Setari Cookie-uri

Iubire sau ratiune? cum poti iubi si totusi sa pleci? rezumat

Cunosc un tip de 3 luni.Tipul a ramas cu sekele dupa prima lui iubita, au stat 2 ani impreuna, ea s-a mutat la Bucuresti, el dupa ea, a gasit`o la o sapt in pat cu altul.El a suferit, nu si-a revenit complet.Mi-a zis ca sunt a 2a pers pe care o iubeste si am reusit asta in 5 zile.Eu mai mereu m-am considerat singura, el a zis ca suntem impreuna, prietenii lui la fel, chiar si cand nu ne vedeam cu zilele.Nici cu el dar nici fara el.Imi zicea pana acum 2 sapt ca ma iubeste, a luat`o razna, ca el nu iubeste pe nimeni si tot asa.Oficial nu ne-am despartit, pt ca niciunul n-a zis asta.Eu nu-l caut, el m-a sunat sa vada dc sunt bine.Eu il iubesc...El oare?E ca o telenovela......tot
sonia1986
Postat pe 9 Martie 2009 13:12
eu, una, personal nu prea cred k poti sa afirmi - sau cineva sa afirme - dupa cateva zile ca iubesti. nu e posibil asta... iubirea vine in tp. la inceput mereu confundam iubirea cu multe alte sentimente....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 9 Martie 2009 13:16
De la: sonia1986, la data 2009-03-09 13:12:38Cunosc un tip de 3 luni.Tipul a ramas cu sekele dupa prima lui iubita, au stat 2 ani impreuna, ea s-a mutat la Bucuresti, el dupa ea, a gasit`o la o sapt in pat cu altul.El a suferit, nu si-a revenit complet.Mi-a zis ca sunt a 2a pers pe care o iubeste si am reusit asta in 5 zile.Eu mai mereu m-am considerat singura, el a zis ca suntem impreuna, prietenii lui la fel, chiar si cand nu ne vedeam cu zilele.Nici cu el dar nici fara el.Imi zicea pana acum 2 sapt ca ma iubeste, a luat`o razna, ca el nu iubeste pe nimeni si tot asa.Oficial nu ne-am despartit, pt ca niciunul n-a zis asta.Eu nu-l caut, el m-a sunat sa vada dc sunt bine.Eu il iubesc...El oare?E ca o telenovela......tot


Hai ca acum e mai bine!
Daca il iubesti ajuta-l sa-si recapete increderea in femei...nu toate sunt ca "fosta".
sunteti cam ciudatei amandoi...

ella_c
Postat pe 9 Martie 2009 13:22
De la: sonia1986, la data 2009-03-09 13:12:38Cunosc un tip de 3 luni.Tipul a ramas cu sekele dupa prima lui iubita, au stat 2 ani impreuna, ea s-a mutat la Bucuresti, el dupa ea, a gasit`o la o sapt in pat cu altul.El a suferit, nu si-a revenit complet.Mi-a zis ca sunt a 2a pers pe care o iubeste si am reusit asta in 5 zile.Eu mai mereu m-am considerat singura, el a zis ca suntem impreuna, prietenii lui la fel, chiar si cand nu ne vedeam cu zilele.Nici cu el dar nici fara el.Imi zicea pana acum 2 sapt ca ma iubeste, a luat`o razna, ca el nu iubeste pe nimeni si tot asa.Oficial nu ne-am despartit, pt ca niciunul n-a zis asta.Eu nu-l caut, el m-a sunat sa vada dc sunt bine.Eu il iubesc...El oare?E ca o telenovela......tot

cate topikuri mai deschizi pe chestia asta?? macar bine k aici nu ai scris un roman get a life girl!!!!
bruneagra25
Postat pe 9 Martie 2009 13:25
...bine k ai facut un rezumat.... sincer vad k suferi, insa nu ai de ce! e clar k nu te iubeste, imi pare rau sa ti zic asta!... ati stat doar 3 luni impreuna, o sa ti treaca repede...
important e sa ti dai seama k el a trecut prin ceva traumatizant....acum presupun k nu vroia sa fie singur...atat... suferinta si singuratatea nu fac casa buna!
in rest, incearca sa fi mai rationala, pe bune! ... si incearca sa l uiti! nu mai sta dupa el! nu are cum sa si deschida din nou sufletul atat de repede! doar dk nu cumva il iubesti...si esti dispusa intr adevar sa astepti si sa suferi!
bafta
Jinxers
Postat pe 9 Martie 2009 13:26
Pai si eu am venit dupa o experienta la fel, am stat cu un tip 1 an trebuia sa facem nunta tot anul asta in toamna si el ma insela si am aflat si l-am parasit, dar nu-l iubeam, in schimb pe el il iubesc, si am vazut ca de fiecare data cand sunt cu el e vesel, optimist, dar cand plec de langa el devine f trist, abatut si in lumea lui si e f greu sa-l scot din starea in care e dc nu-s langa el.
sonia1986
Postat pe 9 Martie 2009 13:27
De la: sonia1986, la data 2009-03-09 13:27:30Pai si eu am venit dupa o experienta la fel, am stat cu un tip 1 an trebuia sa facem nunta tot anul asta in toamna si el ma insela si am aflat si l-am parasit, dar nu-l iubeam, in schimb pe el il iubesc, si am vazut ca de fiecare data cand sunt cu el e vesel, optimist, dar cand plec de langa el devine f trist, abatut si in lumea lui si e f greu sa-l scot din starea in care e dc nu-s langa el.

....aha deci il iubesti, dk ai mai zis asta, scz, n am avut rabdare sa ti citesc intreg topicul anterior... m am oprit doar la anumite randuri kre m au socat... nu stiu dk iti dai seama insa dupa 3 luni, si dupa asa trecuturi zbuciumate, de ambele parti... e cam aiurea sa vorbiti despre copii si mutat impreuna...mai bine v ati acorda timp sa va cunoasteti mai bine, sa vedeti dk merge sau nu, dk ce simtiti e iubire sau nu...si sa lasati lucrurile mai serioase...pt mai tarziu, nu crezi?
Jinxers
Postat pe 9 Martie 2009 13:36
Ideea e ca eu am rabdare cu el, stiu prin ce a trecut si am vrut mereu sa-l ajut sa treaca peste, ca m-am gafat si m-am indragostit de el, s-a intamplat:)....Nu ma pot duce la el sau sa`l caut, desi mi-as dori, imi este teama de un refuz sau de vreo reactie de-a lui ciudata si nu vreau sa sufar mai tare.Astept sa treaca timpul si sper sa vina de la el....daca nu asta e:(....o depresie il uit si merg inainte.
sonia1986
Postat pe 9 Martie 2009 13:43
De la: sonia1986, la data 2009-03-09 13:43:17Ideea e ca eu am rabdare cu el, stiu prin ce a trecut si am vrut mereu sa-l ajut sa treaca peste, ca m-am gafat si m-am indragostit de el, s-a intamplat:)....Nu ma pot duce la el sau sa`l caut, desi mi-as dori, imi este teama de un refuz sau de vreo reactie de-a lui ciudata si nu vreau sa sufar mai tare.Astept sa treaca timpul si sper sa vina de la el....daca nu asta e:(....o depresie il uit si merg inainte.


mai degraba o depresie shi apoi uitarea... crede ma. am trecut prin ceva similar shi nu s-a sfarsit prea bn... el e in continuare traumatizat de o relatie... nu de fosta... ci esecul relatiei respective l a transformat intr un pesimista shi intr un fluturash..... cu cateva floricele pe langa.... se teme de angajamente.... shi in momentul in care totul mergea f bn.... atunci avea nevoie de singuratate... liniste... sihastrie....

uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 9 Martie 2009 13:50
De la: sonia1986, la data 2009-03-09 13:43:17Ideea e ca eu am rabdare cu el, stiu prin ce a trecut si am vrut mereu sa-l ajut sa treaca peste, ca m-am gafat si m-am indragostit de el, s-a intamplat:)....Nu ma pot duce la el sau sa`l caut, desi mi-as dori, imi este teama de un refuz sau de vreo reactie de-a lui ciudata si nu vreau sa sufar mai tare.Astept sa treaca timpul si sper sa vina de la el....daca nu asta e:(....o depresie il uit si merg inainte.


Ok, mai bine... Da, ai dreptate, timpul alina multe rani.
Cand o sa se poata vorbi cu el, aminteste-i ca nu poate sa le faca sa sufere pe cele care vin pentru ce i s-a'ntamplat lui inainte... Asa nu o sa aibi niciodata o relatie reusita... Nu doar cu tine, cu oricine... Simplu! Acum da-i vreo saptamana sa se mai linisteasca... Bafta!
Dor_a
Postat pe 9 Martie 2009 16:10
I-am zis ca nici eu si nici viitoarele nu avem nici`o vina pt ca l-a inselat pe el fosta iubita, si ca greseste si se comporta ca un om prost care nu gandeste pt ca se razbuna pe celelalte fete pe neputinta lui si pt ca nu vrea sa o ierte pe fosta lui iubita.
I-au dat lacrimile cand i-am zis asta?! Ce sa-i mai zic ca stie si el, ca a recunoscut ca in ultimii 2 ani s-a comportat ca un nemernic cu toate.Chiar nu mai stiu ce sa zic sau ce sa fac?!
sonia1986
Postat pe 9 Martie 2009 16:50
ultimii 2 ani? s-a despartit de 2 ani de fosta? uh....si inca nu a trecut peste....aiurea zic eu, cred ca are un blocaj psihic
ctwmn
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:45
Relatia cu un barbat inselat
publicat pe 12 Septembrie 2008
O persoana care a iubit si a fost inselata traieste cu teama de nu mai fi ranita si a doua sau a treia oara. Nu se va mai deschide atat de usor in fata unei alte persoane. Mandria ei sufera odata cu ea. Nu este deloc usor sa insanatosesti o persoana ce indura dureri fizice si morale, ce isi dezvolta exagerat instinctul de aparare sau neincrederea in propria persoana si in ceilalti

“Intotdeauna in viata persoanei pe care o iubesti va exista o alta pe care a iubit-o sau care l-a iubit. Intotdeauna in viata cuiva va exista un alt cineva care trebuie uitat, o amintire ce trebuie ingropata in pamantul uitarii, o bucata din tine pe care, din diverse motive, esti nevoit sa o lasi in urma".
"Si cu toate acestea, in ciuda durerii si neconsolarii noastre, viata celor care si-au promis odata iubire eterna merge mai departe. Pe drumuri separate, pline la inceput de gropi din trecut, insa cu multe si interminabile lucrari de reabilitare pe parcurs. Dincolo de o veche suferinta, exista insa o noua fericire. Trebuie sa fi insa suficient de pregatit ca sa o primesti. Atat”.

A fost explicatia cea mai simpla si mai rascolitoare pe care mi-a fost dat sa o aud vreodata venita din partea unei cunostinte de a carei existenta uitasem de mult timp. Nu a mai contat ca raspunsul ei nu avea nicio legatura cu intrebarea pe care i-a adresasem. M-a determinat sa inteleg ceea ce nu am inteles niciodata. De ce este atat de greu sa pui bazele unei relatii cu o persoana care a iubit si a fost inselata? De ce, orice ai face, oricat de profunde si intense ar fi sentimentele persoanei respective pentru tine, din cand in cand, exact atunci cand crezi ca totul este dat uitarii, intervin taceri prelungite, reticente, retineri si teama?

Nu este deloc usor sa incepi o relatie cu o persoana care inca incearca sa se refaca de pe urma unei foste iubiri. O fosta iubire, o iubire mare, careia i-ai pus capat din cauza tradarii, nu poate sa fie decat o experienta dureroasa. Este o suferinta dureroasa, care se vindeca insa in timp, incetul cu incetul, si dar cu ajutorul unei alte iubiri, cu ajutorul unei persoane care poate sa iti insufle optimism, incredere in tine si speranta. Iar tie, celui care te incumeti sa pasesti pe teritorii sangerande, gestul apropierii de o astfel de persoana ti se pare unul dintre cele mai temerare gesturi pe care le-ai facut vreodata.

Si incerci sa-l faci cu responsabilitate, cu o infinita iubire, cu speranta ca odata vei primi mult mai multa iubire decat ti se ofera acum. Mult mai multa incredere! Sau nu mai astepti deloc.. te multumesti cu ce ai... o speranta aproape inexistenta... doar sa-i fie lui bine. Incerci sa faci pe medicul si sa-i tratezi boala de care sufera, fara sa te gandesti ca exista riscul de a te imbolnavi tu insati. Caci, implicit, pentru ca el sufera, suferi si tu.
Aphrodite
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre relatii,barbati,dezamagiri 14 De la: alexia30 27 Septembrie 2009 21:23
intre vis si realitate 30 De la: alex_dede 10 Aprilie 2012 04:48
VA ROG UN SFAT.... 17 De la: blondy_alxa 19 Iunie 2011 16:45
Iubire imposibila 23 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:46
Cum suporti egoismul unui barbat ? 33 De la: kudika226898 23 Iulie 2010 07:33