Setari Cookie-uri

Ati accepta ca prietenul(a) sa aiba ca best friend pe cineva de sex opus ?

Ma tot bantuie intrebarea de mai sus... ati fi de acord sa stiti ca el (ea) are pe cineva caruia ii impartaseste toate problemele, ca din cand in cand mai ies la un biliard, film, ceva doar ei 2 ? Desi partenerul v-ar asigura ca nu e nimic intre ei.
Dar daca pe deasupra ati stii ca au avut o relatie destul de serioasa in trecut?
Sprincle
Postat pe 18 Martie 2009 22:22
daca ar fi prieteni buni nu as putea sa intervin...normal as fi geloasa...dar nu l-as pune sa aeaga ,nu ar fi corect. Poate au o pasiune comuna..poate ea i-a salvat viata sau invers...poate merg impreuna la meciuri...poate sunt parteneri de dans....exista tot felul de sitauatii...poate au fost colegi de banca poate el e prietenul cel mai bun al iubitului ei..etc
E valabil doar daca nu fost vreodata ceva intre ei...in cazul in care a existat o relatie, situatia se schimba ...nu cred ca fostul iubit iti poate ramane confesor...intotdeauna in astfel de cazuri,unul dintre cei doi vede relatia mai mult decat o simpla prietenie...
madworld
Postat pe 18 Martie 2009 22:30
As accepta, de ce nu? E dovada ca n-ai incredere in tine si in el daca nu-l lasi sa interactioneze cu sexul opus.
Kathara
Postat pe 18 Martie 2009 22:32
da sa accepta. si asta pentru ca este ca un hotar pe care trebuie sa-l treci, tu si cu el. daca nu este vrednic de increderea mea atunci cu atat mai bine mai devreme sau mai tarziu. ca stau cu parul valvoi, asta e alta mancare de peste. pentru ca odata ce a fost ceva intre acele persoane, poate fi reaprins.
cristi_nne
Postat pe 19 Martie 2009 08:27
Ca bestfriend o fata?!pe mine m-ar deranja foarte tare chiar daca ar fi doar prieteni deoarece eu ii sunt si cea mai buna prietena si iubita,si sotie ,si tot.Nu as suporta sa stiu ca se duce si spune problemele lui altora in loc sa vina la mine.Asa daca e doar o prietena...na...nu am nimik impotriva ...prietenii nostri sunt cupluri majoritatea si nu prea am motive de ingrijorare...Am trecut si eu printr-o situatie similara cu sotul meu la inceputul relatiei noastre...Avea el o prietena din copilarie care se tinea tot timpul dupa fundul nostru.Eu nu i-am zis niciodata sa se desparta de ea .I-am zis doar sa mai iesim si singuri din cand in cand.Pe mine cel mai tare ma deranja ca intarzia la intalnire(na...aveam 17 ani si nu ne puteam intalni acasa)cam jumate de ora si de fiecare data venea si dansa si-mi spunea'stii te rog sa-l scuzi ...a fost pe la mine si a trebuit sa ma schimb".Si nu puteam sa-i zic nimik de ea ca se supara...apoi fata a inceput sa ma vb de rau...sa incerce sa-l reimpace cu fosta lui prietena...si pana la urma a trebuit sa se indeparteze de ea...a avut de ales...intre mine si ea...
Cam asta e parerea mea despre prietenii de genul asta....
camelusha83
Postat pe 20 Martie 2009 01:23
eu nu as fi d acord cu asa ceva.... nu cred in prietenia dintre un barbat si o femeie...intotdeauna unul dintre ei are si alte intentii...
si mai ales k au fost impreuna...
rocka
Postat pe 26 Martie 2009 17:32
De la: Sprincle, la data 2009-03-18 22:22:28Ma tot bantuie intrebarea de mai sus... ati fi de acord sa stiti ca el (ea) are pe cineva caruia ii impartaseste toate problemele, ca din cand in cand mai ies la un biliard, film, ceva doar ei 2 ? Desi partenerul v-ar asigura ca nu e nimic intre ei.
Dar daca pe deasupra ati stii ca au avut o relatie destul de serioasa in trecut?


prietenie platonica intre 2 fosti?
basme de adormit copilashi...dar nici ei nu mai cred in astfel de basme
concluzia:
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 26 Martie 2009 18:54
Incurcate sunt caile Domnului.... Daca,el,are o f buna prietena...,careia i se destainuie,eu as face in asa fel,incat,sa nu mai aiba nevoie sa i se destainuie,sa nu aiba ce sa ii spuna,sa nu mai aiba nevoie de o confidenta si asta pt ca,voi avea grija sa ii fiu eu confidenta,prietena,iubita...Si as avea grija sa fie fericit,multumit de si cu mine si atunci....de ce ar mai avea nevoie de un confident?Un umar pe care sa planga?O prietena careia sa ii ceara sfatul??? De obicei,omul cauta confident,atunci cand e nefericit,nesigur,dezorientat...Dar daca eu asigur o stare de echilibru in relatie ,atunci ,de ce s-ar mai confesa?Ar spune doar:"sunt fericit,e bine la mine acasa..."si gata.
Daca "prietena"se tine scai de el,fa-l sa vada ce fel de prietena e,cu calm,pt ca,daca ii impui,atunci de al dracu face invers,vede invers toata situatia,desi va regreta mai apoi.Iar acele asa zise"prietene",sunt ,de fapt niste frustrate,egoiste,pt ca,o prietena veche a lui,va trebui sa devina o prietena buna a voastra,iar daca nu devine asa,e clar ca nici prietena lui ,buna nu e si nici n-a fost vreodata.O prietena buna nu se hraneste cu "nefericirea"lui,cu nemultumirile,cu lamentarile lui "la o cafea".Aia e o barfitoare,o neimplinita,o ofticata ca el si-a gasit pe alta .Si,sigur,nici uneia nu ne-0ar conveni ca iubitul nostru sa ii spuna"bunei prietene"de cate ori fac eu sex pe saptamana,ce pozitii adopt,dak m-am epilat sau nu,daca am pus prea multa sare la mancare...etc etc.Ea se bucura ca eu am atatea "defecte',le amplifica,ii hraneste vanitatea lui,ca barbat si bineinteles,il orienteaza pe o pista falsa.Gandindu-se ca ea,tine la el,ca nu ar avea de ce sa minta,el crede orbeste in tot ce spune,vine acasa cu nervi,observa si ce e si ce nu e si....gata.S-a dus dracului tot...Putini stiu ca "prieten e cel care iti spune unde gresesti NU cel care iti incurajeaza nebuniile"Or fi si prietene bune pe lumea asta,dar...,eu,sincer,nu am intalnit.Si al meu iubit,avea una,care il suna din cand in cand,fara motivinvitandu-l sa ii faca cate o vizita(sotul fiindu-i navigator,deci plecat).Desi ma cunoscuse,o vizitaseram impreuna,se pare ca nu prea m-a placut,nici eu pe ea,sincer sa spun.De fapt,intuitia feminina nu m-a inselat.Am simtit ca e mai mult decat spunea el,doar o buna prietena si f. veche.Altcineva m-a confirmat banuiala si anume ca,ea era ffff indragostita de el si ca ar fi afirmat ,nu demult ca,orice ar fi ,el nu va iesi din inima lui.Deci?!Cum ar fi trebuit sa procedez?La 2 telefoane consecutive la care conversasera cate 15 min,prostii,pt ca eu eram langa el.....,m-am suparat.I-am spus ce aveam de spus si,sa judece si el,singur,daca merita sa ma supere pt o femeie frustrata,neimplinita in relatia cu el.eU NU SUNT DE ACORD CA EL SA MAI AIBA VREO LEGATURA CU RESPECTIVA PT CA NU II VAD ROSTUL.stit care a fost prima lui reactie:"ba o sa vorbesc cu ea,uite asa,ca sa crapi tu de ciuda!"A ramas ca un ecou in mintea mea,aceasta replica.Replica de om idiot,dar ma rog....M-a durut f tare,dar,peste un timp mi-a zis singur ca a sunat-o si i-a zis sa nu il mai deranjeze ca ma supar eu...bla,bla,bla. Sunt sigura ca au fost multe discutii intre ei pe tema asta,dar...nu-i nimic.Convingerea mea e ca,acea femeie nu ii era prietena,mai ales ca nu aveau nici inaite de mine,ceva in comun,activitati sau altceva....Si apoi...,eu cred f mult in reversul medaliei.Cat de curand va simti si el ce am simtit eu....Nu eu aranjez asta ci soarta,pt ca nimeni nu pleaca din viata asta fara sa-si plateasca politele.Asta parere am eu despre asa zisele"prietene"buna ale lor,ale iubitilor nostri.El ar fi de acord sa am ,un bun prieten, doar al meu,cu care sa vb numai eu la tel,cu care sa ma intalnesc etc etc.DOAMNE FERESTE...,ar turba! Concluzia???!!!!!
crinaD
Postat pe 28 Martie 2009 15:35
Da as accepta . ..dar sa nu fii surprinsa niciodata de nimik ...in sensul sa nu te culci pe-o ureche...ochii larg deschisi ... ..nu paranoia..dar sa va asteptati mereu la ce e mai rau ..asa nu veti avea surprize neplacute ...doar din alea minunate ...
__LL__
Postat pe 28 Martie 2009 15:42
pai si atunci de ce sa accept?Ca sa imi fac rau? Nu e logic ceea ce spui
crinaD
Postat pe 28 Martie 2009 20:51
pey daca au avut o relatie in trecut nu as fii de acord pentru ca sigur aceea ea nu urmareste decat unul din 2 lucruri: ori sa fie reface relatia pe care a avut cu el ori vre doar sex de la el
deci nu as fii de acord
insa daca el are o prietena careia i se confenseaza nu m-ar deranja atata timp cat stiu ca nu a avut o relatie intima cu ea
yumy
Postat pe 29 Martie 2009 11:13
ha,ha... ,asta sa i-o spui "lui mutu" ca nu te deranjeaza...Sa se confeseze....ce??? Sa se confeseze mie,dak are o problema...Dak se confeseaza ei,inseamna ca,eu sunt o pb pt el.Si asta nu e de bine.Cum ar fi sa va certati,sa stea mut langa tine si sa il vezi cum "fuge"la prietena "buna"sa se confeseze? Cum ti-ar veni? Bine,dak nu iti prea pasa de el si de relatia voastra;f.rau daca il iubesti si vrei sa fi TU in centrul atentiei lui.(parerea mea)
crinaD
Postat pe 29 Martie 2009 23:44
hmmm....nu cred k as exagera in halul asta pt k nu mi-ar placea nici mie k el sa-mi programeze prieteniile.
doar as fi cu ochii pe ei ( cu atat mai mult dak ar fi vb de o fosta)
x_tina90
Postat pe 29 Martie 2009 23:54
De la: yumalai, la data 2009-03-29 11:13:32pey daca au avut o relatie in trecut nu as fii de acord pentru ca sigur aceea ea nu urmareste decat unul din 2 lucruri: ori sa fie reface relatia pe care a avut cu el ori vre doar sex de la el
deci nu as fii de acord
insa daca el are o prietena careia i se confenseaza nu m-ar deranja atata timp cat stiu ca nu a avut o relatie intima cu ea


Diavolyta_
Postat pe 29 Martie 2009 23:58
NU
_oktober_
Postat pe 30 Martie 2009 00:01
De la: _oktober_, la data 2009-03-30 00:01:17NU

oktoooober :)..ce nu hotarat ai spus...
te-am salutat:)

ps..nu ai vreo sora?
Iradiatu_
Postat pe 30 Martie 2009 00:34
sa stii ca am
_oktober_
Postat pe 30 Martie 2009 07:37
Noi,romanii,suntem un popor latin,oameni despre care se zice ca suntem f patimasi in tot ceea ce facem;iubim cu pasiune,uram cu pasiune,mai putin muncim cu pasiune (eu cred insa,ca,de la daci ni se trage acest temperament ,mai degraba indracit,decat pasional).Referitor la tema noastra,va zic sigur ca,fooooaaaaaarte putini romani(romance)accepta un prieten(a)de suflet al partenerului si fooooaaaarte putine cazuri se rezuma la acest aspect;in rest,este sau se ajunge la ,cu totul altceva,mai putin o prietenie nevinovata si asta se intampla,tocmai din cauza acestor gene care ni se transmit de la stamosii nostri,care vreti voi sa fie..In filme,da,mai este posibil sau aici,pe interneti,dar in viata reala..... Va vorbeste un om cu experiente traite de acest gen.Ma intreb mereu,cum se face ca,in cea mai mare parte a cazurilor,ei,barbatii sunt cei care au asemenea"prietene"sau au nevoie de asa ceva? Probabil pt ca au prea mult timp liber....
crinaD
Postat pe 31 Martie 2009 02:58
ei bine, in cazul meu...e taman invers...eu sunt cea care are un prieten foarte bun de sex opus si nu el....ideea este ca acest prieten al meu, imi este si coleg, si atunci ne vedem in fiecare zi...si nu neaparat ca ne facem confidente, dar vorbim despre orice....intr-un mod ironic...in fine...iubitul meu...a acceptat situatia...desi la inceput era cam sceptic in privinta relatiei noastre de prietenie(dintre mine si colegul meu), dar a inteles in cele din urma...si nu mai comenteaza nimic:)
problema e totusi la mine .... parca as simti ceva si pt acest coleg al meu, nu in sensu ca "wow, il iubesc" sau ceva de genu, dar pur si simplu mi-e drag de el...si abia astept de fiecare data sa il vad,sa vorbim ...colegul meu X, va pleca in vara in alt oras si ma gandesc ca at nu vor mai fi probleme de genu, dar totusi ma gandesc cu groaza la ziua cand va trebui sa plece...ce ar trebui sa fac?scze daca sunt off topic, dar am nevoie de o parere....desi stiu teoretic ce ar trebui sa fac...parca vreau sa mi se confirme ceea ce stiu deja....
funkytza
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:56
Vai,vai,vai, cata dreptate am...!!! Ce va spuneam? Ca se ajunge la "altceva" mai devreme sau mai tarziu.Cea mai sincera si nevinovata relatie de prietenie dintre doua persoane de sex opus e atunci cand el e homosexual.Atunci,da,vorbim orice intre noi "fetele"
crinaD
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:04
Si tu "funkitzo",pazea" ! Esti,oarecum "prinsa"de "prietenul"asta de suflet .Daca ai o relatie frumoasa,corecta ,de cursa lunga cu iubitul tau,lasa-l pe prieten sa plece cat mai repede in treaba lui si nu regreta;din contra,bucura-te ca scapi de ispita.Daca iubitul asta al tau,te nemultumeste,il numesti iubit doar asa,ca e trendy cuvantul,dar nu te face tocmai fericita,da-i flit si retine-l pe...prieten sau du-te dupa el.Orice ai alege....,oricum vei regreta,dar alege ceva,dupa care sa regreti mai putin,totusi.Si sa nu imi spui ca nu stii ce sa alegi ca nu te cred .Sau cred ceva; cred ca ei sunt ok,iar tu ai pb mari cu tine insati.In cazul asta,lasa-i pe amandoi in pace,ca sunt nevinovati si ii pui in ipostaze penibile,bietii de ei,iar tu...trateaza-te,maturizeaza-te .Sa iti spun ceva: NU exista sa ai un iubit pe care sa pretinzi ca il iubesti,iar ochii sa iti fuga dupa altul sau sa cazi in ispita,orice varsta ai avea .Daca se intampla asta inseamna ca undeva,ceva e in neregula,ori cu iubitul tau ori cu tine.Cand iubesti pe cineva,NIMENI,DAR NIMENI NU II IA LOCUL IN INIMA TA ,chiar daca intrusul ar fi frumos ca Adonis si mai destept decat Einstein.Daca,totusi,se intampla asta,sorry,dar nu il iubesti,te amagesti,alergi dupa himere sau,esti tu f superficiala si am zis-o la modul frumos...
In concluzie....succes!
crinaD
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:24
e cam naspa sa vezi k discuta problemele noastre de cuplu cu altcineva
danut_lucian
Postat pe 13 Iunie 2009 11:42
ai dreptate...iti dau nota 10
danut_lucian
Postat pe 13 Iunie 2009 11:45
nu as accepta niciodata ca iubitul meu sa fie cel mai bun prieten al fostei lui in el am incredere da nu si in ea
inna_1688
Postat pe 13 Iunie 2009 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Il plac enorm dar e foarte timid. va rog un sfat!:. va rog!? 10 De la: kudika380044 29 Martie 2011 20:33
Plec in Vama Veche cu cortu' 4 De la: cristiana_cris 13 August 2009 15:04
Dar voi chiar nu stiti sa glumiti? 8 De la: Sarikiz 19 Februarie 2013 20:59
Carmen are nevoie de noi!!! 10 De la: inna_1688 6 Iunie 2009 19:52
compatibilitate zodiacala/ varsator....? 33 De la: Barbie30_ 5 Ianuarie 2011 09:23