Setari Cookie-uri

Sunt singur/a..... ma simt (mai) bine asa?!

Deschid un subiect nou, as vrea sa vorbim despre singuratate. Fara patima, pur si simplu, obiectiv, cu cat dezirabilitatea este mai evidenta si inaintam in varsta, cei mai multi dintre noi infruntam singuratatea. Devenim prea selectivi? Sau am creat un sistem de autoconservare de tipul: sunt singur /a si ... parca ma simt mai bine asa... E MAI COMOD, fara griji , fara complicatii, fara timpul din viata noastra, pe care ar trebui sa-l alocam cuplului.
Sigur experientele anterioare sau lipsa lor, ne fac sceptici in a ne acorda a doua sau a noua :) sansa, pe de alta parte te gandesti cum as putea sau unde, sa-mi gasesc perechea?
Pai dragii mei ... e discutabil... si va dau dreptate, daca "pe timpuri" sub auspiciile tineretii mai existau acele "ceaiuri" sau "bairamuri" unde socializam si legam prietenii, de cele mai multe ori chiar relatii incepute platonic si apoi "inmatriculate" la primarie, sau prietenii parintilor/rudelor/vecini si-alte natii :) considerau ca va potriveati cu x sau y, sau puteai neluand o sacosa in cap sau nu te pricopseai cu invective de genul"nu ti-e rusine magarule" cand "agatai" o fata pe strada/parc/cinema sau cofetaria din colt, iar dragele de ele fluturau din gene timid si zambeau incurajator, ASTAZI lucrurile stau cu totul altfel...Iubirea se dovedeste a fi mai rationala, luandu-se in calcul "nepermis" de multe aspecte, multe din ele de natura pragmatica. Dar oare asta e iubirea? Nu judec, nu emit judecati de valoare va las pe voi sa comentati... poate impreuna reusim sa dam o definitie iubirii. Cum incepe, cum se dezvolta.
E un subiect de actualitate si inepuizabil... asa ca va arunc manusha :P
oh.... by the way ce faceti de valentine's day ... k doar face parte din decor
aqnana
Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:35
nota 10 pentru topic

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:39
depinde cum ai trait.uneori te poti simti mai bine singur.mai ales dupa o relatie obositoare.eu ma simt destul de bine...cred
dana_mv
Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:53
De la: a_ale, la data 2009-01-28 17:39:46nota 10 pentru topic


ms de apreciere baby......
de acord cu tine.... k la capitolul speranta ca natie "stam bine".... adikalea "pica para malaiatza in bratze la natafleatza" sau asa ceva... doar k in afar' de de a "spera" nu prea "ne mishcam" mai delok... ce naiba facem pt. viatza noastra sentimentala ...C O N C R E T ? e vre'unul sau vre'una mai priceputa in 'ale iubirii?
aqnana
Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:57
uhhhhhh ....... ce galagie in topicul asta
hai curaj s-aud geniul iubirii din voi
aqnana
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:18
Interesant topic Eu personal ma simt mai bine singura, cand nu sunt intr-o relatie, imi place sa iau deciziile singura, sa am libertate si timp pentru mine.DAR...exista persoana aceeaa langa care as alege sa fiu fara sa simt ca renunt la libertate
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 11:24
Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi
metal
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:34
De la: metal, la data 2009-01-31 13:34:43Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi

asa e, dar mai sunt persoane care cunosc sentimentul adevarat al iubirii.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:41
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 13:41:53
De la: metal, la data 2009-01-31 13:34:43Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi

asa e, dar mai sunt persoane care cunosc sentimentul adevarat al iubirii.
chiar il cunosc sau sunt doar iluzii?
dana_mv
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:02
De la: dana_mv, la data 2009-01-31 19:02:32
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 13:41:53
De la: metal, la data 2009-01-31 13:34:43Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi

asa e, dar mai sunt persoane care cunosc sentimentul adevarat al iubirii.
chiar il cunosc sau sunt doar iluzii?

iti dai seama cand e ceva adevarat pentru ca te apropie de divinitate, doar iubirea divina e cea adevarata.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:22
da' te intrebi, divinitatea te iubeste? este sentimentul reciproc?

Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:26
De la: preafericirea, la data 2009-01-31 19:26:03da' te intrebi, divinitatea te iubeste? este sentimentul reciproc?

wow, n-ai inteles nimic.

sentimentul de iubire te apropie de Dumnezeu pentru ca e ceva magic, sa iubesti neconditionat asa cum numai EL ne iubeste pe noi, sa iubesti divin nu uman.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:31
Buna seara la toata lumea.Parerea mea - incomparabil de bine este singura, dupa un divort urat de amaraciune si o casnicie de 17 ani. Nu am mai avut curaj sa ma mai leg la cap cu nimeni, ca sa nu mai zic ca nu mai stiu cum.Si decat sa dau peste alt nenorocit, mai bine lipsa.Si uite asa trec anii, si constati cu multa tristete ca o "caznicie" te face sa pierzi curajul si increderea in alte persoane de sex opus. Noroc ca este un copil care e mare si te face sa simti ca totusi mai traiesti pentru ceva si cineva.
PS.Nota 10 pt topic
floaredecactus
Postat pe 1 Februarie 2009 19:11
... mda... categoric, in ziua de azi, iubire nu mai exista... devenim din ce in ce mai cerebrali... habar n-am de ce... poate ca viteza timpului este de vina... verticalitatea ne ridica mintea si ne acopera inima... gandim mai mult si simtim mai putin.... suntem din ce in ce mai nefericiti si dam vina pe ghinion... cand de fapt ne temem al naibii de tare de IUBIRE...

Postat pe 1 Februarie 2009 19:46
De la: brownheart, la data 2009-02-01 19:46:46... mda... categoric, in ziua de azi, iubire nu mai exista... devenim din ce in ce mai cerebrali... habar n-am de ce... poate ca viteza timpului este de vina... verticalitatea ne ridica mintea si ne acopera inima... gandim mai mult si simtim mai putin.... suntem din ce in ce mai nefericiti si dam vina pe ghinion... cand de fapt ne temem al naibii de tare de IUBIRE...

te-nseli, iubirea exista, opreste-te putin din fuga si uita-te atent in jurul tau.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Februarie 2009 21:01
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 13:41:53
asa e, dar mai sunt persoane care cunosc sentimentul adevarat al iubirii.


asa e, dar cam rare persoanele alea
metal
Postat pe 2 Februarie 2009 13:54
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 13:41:53
De la: metal, la data 2009-01-31 13:34:43Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi

asa e, dar mai sunt persoane care cunosc sentimentul adevarat al iubirii.



_fantoma_
Postat pe 2 Februarie 2009 13:58
De la: brownheart, la data 2009-02-01 19:46:46... mda... categoric, in ziua de azi, iubire nu mai exista... devenim din ce in ce mai cerebrali... habar n-am de ce... poate ca viteza timpului este de vina... verticalitatea ne ridica mintea si ne acopera inima... gandim mai mult si simtim mai putin.... suntem din ce in ce mai nefericiti si dam vina pe ghinion... cand de fapt ne temem al naibii de tare de IUBIRE...


Cerebrali? nici chiar asa

Gandim mai mult? din contra, poate prea putin
metal
Postat pe 2 Februarie 2009 13:58
De la: metal, la data 2009-01-31 13:34:43Mai stie cineva ce este iubirea? atata falsitate in ziua de azi



nu .
anissya
Postat pe 5 Februarie 2009 21:35
De la: anissya, la data 2009-02-05 21:35:34nu .


La 21 de ani te cred si eu
metal
Postat pe 5 Februarie 2009 22:44
macar de-ar tine de varsta. tine de ...nu neaparat experienta, de lucruri traite.
anissya
Postat pe 6 Februarie 2009 16:52
acum relatiile incep frumos dar din cauza unor prieteni sau a parintilor se destrama iar cei ce se iubesc si sufera,ca hai sa fim seriosi in afara de ei totii se bucura ca sa terminat si asta din cauza vorbelor si a urii,cred eu.
letitia_modoi
Postat pe 13 Februarie 2009 19:39
Cred ca fiecare om, barbat sau femeie, este dotat cu o anumita capacitatea de a iubi. Am ajuns la concluzia ca exista persoane care s-au nascut purtand gena pasiunii si a iubirii nebune si altele care pur si simplu sunt handicapate din punctul asta de vedere.
Cu siguranta iubirea exista si va exista intotdeauna, doar ca nu toti au sansa de a cunoaste acel carusel de trairi pe care le aduce cu sine: agonia si extazul, abandonul de sine si mai ales puterea de a ierta si de a lupta cu ultimele puteri, desi fiecare neuron din creier iti tipa in gura mare ca e timpul sa renunti.
Iubirea si ratiunea sunt notiuni care se anihileaza reciproc. Cineva spunea aici ca problema e ca in iubire gandim prea putin. Asa si este, dar daca am fi altfel nu am mai putea iubi.
Revenind la topic, depinde de fiecare cum isi priveste si traieste singuratatea. Eu una deocamdata ma bucur de ea si o vad ca pe un prilej de a relua legatura cu mine insami, legatura pe care am pierdut-o dupa ce mult timp in mintea si sufletul meu nu a existat decat el. Este o perioada in care ma simt libera, fericita si implinita si in care am impresia ca totul e nou si viata se deschide in fata mea. Am iubit, am pierdut si am suferit, toate cu o intensitate pe care nu mi-o stiam. Dar am si invatat si inteles foarte multe despre el, despre mine, despre iubire, iar asta mi-e cel mai mare castig. Cred ca fiecare relatie te schimba si te maturizeaza, cu conditia sa ai mintea si sufletul deschis sa treci intr-o alta etapa de evolutie personala.


ioana_cristina
Postat pe 19 Februarie 2009 15:37
De la: ioana_cristina, la data 2009-02-19 15:37:51Cred ca fiecare om, barbat sau femeie, este dotat cu o anumita capacitatea de a iubi. Am ajuns la concluzia ca exista persoane care s-au nascut purtand gena pasiunii si a iubirii nebune si altele care pur si simplu sunt handicapate din punctul asta de vedere.
Cu siguranta iubirea exista si va exista intotdeauna, doar ca nu toti au sansa de a cunoaste acel carusel de trairi pe care le aduce cu sine: agonia si extazul, abandonul de sine si mai ales puterea de a ierta si de a lupta cu ultimele puteri, desi fiecare neuron din creier iti tipa in gura mare ca e timpul sa renunti.
Iubirea si ratiunea sunt notiuni care se anihileaza reciproc. Cineva spunea aici ca problema e ca in iubire gandim prea putin. Asa si este, dar daca am fi altfel nu am mai putea iubi.
Revenind la topic, depinde de fiecare cum isi priveste si traieste singuratatea. Eu una deocamdata ma bucur de ea si o vad ca pe un prilej de a relua legatura cu mine insami, legatura pe care am pierdut-o dupa ce mult timp in mintea si sufletul meu nu a existat decat el. Este o perioada in care ma simt libera, fericita si implinita si in care am impresia ca totul e nou si viata se deschide in fata mea. Am iubit, am pierdut si am suferit, toate cu o intensitate pe care nu mi-o stiam. Dar am si invatat si inteles foarte multe despre el, despre mine, despre iubire, iar asta mi-e cel mai mare castig. Cred ca fiecare relatie te schimba si te maturizeaza, cu conditia sa ai mintea si sufletul deschis sa treci intr-o alta etapa de evolutie personala.




ei da Ioana, esti poate un pic subiectiva insa sunt convinsa ca tu sti cel mai bine de ce ai ales asa si ce prioritati ai, dar sa fim realisti ... cu riscul ca ma repet... cred ca nimanui nu-i place singuratatea doar ca lipseste MOTIVATIA ! Noi romanii suntem mai degraba tipul sentimental decat cerebral, destul de spontani ne caracterizeaza emotia de orice fel ca e dragoste, ura, pasiune, furie dar numai indiferenta nu. E drept ca daca o relatie ne-a marcat (negativ) primul sentiment pe care-l ai, din impuls, e defensiv, adica un fel instinct de conservare ... ma feresc sa-mi mai "iau teapa"... tipic pentru noi! Cum ar fi insa sa incercam (stiu ca-i extrem de greu) sa ne detasam de ce-a fost, sa invatam din propriile experiente, sa disociem si nu in cele din urma sa constientizam OBIECTIV ca vina pentru o relatie esuata apartine amandoura, o sa-mi atrag probabil oprobiul vostru insa asta e cel mai greu sa RECUNOSTI ca si tu ai parte din vina, motivele fiind diverse. Pana la urma important stiti ce este ? Sa nu uitati sa iubiti fiecare relatie are alte reguli cum fiecare din noi este unic ... nu toti barbatii sunt la fel nu toate femeile vor "luna de pe cer" .
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 17:20
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 11:24:54Interesant topic Eu personal ma simt mai bine singura, cand nu sunt intr-o relatie, imi place sa iau deciziile singura, sa am libertate si timp pentru mine.DAR...exista persoana aceeaa langa care as alege sa fiu fara sa simt ca renunt la libertate


De acord cu tine Catalina, poti avea libertate chiar fiind in cuplu, atat timp cat poti face partenerul sa inteleaga asta ... ii poti explica ca si el are partea lui de independenta ... doar sa nu inteleaga ALTCEVA totodata fa-l constient ca impartiti inevitabil impreuna alte lucruri mai importante iubire, bucurie, implinire dar si necazuri si altele...
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 19:25
De la: floaredecactus, la data 2009-02-01 19:11:42Buna seara la toata lumea.Parerea mea - incomparabil de bine este singura, dupa un divort urat de amaraciune si o casnicie de 17 ani. Nu am mai avut curaj sa ma mai leg la cap cu nimeni, ca sa nu mai zic ca nu mai stiu cum.Si decat sa dau peste alt nenorocit, mai bine lipsa.Si uite asa trec anii, si constati cu multa tristete ca o "caznicie" te face sa pierzi curajul si increderea in alte persoane de sex opus. Noroc ca este un copil care e mare si te face sa simti ca totusi mai traiesti pentru ceva si cineva.
PS.Nota 10 pt topic


Intrezaresc totusi speranta la tine draga mea, nu-i draqu' chiar atat de negru doar ca trebuie sa te mai "uiti in stanga si-n dreapta" asa cum te uiti ATENT in oglinda si esti multumita de ce vezi.... si chiar daca anii trec... dragostea sau cum vrei tu sa-i spui .......n-are varsta ... iar copilul tau chiar daca stie "ca mai traiesti pentru ceva si cineva" nu te vrea singura fii convinsa ... mai devreme sau mai tarziu se va "indragosti" si el si atunci ce-i de facut?
P.S Imi place nick'ul tau (cactusul are intradevar niste tepi dar floarea e de-o frumusete rara) sa fie un conflict cu tine insuti.....sau bat campii rau
Ms pt. apreciere!
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 19:39
Singuratatea e urata...nu stiu cum pot unii trai singuri...mie mi-e bine singura maxim o saptamana...ma refer la singura in casa...as fi in stare sa-mi aduc o prietena sa locuiasca cu mine....Cred ca persoanele care sunt singure dupa 35 de ani au o "mica" problema de relationare...spun asta desi nu sunt de moda veche...asta cred... e atat de simplu sa gasesti pe cineva...si daca in "tinerete" ieseai la chefuri...ce te retine sa iesi si dupa 30 de ani ? sau poti face un masterat sau un curs de specializare oricand...si e imposibil sa nu intalnesti pe cineva...
ocs
Postat pe 25 Februarie 2009 19:56
uneori e bine sa fii si singur..alteori doare...
SweetHappyButterfly
Postat pe 25 Februarie 2009 20:24
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:24:02uneori e bine sa fii si singur..alteori doare...

ai zis bine uneori doar sa nu faci din asta obisnuinta
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 20:29
De la: aqnana, la data 2009-02-25 20:29:39
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:24:02uneori e bine sa fii si singur..alteori doare...

ai zis bine uneori doar sa nu faci din asta obisnuinta


daca nu gasesti persoana potrivita...te obisnuiesti...sau macar incerci sa te impaci cu ideea :)
SweetHappyButterfly
Postat pe 25 Februarie 2009 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Confuza 12 De la: kudika311399_silvia 26 Octombrie 2010 17:02
medicament pentru suflet 12 De la: simy_sim 15 Noiembrie 2012 19:01
cum sa fac? 41 De la: kudika028766 24 Iulie 2009 18:17
confuzie maxima 5 De la: angel_de_la_noche 1 Mai 2010 17:23
Am nevoie de un sfat.... 13 De la: emy36_bv 24 Septembrie 2009 09:35