Setari Cookie-uri

Eu penticostala,el ortodox !???

Buna ,Dragilor.


Ne-am cunoscut prin intermediul internetului acum noua luni,prima intalnire a fost dupa doua luni,datoriita faptului caci eu nu locuiesc in Romania.
Ne-am intalnit intr-o seara la un ceai,nimic spectaculos,chiar daca pe chat povesteam multe face to face,eram mai mult decat tacuti.
Am stabilit sa ne reantalnim,eu nu am fost deloc impresionata,insa am spus..ok.
Apoi am descoperit tot mai multe lucruri, pentru care inima mea,a inceput sa bata.
Dupa o saptamana am plecat din nou.
Am ramas in contact.
A doua si ultima data cand ne-am intalnit a fost in vacanta de iarna, timp de doua saptamanai.
Aici eram deja prietena lui.
Insa,au inceput discutiile intr-e noi,datoriita faptul caci eu sunt penticostala ,iar el este ortodox.
Incercand totusi sa mergem inainte,ne certam des(deoarece amandoi avem caractere puternice),eu am ajuns la concluzia,deja eram placata din Tara,sa o terminam.
Deoarece aveam impresa ca el nu poate continua o asemenea relatie,in primul rand la distanta,apoi,eu am alte principii,alta religie,sunt virgina..etc.
Am suferit mult amandoi,dar am hotarat sa pastram legatura.
Intr-e timp el a intalnit o fata cu a avut o relatie scurta.Mi-a zis doar cand s-a terminat.
M-a afectat enorm,deoarece s-a intamplat la surt timp dupa ce ne-am despartit.
M-am incapatanat si am rupt definitiv legatura cu el. el a continuat sa imi scrie mesaje,la care eu bineinteles nu i-am mai raspuns.
au trecut aproape trei luni de cand a incaetat sa imi mai scrie ,iar ieri mi-a scris anumite lucruri care,mi-au dat de gandit.
Cred,ca inca mai tin la el,insa nu stiu cum sa procedez,sunt asa confuza...
Sunt atatea lucruri care ne despart,religia,tara,principiile,venim din familii total diferite...
De multe ori,ma gandesc,de ce trebuie sa existe lucurui care se pun ca un zid in fata dragosetei?
Ce a-ti face voi?
Sa ii scriu? Sau o sa regret?
Mama mea spunea,ca lucrurile odata rupte nu mai sunt la fel,si stiu,insa....inca ma gandesc la el,si la timpul extrem de frumos care l-am petrecut impreuna.!!!!!
Carla7
Postat pe 17 Mai 2014 16:47
De la: kudika_965667, la data 2014-05-17 16:47:05Buna ,Dragilor.


Ne-am cunoscut prin intermediul internetului acum noua luni,prima intalnire a fost dupa doua luni,datoriita faptului caci eu nu locuiesc in Romania.
Ne-am intalnit intr-o seara la un ceai,nimic spectaculos,chiar daca pe chat povesteam multe face to face,eram mai mult decat tacuti.
Am stabilit sa ne reantalnim,eu nu am fost deloc impresionata,insa am spus..ok.
Apoi am descoperit tot mai multe lucruri, pentru care inima mea,a inceput sa bata.
Dupa o saptamana am plecat din nou.
Am ramas in contact.
A doua si ultima data cand ne-am intalnit a fost in vacanta de iarna, timp de doua saptamanai.
Aici eram deja prietena lui.
Insa,au inceput discutiile intr-e noi,datoriita faptul caci eu sunt penticostala ,iar el este ortodox.
Incercand totusi sa mergem inainte,ne certam des(deoarece amandoi avem caractere puternice),eu am ajuns la concluzia,deja eram placata din Tara,sa o terminam.
Deoarece aveam impresa ca el nu poate continua o asemenea relatie,in primul rand la distanta,apoi,eu am alte principii,alta religie,sunt virgina..etc.
Am suferit mult amandoi,dar am hotarat sa pastram legatura.
Intr-e timp el a intalnit o fata cu a avut o relatie scurta.Mi-a zis doar cand s-a terminat.
M-a afectat enorm,deoarece s-a intamplat la surt timp dupa ce ne-am despartit.
M-am incapatanat si am rupt definitiv legatura cu el. el a continuat sa imi scrie mesaje,la care eu bineinteles nu i-am mai raspuns.
au trecut aproape trei luni de cand a incaetat sa imi mai scrie ,iar ieri mi-a scris anumite lucruri care,mi-au dat de gandit.
Cred,ca inca mai tin la el,insa nu stiu cum sa procedez,sunt asa confuza...
Sunt atatea lucruri care ne despart,religia,tara,principiile,venim din familii total diferite...
De multe ori,ma gandesc,de ce trebuie sa existe lucurui care se pun ca un zid in fata dragosetei?
Ce a-ti face voi?
Sa ii scriu? Sau o sa regret?
Mama mea spunea,ca lucrurile odata rupte nu mai sunt la fel,si stiu,insa....inca ma gandesc la el,si la timpul extrem de frumos care l-am petrecut impreuna.!!!!!



Mama ta are mare dreptate,tine cont de spusele ei,caci sunt adevarate!!

In ceea ce privesc diferentele, ce tin de cultele religioase carora apartineti,acestea vor exista intotdeauna si va vor aduce multe discutii contradictorii,aceasta ti-o spune o userita a acestui forum,care s-a confruntat multi ani cu o astfel de situatie si care nu a condus la nimic bun pentru ea si copiii ei!!!
De ce trebuie sa existe mereu piedici in fata iubirii dintre oameni??Pentru ca tot ce este nascut de om din cauza intereselor meschine si grandomaniei personale se intoarce impotriva lui!!!

Nu ii raspunde,caci vei suferi in viitor!!!Nu ai ce sa regreti,caci instabilitatea relatiei voastre este si va fi sustinuta mereu de diferentele dintre cele doua dogme religioase,care se vor acutiza in timp!!!Cei care spun ca, aceste elemente nu conteaza atunci cand iubesti, se amagesc singuri,dar este de inteles acest fapt,caci numai cine a trait astfel de experiente stie ce inseamna sa iti fie afectata viata de familie pentru ca nu ai luat in calcul diferentele de natura religioasa atunci cand ai spus "DA"!!!

O familie inseamna si copii,iata,un alt punct de vedere in ceea ce priveste alegerea orientarii religioase a acestora pe parcursul vietii,si,te rog sa ma crezi,chiar este un aspect demn de luat in seama!!!Chiar vei putea face fata la toate discutiile,ce vor avea loc pe aceasta tema??Eu nu cred!!!!La inceput,toti barbatii sunt neutri,dar,pe parcurs,devin agresivi in sustinerea cauzei rligioase,ca doar dobandesc toate drepturile asupra femeii atunci cand se casatoresc,nu????

Distanta,diferente de cult apartinator,caracterul libertin al domnului,principii si morala specifice cultului ortodox,iata cauzele pentru care trebuie sa renunti la aceasta relatie,caci nu va functiona corect!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Mai 2014 17:14
Multumesc,pentru ajutor.
este chiar ceea ce aveam nevoie sa aud,deoarece toate prietenele mele,imi spuneau sa ii raspund.
Insa,in sufletul meu,sunt prea constienta de diferentele dintr-e noi. Iar caracterul lui libertin ,nu se potriveste in lumea mea.
Chiar daca sufar,sunt sigura caci cu timpul,v-a fii bine.
Mii de multumirii!!!
Carla7
Postat pe 17 Mai 2014 18:08
daca el e libertin cum zici dc mai intrebi,insa religia ta nu se bazeaza pe argumente si trebui sa ti faci curaj sa o abandonezi
kudika_950728
Postat pe 17 Mai 2014 18:47
si nu conteaza ce ti spun prietenele tale si nici noi conteaza ce simti tu,,insa asa cum am zis daca ramai in secta ta o faci fara sa ei in calcul adevarul
kudika_950728
Postat pe 17 Mai 2014 18:52
De la: kudika_950728, la data 2014-05-17 18:47:09daca el e libertin cum zici dc mai intrebi,insa religia ta nu se bazeaza pe argumente si trebui sa ti faci curaj sa o abandonezi

n primul rand penticostalii nu sunt o secta....este o religie...la fel ca si religia ortodoxa...asa ca nu o trata asa....este o religie care functioneaza legal din toate punctele de vedere...si nu este cu nimic mai prejos decat ortodoxismul...

Carla7
Postat pe 18 Mai 2014 20:03
In religia voastra "Duhul Sfant este loctiitorul lui Hristos pe pamant, coborandu-Se din cer, de la Tatal, in ziua cincizecimii" !!!! Ce naiba inseamna ziua cinzecimii???
Fa' bine si lasa-l pe ortodoxul nostru in pace, sunteti prea ciudati pentru a convietui alaturi de noi...voi aveti fratii vostri, cand muriti nu primiti preotul sa slujeasca, nu mancati carne, nu beti nici macar un pahar cu vin...damn, sunteti atat de ciudati incat ....no comment!
Cauta-ti un "frate" si sigur mama ta va fi ffff fericita!
Apelez la bunul tau simt, lasa-l in pace, tu stiind ca nu ai voie sa "te amesteci" cu unul care nu este "de-al vostru"...ciudatilor!!!!!!!
rondina
Postat pe 18 Mai 2014 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare sa chiar iubesc din nou ? 9 De la: kudika098645 16 Iunie 2010 00:00
Te simti condamnat sa fii singur mereu? 1 De la: Alina1842 17 Martie 2011 18:53
as vrea doar niste sfaturi....daca ma puteti ajuta... 3 De la: Micael 23 Octombrie 2010 21:42
dragoste imposibila 18 De la: vikidutza 14 Martie 2009 22:24
romantza á la FB. Intamplarea mea... 103 De la: kudika516536 26 Aprilie 2012 13:43