Setari Cookie-uri

un scorpion dat naibii

nu pot sa cred cate povesti asemanatoare citesc..cate trecem prin aceleasi clisee. e trist.acum sa va cer parerea in legatura cu inca o poveste trista. suntem colegi de servici, de 1 an "relationam" mai indeaproape. el are insa o relatie de 2 ani jum,3 si locuieste impreuna cu respecitva.lucrurile intre noi au evoluat la "te iubesc si nu pot sa traiesc fara tine." fara sa ne dam seama cat de repede. prima oara i-a spus iubitei lui ca s-a terminat totul intre ei acum aproape 1 an ( rel lor nu mergea ) mom in care ea a intrat in panica si s-a terminat cu 2 zile de plans disp in pat , lesinuri, imbolnaveli etc. de atunci s=a mai repetat figura de cel putin 5,6 ori. ea a zis ca nu accepta asa ceva, ca nu are suflet deloc sa o lase sg, ( inainte de sarbatori ca e crud si nemilos dk o lasa sg acum) . ea a ramas ca o mare parte din populatie fara job. situatie nefavorabila contextului. . . sau f favorabila pt ea. imi jura ca se duce acasa sa se desp si a doua zi imi spune ca nu a reusit nimic, ca ea nu intelege..ca ii e si mila de ea cand incepe sa-l implore...
noi nu avem o "relatie" de amanti..ne vedem la servici fara niciun contact, si iesim destul de rar la o cafea si ne mai pupacim..totul se soldeaza cu lacrimi din ambele parti..cu promisiuni etc.
ea stie de mine..stie tot. la un mom dat i-a spus chiar el ca vrea sa plece pt ca vrea sa se vada cu mine,ca nu mai poate. crize si plansete. nu a mai venit. am tins mult timp sa cred ca ma minte. urat din partea mea dar am verificat anumite surse de incredere ( mess :) mi-a aratat si imi arata si el mesaje si mailuri si inteleg de acolo ca nu minte in leg cu sit de acasa. tensiunea creste pe zi ce trece,imi zice ca nu mai fac nimic, ca nu o poate atinge, ca nu=i mai trez niciun sentiment ( as adauga in afara de muulta mila saracutza de ea ) .ea e genul de barbat care te tine in puf ( financiar mai ales. ea probabil stie ce vrea de la viata si nu vrea sa piarda asa ceva. nu e bogat dar egenul f milossi saritor.
acum 2 luni cred,am hot eu ca s-a terminat si l-am ignorat complet ,am incercat sa trec mai deparet..mi-a resit sa nu mai plang chiar in fiecare zi..eram mai ok. mom in care a reaparut cu mesaje disperate ..cu explicatii ca a facut alegerea gresita si isi da seama..ca nu mai poate fara mine, am zis ok, hai sa fim impreuna. din cate stiu eu,,ultima disc a lor a fost wk trecut dupa care m-a sunat ca pleaca in noaptea resp de acasa si ca ea nu intelege si pace.
nu e de acord sa se "imparta" adica sa imi acorde mie mai multa atentie, sa nu se duca acasa si sa stea cu mine etc..a zis ca nu poate sa fie asa si ca s-a saturat de urlete acasa. eu nu inteleg un lucru..totul e pe fata..nu se fereste ca ea sa stie adevarul insa se fereste sa nu o faca sa sufere prea rau si sa nu o lase in strada ( pt ca mi-a invocat si motivul ca asteptam pana isi gaseste job ca nu are cum sa se descurce sg), sex nu facem si imi spune ca evita special ca sa nu cred eu ca vrea altceva de la mine.
eu nu stiu cum sa procedez. sa-l ignor ca sa-l determin sa faca ceva de teama ca ma pierde...sa fiu in cont lapte si miere si rabdatoare si intelegatoare??? ]] sa ma duc si sa o scot pe aia afara din casa? :) glumesc
ps: e scorpioooooon baga-mi-as !
cherrymik
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:56
Scurt la subiect...Lasa-l pe domnul nehotarat, care "nu mai suporta" sa-si atinga mimoza, dar o tine in casa de mila... iar pe tine "te iubeste si numai poate trai fara"...

Daca tot ai pierdut un an "doar cu tinut de mana si saruturi ascunse" si nu s-a schimbat nimic inafara de promisiuni...parerea mea este sa iti vezi frumos de viata ta, sa cunosti un alt barbat liber...Sa vezi ca o relatie cuprinde mai multe aspecte decat cele numite de tine...Fara plansete, lesinuri, mila, disperari..." sa o parasesc...sa nu o parasesc... "

Iar daca ti-ai inceput sexualitatea..te-ai privat tu singura de o "calitate a vietii" acceptand o asemenea "relatie" ...

Cat de trista este povestea ta depinde de tine cu ce aspecte si cu cine te complaci....

Nu o consider "trista", fiindca ti-ai cam facut-o cu mana ta...E genul de cliseu...te-ai legat la cap cand nu te durea...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:34
"Iar daca ti-ai inceput sexualitatea..te-ai privat tu singura de o "calitate a vietii" acceptand o asemenea "relatie" ..."



hai ca ai fost tare amuzanta la faza asta. apropierea sufleteasca e mult mai importanta decat apropierea fizica. poate nu i-a convenit ei statutul de amanta, si mi se pare chiar ok. e mai bine asa.

sfat pt fata ce a initiat topicul: am fost si eu putin in postura asta, dar eu m-am saturat dupa doar 3 sapt pt ca mi-am dat seama ca nu vreau langa mine un barbat atat de slab, incat sa stea cu cineva din mila!!!! gandeste-te bine, iti plac oamenii slabi la caracter?
DeeaCatalina
Postat pe 19 Ianuarie 2009 11:05
De ce iti complici existenta? Mai bine singura decat intr-o asemenea situatie.
El o sa ia o decizie mai rapid daca tu nu mai stai cu un umar intins, gata oricand sa-l sustina si sa-i asculte povestile. Viata e facuta din decizii - lasa-l pe el sa ia o decizie - fara sa aiba siguranta ca te va avea dupa pe tine cred ca e mai bine asa.
Aditxa38
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:21
si eu trec prin aceeasi situatie si tot scorpion este dar eu sunt si casatorita si am un copil iar el este si are 2 copii si imi spune acelesi texte ca si tie dar eu zic mai bine lasa-l.Asa suntem noi femeile credem orice dar decat cu lasii mai bine nu.Ai incredere si fii tare.Toate trec
popamelia
Postat pe 13 Martie 2009 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
v-am prins hoatelor (glumesc) 35 De la: gya01 29 August 2009 11:18
o iubire diferita de fiecare data 13 De la: MaraDonna 13 Octombrie 2009 19:44
relatiile la distanta 70 De la: denissblidariu 16 Ianuarie 2011 12:37
imi dau drumul prea repede uneori ..sfaturi?mc 15 De la: Flamed 26 Decembrie 2012 17:02
Te simti condamnat sa fii singur mereu? 1 De la: Alina1842 17 Martie 2011 18:53