Setari Cookie-uri

DE CE CONTEAZA ATAT DE MULT FIDELITATEA... SEXUALA?

De la: irinaandreia, la data 2009-02-28 01:21:00
De la: geo_sh, la data 2009-02-28 01:12:52
De la: irinaandreia, la data 2009-02-28 00:58:47
De la: geo_sh, la data 2009-02-28 00:42:27irina , mai voalat , mai subtil , tu indemni la inselare!
mai direct zis , esti adepta acestui sport.
ma intreb daca esti casatorita sau implicata intrun fel de relatie, pentru ca ar arata altfel mesajul tau.


Nu indemn la inselare si nici nu sunt adepta acestui sport. Ultimul lucru pe care as dori sa-l fac ar fi sa-mi ranesc partenerul. Dar asta nu inseamna ca nu mi se mai intampla cateodata sa-mi doresc si alti oameni.
De asta si spuneam ca regulile sociale pe tema asta mi se par usor masochiste. Mi-as dori o lume in care placerea sexuala sa nu mai fie atat de "vinovata"...o intreaga tragedie pt o chestie instinctuala.
Atata tot...
Nu te mai grabi sa judeci asa aspru:)


scuze.
m-m pripit cu judecata. cred ca de vina este si virulenta mesajului tau
de fapt, nu sunt reguli sociale , ci morale!
ti-ai fii dorit sa traiesti in suedia sau olanda!? pentru ca suedia fu prima tara ca a decretat libertatea sexuala.
aia au ascuns moralitatea si si-au traso de au behait!! la cat de frig e p-acol, era pacat sa se piarda atata fierbinteala.
mai nou, olandezieni au considerat sexualitatea un viciu si s-au gandit sa scoata bani frumosi din el.
no, uite ca ma mananca iar! consideri sexu' o chestie instinctuala sau placere!?


Pai nu il pot considera doar una din astea doua variante. In general chestiile instinctuale ne provoaca placere. De aia ni le si dorim uneori chiar in defavoarea judecatii. Cred ca sunt persoane mai sexuale si mai putin sexuale. Eu fac parte din prima categorie...deci placerea e f importanta pt mine. Probabil tocmai de asta sunt putin chinuita de moralitatea asta care uneori imi impune sa ma comport contrar dorintelor mele.
Intrebarea cu Olanda mi se pare putin aiurea...zici ca nu inseli si n-ai insela...ti-ai dori sa traiesti intr-o tara araba? Asta tine de individ dupa parerea mea, nu de zona geografica:)


"deci placerea e f importanta pt mine".....pfffff ... treci pe prajituri ... e mai putin riscant!
aqnana
Postat pe 28 Februarie 2009 01:26
i'ote ce topik incins la 1,30 potoliti-va dragilor c-o mai punem si maine de-o vba :P
aqnana
Postat pe 28 Februarie 2009 01:30
Agnana, daca vrei sa faci un studiu ar trebui sa incerci sa nu-ti judeci "subiectii" dupa conceptiile si experientele tale. E adevarat ca iubirea are si o componenta sexuala, dar de aici pana la a le confunda e cale lunga.
In primul rand nu am zis ca insel, doar am recunoscut ca uneori mi=as dori. Nu zic asta ca sa par eu grozava pe forum la 2 noaptea. O zic tocmai pt ca mereu am avut genul de relatii lungi si serioase si sunt f constienta ca pasiunea si indragosteala trec lasand loc altui fel de sentimente. Asta nu inseamna ca nu ne mai dorim sex nebun si senzatii tari.
irinaandreia
Postat pe 28 Februarie 2009 01:39
deci...pana aici...!!!!
dorinte sexualeeee????????? helllooooo!!!! dar partenerul nu iti satisface dorintele??? dute si plateste pe cineva daca ai vreo pofta pe care el/ea nu poate sa ti-o faca....
dar daca "iubesti" esti foarte multumit de ce primesti si daca te iubeste iti ofera totul
sa inseli...din punctul meu de vedere....e cel mai mare pacat pe care poti sa il faci.....doare cel mai tare
si asta pentru ce???? ptr un nenorocit de orgasm???care oricum poti sa il ai cu partenerul tau???
din clipa in care tu tanjesti dupa altcineva....e clar ca nu mai este iubire...e obisnuinta, mila, orice altceva....sau pur si simplu te-ai indragostit de altcineva
toti cei care "practica" sportul asta....ganditi-va la cata durere provocati....si ganditi-va daca se merita.....va pooooop
little_white_dove
Postat pe 28 Februarie 2009 02:01
De la: little_white_dove, la data 2009-02-28 02:01:22
din clipa in care tu tanjesti dupa altcineva....e clar ca nu mai este iubire...e obisnuinta, mila, orice altceva....sau pur si simplu te-ai indragostit de altcineva


ba e perfect posibil sa iubesti pe cineva si sa fii atras SEXUAL si de alte persoane fara SA TE INDRAGOSTESTI! cum spunea si irina, nu suntem nascuti sa fim monogami.
Lexy87
Postat pe 28 Februarie 2009 02:41
Irina nu judec nu emit judecati de valoare ... si crede-ma eram convinsa ca "sexualitatea ta reprimata" e in stadiul de ... hai sa zicem dorinta.. decat fantezie, ca suna mai culpabil, si ar crede lumea ca dai inapoi....nu cred ca te-ar judeca cineva doar pt faptul ca ti-ai dori nush' ce "placeri" pe care nu indraznesti sa impartasesti, "din prea multa dragoste", cu iubitul tau.
Dar chiar de ce nu indraznesti? Imi pari o tipa destul de deschisa si cu initiativa as zice chiar creativa... pun 100 de E pariu ca iubitul tau n-ar zice nu vreau! Nu cred ca vei intampina dificultati in "abordare"!
Mai e o problema, sau cel putin, eu asa o consider, ai spus ceva incredibil pt. conditia femeii "sexul nu are legatura cu iubirea"... ceea ce ma face sa cred ca esti un barbat care se foloseste de nick'ul unei femei... habar n-am scopul. Si-n sprijinul afirmatiei mele, argumentul e ca tu pomeneai de instincte cand vine vba de sexualitate.... pai mama draga daca si femeia ajuns sa renunte la implicare cel putin emotionala si sa se rezume EXCUSIV la instincte ... pai hai sa mergem la gradina zoologica.
EU STIU UN LUCRU: CAND IUBESTI ... PAI IUBESTI...IMPARTASESTI CU NOROCOSU' TOT ... INCLUSIV "DORINTE CIKA ...REPRIMATE" ... FIECARE E LIBER SA FACA CE DORESTE ... DACA NU ESTI MULTUMITA ... (CA FERICITA NU E CAZUL SA NE CRAMPONAM DE TERMENI UTOPICI) CE TE TINE LANGA EL ? SAU TI-E TEAMA CA-L PIERZI?
iNSTINCTUL ASTA DE CONSERVARE NU-I SANATOS ... IA IN CALCUL ... CA MAI TREC VREO 4 ANI ... SI AJUNGI DEPENDENTA DE CONCESII

aqnana
Postat pe 28 Februarie 2009 02:42
De la: Lexy87, la data 2009-02-28 02:41:12
De la: little_white_dove, la data 2009-02-28 02:01:22
din clipa in care tu tanjesti dupa altcineva....e clar ca nu mai este iubire...e obisnuinta, mila, orice altceva....sau pur si simplu te-ai indragostit de altcineva


ba e perfect posibil sa iubesti pe cineva si sa fii atras SEXUAL si de alte persoane fara SA TE INDRAGOSTESTI! cum spunea si irina, nu suntem nascuti sa fim monogami.

Lexi tu esti femeie sau barbat?
aqnana
Postat pe 28 Februarie 2009 02:46
am impresia ca faci niste confuzii, agnana. despre reprimarea dorintelor eu am pomenit, nu irina. dar oricum sunt perfect de acord cu ea, si garantez ca sunt fata. nu trebuie sa fii barbat ca sa fii open-minded in privinta sexului. sau cel putin ca sa intelegi ca poate exista sex si fara iubire.
Lexy87
Postat pe 28 Februarie 2009 02:47
poti sa te uiti la ce am mai postat pana acum, ca nu cred k ma apucam sa dau si sa cer atatea sfaturi pana acum din perspectiva unei femei, daca era barbat.
Lexy87
Postat pe 28 Februarie 2009 02:49
SINCER...eu nu mi as insela niciodata iubitul...daca relatia nu merge pur si simplu as pune capat...nimeni nu merita sa fie luat in bataie de joc...si nu cred k m as despartivreodata doar din cauza k nu ma satisface in pat...daca toate merg bine in afara de sex,eu zic k e relativ bine...cu sex ul se rezolva,sunt atatea modalitati,in schimb daca nu te intelegi si nu comunici,sa rezolvi asta e putin mai greu!!! nu zic k sex ul nu este important,chiar este si e un lucru mare sa intalnesti pe cineva cu care sa fii compatibil si care sa nu aiba inhibitii!!! e adevarat k poate la un moment dat nu te mai satisface si de aici incep alte probleme,dar eu nu vad prin asta un motiv de despartire...parerea mea
SweetHappyButterfly
Postat pe 28 Februarie 2009 03:10
De la: Lexy87, la data 2009-02-28 02:47:58am impresia ca faci niste confuzii, agnana. despre reprimarea dorintelor eu am pomenit, nu irina. dar oricum sunt perfect de acord cu ea, si garantez ca sunt fata. nu trebuie sa fii barbat ca sa fii open-minded in privinta sexului. sau cel putin ca sa intelegi ca poate exista sex si fara iubire.


Nici tu nu crezi ce spui
.... mai Lexi pai cum naiba poti s-o faci asa cu un tip oarecare (da' cum il alegi si de unde) ... si p'orma sa spui ... eventual... "multumesc frumos ... cat ma costa, ca am experimentat niste chestii cu tine.
Ar mai fii o varianta ... cand poti sa-ti scutesti partenerul de "chinuitele astea de dorinte" si sa tooooooot experimentezi ... pana tzi se ia...eventual cu mai multi .... doar ca risti sa ti se puna o eticheta! Da' poate nu-ti pasa de "gura lumii"... dar daca afla tipul pe care il iubesti ... sa zicem?

Acum pe bune ... daca intr-adevar ai avea un prieten care sa te iubeasca sunt convinsa ca n-ai calca stramb nici 2 mm....pt. ca e pasare rara.... ori asa de dragul barfei ... fiecare viseaza "cai verzi pe pereti"
aqnana
Postat pe 28 Februarie 2009 03:13
Agnana, tu ti-ai deschis topicul asta sa ii judeci sau jignesti pe toti cei cu pareri diferite de ale tale?
Daca te intereseaza profilul meu psiho-sexual si te consideri destul de matura pt a avea discutia asta, citeste ce scriu, incearca sa vezi un pic afara din cutiuta vietii si experientelor tale si nu iti mai inchipui viata sexuala a altora dupa cum crezi tu.
In caz ca n-ai observat eu iti raspund la intrebari fara sa-ti spun ce cred despre tine si viata ta sentimentala. Discutam pe o idee, nu vreau sa-ti fur prietenul...asa ca te rog abtine-te de la comentarii si rautati de curtea scolii.
Sunt tare curioasa care a fost cea mai lunga relatie a ta si cum s-a terminat. Asta cred ca m-ar ajuta sa inteleg de ce discutia cu tine e un fel de tenis la perete...
irinaandreia
Postat pe 28 Februarie 2009 12:25
De la: irinaandreia, la data 2009-02-28 12:25:26Agnana, tu ti-ai deschis topicul asta sa ii judeci sau jignesti pe toti cei cu pareri diferite de ale tale?
Daca te intereseaza profilul meu psiho-sexual si te consideri destul de matura pt a avea discutia asta, citeste ce scriu, incearca sa vezi un pic afara din cutiuta vietii si experientelor tale si nu iti mai inchipui viata sexuala a altora dupa cum crezi tu.
In caz ca n-ai observat eu iti raspund la intrebari fara sa-ti spun ce cred despre tine si viata ta sentimentala. Discutam pe o idee, nu vreau sa-ti fur prietenul...asa ca te rog abtine-te de la comentarii si rautati de curtea scolii.
Sunt tare curioasa care a fost cea mai lunga relatie a ta si cum s-a terminat. Asta cred ca m-ar ajuta sa inteleg de ce discutia cu tine e un fel de tenis la perete...

ocs
Postat pe 28 Februarie 2009 12:31
Intr-o relatie serioasa, asa cum ai spus tu, fidelitatea si increderea conteaza foarte mult. Fiecare intelege ce vrea prin relatie serioasa...Eu am avut o singura relatie serioasa de 2 ani jumate, in care ne-am iubit pana cand el a devenit paranoic mai rau decat o femeie. Nu l-am inselat nici macar teoretic, insa el o tinea pe a lui, ca il insel, ca nu il iubesc...aberatii care m-au determinat sa il dau naiba..Mie imi place libertatrea, asta nu inseamna ca insel, pur si simplu imi place sa am locul meu cateodata, in care sa fiu doar eu...Cel care ma iubeste trebuie sa inteleaga acest lucru...Ofer libertatea la randul meu, dar si incredere.
Daca as avea o relatie, cica serioasa, si m-as culca cu altul, sa fim seriosi, aia nu mai e relatie :)
Vreti sa spuneti ca ati trece cu vederea escapadele persoanei iubite ? Nu cred ca sunt absurda cand zic ca fidelitatea sexuala este f importanta...Mie nu imi place sa traiesc farse, sa imi bat joc de viata, de oameni..cand iubesc, iubesc...cand ma joc, ma joc ( chestiile astea le stabilesc impreuna cu eventualul partener ).

Postat pe 28 Februarie 2009 12:41
ba cred ce spun, k altfel nu mai spuneam. iar tipul nu "il alegi" ci pur si simplu se poate intampla sa-l intalnesti pe undeva si sa te atraga fizic. ori te intalnesti cu un ex si te gandesti s-o mai faci o data de dragul vremurilor trecute....situatii pot fi multe.
ce se intampla dak afla partenerul? acuma depinde. eu una mi-am luat masuri de precautie si i-am spus de la bun inceput cum sunt si cu ce fel de situatii s-ar putea sa se confrunte. daca a fost de acord atunci si a continuat relatia (acum avem 2 ani) nu prea mai are ce sa zica. dar asta nu inseamna ca " poti sa-ti scutesti partenerul de "chinuitele astea de dorinte" si sa tooooooot experimentezi ... pana tzi se ia...eventual cu mai multi ...." ci doar ca, din cand in cand, profit de ocazie. tot mai rar in ultima vreme..

tu ai vrut pareri,dar se pare ca le accepti numai pe cele care coincid cu a ta. o zi buna!
Lexy87
Postat pe 28 Februarie 2009 13:18
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-02-28 03:10:25SINCER...eu nu mi as insela niciodata iubitul...daca relatia nu merge pur si simplu as pune capat...nimeni nu merita sa fie luat in bataie de joc...si nu cred k m as despartivreodata doar din cauza k nu ma satisface in pat...daca toate merg bine in afara de sex,eu zic k e relativ bine...cu sex ul se rezolva,sunt atatea modalitati,in schimb daca nu te intelegi si nu comunici,sa rezolvi asta e putin mai greu!!! nu zic k sex ul nu este important,chiar este si e un lucru mare sa intalnesti pe cineva cu care sa fii compatibil si care sa nu aiba inhibitii!!! e adevarat k poate la un moment dat nu te mai satisface si de aici incep alte probleme,dar eu nu vad prin asta un motiv de despartire...parerea mea
SweetHappyButterfly
Postat pe 28 Februarie 2009 13:21
De la: irinaandreia, la data 2009-02-28 01:09:59
De la: aqnana, la data 2009-02-28 01:03:05
De la: Lexy87, la data 2009-02-28 00:52:31
De la: geo_sh, la data 2009-02-28 00:42:27irina , mai voalat , mai subtil , tu indemni la inselare!
mai direct zis , esti adepta acestui sport.
ma intreb daca esti casatorita sau implicata intrun fel de relatie, pentru ca ar arata altfel mesajul tau.


modul de gandire nu se schimba dupa cum esti sau nu intr-o relatie. poti doar sa-ti reprimi anumite dorinte ca sa nu faci persoana iubita sa sufere. dar de gandit tot gandesti. eu sunt de acord cu irina.

mai fetelor... pai daca relatia scartzaie...sexual vorbind no? ... ca d'aici incep belelele ... de ce nu-i aruncati un reprosh (asa soptit langa lobu' urechii si cu cea mai suava voce) sa nu se simta omu' fraier ... ce dorinte reprimate aveti voi? pai asta e iubire? eu zic ca e pierdere, cel putin, de timp pentru amandoi, iar daca nu merge ... ei da atunci luati-va zboru'... nu crezi ca inselandu-l de teama sa nu cumva sa-l ranesti e mai teribil?


Dar nu trebuie sa scartaie relatia ca sa ai si alte dorinte. Natura noasta nu e sa fim monogami. Si aici nu vorbeam de iubire, ci despre sex. Poti sa iubesti un om la fel de mult si dupa pasiunea nebuna de la inceput ti s-a mai dus, dar in acelasi timp sa-ti doresti sexul ala pasional pe care nu-l mai poti avea cu persoana iubita. Si atunci ori iti reprimi dorintele si accepti o viata sexuala mai putin multumitoare, ori inseli, ori ai grija de la inceput sa-ti gasesti genul de partener care gandeste la fel de liber.


Mai,
TU ori esti Profesionista, ori esti vre-un barbat sub numele acelea de femeie

Sexualitatea este data de activitatea glandelor hormonale ale oricarui om
Iar comportamentul TAU uman vis a vis de SOT/PRIETEN este IN FINAL urmarea EDUCATIEI PRIMITE IN FAMILIE, CARACTERULUI (FIREA-TI CARACTERISTICA) si CULTURII ce ti-ai format-o.

Daca - si clar - te caracterizeaza ceea ce ai scris - te priveste PERSONAL, dar NU baga in aceeasi ''oala'' toate femeile

Indiferent de ceea ce faci TU, sunt si femei care pot convietui FOARTE BINE alaturi de consoarta lor FARA SEX
Sau traiesc bine si sunt sanatoase si perfect echilibrate de unele SINGURE, fara barbat, chiar daca au fost sau ar putea fi O AMANTA DESAVARSITA

Asa ca TINE-ti parerile LIBERTINE pentru propria-ti persoana si nu declara ca ABERATIILE acestea CA ''TREBUIE'' sa ai DORINTE de inselare ale partenerului chiar daca acea relatie NU scartaie, etc. CACI O FEMEIE SANATOASA NU ARE ASTFEL DE DORINTE, SI ORICATI HORMONI AGITATI AR AVEA

NU NU NU NU NU NU NU NU NU NU

SE VA DUCE DUPA UN ALTUL, oricate ''stele in frunte'' ar avea acela - parerea TA este doar a TA

TU esti CEA ANORMALA! Sau doar iti faci RECLAMA - ti-ai deschis vre-un Bordel ?????

OMUL este o fiinta cerebrala in pofida tuturor hormonilor!

ANIMALUL este asa cum te descri si te regasesti doar TU in cele scrise, scuze - dar asta-ti doresti pentru ca ASTA ESTI.


La Bordel NU isi va rezolva NICI o problema nici un barbat. Tot ceea ce-si doreste un barbat, doar de la cea care-L IUBESTE va afla si nu aiurea si nu pe bani !!!
Daca vrea ''nebunii'', va gasi de tot felul tot langa cea care-l iubeste!

PACE VOUA!
Si cap sa mai si judecati, ca doar din GURA si .... stiti sa dati.
agoldfish
Postat pe 12 Mai 2009 11:16
din punctul meu de vedere ,eu cred,ca DA...si daca enumeram si alte spete...tot acolo se va ajunge ...dar eu am un principiu,,,,,
-1. nici moral nu e bine
-2. nici spiritual....
-3.
kudika001478
Postat pe 12 Mai 2009 18:50
Sorynaa
Postat pe 12 Mai 2009 22:18
Draga Agnana, ca un raspuns la intrebarea ta care a dat multe batai de cap multor oameni,iti dau un raspuns care sper ca te va satisface. E de notorietate faptul ca instinctul primar al omului nu e monogamia dar in acelasi timp cit baza ratiunii umane e construita pe educatia morala inca din primii ani de viata, oamenii confunda dragostea cu fidelitatea sexuala.Din acest motiv in marea majoritatea cazurilor , infidelitatea sexuala se asociaza cu disparitia iubirii fata de partener ,ceea ce dupa parerea mea e total gresit ,in afara exceptiilor.Dragostea nu e un sentiment care se naste si traieste din fidelitatea sexuala dintre parteneri.Dragostea dintre parteneri depinde de compatibilitatea caracteriala ,emotionala si educationala dintre acestia si nu de atractia sexuala. De aceea iubim de foarte putine ori in viata, dar putem avea foarte multi partenei intimi de-a lungul timpului.Se pare ca unele cupluri care au inteles acest lucru si in a caror educatie nu a fost implementata o norma morala cu privire la fidelitate sexuala , acced fara nici o problema sentimentala in relatii intime cu alti parteneri din afara cuplului, in baza intelegerii reciproce a instinctelor si nevoii de satisfactie a fiecaruia. De aceea intrebarea ar fi nu de ce conteaza ci pt. cine conteaza fidelitatea ...sexuala luand in considerare faptul ca majoritatea dintre oameni au pe parcursul vietii relatii intime cu mai mult de un partener.


semnat. Doctor de iubire.
lian66
Postat pe 14 Mai 2009 03:24
si apropo, nu ma pot abtine sa nu remarc cit esti de draguta.

semnat. Doctor de iubire
lian66
Postat pe 14 Mai 2009 03:34
Pentru mine fidelitate nu se rezuma numai la a face sex cu o singura persoana!Nu poti spune ca apartii in totalitate unei persoane doar pentru ca e singura cu care te culci.Cred ca fidelitatea totala e cam greu de gasit si daca o gasesti tot nu dureaza o vesnicie!

Amora
Postat pe 14 Mai 2009 15:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM GRESIT POATE PREA MULT 36 De la: alexxx12000 4 August 2012 01:10
parastas 1 De la: MCMiruna 8 Iulie 2011 15:54
deja nu mai stiu ce sa fac... 29 De la: geo_x 2 Octombrie 2009 14:42
Profita si tu de oportunitatile ORIFLAME 1 De la: kudika_30447 26 Februarie 2013 09:42
single caut femeie pentru prietenie 1 De la: Lais_Ionut_Antonel_1 3 Aprilie 2015 11:56