Setari Cookie-uri

Cum suporti egoismul unui barbat ?

Nu-l intereseaza ce-mi doresc, nu-l intereseaza ce si cum ma simt, il intereseaza doar sa-i fie lui bine, sa se simta bine , sa fie el fericit, sa nu-i reprosezi nimic pt ca l-ai scoate din fericirea lui. De cate ori incerc sa comunic cu el, refuza sa stam de vb sau imi taie macaroana zicandu-mi ca dramatizez , ca gandesc prea mult si nu accepta criticile. E prea sigur de mine, stie ca n-o sa pateasca nimic, isi vede bine mersi de fericirea lui care se imparte intre mine si anturaj si oscileaza cand cu mine, cand cu baietii, fara sa tina cont vreo clipa de ceea ce-mi doresc si eu . Cu non salanta, chiar sfidator ma anunta ca se duce la sprit (un sprit, chiar 2 pe saptamana le are regula iar ziua urmatoare ii este rau, astfel incat 2-3 zile din timpul nostru saptamanal sunt pierdute pana se reface el, timp in care nu-l intereseaza eu ce fac, cum ma simt sau ce-mi doresc) Stie f bine ca ma deranjeaza dar ce-am sa fac? N-am sa fac nimic ! Nu o sa i se intample nimic. Cel mult am sa fiu suparata pe el o zi, doua dar o sa-mi treaca ! In rest, se poarta frumos cu mine, ma alinta, ma iubeste, ii este dor de mine dar in acest moment cred ca le face tot pt fericirea lui, nu pt mine....ca el e fericit in acel moment sa ma stranga in brate, sa ma alinte, sa se joace cu mine ...e vb tot de fericirea lui , care e adevarat ca in acele momente e si a mea dar nu simt ca face ceva doar pt fericirea mea...sau macar sa nu mai faca ceva care provoaca nefericirea mea. Veau sa-l vad ca face ceva in mod special pt ca stie ca ma va face fericita pe mine sau sa evite sa faca lucruri care stie ca ma deranjeaza. Dar daca pt el fericirea e sa fie cu baietii, eu nu sunt motivul care sa-l faca sa se retina de la aceste gesturi. Stau sa ma rog de el sa iesim sa ne plimbam si imi zice ca mie imi ard calcaiele (in cond in care el poate a chefuit 2 zile la rand cu baietii ajungand la ore tarzii acasa iar eu mi-am vazut numai de munca) si cand vreau si eu sa iesim, el e prea obosit. Cu alte cuvinte nu ma satisface la nivel emotional. Nu stiu ce sa fac !
kudika199962
Postat pe 26 Iunie 2010 13:20
de ce mai stai cu el?
nu inteleg el e ok. tu de decor
cumva e bogat .arata bine. e dotat. ce are de suporti toate astea
de ce vati loat
intro relatie totu treb sa fie ok cand unu cand ceelalant
vezi bine ai ochelarii ce marime ?schimai k nu sunt bunii aruncaii.......sau ce pastile ieii.
el e fericit cu baietii la o bere etc tu te ducii la munca,nu la plimbari excursii etc
pleaca..................... schimbal.............................. duteeee.............................
alyn27
Postat pe 26 Iunie 2010 13:40
Sa nu ma intelegeti gresit...si el are serviciu, nu se pune pb ca eu sunt cea care muncesc si el sta cu baietii....Dar in timpul liber, el isi mai vede si de baieti si nu m-ar deranja daca s-ar duce la o bere-doua si apoi acasa....dar la el o bere inseamna betie in toata regula si mai vine la 9-10 seara acasa, asta se intampla cam o data , de doua ori pe saptamana, apoi urmeaza perioada de refacere, timp in care aproape ca nici de vb nu putem sta. ...si eu stau mereu dupa fundul lui sa-si mai faca si timp de mine dar e adevarat ca in restul timpului, se poarta minunat cu mine . Dar vreau mai mult de la el ! Vreau sa-mi arate mai mult ca-i pasa de mine , vreau sa tina cont si de parerea mea si sa-si dedice mai mult timp relatiei . M-am saturat de alea 2-3 zile pe saptamana in care eu tb sa-mi gasesc alte ocupatii pana isi revine el si reintram in ritmul nostru.
kudika199962
Postat pe 26 Iunie 2010 13:50
Stai ca nu am inteles!1-2zile pe saptamana le petrece cu prietenii la sprituri, dupa fiecare zi cu prietenii 2-3 zile se reface,cand mai are si timp de tine?
Daca tu crezi ca e ok asa......no comment!Bafta!
Barbie30
Postat pe 26 Iunie 2010 15:37
mai cum a incercat cineva sa'ti deschida ochii cum gata ti'ai schimbat atitudinea, din persoana care arunca mult kkt in ograda lui ai devenit urgent cea care ii face curatenie prin mizerie. nu te supara dar esti mare prostuta. problema nu e la el ci la tine. ce naiba cauti cu un om ca asta nu inteleg. si nu te mai plange ca o faci degeaba. schimba'te tu, fii tu mai cu respect fata de propria persoana, lasa'l pe el da'l la naiba ca mai sunt barbati pe lumea asta si n'ai idee cati si'ar dori sa aiba o relatie cu tine, iti p[ierzi vremea cu un kkt cu ochi.
Shhh
Postat pe 26 Iunie 2010 16:02
De ce sa-i suporti egoismul?
kitty_krieger
Postat pe 26 Iunie 2010 20:11
Din cate am observat,toti te-au criticat..."fuugi" ,"lasa-l" "ce mai stai cu el " etc...dar niciunul nu a incercat makr sa se puna in situatia ta...nu ii contrazic,au mare dreptate,doar ca trebuie sa se si gandeasca ca atunci knd intr-adevar iubesti,te daruiesti total,faci orice pt persoana iubita,treci peste multe greseli pe care le face,doar ca sa fie bine...nu iti propui sa faci asta,dar totul vine din subconstient,si iti spun din propria experienta: o sa tot taci si o sa faci ca el incat pe zi ce trece te vei simtii tot mai frustrata,irascibila si terorizata de ideea despartirii care...inevitabil se va produce mai devreme sau mai tarziu,depinde cat ai nervii de tari si cat de mult il iubesti..toate aceste frustrari fie vor exploda si o sa pui TU piciorul in prag facandu-l sa realizeze ca daca nu isi schimba comportamentul risca sa te piarda, fie o sa continui sa accepti sa te modeleze cum vrea si cu prima ocazie cand da peste o fata mai greu de cucerit isi va pune simtul vanatorii la bataie si pleca...Daca iei tu prima decizie,si ai o discutie mai matura cu el,oricare ar fi rezultatul acestei discutii mai serioase,cel putin vei ramane cu demnitatea ta de femeie necalcata in picioare de un barbat!Asadar,tu alegi,depinde de tine cat de mult te respecti ..te pup ..sper ca ti-am fost de folos
creatzagirl
Postat pe 27 Iunie 2010 01:09
E usor sa fii pe dinafara si sa vii cu sfaturi gen "lasa-l, mai are balta peste, etc" e usor sa fii critic fata de situatiile altora dar cand e vb de propria-ti persoana , nimeni nu poate fi la fel de haiduc ca atunci cand da sfaturi altora. Da, il iubesc si intr-adevar, ii ofer aproape totul, si el ma iubeste ...in felul lui....dar pt mine este insuficient cat imi ofera. Imi doresc mai multa atentie de la el, sa se dedice mai mult relatiei, poate si cei 3 ani de cand suntem impreuna au mai tocit din pasiunea de la inceput...dar nu pot sa ma impac cu ideea sa primesc atat de putin. M-am hotarat sa am o discutie cu el in care sa-i spun tot ce am pe suflet, sa scot la suprafata toate frustrarile acumulate , intr-un fel sau altul sa-i dau un ultimatum, sa incerce sa realizeze ca tb sa faca ceva cu adevarat pt relatia asta si ca asa nu mai merge. E greu de crezut ca va constientiza dar sunt datoare sa fac incercarea asta, sper din tot sufletul sa nu-mi intind eu singura o capcana in sensul in care , chipurile ii dau o ultima sansa, si de fapt inima sa ma tradeze si sa-l accept in continuare asa...pt inca....cat timp ? ca in nici un caz nu ma vad cu el o viata in aceste conditii....
kudika199962
Postat pe 27 Iunie 2010 14:18
Am avut discutia cu el sau mai bine zis am facut efortul sa ii spun tot ce am pe suflet, spun efortul pt ca nu vroia sa ma asculte, era in stare sa-si bage dopuri in urechi. REfuza sa auda critici (tot ce ii spun eu sunt critici pt el), refuza sa vada ca am avea probleme in relatie, ar vrea sa ma comport ca si cum totul e ok intre noi si sa ne vedem numai de alintaturi si de pisiceala.
Din pacate n-a inteles nimic din ce i-am zis si problema cea mai mare e ca nu comunica sub nici o forma; la tot ce i-am zis nu a avut nici un fel de comentariu, refuza sa pronunte vreun cuvant, singura lui preocupare era sa ma faca sa incetez cu criticile. Si a doua zi cand a vazut ca eu continui si ca lucrurile n-au revenit la normal, s-a inchis in el, refuza sa mai vb cu mine, s-a retras la el in pestera. In situatia asta, nu-mi da de ales iar ratiunea incepe sa-si faca tot mai mult loc si sa-mi dau seama ca este departe de a fi ceea ce-mi doresc, ca nu poate sa ofere mai mult si ca bagajul lui emotional este extrem de saracacios si nu mai cred ca ma vor trada sentimentele pt ca el ma ajuta din plin sa vad cat de putin primesc din aceasta relatie.
Ce o fi in mintea lui....nu stiu...si nici nu cred ca voi mai afla...poate nici nu gandeste, desi e un tip inteligent dar nu cand e vorba de inteligenta emotionala.
Vorbesc de o relatie de 3 ani, avem in jur de 30 de ani amandoi ( se presupune ca suntem maturi amandoi), suntem un cuplu frumos, toata lumea astepta de la noi invitatiile la nunta, avem sustinerea si incantarea ambelor familii fata de relatia noastra si ne iubim si ne mandrim unul cu celalalt....sau asa era pana acum .
Intelege cineva ceva din atitudinea lui ?
kudika199962
Postat pe 29 Iunie 2010 10:21
faza este cat se poate de simpla el nu da 2 bani pe tine....vrea sa te aibe din cand in cand langa el!
si daca "relatia" dureaza de 3 ani..nu-i bai nu pleca din relatie...stai ..fii in continuare supusa...si nu mai indrazni sa il critici sau sa zici ca vrei ceva..multumeste-te in puii mei ca din cand in cand iti acorda atentie!si asteapta peste vreo 10 ani poate te va lua de nevasta...sau poate dupa ce se vor casatori toti prietenii lui de betie!
size_back
Postat pe 29 Iunie 2010 10:57
am citit prima si a doua postare a ta si sincer singurul sfat care-mi vine in minte....sa numai ceri imposibilul, ori il accepti fara sa te mai plangi, ori iti dai seama ca e o relatie unilaterala si gata
miss_darine
Postat pe 29 Iunie 2010 11:09
lui ii trebuie o femeie care nu gandeste..o pitipoanca fara multi neuroni! tu renunti la fericirea ta find cu el!
roz5blue6lila7
Postat pe 29 Iunie 2010 11:20
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-06-29 11:20:53lui ii trebuie o femeie care nu gandeste..o pitipoanca fara multi neuroni! tu renunti la fericirea ta find cu el!

iubirea cere sacrificii bre!
size_back
Postat pe 29 Iunie 2010 11:24
De la: size_back, la data 2010-06-29 11:24:10
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-06-29 11:20:53lui ii trebuie o femeie care nu gandeste..o pitipoanca fara multi neuroni! tu renunti la fericirea ta find cu el!

iubirea cere sacrificii bre!

decat iubire de asta mai bine lipsa!
roz5blue6lila7
Postat pe 29 Iunie 2010 11:32
Nu se pune problema sa accept relatia asa cum e, sa-l accept pe el in felul asta . E clar ca am ajuns in ultima vreme sa-mi dau seama de ceea ce-mi doresc si sa realizez dupa atata timp cat de putin imi ofera el. Acum constientizez mai bine cum mi-ar placea sa fie relatia mea si nu e nimic care sa ma mai tina in relatia asta, mai ales ca el nu vrea sa auda de probleme, din contra, se izoleaza. Asa ca incep sa ma impac cu gandul despartirii si stiu clar ce-mi voi dori de la urmatoarea relatie, asa ca nu poate urma decat ceva bun, sa-l gasesc pe acela cu care voi fi pe aceeasi lungime de unda si cu care ma voi completa. Ar fi pacat sa mai continui langa el, mai ales ca nu suntem casatoriti, nu avem copii, nu avem rate impreuna sau aceeasi casa. Sunt independenta dpdv financiar, am casa mea....asa ca mai degraba sunt o norocoasa ca pot sa inchei aceasta relatie fara prea multe complicatii.
kudika199962
Postat pe 29 Iunie 2010 14:14
asta-i cea mai buna idee! poate cine stie se sichimba daca nu te mai are cand vrea el!si chiar sa eviti sa te vezi cu el!
size_back
Postat pe 29 Iunie 2010 14:41
De la: size_back, la data 2010-06-29 14:41:05asta-i cea mai buna idee! poate cine stie se sichimba daca nu te mai are cand vrea el!si chiar sa eviti sa te vezi cu el!


Stim cu toate ca barbatii nu se schimba ci, din contra, defectele lor devin mai grave in timp. N-are rost sa mai sper ceva, defectul incapacitatii de a comunica nu poate fi corectat. Deja m-am racit mult de el si vreau sa privesc inainte, spre un nou inceput.
kudika199962
Postat pe 29 Iunie 2010 17:16
De la: creatzagirl, la data 2010-06-27 01:09:15 atunci knd intr-adevar iubesti,te daruiesti total,faci orice pt persoana iubita,treci peste multe greseli pe care le face,doar ca sa fie bine

Dupa tine, ce naiba ar putea iubi la individul asta?
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 00:55
De la: kudika199962, la data 2010-06-27 14:18:12 E usor sa fii pe dinafara si sa vii cu sfaturi gen "lasa-l, mai are balta peste, etc" e usor sa fii critic fata de situatiile altora dar cand e vb de propria-ti persoana , nimeni nu poate fi la fel de haiduc ca atunci cand da sfaturi altora. Da, il iubesc si intr-adevar, ii ofer aproape totul, si el ma iubeste ...in felul lui....dar pt mine este insuficient cat imi ofera. ..nu pot sa ma impac cu ideea sa primesc atat de putin.


Ce iubesti la el? Eu chiar nu va inteleg pe tine si cele ca tine( mai sunt destule cazuri pe mesaje de genul asta pe kudika). Stati cu ei chiar daca ei sunt niste panarame fara vindecare. In amintirea vremurilor bune stati cu ei? Adica traiti in trecut? Tratati-va, bai ca aveti probleme psihice de-i acceptati asa. Ce mi se pare culmea e faptul ca mai si scrieti pe forum, unde daca Doamne fereste se ia careva de ,,podoabele voastre de iubi'', va sare imediat tzandara.
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 01:03
De la: kudika199962, la data 2010-06-29 14:14:56 Nu se pune problema sa accept relatia asa cum e, sa-l accept pe el in felul asta . E clar ca am ajuns in ultima vreme sa-mi dau seama de ceea ce-mi doresc si sa realizez dupa atata timp cat de putin imi ofera el. Acum constientizez mai bine cum mi-ar placea sa fie relatia mea si nu e nimic care sa ma mai tina in relatia asta, mai ales ca el nu vrea sa auda de probleme, din contra, se izoleaza. Asa ca incep sa ma impac cu gandul despartirii si stiu clar ce-mi voi dori de la urmatoarea relatie, asa ca nu poate urma decat ceva bun, sa-l gasesc pe acela cu care voi fi pe aceeasi lungime de unda si cu care ma voi completa. Ar fi pacat sa mai continui langa el, mai ales ca nu suntem casatoriti, nu avem copii, nu avem rate impreuna sau aceeasi casa. Sunt independenta dpdv financiar, am casa mea....asa ca mai degraba sunt o norocoasa ca pot sa inchei aceasta relatie fara prea multe complicatii.

Acum imi place cum gandesti. Bravo!
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 01:05
eventual daca merge si ea la "una-doua" beri. asa 3 zile se refac amandoi.
clau19
Postat pe 2 Iulie 2010 01:06
incearca sa=-l sperii. du-l la analize sigur ii vor iesi transaminazele marite la cat bea.apoi spune-i a va muri daca mai bea si nu urmeaza tratament.socheaza-l alfel nu faci nimic . si nu mai parea disponibila ptr el.sa nu te mai gaseasca acasa cand vine franjuri.mergi si tu si te distreaza.
aizana
Postat pe 3 Iulie 2010 23:21
asa parca mai merge dom'le..deja esti mult mai optimista ..parerea mea e k a cam trecut degeaba prin viata prietenul tau,nu s-a maturizat in ciuda celor 30 de ani ai lui..pai alti barbatii la varsta lui se gandesc cum sa se insoare mai repede..e clar ca el nu are niciun gand cu tine ....totusi sunt foarte convinsa ca dak il lasi balta o sa te caute si o sa te implore sa te intorci la el. . ..si acum vine si randul tau ..TU va trebui sa faci legea,fie te respecta si iubeste cum meriti,fie il trimiti de unde a venit ..BAFTA
creatzagirl
Postat pe 4 Iulie 2010 00:35
Existã douã probleme:
Una cã stai cu el.
A doua cã specia vrea la un moment dat sã uneascã douã exemplare, cãci i-ar da copiii de care are ea nevoie. Nu o intereseazã pãrinþii, ea vrea copiii.
Nu cunosc regulile lui tanti Specia, dar dar dorinþele îi sînt deseori clare.
E bine, e rãu ce vrea ea?
ESTE, existã acea tendinþã a speciei.
Tot ce pot face este sã iau act de realitate ºi sã vãd cum îi rezist, cum pot avea grijã ºi de interesul meu...

Draga mea,
Fã efortul de a te îndepãrta de acel tip.
Cã veni vorba, prin familie exista un nene asemãnãtor ºi te comporþi acum cu altul cum o fãceai cu cel dintîi?
Mircea_O
Postat pe 4 Iulie 2010 09:35
poate e genul de barbat care nu suporta sa petreaca 100% timp cu tine, numai voi amandoi. tu nu ai prietene cu care sa mai petreci timp si sa mai faci si altceva nu numai sa stai dupa f**dul lui non-stop?

oricum nu e ok ca nu ii pasa de ce simti tu, insa poate i s-a luat ca l-ai prea sufocat...atentie cu urmatorul ;-)
DayC
Postat pe 4 Iulie 2010 13:16
Daca ar fi sa-ti dau un sfat,acela ar fi lasal ptr ca daca ai incercat totul si nu merge asa o sa fie toata viata .Este cumva Capricorn ?
kudika138259
Postat pe 4 Iulie 2010 19:47
Sunt Scorpion desi nu cred ca zodiile au vreo relevanta. Si intr-adevar, ma cauta si deja si-a schimbat atitudinea, e mai atent, se straduieste sa ma faca sa revin la el, a lasat si baietii, dar nu ma imbat cu apa rece. Eu deja nu mai simt ceea ce simteam pt el si mi-e usor sa rezist avansurilor lui.
kudika199962
Postat pe 5 Iulie 2010 08:39
De la: kudika199962, la data 2010-06-26 13:20:42 Nu-l intereseaza ce-mi doresc, nu-l intereseaza ce si cum ma simt, il intereseaza doar sa-i fie lui bine, sa se simta bine , sa fie el fericit, sa nu-i reprosezi nimic pt ca l-ai scoate din fericirea lui. De cate ori incerc sa comunic cu el, refuza sa stam de vb sau imi taie macaroana zicandu-mi ca dramatizez , ca gandesc prea mult si nu accepta criticile. E prea sigur de mine, stie ca n-o sa pateasca nimic, isi vede bine mersi de fericirea lui care se imparte intre mine si anturaj si oscileaza cand cu mine, cand cu baietii, fara sa tina cont vreo clipa de ceea ce-mi doresc si eu . Cu non salanta, chiar sfidator ma anunta ca se duce la sprit (un sprit, chiar 2 pe saptamana le are regula iar ziua urmatoare ii este rau, astfel incat 2-3 zile din timpul nostru saptamanal sunt pierdute pana se reface el, timp in care nu-l intereseaza eu ce fac, cum ma simt sau ce-mi doresc) Stie f bine ca ma deranjeaza dar ce-am sa fac? N-am sa fac nimic ! Nu o sa i se intample nimic. Cel mult am sa fiu suparata pe el o zi, doua dar o sa-mi treaca ! In rest, se poarta frumos cu mine, ma alinta, ma iubeste, ii este dor de mine dar in acest moment cred ca le face tot pt fericirea lui, nu pt mine....ca el e fericit in acel moment sa ma stranga in brate, sa ma alinte, sa se joace cu mine ...e vb tot de fericirea lui , care e adevarat ca in acele momente e si a mea dar nu simt ca face ceva doar pt fericirea mea...sau macar sa nu mai faca ceva care provoaca nefericirea mea. Veau sa-l vad ca face ceva in mod special pt ca stie ca ma va face fericita pe mine sau sa evite sa faca lucruri care stie ca ma deranjeaza. Dar daca pt el fericirea e sa fie cu baietii, eu nu sunt motivul care sa-l faca sa se retina de la aceste gesturi. Stau sa ma rog de el sa iesim sa ne plimbam si imi zice ca mie imi ard calcaiele (in cond in care el poate a chefuit 2 zile la rand cu baietii ajungand la ore tarzii acasa iar eu mi-am vazut numai de munca) si cand vreau si eu sa iesim, el e prea obosit. Cu alte cuvinte nu ma satisface la nivel emotional. Nu stiu ce sa fac !

si eu sunt scorpion...o pãrere....nu se va schimba niciodata...e foarte bine ca rezisti avansurilor lui...nu te intoarce la el....
catalina69
Postat pe 5 Iulie 2010 09:21
De la: kudika199962, la data 2010-07-05 08:39:37 Sunt Scorpion desi nu cred ca zodiile au vreo relevanta. Si intr-adevar, ma cauta si deja si-a schimbat atitudinea, e mai atent, se straduieste sa ma faca sa revin la el, a lasat si baietii, dar nu ma imbat cu apa rece. Eu deja nu mai simt ceea ce simteam pt el si mi-e usor sa rezist avansurilor lui.


E bine ca esti realista "lupul isi schimba parul dar naravul ba" Bafta
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 09:36
De la: kudika199962, la data 2010-07-05 08:39:37 Sunt Scorpion desi nu cred ca zodiile au vreo relevanta. Si intr-adevar, ma cauta si deja si-a schimbat atitudinea, e mai atent, se straduieste sa ma faca sa revin la el, a lasat si baietii, dar nu ma imbat cu apa rece. Eu deja nu mai simt ceea ce simteam pt el si mi-e usor sa rezist avansurilor lui.

acum a constientizat ca te-a pierdut da e prea tarziu daca tu poti trece cu usurinta peste toate avansurile lui!
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Iulie 2010 09:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferenta de varsta conteaza? 23 De la: kudika416195 6 Iunie 2012 18:32
indragostita de alt barbat 24 De la: kudika_13098 23 Aprilie 2013 06:38
Am o dilema uriasa! 22 De la: DayC 31 Ianuarie 2010 22:26
eu...fecioara...ea... balanta... merge?!? 4 De la: roxannaa 27 Septembrie 2009 11:26
nu stiu daca se mai merita! 13 De la: kudika313344 15 August 2010 00:23