Setari Cookie-uri

Nedumerire

E vorba despre o poveste de dragoste. Cu un an in urma am cunoscut pe cineva care divortase de cateva luni.Pentru inceput am luat-o ca pe o aventura, atat eu cat si ea, dar intamplarea a facut ca ne-am indragostit, desi ea mi-a zis ulterior ca nu credea ca mai reuseste lucrul asta.Toate bune si frumoase, dar mai exista o problema, natura serviciului ei a facut ca trebuia sa plece detasata din partea firmei, in capitala, noi fiind din TM.Decizia plecarii a luat-o inainte de-a ma cunoaste. Mi-a zis ca i se parea o decizie buna doarece vroia dupa despartirea de fostul sa plece o vreme din oras, asta fiind prin august 2007 si pe deasupra ea locuia la sotul ei si neavand unde sa plece s-a mutat la o sora de-a ei. Problema era ca plecare s-a amanat o vreme, timp in care ne-am cunoscut si indragostit. Totul a fost frumos pana a sosit momentul plecarii, prin mai 2008. Desi eu stiam ca se apropie clipa plecarii, nu prea vroiam sa renunt la ea.Mi-am dat seama ca v-a fi greu, deoarece trebuia sa stea in capitala pana in decembrie 2008. Nu prea sunt adeptul, dragoste la distanta.Am vorbit si-am acceptat sa astept, o iubeam si credeam ca o sa reusesc.Timpul a trecut si sentimentele mele s-au schimbat oarecum, desi vorbeam zilnic la telefon si messenger.Pe mine m-a afectat mult plecarea ei, am suferit tot acest timp si ma cam saturasem.La un momendat, prin august, i-am spus sa se gandeasca bine ce face ca eu vreau sa renunt la tot, nu mai vreau sa sufar.Daca mai vrea ceva sa vina acasa pana nu e prea tarziu. Poate am fost egoist, nu stiu, dar nu mai rezistam.Mi-a spus ca se gandeste pana maine si imi spune.A doua zi am sunat si-am intrebat.Raspunsul a fost nu, ea ramane si nu vrea sa renunte la postul care-l are, desi trebuie sa recunosc ca era un post destul de bun.Am spus ok, e alegerea ta.Am decis sa termin totul.Toate ok dar inspre seara ma trezesc cu un telefon, la telefon ea, plangea,mi-a spus ca nu vrea sa ne certam ca ma iubeste si-o sa renunte la tot si vine acasa. Nu stiu sigur daca la momentul respectiv imi mai doream cu adevarat lucrul asta, dar cert e ca am acceptat.M-a intrebat si ce-o sa facem, unde stam ca ea nu mai vrea sa stea la sora sa.Am spus ca o sa vedem, avem de ales intre chirie si la mine acasa.Eu dupa o despartire mai veche ajungand iarasi in casa parninteasca, intr-un cuvant stateam cu ai mei.Nu prea vroiam sa ma mut cu ea acasa la mine.Toate bune si frumoase si-a bagat lichidarea si dupa trei saptamani am fost dupa ea si-am adus-o acasa.Ne-am inteles sa mai ramana putin la sora-sa, lucru urat de ea, si vedem ce facem.In prima faza i-am propus chiria, desi ea vroia la mine acasa, ea fiind crescuta la bloc, vroia la casa.Totusi a acceptat si-a zis ca dupa ce-si gaseste de lucru ne vom muta atunci in chirie. A trecut o luna si-a gasit de lucru dar nu ne-am mutat, pentru ca m-a derutat putin, a zis ca de ce sa dam banii pe chirie, mai bine ne facem cate ceva acasa de banii aia.Trebuie sa fiu de accord cu ea, avea dreptate,dar tot nu eram convins ca e bine.Problema era alta, nu mai eram sigur ca vreau sa mai continuam, desi a venit acasa, poate nu a fost corect din partea mea, dar decizia i-a apartinut.Timpul petrecut fara ea si suferinta m-a schimbat. Am sperat totusi sa-mi revin. Cu parere de rau trebuie sa recunosc ca distanta m-a schimbat in asa fel incat au trecut aproape doua luni timp in care nu prea i-am mai dat atentie (si imi pare rau) nu stiu de ce , dar parca nu mai vroiam. Totusi m-am gandit si am realizat ca a facut un lucru mare pentru mine renuntand la tot si venind acasa.Pana la urma i-am propus si ne-am mutat la mine. Am incercat sa fac cat mai usor lucrul asta, dar nu am reusit, pentru ca, comportarea mea fata de ea nu a fost ce-a mai potrivita, totul imi iesea pe dos.
Parca de cand ne-am mutat impreuna era mai rau.
Ea s-a cam saturat si a zis sa ne despartim ca nu e nimic din ce se astepta ea sa fie. Vroia sa se simta iubita si protejata si da, datorita incertitudinii mele nu prea era.Am stat de vorba si am convins-o sa ramana. A urmat o perioada relativ buna, cu mici exceptii, am mai facut unele greseli marunte, (n-am inselat-o sau ceva de genul, greseli de comportament, adica n-am acordat prea multa atentie relatiei) involuntar, dar pentru ea cu cele din trecut s-au adunat. Eu am inceput sa simt ca o iubesc din nou foarte mult, dar ea era pe cale sa renunte si s-a intamplat, acum vreo luna jumatate a plecat, dar dupa trei zile am vorbit cu ea si-am rugat-o sa nu renuntam acum, vroiam sa repar greselile mele. A acceptat dar simteam ca ceva nu mergea,a mai trecut o saptamana si mi-a spus gata. Am incercat sa stau de vorba dar parea foarte hotarata. Momentan a plecat din tara vreo cateva zile (mama ei fiind in strainatate) am rugat-o in timpul asta daca vrea sa se mai gandeasca si cand se intoarce poate mai avem vreo sansa. A spus ca se gandeste. Eu sper sa fie bine, dar in sinea mea cred ca nu o sa mai vrea.
Intrebare: oare as mai putea face ceva sa repar cumva greselile?
Ar trebui sa mai las un timp sa treaca?
Mai are rost sa o caut?
SorinD
Postat pe 15 Martie 2009 02:55
Nu stiu cum sa-ti spun dar ai frecat saraca femeie ca pe o ridiche ...e bine totusi ca-ti dai seama ca ai procedat gresit ..indiferenta doare poate mai multt decat o palma sau un cuvant urat spus la nervi ...!Eu una nu cred ca as fi rezistat la o astfel ''de tortura'' emotionala ..
E atat de urat sa te simti singur in doi , tu sa-ti pui sperante si celalalt sa se faca ca ploua ....nu te judec, nu te cert, nu dau cu parul....sincer mingea e in terenul ei acum, incearca sa pastrezi legatura cu ea, sa-i amintesti clipele frumoase, tot ce ati trait si NU MAI REPETA GRESELILE TRECUTULUI !!!
Daca totusi mai ai o urma de indoiala ca nu va merge ..renuntati akum mai bine decat mai tarziu ..viata e atat de scurta de ce sa ne-o slutzim singuri ?
Caut-o, vorbiti, fii demn totusi, fii puternic si lupta pentru dragostea ta !
Iti doresc sincer mult noroc, multa intelepciune amandurora si multa iubire!
LL
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 03:07
Da, mi-am dat seama ca am gresit enorm, dar nu stiu sigur daca nu a fost cam tarziu...
As vrea din tot sufletul sa pot repara greselile trecutului, dar parea foarte hotarata ultima perioada.
Cum am mai spus, mi-as dori sa fie bine, dar in sinea mea cred ca nu o sa mai vrea.
Momentan n-am ce face decat sa astept,o sa incerc intr-un fel sau altul sa fac cumva, sper sa-mi mai acorde o sansa, desi mi-a spus ca am avut-o si nu am stiu sa profit de ea.Ma doare sufletul pentru tot, ma simt foarte vinovat.....
SorinD
Postat pe 15 Martie 2009 09:32
De la: SorinD, la data 2009-03-15 09:32:39Da, mi-am dat seama ca am gresit enorm, dar nu stiu sigur daca nu a fost cam tarziu...
As vrea din tot sufletul sa pot repara greselile trecutului, dar parea foarte hotarata ultima perioada.
Cum am mai spus, mi-as dori sa fie bine, dar in sinea mea cred ca nu o sa mai vrea.
Momentan n-am ce face decat sa astept,o sa incerc intr-un fel sau altul sa fac cumva, sper sa-mi mai acorde o sansa, desi mi-a spus ca am avut-o si nu am stiu sa profit de ea.Ma doare sufletul pentru tot, ma simt foarte vinovat.....


Se vor rezolva toate, rabdare si tutun, nu dramatiza ...tot raul spre bine ...capul sus!!! Noi Kudikii purtam noroc in dragoste, in amor, in bani, in sanatate, ..suntem pozitivi si simpatici ... ( unii dintre noi cel putin ) Eu in nici un caz ...eu sunt o viespe, a acritura si o carcotasha
__LL__
Postat pe 16 Martie 2009 02:25
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-16 02:25:20Se vor rezolva toate, rabdare si tutun, nu dramatiza ...tot raul spre bine ...capul sus!!! Noi Kudikii purtam noroc in dragoste, in amor, in bani, in sanatate, ..suntem pozitivi si simpatici ... ( unii dintre noi cel putin ) Eu in nici un caz ...eu sunt o viespe, a acritura si o carcotasha


Cu rabdarea stau mai rau, in schimb cu tutunul am luat-o razna..cam mult. Acum stand si analizand mi-am dat seama cate greseli am facut.
SorinD
Postat pe 16 Martie 2009 12:21
Am mai invatat un lucru: Orice legatura merge cat merge, cand nu mai merge trebuie lasata.
Nu stiu daca e valabil general, dar la aceasta concluzie am ajuns. Cu cat continui mai mult nu faci decat sa-ti prelungesti suferinta. Intr-un final ne-am impacat, a urmat o perioada relativ frumoasa, timp in care am incercat sa repar greselile trecute. Mi s-a parut ca am reusit oarecum, dar ceva nu a facut click. Nu a mai fost la fel. In ultima vreme am simtit ca nu bine si chiar mi-a trecut prin cap sa renunt.Dar poate mi-a fost frica de suferinta, nu stiu. Oricum in sinea mea parca simteam ca nu o sa mearga si n-a mers.In vreo doua zile s-a schimbat si a treia mi-a spus ca ma roaga frumos sa nu o mai caut . Mi-a spus ca nu mai e la fel, nimic nu merge bine si nu mai are rost sa ne mintim singuri.Nu mi-a picat prea bine, nu am cerut prea multe explicatii, o iubesc inca si o sa-i respect dorinta. De vreo 3 zile nu am mai vorbit, nu a mai zis nimic si nici eu n-o sa o fac.Asta e, se pare ca nu prea am de ales.Singurul lucru ce nu am inteles a fost schimbarea ei brusca, cel putin cu vreo zile inainte de-a ne desparti a fost totul normal. Am crezut ca am trecut peste probleme si totusi se pare ca ea nu. Imi pare rau dar asta e. Totusi acum sunt mai linistit, nu ma mai simt vinovat. Am incercat, desi probabil era mai bine s-o las balta de prima data.
SorinD
Postat pe 9 Mai 2009 01:09
Din pacate cam asa e in general in ceea ce priveste relatiile. Ce nu merge din prima nu va merge niciodata. Si nu distanta a fost de vina. Asa a fost sa fie, nu te mai gandi, nu a fost persoana potrivita pt tine, si nici tu pt ea, si viata merge inainte
DeeaCatalina
Postat pe 10 Mai 2009 18:08
se pare ca asa a fost sa fie..mai bine acum decat mai tarziu...
aliona_larisa
Postat pe 10 Mai 2009 21:12
De la: DeeaCatalina, la data 2009-05-10 18:08:46Din pacate cam asa e in general in ceea ce priveste relatiile. Ce nu merge din prima nu va merge niciodata. Si nu distanta a fost de vina. Asa a fost sa fie, nu te mai gandi, nu a fost persoana potrivita pt tine, si nici tu pt ea, si viata merge inainte


Imi vine foarte greu sa citesc cuvintele tale, dar nu pot decat sa-ti dau dreptate. In sinea mea am stiut asta, numai ca nu puteam renunta. Nu stiu de ce cateodata ne bagam in relatii care nu merg, si constienti de asta. Si da, viata merge inainte, numai ca amintirile le iei cu tine.....
SorinD
Postat pe 11 Mai 2009 14:33
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 15:56
Buna seara sau dimineata, nu stiu exact e 02.01 si sunt foarte confuz si ravasit. Revin dupa multa vreme si-o experienta esuata vis a vis de relatia de mai sus. pana la urma cineva a spus aici ca : o relatie daca nu merge din prima nu va merge niciodata, nu pot decat sa-i dau dreptate. Am incercat marea cu degetul, cateodata impotriva vointei mele si n-a mers. Nu intru in detalii, am scris povestea in primul post. Am fost putin egoist, ulterior am vrut sa repar totul dar oricat am vrut nu a mai mers, desi simteam ca nu e ok am continuat pana astazi cand mi-a zis gata.Acum vreau o parere daca are rost sa ma chinui singur sau nu. Am locuit impreuna pana nu demult la mine cand ea si-a luat un apartament care implica sacrificii financiare mari. Intamplarea a facut ca am ramas tocmai in perioada asta fara servici, sa desfintat firma la care lucram si nu o puteam sustine, cel putin pe moment eu fiind in cautari. Iam spus sa aibe rabare putin, au trcut 3 luni de atunci, pana imi gfasasc de lucru si redresam treburile. Am crezut ca a inteles desi aveam o sursa de venit, muncind acasa, dar mai mica si nu sigura, asta implicand ca eu sa fiu mai mult acasa decat la ea la apartament, desi mergem destul de des. Astazi seara am vrut sa merg sa dorm cu ea, am sunat-o si-am spus ca vin la ea, la care raspunsul a venit promt, nu in seara asta, vino maine, desi cu o ora inainte a fost la mine si s-a comportat normal. Am ramas nedumerit si-am intrebat: de ce? Ca nu pot sa-ti spun, vino maine etc.etc. Am insistat, de altfel primul lucru mi-a tresarit o idee ca e cu altcineva, lucru adeverit si confirmat. Mi-a spus ca veniturile ei nu acopera cheltuilile, adica bancile: apartament si avand o rata dinainte de asta si are nevoie sa o sustina cineva financiar si-a cunsocut prin cineva pe un tip care o poate sustine dar ca nu e chestie de durata el plecand in martie inapoi. Unde ??? Nu stiu, nu am intrebat am dedus doar si acum e la ea tocmai a venit sa-l cunoasca dar ca eu nu trebuia sa aflu de chestia asta si nici nu avea de gand sa-mi spuna, vroia sa continuam fara ca eu sa aflu ca oricum nu era chestie de durata. Intamplare a facut ca initial nu am vrut sa merg la ea dar asa s-a nimerit, m-am razgandit si asa m-am prins de chestie, a fost nevoita sa-mi spuna. A zis ca eu nu o puteam ajuta financiar, desi nu mi-a cerut ajutorul niciodata. Am intrebat de ce nu mi-a zis , sau de ce nu mi-a cerut? A zis, stiu ca nu stai prea bine cu banii, asa ca ce sa mai cer. Probabil daca stiam ca sta asa rau luam imprumut sa o ajut , sau gaseam eu o cale, dar nu mi-a cerut ajutorul deloc. Mi-a zis ca eu nu trebuia sa aflu si treaba mergea mai departe o vreme iar noi continuam ca si cum nu s-a intamplat nimic, deci daca eu nu vroiam sa merg in seara asta la ea probabil nu aflam niciodata. Pe de-o parte ma bucur ca am aflat, pe de alta ma doare foarte tare mai ales ca a zis caci cu ocazia asta daca tot am aflat, se sfarseste si relatia. Am vrut sa o fac sa-si schimbe ideiile si ca facem cumva sa fie bine. Nu a ami vrut si nici nu am mai continuat convorbirea. Simt ca s-a naruit ceva in mine, a trecut totusi 3 ani. Nu stiu cum sa o iau, am intors-o pe toate partile si ma doare. Intr-un cuvant s-a vandut pentru bani. Merita o asemenea femeie sa suferi pentru ea ?Indiferent de circumstante, cu siguranta treburile se putea rezolva si altfel. Nu stiu de s-a intamplat mai departe, nu am mai vorbit dupa acel telefon. Merita oare sa o mai sun sau caut? Practic am mai avea cate ceva de impartit dar mi-e foarte greu dupa toate astea sa mai vorbesc. Scuze de greseli si exprimare, dar pe moment sunt foarte tulburat si e tarziu.
SorinD
Postat pe 20 Ianuarie 2011 03:56
De la: SorinD, la data 2011-01-20 03:56:30Buna seara sau dimineata, nu stiu exact e 02.01 si sunt foarte confuz si ravasit. Revin dupa multa vreme si-o experienta esuata vis a vis de relatia de mai sus. pana la urma cineva a spus aici ca : o relatie daca nu merge din prima nu va merge niciodata, nu pot decat sa-i dau dreptate. Am incercat marea cu degetul, cateodata impotriva vointei mele si n-a mers. Nu intru in detalii, am scris povestea in primul post. Am fost putin egoist, ulterior am vrut sa repar totul dar oricat am vrut nu a mai mers, desi simteam ca nu e ok am continuat pana astazi cand mi-a zis gata.Acum vreau o parere daca are rost sa ma chinui singur sau nu. Am locuit impreuna pana nu demult la mine cand ea si-a luat un apartament care implica sacrificii financiare mari. Intamplarea a facut ca am ramas tocmai in perioada asta fara servici, sa desfintat firma la care lucram si nu o puteam sustine, cel putin pe moment eu fiind in cautari. Iam spus sa aibe rabare putin, au trcut 3 luni de atunci, pana imi gfasasc de lucru si redresam treburile. Am crezut ca a inteles desi aveam o sursa de venit, muncind acasa, dar mai mica si nu sigura, asta implicand ca eu sa fiu mai mult acasa decat la ea la apartament, desi mergem destul de des. Astazi seara am vrut sa merg sa dorm cu ea, am sunat-o si-am spus ca vin la ea, la care raspunsul a venit promt, nu in seara asta, vino maine, desi cu o ora inainte a fost la mine si s-a comportat normal. Am ramas nedumerit si-am intrebat: de ce? Ca nu pot sa-ti spun, vino maine etc.etc. Am insistat, de altfel primul lucru mi-a tresarit o idee ca e cu altcineva, lucru adeverit si confirmat. Mi-a spus ca veniturile ei nu acopera cheltuilile, adica bancile: apartament si avand o rata dinainte de asta si are nevoie sa o sustina cineva financiar si-a cunsocut prin cineva pe un tip care o poate sustine dar ca nu e chestie de durata el plecand in martie inapoi. Unde ??? Nu stiu, nu am intrebat am dedus doar si acum e la ea tocmai a venit sa-l cunoasca dar ca eu nu trebuia sa aflu de chestia asta si nici nu avea de gand sa-mi spuna, vroia sa continuam fara ca eu sa aflu ca oricum nu era chestie de durata. Intamplare a facut ca initial nu am vrut sa merg la ea dar asa s-a nimerit, m-am razgandit si asa m-am prins de chestie, a fost nevoita sa-mi spuna. A zis ca eu nu o puteam ajuta financiar, desi nu mi-a cerut ajutorul niciodata. Am intrebat de ce nu mi-a zis , sau de ce nu mi-a cerut? A zis, stiu ca nu stai prea bine cu banii, asa ca ce sa mai cer. Probabil daca stiam ca sta asa rau luam imprumut sa o ajut , sau gaseam eu o cale, dar nu mi-a cerut ajutorul deloc. Mi-a zis ca eu nu trebuia sa aflu si treaba mergea mai departe o vreme iar noi continuam ca si cum nu s-a intamplat nimic, deci daca eu nu vroiam sa merg in seara asta la ea probabil nu aflam niciodata. Pe de-o parte ma bucur ca am aflat, pe de alta ma doare foarte tare mai ales ca a zis caci cu ocazia asta daca tot am aflat, se sfarseste si relatia. Am vrut sa o fac sa-si schimbe ideiile si ca facem cumva sa fie bine. Nu a ami vrut si nici nu am mai continuat convorbirea. Simt ca s-a naruit ceva in mine, a trecut totusi 3 ani. Nu stiu cum sa o iau, am intors-o pe toate partile si ma doare. Intr-un cuvant s-a vandut pentru bani. Merita o asemenea femeie sa suferi pentru ea ?Indiferent de circumstante, cu siguranta treburile se putea rezolva si altfel. Nu stiu de s-a intamplat mai departe, nu am mai vorbit dupa acel telefon. Merita oare sa o mai sun sau caut? Practic am mai avea cate ceva de impartit dar mi-e foarte greu dupa toate astea sa mai vorbesc. Scuze de greseli si exprimare, dar pe moment sunt foarte tulburat si e tarziu.
cine e ala care ia dat bani/
denis_roxana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 07:22
Eu nu prea inteleg ce relatie ati avut voi.
Ea s-a intors acasa dupa tine si tu ai tratat-o cu sictir. Apoi tu ai tras de relatia asta de cate ori vedeai ca ea vrea sa renunte...lucru care trebuie sa te duca cu gandul ca o iubeai...dar de fapt tu te purtai urat cu ea si nu erai cu sufletul deschis.
Si la naiba dupa 3 ani de relatie trebuia sa-si ceara ea baniiiiiiiiiii?????????
Eu cred ca tu ca barbat trebuia sa faci ceva...nu aveai ok! te chinuiai, iti mai luai un job, sa faci bani si sa o ajuti. Dupa 3 ani ar fi trebuit sa fie apartamentul vostru...nu doar al ei, dar probabil ea nu a vrut asa cand a vazut cat de delasator esti.
Tu nu iti cauzi decat scuze (si in prima si in a doua poveste) si incerci doar sa dai vina pe ea.
Nu am fost langa voi si nu stiu exact cine a gresit si cat de s-a ajuns aici, cert este ca din ce povestesti esti TU.
Acum te intrebi daca merita sau nu? In 3 ani astia nu te-ai prins, ca apoi sa faci ceva sa ii fie bine si sa va fie bine?
N-ai decat sa iti plangi de mila acum si sa mai deschizi niste topicuri pe aici in care sa povestesti ce ''nenorocita'' e...
pinguina
Postat pe 20 Ianuarie 2011 08:49
De la: pinguina, la data 2011-01-20 08:49:47Eu nu prea inteleg ce relatie ati avut voi.
Ea s-a intors acasa dupa tine si tu ai tratat-o cu sictir. Apoi tu ai tras de relatia asta de cate ori vedeai ca ea vrea sa renunte...lucru care trebuie sa te duca cu gandul ca o iubeai...dar de fapt tu te purtai urat cu ea si nu erai cu sufletul deschis.
Si la naiba dupa 3 ani de relatie trebuia sa-si ceara ea baniiiiiiiiiii?????????
Eu cred ca tu ca barbat trebuia sa faci ceva...nu aveai ok! te chinuiai, iti mai luai un job, sa faci bani si sa o ajuti. Dupa 3 ani ar fi trebuit sa fie apartamentul vostru...nu doar al ei, dar probabil ea nu a vrut asa cand a vazut cat de delasator esti.
Tu nu iti cauzi decat scuze (si in prima si in a doua poveste) si incerci doar sa dai vina pe ea.
Nu am fost langa voi si nu stiu exact cine a gresit si cat de s-a ajuns aici, cert este ca din ce povestesti esti TU.
Acum te intrebi daca merita sau nu? In 3 ani astia nu te-ai prins, ca apoi sa faci ceva sa ii fie bine si sa va fie bine?
N-ai decat sa iti plangi de mila acum si sa mai deschizi niste topicuri pe aici in care sa povestesti ce ''nenorocita'' e...


Punct ochit, punct lovit, un raspuns la care ma gandeam de altfel. Nu vreau sa exprim faptul cat de nenorocita a fost, imi cunosc greselile, atat doar ca totul s-a intamplat intr-un moment prost cand nu stateam asa bine financiar. Adevarul ca in ultima perioada eram mai mult acasa la mine pentru faptul ca trebuia sa traiesc cumva si aici aveam unele conditii sa fac niste bani, putin e drept. Nu cunosteam exact situatia ei financiara si nici nu e o persoana care sa se planga, sincer daca stiam faceam un efort dar n-am facut si aici am gresit. Credeti ca mai pot repara ceva, sau mai are rost? Poate cineva sa treaca peste faptul asta? Sincer o iubesc dar cred ca e momentul sa-i dau pace.
SorinD
Postat pe 20 Ianuarie 2011 09:27
De la: SorinD, la data 2011-01-20 09:27:53
De la: pinguina, la data 2011-01-20 08:49:47Eu nu prea inteleg ce relatie ati avut voi.
Ea s-a intors acasa dupa tine si tu ai tratat-o cu sictir. Apoi tu ai tras de relatia asta de cate ori vedeai ca ea vrea sa renunte...lucru care trebuie sa te duca cu gandul ca o iubeai...dar de fapt tu te purtai urat cu ea si nu erai cu sufletul deschis.
Si la naiba dupa 3 ani de relatie trebuia sa-si ceara ea baniiiiiiiiiii?????????
Eu cred ca tu ca barbat trebuia sa faci ceva...nu aveai ok! te chinuiai, iti mai luai un job, sa faci bani si sa o ajuti. Dupa 3 ani ar fi trebuit sa fie apartamentul vostru...nu doar al ei, dar probabil ea nu a vrut asa cand a vazut cat de delasator esti.
Tu nu iti cauzi decat scuze (si in prima si in a doua poveste) si incerci doar sa dai vina pe ea.
Nu am fost langa voi si nu stiu exact cine a gresit si cat de s-a ajuns aici, cert este ca din ce povestesti esti TU.
Acum te intrebi daca merita sau nu? In 3 ani astia nu te-ai prins, ca apoi sa faci ceva sa ii fie bine si sa va fie bine?
N-ai decat sa iti plangi de mila acum si sa mai deschizi niste topicuri pe aici in care sa povestesti ce ''nenorocita'' e...


Punct ochit, punct lovit, un raspuns la care ma gandeam de altfel. Nu vreau sa exprim faptul cat de nenorocita a fost, imi cunosc greselile, atat doar ca totul s-a intamplat intr-un moment prost cand nu stateam asa bine financiar. Adevarul ca in ultima perioada eram mai mult acasa la mine pentru faptul ca trebuia sa traiesc cumva si aici aveam unele conditii sa fac niste bani, putin e drept. Nu cunosteam exact situatia ei financiara si nici nu e o persoana care sa se planga, sincer daca stiam faceam un efort dar n-am facut si aici am gresit. Credeti ca mai pot repara ceva, sau mai are rost? Poate cineva sa treaca peste faptul asta? Sincer o iubesc dar cred ca e momentul sa-i dau pace.


crezi ca mai are vreun rost??? deja atza s a rupt , ii poti face o mie de noduri tot o sa se vada , cred ca s a sictirit de tine, faza cu banii a fost pretext , adica u trebuiai sa ti iei o mie de job uri sa nu se shucareasca ea?? pai ori esti la bine si la greu langa om ori nu,,,,atata timp cat nu s a plans niciodata de bani de unde naiba sa stii...daca era casatorita cu tine se ducea si cerea la altu???

bella28
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:48
Pe langa tot ce ti-a spus deja Pinguina, eu am o mare nedumerire. Cum e posibil sa spui dupa trei ani de relatie cu o femeie cu care te-ai iubit in TM, apoi oleaca la distanta, caruia ii strici rostul in capitala, o primesti cu indiferenta si ii complici viata, asadar sa spui "nu cunosteam situatia ei financiara". Cum e posibil ca dupa trei ani de relatie sa nu cunosti aspectul asta despre femeia cu care traiesti si pe care pretinzi c-o iubesti? Ati trait fiecare cu banii lui? Aveati in frigider "mancarea mea" si "mancarea ta"?
Este incredibil pentru mine ca un barbat sa nu stie daca iubita lui are sau nu bani de-o inghetata. Si pe urma iti spui: s-a vandut pentru bani!
Hai, nu zau! Ca sa vezi! Dar cand si-a lasat job-ul din capitala si s-a intors la tine, nu se vindea pentru "nimic", nu?

Las-o in pace. Daca nu ai intre timp un rost pe lume, o casa a ta, un job unde sa castigi suficient de mult inca sa va faceti un viitor impeuna, ce sens are s-o lalai?

Circula vorba ca femeia e materialista. Cu exceptia pitipoancelor care stim foare bine cam ce vor, orice femeie isi doreste o stabilitate financiara. O femeie vrea sa aiba o casa unde sa-si aduca pe lume copiii. Voi puteti dormi si sub pod de-i nevoie, o femeie cu un prunc in brate, nu.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:23
Saracutul de tine...cat suferi!Nu te mai victimiza atata,las-o sa-si traiasca viata ca alaturi de tine a fost doar frectie.
Barbie30_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:33
Situatia e putin mai complicata, e o femeie independenta, am trait fiecare cu banii lui, un lucru gresit probabil, nu-i placea sa ceara, vroia tot timpul sa fie pe picioarele ei. Acum a ajuns la fundul sacului si eu nu eram in postura cea mai buna sa o ajut, dar daca comunicam faceam tot posibilul. Nu a fost asa. Sincer imi pare rau dar multi utilizatori de aici au dreptate, intr-un fel mi-am facut-o cu mana mea. Trebuie sa o las in pace si sa sfuar in tacere. Am gresit mult sa se mai poata repara. Cateodata intradevar nu am stiut ce vreau.
SorinD
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:24
De la: SorinD, la data 2011-01-20 13:24:53Situatia e putin mai complicata, e o femeie independenta, am trait fiecare cu banii lui, un lucru gresit probabil, nu-i placea sa ceara, vroia tot timpul sa fie pe picioarele ei. Acum a ajuns la fundul sacului si eu nu eram in postura cea mai buna sa o ajut, dar daca comunicam faceam tot posibilul. Nu a fost asa. Sincer imi pare rau dar multi utilizatori de aici au dreptate, intr-un fel mi-am facut-o cu mana mea. Trebuie sa o las in pace si sa sfuar in tacere. Am gresit mult sa se mai poata repara. Cateodata intradevar nu am stiut ce vreau.


Daca te iubea nu alegea unu cu bani,de aici intelegi tu ce vrei!
Barbie30_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:36
Daca SE iubeau nu era o situatie "un pic mai complicata" ci una foarte simpla pentru ca iubirea e sau nu e. Daca SE iubeau nu era fiecare cu punguta lui ci mancau impreuna ceapa cu mamaliga. El nu-i mai vinovat ca ea. Tocmai de-aia e bine sa-si vaa fiecare de drum ca n-au nici in clin nici maneca unul cu altul. Si nu-i nimeni obligat sa stea in cort daca isi permite sa stea la vila.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:42
De la: rashela, la data 2011-01-20 13:42:38Daca SE iubeau nu era o situatie "un pic mai complicata" ci una foarte simpla pentru ca iubirea e sau nu e. Daca SE iubeau nu era fiecare cu punguta lui ci mancau impreuna ceapa cu mamaliga. El nu-i mai vinovat ca ea. Tocmai de-aia e bine sa-si vaa fiecare de drum ca n-au nici in clin nici maneca unul cu altul. Si nu-i nimeni obligat sa stea in cort daca isi permite sa stea la vila.

Mda, probabil ai dreptate, relatia a fost atat de incurcata incat cateodata imi doream sa se termine. Am inteles pana la un punct, nu a fost sa fie, ne-am cam pripit de prima data fara sa ne cunoastem cu adevarat. Eu n-am avut curajul sa-i spun sa terminam, mi-a fost frica de perioada asta prin care trec acum, se pare ca ea a luat hotararea si mi-a spus. Tot ce ma deranjeaza e modul prin care a vrut sa ne despartim. E cam tarziu acum, dar trebuia sa discutam sa-mi dea pur si simplu liber fara ca eu sa aflu despre ce era vorba. Acceptam mai usor cunoscand de fapt ce-am gresit.
SorinD
Postat pe 20 Ianuarie 2011 18:31
O tragi si ai tras-o in jos. O femeie ca ea, independenta (ma refer la partea cu banii), nu-ti va ierta asta. Ea vrea un barbat care sa o impinga in sus. Si l-a gasit pe nenea ala.
Desigur, deloc laudabil gestul ei, ca te-a inselat, insa de asteptat. Probabil pentru ea relatia voastra era moarta de mult. Poate asa cum nu ai vrut tu sa o termini, nu a vrut nici ea, caci s-a gandit ca esti vulnerabil, stand prost financiar si sa nu crezi ca de-aia se desparte de tine.

Dar imi pari extrem de egoist, auzi tu, pui conditii cum sa ti se dea papucii! Fii barbat si accepta situatia asa cum e, nu o lua cu "daca" si "parca". Macar atata.
kudika_pudika
Postat pe 21 Ianuarie 2011 01:23
Buna din nou. Lucrurile au luat o intorsatura ciudata, ne-am intalnit intamplator eu de la ultima discutie n-am mai cautat-o, nici n-am mai vrut dealtfel dar daca tot ne-am inatlanit am zis hai sa discutam ca oamenii sa nu raman cu tot felul de semne de intrebare. S-a ajuns la aceeasi discutie , n-am ajutat deloc in toata treaba si e adevarat. S-a orientat pe partea finanaciara neavand nici o siguranta din partea mea lucru recunoscut de mine si sunt constient ca am gresit, puteam salva de mult toata situatia daca procedam ca atare, probabil a fost si un pic de lipsa de comunicare, nu intotdeauna cunosteam situatia exacta. Catre sfarsit nu mai puteam face ceva eu ramanad fara job am cazut intr-o stare latenta, adica nu mi-am dat interesul suficient de-a schimba ceva, nici macar n-am insistat cu jobul, greutatile s-au adunat si de acolo a pornit totul. Va rog nu ma condamnati, imi cunosc greselile si n-a fost lucrul cel mai potrivit la momentul respectiv, nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Toate zilele astea eu fiind in cautare de job, am revenit cu picioarele pe pamant cum se spune, si uite asa ne-am intalnit intamplator. M-a intrebat cum sunt, am spus bine desi numai eu stiu ce era in sufletul meu, ca imi caut de munca si vreau sa ma pun inapoi pe picioare. Mi-a spus ca vrea sa vada, sa vada ceva concret , ea nu vrea sa rupem legatura si singurul barbat din inma ei sunt eu !!!!! Cand imi rezolv toate astea stiu unde o gasesc, asta in masura in care eu nu iam cerut nimic, n-am facut nici o scena, nu m-am dat ranit , nimic.De altfel am vrut sa o las balta sa-mi pun ordine in viata.Am zis bine si problema ta actuala pentru care s-a produs ruptura? Raspuns: da este vorba de-o persoana care nu inseamna nimic sentimental pentru ea, s-a oferit sa o ajute, conditiile le banuiesc, n-am intrebat, poate nici n-am vrut sa stiu, persoana care in martie pleaca. Ce vreau sa stiu, ma rog o parere: ce ar trebui sa fac? Eu am vrut sa renunt, fata asta a facut multe pentru mine, a acceptat multe fapt pentru care am vrut sa-i respect alegerea facuta si desi ma doare, oarecum o inteleg.Eu intre timp mi-am gasit un job si vreau sa-mi revin la realitate dar chestia asta ma baga in ceata. Se merita sa mai incerc, oare pot sa trec peste tot ce s-a intamplat in ultima vreme? Mai poate fi ceva? Inca tinem legatura, vorbim. Nu stiu ce sa fac, mi-a zis pana in martie sa-mi fac ordine in viata si cand am ceva concret ea isi doreste sa mearga mai departe cu mine. Sa renunt, sa incerc, ce sa fac?
SorinD
Postat pe 28 Ianuarie 2011 11:45
Sorin, la cate intrebari iti pui si la cata nesiguranta exista in tine, eu una te-as sfatui sa te linistesti, s-o lasi balta adica. Daca stiai ce vrei cu adevarat, era foarte simplu. Dar uita-te la tine, repet, cat esti de zapacit de cap, de ganduri, de intrebarea "ce sa fac?"
In primul rand sa faci ce simti. Tu alegi, tu tragi. Sa nu faci ce-ti zice x sau y si sa nu faci ce crezi ca vrea ea, decat daca asta vrei si tu.
Oricum, pana in martie ori moare magaru', ori piere samaru. Ocupa-te de job, tine cu dintii de el daca alta varianta n-ai si pune-ti oridine in viata. Si apoi, in martie sau cand simti tu ca-ti face click, iei o decizie.
rashela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 11:58
pe mine ma uimeste altceva!
dupa doi ani de zile, povestea inca persista. topicul a fost deschis in 2009.
geo_resuscitat
Postat pe 28 Ianuarie 2011 12:16
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-28 12:16:34pe mine ma uimeste altceva!
dupa doi ani de zile, povestea inca persista. topicul a fost deschis in 2009.


iubire adevarata si neampartasita mai jeo!
vitamina_c
Postat pe 28 Ianuarie 2011 12:19
De la: SorinD, la data 2011-01-28 11:45:45Buna din nou......... Eu am vrut sa renunt, fata asta a facut multe pentru mine, a acceptat multe fapt pentru care am vrut sa-i respect alegerea facuta si desi ma doare, oarecum o inteleg........



adica ea a acceptat destule pentru tine si tu oarecum o intelegi???
asa cum spunea rashela mai sus dar cu alte cuvinte..femeia aia a vrut un camin, dar din pacate tu din comoditate si ca asa e ea independenta nu ai vrut sa o sustii si sa pui umarul la caminul ala..."oarecum" te-ai dat intr-o parte si ai lasat-o sa faca totul
as fi curioasa: dupa ce ar fi terminat femeia aia cu credite si cu aranjarea apartamentului te-ai fi mutat acolo??? " oarecum " sa iei totul de-a gata??
si tu iti pui intrebarea ce sa faci?? eu sa fiu in locul acelei femei mi-as pune aceasta intrebare.
cristi_nne
Postat pe 28 Ianuarie 2011 12:40
Stiu ca unii o sa ma injure dar sunt in ceata cu totul, n-am scris mai demult ca am vrut sa-mi pun ordine in idei. Dupa toate intamplate, eu n-am mai cautat-o, la vreo saptamana dupa povestea de mai sus m-a sunat m-a chemat la ea si mi-a zis ca nu vrea sa ne despartim, a fost o chestie de moment, avea nevoie de ajutor financiar si eu nu aveam cum sa o ajut pe moment, toata chestia nu a insemnat nimic pentru ea si nu a fost usor, ca-i pare rau ca am aflat si pentru ce-a facut. Am vorbit deschis, mi-a spus cine e ala, despre ce a fost vorba si ca s-a terminat totul mai repede, adica a renuntat ea si ala oricum a plecat, nu a stat pana in martie. Eu intre timp mi-am gasit un job, mi-am pus cat de cat ordine in idei, am inteles unde am gresit si am incercat sa uit totul dar m-a dat peste cap. S-a schimbat radical, ca niciodata, mi-a spus ca ma iubeste si nu exista si nici n-a existat in tot timpul asta altcineva in inima ei decat eu!!!!! Sa ma mut cu ea si sa ne vedem de viata noastra mai departe. Momentan am facut pasul asta pentru ca o iubesc inca, nu stiu insa daca e alegera ce-a mai buna? Ma rod chestiile ce s-au intamplat desi ne intelegem bine, parca mai bine ca inainte, cateodata nu-mi dau pace gandurile. Habar n-am, sa las timpul sa rezolve? Sa incerc sa trec peste ? Desi trebuie sa recunosc e greu. Nu stiu ce naiba, o iubesc si m-am impotmolit aici, in alta conjuctura nici nu as fi stat de vorba.
SorinD
Postat pe 26 Martie 2011 07:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare ma mai iubeste??? 34 De la: adrianolo2000 1 Decembrie 2010 19:07
Se spune ca in dragoste totul e permis...stiu ca gresesc:(... 15 De la: kudika_14399 14 Ianuarie 2014 07:31
Cum sa procedez? 5 De la: kudika_958750 18 Aprilie 2014 17:27
nu mai stiu ce sa fac ...am nevoie disperata de pareriiii de orice fell:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((( 73 De la: nico_dana2006 2 Martie 2009 17:16
Sfarsit.. 15 De la: ayda4ever 16 Ianuarie 2009 15:12