Setari Cookie-uri

Sunt singur/a..... ma simt (mai) bine asa?!

De la: ocgiogi, la data 2009-02-25 19:56:23Singuratatea e urata...nu stiu cum pot unii trai singuri...mie mi-e bine singura maxim o saptamana...ma refer la singura in casa...as fi in stare sa-mi aduc o prietena sa locuiasca cu mine....Cred ca persoanele care sunt singure dupa 35 de ani au o "mica" problema de relationare...spun asta desi nu sunt de moda veche...asta cred... e atat de simplu sa gasesti pe cineva...si daca in "tinerete" ieseai la chefuri...ce te retine sa iesi si dupa 30 de ani ? sau poti face un masterat sau un curs de specializare oricand...si e imposibil sa nu intalnesti pe cineva...


Nu cred ca e careva refractar la socializare ... eu vorbeam de singuratatea 'aia dintre un barbat si-o femeie ... ce-i drept poti fi la fel de singur si cand ai un/o partener/a care zici ca e venit de pe alta planeta...il / o ai langa tine degeaba
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 20:35
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:34:09
De la: aqnana, la data 2009-02-25 20:29:39
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:24:02uneori e bine sa fii si singur..alteori doare...

ai zis bine uneori doar sa nu faci din asta obisnuinta


daca nu gasesti persoana potrivita...te obisnuiesti...sau macar incerci sa te impaci cu ideea :)

Cand si cum stii care-i persoana potrivita?
Si de ce sa te resemnezi... cine castiga din asta?
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 20:38
De la: aqnana, la data 2009-02-25 20:38:29
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:34:09
De la: aqnana, la data 2009-02-25 20:29:39
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-25 20:24:02uneori e bine sa fii si singur..alteori doare...

ai zis bine uneori doar sa nu faci din asta obisnuinta


daca nu gasesti persoana potrivita...te obisnuiesti...sau macar incerci sa te impaci cu ideea :)

Cand si cum stii care-i persoana potrivita?
Si de ce sa te resemnezi... cine castiga din asta?



nu ma resemnez,dar decat sa obosesc cautand si lovindu ma de obstacole,mai bine asa...


SweetHappyButterfly
Postat pe 25 Februarie 2009 20:40
De la: aqnana, la data 2009-02-25 20:35:13
De la: ocgiogi, la data 2009-02-25 19:56:23Singuratatea e urata...nu stiu cum pot unii trai singuri...mie mi-e bine singura maxim o saptamana...ma refer la singura in casa...as fi in stare sa-mi aduc o prietena sa locuiasca cu mine....Cred ca persoanele care sunt singure dupa 35 de ani au o "mica" problema de relationare...spun asta desi nu sunt de moda veche...asta cred... e atat de simplu sa gasesti pe cineva...si daca in "tinerete" ieseai la chefuri...ce te retine sa iesi si dupa 30 de ani ? sau poti face un masterat sau un curs de specializare oricand...si e imposibil sa nu intalnesti pe cineva...


Nu cred ca e careva refractar la socializare ... eu vorbeam de singuratatea 'aia dintre un barbat si-o femeie ... ce-i drept poti fi la fel de singur si cand ai un/o partener/a care zici ca e venit de pe alta planeta...il / o ai langa tine degeaba


aaaaa... si daca tot ai adus vba ... chiar asa ...unde sa-l /s-o gasim pe "fat frumos" sau pe "Ileana cosanzeana" ... si daca ne "pricopsim" cu vreun el sau o ea trebuie sa aiba vreun "standard" ?
aqnana
Postat pe 25 Februarie 2009 20:48
agnana,
dupa cum am spus-o deja....
...dar mai pot fi adaugate "moduri" de a da peste un potential partener...poti merge la ski cu prietenele, poti merge la un curs de dans sau de yoga, poti merge intr-o excursie in strainatate cu un grup mai mare in care vor fi cu siguranta si burlaci....deci daca vrei sa gasesti...cauti...
Cat despre standarde...imi pare rau daca am lezat pe cineva aducand vorba despre un masterat pe care il poti face oricand.. dar, daca ar fi cazul, .eu acolo sigur as gasi ceva ce sa-mi convina....
ocs
Postat pe 26 Februarie 2009 18:52
sincera fiind in unele momente ma simt si eu mai bine singura pentru ca totusi e mai frumos cand nu esti stresata cu telefoane si cand nu te intreaba nimeni pe unde ai fost la fiecare ora.dar uneori e cam neplacut.nu ma feref la zile gen valentines day dar uneori simpti lipsa unei persoane!si nu poti compara imbratisarea unei prietene cu cea a iubitului tau sau a unei persoane iubite.intro concluzie este bine sa fii in ambele stadii.:*:*

Postat pe 10 Aprilie 2009 16:39
"Intrezaresc totusi speranta la tine draga mea, nu-i draqu' chiar atat de negru doar ca trebuie sa te mai "uiti in stanga si-n dreapta" asa cum te uiti ATENT in oglinda si esti multumita de ce vezi.... si chiar daca anii trec... dragostea sau cum vrei tu sa-i spui .......n-are varsta ... iar copilul tau chiar daca stie "ca mai traiesti pentru ceva si cineva" nu te vrea singura fii convinsa ... mai devreme sau mai tarziu se va "indragosti" si el si atunci ce-i de facut?
P.S Imi place nick'ul tau (cactusul are intradevar niste tepi dar floarea e de-o frumusete rara) sa fie un conflict cu tine insuti.....sau bat campii rau ?"
Nu, nu bati campii deloc.Asa este.Dar au trecut foarte multi ani, si nu sa mai intrezarit nimic, si am ajuns deja la 41, si am forta si energie cat pentru 10 oameni, si ma simt plina de vigoare, si putere de viata si munca, dar- nu este nici o sansa.Totul ramane doar inlauntrul meu.Si om rau nu sunt, si ma descurc prin puteri proprii, si sunt o fata corecta, si mandra pentru puterea de ma descurca singura in viata.Unde sa gasesti acel ceva si cineva, la aceasta varsta e cam imposibil, desi am de oferit vagoane de tandrete si iubire nefolosita.Dar cui?Si cand?Odata facuta greseala de a nu deschide bine ochii la tinerete, mai tarziu este prea tarziu.Sunt multumita de felul in care decurge viata de zi cu zi, se poate si mai bine, dar este acceptabil.Singura si repet-ABSOLUT SINGURA-problema este faptul ca pentru mine viata nu mia oferit acel dar al dragostei si iubirii si respectului pe care al trebui sa il aiba si sa il impartaseasca doi oameni care sa tina unul la celalalt.Inca nu am avut onoarea acestei perioade in viata mea.Si recunosc ca nu cer absolut nimic CELUI DE SUS-doar sa imi scoata si mie un sufletel in cale.NUMAI ATATA.Si o fac zilnic, este rugamintea pe care IO ofer LUI dimineata si seara.Si sanatate copilului meu, si parintilor mei, la care m-am intors dupa 17 ani de singuratate si "caznicie" nenorocita.
Esti tanara, nu lasa pe nimeni sa iti conduca si sa iti influenteze negativ viata, impotriva dorintei tale.Iti urez multa bafta in viata, si dragoste si respect de la cei cu care vii in contact.Poate ne mai auzim.Un Paste plin de iubire, de distractie, si multa fericire alaturi de cei dragi.
Mihaela.
floaredecactus
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:56
Referitor la topic...cateodata e bine sa fii singur, mai ales daca abia ai iesit dintr-o relatie. Eu ma simt mai usurata ca nu mai are cine sa ma controleze , ca nu mai trebuie sa dau explicatii....dar cu timpul incepi sa duci dorul unui barbat langa tine. Cum a zis si cineva mai sus, imbratisarea unei prietene nu se compara cu cea a unui barbat. Dar ce faci cand nu mai poti sa scapi de singuratate....Eu una parca nu mai pot sa am o relatie ca lumea, oi fi eu de vina, nu zic nu, dar m-am saturat sa fiu singura.
_cristyna_
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:56
Eu cred ca cel mai important este sa-ti faca placere sa petreci timp cu o persoana, datorita lucrurilor pe care le puteti vorbi si a pasiunilor comune. Cu timpul indragosteala trece si ramane un mare gol de liniste daca nu ai nimic in comun cu aceasta persoana.
kerigan_ro
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:06
daca dragoste nu e, nimic nu e

ii inuman sa traiesti singur toata viata, fara un partener
roxxxanna
Postat pe 21 Aprilie 2009 11:57
atita timp cit nu sunt frigida...sau pe invers...singuratatea nu ma prinde
pamela_1
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:00
singuratatea te omoara.....in doi viata este frumoasa....
pamela_1
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:02
De la: pamela_1, la data 2009-04-21 12:00:44atita timp cit nu sunt frigida...sau pe invers...singuratatea nu ma prinde
dontworibehapi
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:06
pamela_1
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:15
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 21:58
singura nuuuuu.
monica2688
Postat pe 25 Mai 2009 15:36
Daca stii sa-ti umpli singuratatea...
kudika023770
Postat pe 14 Iulie 2009 16:49
Sunt aproape singura,am parte de dragostea copiilor mei,prietenilor....dar sincer nu ma prea simt bine asa.......Nimic nu se compara de o imbratisare sincera a unui barbat pe care sa il simti aproape,dar asa cum spunea si Mihaela cred ca la o anumita varsta dupa o casnicie.....platesti greselile tineretii.....
eclau
Postat pe 14 Iulie 2009 17:10
Sa stii draga mea, ca imbratisarile ca si saruturile sunt niste forme de minciuna, prin care barbatii si femeile se pacalesc reciproc.
kudika023770
Postat pe 15 Iulie 2009 15:32
este super nasol sa fi singur...eu ma simt super ca am linga mine pe cineva care oricind ma ajuta sa trec peste toate in orice moment .... chiar pot lua si decizii care este de acord cu mine,am si libertate...singura nu pot sa merg mai departe daca nu il am linga mine...
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 15:55
madam pamela depinzi de al tau in a lua decizii sau a merge mai departe?
te impiedici cumva sau nu esti in stare sa decizi pt tine ce e bn sau rau?
ups.........
heaven_2906
Postat pe 15 Iulie 2009 15:57
Si catelul are libertatea pe care i-o lasa stapanul din lesa.
kudika023770
Postat pe 15 Iulie 2009 16:14
madam roses 2906 daca linga tine nu exista acel suflet pereche nu ai de unde sa sti ...
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 16:15
De la: pamela_1, la data 2009-07-15 16:15:35madam roses 2906 daca linga tine nu exista acel suflet pereche nu ai de unde sa sti ...


tu chiar crezi ca sunt o pers solitara? mai incearca.....................si nu conteaza daca ai pe cineva sau nu.......ci daca stii sa iei singura decizia de care depind anumite pers sau chiar tu......
ufff..........grea matematica......
heaven_2906
Postat pe 15 Iulie 2009 16:16
ce stiu eu.../! ...sa vedem.......ar mai fi citeva...insa nu imi bat capul cu tine ca imi vine sa
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 16:20
De la: pamela_1, la data 2009-07-15 16:20:47ce stiu eu.../! ...sa vedem.......ar mai fi citeva...insa nu imi bat capul cu tine ca imi vine sa


vad ca asta faci...........o lamaie?
heaven_2906
Postat pe 15 Iulie 2009 16:21
era vb daca te simti bine singura intrebarea fetei ....insa tu ai un fix in cap.....suferi de mania persecutiei .....si nu mai ma urmarii pe topicuri ca nu esti atit de importanta pt mine
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 16:24
De la: pamela_1, la data 2009-07-15 16:24:56era vb daca te simti bine singura intrebarea fetei ....insa tu ai un fix in cap.....suferi de mania persecutiei .....si nu mai ma urmarii pe topicuri ca nu esti atit de importanta pt mine



pai daca nu te baga nimeni in seama ,o fac eu......pt ca am o asa placereeeee!!!!!!!!!!1
si draga mea daca ,citeai printre randuri......tocmai asta am spus............
te poti simti superb singura........mai intai invata sa te simti bine solo si apoi cu un partener.....nu te face fericita o relatie.......nu neaparat...........
heaven_2906
Postat pe 15 Iulie 2009 16:27
nu ma invata tu pe mine cum sa ma simt....ca de 6 ani sunt maritata fata mea.....stiu cum este viata...si chiar este una frumoasa....si nu trebuie sa iti dau tie explicatie
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 16:29
De la: pamela_1, la data 2009-07-15 16:29:10nu ma invata tu pe mine cum sa ma simt....ca de 6 ani sunt maritata fata mea.....stiu cum este viata...si chiar este una frumoasa....si nu trebuie sa iti dau tie explicatie


vad ca o faci..................
heaven_2906
Postat pe 15 Iulie 2009 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pareri!!! 26 De la: PussycatLiz 26 Septembrie 2010 23:41
Atrag homosexuali! 34 De la: kudika414141 13 August 2011 22:22
Cu silicoane sau fara...? 22 De la: kudika_pudika 24 Noiembrie 2011 16:29
"Prietena adevarata"?? 15 De la: Delyi 7 August 2010 16:45
pe cine iubesc?pe primul sau p al doilea?ajutati-ma va rog 28 De la: angelo_micnegrusiurat 24 Mai 2010 23:49