Setari Cookie-uri

am nevoie de ajutor

buna am nevoie de ajutorul vostru,am o prietena lucreaza la o firma si nu a mai fost platita dar ii e frica sa plece sa nu scrie ceva sefa in contract de munca vrea sa isi bage lichidarea la zi ce daune se pot face?fata care era inainte ia deschis contract de munca la literea i stiu ca acum nu mai este posibil dar totusi ce se poate intampla.va rog sa imi raspundeti
iuliaaissha
Postat pe 9 Martie 2009 00:10
daca isi da demisia, sefa n-are ce sa scrie in contractul de munca... se scrie in cartea de munca "incetarea contractului conform art 55 lit b".. asa scrie la mine
ii sugerez prietenei tale, si tie, sa ia CodulMuncii sa-l citeasca, sa vada care ii sunt drepturile. Eventual se poate adresa unui avocat pentru recuperarea drepturilor salariale sau ITM-ului
kitty_krieger
Postat pe 9 Martie 2009 00:15
ms mult chestia e ca la itm nu poate apela ca traim in romania si chiar nu ajuta la nimic deci pe ea o intereseaza mai mult sa plece din firma decat banii ce trebuia sa ii primeasca
iuliaaissha
Postat pe 9 Martie 2009 00:22
nu ma stie nimeni de asta
iuliaaissha
Postat pe 9 Martie 2009 00:34
De la: iuliaaissha, la data 2009-03-09 00:22:30ms mult chestia e ca la itm nu poate apela ca traim in romania si chiar nu ajuta la nimic deci pe ea o intereseaza mai mult sa plece din firma decat banii ce trebuia sa ii primeasca

de-aia nu face nimeni nimic, pentru ca gandim asa prost... Ai mai apelat la ITM sa stii ca nu fac nimic? ai incercat macar? Daca vrei ceva, lupti pentru acel ceva, chiar daca ai birocratia in fata... suntem asa un popor de lasi ma rog, sa trec peste, ma enerveaza la culme mentalitatile astea

ce scrie in cartea de munca e oricum mai putin important, pentru ca nu o da la noul loc de munca decat dupa ce a semnat contractul
kitty_krieger
Postat pe 9 Martie 2009 10:42
De la: iuliaaissha, la data 2009-03-09 00:22:30ms mult chestia e ca la itm nu poate apela ca traim in romania si chiar nu ajuta la nimic deci pe ea o intereseaza mai mult sa plece din firma decat banii ce trebuia sa ii primeasca


art.79(7) sa isi dea demisia cu preaviz sau poate renuntza la preaviz

chestia cu art.i nu mai are niciun fel de importantza adica cum te putea afecta altadata iar pentru asta itm ii cere sa faca un referat si mai multe documente
donttouch
Postat pe 9 Martie 2009 10:46
in codul muncii.............specifica f clar...............o demisie........depusa de angajat (Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.)
Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îºi îndeplineºte obligaþiile asumate prin contractul individual de muncã.


numa ca trebuie un preaviz de 15 zile parca............
si se aplica art 55 lit b............cum spune si pisicuta...............dar demisie .....
daca ii se desface contr de munca se poate aplica lit i
portitza_Maria
Postat pe 9 Martie 2009 10:47
De la: portitza_Maria, la data 2009-03-09 10:47:27in codul muncii.............specifica f clar...............o demisie........depusa de angajat (Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.)
Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îºi îndeplineºte obligaþiile asumate prin contractul individual de muncã.


numa ca trebuie un preaviz de 15 zile parca............
si se aplica art 55 lit b............cum spune si pisicuta...............dar demisie .....
daca ii se desface contr de munca se poate aplica lit i


art.55 lit b este cu acordul partilor iar din ce spune fata nu cred ca sefa va fi de acord asa ca este vorba de art.79(7) in cazul acesta poate renuntza la preaviz
donttouch
Postat pe 9 Martie 2009 10:49
da donty............ai dreptate.................art 79..(8) spune clar..........ca salariatul comunica angajatorului despre incetarea contr de munca........dupa un preaviz
portitza_Maria
Postat pe 9 Martie 2009 10:53
un contract de munca presupune un angajament bilateral.ori,din moment ce patronul nu a respectat drepturile angajatului,acesta din urma este obligat sa depuna plangere la itm.numai ca,din pacate,multi romani merg pe premiza ca "e rau sa te pui cu patronul",de unde rezulta nedreptatile cu care ne confruntam zilnic.daca pleaca cu demisia la zi,e riscant,pentru ca in cazul in care la unul din urmatoarele locuri de munca i se vor cere referinte,ar putea avea neplaceri.insa atata timp cat exista undeva o plangere inregistrata,ea are justificare.
mpostelnicescu
Postat pe 20 Martie 2009 10:55
Cel mai bine face in felul urmator:Isi scrie demisia in trei exem[plare si scrie motivele pentru carei o cere la zi, iar in data respectiva la prima ora merge la camera de munca si-o inregistreaza cu celelante la firma sa-i dea nr de inregistrare si gata!!!!
kafka
Postat pe 28 Martie 2009 09:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ww.jobsinlaw.ro 1 De la: jobsinlaw 27 Noiembrie 2008 11:32
Nu mai am ambitie , sunt lenese si dragoste 27 De la: kudika421339 17 Decembrie 2011 20:28
intr-o mare incurcatura, pls help! 28 De la: melka 9 Octombrie 2009 19:49
dupa interviu 2 De la: ella_c 31 Martie 2010 12:35
daca se poate sami dati un sfat 10 De la: kudika_nikole 19 Ianuarie 2012 16:55