Setari Cookie-uri

Educatia si formarea unui caracter.

Vedem în societatea din jurul nostru „slãbiciunea” celor care respectã valorile comportamentului normal, raþional, etic, în contrast cu succesul imoralitãþii ºi barbariei. Acum sunt propuse tineretului drept modele de succes tot felul de deºeuri morale: profesori perverºi, poliþiºti ºi juriºti corupþi, politicieni incapabili, afaceriºti ticãloºi, ariviºti oportuniºti, prostituate ce se pretind vedete. Dar lipsa respectului dintre oameni începe mai de departe, cu tutuiala pãrinþilor, ºi sfârºeºte cu desconsiderarea Patriei. O mulþime din relele cotidiene rezultã din tutuiala generalizatã. De la obrãznicie la nesimþire, de la proastã-creºtere la dezinhibarea primarã, de la aroganþã la egalitarism, tutuiala acoperã un larg spectru al patologiei sociale. În aceste condiþii, e oare bine ca în cadrul unei educaþii orientatã spre viitor sã mai dorim însuºirea virtuþilor „învechite”? Nu ar deveni oare tinerii cu educaþie moralã niºte victime sigure ale ticãloºilor imorali? Mai e azi oportunã educaþia eticã?
Eu cred cã da.
Motive sunt destule cred si vreau parerea vostra, referitor la acest subiect..!
Lyvyus
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:27
Asa e, societatea noastra a ajuns departe ,si nu ma refer la evolutia tehnologica, ci la comportamentul deviant care pune stapanire din ce in ce mai mult pe oameni,pe tot.....Nu stiu unde vom ajunge din cauza tuturor rautatilor astora...urasc coruptia din tara noastra si,din pacate,asta ma determina sa spun ca urasc Romania chiar daca e casa mea,a noastra....desi nu ar trebui ca un cetatean al unei anumite tari sa spuna ca uraste tara in care s-a nascut si a crescut ,dar tot ce se intampla te face sa spui si sa simti asta....Urasc parlamentarii care voteaza legi absurde pt noi dar drepte pt ei
Apropos...DE CE AU MAI VOTAT LEGEA PROTECTIEI ANIMALELOR...??????? De ce au mai facut EFORTUL asta imens pt ei????? Ma infurie cand vad la tv caii batuti pana la sange de oameni inconstienti care nu ar merita sa traiasca pt asa ceva...De ce nimeni nu se intereseaza cand suni la protectia animalelor si nu vine nimeni???? De ce nu le pasa,de ce nu RESPECTA legea..?Generatia tanara care vine pe rand la putere se va molipsi de prostie si lacomie de la cei de dinainte....parca totul e in van in tara asta si in lume...numai razboaie,si nu putem face nimic...
Si ,ca sa inchei,DA,educatia etica e foarte oportuna ,dar cateodata anturajul invinge.
Un om cu educatie morala,cinstit, normal ca in ziua de azi va fii batjocorit ,inselat,luat in deradere de cei care sunt de partea cealalta...daca te duci sa-ti rezolvi unele probleme nimeni nu te ia in seama,nici la spital ,nici la politie,pe niciunde nu ai sens,parca ai trai degeaba...
E O LUME A NIMANUI AICI PE PAMANT....DOAR DUMNEZEU DIN CER NE MAI ARE IN GRIJA....pt ca noi,unii pe altii,nu ne ajutam,dimpotriva,ne sapam groapa unul altuia prin tot ce facem....
liza24_84
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:48
Sunt de aceeasi parere:lipsa de educatie civica din ultimii 20 de ani isi spune acum cuvantul!Ar trebui sa luam lectii de la germani sau americani ori greci!
Ar trebui sa-i infieram pe cei care debiteaza ineptii de genul "nationalistule" la adresa celor care vorbesc si predau patriotismul si simtul civic.
Ar trebui sa-i marginalizam pe cei care il numesc fraier pe acel BARBAT care si-a dat viata pentru a-l prinde pe criminalul de la Brasov.
Dar cine sa o faca?!Un neam "manelizat", care priveste cu sfintenie la Regina si imprumuta obiceiurile tiganesti?!

Postat pe 3 Februarie 2009 10:42
recunosc ca sunt o optimista, insa faptul ca exista oameni care gandesc ca voi, cei care ati scris mai sus, dovedeste ca exista inca speranta, ca nu toti sunt "manelisti", "interlopi", etc. eu cred ca daca fiecare procedeaza in viata lui asa cum ii dicteaza constiinta, chiar daca e greu, lucrurile se pot indrepta. sa nu dezarmam, sa luptam in continuare pentru lucrurile in care credem!
tata_ioio
Postat pe 3 Februarie 2009 12:08
.......Felicitari initaiatorului acestui topic.....fara sa fiu rautacioasa , si oricat ar fi de .......sa zicem amuzante (cand nu sunt inspaimantatoare prin ceea ce reiese ) majoritatea subiectelor abordate pe aici , nu ma asteptam sa citesc preocuparea cuiva pentru ceea ce se intampla cu acest popor.Sincera sa fiu , chiar acest subiect deschis , si tot reprezinta o speranta . O sclipire de ratiune , bun simt si responsabilitae , o farama , o...samanta . Daca va germina , inseamna ca sunt sanse sa mai iasa si alte ...exemplare ,si din ele altele......cu alte cuvinte , daca reusim sa trezim constiinta mai multor oameni in legatura cu gravitatea acestei situatii , poate vom reusi sa mai indreptam lucrurile. Este de-a dreptul grotesc spectacolul vietii "mondene" care este prezentata pe toate canalele de informare. Este infricosatoare superficialitatea noii generatii , care nu vede alt model de succes in viata decat epatarea grosolana a unui lux de un prost gust ce frizeaza ridicolul , de absenta diferentierii intre calitate si cantitate , de moral si imoral de cinste si rusine. Pe de alta parte , la fel de infricosatoare , mi se pare lasitatea vechii generatii , acea generatie care, atunci...era intr-un fel rebela , avea o viata ascunsa , totul era la nivelul mentalului , toti aveau un dusman comun, regimul ceauescu dar si un tel comun , libertatea . Azi avem liberatea dorita dar putini au stiut sa faca ceva cu ea. Majoritatea , si aici sunt si dintre cei "noi" si dintre cei "vechi" au preferat sa se autoincluda intr-o "Tara LUi Mana Intinsa" asteptand ca "cineva" , nu conteaza cine sa "le dea "..........Injuram guvernul , oricare ar fi acela , fara sa ne gandim si la ceva constr uctiv , cum ar fi contributia noasta la tot ce inseamna "sa cladesti " ceva in tara ta. Ne grabim sa dam bir cu fugitii , sa muncim , de multe ori , in conditii grele si cu toata umilinta de a fi emigrant....fara sa ne gandim ca , de fapt , aici , in Romania , niciodata nu am fi acceptat acea munca , acele conditii sau acel tratament .Romanii isi reneaga Romania si e trist....nu Romania e vinovata ci tot romanii .Suntem un popor de luptatori ,de supravietuitori , dar ne transformam din ce in ce in niste roboti pentru cei......dezvoltati . Cata vreme nu vom constientiza ca rezolvarea problemelor noastre se gaseste in NOI , prin ceea ce facem tot timpul , de la a fi civilizat si corect in trafic , a fi amabil cu vecinii , a face curat dupa ce ai facut un gratar in padure , a munci fara sa ai impresia ca intotdeauna meriti mai mult........,. Nu vom reusi sa iesim din impasul prabusirii......Si , ca incheiere , desi , ma indoiesc ca se vor scrie prea multe mesaje pe aici , mi-au venit in minte cuvintele lui J.F.Kennedy , care le spunea americanilor intr-un discurs ,inainte sa fie ales : " acum nu trebuie sa va mai ganditi la ce face America pentru voi , ganditi-va ce puteti face voi pentru America"....Bine ar fi , daca si romanii ar incepe sa se gandeasca la prezentul si viitorul Romaniei . Totusi nu-mi pierd speranta ,altfel nu as mai fi scris aceste randuri . Toate cele bune !
libra66
Postat pe 3 Februarie 2009 12:42
.....Eeeiiii.... aceasta e societatea in care traim....
libra66
Postat pe 8 Februarie 2009 00:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 2 De la: lore08 16 Iunie 2011 17:00
GDI-propria ta afacere online 1 De la: gina_ice24 12 Martie 2009 09:06
concurs 1 De la: melodyrose_vivi 22 Ianuarie 2009 12:35
Ultramegasuperimportant! o PROBLEMA EXTREM DE URGENTA SI IRITANTA! 100 De la: Aladiah 24 Februarie 2009 22:59
Ca sa va angajati mai bine!!! 1 De la: Dimitra26 5 Noiembrie 2010 18:14