Setari Cookie-uri

care e diferenta dintre a te indragosti si a iubi ?

eu una nu-mi dau seama ..
yogeolove
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:34
oare dc?!
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:41
Cred ca e vorba in primul rand de durata sentimentului.Personal,de cate ori m-am indragostit a fost mai euforic,intens,dar e doar o stare de suprafata.A iubi inseamna sa ajungi sa cunosti persoana de langa tine cu bune si rele,si totusi sa vrei sa fii cu el/ea,chiar daca vor exista momente dificile sau mai putin frumoase.
A te indragosti e foarte frumos, iti poate da senzatia ca ziua e mult mai frumoasa, ai fluturi in stomac,e un inceput plin de optimism.
Cred ca la orice varsta e frumos sa te indragostesti si sa ajungi sa iubesti.
alina_20012
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:45
dragostea e asa mai mult de suprafata e abia inceputul, pe cand iubirea este profunda si o realizezi in timp...
bruneagra25
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:53
Iubirea este ceea ce ramane dupa ce trece indragosteala
my_melody
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:56
Indragosteala si iubirea se leaga una de cealalta. Cred ca e imposibil sa iubesti pe cineva daca nu ai fost intai indragostita de persoana respectiva, deci iubirea e stadiul ce succede indragosteala, asta in cazul in care descoperi partenerul, va potriviti, va simtiti bine unul cu celalalt. Totul evolueaza, se transforma.La fel si sentimentele. E frumos sa fii indragostit, sa simti ca plutesti, sa nu mai vezi nimic in jurul tau, dar iubirea e divina, mult mai puternica, iubirea te face sa simti ca traiesti, ca ai suflet.
DeeaCatalina
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:27
Te-ai gandit mult inainte sa deschizi acest topic ?
Cand zici ,,m-am indragostit'' inseamna ca ai constientizat sentimentul de iubire fata de partener
Cand zici ,,iubesc''-te referi la un sentiment profund, de durata etc

Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:40
Dintre toate conceptiile gresite despre iubire, cea mai puternica si mai raspandita este credinta ca „indragostirea" este iubire sau cel putin una dintre manifestarile iubirii. Experienta indragostirii este o experienta erotica,specifica, legata de sex, de asemenea este o experienta temporara.
Cu iubirea lucrurile stau altfel....
Doi oameni se iubesc unul pe celalalt atunci cand sunt capabili sa traiasca unul fara celalalt, dar aleg sa traiasca impreuna.
lidia_c
Postat pe 29 Ianuarie 2009 00:17
esti indragostit cand nu-i vezi defectele,apoi iubesti vezi ce nu-ti convine dar intorci obrazul k ISUS
lacrasar
Postat pe 20 Februarie 2009 16:00
INDRAGOSTITUL E O SECRETIE DE ENDORFINE.KARE TE FAC FERICIT PE O PERIOADA SCURTA
lacrasar
Postat pe 20 Februarie 2009 16:01
multi m-au intrebat asta :) sincer ce cred eu e ca .... Te indragostesti de mai multe ori dar iubesti numai o data....... Te indragostesti la inceput... Si dupa aceea incepi sa iubesti...... Parerea mea. iubirea adevarata e doar o data in viata...si nu o poti uita....Si daca spui ca ai iubit cu adevarat de 2 ori minti :D in fine asta e alt subiect :P
kevin
Postat pe 26 Februarie 2009 02:08
In perioada"de cunoastere"te indragostesti de persoana de langa tine,Cand ajungi sa spui ca iubesti inseamna ca accepti calitati/defecte,ii cunosti tabieturile etc.Te indragostesti de o iluzie si iubesti concretul
ispita_mortzii
Postat pe 6 Mai 2009 19:22
De la: lacrasar, la data 2009-02-20 16:01:34INDRAGOSTITUL E O SECRETIE DE ENDORFINE.KARE TE FAC FERICIT PE O PERIOADA SCURTA


Cum ne se poate mai de acord! Dar trebuie sa recunoastem ca sentimentul de 'indragoseteala' nu se copmara cu nici un altul!Iubirea este de lunga durata dar poate sa dispara si ea!din nefericire:((
jemima_uk
Postat pe 6 Mai 2009 19:28
De la: lidia_c, la data 2009-01-29 00:17:23
Doi oameni se iubesc unul pe celalalt atunci cand sunt capabili sa traiasca unul fara celalalt, dar aleg sa traiasca impreuna.

ei bravo , o definitie de antologie ! splendid
northstar
Postat pe 6 Mai 2009 22:16
prima faza: te indragostesti, iar a doua faza : esti indragostita si iubesti....

Postat pe 20 Mai 2009 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti de barbatii din zodia fecioarei?cum sunt intr-o relatie? 70 De la: sopterean 28 Ianuarie 2016 19:54
DESPRE BARBATI SI FEMEI IN GENERAL 12 De la: Constantin_Alexandru_2 2 Iunie 2013 02:04
barbatii afro.... 19 De la: Roco 25 Ianuarie 2009 20:42
omul nu e facut sa fie monogam! 80 De la: sweetpink 10 Noiembrie 2013 09:00
Varsator + Scorpion.... ce ziceti merge?? astept pareri:D 17 De la: vyoleta28 7 Iulie 2009 09:50