Setari Cookie-uri

Mi-e dor de lucruri marunte

De la: dana_mv, la data 2009-01-29 18:48:02mi-e dor sa simt ca traiesc.


La fel imi doream si eu, nu mai simteam nimic pt cel de langa mine, parintii se certau foarte des. Si uite ca a aparut un el, care ma face sa radiez! si sa imi doresc sa vina iar MAINE ca se il cunosc mai bine...Cu totii trecem prin momente grele, triste in care ne spunem "oare asa o sa fie toata viata?".Cred ca D-zeu ne da putere suficienta sa depasim momentele grele.
Si revenind la subiectul principal imi e dor de copilarie cand cea mai mare povara era sa mergem la scoala, nu stiam de grija banilor, de iubiti...nu realizam foarte multe probleme pe care mama le zicea...eram COPIL INOCENT.Si inca mai vreau sa ma duca ai mei la circ, sa ma bucur cand apare clovnul, cand imi e frica sa ma ia tata in brate sau in spate :) sa fac vreo boacana si sa zica...E MICA SI EA!Sa ma duc la bunici sa ma arunc in fan :) sa mananc mere nespalate....Imi doresc ca atunci cand voi avea copii sa aibe si ei parte de o copilarie ca a mea...nu invadata de lumea virtuala.... O zi buna tuturor!
adutzagirl
Postat pe 20 Februarie 2009 09:16
mi-e dor de mine, cea de dinainte ... Vesela, naiva, iubitoare, fara pic de rautate, plina de viata ..... dar cu aripile intinse .... Si mai slaba
karos
Postat pe 4 Martie 2009 12:43
Mi-e dor de parintii mei...de sentimentul de siguranta pe care mi-l dadeau ca si cum nimic rau nu putea sa mi se intample vreodata...mi-e dor de sarbatorile din copilarie si adolescenta pe care stiau sa le faca speciale si care acum au devenit...banale...
ocs
Postat pe 4 Martie 2009 12:52
De la: karos, la data 2009-03-04 12:43:27mi-e dor de mine, cea de dinainte ... Vesela, naiva, iubitoare, fara pic de rautate, plina de viata ..... dar cu aripile intinse .... Si mai slaba


adevar graiesti Karos ...cand eram copila naiva care avea 1000 de vise cu gandul sa mi le implinesc pe toate...fluturasi in stomac cand m-a tinut prima data de mana...o gramada de prieteni si multa distractie in mult asteptatul weekend dupa o lunga saptamana la scoala...plina de viata inr-adevar..
Buttefflypink
Postat pe 4 Martie 2009 13:26
mi-e dor de Romania si de cei dragi de acolo ,mi-e dor de foarte multe lucruri...
ETE_EU
Postat pe 4 Martie 2009 13:31
Da , poate ca o sa radatzi de mine insa mi-e dor de Felix, motanul pe care l-am crescut vreme de 8 ani si apoi......a disparut. Era un membru al familiei noastre ca un fratzior mai mic.
rox_rbz
Postat pe 6 Martie 2009 23:56
Hop si eu ...
Mi-e dor sa impodobesc bradul si casa fara sa ma gandesc "Fir-ar sa fie, va trebui sa adun toate astea peste ceva vreme!", mi-e dor sa ma bucur ca ninge fara sa ma gandesc "Fir-ar sa fie, iar o sa fie alunecus pe jos si o suta de mii de accidente!", mi-e dor sa ma bucur de o ploaie de vara fara sa ma gandesc "Fir-ar sa fie, sa vezi ce o sa fie pe geamurile mele!", mi-e dor ... sa nu mai am atatea responsabilitati (la care, si asa, nu le fac fata cu brio!) Mi-e dor sa ma bucur de un buchet de flori pe care il primesc de la al meu, fara sa ma gandesc "Vai de mine, e cu crini imperiali, asta costa ** lei!"; mi-e dor de multe ... Dar cred ca am "crescut" sau am uitat sa ma bucur ...
catalinaOlo
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:27
mi-e dor de zilele de zilele de primavara in care mergeam cu bunica si cu fratele meu in parc si mancam inghetata la cornet(pentru ca altceva nu-si permitea bunica sa ne cumpere, DAR era cea mai buna inghetata), mi-e dor sa joc "castel" sau "ratele si vanatorii" , mi-e dor sa imi fie "frica" pentru ca urmeaza sa fiu "ascultata" la vreo materie, mi-e dor sa ma cicaleasca mama(face 2 face si nu prin telefon) , mi-e dor sa fac lectii, mi-e dor sa merg pe bicicleta si sa fiu atat de fericita incat si daca imi julesc genunchii sau coatele sa nu-mi pese si sa nu ma doara,mi-e dor de bunici, mi-e dor sa nu-mi pese de nimeni si de nimic, de parerile altora, mi-e dor sa respect doar regulile facute de mama si atat..doamne ce simplu era....

P.S. de sotron nu-mi e dor...saptamana trecuta mi-am desenat unul in fata blocului si am "sarit" pana am zapacit(al meu sot sustine ca-s "nebuna")
MissMe2
Postat pe 10 Aprilie 2009 17:20
mi-e dor de zilele in care eram mica pur si simplu mi-au dat lacrimile, pentru ca am avut o copilarie foarte frumoasa daca as putea da timpul inapoi cate lucruri frumoase s-au dus si nu se mai intorc, cand ma duceam la biserica la tara de paste si ne strangeam o gramada copii, mi-e dor de copilarie
yumy
Postat pe 10 Aprilie 2009 17:53
mie imi e dor de ploile de vara ( care nu-s departe acum ) , de plimbarile prin ele cu EA , de anii de copilarie fara griji , de vacanta de vara , de primul salariu , de mare , de prima bataie cu bulgari , de primele note ...de primele satisfactii , de lectiile trase din primele esecuri , de momentele cand ma ascundeam ca sa fumez ... de copilarie in general ...
lookingdownatnumberone
Postat pe 10 Aprilie 2009 18:09
mie imi este dor de zilele in care eram singura...independenta...si ieseam la shopping, la cafele...fara sa fiu sunata mereu...
l_diana_c
Postat pe 10 Aprilie 2009 18:11
mie imi este dor de copilarie....de bunica mea pe care mereu ma suparam ca ma chema de la joaca atunci cand eram mai frumos (gandeam eu)...de mine cea naiva si copilaroasa..as vrea sa o iau de la capat cu totul...sa citesc iarasi aceleasi carti, sa plang la basme, la desene, la filme...
sa ma joc ''pititea'', sa alerg prin iarba desculta...sa iau iarasi anii de scoala de la inceput... cu siguranta nu as mai chiuli....
lao_kudika
Postat pe 22 Septembrie 2009 02:22
Mie mi-e dor de o baie cu spuma relaxanta .....hmm am doar dus. :(
rox_rbz
Postat pe 12 Octombrie 2009 23:49
Imi e dor de mare,de nisipul care te deranjeaza cand bate vantul...de zgomotul valurilor...de persoanele de acolo...IMI E DOR DE MARE!!!
ayyryynn
Postat pe 15 Ianuarie 2010 14:00
Mie dor de planurile pe care mi le-am facut imediat dupa revolutie.
Mie dor de ele pentru ca aproape le-am lasat ingropate sub o groaza de probleme, care se aglomereaza pe zi ce trece, tesnd o plasa mai abitir ca cea de paianjen. Plasa asta acopere inclusiv speranta din ochii copiilor mei.
Mie dor de romanii aceia care aveau lumina si speranta in ochi.
De romanii aceia care miroseau momentul lor, momentul in care au spus ajunge.....si au facut ceva. Care intrezareau un viitor asa cum l-au dorit in copilarie:
"Noi in anul 2000
cand nu vom mai fii copii
vom face ce-am visat ceva
.....................
in fapte le vom preschimba".
Mie dor de romani suflecati pana la coate strigand " no acuma".
Mie dor de acei tineri care in 89 s-au tinut de cuvant facand revolutia, pentru ca sa se tina de promisiunea noi in anul 2000 si care au plecat imediat dupa aceea, lasandu-ne singuri.
De cand a inceput sa imi zambeasca dulce Iliescu, apoi altii pana la Basescu......de atunci mie dor de acei romani!
catyboy69
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:04
pinq la urma lucruruie marunte fac marea buurie a vietii. Faptul ca ne bucuram d esoare, de luna, de florile din jur, d efulgii de apada ne fac sa fim fericiti intru citva!
Aproape_eu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:13
mie dor de copilarie , de mangaierile mamei , de surasul bunici , mie dor de tot ce nu mai pot avea ...
roz5blue6lila7
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:13
De la: rox_rbz, la data 2009-01-18 01:35:44Vreau sa va spun ca mi-e dor sa mai simt (cu intensitatea din adolescenta )cum e cand te indragostesti. Fiindca Bucuria vine din acele lucruri marunte, care totusi se pot transforma intr-o minune....
Asi vrea sa ma bucur chiar si atunci cand primesc o floare.......sa nu fiu pusa in situatia de-a simti ca acea floare vine cu un scop bine definit, sau o obligatie.
Voua celorlalti de ce anume va este dor?


Mi-a fost si mie dor candva.. Acum sunt fericita, pentru ca iubesc cu intensitatea din adolescenta, si nu de ieri de azi, de ani buni.Si sunt la fel, iubita.
Mi-e dor insa de mine. As vrea sa am timp sa fac lucruri marunte, care ma faceau sa fiu multumita odata. Acum castig de 3 ori mai multi bani decat inainte, dar nu mai am satisfactiile acelea marunte, pe care le aveam candva. De ele mi-e dor. M-am pierdut in munca si nu mai am timp sa ma bucur de orice altceva stiu sa fac. Sper sa ma regasesc...
lidiaolteanu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:46
De la: catyboy69, la data 2010-01-25 16:04:50Mie dor de planurile pe care mi le-am facut imediat dupa revolutie.
Mie dor de ele pentru ca aproape le-am lasat ingropate sub o groaza de probleme, care se aglomereaza pe zi ce trece, tesnd o plasa mai abitir ca cea de paianjen. Plasa asta acopere inclusiv speranta din ochii copiilor mei.
Mie dor de romanii aceia care aveau lumina si speranta in ochi.
De romanii aceia care miroseau momentul lor, momentul in care au spus ajunge.....si au facut ceva. Care intrezareau un viitor asa cum l-au dorit in copilarie:
"Noi in anul 2000
cand nu vom mai fii copii
vom face ce-am visat ceva
.....................
in fapte le vom preschimba".
Mie dor de romani suflecati pana la coate strigand " no acuma".
Mie dor de acei tineri care in 89 s-au tinut de cuvant facand revolutia, pentru ca sa se tina de promisiunea noi in anul 2000 si care au plecat imediat dupa aceea, lasandu-ne singuri.
De cand a inceput sa imi zambeasca dulce Iliescu, apoi altii pana la Basescu......de atunci mie dor de acei romani!


Ai mare dreptate. Fiecare ne-am facut atunci planuri, care mai de care mai indraznete. Si au murit sufocate sub miile de griji si nevoi ce ne apasa de 20 de ani incoace... Nu am stiut sau nu am putut sa le realizam? E greu de raspuns. Cred ca ni le-au calcat in picioare oportunistii care si inainte de 89 ne calcau in picioare. Pacat.
Totusi, sunt convinsa ca inca se pot realiza multe. Trebuie sa fim doar un pic mai optimisti, mai egoisti si mai ambitiosi. Si eu simt uneori ca a trecut timpul pe langa mine si nu am facut cat as fi vrut.
lidiaolteanu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:53
De la: lidiaolteanu, la data 2010-01-25 16:53:30
Totusi, sunt convinsa ca inca se pot realiza multe. Trebuie sa fim doar un pic mai optimisti, mai egoisti si mai ambitiosi. Si eu simt uneori ca a trecut timpul pe langa mine si nu am facut cat as fi vrut.

Pe Romania Constienta incepem sa ne adunam, sa comunicam, mai greu da' incepem! Daca chiar vrei sa faci ceva....afla ca si noi vrem!
catyboy69
Postat pe 25 Ianuarie 2010 17:11
Mi-e dor de atat de multe clipe...
Mi-e doar de toate animalutele care m-au inveselit in intregul meu drum de pana acum, in mod special de catelul ce a fost langa mine timp de 14 ani. Mi-e dor de cararile prin tutun si palaria ce ma apara de razele soarelui in timp ce ii duceam bunicii pranzul pe camp. Mi-e dor de poienita din padure in care petreceam fiecare dupamiaza, intinsa pe iarba printre flori, mi-e dor de serile ce ma prindeau pe drum spre casa cu poala plina de ciuperci. Mi-e dor de minunatul brad din curtea de la tara sub umbra caruia mancam... Mi-e dor de mustul si de vinul bunicii... mi-e dor de casa ei si de biblia din care citeam cu placere seara de seara inainte sa ma culc.
Imi e dor de aerul curat, de norii pufosi, mi-e dor de noptile ce le pierdeam intinsa in iarba numarand stelele, mi-e dor de greieri, de jocurile amuzante ale copilariei, de inocenta.
Mi-e dor de fluturi, de caldura, de flori. Mi-e dor de ploile calde de vara in care dansam desculta pana cadeam epuizata in iarba, stand asa, in ploaie pana rasarea curcubeul. Mi-e dor de fiorii primei iubiri, de fluturasii din stomac si de sentimentul acela de implinire pe care il aveam cand El ma privea, Mi-e dor de primul sarut care a fost ceva mai mult decat perfect.
Si pe langa toate astea, mi-e dor de varul meu cu care imi impartaseam noptile albe, fie ca stateam in iarba, in casa sau la umbra nucului de la poarta, fie ca vorbeam la telefon pana ne prindeau diminetile din urma. Mi-e dor de el mai presus de toate.
Suzanna
Postat pe 25 Ianuarie 2010 17:45
mi-e dor de anii tineretiiiiiiii
kudika109253
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:39
haide-ti sa mergem toti undeva unde este cald si mult soare.hawai?
kudika109253
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:42
De la: rox_rbz, la data 2009-01-18 01:35:44Vreau sa va spun ca mi-e dor sa mai simt (cu intensitatea din adolescenta )cum e cand te indragostesti. Fiindca Bucuria vine din acele lucruri marunte, care totusi se pot transforma intr-o minune....
Asi vrea sa ma bucur chiar si atunci cand primesc o floare.......sa nu fiu pusa in situatia de-a simti ca acea floare vine cu un scop bine definit, sau o obligatie.
Voua celorlalti de ce anume va este dor?
Nu mai stii sa te bucuri de placerile vietii.
Aphrodite
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:14
CINE NU SE GANDESTE CU NOSTALGIE LA ANII COPILARIE 2 DEGETE SUS ,N,,.NU GRIJ ,NU OBLIGATII NU SUPARARI ETC . DA MIE DOR
kudika091420
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:08
CINE NU SE GANDESTE CU NOSTALGIE LA ANII COPILARIE 2 DEGETE SUS ,N,,.NU GRIJ ,NU OBLIGATII NU SUPARARI ETC . DA MIE DOR
kudika091420
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:09
[img]http://dl10.glitter-graphics.net/pub/1836/1836530lou44hga24.gif[/img][/url]
yumy
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:22
De la: mirelacm, la data 2009-01-29 00:05:31dor de zilele cand umblam desculta prin gradina bunicii, dor de zilele calduroase de vara cand stateam la umbra si ascultam ce vb cei mari, dor de zilele cand ne ascundeam intr un loc racoros alaturi de papusi, dor de cataratul in cais dupa ce a mai mare si frumoasca dintre fructe, dor de pisica ce nu scapa "nearanjata", dor de zilele cand ploua si trebuia sa stam pe prispa ca dupa sa alergam pe lunca poate poate vedem un curcubeu, dor de sotron si coarda jucate in fata portii, dor de painea calda abia scoasa din cuptor, dor de umbra viilor si mirosul strugurilor gata de cules, dor de prima cana de must data mie, dor de guduratul catelului adus de bunic, dor de ziua cand am fost lasata sa ma sui pe un cal, dor de marul vecinei si nucul umbros, dor de serile cand puneam capul pe o perna zambind si adormeam fericita...


draga mea mirelacm, multumesc ,caci prin aceasta postare mi-ai readus pentru o clipa in fata ochilor imagini care intr-adevar ne faceau fericite ,imagini care parca sunt atat de indepartate si pe care am vrea sa le retraim cu putere ,cu mult suflet,cu mireasma aceea puternica de inocenta a tuturor lucrurilor care acum s-a pierdut,mie dor de povestea bunicii mele,de acele depanari ale bunicului meu drag din timpul razboiului caci erau fapte reale destainuite de el care traise intens si care ma fascinau,de tatal meu iubit care nu uita niciodata sa ne alinte de mama vesnic zambitoare cu ochii ei mari si albastrii ca seninul cerului,de fratele meu care imi purta o grija excesiva ,mie dor si dor de tot si toate
GYPSI
Postat pe 26 Ianuarie 2010 08:18
Tot citind pe-aici si zambind pe colea,mi-ati amintit de-o melodie cu Julie Andrews in Sunetul muzicii.O mai stiti?ceva cu lucruri favorite si copii speriati de ploaie.E pe ytb
nicossia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:36
Mi-e dor de o perioada cand nu credeam ca exista atata rautate,indiferenta,invidie......cand nu descoperisem oamenii cu fete ascunse,perversi,mincinosi.....cand nu credeam ca poate exista atata suferinta.Mi-e dor de perioada cand credeam ca binele va fi rasplatit cu bine,cand credeam ca nimeni nu face un rau gratuit, ca oamenii sant buni, ca fiecare om are o constiinta si un Dumnezeu.....
kudika033765
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine doreste o pisicuta abandonata? 3 De la: koribaby 10 Iulie 2010 15:00
Maghiara versus Romana 464 De la: andreea1976 31 Iulie 2009 23:10
feriti=va de agentia de turism Virgin Tour ca dracu de tamaie ! 4 De la: carmen_natural 22 Mai 2011 22:55
De ce nu avem posibilitatea de a ne edita postarile? 2 De la: Cristinell_Snickers_1 30 Iulie 2014 18:58
In privinta unei colaborari eventuale 1 De la: kudika_5802 23 Aprilie 2012 16:10