Setari Cookie-uri

Sa retrezim romantismul in noi si in jurul nostru(numai pentru romantici, de preferinta barbati))

Stimati romantici, va invit la un brain storming virtual. Tema: cum sa aducem mai mult romantism in viata de zi cu zi... in viata noastra si a celor din jurul nostru. Ma adresez in special barbatilor. Ce sa facem ca sa aducem femeilor pe care le iubim un strop de romantism, de savoare, de culoare, de fericire... Cine are idei de actiuni concrete( si mai inedite) e binevenit. Va astept. Toate bune!
stardancer
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:02
Domnilor romantici, da' nu va mai inghesuitzi asa, nu da-ti buluc cu totzii, ca o sa fie nevoit stardancer sa imparta bilete de ordine!
miss_darine
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:41
De la: stardancer, la data 2009-11-11 23:02:05Stimati romantici, va invit la un brain storming virtual. Tema: cum sa aducem mai mult romantism in viata de zi cu zi... in viata noastra si a celor din jurul nostru. Ma adresez in special barbatilor. Ce sa facem ca sa aducem femeilor pe care le iubim un strop de romantism, de savoare, de culoare, de fericire... Cine are idei de actiuni concrete( si mai inedite) e binevenit. Va astept. Toate bune!


Dragule, slabe sanse ca domnii barbatzi sa transpire ca sa ofere putin romantism femeilor iubite.
Din pacate asa ceva nu e " cool" e perimat si crede-ma ca o spun cu dezamagire.

Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:45
Transformam topicul in poezie iar invitatia o lansam nu numai barbatilor ci si femeilor?Ce zici pisicut?
kudika023770
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:49
Pe carari intortocheate,
Te-am vazut cand rataceai,
Dorurile mele-n noapte,
Luna tu le privegheai,

Si-aruncai din cer cu stele,
Peste umbrele din prag,
Peste dorurile mele
Pe padurea ta de fag,

Coborai prin intuneric,
Toata plina de suras,
Zana, stea, arzand feeric,
In pierdutul paradis,

Toamna, ratacind prin frunze,
Vei strivi acuma totul,
Noi cu patima pe buze
Trecem noptile de-a-notul.
kudika023770
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:57
De la: scorpio67, la data 2009-11-12 19:45:47
De la: stardancer, la data 2009-11-11 23:02:05Stimati romantici, va invit la un brain storming virtual. Tema: cum sa aducem mai mult romantism in viata de zi cu zi... in viata noastra si a celor din jurul nostru. Ma adresez in special barbatilor. Ce sa facem ca sa aducem femeilor pe care le iubim un strop de romantism, de savoare, de culoare, de fericire... Cine are idei de actiuni concrete( si mai inedite) e binevenit. Va astept. Toate bune!


Dragule, slabe sanse ca domnii barbatzi sa transpire ca sa ofere putin romantism femeilor iubite.
Din pacate asa ceva nu e " cool" e perimat si crede-ma ca o spun cu dezamagire.

Draga mea scorpiutza, din pacate asa e, dar uite ca mai sunt barbati care-si doresc sa ne ofere un strop de romantism, ceea ce ma face sa ma gandesc ca n-a devenit un concept perimat. Eu zic ca atunci cand exista iubire, exista si romantism, chiar daca nu se manifesta prin flori si poezii.
miss_darine
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:12
stardancer..ne bagam si noi aici... primesti maica, si fumei?
maicatereza
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:12
La casuta ta din vie, perdeluta este trasa,
Geaba ratacind privirea sa te caute incearca,
Cand te strig raspunde vantul iara gura mi-este arsa,
Si tacerea suparata, vrea prin amiezi sa treaca.

Lipsa ta ma-ndurereaza, si-mi voi pierde mantuirea,
Iar imi vine sa sfarm lira care-mi sta la capatai,
Soarta prind ca sa mi-o blestem,in cuvinte bat si firea,
Fiindca noaptea nu te-aduce, in dorinte sa ramai.

Primaverile colinda carnea mea inmugurind,
Frunze verzi tasnesc din ramuri, la fel florile de mirta,
Si vad noptile cu stele, cum ma calca dojenind,
Ghioceii albi sunt ingeri si nu pot ca sa ma minta,

Numai tu trecand prin zile,te feresti din calea mea,
Tremura in inserare, soarele batand in geamuri,
Si eu stiu ca niciodata, albul chip nu-l voi vedea,
Ca margelele de sticla, joaca stelele prin ramuri.
kudika023770
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:14
Doamne, ma ung la suflet poeziile tale!
miss_darine
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:20
Oaaau ce frumos !
valivieru96
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:26
E noaptea inalta, biserica veche,
Cu stele ce-si ard lumanarile-n cer,
Faclii de lumina si umbre pereche,
Cu frunze de toamna cu frig si mister.

Cu lupii gonind peste vreme avar,
Din carne si inimi durerea sa rupa,
Cu stele ce urca in cer sau dispar,
Si zanele albe ce dulce saruta.

Iubito hai vino in codrii de brad,
Iubirea din noi sa fulgere gandul,
Si drumul sa arda, cu stele de jad,
Cand cerul saruta cu lacrimi pamantul.

Cu zambetul alb, pe buze lipite,
Te prinde in viata in jocul de-alaturi,
Cu ochii si trupu-n florind de ispite,
Tu timpul il sterge, ori poti sa il maturi.

In noapte tacerea ramane o ruga,
Ce urca in ceruri spre umbra lui Crist,
Desi te iubesc, vremea-ncearca sa planga,
Si greierii canta pe scripca lor trist.
kudika023770
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:27
Te rog eu frumos deschide-ti un topic special, in care sa citim toate poeziile tale, ca sunt superbe!
miss_darine
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:31
f frumos kudika..
maicatereza
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:49

doamne, cate lacrimi!!!
geo_xx
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:57
De la: maicatereza, la data 2009-11-12 20:12:48stardancer..ne bagam si noi aici... primesti maica, si fumei?


Primim "sfintia ta", primim. Eu spuneam ca e de preferinta pt. barbati ca sa ne mai sfatuim si noi ce sa facem... dar nu e secret... Chiar e indicat, asa poate mai aflam si noi cate ceva despre "ce-si doresc femeile" in materie de romantism...
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:33
De la: miss_darine, la data 2009-11-12 20:12:02
De la: scorpio67, la data 2009-11-12 19:45:47
De la: stardancer, la data 2009-11-11 23:02:05Stimati romantici, va invit la un brain storming virtual. Tema: cum sa aducem mai mult romantism in viata de zi cu zi... in viata noastra si a celor din jurul nostru. Ma adresez in special barbatilor. Ce sa facem ca sa aducem femeilor pe care le iubim un strop de romantism, de savoare, de culoare, de fericire... Cine are idei de actiuni concrete( si mai inedite) e binevenit. Va astept. Toate bune!


Dragule, slabe sanse ca domnii barbatzi sa transpire ca sa ofere putin romantism femeilor iubite.
Din pacate asa ceva nu e " cool" e perimat si crede-ma ca o spun cu dezamagire.

Draga mea scorpiutza, din pacate asa e, dar uite ca mai sunt barbati care-si doresc sa ne ofere un strop de romantism, ceea ce ma face sa ma gandesc ca n-a devenit un concept perimat. Eu zic ca atunci cand exista iubire, exista si romantism, chiar daca nu se manifesta prin flori si poezii.


Flori si poezii am tot dat si o sa tot dau... Personal imi doresc niste idei noi, ceva inedit dar de bun simt totodata... si, de fapt, am vrut sa arunc un fel de manusa barbatilor de pe forum... e un fel de provocare, nu ca sa-i fac de bafta ci ca sa se mobilizeze... Dupa cum vad, mai exista barbati romantici pe forumul asta, numai eu stiu vreo 4-5. ori se rusineaza, ori nu vor sa se bage, ori inca nu au dat de topic...
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:38
De la: miss_darine, la data 2009-11-12 19:41:34Domnilor romantici, da' nu va mai inghesuitzi asa, nu da-ti buluc cu totzii, ca o sa fie nevoit stardancer sa imparta bilete de ordine!


stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:47
De la: kudika023770, la data 2009-11-12 19:49:29Transformam topicul in poezie iar invitatia o lansam nu numai barbatilor ci si femeilor?Ce zici pisicut?


eu unul zic da. totusi, sper ca nu o sa facem concurs aici. eu unul, sunt amator in ale poeziei nu profesionist.
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:50
o poezie din tinerete:

Noi ne-am unit prin ochi, în zi cu soare,
ªi amândoi zâmbeam a primãvarã,
Cãtând privirii semne-ameþitoare
Din dragostea-nflorind întâia oarã.

ªi tot visam sã ne-ntâlnim oriunde,
Înfioraþi de ºoapte spuse-n suflet,
Citindu-le în ochii-rug de flãcãri-
Uitând de timp, de moarte ºi de cuget.

În întâlniri secrete, cu furiºãri stângace,
Îmbrãþiºaþi de noapte, ºoptind dorinþi pãgâne,
Privrile chemau, sã fim mereu aproape,
ªi tainic sã ne-atingem, cu fragede suspine...

Cu mâinile unite, ca într-o dulce rugã,
Te închinai la zei, privirile sã-þi mute,
Dar ochii mei, sãlbateci, nu le lãsau sã fugã,
Þinându-le-ntr-o mreajã cu fire nevãzute.

Cât ne-am privit aºa - un infinit, o clipã?
A fost o rãtãcire a sufletului meu?
A noastr-a fost privirea ce dragostea-nfiripã
ªi lumineaz-adâncuri de întuneric greu?

Cãci te-am vãzut aievea, printre copaci în floare...
Apoi... te-ai mistuit cu vântu-n miazãzi,
Lãsând în urma ta un semn de întrebare
Ca un parfum suav de stele-n plinã zi

De-atunci, mereu te caut cu-amara nebunie
Dar in zadar e totul, cãci nu te-am mai vãzut,
Iar spre sfârºitul zilei, vag, doare asfintitul,
ªi soarele-nroºit îmi pare-atât de crud...
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:56
De la: kudika023770, la data 2009-11-12 19:49:29Transformam topicul in poezie iar invitatia o lansam nu numai barbatilor ci si femeilor?Ce zici pisicut?


I'm in!

Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:42
Unde dai si unde crapa... acest topic era destinat trezirii si amplificarii starii de romantism IN VIATA REALA nu virtual... Eu inca mai astept si Idei de ACTIUNI CONCRETE. Sunt destule femei si din afara acestui forum care MERITA ceva mai mult de la noi. Domnule Kudika, poeziile dumitale sunt superbe, SUNT DE PUBLICAT!!! Imi plac si mie. O sa scriu si eu cate ceva pe aici, o sa-mi aduc marunta mea contributie... Si sper sa vina si altii la "cenaclu", femei sau barbati...
Totusi, inca mai astept ACTIUNE... In afara de poezii, ce mai poti sa faci in materie de romantism?
stardancer
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:04
O definitie a romantismului in viziune moderna;

"
Romantism inseamna daruire neconditionata, unicitate in gest...declaratie de atentie si importanta pentru persoana caruia vrei sa ii arati toata deschiderea ta sufleteasca, disponibilitatea ta de a-i aduce clipe de bucuria , preocuparea ta de a-i confirma importanta pe care i-o acorzi ca persoana."

Postat pe 15 Noiembrie 2009 07:37
Se pare ca romantismul ori e reumatic ori se afla in metastaza, daca nimeni n-a venit sa sustina topicul.
Se pare , din pacate ca se confirma ceea ce am zis la inceput.Pacat.

Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:21
ma bucur sa aud ca fetele mai doresc si ceva romantism in viata lor. este de apreciat!
Eu momentan sunt doar un "pusti" dar sper sa va placa ideile mele:
-florile si un suflet cald cred ca sunt cele mai bun ingrediente pentru romantism.
-cate din voi fetelor nu ati vrea sa fiti asteptate cand veniti de la munca cu lumina stinsa in casa, iar in sufragerie o masa cu lumanari si cu mancare pregatita de cattre iubitu vostru si un vin rosu bun, iar cina sa fie urmatata de o baie in doi cu lumanari parfumate si saruri si o sticla de sampanie, iar patul din dormitor sa fie plin cu petale de trandafir si o partida de dragoste fierbinte!
Hope sa fie o seara frumoasa pentru voi.
-ei bine romantismul mai intervine si alte situatii in care depind factorii din jur!
whissp
Postat pe 18 Noiembrie 2009 09:46
De la: whissp, la data 2009-11-18 09:46:43ma bucur sa aud ca fetele mai doresc si ceva romantism in viata lor. este de apreciat!
Eu momentan sunt doar un "pusti" dar sper sa va placa ideile mele:
-florile si un suflet cald cred ca sunt cele mai bun ingrediente pentru romantism.
-cate din voi fetelor nu ati vrea sa fiti asteptate cand veniti de la munca cu lumina stinsa in casa, iar in sufragerie o masa cu lumanari si cu mancare pregatita de cattre iubitu vostru si un vin rosu bun, iar cina sa fie urmatata de o baie in doi cu lumanari parfumate si saruri si o sticla de sampanie, iar patul din dormitor sa fie plin cu petale de trandafir si o partida de dragoste fierbinte!
Hope sa fie o seara frumoasa pentru voi.
-ei bine romantismul mai intervine si alte situatii in care depind factorii din jur!


Inceputul e bun sa vedem si continuarea.

Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:50
as putea sa mai adaug un tub cu topping de ciocolata, restu va imaginati voi.....
whissp
Postat pe 20 Noiembrie 2009 12:39
De la: whissp, la data 2009-11-20 12:39:40as putea sa mai adaug un tub cu topping de ciocolata, restu va imaginati voi.....


Vin eu cu capsunile !

Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:26
Putem incepe prin a zambi mai des
Denver
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:45
Baieti, ce-ar fi sa oferim, in chip cat mai curtenitor o floare unei necunoscute( de preferinta nu dintre cele mai aratoase), apoi sa pleci fara sa ceri absolut nimic in schimb? Lucrul asta ii da si barbatului o bucurie fantastica...
stardancer
Postat pe 20 Noiembrie 2009 23:31
Grea incercare pt. barbati ei gandesc cu hormoni nu cu creierul asa ca nu prea au timp de aranjamente florale , sampanie,o baie cu spuma si un masaj cu ulei.......... hormoni lor o iau repede razna si nu pot astepta atit de mult pana sa se simta fericit!!!!
nico_ochiverzi
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragostea pt o alta femeie... 2 De la: paola87 13 Decembrie 2008 13:43
iubi 61 De la: Max2 2 Ianuarie 2012 13:19
Greu sa impaci ratiunea cu ceea ce vrea inima... 8 De la: Eva32 2 Iulie 2011 03:37
taica su ma dispera!!! 20 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 16:55
Intrebari fara raspuns 9 De la: dalilascumpy 10 Octombrie 2009 20:33