Setari Cookie-uri

aproape de divort

buna la toata lumea .
va urmaresc de mult discutiile si uite ca acum indraznesc sa imi spun si eu problemele in fata voastra. eu sunt casatorita de 3 ani cu un barbat mai mare decat mine cu ceva ani. relatia noastra nu a fost prea roz de la inceput , pt ca el provine dintr-o famile mai "dezorganizata" iar ai mei nu prea l-au acceptat. in fine...la inceput am locuit la ai mei , eu nu aveam servici , eram inca la facultate , doar el lucra .nu prea ne ajungeam noi cine stie ce cu banii . insa daca ne certam el lipsea de acasa , incepuse sa bea , sa-si faca tot felul de prieteni ... intre timp si-a gasit un loc de munca prin care pleaca cate 2 sapt de acasa , vine 3-4 zile si pleaca iar . ne-am mutat la casa noastra in speranta ca va fi mai bine. vorbeam chiar de aparitia unui copil in curand. in fine...el a inceput sa imi vb foarte urat , sa ma jigneasca si chiar sa dea in mine .nu pot sa spun ca inainte se purta mai frumos dar nu ajunsese la anumite extreme poate de rusine fata de parintii mei. de sarbatori mi-am luat lucrurile si am plecat la parintii mei. inca nu am bagat divortul dar la asta ma gandesc, si la asta ma sfatuiesc toti cei care ne cunosc problemele.
de la inceputul relatiei noastre ma ameninta ca ma va omori daca ma voi desparti de el sau daca il voi insela . acum ma roaga sa ii mai dau o sansa ca se va schimba , dar nu stiu...eu l-am iubit f mult de la inceput, si l-am acceptat cu defectele lui pe care am incercat sa le corectez. nu pot sa zic ca el nu m-a iubit ...dar acum nu stiu dc nu ii e frica sa ramana singur. multi imi spun ca nu vrea sa renunte la mine pt ca nu o sa mai gaseasca pe nimeni ca mine. nu pot sa spun ca numai el este de vina, stiu ca si eu am fost de vina pt ca intr-o relatie nu poate gresi doar unul. problema noastra e ca amandoi avem niste caractere f puternice.ideea e ca nu vreau sa ma trezesc la 30 de ani ca ne vom desparti, ca mi-am irosit atata timp langa un om care nu m-a meritat. si ca nu s-a schimbat cu absolut nimic. si mai e si treaba aia ca daca a dat o data nu se va opri niciodata. eu il iubesc si poate si el in felul lui ma iubeste ..nu mai stiu...mai nou am aflat de la cineva apropiat ca la un moment dat a avut si pe altcineva ..dar nu stiu ce sa zic...el se jura ca nu e adevarat.voi , cele care la un moment dat ati trecut prin asa ceva credeti ca se poate schimba? ati reusit cineva oare sa schimbe un astfel de om????????? va multumesc ca m-ati ascultat.
n_alexia80
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:20
pleaca acum cat poti.nu iti face iluzii ca se va schimba.un om care vb urat si loveste o femeie nu se va schimba.daca te-a lovit odata,o va mai face si altadata.nu te condamna singura la suferinta.asta nu e viata.intr-o relatie trebuie sa existe iubire,intelegere,comunicare .sa va simtiti bine impreuna,nu sa iti fie frica ca vine acasa si te bate.sincer,asta vrei?
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:26
sincer nu asta vreau...am avut atatea iluzii si sperante cand ne-am casatorit ...dar ma doare sufletul pentru ca inca il iubesc...si culmea ...oare ce fel de iubire o fi asta?
n_alexia80
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:32
iubesti omul de care te-ai indragostit.el s-a schimbat dar tu inca il iubesti pe cel pe care il stiai.chiar daca el s-a schimbat ,in sufletul tau refuzi sa crezi asta.astepti sa redevina ce a fost.e greu sa traiesti cu iluzii.incearca sa vezi lucrurile realist,asta te va scuti de multa suferinta mai tarziu.
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:38
nu iti zic sa divortezi sau sa te intorci la el...
iti zic ca nu se va schimba,stiu f multe cazuri, persoane apropiate mie,femei care au iertat si care s-au trezit la peste 40 ani ca nu au procedat cum ar fi trebuit si le pare rau,dar nu mai au curajul sa mai faca acest pas...si se gandesc ca au trecut anii si ele nu au stiut ce inseamna o relatie frumoasa, armonioasa si cu intelegere...imi pare atat de rau pentru tine, stiu ca iti este greu si ca il iubesti,dar vorba ta, o data ce a indraznit sa dea in tine si a adoptat un astfel de comportament nu il va schimba...
fluffy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:53
si eu vreau o relatie frumoasa cu intelegere , comunicare etc.. dar mi-e teama ca la un moment dat ea un va exista din cauza faptului ca eu am mai fost casatorita ...si asta va fi o piedica pt oricare alt barbat...si mai e ceva faptul ca daca intr-adevar il voi parasi el se va autodistruge..
n_alexia80
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:40
De la: n_alexia80, la data 2009-01-22 13:40:08si eu vreau o relatie frumoasa cu intelegere , comunicare etc.. dar mi-e teama ca la un moment dat ea un va exista din cauza faptului ca eu am mai fost casatorita ...si asta va fi o piedica pt oricare alt barbat...si mai e ceva faptul ca daca intr-adevar il voi parasi el se va autodistruge..
sa se autodistruga?asta este santaj.te santajeaza sa stai langa el.chiar nu iti dai seama?
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:43
da...ai dreptate ... dar ce sa fac ?
n_alexia80
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:49
De la: n_alexia80, la data 2009-01-22 13:49:23da...ai dreptate ... dar ce sa fac ?
sa iei viata in propriile tale maini.poti sa decizi si singura ce sa faci cu viata ta.la urma urmei tu o traiesti.fii tare si nu te uita in urma.santajul nu are ce cauta intr-o relatie.succes!
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:09
si daca ai mai fost casatorita,ce?
chiar crezi ca toti barbatii sunt "incuiati" si cu idei preconcepute?
sa dea Domnul sa dai peste un barbat care sa te aprecieze...trecutul e trecut...
si daca actualul vrea sa se autodistruga,asta e...daca vei continua asa vei fi si tu distrusa...
adica, daca stai te distruge, daca pleci se distruge...
stii vorba "mai bine plange mama-ta decat mama?". acum poate sunt cam rea, dar cum poti sta langa un om doar pt ca se va distruge daca pleci?
pai si cu tine cum ramane?
fluffy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:20
Draga Alexia,
Cred ca identific doua probleme la tine: teama de singuratate si asumarea unei raspunderi pt viata sotului tau. Inteleg f bine pt ca exact prin asta am trecut si eu candva. Nu am fost casatorita, dar m-am implicat imens in relatia asta si am suferit la fel de mult pana cand ratiunea a invins si mi-am dat seama ca nu meritam sa ma jigneasca, ignore, neglijeze ori sa se foloseasca de mine. Si am mai inteles ceva: Oamenii NU se schimba iar timpul meu e prea pretios ca sa mi-l petrec educand si invatand un barbat valori elementare de viata si, mai ales, cum sa se poarte cu o femeie. Nu asta voiam de la viata.
Revenind la cele doua probleme ale tale: 99% dintre barbati nu au prejudecati referitoare la faptul ca o femeie e divortata (poate crezi asta pt ca iti asumi o vina prea mare care nu e a ta si din orgoliu, vezi divortul ca pe un esec al tau, desi nu este deloc asa). Iar felul in care sotul tau isi traieste viata nu e raspunderea ta, ci e numai alegerea lui. Daca vrea sa se autodistruga o va face cu sau fara tine pt simplul motiv ca asa este el si nu ai ce face. Nu esti psihologul lui si nici mama lui, deci nu-ti asuma roluri care nu sunt ale tale.
Pana nu demult gandeam exact ca tine si ma simteam f vinovata ca voiam sa il parasesc: ”vai, ce o sa se faca el fara mine?”. Apoi am realizat ca daca i se va intampla ceva rau acest lucru va fi efectul propriilor lui actiuni iar eu nu ii puteam trai viata in locul lui. Va tb sa renunti la acest rol de mama a lui, iti face rau si te tine in loc. Dar oare de tine cine are grija? La asta te-ai gandit? Nu-l mai idealiza si nu-l mai ocroti atat, pana la urma e vorba de liberul arbitru iar daca sotul tau alege sa devina un alcoolic (aceeasi problema o avea si fostul meu iubit) este exclusiva decizia lui si eceva dincolo de vointa si puterea ta.
Fii realista si rationala si vei gasi solutia!
ioana_cristina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:28
va multumesc pt sfaturile si incurajarile voastre. chiar pot sa spun ca m-am mai intarit putin . si observ ca el este socat de aceasta atitudine a mea si nu mai stie ce sa faca sa ma aduca inapoi. nu credea ca o sa plec vreodata pt ca mereu am fost numai pt el. ma roaga disperat sa mai stam de vorba o singura data, sa incercam sa ne rezolvam problemele, ca el se va schimba, ca nu o sa mai bea , ca nu o sa mai dea in mine, sa am incredere in el si sa ma duc la el . cand a inteles ca nu o sa fac asta mi-a zis ca el " si-a facut datoria" si oricum el in casa parintilor mei nu o sa vina niciodata dupa mine, daca asta astept eu, pentru ca e prea las sa recunoasca unde a gresit si ii e teama sa infrunte si parintii mei care mereu ne-au ajutat si de pe urma carora am avut posibilitatea modica de a avea o casa a noastra. cred ca aveti dreptate ca oamenii astia nu se schimba niciodata si am si eu n si n exemple dar cand vine vorba sa fii tu in situatia aia ...lucrurile nu mai stau chiar asa...
n_alexia80
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:36
ai dreptate cand e vb de tine nu e usor, dar tb sa intelegi ca, iubirea nu are nimic de a face cu ratiunea si ceea ce tu simti acum e normal,doar nu te asteptai sa te bata si gata nu il mai iubesti, nu?
de la violenta pana la a nu mai iubi este ceva drum si fii convinsa ca vei sti, daca nu esti genul care are nevoie de o astfel de viata, cand poti sa il parasesti la propriu si in inima ta.
pansy
Postat pe 10 Martie 2009 17:35
Alexia, hai sa-ti zic si eu ceva. Am prietene care au crescut cu parinti in genul relatiei tale: el o batea, jignea, apoi jura sa-l ierte ca se va schimba. De fiecare data mama accepta. Cand au trecut de a 2-a varsta, din nou mama spunea ca e prea tarziu sa mai faca ceva. Iar prietenele mele nu intelegeau cum de au reusit mamele lor sa ramana cu un astfel de barbat. Acum ele STIU ca partenerul lor de viata NU VA SEMANA cu tatal lor.
Partea buna la tine este ca nu aveti copii. E mai bine pentru ca despartirea nu va fi la fel de traumatizanta (pt copii). Legat de faptul ca vei fi privita diferit de un barbat pentru faptul ca ai fost casatorita, te inseli. Sunt femei care au avut mai multe casatorii esuate pana au ajuns la relatia ideala. Spre exemplu, Monica Tatoiu e la a treia casatorie. Iar daca, prin absurd, un barbat te va judeca pentru faptul ca ai mai fost casatorita inseamna ca nu e de tine. Trebuie sa stii ce barbat vei accepta alaturi de tine, ai ales gresit la inceput, acum nu vei repeta greseala.
Asa ca fruntea sus, oricat de dureros este acum pentru tine, te vei elibera si vei merge mai departe. Orice lucru rau face loc un lucru mai bun. La final, iti spun ca acele cupluri pe care le cunosc, aflate la a doua casatorie, le este mult mai bine acum, mai multumiti de relatia lor si de viata lor decat au fost la prima casatorie si nu am cunoscut pe nimeni care sa regrete ca a divortat.
lola21
Postat pe 10 Martie 2009 18:19
De la: dana_mv, la data 2009-01-22 14:09:40
De la: n_alexia80, la data 2009-01-22 13:49:23da...ai dreptate ... dar ce sa fac ?
sa iei viata in propriile tale maini.poti sa decizi si singura ce sa faci cu viata ta.la urma urmei tu o traiesti.fii tare si nu te uita in urma.santajul nu are ce cauta intr-o relatie.succes!


Adevarat ce zici... inr-o relatie nu are ce cauta santajul ... mai ales cel emotional
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 20:55
eu , daca te face sa te simti bine te inteleg perfect!!! si chiar nu cred ca trebuie sa-l lasi sa-si baata joc!! ti-as spune insa sa n u-l lasi...asa usor....pune piciorul in prag....poate ai vreo sansa....orice ar fi da-i o lectie..sa tina minte ca peste tine nu se trece asa usor!!
zvb81
Postat pe 18 Martie 2009 16:19
Fugi de el ca de Dracu' !! Fuuuuuuuuuuuuuuuugi !!!!
diana1981
Postat pe 18 Martie 2009 16:26
buna.Nu vreau sa-ti faci iluzi...doare ... stiu... dar nu merita iertat...esti prea tanara sa faci compromisuri. Nici un barbat nu merita iertat daca a gresit o data , greseste sigur si a doua oara si atunci este mult mai dureros. Mai tarziu este si mai greu... spun din proprie experienta. Si iti mai zic sa nu te gandesti ca-ti va fi greu sa o iei de la capat...daca ai incredere in tine o sa-ti fie mult mai bine. Singurul lucru la care trebuie sa te gandesti esti TU, BINELE TAU si LA CE-TI DORESTI SA AJUNGI IN VIATA
fly10
Postat pe 18 Martie 2009 16:28
Nu tre sa i cauti argumente pt comportament..............iar de schimbat nu o sa se schimbe niciodata.Trebuie sa te pretuesti si sa inv sa ti acorzi m ai multa importanta.Are balta peste,iar u esti fff tanara.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 18 Martie 2009 16:38
daca a dat odata in tine, o va mai face, iubesti pe cel care a fost inainte. fugi cat poti da tare de el. nu te merita, nu te respecta. esti tanara, nu-ti irosi viata alaturi de cineva ca el, meriti mai mult.
dani_lo
Postat pe 19 Martie 2009 14:51
imi pare sincer rau de ceeia ce ti s-a intamplat ! si mai greu imi vine sa-ti spun ca el nu se v-a schimba niciodata ! sti proverbul " lupul isi schimba parul dar naravul ba ". asa ca nu te lasa dusa de val si daca tot ai plecat de la el nu te mai intoarce. eu am o casnicie de 14 ani am plecat pe 15 ani . si eu am fost despartita si m-am intors la el in speranta ca se v-a schimba si m-am inselat amarnic. acum ....eu nu mai simt nimic altceva pt el decat sila , el imi spune ca ma iubeste , ihmm poate dar ma iubeste doar atunci cand vrea sa ma aiba la pat in rest urla . fiul meu imi tot spune sa divortez dar la mn este situatia mai complicata dar asta nu ma impiedica sa nu ma gandesc la divort . asa ca fruntea sus si nu mai privii inapoi ! te pup si iti urez o zi buna!
kudika004943
Postat pe 30 Martie 2009 09:32
buna, ai toata viata inainte , tu il cunosti cel mai bn, asculti inima si fa ce iti dicteaza sufletul, bafta si ai gija de tine, popici

Postat pe 1 Aprilie 2009 20:45
Buna!Sincer imi suna cunoscuta situatia!Eu am 22 de ani de casnicie si nici in ziua de azi nu s-a schimbat1Drept pt.care regret amarnic ca nu am facut pasul exact dupa cateva luni de la intemeierea casniciei cand m-am lovit prima data de aceste pb.!acuim am copii mari si imi reproseaza ca am stat sa cer imposibilul unui om care nu stoe cum sa iubeasca si sa respecte sotia cand se putea sa am o alta viata siimplicit copii mei!Deci ia decizia favorabila tie cat mai repede!anii trec si ramai doar cu regretele si cu batranetea!Bafta!
fradulescu
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:38
parerea mea e ca ar trebui sa il lasi si sa gasesti alta persoana care sa te iubeasca si sa fie alaturi de tine
_dulcik_
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:37
Nu te mai uita in urma! Nu ai la ce! Iar de schimbat...eu am asteptat 23 de ani sa se schimbe...si...NIMIC! Asa ca, hotaraste-te ca sa-ti fie bine!
e_radu58
Postat pe 14 Aprilie 2009 21:45
deci eu tocmai am trecut prin acelasi lucru...am fost destul de nebuna incat am divortat!
nu poti sa faci nimic daca nu iti asumi singuratatea si toate celelalte ca vai ce o sa zica lumea si cate de astea...
cu cat faci pasul mai repede cu atat e mai putin dureros!fugi cat mai departe de le chiar nu merita sa stai langa asa un om!
referitor la amenintari...am primit si eu destule...zii sa faca si sigur o sa zica ca esti nebuna ca doar nu credeai ca o sa faca chiar, dar asta e alta poveste!
deci fugi departe de el si de parinti si fa-ti viata ta!
eu asta am facut cu 2 luni in urma si imi este bine!
take care!
sweetheart
Postat pe 15 Aprilie 2009 06:23
buna alexia
am citit necazul tau.nu esti singura in aceasta problema.lupul schimba parul dar naravul ba.problema noastra este ca iubim cu inima si pierdem de fiecare data.daca nu ai copii mai asteapta sa faci.nu ai sa duci la capat aceasta relatie daca nu este respect.mergi la un preot si deschideti cartea.dumnezeu te va indruma ce sa faci. lasate in baza lui.iti doresc mult succes.ai grije de sanatatea ta.
kudika010094
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:53
cat de cunoscuta imi este situatia........ eu am reusit sa ma smulg din aceea casnicie dupa 18 ani...o viata de om....
de ce am stat...ca toate femeile am dorit o casnicie frumoasa...cu copii care sa aibe ambii parinti
acum stiu ca nimic nu merita sa accepti ceea ce face el,ai o singura viata.....el nu se va schimba niciodata ,in schimb daca vei face greseala sa il ierti si sa te intorci la el......te va trata mult mai rau pentru ca va crede ca el este universul tau...
asa ca nu ii da prilejul sa faca asta!
sweetcandy
Postat pe 7 Mai 2009 13:44
Am 40 de ani - Scumpo eu sunt in aceeasi situatie, am divortat dupa 20 de ani, asa am facut si eu candva prin anul 1993 , i-am dat o sansa, dar nu s-a meritat, nu s-a schimbat, ba mai rau s-a facut, si am tot zis hai lasa, ca poate, ca poate, dar acum am un sprijin un baiat de 16 ani, si vreau sa zic ca el mi-a spus, mami pana aici, deci acest om nu se va schimba in veci. Imi pare rau ca nu am avut curaj sa fac acest pas mai demult, dar eu nu am avut sprijin din partea parintilor (sunt decedati) dar tu ai parinti nu esti singura.... ma gandesc ca au trecut atatia anii si nu au stiut ce inseamna sa ai o relatie frumoasa, intelegere, armonie, imi pare rau ca esti nevoita sa treci prin toate astea , dar iti spun, daca un om (persoana pe care zici ca odata l-ai iubit sau inca il mai iubesti) a dat in tine ... nu te mai iubeste.. nu se poate asa ceva ... cand iubesti nu poti sa ridici mana ... nu ai cum .. e strigator la cer ... deci nu-si v-a schimba comportamentul ... ai grija ... te pup..
daniella_rona
Postat pe 7 Mai 2009 16:18
Am o colega de munca care a trecut prin ce treci tu acum. Nu iti dai seama in ce hal arata, se ingrasase pe sistem nervos, tremura, hohotea la servici... Eu si o alta colega am ajutat-o sa treaca peste, am sfatuit-o, ii tot povesteam ca intr-o zi va intalni si ea pe cineva mai potrivit. Au fost luni groaznice si pentru ea si pentru noi. Acum a divortat. Ea are un servici, parintii, prietenii aproape. El a ajuns sa stea pe capul prietenilor, cu randul, ca nu are bani de chirie. O tot suna si ii tot reproseaza, chiar si acum, dupa 8 luni. S-a mai linistit si... ce crezi? In sfarsit a cunoscut pe cineva care a inteles prin ce a trecut si ii arata respect. Acum are curaj sa ia din nou viata in piept alaturi de acea persoana.Si tot ei nu ii vine sa creada ca a stat atatia ani pe ganduri inainte de a-l parasi. Iti va fi si tie mai greu o perioada dar pana la urma o sa iesi invingatoare!
Jasmine10
Postat pe 7 Mai 2009 21:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat? 38 De la: stem_29 27 August 2010 19:59
Nu stiu ce sa fac... 51 De la: Barbie30 9 Iulie 2010 22:23
CE BLOGURI VINTAGE STITI? 11 De la: kudika415372 28 Iulie 2011 13:31
Divortata dar inca ma cauta 1 De la: kudika_1036002 3 Martie 2019 09:31
Vreau sa ma mut la iubit! 84 De la: kudika_935099 28 Ianuarie 2014 23:33