Setari Cookie-uri

Casatorie in Germania

Vreau sa ma casatoresc cu prietenul meu..........el locuieste de multi ani in Germania .........e tot roman dar e stabilit in Germania.........stie cineva de ce acte avem nevoie pentru casatorie? a mai trecut cineva prin aceasta situatie? unde e mai bine sa ne casatorim? in Romania sau in Germania? Multumesc celor care imi vor raspunde !
Manu72Manuela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:44
Eu sunt la drept si am invatat dreptul familiei, formalitatile, in principiu se aplica legea locului,adica daca va casatoriti in Germania la consulatul Romaniei, se va aplica legea din Germania, actele sunt aceleasi ca si pentru casatoria civila de la noi, adica declaratia de casatorie, actele de identitate, analizele de sanatate. In principiu iti recomand sa te casatoresti acolo unde vei locui. Casa de piatra!
sweetpie
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:51
Trebuie el sa se duca in orasul in care locuieste la "Rathaus", sectiunea "Standesamt" si acolo i se va spune (i se da lista;-) exact de care acte are el nevoie si care acte trebuie sa le procuri tu. O gramada;-) Incepand cu certificat de nastere, drept de sedere, ....Toate certificatele pe care le aveti in lb. Romana trebuie traduse in germ...)
De ex. daca va casatoriti in Germania aveti dreptul sa va alegeti dupa care drept vreti sa va casatoriti...Asta inseamna ca la divort se aplica legea din Germ. (bunurile se impart altfel, este important pentru tine si intretinerea ta si a eventualilor copii...sau ca trebuie sa locuiti un an separat pt. a putea divorta...
Mai este vorba si despre numele de familie pe care dupa legea din germ. il poti mentine...dupa legea germ. va puteti alege numele de familie pe al tau sau a lui, depinde care este mai frumos....tu poti sa porti nume de familie dublu (al lui si al tau)/sau amandoi dublu...
Nu-i intereseaza in Germ.analize de sanatate...
Acuma unde vrei tu sa te casatoresti e alegerea ta...

Full_Metal_Jacket
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:03
Daca sunteti interesate...
Cassey_
Postat pe 22 Mai 2009 11:05
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-01-23 23:03:07Trebuie el sa se duca in orasul in care locuieste la "Rathaus", sectiunea "Standesamt" si acolo i se va spune (i se da lista;-) exact de care acte are el nevoie si care acte trebuie sa le procuri tu. O gramada;-) Incepand cu certificat de nastere, drept de sedere, ....Toate certificatele pe care le aveti in lb. Romana trebuie traduse in germ...)
De ex. daca va casatoriti in Germania aveti dreptul sa va alegeti dupa care drept vreti sa va casatoriti...Asta inseamna ca la divort se aplica legea din Germ. (bunurile se impart altfel, este important pentru tine si intretinerea ta si a eventualilor copii...sau ca trebuie sa locuiti un an separat pt. a putea divorta...
Mai este vorba si despre numele de familie pe care dupa legea din germ. il poti mentine...dupa legea germ. va puteti alege numele de familie pe al tau sau a lui, depinde care este mai frumos....tu poti sa porti nume de familie dublu (al lui si al tau)/sau amandoi dublu...
Nu-i intereseaza in Germ.analize de sanatate...
Acuma unde vrei tu sa te casatoresti e alegerea ta...


Postat pe 22 Mai 2009 14:34
buna,cine poate sa-mi spuna si mie ce trebuie sa fac ca vreau sa ma casatoresc cu prietena mea care este din republica moldova,ce documente am nevoie si este adevarat ca trebuie sa stie germana ca sa locuiasca cu mine in germania?nu am cetatetie germana dar am contract de munca pe perioada nedeterminata si drept de sedere.ast un rasp cat mai repede.
multumesc anticipat

Postat pe 22 Mai 2009 14:36
De la: kudika028591, la data 2009-05-22 14:36:49buna,cine poate sa-mi spuna si mie ce trebuie sa fac ca vreau sa ma casatoresc cu prietena mea care este din republica moldova,ce documente am nevoie si este adevarat ca trebuie sa stie germana ca sa locuiasca cu mine in germania?nu am cetatetie germana dar am contract de munca pe perioada nedeterminata si drept de sedere.ast un rasp cat mai repede.
multumesc anticipat


Acelasi lucru il recomand sa-l faci si tu, sa te duci la primaria orasului unde locuiesti la sectiunea "Standesamt" si iti va da acolo o lista cu actele care trebuiesc procurate.
Nu se "controleaza" daca stie sau nu limba germana. Te uiti pe net si vezi orarul cu publicul, deoarece f. multe primarii au sambata pana la 12 deschis, deci poti merge maine acolo.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Mai 2009 21:53
De la: Cassey_, la data 2009-05-22 11:05:36Daca sunteti interesate...


Nu suntem
Diavolyta_
Postat pe 23 Mai 2009 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inele de logodna 6 De la: SweetHappyButterfly 16 Aprilie 2009 02:04
Am nevoie de sfaturi.... 11 De la: rashela 29 Ianuarie 2011 20:25
trecutul ma omoara... 46 De la: Biank26 30 Ianuarie 2013 14:06
HELP!! SFATURI PTR CUNUNIE 12 De la: Diana_2187 4 Septembrie 2009 15:25
te iubesc 105 De la: Max2 6 Decembrie 2011 21:02