Setari Cookie-uri

Sotul e edependent de jocurile video. Ma simt singura in relatie. Help!!!

Trebuie sa recunosc cu mare durere in suflet ca sotul meu e dependent de jocuri si de internet browsing si asta ii ocupa cam tot timpul zilei. In ultima vreme simt ca sunt tot mai singura in relatie, incep sa fiu deprimata sa uit sa zambesc. Am incercat sa-i sugerez cat mai finut posibil ca nu-mi place ce intorsatura au luat lucrurile, ca ma simt neglijata si ca uneori simt nevoia sa vb cu cineva dar fara nici un rezultat. Eventual in ziua urmatoare nu statea in fata laptopului dar dupa aceea isi relua activitatea . Nu m-ar deranja daca ar juka dar ar fi si un pik mai responsabil, in sensul sa impartim responsabilitatile, dar nu face nimik altceva: curatenie, mancare nimik. Ma intreb dak s-ar deranja sa manance ceva dak ar fi sa plec undeva pt cateva zile. Se pare ca nimik nu-l poate distrage de la jok. Simt ca nu mai rezist in stilul asta pt ca am si eu uneori nevoie sa ma simt rasfatata dupa o zi de munk, sau makar sa fiu ajutata cu cina si asa mai departe, dar se pare ca trebuie sa fac totul de una singura. Ma simt in postura unei mame care are grija de copil, care nu-si asuma nici o responsabilitate.
E trist mai ales ca inainte de casatorie am vazut o alta latura a lui. Imi aducea micul dejun la pat, imparteam toate activitatile era superb, si acum dupa 2 ani de casatorie sa descopar ca totul a fost probabil de fatada. Nu stiu cum sa mai procedez , nu ma simt deloc fericita, nu am mai iesit de mult nicaieri si am uitat sa mentionez ca in fiecare seara bea si fumeaza cam peste limita.
Voi ce ati face in locul meu?
romanticbabe
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:26
nu ai vrea sa devii si tu dependenta de jocurile video? daca omul ala de linga tine nu intelege ce vrei inseamna ca sa schimbat si nu va mai potriviti. se intimpla asta foarte des
softexia
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:08
buna!daca il iubesti mult si nu vrei sa va despartiti din cauza unor jocuri stupide,incearca sa inveti si tu cate ceva despre aceste jocuri,intra in vb despre ele,joaca si tu,nu sa devii dependenta,Doamne fereste,ci doar sa-i arati ca nu esti indiferenta la pasiunea lui si poate lucrurile se vor remedia.Poate isi va da seama ce pierde daca sta toata ziua la calc.
Asta e partea proasta in relatii,ca oamenii,dupa o perioada se schimba,si de cele mai multe ori in rau,uita de pers de langa ei si se refugiaza in diverse activitati.
Partea dureroasa este ca tu esti casatorita cu tipul.si e mai greu sa vezi ca cel langa care ai ales sa-ti petreci restul vietii nu mai e interesat de tine dupa un timp atat de scurt.
incearca sa-ti gasesti si tu o activ sau mai multe care sa-ti faca placere si demonstreaza-i ca si tu ai pasiunile tale si atunci cand te va intreba ce mancam azi sau cand pui masa sa-i spui ca nu stii pt ca ai alte lucruri mai importante de facut,decat mancare.
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:26
Daniela
Am cam incercat tot ce se putea. Stiu toate jokurile si am incercat sa jok alturi de el dar nu s-a schimbat nimik. E adevarat ca s-a bucurat atunci cand am inceput si eu sa jok, fiindca nu-i mai reprosam nimik, dar nu pot sa-mi perd toata ziua jucand si nefacand nimik. Consider ca sunt lucruri mult mai importante in viata, care si asa este scurta, cu care sa-mi ocup timpul. Si ai f mare dreptate in ceea ce spui. La inceput jocurile erau doar o modalitate de relaxare dar acum ocupa mai tot timpul, si simt ca timpul trece si nu se schimba nimik si mi-e groaza ca o sa-mi treaca tineretea suferind si simtindu-ma goala pe dinauntru.
romanticbabe
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:21
joaca-te si tu cu el, sunt foarte amuzante aceste jocuri si va puteti apropia mai mult astfel

Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:30
Ce sa joace, table sau popa prostu' ?

Incearca o aventura sa vezi ce palpitant este .

Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:33
Aceasi problema am intampinat-o si eu .Munceam amandoi 8 ore pe zi si cand venea acasa se punea in fata calculatorului si incepea sa omoare monstrii ......in timpul asta eu gateam ,faceam curat sau invatam

Intr-o zi a venit un prieten cu un joc nou ...el nu era acasa asa ca l-a instalat si a plecat ....neavand ce face m-am hotarat sa vad care-i treaba cu jocul
Cand a venit el eu deja eram la nivelul 3 , omorasem nush cate persoane si ...pana mea , am uitat despre ce e vorba in joc de mult timp .....

Norocul meu a fost ca aveam doar un calculator in casa asa ca atunci cand a venit si m-a gasit prinsa de joc nu a avut ce face decat sa stea langa mine , sa ma intrebe cum e ,sa ma invete ce ar trebui sa fac in continuare ....a facut asta vreo 5 ore .

Eu venisem de la birou si direct la joc ....a doua zi am facut la fel , a treia zi deja era crizat : ca nu mai fac nimic altceva decat sa ma joc , ca mananca doar sandwich-uri de 3 zile , ca mananca SINGUR ,ca nu mai putem iesi la un suc din cauza jocului meu , ca incalzeste mancarea si pana trec eu la nivelul urmator se raceste ( nu puneam pauza ca nu vroiam ) adica......imi reprosa exact ce ii reprosam eu.
A 4 a zi am mers impreuna la cumparaturi , am gatit impreuna si alte chestii care se fac in doi si de atunci nu a mai pus jocurile pe primul plan.

Eu zic ca se poate schimba daca stii cum sa-l iei


iris_4_ever
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:39
draga mea.......sotul meu este informatician iar copilul in devenire! sint ani buni decind joaca o timpenie de joc pe internet impreuna cu alte persoane din intreaga lume! datorita acestui joc au invata la perfectie engleza .........in rest nici un beneficiu ci doar pagube materiale deoarece sint si chestii care se platesc! la fel ca si tine ma dadeam de ceasul mortii facind ca trenul in gara pina cind au gasit modalitatea sa scape de mine! mi-au facut cadou un laptop..........si uite asa am inceput si eu sa stau pe net ...........sa nu mai fac mincarica si alte cele (doar eram ocupata ca si ei)............bineinteles ca baietii mei au inceput sa ceara de mincare la care eu eram fara nici o reactie...........la final au realizat ca sint rolurile schimbate si in urma unei sedinte s-au stabilit regulile cu privire la calculatoare! acum toata lumea fericita si dupa ce facem impreuna treburile casei ne asezam la calc,film etc. sfatul meu :comunica mai mult,antreneaza-l in activitati mai domestice si de ce nu........joaca-te si tu cu el !....................orice situatie are o rezolvare!
FRANNNCE
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:42
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-23 13:42:52draga mea.......sotul meu este informatician iar copilul in devenire! sint ani buni decind joaca o timpenie de joc pe internet impreuna cu alte persoane din intreaga lume! datorita acestui joc au invata la perfectie engleza .........in rest nici un beneficiu ci doar pagube materiale deoarece sint si chestii care se platesc! la fel ca si tine ma dadeam de ceasul mortii facind ca trenul in gara pina cind au gasit modalitatea sa scape de mine! mi-au facut cadou un laptop..........si uite asa am inceput si eu sa stau pe net ...........sa nu mai fac mincarica si alte cele (doar eram ocupata ca si ei)............bineinteles ca baietii mei au inceput sa ceara de mincare la care eu eram fara nici o reactie...........la final au realizat ca sint rolurile schimbate si in urma unei sedinte s-au stabilit regulile cu privire la calculatoare! acum toata lumea fericita si dupa ce facem impreuna treburile casei ne asezam la calc,film etc. sfatul meu :comunica mai mult,antreneaza-l in activitati mai domestice si de ce nu........joaca-te si tu cu el !....................orice situatie are o rezolvare!




Deci ....nu-s singura care a procedat asa si a avut succes
Si al meu tot informatician era ....genu ala care cand a implinit 18 ani a sarbatorit cu un nou joc in loc sa iasa in oras cu prietenii care .....evident ca si ei tot informaticieni .
Cand ieseam in oras cu ei parca vorbeau limbi straine
iris_4_ever
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:01
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-23 14:01:37
De la: FRANNNCE, la data 2009-01-23 13:42:52draga mea.......sotul meu este informatician iar copilul in devenire! sint ani buni decind joaca o timpenie de joc pe internet impreuna cu alte persoane din intreaga lume! datorita acestui joc au invata la perfectie engleza .........in rest nici un beneficiu ci doar pagube materiale deoarece sint si chestii care se platesc! la fel ca si tine ma dadeam de ceasul mortii facind ca trenul in gara pina cind au gasit modalitatea sa scape de mine! mi-au facut cadou un laptop..........si uite asa am inceput si eu sa stau pe net ...........sa nu mai fac mincarica si alte cele (doar eram ocupata ca si ei)............bineinteles ca baietii mei au inceput sa ceara de mincare la care eu eram fara nici o reactie...........la final au realizat ca sint rolurile schimbate si in urma unei sedinte s-au stabilit regulile cu privire la calculatoare! acum toata lumea fericita si dupa ce facem impreuna treburile casei ne asezam la calc,film etc. sfatul meu :comunica mai mult,antreneaza-l in activitati mai domestice si de ce nu........joaca-te si tu cu el !....................orice situatie are o rezolvare!




Deci ....nu-s singura care a procedat asa si a avut succes
Si al meu tot informatician era ....genu ala care cand a implinit 18 ani a sarbatorit cu un nou joc in loc sa iasa in oras cu prietenii care .....evident ca si ei tot informaticieni .
Cand ieseam in oras cu ei parca vorbeau limbi straine
de mai irisuco.........virsta isi spune cuvintul!!!!!!!! acu daca ne vezi cazi jos..........eu la calc meu si ei doi la restul (ca mai sint patru).......acu erau fericiti la maxim ca au omorit-o pe tiger girls(cine dreaq o fi aia....)..................deci rabdare si tutun!!!!!!!!!!!!!
FRANNNCE
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:01
Vad ca majoritatea celor de aici nu iau in serios dependenta de calculator a sotului tau si mai ales de bautura. Este clar ca sotul tau are niste probleme psihologice care tb rezolvate cumva, cu ajutor profesionist.
Fostul meu iubit avea alt tip de dependenta: jocurile de noroc. A pierdut f multi bani, si pe ai lui si pe ai mei si tot nu se putea lasa. Nu mai spun ca si el obisnuia sa bea zilnic si destul de mult si mai statea si f mult la jocuri pe calculator, de dimineata pana seara in week-end iar eu aproape ca nu mai existam.
Dorind sa-l ajut, m-am documentat f mult asupra acestei dependente, mai ales pe site-uri straine pt ca la noi nu prea exista studii de caz. In SUA de exemplu exista clinici specializate pt asa ceva.
Sa stii ca nu e deloc intamplator ca bea asa mult, e strans legat de dependenta lui de jocuri si nu e de gluma.
Imi pare rau ca tb sa-ti spun dar iubitul meu s-a lasat o perioada scurta (la insistentele mele), apoi a revenit la vechile vicii. Orice tip de dependenta este f periculoasa si e f greu de luptat cu ea, si pt cel in cauza si pt familie.
Am renuntat la relatie pana la urma, mai ales cand am descoperit ca ma mintise spunand ca se lasase si de fapt nu era deloc asa. Am decis ca oricat de mult l-am sprijinit, a fost in zadar iar eu nu prea mai aveam ce face, incercasem totul.
Cred ca tb sa vorbesti deschis cu sotul tau si sa-i sugerezi sa mearga la un psiholog. Daca te-apuci sa joci alaturi de el nu faci decat sa-l incurajezi si-i faci mai mult rau decat bine.
Multa bafta, putere si rabdare !
ioana_cristina
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:53
S-a deschis Clubul Femeilor Detinatoare de Soti Morti dupa Jocuri si Bautura.
Este destinat doamnelor/dom'soarelor satule de aceste pramatii cu chip de jeton sau click, hac.

Cele cuminti sunt invitate la plimbari lungi, romantice si recitari de poezie proletcultista.
Nabadaioasele sa intrebe de dom' Roco...

Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:10
De la: romanticbabe, la data 2009-01-22 12:26:04Trebuie sa recunosc cu mare durere in suflet ca sotul meu e dependent de jocuri si de internet browsing si asta ii ocupa cam tot timpul zilei. In ultima vreme simt ca sunt tot mai singura in relatie, incep sa fiu deprimata sa uit sa zambesc. Am incercat sa-i sugerez cat mai finut posibil ca nu-mi place ce intorsatura au luat lucrurile, ca ma simt neglijata si ca uneori simt nevoia sa vb cu cineva dar fara nici un rezultat. Eventual in ziua urmatoare nu statea in fata laptopului dar dupa aceea isi relua activitatea . Nu m-ar deranja daca ar juka dar ar fi si un pik mai responsabil, in sensul sa impartim responsabilitatile, dar nu face nimik altceva: curatenie, mancare nimik. Ma intreb dak s-ar deranja sa manance ceva dak ar fi sa plec undeva pt cateva zile. Se pare ca nimik nu-l poate distrage de la jok. Simt ca nu mai rezist in stilul asta pt ca am si eu uneori nevoie sa ma simt rasfatata dupa o zi de munk, sau makar sa fiu ajutata cu cina si asa mai departe, dar se pare ca trebuie sa fac totul de una singura. Ma simt in postura unei mame care are grija de copil, care nu-si asuma nici o responsabilitate.
E trist mai ales ca inainte de casatorie am vazut o alta latura a lui. Imi aducea micul dejun la pat, imparteam toate activitatile era superb, si acum dupa 2 ani de casatorie sa descopar ca totul a fost probabil de fatada. Nu stiu cum sa mai procedez , nu ma simt deloc fericita, nu am mai iesit de mult nicaieri si am uitat sa mentionez ca in fiecare seara bea si fumeaza cam peste limita.
Voi ce ati face in locul meu?



Faci in felul urmator : da cu calculatorul de pamint sau nu mai platesti netu` Glumeam :)

Acum nu mai glumesc : Sincer e un moment tare naspa pentru familia ta , e ca un drog in care nu mai ii pasa nici de ce e in jurul lui dar ii va trece peste citva timp nu mult , deobicei aceste fixatii dureaza pina in jur de un an maxim 2 . dupa 2 ani intervine plictiseala in ceea ce face . Daca nu ai fi tu tot asa ar face ? cine iar spala , face de mincare , sex , dragoste , etc .
Daca tii la el cu adevarat fal sa inteleaga ca si el are un rol in casnicie si ca si el trebuie sa si faca treburile lui de barbat , ca acea lume virtuala este doar de moment si duce la izolare in sine . Trebuie sa vorbesti cu el , degeaba il duci la doctor sau nu stiu pe unde ca nu prea se rezolva ( si nici nu se va duce ) Vorbeste cu el si daca vrea mincare trimitel sa cumpere etc ., iesiti in natura un concediu sau altceva ca sa scape de acolo .

Faptul ca ai scris aici inseamna ca tii la el si ca il iubesti si vrei sa il vezi bine e de apreciat faptul acesta

Postat pe 19 Februarie 2009 20:32
De la: Roco, la data 2009-01-23 13:33:54Ce sa joace, table sau popa prostu' ?

Incearca o aventura sa vezi ce palpitant este .


jocurile pe care le joaca el...decat sa faca istericale ! Are si omul o pasiune , jocurile video, acum ce tre' sa faca, sa renunte pt ca nu ii plac cucoanei ? Tu asa ai face ?

Postat pe 19 Februarie 2009 20:47
AS IESI AFARA IN ORAS CU GACICILE. POATE DACA NU VEI MAI FI ACOLO SA-I ADUCI TOTUL LA NAS, ISI VA PUNE SI EL NISTE INTREBARI. NU CEDA...USOR, IN TIMP, ADU-L UNDE VREI TU.
cristi_nne
Postat pe 2 Martie 2009 09:07
De la: Georgia99, la data 2009-02-19 20:47:26
De la: Roco, la data 2009-01-23 13:33:54Ce sa joace, table sau popa prostu' ?

Incearca o aventura sa vezi ce palpitant este .


jocurile pe care le joaca el...decat sa faca istericale ! Are si omul o pasiune , jocurile video, acum ce tre' sa faca, sa renunte pt ca nu ii plac cucoanei ? Tu asa ai face ?

Draga Georgia ma intreb ce varsta ai pentru ca din ce spui dai dovada de imaturitate si te pripesti sa dai si tu sfaturi asa ca sa te afli in treaba. Afla ca am jucat si eu cu el cam timp de un an ca sa ne apropiem si sa avem preocupari comune in speranta ca se va plictisi si va renunta intr-un final. Tu ce propui sa stam non stop pe lap topuri si sa jucam fericiti pana la adanci batraneti? Imi pare rau ca ai asa o conceptie despre viata dar o casnicie presupune putin mai mult devotament si multe altele. Si nu m-ar deranja daca ar juca sa zicem 5 ore pe zi pt ca inteleg ca fiecare are pasiunile lui si eu am preocuparile mele, dar preocuparea asta ii ocupa tot timpul, tie ti se pare k?
Si sa-ti fie clar ca nu fac istericale, incerc sa-mi fac casnicia sa mearga si cred ca nu e un lucru de condamnat
romanticbabe
Postat pe 5 Martie 2009 12:07
Doamne, de ce pe fiecare topic, la un moment dat trebuie sa existe cineva care sa incinga spiritele?! Fata asta are dreptate! cand il vezi ca sta toata ziua si omoara monstrii si tu te zbati singura sa intretii toata casa..... iti vine sa-ti iei campii!!Si prietenul meu e pasionat de jocuri, dar atunci cand e de treaba, facem impreuna! Nu vine el, il chem eu! Prea putin ma intereseaza la ce nivel e! Pune pauza si reia de unde l-a lasat... asa cum eu imi pot intrerupe activitatile dedicate mie (oricare ar fi alea), el de ce n-ar putea?!!
Dependeta de orice fel... constituie o problema reala, care poate duce la destramarea unui cuplu. Romanticbabe... chiar nu stiu ce-ai putea sa faci... vorbeste cu el, spune-i ca pe tine chiar te deranjeaza....
M-a socat o chestie pe care i-ai zis-o georgiei:" Si nu m-ar deranja daca ar juca sa zicem 5 ore pe zi pt ca inteleg ca fiecare are pasiunile lui"... Doamne, dar cat se joaca pe zi??? Chiar azi am vazut un reportaj la TV pe tema asta.... (ma rog era adresat parintilor) - era vorba de copiii pana in 16 ani care se confrunta cu dependenta de jocuri si li s-a recomandat parintilor sa aiba grija ca limita de joaca pe computer sau console sa fie de 2 ore pe zi!
Asa ca... poate ar trebui sa-i limitezi si tu copilului din sotul tau timpul de joaca! :) Eu rad, dar sincer nu mi-ar placea sa fiu in locul tau! Ai grija.... si stii cum e... daca vezi ca nu se poate si ca nu se poate ... si ca pur si simplu nu ai cu cine... intotdeauna ramane ultima solutie ... succese!
amelia05
Postat pe 5 Martie 2009 23:04
facem un zuma!?
sa vedem care-i mai bun

Postat pe 5 Martie 2009 23:18
De la: geo_sh, la data 2009-03-05 23:18:27facem un zuma!?
sa vedem care-i mai bun


pariem ca pe Deea mea nu o intreci?
_oktober_
Postat pe 5 Martie 2009 23:57
De la: _oktober_, la data 2009-03-05 23:57:59
De la: geo_sh, la data 2009-03-05 23:18:27facem un zuma!?
sa vedem care-i mai bun


pariem ca pe Deea mea nu o intreci?

poate ca la zuma ma ia da' la cradl of persia n-are cum

Postat pe 5 Martie 2009 23:59
Sotul meu e dependent de Iphone...sta pana la 2 noaptea cu el in mana si conectat la calculator.Dar nu ma supar....ca eu oricum pe la 10 dorm ....si cum am adormit el da fugutza la calculator.Tre sa aiba si el o pasiune dar nu obsesie.A si recunoscut ca dependent de internet.
butterflylili
Postat pe 6 Martie 2009 12:58
taiei cablu de la net sau nu plati internetul si sa vezi ce-l linistesti
sirena22
Postat pe 6 Martie 2009 13:33
"E trist mai ales ca inainte de casatorie am vazut o alta latura a lui. Imi aducea micul dejun la pat, imparteam toate activitatile era superb, si acum dupa 2 ani de casatorie sa descopar ca totul a fost probabil de fatada."
Nu el ti-a jucat festa, ci specia. Cei trei ani pomeniti de Beigbeder...

In context, nu te indrum sa te desparti, dar este bine sa fii pregatita si pentru asta. Imagineaza-ti cum ar fi fara, cum te-ai descurca cu demersurile si situatiile ce intervin in timpul unei despartiri (intreaba, citeste).
NU-TI SPUN ASTEA DIN RAUTATE, PANICA ETC. Ci pentru ca, mai pregatita pentru orice fiind, vei putea pune si altfel piciorul in prag.

Sotul tau, ca mai toti de fapt, are o mare neputinta a adaptarii la realitate. Si se refugiaza... E plina lumea d-astia (repet, sint unul dintre ei).
Probabil ca toti facem asta (mai ales barbatii, care nu avem impulsul spre maternitate...), atita doar ca unii gasesc refugii ceva mai utile familiei. Sau care nu le afecteaza viitorul.

Asta e parerea mea, nu trebuie sa te alarmezi de ea.
Mircea_O
Postat pe 13 Martie 2009 10:49
Offfff.tare groaznica e dependenta asta de net. Am patit-o si stiu cum e.
Nu imi este sot ci prieten(iubit).
Mai rau ca acesta e dependent de discutii cu alte femei pe net si nu ma deranja daca erau doar discutii banale, bineinteles ca s-a ferit s avad , dar eu fiind informatician am vazut imediat ce discutii purta si am zis ca, cade cerul pe mine.
El imi declara mie ca ma iubeste si in acelasi timp spunea si acelei femei ca o iubeste.
Totul s-a soldat cu plecarea mea de la el.
Inca mai suntem impreuna dar doar ne vizitam si eu caut s afie din ce in ce mai rar ca e un nesimtit fara pereche.
alexia30
Postat pe 13 Martie 2009 19:59
si eu trec tot prin dependeta iubitului meu de calculator! am deschis chiar un topic despre asta, nevazandu-l pe al tau!
te inteleg perfect, stiu cum e, chiar daca noi nu suntem casatoriti! si iubitul meu se joaca cam 10 ore pe zi, si pur si simplu nu stiu ce sa mai fac! nici noi nu mai iesim, nu ne mai plimbam, nu prea mai facem nimic impreuna! eu chiar nu stiu cat o sa mai rezist! iubitul meu din cauza dependentei lui nici nu lucreaza! si totusi la 26 de ani sa te intretina parintii? daca da ceva rezultate sunt foarte interesata si curioasa! nu e ceva amuzant, e foarte grava dependenta asta, e ca un drog pur si simplu!
bulinutzaroz
Postat pe 15 Martie 2009 12:04
buna,si sotul meu este dependent de jocuri si se juca ore in sir dar incetu cu incetu l-am facut sa mai uite de ele:incercand cu alte ocupatii si acum mai joaca dar mult mai putin.i-am zis eu inteleg ca iti place sa te joci dar nu sa devi obesedat asa ca cu limita.si bate-l la cap pana face sa fie bine pt tine si pentru el trebuie sa ajungeti la un compromis.fi rea!!!astept noutati de la voi!!!u
crystina24
Postat pe 15 Martie 2009 16:13
nui usor sa astepti in pat pe el dar el nici vorba de tine dute imbracata sexu sau goala si atrage caci va cadea victima
kudika002633
Postat pe 15 Martie 2009 16:16
Incearca sa aveti o discutie .........daca nu tine faza pur si simplu schimbati obiceiurile, tre sa i atragi atentia deci:iesi m ai des cu prietenele la o cafea,schimbati stilul de imbracaminte,schimba ti marca cremelor.treci pe cv scump,iesi la shoping.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 18 Martie 2009 16:43
Ok , inainte de a imi spune o parere ... ar trebuii sa va spun ca si eu sunt unu dintre acei barbati .. "addicted to games" ... ma joc de prin 2004 un joc care se numeste anarchy-online. La inceput a fost frumos, se mai castigau si bani ( si cand spun bani ma refer la 1.000 poate 2.000 de dolari pe luna in functie de norocul care il aveai de a gasi obiecte rare in joc ) .. O perioada buna .. poate chiar un an de zile ... aveam momente cand nu ieseam din casa .. 3-4 zile .. decat ptr tigari si apa plata (fara lamaie :P ) ... sau ca sa ne intalnim .. jucatorii si sa punem tara la cale... sa facem strategii etc ptr raiduri bla bla.
Prietena mea la momentul respectiv venea si facea balamuc ca sa iesim sa facem dragoste/sex whatever ... ajunsesem atat de disperat de jocul asta .. incat nici sexul numai conta si numai avea nici o valoare cand era vorba de "un raid la Zodiaci" .. sau mai ales cand era saptamana in care se faceau "raiduri la The Beast". Trebuie sa precizez ca .. este vorba despre un joc .. in care daca nu joci zilnic .. MINIM 12-14 ore .. nu are nici un sens sa te mai joci.

Ma rog in timp .. sa mai dus din aceea "dependenta" desi si in ziua de azi ... ma loghez aproape in fiecare pe zi pe ambele conturi ... numai am rabdare ... recunosc ca pe timpul iernii ( eu fiind si un tip extrem de friguros care nu inghite iarna deloc :P ) am cam stat in casa ... evident calare pe acest joc :D ... insa cum a dat soarele afara ... deja .. mai mult de 20-30 de min numai pot sta caci ma plictiseste teribil.

Ideea este ( poate chiar sfat ) ori esti langa sotul tau exact cum se spune "la bine si la rau" .. ori ... "run forrest" ...

Am si eu o intrebare ( ptr toate sotiile / iubitele ) care s-au plans mai sus ca sotii/iubitii sunt dependenti de pc si games online... ati prefera sa umble de capul lor cu baietii prin oras, prin casino-uri, strip-clubs sau sa se apuce de prafuri, de bautura ... sau preferati sa ii vedeti ... cuminti si linistiti in casa la calculator in fata ????

Eu personal la un moment dat .. am intrebat-o pe prietena mea ( de atunci ) "preferi sa ies cu fosta gasca ( unde eram cam toti asa zisii "copii de bani gata" ) sa umblam toata noaptea prin oras si prin cluburi etc sa nu stii de mine ... sa te gandesti ca din Bamboo plecam cine stie unde si mai ales cu cine stie ce parasute, sau preferi sa stii ca sunt acasa in fata calculatorului .. pe joc ( nicidecum pe site-uri de escort / chat-uri etc ) ???

Ideea este ca daca il iubesti atat de mult ( ca in povesti ) incat sa faci orice pentru el ... ar fi bine sa ramai langa el ... caci la un moment dat ( evident in urma imboldurilor tale ... dar cu atentie .. nu .. cicaleala, ce nu duce decat la stres ) isi va pierde interesul ptr jocuri, etc ce face el pe acolo, si te va redescoperi, si atunci va ve-ti simti ca la prima intalnire.

Evident nu toti suntem la fel ... eu insa am putut sa .. evadez din lumea asta virtuala iar noua relatie (de dupa era anarchy-online) .. a mers ca unsa ...

Have a nice day !!!
Octav
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:03
danyela6 vreau sa-ti spun ca nu e ff buna ideea ta:) o spun din propria experienta..Iubitul meu este dependent de jocurile pe calculator...acum in loc sa ne petrecem timpul imreuna il aud: "hai iubita la joc":))...uneori imi vine sa las totul balta...avem o varsta imi doresc o famile iar el este inca un copil...
alina25buc
Postat pe 26 Mai 2011 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cererea in casatorie 20 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 22:43
Ce credeti despre casatoria intre o fecioara si un varsator? 32 De la: scorpio67 26 Iunie 2009 08:21
Cum este sa fii mireasa? 62 De la: Cassey 26 Decembrie 2008 13:18
ce credeti despre verigheta pierduta de barbat la un an dupa nunta?o fi un semn? 79 De la: Brifing 23 Martie 2009 09:17
Inelul de logodna 24 De la: koph 7 Decembrie 2013 13:17