Setari Cookie-uri

CITATELE MELE! ( filosofeala)

De la: _diana_, la data 2009-02-08 01:10:40si ca sa fiu on topic.........vreau sa readuc aminte tuturor de pe acest forum ca.....

-doar prostii vor fi plini de convingeri.....inteleptii vor avea mereu indoieli.......



stii ceva?
eu chiar ma gandeam de acum sa fiu ASCULTATOARE.
adica, cand prietenii mei mai mari imi zic ceva, sa incerc sa fac cum zic ei! ...si sa-i cred pe cuvant cand spun ceva. :) pt ca pana acuma trb sa invat din propriile greseli (normal ca iesea cum ziceau ei ) ...dar de acuma cand mai am dubii ... am sa fiu ascultatoare.
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 01:13
Ioana_rise , daca e o iubire obsesiva ...cu prea multa adrenalina si tumultoasa...atunci sigur e ca in descrierea ta.
Dar daca e o iubire sanatoasa,care iti ofera liniste, siguranta si stare de bine,atunci e ceva Dumnezeiesc ...binecuvantat.
Sa speram ca toata lumea sa intalneasca acea persoana care-i ofera o iubire sanatoasa...
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 01:17
De la: joana_rise, la data 2009-02-08 01:10:47E periculos sã iubeºti! Iubirea e ca un drog. La început ai senzaþia de euforie, de abandon total. Apoi, a doua zi, vrei mai mult, încã nu e un viciu, dar îþi place senzaþia ºi îþi închipui cã o poþi þine sub control. Te gândeºti la persoana iubitã vreme de douã minute ºi uiþi de ea vreme de trei ore. În scurt timp însã, te obiºnuieºti cu acea persoanã ºi începi sã fii complet dependent de ea. Acum te gândeºti la ea trei ore ºi o uiþi douã minute. Dacã ea nu e lângã tine, încerci aceeaºi senzaþie ca ºi drogaþii când nu îºi obþin drogul. În acel moment, aºa cum drogaþi furã ºi se înjosesc ca sã facã rost de ceea ce le trebuie, ºi tu eºti dispus sã faci orice pentru dragoste!.......adevarat... am experimentato si eu ...//AN DRAGOSTE NU EXISTA MANDRIE //
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 01:18
De la: joana_rise, la data 2009-02-08 01:13:50
De la: _diana_, la data 2009-02-08 01:10:40si ca sa fiu on topic.........vreau sa readuc aminte tuturor de pe acest forum ca.....

-doar prostii vor fi plini de convingeri.....inteleptii vor avea mereu indoieli.......



stii ceva?
eu chiar ma gandeam de acum sa fiu ASCULTATOARE.
adica, cand prietenii mei mai mari imi zic ceva, sa incerc sa fac cum zic ei! ...si sa-i cred pe cuvant cand spun ceva. :) pt ca pana acuma trb sa invat din propriile greseli (normal ca iesea cum ziceau ei ) ...dar de acuma cand mai am dubii ... am sa fiu ascultatoare.



depinde..........de situatie.....niciodata sa nu scapi din vedere ca ceea ce se aplica la 3 oameni poate sa nu se aplice la al 4-lea.....
adica ceea ce e bine pentru ei ca persoane, tie s-ar putea sa nu-ti fie.......

oamenii care dau sfaturi pot fi cei mai buni sfatuitori sau cei mai rai.......trebuie sa-i intrebi pe cei care inainte sa-si spuna parerea gandesc situatia prin prisma persoanei tale.....

eu nu am incredere in sfaturile oamenilor care nu se pot pune in locul meu......pentru ca ceea ce il face pe el fericit nu ma face pe mine.....pana la urma tot mai mult inveti din greselile tale decat din a altora.......
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 01:21
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:17:58Ioana_rise , daca e o iubire obsesiva ...cu prea multa adrenalina si tumultoasa...atunci sigur e ca in descrierea ta.
Dar daca e o iubire sanatoasa,care iti ofera liniste, siguranta si stare de bine,atunci e ceva Dumnezeiesc ...binecuvantat.
Sa speram ca toata lumea sa intalneasca acea persoana care-i ofera o iubire sanatoasa...
.....TU AI ANTALNITO SI E ASA CUM ZICI?..CUM SA FAC SA AM SI EU PARTE DE ASA IUBIRE...MA POTI INITIA?
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 01:22
erikahd....esti o scumpa...sa stii ca am avut-o si a fost frumos , placut , parca era raiul pe pamant
Nu s-a finalizat , dar capul sus ,incredere si credinta , pt ca viat.a merge mai departe.
Cheia catre o iubire sanatoasa este cred eu sa te iubesti pe tine mult...pt ca daca tu iti doresti binele sigur si altii ti-l vor dori.
Ai incredere in tine si fii optimista !
meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 01:30
De la: erikahd2008, la data 2009-02-08 01:22:34
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:17:58Ioana_rise , daca e o iubire obsesiva ...cu prea multa adrenalina si tumultoasa...atunci sigur e ca in descrierea ta.
Dar daca e o iubire sanatoasa,care iti ofera liniste, siguranta si stare de bine,atunci e ceva Dumnezeiesc ...binecuvantat.
Sa speram ca toata lumea sa intalneasca acea persoana care-i ofera o iubire sanatoasa...
.....TU AI ANTALNITO SI E ASA CUM ZICI?..CUM SA FAC SA AM SI EU PARTE DE ASA IUBIRE...MA POTI INITIA?



eu am intalnit-o..........

e iubirea care te face super OM din toate punctele de vedere........
cand esti cu adevarat fericit nu poti fi rautacios, nu poti fi decat, bun, cald, senin, generos......radiezi.....
ai atata energie incat nimic nu ti se pare greu
ti se pare ca ai atata putere sa muti muntii din loc....
razi fara un motiv aparent
simti echilibru, armonie........
simti siguranta........
e iubirea in care nu e loc de banuieli si neincredere.......
e mai presus de ratiune.......
e impacare cu tine, cu lumea, cu oamenii, cu natura........
daca o pastrezi, te face fericit o viata..........dupa ce o lasi sa plece o regreti pentru totdeaua........

_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 01:37
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:30:24erikahd....esti o scumpa...sa stii ca am avut-o si a fost frumos , placut , parca era raiul pe pamant
Nu s-a finalizat , dar capul sus ,incredere si credinta , pt ca viat.a merge mai departe.
Cheia catre o iubire sanatoasa este cred eu sa te iubesti pe tine mult...pt ca daca tu iti doresti binele sigur si altii ti-l vor dori.
Ai incredere in tine si fii optimista !
.......ACUM CHIAR CA TE CRED....DAR CU OPTIMISMUL ,STAU MAI PROST..azi iam spus unui prieten de pe aici...ca mia fost dor de el...si a interpretat aiurea ,mia spus:cum sati fie dor daca nu ma cunosti?..ami era doar dor de o conversatie .....pai cu asa prieteni cum sa nuti pierzi optimismul?
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 01:39
De la: erikahd2008, la data 2009-02-08 01:39:38
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:30:24erikahd....esti o scumpa...sa stii ca am avut-o si a fost frumos , placut , parca era raiul pe pamant
Nu s-a finalizat , dar capul sus ,incredere si credinta , pt ca viat.a merge mai departe.
Cheia catre o iubire sanatoasa este cred eu sa te iubesti pe tine mult...pt ca daca tu iti doresti binele sigur si altii ti-l vor dori.
Ai incredere in tine si fii optimista !
.......ACUM CHIAR CA TE CRED....DAR CU OPTIMISMUL ,STAU MAI PROST..azi iam spus unui prieten de pe aici...ca mia fost dor de el...si a interpretat aiurea ,mia spus:cum sati fie dor daca nu ma cunosti?..ami era doar dor de o conversatie .....pai cu asa prieteni cum sa nuti pierzi optimismul?



acela nu este un prieten
in plus, unor barbati li se pare ciudat sa li se spuna ,,mi-a fost dor de tine'' in conditiile in care nu sunt implicati in vreo relatie

Postat pe 8 Februarie 2009 01:43
"Ce-i un artist? Un om care ºtie tot - fãrã sã-ºi dea seama. Un filozof? Un om care-ºi dã seama, dar nu ºtie nimic.(emil cioran)...mie imi place cioran...:Iubirea este cea mai înaltã fericire la care poate ajunge omul, cãci numai prin ea cunoaºte cã el e mai mult decât el însuºi, cã e una cu totul.:.......
"Dragostea indelung rabdã; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieºte, nu se laudã, nu se trufeºte. Dragostea nu se poartã cu necuviinþã, nu cautã ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeºte rãul. Nu se bucurã de nedreptate, ci se bucurã de adevãr. Toate le suferã, toate le crede, toate le nãdãjduieºte, toate le rabdã. Dragostea nu cade niciodatã "
...bun subiectul...imi place mult ...cind vad.. ca mai exista oameni care pot vb de lucruri frumoase, lucruri care multi le uita sau...multi nu stiu de ele

in dragoste ma regasesc eu.......sunt implinita...si dragostea invinge mereu....cititi cioran si va regasiti in multe citate
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 01:44
De la: _diana_, la data 2009-02-08 01:37:30
De la: erikahd2008, la data 2009-02-08 01:22:34
De la: meekk, la data 2009-02-08 01:17:58Ioana_rise , daca e o iubire obsesiva ...cu prea multa adrenalina si tumultoasa...atunci sigur e ca in descrierea ta.
Dar daca e o iubire sanatoasa,care iti ofera liniste, siguranta si stare de bine,atunci e ceva Dumnezeiesc ...binecuvantat.
Sa speram ca toata lumea sa intalneasca acea persoana care-i ofera o iubire sanatoasa...
.....TU AI ANTALNITO SI E ASA CUM ZICI?..CUM SA FAC SA AM SI EU PARTE DE ASA IUBIRE...MA POTI INITIA?



eu am intalnit-o..........

e iubirea care te face super OM din toate punctele de vedere........
cand esti cu adevarat fericit nu poti fi rautacios, nu poti fi decat, bun, cald, senin, generos......radiezi.....
ai atata energie incat nimic nu ti se pare greu
ti se pare ca ai atata putere sa muti muntii din loc....
razi fara un motiv aparent//////////////////DIANA...tu ai scris asa frumos ..dar tocmai acolo se pune un semn de antrebare la ratiune ..cum poti sa renunti la ratiune cand ai avut mai multe esecuri?
simti echilibru, armonie........
simti siguranta........
e iubirea in care nu e loc de banuieli si neincredere.......
e mai presus de ratiune.......
e impacare cu tine, cu lumea, cu oamenii, cu natura........
daca o pastrezi, te face fericit o viata..........dupa ce o lasi sa plece o regreti pentru totdeaua........

erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 01:48
prima mea iubire a fost un dezastru...nu mai credeam ca voi gasi o alta...insa......cu rabdare...am sperat ca intr-o zi sa fie altfel...si crede-ma ca rabdarea si asteptarea a meritat...si dragostea adevarata si unica am gasit-o....nu am pierdut-o pina acum...si sunt sigura ca dupa atita timp...nu o voi pierde niciodata....viata este frumoasa daca stim sa o traim...sa ne-o facem mai frumoasa si buna...totul depinde de noi....nu de stresul si greutatile din jur...de iubirea ce o purtam si de puterea noastra de a fi mai buni...bafta tuturor la o viata plina de iubire
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 01:58
diana ma bucur ca esti printre persoanele care traiesc cele mai frumoase clipe a
vietii..:iubirea" ....pina acum este singurul toping care imi place si in care ma regasesc alaturi de oameni care stiu ce inseamna viata...
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 02:02
De la: mikela_my, la data 2009-02-08 01:44:31"Ce-i un artist? Un om care ºtie tot - fãrã sã-ºi dea seama. Un filozof? Un om care-ºi dã seama, dar nu ºtie nimic.(emil cioran)...mie imi place cioran...:Iubirea este cea mai înaltã fericire la care poate ajunge omul, cãci numai prin ea cunoaºte cã el e mai mult decât el însuºi, cã e una cu totul.:.......
"Dragostea indelung rabdã; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieºte, nu se laudã, nu se trufeºte. Dragostea nu se poartã cu necuviinþã, nu cautã ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeºte rãul. Nu se bucurã de nedreptate, ci se bucurã de adevãr. Toate le suferã, toate le crede, toate le nãdãjduieºte, toate le rabdã. Dragostea nu cade niciodatã "
...bun subiectul...imi place mult ...cind vad.. ca mai exista oameni care pot vb de lucruri frumoase, lucruri care multi le uita sau...multi nu stiu de ele

in dragoste ma regasesc eu.......sunt implinita...si dragostea invinge mereu....cititi cioran si va regasiti in multe citate
......................team prins ........ai citat din biblie .este adevarat ca asa e DRAGOSTEA...cine are DS ...poate sa iubeasca an felul acesta ...dar pana acolo mai e drum lung..................oricum apreciez...
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 02:03
Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. - Paulo Coelho

Postat pe 8 Februarie 2009 02:04
din pacate nu este din biblie....gresit....citeste emil cioran.....sunt citate de dragoste scrise de el...din pacate nu am biblie... ...da citate emil cioran dragoste si gasesti acolo multe...eu am carti....
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 02:10
De la: mikela_my, la data 2009-02-08 02:02:25diana ma bucur ca esti printre persoanele care traieste cea mai frumoasa clipa avietii..:iubirea" ....pina acum este singurul toping care imi place si in care ma regasesc alaturi de oameni care stiu ce inseamna viata...



mi-ar placea sa o traiesc si acum..........din pacate nu am inteles la timp ce inseamna acel om pentru mine...... am fost prea plina de mine si am crezut ca eu sunt asa.......si abia dupa ce am plecat de langa el am inteles ca eram asa datorita iubirii si atentiei lui......... dupa 4 ani inca mai sper sa mai intalnesc un om langa care sa simt la fel.....sa-l iubesc pentru ceea ce sunt eu cand e langa mine.......
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 02:11
daca ai incredere in tine si in ceea ce simti tu...ai sa gasesti cu siguranta...spera si ai rabdare....fiecare om are jumatatea lui...unii o gasesc mai repede unii mai tirziu....eu am gasit-o la 26 ani...dupa multe lacrimi si suferinte care nu au meritat....insa fiecare lacrima a mea acum este fericire...si pt fiecare lacrima varsata dumnezeu l-a pedepsit pe respectivul...si nu e fericit...eu cred ca undeva sus...dumnezeu exista si ne da la fiecare dupa suflet....nu ma laud dar sunt un om bun si am meritat dragostea de o am acum... acum am 32 ani un sot bun...el imi este si prieten si iubit..si parinte...este minunat...si iubesc mai mult cum am iubit inaine... ...si...ma simt ca la 23...
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 02:18
va pup somn usor..eu ma retrag si vb maine.... imi este somnic.... aveti grija de voi... pupici
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 02:29
De la: mikela_my, la data 2009-02-08 02:18:48daca ai incredere in tine si in ceea ce simti tu...ai sa gasesti cu siguranta...spera si ai rabdare....fiecare om are jumatatea lui...unii o gasesc mai repede unii mai tirziu....eu am gasit-o la 26 ani...dupa multe lacrimi si suferinte care nu au meritat....insa fiecare lacrima a mea acum este fericire...si pt fiecare lacrima varsata dumnezeu l-a pedepsit pe respectivul...si nu e fericit...eu cred ca undeva sus...dumnezeu exista si ne da la fiecare dupa suflet....nu ma laud dar sunt un om bun si am meritat dragostea de o am acum... acum am 32 ani un sot bun...el imi este si prieten si iubit..si parinte...este minunat...si iubesc mai mult cum am iubit inaine... ...si...ma simt ca la 23...
...tiam vazut profilul sunteti frumosi amandoi ...sper ca si el te iubeste ca tu...vad ca esti pana peste urechi.....
erikahd2008
Postat pe 8 Februarie 2009 02:32
da ne iubim enorm...si mereu ma gindesc ce norocoasa sunt...am fost acu 2 sap in spital..si venea de 2 ori pe zi la mine...ma suna mereu...si avea grija de mine..suntem de 6 ani impreuna si crede-ma ca in fiecare zi ne iubim mai mult...dores ca toate fetele din lume sa aiba un barbat bun,sufletist,grijuliu si iubitor ca al meu...bafta si tie esti draguta si sa dea domnul sa fi iubita...va pup vb maine ca morrrrrrrrr de somnnnnn
mikela_my
Postat pe 8 Februarie 2009 02:40
Ceau fetele....o cafeluta buna , o sorbesc aici cu capul in pc......sa uit ca mereu am avut numai si numai ingrijorari.......tocmai am primit un sms de la sora-mea...doamne...nu mai stiu ce sa fac...
Dar am incredere in Dumnezeu ca el nu ne lasa...
Si mai sper ca asa cum am trecut peste toate...pana la aceasta varsta sigur le voi trece si deacum inainte.
asa cum spune....'' Seneca
"Nu indraznim nu pentru ca lucrurile sunt dificile, ci pentru ca nu indraznim lucrurile sunt dificile"

meekk
Postat pe 8 Februarie 2009 13:20
De la: joana_rise, la data 2009-01-11 23:40:13Mi-ar placea sa scriem citate care ne plac, in care ne regasim, si sa le comentam!! enjoy!


"Doreste-ti totul si nu vei avea nimic, Nu-ti dori nimic si vei intelege secretele lumii"

demult timp imi sta asta "p creier" :) si uneori, cand nu-mi doresc nimic, chiar gasesc raspunsuri inteligente la unele intrebari pe care mi le-am pus. voi ce parere aveti?:D


Este vorba despre un alt nivel de gandire sau patrundere intr-o alta dimensiune pe care multi dintre noi. adica mai toti nu reusim sa o patrundem sau sa o intelegem . De ce??? Pentru ca nu stiu cati dintre noi vor sa-si piarda vremea cu studierea si intelegerea acestor lucruri !!!
castellocostellini
Postat pe 8 Februarie 2009 15:33
Pot sa-ti spun Nelutza ?
(mie imi place mult cum suna in expresia " Nelutzo fa, ai pus-o de mamaliga ! " si cred ca ti se potriveste)

Postat pe 8 Februarie 2009 16:28
Descopera pacea sufleteasca,ca sa poti accepta lucrurile care nu pot fi schimbate ,FORTA,ca sa poti schimba ceea ce poate fi schimbat,INTELEPCIUNE,ca sa-ti dai seama care este diferenta dintre cele doua categorii.
crazy_woamen
Postat pe 8 Februarie 2009 16:29
"asta nu este o repetitie pentru ce va urma. asta este chiar viata. nu o rata!"
am citit asta undeva in engleza(suna mai bine )
Lydz
Postat pe 9 Februarie 2009 01:17
De la: Roco, la data 2009-02-08 16:28:12Pot sa-ti spun Nelutza ?
(mie imi place mult cum suna in expresia " Nelutzo fa, ai pus-o de mamaliga ! " si cred ca ti se potriveste)



A trebuie sa strici topicul

Postat pe 9 Februarie 2009 01:19
Roco cu asta se ocupa :)) are o prb cu mine
morticia_adams
Postat pe 9 Februarie 2009 01:29
De la: castellocostellini, la data 2009-02-08 15:33:26
De la: joana_rise, la data 2009-01-11 23:40:13Mi-ar placea sa scriem citate care ne plac, in care ne regasim, si sa le comentam!! enjoy!


"Doreste-ti totul si nu vei avea nimic, Nu-ti dori nimic si vei intelege secretele lumii"

demult timp imi sta asta "p creier" :) si uneori, cand nu-mi doresc nimic, chiar gasesc raspunsuri inteligente la unele intrebari pe care mi le-am pus. voi ce parere aveti?:D


Este vorba despre un alt nivel de gandire sau patrundere intr-o alta dimensiune pe care multi dintre noi. adica mai toti nu reusim sa o patrundem sau sa o intelegem . De ce??? Pentru ca nu stiu cati dintre noi vor sa-si piarda vremea cu studierea si intelegerea acestor lucruri !!!


mercicca m ai luminat...esti o comoara!
morticia_adams
Postat pe 9 Februarie 2009 01:41
Dacã plângi pentru cã soarele a dispãrut din viaþa ta, lacrimile te vor împiedica sã vezi stelele.
Rabindranath Tagore

Cred ca e deja a treia oara cand postez acest citat pe kudika ....de ce m-am blocat pe acest citat ?
Pentru ca indiferent ca ai o problema in dragoste sau ai picat examenul la facultate este bine venit oricand acest citat.

Poate ca la prima vedere pentru unii nu semnifica nimic , daca-l intelegi insa iti dai seama ca este exact ceea ce ai nevoie atunci cand ai senzatia ca ,,ceva'' nu este in ordine.
iris_4_ever
Postat pe 9 Februarie 2009 02:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre prezicãtori. 29 De la: kudika_980200 25 Mai 2015 23:27
Intrebare 1 De la: anutzzaa 30 Ianuarie 2011 22:46
eu am 20 de ani si el 48 !!!!! 40 De la: one_size 14 Decembrie 2009 12:54
Vand Leg Magic 1 De la: kudika096257 15 Ianuarie 2010 13:51
DOAR PENTRU IUBIS 22 De la: yumalai 10 Mai 2009 07:14