Setari Cookie-uri

Prieteni dupa ce am fost iubit.....

Buna,
as dori si o parere de la voi: credeti ca poti ramane prieten sau amic cu cineva cu care la un moment dat ai impartit totul... casa, masa, pat, bune, rele... sau despartirea de persoana respectiva iti ia acest drept...
Sunt constienta ca depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura.. dar totusi as dori niste pareri...
ali_me
Postat pe 2 Iulie 2009 14:04
Totul e relativ. Depinde de situatie.
Alandana
Postat pe 2 Iulie 2009 14:09
depinde doar de voi desi e cam greu sa ramai bun prieten cu un fost iubit poate amici
yumy
Postat pe 2 Iulie 2009 14:11
dupa mine acolo unde a existat iubire..prietenie nu mai are cum sa fie...si poate merge o perioada..pana unu dintre voi realizeaza ca il/o iubeste prea mult!
redline
Postat pe 2 Iulie 2009 14:11
De la: alice__, la data 2009-07-02 14:04:53Buna,
as dori si o parere de la voi: credeti ca poti ramane prieten sau amic cu cineva cu care la un moment dat ai impartit totul... casa, masa, pat, bune, rele... sau despartirea de persoana respectiva iti ia acest drept...
Sunt constienta ca depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura.. dar totusi as dori niste pareri...


parerea mea sincera este ca NU.... unde a fost iubire nu va fii niciodata prietenie.... invers poate dar asa...... nu cred, poate un loc de buna ziua , politete si respect dar prietenie .... nu cred....asta daca avem aceleasi notiuni despre prietenie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Iulie 2009 14:18
De la: alice__, la data 2009-07-02 14:04:53Buna,
as dori si o parere de la voi: credeti ca poti ramane prieten sau amic cu cineva cu care la un moment dat ai impartit totul... casa, masa, pat, bune, rele... sau despartirea de persoana respectiva iti ia acest drept...
Sunt constienta ca depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura.. dar totusi as dori niste pareri...


da , poti ramane doar pana unul dintre voi isi gaseste pe altcineva
Lorena26
Postat pe 2 Iulie 2009 15:52
daca v`ati inteles bine...si v`ati respectat
kudika050245
Postat pe 10 Iulie 2009 16:31
Din punctul meu de vedere nu cred ca va fi posibila asta ,a insemna sa nu aveti remuscari si nu cred ca nu sunt remuscari dupa o relatie indelungata si de durata.
Eu unul am vb cu o tipa 6 ani si nici nu vreu sa maia du de ea nu as supoprta sa fiu amic , nu as rezista so vad sau sa aud cf cu altuul ca e cu altul si as amai departe si n plus ea chiar nu merita mai ales dupa sfarsitul tragic si lipsa sa de inters fata de mine... nu cred ca dupa 6 ani poti spune cuiva ca n ul mai iubesti asa din senin dupa o despartire de 2 3 luni.. e neplauzibil,
Nu mi pot da explicati pt ca pana sa ne despatitm mi o dovedea ca tine ernom la mine si stiu ca nu erau aparente..


Ma rog si multe altele... oricum parerea mea este ca sansele de probabilitate sunt sub 50%,
baiatfinut
Postat pe 14 Iulie 2009 00:48
sunt de acord cu redline....doua persoane care s-au iubit nu pot sa fie prieteni....poate cel mult sa pastreze o relatie cordiala sa se salute ce mai fac si cam atat...intotdeauna vor fii amintiri...si intotdeauna unul dintre ei il va iubii in continuare pe celalalt...si dak aceasta prietenie ar exista totusi ar fii pt k cel care iubeste se multumeste si cu asta in sperantza sa ii fie aproape macar si spera la o impacare...dar prietenie sincera intre doua persoane care s-au iubit nu exista pot sa zica unii ce vor...unde a fost foc intotdeauna va ramane ceva...altceva decat prietenie....unde au fost bune si rele mereu ii va unii ceva mai mult decat o simpla prietenie...
irinuk_90
Postat pe 15 Iulie 2009 10:40
parerea mea este ca poti pastra o prietenie cu el de dragul amintirilor frumoase impreuna...
Daca inca mai tii la el n-are rost sa fiti prieteni momentan pentru ca tie iti faci rau...poate mai tarziu cand toate sentimentele se irosesc...Iar daca nu mai ai niciun fel de sentiment pentru el si nici el pentru tine o relatie de prietenie isi poate face aparitia...
bommbonikk
Postat pe 15 Iulie 2009 10:44
Si eu zic ca nu se poate avea o relatie de prietenie adevarata.
Imaginati-va ca fostul are o noua iubita. Ca prietena ce ii esti, ii faci o vizita cu noul iubit. La un moment dat el spune .. am uitat sa aduc tacamurile.. nu stiu care. Iubita se ridica incet... inca neobisnuita cu casa lui. Dar tu sari imediat si fugi la locul unde sti ca se afla lucrul respectiv.. ca deh, l-ai pus acolo cu manuta ta... Gafa imensa.... , tacere totala, jena, sa vedem pe unde scoti camasa.
Era doar un exemplu.
rashela
Postat pe 20 Iulie 2009 08:16
De la: alice__, la data 2009-07-02 14:04:53Buna,
as dori si o parere de la voi: credeti ca poti ramane prieten sau amic cu cineva cu care la un moment dat ai impartit totul... casa, masa, pat, bune, rele... sau despartirea de persoana respectiva iti ia acest drept...
Sunt constienta ca depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura.. dar totusi as dori niste pareri...

nu e imposibil, dar.......mai tarziu, dupa ce mai trece timpul si se mai uita unele chestii.
mkdisk
Postat pe 22 Iulie 2009 14:56
Mi se pare ABSURD sa nu ramai prieten/a cu cineva pe care ai iubit si te-a iubit.Esti prieten/a cu atatia oameni care poate nu tin la tine nici pe departe atat de mult cat a facut-o persoana respectiva...Chiar poti sa uiti de existenta unei persoane dragi?Sa nu iti doresti sa vb cu acea persoana...sa stii cum ii merge etc?
stapina
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:49
eu pastrez legatura cu fostul iubit, dar el accepta sa fim 'prieteni' deoarece spera sa ne impacam...asa ca nu poate fi vb de o prietenie adevarata ....

atunci cand unu dintre parteneri mai tine la celalalt.. nu ar putea sa ii dea sfaturi in legatura cu iubita/iubitul actual, nu ar putea sa se intalneasca cu el/ea pt ca i`ar trece prin minte numeroase amintiri...

asa ca nu cred ca exista prietenie intre 2 persoane care candva s`au iubit
kiss_kryss
Postat pe 7 Septembrie 2009 02:54
Eu zic ca se poate daca despartirea s-a produs intr-un mod amical. Insa se poate daca amandoi lupta pt asta caci nu e simplu
byannca
Postat pe 7 Septembrie 2009 03:00
De obicei , relatiile se termina dureros , cel putin pentru unul ..
Daca pe moment acceptati sa fiti prieteni, e pentru ca unul vrea din nou ce a fost sau pana cand si celalalt se impaca cu ideea ca nu mai e nimic sau ca nu a pierdut mare lucru, sau sa te faca sa te intorci la el/ea si sa-ti dea papucii, etc

O conditie esentiala pentru a putea fi prieteni e sa treaca un timp de ordinul anilor si fiecare sa-si refaca viata, insa nici asa nu e chiar simplu...prietenie adevarata nu poate fi, doar dragoste nevindecata/prieten fals/cunostiinta
Milenium
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:27
depinde de multe chestii. cu unul din fosti chiar pot spune ca am ramas prietena buna pentru ca sufleteste suntem foarte apropiati si vorbim deschis unul fata de celalalt.insa de vazut ne vedem f rar,el e la cluj, eu in bucuresti.si iubire intre noi nu mai exista.doar foarte mult respect,apreciere,si o mica umbra de trecut,care sunt sigura ca nu se va sterge,dar nu strica cu nimic prietenia noastra. deci se poate,insa dupa o vreme,dupa ce trec ranile cauzate de despartire(eu dupa un an am inceput sa fiu cu adevarat prietena cu el...pana atunci ne certam mereu si ne reprosam chestii,pe care acum le-am iertat unul la celalalt)insa depinde foarte mult si de ce a fost intre voi(eu cu fostul eram prietena de cativa ani buni,cred ca fusesera 4-5...apoi am devenit iubiti timp de 5 luni...apoi dupa un an am reusit sa redevenim prieteni buni)

uneori il regret,pentru ca simt ca m-a iubit cel mai mult dintre toti si m-a apreciat foarte mult,el mi-a marturisit ca inca se simte atras de mine chiar daca are prietena,insa de iubit stiu ca nu ma mai iubeste si nici eu pe el.de fapt ne iubim ca amici:)
sakura_7777777
Postat pe 3 Ianuarie 2010 05:13
Dupa parerea mea.. nu cred k se mai poate.. pt k odata ce vati iubit.. e imposibil.... bun. sunteti amici.. si dp cateva zile..sau 1-2 luni sal vezi cu alta.. Cum teai simti???


SUPER NASPA dupa parerea mea:|.
kudika180187
Postat pe 9 Mai 2010 12:19
Depinde de fiecare.Eu zic ca poti ramine prieten, si chiar unul foarte bun.
kudika098645
Postat pe 9 Mai 2010 12:22
suntem in aceeasi barca.eu trebuia sa ma casatoresc saptamana viitoare dar acum o luna ne-am despartit.s-a mutat din nou cu familia lui dupa ce am stat 6 luni sub acelasi acoperis.eu il iubesc enorm dar ne-am despartit pt ca din motive medicale nu pot sa fac un copil.mi-a zis scurt ca daca nu ii fac un copil nu sta cu mine.acum nu mai inteleg nimic.ma vroia ca ma iubeste sau vroia doar un copil?am ramas prieteni.ne intalnim zilnic.mi-e foarte greu.stiu ca ma amagesc singura.el spune ca inca ma iubeste.nu stiu ce o sa iasa.i-am zis ca nu vreau sa fim nici amici pt ca asa nu reusesc sa il uit dar insista.oare de ce?un lucru stiu sigur:nu pot sa il uit.aveam planuri.trebuia sa ne casatorim.nu pot sa trec in nici un fel peste asta.ce sa fac?
amika29
Postat pe 13 Mai 2010 21:33
De la: amika29, la data 2010-05-13 21:33:38suntem in aceeasi barca.eu trebuia sa ma casatoresc saptamana viitoare dar acum o luna ne-am despartit.s-a mutat din nou cu familia lui dupa ce am stat 6 luni sub acelasi acoperis.eu il iubesc enorm dar ne-am despartit pt ca din motive medicale nu pot sa fac un copil.mi-a zis scurt ca daca nu ii fac un copil nu sta cu mine.acum nu mai inteleg nimic.ma vroia ca ma iubeste sau vroia doar un copil?am ramas prieteni.ne intalnim zilnic.mi-e foarte greu.stiu ca ma amagesc singura.el spune ca inca ma iubeste.nu stiu ce o sa iasa.i-am zis ca nu vreau sa fim nici amici pt ca asa nu reusesc sa il uit dar insista.oare de ce?un lucru stiu sigur:nu pot sa il uit.aveam planuri.trebuia sa ne casatorim.nu pot sa trec in nici un fel peste asta.ce sa fac?
parerea mea este ca putem ramane prieteni chiar daca am fost candva iubiti...depinde foarte mult de fiecare..nici un cuplu nu este la fel..dar nu este imposibil...
kudika029282
Postat pe 17 Mai 2010 19:04
Nu se poate ajunge de la iubire profunda la prietenie adevarata decat dupa ce trece foarte mult timp de la despartire....abia dupa ce apare resemnarea pentru ambii parteneri sau dupa ce acestia isi refac viata si sunt fericiti alaturi de alta persoana.....
love_is_precious
Postat pe 23 Mai 2010 15:26
se poate doar daca (sau cand) cei doi nu mai simt nimic romantic unul pentru altul....o prietena de a mea si prietenul ei de cateva luni s-au despartit de comun acord fiindca nu se potriveau si nu simteau atractie unul ptr altul, desi aveau aspiratii comune. singurul lucru care ii lega ziceau ei era simtul umorului si acum sunt prieteni chiar buni....dar sa vedem cat va dura...
DayC
Postat pe 23 Mai 2010 16:29
De la: DayC, la data 2010-05-23 16:29:00se poate doar daca (sau cand) cei doi nu mai simt nimic romantic unul pentru altul....o prietena de a mea si prietenul ei de cateva luni s-au despartit de comun acord fiindca nu se potriveau si nu simteau atractie unul ptr altul, desi aveau aspiratii comune. singurul lucru care ii lega ziceau ei era simtul umorului si acum sunt prieteni chiar buni....dar sa vedem cat va dura...
nu e chiar asa..chiar o prietenie nu poate rezista daca nu exista nici o atractie ..ceva trebuie sa existe intre ei......
kudika029282
Postat pe 23 Mai 2010 21:52
nu stiu...el e foarte incet si lipsit de initiativa in general si ea zice ca asta i-a distrus orice urma de atractie pentru el...iar el isi doreste o tipa de casa, ceea ce ea nu prea e...ea zice ca el a fost primul dintre ei doi care a recunoscut ca nu prea e atras de ea :-p
sa vedem....prietenie intre doi oameni de sex opus inceputa la maturitate e mai rar intalnita ce e drept..sunt curioasa daca o sa mearga....eu pana acum am doar prieteni barbati pe care ii stiu de 20 ani si nu e nici o atractie intre noi ;-) dar recent intr-adevar nu am reusit sa formez prietenii cu barbati, pana la urma se dovedea ca au si alte intentii....
DayC
Postat pe 24 Mai 2010 16:38
De la: ali_me, la data 2009-07-02 14:04:53Buna,
as dori si o parere de la voi: credeti ca poti ramane prieten sau amic cu cineva cu care la un moment dat ai impartit totul... casa, masa, pat, bune, rele... sau despartirea de persoana respectiva iti ia acest drept...
Sunt constienta ca depinde foarte mult de modul in care s-a produs ruptura.. dar totusi as dori niste pareri...


ati impartit si sosetele ?
Tazmanian
Postat pe 24 Mai 2010 16:40
Clar NU..ti-ar place sa iti povestesca cu si-a tras-o cu una din animatoarele din clubul in care a fost seara?
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 24 Mai 2010 16:43
De la: DayC, la data 2010-05-24 16:38:37nu stiu...el e foarte incet si lipsit de initiativa in general si ea zice ca asta i-a distrus orice urma de atractie pentru el...iar el isi doreste o tipa de casa, ceea ce ea nu prea e...ea zice ca el a fost primul dintre ei doi care a recunoscut ca nu prea e atras de ea :-p
sa vedem....prietenie intre doi oameni de sex opus inceputa la maturitate e mai rar intalnita ce e drept..sunt curioasa daca o sa mearga....eu pana acum am doar prieteni barbati pe care ii stiu de 20 ani si nu e nici o atractie intre noi ;-) dar recent intr-adevar nu am reusit sa formez prietenii cu barbati, pana la urma se dovedea ca au si alte intentii....
cam asa este intotdeauna un barbat va dori mai mult de la o femeie decat o simpla prietenie....
kudika029282
Postat pe 25 Mai 2010 19:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum scap de un obsedat? 15 De la: addodas 12 Decembrie 2009 13:43
Iubire adolescentina 11 De la: kudika_8080 21 Iulie 2013 12:31
confuzia sau "disparutul in ceata" = ? 5 De la: giorgianakatalyna 22 Ianuarie 2009 12:27
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 2 De la: rashela 13 Mai 2011 11:45
ce sa fac?..... 10 De la: emmely 21 August 2010 12:16