daca esti dispus sa lupti si sa cauti, altele decat a-i refuza propriului copil - asa cum e el (nu e vina lui pana la urma ca e asa) - dreptul la viata.

Dar... e doar parerea mea... (ce-i drept provenita din experienta mea de viata ;) )
Fiecare gandeste diferit si adevarul meu nu este neaparat realitatea pentru toata lumea...
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 11:52
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 11:52:27Intr-o astfel de situatie trebuie sa te DOCUMENTEZI asupra a ceea ce un copil in situatia lui ar prefera, si nu sa te lasi convins(a) numai de parerea generala "decat sa sufere mai bine...". Da, stiu ca nu poti sa-l intrebi direct pe el :( . Dar sunt altii care deja se afla in situatia lui.
Sunt persoane cu dizabilitati mintale care nici macar nu-si dau seama ce se intampla cu ele... sunt in permanenta ca un copil, mereu zambitori si lipsiti de griji. Bineinteles ca se mai intristeaza din cand in cand atunci cand nu poate manca o ciocolata de ex sau cand nu i se permite un anumit lucru. Dar care copil nu trece prin asta? Doar ca la ei copilaria dureaza o viata. Nu spunem noi ca acea parte a vietii e cea mai fericita pt ca e lipsita de griji? In acest caz parintii sunt cei care sufera mai mult si nu ei, copiii!
Sunt persoane cu dizabilitati mintale care realizeaza foarte bine cat sunt de diferiti de ceilalti si isi constientizeaza limitele. Fratele meu este unul dintre acestia (sindrom genetic, si nu numai). E drept ca sufera din cand in cand, caci si-ar dori sa faca atatea! Dar niciodata nu si-ar dori sa moara. De cate ori se simte foarte rau cere sa mearga de urgenta la medic pentru ca sa nu moara. Acum el este adult. Dar oare cati adulti sanatosi nu sufera? Cine se poate declara fericit in adevaratul sens al cuvantului?! Viata ne aduce fiecaruia elemente negative, la unii mai multe la altii mai putine, dupa puterile noastre.
A! parintii mei au luptat muuuuuuuuuult pentru fratele meu. Si acum e capabil sa aiba un loc de munca si sa aiba propriul venit. Cred ca viata copiilor se poate schimba daca parintii nu renunta.
De asememenea, cunosc foarte multe persoane cu handicap fizic dar nici una car si-ar fi dorit sa nu se fi nascut.
Am lucrat in domeniul persoanelor cu handicap aproape 5 ani, stiu despre ce vorbesc.

Mai e si cazul copiilor care pot fi afectati de o boala care sa nu le permita sa traiasca prea mult, pentru care nu exista nici un tratament... dar de ce sa pierdem speranta? Poate intre timp... cine stie?! si cred ca acel copil, daca s-ar naste, ar avea sansa sa se bucure, chiar si pentru putin timp de frumusetea a ceea ce ne inconjoara, de jucarii, de natura, de alti copii... de iubirea parintilor, declipele de neuitat si zambetele pe care le impartasesc impreuna... Stiu, dupa ce vor inceta sa mai existe e mai dureros! Dar doar pentru noi, parintii, nu si pentru ei caci ei inceteaza sa mai simta. Dar oare bucuria lor, chiar si putina, nu merita suferinta noastra? Oare ei nu merita sa fie CINEVA pentru noi, si nu doar un alt copil anonim?

Intr-adevar, un copil cu dizabilitati solicita mai mult efort din partea parintilor, dar eu cred ca unde exista iubire si responsabilitate, exista si resurse pentru a lupta. Eu una NU as avorta. Stiu ca nu exista suficiente servicii (nici nu mai vorbesc de calitatea celor existente) pentru astfel de copii si mai ales pentru adulti DAAAAAAAAR... de ce sa nu incerc sa fac eu primul pas in a face ceva (pentru binele copilului meu in primul rand)? Sunt atatia alti parinti in aceasta situatie... sunt sigura ca printre ei se gasesc persoane dispuse sa incerce sa construiasca ceva... un centru rezidential pentru persoane adulte cu dizabilitati de exemplu, pentru a asigura viitorul copilului lor. Este ceea ce eu vreau sa incerc imediat ce ma intorc in Bucuresti... in primul rand pentru fratele meu pe care il iubesc enorm dar si pentru oricare persoana aflata in situatia lui! Si chiar si el e dispus sa ma ajute (si sa nu credeti ca nu are cu ce ;) ).

Eu inteleg ca e mai usor sa alegi calea cea mai usoara si apoi sa gasesti scuze alegerii tale... Stiu ce inseamna sa cresti un copil cu handicap si sa suferi alaturi de el, si cred ca - in ciuda acestor conditii - el vrea sa traiasca (exceptand acele momente de tristete pe care toti le traim, sanatosi sau nu). Si mai cred ca pentru orice problema exista solutii daca esti dispus sa lupti si sa cauti, altele decat a-i refuza propriului copil - asa cum e el (nu e vina lui pana la urma ca e asa) - dreptul la viata.

Dar... e doar parerea mea... (ce-i drept provenita din experienta mea de viata ;) )
Fiecare gandeste diferit si adevarul meu nu este neaparat realitatea pentru toata lumea...


eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
Anonima_007
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:39
nu stiu ar trebui sa fac un contro amanunti pt a stii daca respectiva malformatie ar putea fii corectata dupa nastere daca nu.... as renunta la el pt ca nu as dori sa imi chinui propriul copil....
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:44
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:46
ia nu va mai agitati atata fara rost!!
fiecare femeie ia decizii pentru ea.
puteti voi sa scrieti cate-n luna si-n stele ca, in momentul in care esti pus in fata unei situatii limita vei reactiona asa cum iti dicteaza inima si constiinta, nu altii de pe forum...
Lucia38
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:51
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 10:51:19ia nu va mai agitati atata fara rost!!
fiecare femeie ia decizii pentru ea.
puteti voi sa scrieti cate-n luna si-n stele ca, in momentul in care esti pus in fata unei situatii limita vei reactiona asa cum iti dicteaza inima si constiinta, nu altii de pe forum...
asa e lucia
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:52
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:46:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional

in urma unui chiuretaj pot aparea serioase dereglari hormonale..si amenoreea!si mai rau poate sa nu mai faca copii!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:52
De la: one_size, la data 2010-01-21 10:52:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:46:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional

in urma unui chiuretaj pot aparea serioase dereglari hormonale..si amenoreea!si mai rau poate sa nu mai faca copii!
astea's fleacuri, mai grav e ce se intampla pe plan emotional mai ales cand o femeie avorteaza spontan si afla cu nu mai poate avea copii
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:58
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:58:24
De la: one_size, la data 2010-01-21 10:52:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:46:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional

in urma unui chiuretaj pot aparea serioase dereglari hormonale..si amenoreea!si mai rau poate sa nu mai faca copii!
astea's fleacuri, mai grav e ce se intampla pe plan emotional mai ales cand o femeie avorteaza spontan si afla cu nu mai poate avea copii

mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:10
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:58:24
De la: one_size, la data 2010-01-21 10:52:46
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:46:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:39:06 eu cred ca ai dreptate...iarta-ma daca ma repet si daca o fac cu atat mai bine,poate ii intra cuiva in cap...de ce sa avortam?pentru a ne fi noua bine?
crezi ca daca o femeie avorteaza ii e mai bine? eu nu cred un avort afecteaza mult sanatatea unei femei daca nu mai mult o afecteaza pe plan emotional

in urma unui chiuretaj pot aparea serioase dereglari hormonale..si amenoreea!si mai rau poate sa nu mai faca copii!
astea's fleacuri, mai grav e ce se intampla pe plan emotional mai ales cand o femeie avorteaza spontan si afla cu nu mai poate avea copii





... fleacuriiiii ... yumalai ... nu te juca cu focul ... iti dau niste mici date ... romania este pe primul loc la avorturi per femeie (depaseste rusia cu foarte mult iar us pe locul 3, retine pe cap de femeie nu ca total) ... romania est pe primul loc la CANCERE cu localizare ginecologica (cu peste 600% fata de media europeana) ... mortalitatea datorata acestora este mai mare decit bolile cardiologice si fumatului la un loc ... poti face legatura intre TRAUMA FIZICA a unui avort, indiferent cum este facut si dezvoltarea in timp a cancerului ? ... avortul este o operatie traumatica asupra corpului ... ''experienta'' ultimilor 30-40 de ani in romania a dus la aceste concluzii ... culmea numai romanii nu le stiu ... ei o tin pe a lor - vreau sa imi traiesc viata, nu ma intereseaza, ...

... stii ca in italia 50% din avorturi au fost facute de romance in ultimii doi ani ? ... in uk vorbim de 25% ? ... la orice virsta, in orice conditii ... se pling, se vaita, dar nu renunta la curvasarie ... romancele cu dorinta lor pentru ''perfectiune'' au rasturnat orice normalitate ... daca afara sintem priviti ca niste PRIMITIVI incapabili de responsabilitate fata de proprii copii, in romania auzi slogane - vai, nu va bagati, am suferit atit cind m-a lasat ''iubitul'', sint prea tinara, prea batrina, mi-e rusine, se supara parintii, nu e frumos sa am copii ... orice penibilitate e buna ca si explicatie ... si lumea tace si inghite ... ca doar nici ei nu sint mai departe ... PINA CIND ? ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:43
Jesus Christ!!!!
Here we go again...
Lucia38
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:46
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:52
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...
Lucia38
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:54
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 10:51:19ia nu va mai agitati atata fara rost!!
fiecare femeie ia decizii pentru ea.
puteti voi sa scrieti cate-n luna si-n stele ca, in momentul in care esti pus in fata unei situatii limita vei reactiona asa cum iti dicteaza inima si constiinta, nu altii de pe forum...





... mentalitate strict romaneasca ... ''o femeie ia decizii pentru ea'' ... cind proprii copii sint confundati cu ratele de la masina, cizmele de firma, aparentele sociale de prost gust ... totul pentru APARENTE ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 11:55
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:54:59
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...





... ... asa crezi ? ... pentru tine inseamna teorie dar topicele astea nu se refera la cei care sint deja convinsi si pesimisti ca nimic nu este sub controlul lor ... sint pentru tineri care nu se mai regasesc in modul asta de gindire ... care nu vor sa fie striviti din tinerete pentru ca iubesc ... daca nu ar fi pesimismul si jignirile unora de o anumita virsta multi tineri nu ar mai orbita confuzi, debusolati si dezamagiti de viata din romania ... relatiile umane puternice si sanatoase incep si se consolideaza prin copii ... nu prin APARENTE ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:05
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:54:59
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...

tocmai de asta ar fi bine daca ne-am abtine sa vorbim din ce citim si din ce ne imaginam!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:06
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:05:36
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:54:59
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:52:49
De la: Lucia38, la data 2010-01-21 11:46:17Jesus Christ!!!!
Here we go again...





... and again, and again, and again ...

e atat de simplu sa teoretizam, incat la un moment dat devine enervant sa citesti aceleasi si aceleasi lucruri...
mai ales ca nimeni nu aplica si in viata reala vreun sfat primit pe forum...





... ... asa crezi ? ... pentru tine inseamna teorie dar topicele astea nu se refera la cei care sint deja convinsi si pesimisti ca nimic nu este sub controlul lor ... sint pentru tineri care nu se mai regasesc in modul asta de gindire ... care nu vor sa fie striviti din tinerete pentru ca iubesc ... daca nu ar fi pesimismul si jignirile unora de o anumita virsta multi tineri nu ar mai orbita confuzi, debusolati si dezamagiti de viata din romania ... relatiile umane puternice si sanatoase incep si se consolideaza prin copii ... nu prin APARENTE ...

aici trebuie sa-ti dau dreptate...
partial...
pentru ca, in ziua de azi, nu multi sunt acei parinti care pe langa hrana si imbracaminte se gandesc ca pruncii lor au nevoie si de o educatie sanatoasa pe care nu numai scoala trebuie sa le-o dea...
e greu sa fii un parinte adevarat in ziua de azi...
Lucia38
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:25
De la: one_size, la data 2010-01-21 11:10:00 mai puisor...tu vorbesti doar din inchipuiri sau din ce citesti!
crede-ma pe cuvant ca stiu exact la ce te referi!
nu de foarte mult timp am trecut printr-un avort spontan...si crede-ma ca in afara traumelor psihice..mai sunt si fizice..cele de care iti spuneam mai sus!
asa ca nu mi-o lua in nume de rau...dar...eu iti povestesc ce se intampla real!

nu vb din inchipuiri ci din punctul meu de vedere, pt mn durerile fiyice nu sutn importante peste ele trecem, in timp uitam ca acum cativa ani ne-a durut ceva, dar o durere sufleteasca persista hai sa iti spun o chestie eu am si uitat ca acum un an eram la un pas de a muri moartea o poti invinge, dar sa readuci o persoana la viata cam greu si imi pare rau pt tn....
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 19:06
De la: marco918, la data 2010-01-21 11:43:43 [
... stii ca in italia 50% din avorturi au fost facute de romance in ultimii doi ani ? ... in uk vorbim de 25% ? ... la orice virsta, in orice conditii ... se pling, se vaita, dar nu renunta la curvasarie ... romancele cu dorinta lor pentru ''perfectiune'' au rasturnat orice normalitate ... daca afara sintem priviti ca niste PRIMITIVI incapabili de responsabilitate fata de proprii copii, in romania auzi slogane - vai, nu va bagati, am suferit atit cind m-a lasat ''iubitul'', sint prea tinara, prea batrina, mi-e rusine, se supara parintii, nu e frumos sa am copii ... orice penibilitate e buna ca si explicatie ... si lumea tace si inghite ... ca doar nici ei nu sint mai departe ... PINA CIND ? ...
statisticile nu ne incalzesc cu nimic pana cand??? pana la sfarsitul lumii soo fiecare vede lucrurile cum vrea, nu pot sa dau cuiva in cap sa ii zic ca trebuie sa infrunte gura lumii, sa comunice, sa isi apere copilul, sa puna mana la munca pt el ca sa ii ofere ceva... ce poate fii mai frumos decat o mama care ii ofera caldura sufleteasca si isi apara copilul si il hraneste.... insa real situatia sta altfel....C'est la vie
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gimnastica pentru gravidute 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 01:52
Avort in cazul in care.... 60 De la: otylika 15 Februarie 2010 15:28
TEST DE SARCINA FALS NEGATIV ? 5 De la: _oktober_ 8 Martie 2010 16:56
e posibil sa fiu insarcinata? 15 De la: kudika047783 7 Iulie 2009 09:42
Pot fi ? 11 De la: MONSENIORUL 2 Ianuarie 2012 20:35