Setari Cookie-uri

CITATELE MELE! ( filosofeala)

Mi-ar placea sa scriem citate care ne plac, in care ne regasim, si sa le comentam!! enjoy!


"Doreste-ti totul si nu vei avea nimic, Nu-ti dori nimic si vei intelege secretele lumii"

demult timp imi sta asta "p creier" :) si uneori, cand nu-mi doresc nimic, chiar gasesc raspunsuri inteligente la unele intrebari pe care mi le-am pus. voi ce parere aveti?:D
morticia_adams
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:40
“Fiecare om pe care îl întâlnesc în drumul meu îmi este superior prin ceva. De aceea încerc sã învãþ câte ceva pe lângã fiecare.”

Asta e unul din preferatele mele...ma bucur ca ai luat initiativa si ai deschis topicul
Dar hai sa instituim un fel de regula: ficare sa scrie cate un citat drept raspuns la citatul de dinaintea lui, ok?
ablazancadar
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:49
De la: joana_rise, la data 2009-01-11 23:40:13Mi-ar placea sa scriem citate care ne plac, in care ne regasim, si sa le comentam!! enjoy!


"Doreste-ti totul si nu vei avea nimic, Nu-ti dori nimic si vei intelege secretele lumii"

demult timp imi sta asta "p creier" :) si uneori, cand nu-mi doresc nimic, chiar gasesc raspunsuri inteligente la unele intrebari pe care mi le-am pus. voi ce parere aveti?:D


Asa e,cand cauti raspunsuri pe nerasuflate nu le gasesti,parca se ascund de tine :) In celalalt caz,cand nu te concentrezi asupra lor..parca vin singure la tine :)oare o fi vreun semn ca nu e treaba noastra sa investigam viata...? :(
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 11:09
Am eu unul super...e replica unuia din personajele lui Mihai Sebastian,din "Accidentul",personajul fiind feminin-Nora.Aceasta,aflata dupa o situatie neplacuta, afirma:"Viata incepe mereu...!"
Looloo
Postat pe 7 Februarie 2009 11:09
asta e motto-ul meu zilele astea:

"a avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta"

merge in toate ocaziile la toate tinutele si nu se demodeaza niciodata.
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Februarie 2009 11:14
"Crestinii n-au inteles nici acum ca Dumnezeu este mai departe de oameni decat oamenii de el. Imi inchipui un Dumnezeu plictisit pana dincolo de margini de acesti oameni care nu stiu decat sa ceara, un Dumnezeu exasperat de trivialitatea creatiei sale, un dezgust de pamant si de cer. Si-mi inchipui un Dumnezeu avantandu-se in neant, ca Iisus de pe cruce..." Emil Cioran

Oare asa sa fie..? Oare sa regrete D-zeu ca ne-a creat,datorita faptului ca rautatea fiintei umane este mai sus de orice bariere...? Oare sa fie exasperat de creatia Lui care doar cere,cere si iar cere..,nestiind sa faca nimic altceva decat sa ceara...si sa se roage doar atunci cand vrea ceva...Oare ca vrea sa dispara,sa se avante in neant si sa ne lase de izbeliste..?Oare nu S-a saturat si El de tot ce vede printre oameni,pe Pamant...?
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 11:15
De la: simodela, la data 2009-02-07 11:09:31 Am eu unul super...e replica unuia din personajele lui Mihai Sebastian,din "Accidentul",personajul fiind feminin-Nora.Aceasta,aflata dupa o situatie neplacuta, afirma:"Viata incepe mereu...!"


Dupa orice greutate....apare iar soarele si "Viata incepe mereu!" :) Dupa fiecare greutate se pune punct,se termina un capitol si vine un nou inceput.E un gand optimist dupa care ar trebui sa ne ghidam mai des....ar trebui ...
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 11:17
De la: liza24_84, la data 2009-02-07 11:15:33"Crestinii n-au inteles nici acum ca Dumnezeu este mai departe de oameni decat oamenii de el. Imi inchipui un Dumnezeu plictisit pana dincolo de margini de acesti oameni care nu stiu decat sa ceara, un Dumnezeu exasperat de trivialitatea creatiei sale, un dezgust de pamant si de cer. Si-mi inchipui un Dumnezeu avantandu-se in neant, ca Iisus de pe cruce..." Emil Cioran

Oare asa sa fie..?

Da, C a vorbit domol, ca mine in momentele 'bune' ...he he.
Ceea ce se apropie de "Dumenezeu a murit ! " a lui N. Cu toate ca ultima e totusi un paradox, ca sa moara, ar fi trebuit sa traiasca...deci....


(Daca citim toata fraza lui N, sensul e departe de citatul in sine...)

Postat pe 7 Februarie 2009 11:31
De la: Roco, la data 2009-02-07 11:31:53
De la: liza24_84, la data 2009-02-07 11:15:33"Crestinii n-au inteles nici acum ca Dumnezeu este mai departe de oameni decat oamenii de el. Imi inchipui un Dumnezeu plictisit pana dincolo de margini de acesti oameni care nu stiu decat sa ceara, un Dumnezeu exasperat de trivialitatea creatiei sale, un dezgust de pamant si de cer. Si-mi inchipui un Dumnezeu avantandu-se in neant, ca Iisus de pe cruce..." Emil Cioran

Oare asa sa fie..?

Da, C a vorbit domol, ca mine in momentele 'bune' ...he he.
Ceea ce se apropie de "Dumenezeu a murit ! " a lui N. Cu toate ca ultima e totusi un paradox, ca sa moara, ar fi trebuit sa traiasca...deci....


(Daca citim toata fraza lui N, sensul e departe de citatul in sine...)


O sa citesc .... :)
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 11:33
cred ca trb sa incep cu asta:

" NU TE AGITA ATAT, LUCRURILE BUNE SE INTAMPLA CAND TE ASTEPTI MAI PUTIN "
(gabriel garcia marquez desigur )
morticia_adams
Postat pe 7 Februarie 2009 23:06
Ionica scumpa(daca imi permiti sa te alint) o ff buna prietena se numeste asa, dar din pacate nu ne vedem prea des....
Frumos citat ai pus, ca noi oamenii prea ne grabim sa le facem pe toate de-o data....dar nu prea ne iese..ca stii tu '' graba strica treaba''.
Ar fii bine daca am lua lucrurile asa cum vin ele , sa nu le impingem noi cu viteza luminii;)
meekk
Postat pe 7 Februarie 2009 23:38
stai linistita, si mama imi spune asa uneori,. imi place!
mi-a zis 1 data acum un an cineva sa "las lucrurile sa vina de la sine" ... nu prea intelegeam ce vrea sa spuna.
acum inteleg, am inceput sa pun in practica...putin cate putin...voi reusi !! :)
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 00:06
Ionica esti o scumpa, vad ca n-ai somn
Esti o dulcica mica!
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 00:18


multumesc, dar dc sunt dulce?
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 00:22
Cand ai spus...aa..no prbl si mama imi spune asa, ai fost degajata si nostima de aceea ti-am spus dulcica
Cu ce te delectezi ce cartulii citesti?
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 00:31
pai...acum o sa fiu si mai dulcica...:)) dar asta e ... nu am prea citit
in ultima vreme am facut o pasiune pt a ma "informa" ... am inceput sa citesc chestii cu legea atractiei, atra de a da voie ( am o problema cu asta, nu las lucrurile sa se intample uneori) sa ascult seminarii de genul; apoi" Jurnalul Convertirii" daca ai auzit de el. .... cam complicata viata asta ! nu ?
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 00:38
fetelor..ce bine ca nu sunt singura fara somn pe aici........

ma tog, eu nu ca nu as avea somn, dar am examen dimineata.......si acusi ma apuc de invatat.....
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 00:43
Ionica eu stiu de unul dar e o prelegere ortodoxa.E aceeasi cu ce citestii si tu sau ne-am pierdut amandoua in stiinta?
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 00:46
succes diana!
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 00:47
De la: liza24_84, la data 2009-02-07 11:15:33"Crestinii n-au inteles nici acum ca Dumnezeu este mai departe de oameni decat oamenii de el. Imi inchipui un Dumnezeu plictisit pana dincolo de margini de acesti oameni care nu stiu decat sa ceara, un Dumnezeu exasperat de trivialitatea creatiei sale, un dezgust de pamant si de cer. Si-mi inchipui un Dumnezeu avantandu-se in neant, ca Iisus de pe cruce..." Emil Cioran

Oare asa sa fie..? Oare sa regrete D-zeu ca ne-a creat,datorita faptului ca rautatea fiintei umane este mai sus de orice bariere...? Oare sa fie exasperat de creatia Lui care doar cere,cere si iar cere..,nestiind sa faca nimic altceva decat sa ceara...si sa se roage doar atunci cand vrea ceva...Oare ca vrea sa dispara,sa se avante in neant si sa ne lase de izbeliste..?Oare nu S-a saturat si El de tot ce vede printre oameni,pe Pamant...? ............DUMNEZEU ESTE IUBIRE ,IUBIREA AGAPE ...O IUBIRE PERFECTA NECONDITIONATA EL A FACUT SACRIFICIUL SUPREM DIN DRAGOSTE..,crezi ca nu cunoaste slabiciunile noastre ,tentatiile noastre , a devenit uman tocmai ca sa treaca prin aceleasi faze prin care trecem si noi ...dar a putut sa biruiasca deoarece era DUMNRZEU...ce a fost oare an capul lui CIORANcadd a cugetat an felul asta ...cred ca o furie ampotriva umanitatii egoiste dar ni se antampla la fiecare...
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 00:54
Mersi erikahd....m-ai luminat, da..cred ca despre aceasta vorbea ioana_rise
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 00:56
aaaa?
eu n am zis nimic d Dumnezeu ...
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 01:01
Sau poate Danion Vasille......ioana_rise....
Eu l-am citit intamplator , o prietena mi l-a recomandat
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 01:02
De la: joana_rise, la data 2009-02-08 00:47:38succes diana!



mersic
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 01:04
Doreste-ti totul si nu vei avea nimic, Nu-ti dori nimic si vei intelege secretele lumii"
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 01:06
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:02:19Sau poate Danion Vasille......ioana_rise....
Eu l-am citit intamplator , o prietena mi l-a recomandat
....nu e nimic de criticat ..e felul de gandire a ..cuiva..asta nu anseamna ca are si dreptate...e o ...opinie..dar acolo am gasito
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 01:06
David Brink

" un om de succes este acela care construieste o baza solida cu caramizile pe care altii le arunca in el"
Aladiah
Postat pe 8 Februarie 2009 01:09
si ca sa fiu on topic.........vreau sa readuc aminte tuturor de pe acest forum ca.....

-doar prostii vor fi plini de convingeri.....inteleptii vor avea mereu indoieli.......
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 01:10
E periculos sã iubeºti! Iubirea e ca un drog. La început ai senzaþia de euforie, de abandon total. Apoi, a doua zi, vrei mai mult, încã nu e un viciu, dar îþi place senzaþia ºi îþi închipui cã o poþi þine sub control. Te gândeºti la persoana iubitã vreme de douã minute ºi uiþi de ea vreme de trei ore. În scurt timp însã, te obiºnuieºti cu acea persoanã ºi începi sã fii complet dependent de ea. Acum te gândeºti la ea trei ore ºi o uiþi douã minute. Dacã ea nu e lângã tine, încerci aceeaºi senzaþie ca ºi drogaþii când nu îºi obþin drogul. În acel moment, aºa cum drogaþi furã ºi se înjosesc ca sã facã rost de ceea ce le trebuie, ºi tu eºti dispus sã faci orice pentru dragoste!
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 01:10
Diana ....multa, multa bafta si sper ca ceea ce ai invatat ma bine sa fie subiectul examenului
Am trecut si eu prin multe nopti albe...long long ago...in anii studentiei
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 01:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM ATI AFLAT DE KUDIKA? 44 De la: angelo_micnegrusiurat 24 Octombrie 2009 19:42
imi doresc sa mor 80 De la: gugulina74 27 August 2013 20:35
Ati participa la cursuri de gatit? 21 De la: kudika111173 4 August 2010 11:36
Rromii 10 De la: dianawWw 9 Noiembrie 2009 10:13
new 6 De la: vali_pc2007 1 Ianuarie 2010 17:24