Setari Cookie-uri

dar pt noi femeile...ce parfumuri va plac??

Prefer gama..CHANEL.Acm utilizez COCO modemoiselle CHANEL.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Martie 2010 17:07
mmm preferatul meu clar MISS DIOR CHERIE
kudika099761
Postat pe 8 Martie 2010 23:18
Parfumuri de toamna sau iubiri fara varsta

In fiecare toamna intru intr-o stare dulce-vanilata, devin visatoare, romantica, tandra. Imi aduc aminte de plimbarile cu trasura trasa de cei doi cai negri, de padurile magice din Grasse, de diminetile insorite dar racoroase cand stateam in cerdac invelita in salul meu preferat din catifea rosie, sorbind incet din cana fierbinte de ceai facut de Antoine.. De vantul molcom care-mi ciufulea parul, de razele soarelui bland caruia ii dadeam voie sa-mi mangaie fata cand imi lasam capul pe spate si radeam cu pofta… De serile cu ecouri indepartate cand parca toata natura traia intens toamna cu mine… Mai e nevoie sa spun ca e anotimpul meu preferat?



Sunt in fiecare frunza care pluteste facand piruete si in fiecare raza de soare vesel.. Eu sunt Ambra. Sa va spun pe scurt povestea mea… Si povestea unor parfumuri de toamna care pentru mine sunt… iubiri fara varsta.


M-am nascut la Grasse, in raiul florilor. Parintii m-au maritat la 17 ani cu un parfumier bogat, pe nume Antoine Chiris, care a vrut cu orice pret sa ma pastreze tanara si frumoasa. Si ajutat de o vrajitoare, a creat o esenta de parfum unica in lume, magica, cu care ma dau in fiecare dimineata dupa ce beau trei guri de apa proaspata de izvor. Anii treceau, el incaruntea si imbatranea, dar pielea si parul meu ramaneau ca la 20 de ani. Multe parfumuri a creat si multe secrete am invatat de la el. Cand el nu a mai fost, am cunoscut alti creatori de parfumuri, mereu incercand sa invat, sa descopar. Si uite asa, am acum o varsta de cateva sute de ani…dar asta e secretul meu Si toate iubirile de toamna au fost si au ramas tinere.

Iata care sunt parfumurile pe care le iubesc toamna:

Parfumul parfumurilor de toamna este Lancome Tresor. Incepe cu un alint de fructe care dispare in scurt timp. Si apoi incepe miracolul: se iveste acea piersica vanilata care infloreste atat de frumos pe pielea mea! Delicat, sensibil, romantic, gratios… Este creat de o femeie pentru femei… si se simte asta! E pentru momente tainice si intime, pentru clipe in care vei fi divina, pentru dimineti lenese in care te intinzi ca pisica si vrei sa mai torci putin…

.


.
Chanel No.5 este cea mai clara si mai pura definitie a clasicului. Elegant si sofisticat, e genul de parfum de care te simti mandra. Multe legende si povesti s-au tesut in jurul lui. E o capodopera pe care orice lady trebuie s-o aiba in garderoba ei. Miroase a Parisul vremurilor vechi, a dulap de femeie cocheta, a caseta de bijuterii captusita cu catifea rosie. Atat de stralucitor! Nu te lasa convinsa cum ca ar fi prea batran pentru tine, incearca-l de cateva ori si lasa-l sa se desfasoare… vei fi uimita de cat de tanar poate sa devina!

Chanel Coco, “L’esprit de Chanel”, e o alta piesa clasica ce o sa-ti placa toamna. Asorteaza-i perlele si du-l acolo unde ai nevoie sa fii eleganta si puternica, de neimblanzit, unde sa ceri si sa impui respect cu gratie. Seara imbraca rochita neagra si pantofii cu toc inalt si culege complimentele! La inceput e opulent si condimentat, dar dupa o vreme atat de bine se incheaga elementele incat abia tarziu cand imi desfac parul si-mi arunc pantofii intr-un colt, inchid ochii si incep sa simt ce a pastrat pielea mea peste zi din el: trandafir, santal si vanilie..



Dior Dolce Vita indulceste viata la propriu! Lemnos, cald si vesel ca un rasarit de soare. Se simte de la distanta si e usor de identificat. Daca-l vei purta, toata lumea va sti ca cea care a trecut pe acolo ai fost tu. Cu atingeri de cedru si scortisoara si mangaieri de flori si santal…asa miroase parul meu toamna. E elegant fara sa fie deloc rigid, e puternic dar diafan. Numai bun de iubit!

Chanel Allure Sensuelle este cea mai catifelata forma de senzualitate. Traieste-o! Te vei simti exact ca un trandafir rosu in culmea gloriei!! Ohhh…si cate complimente a strans parfumul asta… Cate priviri intense si scrutatoare sau lungi si tainice! In el ma simt perfect, in largul meu, parca a fost creat dupa chipul si asemanarea mea. Cand ma imbrac cu el si-mi pun si pantofii cei rosii, nimeni si nimic nu-mi sta in cale!! Incearca numai si ai sa vezi! Dar sa-l folosesti cu grija, acolo unde trebuie si atunci cand trebuie! Trandafir bulgaresc, trandafir turcesc, piper roz, condimente si…vanilie. Pur si simplu domina si ravaseste!





Jean-Paul Gaultier Classique te inconjoara ca o aura senzuala, nostalgica. E minunat pentru vremea rece pentru ca e intens si patrunzator. Trandafirul si florile de portocal trezesc simturile celor din jur imediat, ca in timp sa se imblanzeasca si sa devina tandru cand se transforma in vanile ambrata. Se spune ca ar contine feromoni si de aceea efectele sale sunt neasteptate…incearca-l!

Organza (Givenchy) miroase a flori si iubire! Vanilia, ambra si esentele lemnoase iti vor da un aer feminin si diafan. Iar mirosul toamnei ii scoate atat de bine in evidenta latura romantica! Cand vei intra de afara intr-o incapere calda, vei inunda totul cu miros minunat de flori. Sillage excelent de la numai un puf!

.

Parfumurile create mai recent sau mai demult, oricare ar fi ele, sunt doar stari de spirit… Fara limite, fara granite, fara ani… asa cum e iubirea toamna. De neuitat!
luciabogorodea
Postat pe 10 Ianuarie 2011 05:14
De la: kudikao1, la data 2009-10-12 14:45:16GUCCI RUSH 1 si 2 si din cand in cand lacoste inspiration:):)


buna, as vrea sa stiu daca inspiration de la lacoste tine pe piele, sau dispare duoa 1-2 ore..:-s
aridnae
Postat pe 27 Aprilie 2011 16:55
Eu mor dupa L'elixir de la Nina Ricci. E la oferta luna asta la Marionnaud. ma gandeam sa investesc juma de salariu in sticle de parfum, ca tot e pretul bun
kudika_31504
Postat pe 12 Martie 2013 12:51
Givenchy-organza siChanel No.5
kudika467548
Postat pe 12 Martie 2013 19:24
Vand parfum de dama, Lancome - Magie Noire, 75 ml, edp, la 150 lei. Este original si sigilat. Persoanele interesate ma pot contacta prin mesaje private. Multumesc!
kudika_31964
Postat pe 18 Martie 2013 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Semnele din nastere 49 De la: Cindy_Putri_Adelia_1 14 Martie 2016 12:09
Dermatocosmetice,creme antirid si pt lifting facial 35+ 12 De la: lauradumitrana 30 August 2009 11:47
Bronzarea organica 23 De la: Valy90 3 Iunie 2011 14:53
sal 2 De la: larirami 21 Aprilie 2010 15:36
Urgent pls......vreau sa slabesc cat mai repede 106 De la: kudika_1012859 3 August 2016 08:27