Setari Cookie-uri

Importanta studiilor....

mai tine si de norocul oamenilor,poti sa ai si trei facultati,daca nu ai un pic de noroc degeaba,poti sa ai si 4 clase si noroc cu carul...
miha_973
Postat pe 3 Martie 2009 16:18
Pana acum ceva timp, nu oricine putea intra, numai zic de terminat o facultate. Reuseau asta numai cei care chiar erau in stare si stiau ceva.
Insa, acum, din pacate, oricine poate face o facultate, si nu numai una. Citeam acum cateva zile ca sunt locuri la facultati cam cati absolventi de liceu sunt. Mi se pare ilogic. Unde e concurenta???

Nu nu ramane decat sa speram ca odata si odata o diploma va valora mai mult decat o hartie si atat.
Pana atunci, tot ce putem face e sa incercam sa obtinem cat mai multe informatii prin propriile puteri...
ralukiss
Postat pe 3 Martie 2009 16:24
Asa este....acum toata lumea intra la facultate...este ceva la ordinea zilei,chiar si la 40 de ani poti face facultate daca ai bani....acum practic iti cumperi diploma,nu se pune problema daca ai ramas cu ceva in cap sau nu....facultatea in ziua de azi e numai ca sa dea bine cumva...foarte putini sunt acei care mai invata cu adevarat in timpul facultatii.....acum ies absolventi ca la banda rulanta....mai trebuie impachetati si trimisi la export....sau li se pune cate o eticheta pe frunte SOMER CU DIPLOMA...si tind sa cred cum spunea cineva mai sus ca iti trebuie si ceva noroc......cine stie...vorba aia din popor " prost sa fii,noroc sa ai"......daca la asa ceva s-a ajuns in ziua de azi...
onuta81
Postat pe 3 Martie 2009 18:27
Depinde ce facultate faci si mai ales cum o faci ! Degeaba ai o diploma daca nu esti in stare de nimic

Postat pe 3 Martie 2009 18:42
Nu conteaza ce fel de facultate faci...... doar pilele si relatiile sunt la putere , numai cu asa ceva mai pot cei care au facut o facultate sa traiasca,pe cont propriu este f greu daca nu imposibil...poti face o facultate buna si sa fii in stare de multe...daca nu ai si ceva relatii,stai mult si bine si astepti minunea...sau te multumesti cu un salariu de nimic
onuta81
Postat pe 3 Martie 2009 18:54
De la: onuta81, la data 2009-03-03 18:54:53Nu conteaza ce fel de facultate faci...... doar pilele si relatiile sunt la putere , numai cu asa ceva mai pot cei care au facut o facultate sa traiasca,pe cont propriu este f greu daca nu imposibil...poti face o facultate buna si sa fii in stare de multe...daca nu ai si ceva relatii,stai mult si bine si astepti minunea...sau te multumesti cu un salariu de nimic



Iti zic eu ca aia destepti si descurcareti castiga bani !

Postat pe 3 Martie 2009 18:57
Se prea poate...dar in acest caz daca esti destept si descurcaret poate nu mai ai nevoie de facultate....la ce-ti mai trebuie ....doar sa dea bine acolo....
onuta81
Postat pe 3 Martie 2009 19:10
onuta 81,
Sunt de acord cu tine...acum a avea facultate e ca acum 60 de ani a avea 7 clase si ca acum 25 de ani a avea liceu....Dar e totusi bine sa faca lumea facultate pentru ca oricat de incuiat ai fi tot se mai lipeste ceva de tine...intri putin intr-un alt mediu...ar trebui sa fie mai severi profesorii doar ca, daca nu sunt oameni care sa plateasca taxe de scolarizare ei din ce-si iau banii ?
La noi, intreg sistemul e compromis...tot mai multi angajatori prefera unuia cu facultate pe unul care are experienta...dar cum spuneam, cred ca e bine pentru tine sa faci o facultate...
Si spunea cineva ceva despre descurcareti...dar la noi, de multe ori descurcareti = nesimtiti = bagareti = papagali ...stim cu totii ca aia reusesc...uitati-va in Parlament...
ocs
Postat pe 9 Martie 2009 18:21
Nu era vorba daca sa fac eu o facultate sau nu Ocgiogi,pt ca eu am terminat acum doi ani facultatea pe care am facut-o si acum un an masterul.....era vorba de faptul ca degeaba faci o facultate daca nu-ti gasesti de munca conform domeniului.....inainte terminai,te repartiza...acum singur trebuie sa-ti gasesti....de asta zic,acum facultatea este ca un moft necesar...daca nu o ai nu e bine,daca o ai iar nu e bine......la asta ma refeream,cata importanta mai au studiile cata vreme ajungi sa lucrezi cu totul si cu totul altceva,pe un salariu de minic si traiesti mai prost decat unul fara studii dar care e descurcaret.....care mai e diferenta...in tara asta...
onuta81
Postat pe 10 Martie 2009 14:42
nu te obliga nimeni sa faci o facultate, nici la stat nici la particular, nu are foarte mare importanta ce anume inveti in facultate ci cu ce ramai din acea facultate...daca inveti sau nu ceva si pana la urma cei care aleg acum sa faca o facultate, o fac pt un post mai bun, o diploma care sa dea bine la CV , si mii de alte motivatii. fiecare are motivele personale pt care se apuca de scoala .
pt unii poate fi doar placerea de a invata, pt altii.... lipsa de ocupatie.

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Martie 2009 14:46
De la: onuta81, la data 2009-03-10 14:42:52Nu era vorba daca sa fac eu o facultate sau nu Ocgiogi,pt ca eu am terminat acum doi ani facultatea pe care am facut-o si acum un an masterul.....era vorba de faptul ca degeaba faci o facultate daca nu-ti gasesti de munca conform domeniului.....inainte terminai,te repartiza...acum singur trebuie sa-ti gasesti....de asta zic,acum facultatea este ca un moft necesar...daca nu o ai nu e bine,daca o ai iar nu e bine......la asta ma refeream,cata importanta mai au studiile cata vreme ajungi sa lucrezi cu totul si cu totul altceva,pe un salariu de minic si traiesti mai prost decat unul fara studii dar care e descurcaret.....care mai e diferenta...in tara asta...


Nu vorbeam la modul personal, adica nu ma refeream la tine...ci la faptul ca e bine pentru tine (insati/insuti ca si individ) sa ai o facultate.
Repartizarile de care vorbesti nu se mai pot face pentru ca acum esti liber sa te faci (ca si individ) ce vrei...nu poate impune ministerul un numar strict de locuri in functie de cerintele pietei...Pe vremea aceia daca aveau nevoie de 100 de ingineri agronomi numai atatea faceau...nu erau sute de locuri...
ocs
Postat pe 10 Martie 2009 23:20
E important rahatu ala de hartie...pentru ca eu nu am mai facut facultatea deoarece 1 nu imi permit sa merg la cea la care vreau...teatru...2 nu am mai avut bani pt taxe 3 lucrez si nu mi-as permite sa ma las de munca din pacate.
Si e important pentru ca acum de fiecare data cand la un interviu ma intreaba ultima institutie absolvita....e clar si deja stiu ca nu mai are rost cand urmeaza sa zic liceul....Nu ma suna nici naiba, nici macar pt un kka de job....asta de acum e ff nasol si total diferit de ceea ce vroiam eu sa fac...sa monitorizezi presa e foaaarte nasol si plictisitor...in loc sa scriu eu articolele stau sa le citesc pe ale altora..iar cand se iveste un post....nu pot aplica, de ce?, pentru ca nu am facultate si nu mai conteaza ce si cum gandesc atata timp cat imi lipseste acea hartie....
BERBEACA
Postat pe 12 Martie 2009 08:02
De la: BERBEACA, la data 2009-03-12 08:02:03E important rahatu ala de hartie...pentru ca eu nu am mai facut facultatea deoarece 1 nu imi permit sa merg la cea la care vreau...teatru...2 nu am mai avut bani pt taxe 3 lucrez si nu mi-as permite sa ma las de munca din pacate.
Si e important pentru ca acum de fiecare data cand la un interviu ma intreaba ultima institutie absolvita....e clar si deja stiu ca nu mai are rost cand urmeaza sa zic liceul....Nu ma suna nici naiba, nici macar pt un kka de job....asta de acum e ff nasol si total diferit de ceea ce vroiam eu sa fac...sa monitorizezi presa e foaaarte nasol si plictisitor...in loc sa scriu eu articolele stau sa le citesc pe ale altora..iar cand se iveste un post....nu pot aplica, de ce?, pentru ca nu am facultate si nu mai conteaza ce si cum gandesc atata timp cat imi lipseste acea hartie....


Dar ai putea face ceva la fara frecventza, relatii internationale sau ceva care sa se lege de domeniul in care vrei tu sa lucrezi, daca vrei neaparat facultate
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 08:05
De la: Georgia99, la data 2009-03-03 18:57:02Iti zic eu ca aia destepti si descurcareti castiga bani !

Asa a fost intotdeauna .
Ar fi prea simpla viata ca daca faci o scoala, oricare ar fi aceasta, sa iti asigur traiul intregii vieti... trebuie sa mai te si lupti pentru o viata mai buna ...( nu sa stai bleaga sa-ti dea statul tot - robotule!).

Facultatile se fac acum foarte usor, nivelul absolventilor insa e slab in proportie de 85%...

Postat pe 12 Martie 2009 08:22
De la: Roco, la data 2009-03-12 08:22:18
De la: Georgia99, la data 2009-03-03 18:57:02Iti zic eu ca aia destepti si descurcareti castiga bani !

Asa a fost intotdeauna .
Ar fi prea simpla viata ca daca faci o scoala, oricare ar fi aceasta, sa iti asigur traiul intregii vieti... trebuie sa mai te si lupti pentru o viata mai buna ...( nu sa stai bleaga sa-ti dea statul tot - robotule!).

Facultatile se fac acum foarte usor, nivelul absolventilor insa slab in proportie de 85%...


asha-i
Aladiah
Postat pe 12 Martie 2009 08:28
nu conteaza cate facultati faci, conteaza cum le faci si cu ce ramai in cap dupa asta! si inca ceva, nu intotdeauna studiile te ajuta sa reusesti in viata. sa spunem ca pe mine de exemplu studiile nu m-ar fi ajutat sa ma angajez, nu mi-ar fi parut rau, am ramas cu o cultura generala, cu zeci de carti citite. sistemul de invatamant din Romania e tare aiurea! am adoptat sistemul Bolognia fara a fi pregatiti aproape deloc. si vrem performante!
Lulli
Postat pe 12 Martie 2009 12:32
Ai invatat tu foarte bine in facultate si nu te-ai descurcat dupa? Te opreste cineva sa citesti?

Postat pe 12 Martie 2009 14:08
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-03-10 14:46:57nu te obliga nimeni sa faci o facultate, nici la stat nici la particular, nu are foarte mare importanta ce anume inveti in facultate ci cu ce ramai din acea facultate...daca inveti sau nu ceva si pana la urma cei care aleg acum sa faca o facultate, o fac pt un post mai bun, o diploma care sa dea bine la CV , si mii de alte motivatii. fiecare are motivele personale pt care se apuca de scoala .
pt unii poate fi doar placerea de a invata, pt altii.... lipsa de ocupatie.


Sunt de acord cu cele scrise de dandanaua reloaded. In general, imi plac postarile ei, felul in care gandeste. Acele hartii de care pomeniti voi aici,in speta, diplomele de absolvire , nu va garanteaza un post bun ,placut ,bine platit , ci va da dreptul sa ajungeti la un interviu pentru acel post ; in fata persoanei respective insa , trebuie sa te descurci tu , sa fii in stare sa -i atragi atentia cu calitatile tale si cu posibila ta contributie in cadrul acelui post cu motivatia ta . Si trebuie stiut ca nici inainte de '89 nu era asa cum cred unii pe aici ,in sensul ca repartiile se dadeau in functie de note....asa ca daca te " tarai " prin facultate...ajungeai in comuna...vascautii din deal...din capatul tarii. Concluzia , exact ceea ce spunea si dandanaua_reloaded, este important ce-ti ramane in cap din ceea ce inveti la facultate, ceea ce esti in stare , ceea ce stii sa faci .
libra66
Postat pe 12 Martie 2009 14:51
roco, nu ma opreste nimeni sa citesc si nu spun ca nu am citit si pana a fi studenta...in general a face facultate mai dezvolta la tineri si un caracter de a relationa, de a socializa, poate si pentru asta sunt bune studiile. mi-am expus parerea trecand mai intai prin acest mediu academic ca studenta, iar acum lucrand in acelasi mediu. nivelul studentilor este jalnic, deplorabil! unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?
Lulli
Postat pe 12 Martie 2009 16:10
De la: Luli2, la data 2009-03-12 16:10:56 unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?



La ce facultati ai vazut tu asa ceva ?

Postat pe 12 Martie 2009 17:25
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:25:43
De la: Luli2, la data 2009-03-12 16:10:56 unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?



La ce facultati ai vazut tu asa ceva ?

In general pe la inginerii, economice...ca ei nu sunt "umanisti"...
ocs
Postat pe 12 Martie 2009 17:28
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:25:43
De la: Luli2, la data 2009-03-12 16:10:56 unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?



La ce facultati ai vazut tu asa ceva ?

Luli se referea la cei de la Litere, dar sa stii ca si pe la Medicina gasesti asa ceva.
Lucia1971
Postat pe 12 Martie 2009 17:29
De la: Lucia1971, la data 2009-03-12 17:29:14
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:25:43
De la: Luli2, la data 2009-03-12 16:10:56 unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?



La ce facultati ai vazut tu asa ceva ?

Luli se referea la cei de la Litere, dar sa stii ca si pe la Medicina gasesti asa ceva.



La litere, in Buc, se da examen scris la admitere ! Nu intra cei care nu stiu sa scrie !

Postat pe 12 Martie 2009 17:41
Georgia, am vazut studenti care nu stiu sa scrie corect si la litere (ar trebui sa-mi fie jena s-o spun, dar asa este), dar si la administratie publica, inginerie, etc...spui ca la bucuresti nu ar exista asa ceva? daca m-ai crede pe cuvant te-as putea contrazice...de exemplu indata vine saptamana francofoniei si la universitate se organizeaza colocvii, se publica articole...erau si articole ale doctoranzilor de la bucuresti, unde am vazut texte de o incoerenta ca te durea capul! si erau in romana, nu in franceza. nu generalizez, dar exista peste tot din astia. vorba aceea, padure fara uscaturi nu exista!
Lulli
Postat pe 12 Martie 2009 22:53
parerea mea..fa o facultate aici,invata bine o limba straina,si fugi cat te tin picioarele dincolo
dorina_77
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:57
De la: miha_973, la data 2009-03-03 16:18:26mai tine si de norocul oamenilor,poti sa ai si trei facultati,daca nu ai un pic de noroc degeaba,poti sa ai si 4 clase si noroc cu carul...



yap..asta-i valabil numai la noi pt ca afara se pune accent pe studii..asa ca marea majoritate care-si permit a urma cursuri universitare in alte state ,o fac cu mari sacrificii ,taxele sunt ff mari si deci nu toata lumea accede la a-si contiuna studiile,dar asta nu inseamna ca daca nu ai nus cate facultati esti incapabil .insa eu cunosc cateva , persoane care nu si-au permis din punct de vedere financiar o facultate si au in spate un bagaj de cunostinte care bate multi absolventi de facultati ...la...dos..ca vb in termeni mai eleganti ,din multe puncte de vedere ,asa ca trebuie totusi sa ai, asa cum se spune un dram de noroc in viata,sunt multi care-si permit destule au bani,si-au facut firme fara sa aiba studiile necesare si platesc unii cu...studii pt a le conduce..aici au avut CURAJ si-au riscat,cati dintre noi o pot face?
vio_miha66
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:09
De la: , la data 2009-03-12 17:41:13
De la: Lucia1971, la data 2009-03-12 17:29:14
De la: Georgia99, la data 2009-03-12 17:25:43
De la: Luli2, la data 2009-03-12 16:10:56 unii in anul 3 nu stiu sa scrie corect, ce competente mai putem dori de la ei?



La ce facultati ai vazut tu asa ceva ?

Luli se referea la cei de la Litere, dar sa stii ca si pe la Medicina gasesti asa ceva.



La litere, in Buc, se da examen scris la admitere ! Nu intra cei care nu stiu sa scrie !

trebuie sa te contrazic. Cunosc 2 cazuri care au luat si licenta si tot nu stiu sa scrie corect (da, la Litere, in Buc)
adina_black
Postat pe 31 Octombrie 2009 01:30
o fosta colega din liceu are un serv de invidiat (fara nici o experienta), cu toate ca avea grave dificultati de exprimare. Nu ar recunoaste nici in ruptul capului ca a intrat "pe pile" si inca mai zice: "am dat interviu" de parca e logic ca a impresionat lumea si datorita competentei a fost angajata mi-e rau
RELATIILE fac toti banii
adina_black
Postat pe 31 Octombrie 2009 01:36
Salutari,sunt importante studiile,dar pe langa acestea avem nevoie de ceva ce nu putem invata in nici o scoala,facultate;educatia financiara ,pana la urma studiile le facem pentru a avea un servici care sa ne permita lipsa grijilor,independenta financiara!!Cunoasteti o asemenea scoala,facultate in Romania,care ne invata acest lucru?
naturistul1
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:11
De la: miha_973, la data 2009-03-03 16:18:26mai tine si de norocul oamenilor,poti sa ai si trei facultati,daca nu ai un pic de noroc degeaba,poti sa ai si 4 clase si noroc cu carul...


asa si.....ce-ai vrut sa spui defapt?
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa invat mai repede???????? 30 De la: LisaMe 25 Iunie 2015 10:19
am nevoie de sfatul unui notar urgent plsss!!!! 2 De la: deea_20 18 Aprilie 2009 18:40
Caut un concetatean care traieste in Austria si care nu a uitat ca este roman 3 De la: ADMINISTRATORUL 17 Aprilie 2012 22:01
Buna kudika! Va rog sa ma ajutati cu un sfat! 71 De la: 14 Septembrie 2012 17:01
vrei bani? 6 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:41