Setari Cookie-uri

in opinia parintilor....

am 23 de ani si am o relatie de 5 ani. dupa un an mi-am inceput viata sexuala alaturi el. a fost primul si singurul. noi nu stam impreuna pt ca eu sunt inca studenta si la anul voi avea rezidentiatul, si nu cred ca as putea tine o casa si sa ma pregatesc si pentru examen
problema mea este insa ca parintii mei nu aacepta ideea ca intre noi exista raporturi sexuale si fac presiuni asupra mea: fie ma marit cu el( ceea ce nu vreau acum pt ca as vrea sa vad cum ne intelegem si dupa o perioada de stat impreuna), fie sa ma mut cu el si sa imi vad de viata mea, sa imi castig singura banii caci ei nu pot accept aceste raporturi.
e oare normala atitudinea lor?
mie sincer mi se pare ca sunt de-a dreptul exagerati dar as vrea sa mai aud si alte pareri...
ionelena20092010
Postat pe 18 Februarie 2009 22:26
Nu este normala atitudinea lor insa nu cred ca ai cum sa schimbi situatia...Parintii tai nu iti inteleg varsta, au ramas cu ideile de pe vremea lor, iar tu suporti consecintele.
Oricum nu cred ca vor fi atat de decisivi incat sa te forteze sa te mariti cu el, se obisnuiesc ei cu ideea asta, nu-i panica...singura problema este atunci cand iti fac scandal, cand isi aduc aminte si probabil ca iti strica ziua :)) In rest, esti fata mare, te descurci tu !


Postat pe 18 Februarie 2009 22:48
ai ghicit...chiar imi strica ziua! si in plus tin la ei si ma doare ca se comporta asa...
mersi mult pentru incurajari!
ionelena20092010
Postat pe 18 Februarie 2009 22:51
O sa se obisnuiasca cu ideea, stai linistita, tu trebuie sa strangi din dinti pana cand o sa inceteze cu reprosurile

Postat pe 18 Februarie 2009 22:54
e cam greu...dar nu imposibil,explica-le ca la carte ca pt tine casatoria este sfanta si ca o veti face atunci cand veti fi capabili sa intretineti o familie.le spui ca relatia este una matura si trebuie sa o accepte ca atare!vor intelege cu multa rabdare
honeybrunette
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:15
De la: ionelena20092010, la data 2009-02-18 22:26:20am 23 de ani si am o relatie de 5 ani. dupa un an mi-am inceput viata sexuala alaturi el. a fost primul si singurul. noi nu stam impreuna pt ca eu sunt inca studenta si la anul voi avea rezidentiatul, si nu cred ca as putea tine o casa si sa ma pregatesc si pentru examen
problema mea este insa ca parintii mei nu aacepta ideea ca intre noi exista raporturi sexuale si fac presiuni asupra mea: fie ma marit cu el( ceea ce nu vreau acum pt ca as vrea sa vad cum ne intelegem si dupa o perioada de stat impreuna), fie sa ma mut cu el si sa imi vad de viata mea, sa imi castig singura banii caci ei nu pot accept aceste raporturi.
e oare normala atitudinea lor?
mie sincer mi se pare ca sunt de-a dreptul exagerati dar as vrea sa mai aud si alte pareri...



parintzii tai zici k sunt copii fidele dupa ai mei... sau invers ...cred k ar trebui sa le mai aratam si noi un calendar.... suntem in 2009
maya_marya
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:42
asa sunt unii parintzii pur si simplu nu accepta faptul ca am crescut...ne vad tot copilasii aia mici
_dulcik_
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:32
nu trebuie sa stie neaparat ce se intampla in patul vostru.
fii mai smechera si pastreaza doar pentru tine anumite chestii.
x_tina90
Postat pe 28 Mai 2009 16:53
De la: floryna_90, la data 2009-05-28 16:53:33nu trebuie sa stie neaparat ce se intampla in patul vostru.
fii mai smechera si pastreaza doar pentru tine anumite chestii.


l_diana_c
Postat pe 28 Mai 2009 16:57
la fel a fost si la mine......adik tata nu il suporta pe iubitul meu si plusk macontrola obsesiv....am decis sa ma mut cu iubitul cu tata nu am mai vorbit de atunci, eu m-am descurcat si u facultatea....chiar am luat si brusa si am lucrat in acelasi timp :) asa ca depinde cum rezisti si tu presiunilor... Eu cred ca va conta foarte mult perioada in care stati impreuna....atunci se vede cu adevarat daca un cuplu se va intelege sau nu.... Eu mai am un pic si am nunta :D si mai am si un an de facultate ;)) nu ma vad stresata, plus ca nu mai stau nici in romania...totul se rezolva...trebuie doar sa iti vezi limitele si ceea ce crezi k tie ti-ar prinde bine. eu sunt de parere k mai bine regreti ceva ce ai facut si inveti din greselile tale decat sa stai mereu si sa te gandesti :"cum ar fi fost daca".....viata e plina de oportunitati si in ziua de azi o femeie are dreptul sa spuna ce vrea si se poate descurca si singura pana la urma;)
itisme
Postat pe 28 Mai 2009 17:37
e deja dragoste cu forta!
vieriusinziana
Postat pe 28 Mai 2009 23:51
Parintii vor ce e mai bun si mai bine pt copiii lor,dar nu intotdeauna stiu sa-si exprime sentimentele in cel mai fericit mod!Ei vad o solutie sa te mariti cu al tau,adk sa ce,sa ai siguranta sau statutul socila bine definit?Ar trebui sa le spui intr-un mod cat mai elegant,ca-l iubesti pe prietenul tau,ca la un moment dat o sa-ti doresti poate si casatoria,ar trebui sa le spui ca nu e normal ca ei sa-ti spuna ce sa faci,pt ca nu traiesc ei in locul tau,iar deciziile ce privesc corpul si sufletul tau ,iti apartin in totalitate!Nu suporta sa t stie ca faci sex nemariatata?Spune-le ca vei incerca sa te muti cat mai repede cu al tau,dar nu te vei marita si daca ei te iubesc ar trebui sa te accepte asa cum esti si ar trebui sa te sustina!
Intreaba-i cum s-ar simti daca nu i-ai mai vizita ,pt ca aveti o divergenta de opinie in ceea ce priveste viatza ta ???Poate mai renunta la parerile lor ,exagerate in opinia mea!
Eu cand am decis sa ma mut cu al meu,doar i-am anuntat,nu le-am cerut aprobarea,au cam strambat din nas,dar desi ii iubesc f mult,nu le-am permis sa-mi dicteze viatza!
Succes si totusi spune-ti raspicat punctul de vedere,asa vor stii sigur ca iti protejezi intimitatea si ca esti matura de acum pt a lua propriile decizii!
luyyzz
Postat pe 29 Mai 2009 09:04
nu draga mea...cu timpul o sa se obisnuiasca.....tu mergi mai departe cu invatatul..ca ai timp de maritat...nu esti singura care a puso inainte...au conceptii vechii....insa si de inteles....le este frica ca te lasa...insa termina scoala...si ignora ce spun parintii daca tu nu vrei...maritat...;bafta......
pamela_1
Postat pe 29 Mai 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie esuata!!! Ce mai pot face? 9 De la: iulia069834 12 Decembrie 2009 20:00
CE SA FAK 12 De la: kudika002739 2 August 2012 21:08
Relatiile extraconjugale 50 De la: kudika058564 27 August 2009 18:13
Ce te faci cand n-ai probleme? PLICTISEALA IN RELATIE! 249 De la: lexy50 1 Septembrie 2009 20:05
Caut gajic 226 De la: Barbie30_ 19 Ianuarie 2011 10:18