Setari Cookie-uri

Noi prietenii de la o varsta in sus

Poate gresesc...dar consider ca noile prietenii pe care ti le faci de la o varsta in sus, prietenii cu care nu ai niciun trecut, un/o prieten/a care te cunoaste asa cum esti azi, fara sa stie prin cate ai trecut ca sa ajungi cine esti azi...sucks.
Personal imi este din ce in ce mai greu sa ma atasez de o astfel de persoana, desi uneori am nevoie de schimbari, ca ma plictisesc. Prietenii vostri de suflet...sunt prieteni 'vechi' sau 'noi'?
Si un singur lucru...sa nu ma aud cliseul "am putini prieteni, ii numar pe degetele de la o mana"...vorbiti strict de ideea topicului.
shyzbelle
Postat pe 23 August 2009 05:20
Cel putin eu ma bazez pe prietenii vechi din copilarie, am si multi prieteni noi dar ne leaga doar o relatie de amicitie si cred ca asa e mai bine. Prietenii vechi stiu aproape totu` despre tine si te accepta asa cum esti, iar pentru o fapta nu te vor judeca pentru ca stiu foarte bine ca asa esti tu. Iar unui prieten/a vechi/e te poti destainui altfel, poti discuta orice, oricand, oriunde.
E pur parerea mea.
AlexMag
Postat pe 23 August 2009 05:45
Eu una nu sunt de acord cu tine, nu cred ca daca imi fac o prietena noua sucks pentru ca asta ar insemna ca eu ca persoana sa ,,put'' pentru ca nu sunt in stare sa-mi aleg prietenii.

Ca sa fii prieten cu cineva este necesar sa te simti bine in prezenta lui/ei , sa aveti interese comune ,sa va intelegeti reciproc si evident , sa comunicati .

Varsta mea e destul de ,,in sus '' si sunt plecata din tara ceea ce inseamna ca intru in contact cu prietenii mei destul de rar si oricum , nu se poate compara o discutie telefonica sau messengeristica cu una face to face .
In general sunt o persoana foarte comunicativa si atat ....imi rezerv dreptul de a-mi alege prietenii pe care ii vreau eu si nu ma las tarata intr-o prietenie doar pentru ca x ma considera cool si ma vrea in agenda ei telefonica .

Incepusem sa-mi fac griji in privinta asta pentru ca ma gandeam ca voi fi nevoita sa sun un prieten din Ro de fiecare data cand simt nevoia sa am un prieten langa mine asta pentru ca incepusem sa gandesc oarecum ca tine .

Din fericire , m-am inselat .Acum 2 luni mi-am cunoscut noua prietena si sunt absolut convinsa ca nu gresesc cand spun ca e prietena mea.
iris_4_ever
Postat pe 23 August 2009 06:32
Subscriu la ce a zis Iris.
Nu trebuie sa ma stie din pruncie ca sa avem preocupari si interese comune. Si ca sa ne simtim bine unii in compania celorlalti. Am prieteni din liceu, dar am si prieteni de 2-3 ani. Si care nu numai ca nu stiau ce am fost eu inainte, dar nici limba nu mi-o vorbesc. Nu-i bai! O vorbesc eu pe-a lor.
Poti face prieteni oriunde si la orice varsta, totul e sa-ti creezi ocazii.
Dor_a
Postat pe 23 August 2009 09:11
Este adevarat ca am prietene din clasa I-a si care imi vor ramane prietene no matter what, tocmai pentru acel trecut unic, pentru ca ne cunoastem atat de bine.
Insa, parerea mea .. este ca la acea varsta prietenia se construieste pe cu totul si cu totul alte criterii decat acum, "la o varsta in sus". Se spune ca e nevoie de timp pentru a avea o relatie de prietenie adevarata. Nu sunt de acord. E suficient o secunda pentru a apuca o mana care ti se ofera cand esti la pamant.. si sa descoperi un om nemaipomenit cu care sa inveti (daca nu stiai pana atunci) ce e prietenia.
rashela
Postat pe 23 August 2009 11:04
Cuvantul prietenie implica mult! Evoluam , schimbam mediile existentiale si sociale..ne casatorim , divortam , ramanem singuri...fiecare "statut" atrage un anumit tip de prietenii.Tu spui ca uneori te plictisesti si ai avea nevoie de ceva nou....atunci ai nevoie de amici cu care sa-ti toci timpul....este explicabil ca-ti vine greu sa te atasezi de cineva...cu timpul isi spune cuvantul " selectia"..prietenul este omul pe care-l -l gasesti si te gaseste oricand...caruia poti sa-i vorbesti deschis..care nu se va supara cand nu ai bani...care nu-ti va inchide usa cand te doare sau esti fericita..este cel care are timp pentru tine..care te observa cum te dezvolti...care-ti spune parerea lui fara sa se teama ca daca nu te-a "periat" ai sa te superi....prietenii sunt cei pentru care-ti bate inima si le bate inima pentru binele tau....si acum te rog numara-i tu.....
pacifista
Postat pe 25 August 2009 20:57
eu nu mai am nicio prietena tokmai pt k am crescut, ne-am angajat, am inceput relatii, am terminat relatii si ne-am pierdut p parcurs.kiar dak n vdm si akum nu avem curajul sa recunoastem k nu mai suntem c am fost si nici nu suntem dispuse sa o luam d la kpat cu ceea ce este akum fiekr, asa k ne limitam la un suc si la banalitati si ne bucuram k am fost kndva..mie prieteniile mi-au lasat un gust amar, poate am avut eu astptari prea mari, poate nu am intalnit persoanele potrivite, totusi mi-ar parea rau sa nu mai am niciodata un prieten adevarat.sa-l gassc la un moment dat si iar sa ne pierdem prin viata..
maktub2209
Postat pe 29 August 2009 15:26
Eu am avut o prietena de la gradinita , facem aproape tot impreuna ...eram vecine etc. dar am plecat in portugalia acuma 2 ani .Aici am aflat ce inseamna prietenie adevarata , stia mai multe despre mine decat cea pe care am cunoscuto 14 ani si eram mult mai deschise
hapciucalipta
Postat pe 29 August 2009 15:52
Cele mai frumoase prietenii sunt cele vechi ! Asta daca reusesti sa le mentii !
Summer_
Postat pe 29 August 2009 15:59
uneori simt nevoia sa impartasesc unele lucruri cu altcineva.altcineva dkt viitorul meu sot, kr este si a fost mereu cel mai bun prieten..am nevoie de o "ea" cu care sa rad, kr sa ma asculte si sa-mi dea sfaturi, cu care sa fac lucruri traznite si amuzante, p kr sa o ajut si careia sa-i fiu alaturi neconditionat la orice ora din zi si din noapte, p kr sa o consolez si sa o iubesc, cu kr sa fac skimb de retete, de idei, de vise si de ganduri..da, o prietenie frumoasa
maktub2209
Postat pe 29 August 2009 18:06
sal am si eu o intrebare cum credetii ca se inteleg 2 gemenii?
kudika063863
Postat pe 30 August 2009 00:06
De la: kudika063863, la data 2009-08-30 00:06:06sal am si eu o intrebare cum credetii ca se inteleg 2 gemenii?



Esti dusa !!!
Summer_
Postat pe 30 August 2009 02:46
foarte bine
kudika063889
Postat pe 30 August 2009 08:11
este foarte adevarat ca prieteniile vechi sunt cele mai frumoase si ar trebui sa fie si cele mai sincere si de incredere,dar nu intotdeauna se intampla asa...de multe ori cel care te cunoaste cel mai bine te vinde cel mai bine....si d multe ori totul este bine cand esi rau pentru ca atunci cand esti bine nu mai, este bine, apar invidiile,si asa mai departe...
Cred ca poti gasi prieteni adevarati la orice varsta important este sa fii sincer atat cu tine cat si cu celalalt,in rest o prietenie nu se poate tine doar de dragul anilor sau clipelor petrecute impreuna ci presupune mult mai mult....
katykat
Postat pe 30 August 2009 10:30
si eu am avut prieteni care m-au dezamagit profund dar in final viata este asa frumoasa daca stii sa te distrezi mai ales cu persoana respectiva si mai ales la o varsta putin mai avansata iti spun din propria experienta.acum sunt maritata am 35 de ani si tot ne distram la noi nu conteaza varsta, sa traiesti clipa respectiva in momentul acela.Iti urez succes in viitor.>>
kudika050965
Postat pe 30 August 2009 14:08
De la: shyzbelle, la data 2009-08-23 05:20:27Poate gresesc...dar consider ca noile prietenii pe care ti le faci de la o varsta in sus, prietenii cu care nu ai niciun trecut, un/o prieten/a care te cunoaste asa cum esti azi, fara sa stie prin cate ai trecut ca sa ajungi cine esti azi...sucks.
Personal imi este din ce in ce mai greu sa ma atasez de o astfel de persoana, desi uneori am nevoie de schimbari, ca ma plictisesc. Prietenii vostri de suflet...sunt prieteni 'vechi' sau 'noi'?
Si un singur lucru...sa nu ma aud cliseul "am putini prieteni, ii numar pe degetele de la o mana"...vorbiti strict de ideea topicului.
Lulusa
Postat pe 30 August 2009 14:59
Eu cred ca poti avea prieteni noi , in deosebi prin internet. PRIETENII VECHI AU LOCUL LOR IN INIMA MEA.Mi-am facut altii noi, internauti,simpatici,cu care fac schimb de pps-uri si le si comentez. Lulusa
Lulusa
Postat pe 30 August 2009 15:06
dragii mei as vrea sa va spun ca eu personal m-am lecuit de a mai face preietenii de mult timp din adolescenta chiar. sa va spun si de ce. sunt poate pentru unii putin egoista dar consider ca a fi prieten(na) cu cineva este o .... slujba foarte grea ce implica foarte multe sentimente de ambele parti. am avut prieteni si prietene din generala si din liceu dar... s-au dovedit a fi falsi!si de ce, pt. ca eu cand sunt prietena cu cineva dau tot ce am -ma refer la sentimente-si doresc acelasi lucru in schimb(aici cred ca sunt cam egoista, nu credeti????). mi s-a intamplat cu cea mai buna prietena din generala si liceu ca la terminarea liceului , cu ocazia banchetului sa fiu cea mai trista persoana de acolo pt. ca prietena mea cea draga nici nu m-a bagat in seama. nu stiu daca va imaginati cum m-am simtit-ca un raios. paduchios etc...etc-. si vreau sa va spun ca ea nu s-a simtit deloc vinovata sau AFECTATA MACAR!!!!!!! era foarte comunicativa cu persoane pe care chiar nu le agreea. oricum pt. mine a fost un dezastru!!!!cred ca totusi de vina este dorinta mea de a avea ca prieteni OAMENI care nu judeca dupa situatia materiala , frumusete sau tupeu. si acum ca familie suntem OAMENI care stiu de unde au plecat, cu mult bun simt, nu ne plac barfele si mai ales oamenii increzuti...brrrrr......si noi am avea cu ce sa ne dam mari dar nu ne place asa ceva-falsitatea este cel mai urat lucru la un om, care daca mai are lipsa si multa educatie , este un monstru cu zambetul pe fata!oricum noi nu judecam pe nimeni, fiecare e liber sa fie cum crede de cuviinta DAR NE E ATAT DE BINE IMPREUNA CA RESTUL LUMII NU CONTEAZA!!!!!
GABYTA13
Postat pe 30 August 2009 18:39
De la: GABYTA13, la data 2009-08-30 18:39:35dragii mei as vrea sa va spun ca eu personal m-am lecuit de a mai face preietenii de mult timp din adolescenta chiar. sa va spun si de ce. sunt poate pentru unii putin egoista dar consider ca a fi prieten(na) cu cineva este o .... slujba foarte grea ce implica foarte multe sentimente de ambele parti. am avut prieteni si prietene din generala si din liceu dar... s-au dovedit a fi falsi!si de ce, pt. ca eu cand sunt prietena cu cineva dau tot ce am -ma refer la sentimente-si doresc acelasi lucru in schimb(aici cred ca sunt cam egoista, nu credeti????). mi s-a intamplat cu cea mai buna prietena din generala si liceu ca la terminarea liceului , cu ocazia banchetului sa fiu cea mai trista persoana de acolo pt. ca prietena mea cea draga nici nu m-a bagat in seama. nu stiu daca va imaginati cum m-am simtit-ca un raios. paduchios etc...etc-. si vreau sa va spun ca ea nu s-a simtit deloc vinovata sau AFECTATA MACAR!!!!!!! era foarte comunicativa cu persoane pe care chiar nu le agreea. oricum pt. mine a fost un dezastru!!!!cred ca totusi de vina este dorinta mea de a avea ca prieteni OAMENI care nu judeca dupa situatia materiala , frumusete sau tupeu. si acum ca familie suntem OAMENI care stiu de unde au plecat, cu mult bun simt, nu ne plac barfele si mai ales oamenii increzuti...brrrrr......si noi am avea cu ce sa ne dam mari dar nu ne place asa ceva-falsitatea este cel mai urat lucru la un om, care daca mai are lipsa si multa educatie , este un monstru cu zambetul pe fata!oricum noi nu judecam pe nimeni, fiecare e liber sa fie cum crede de cuviinta DAR NE E ATAT DE BINE IMPREUNA CA RESTUL LUMII NU CONTEAZA!!!!!


exact la fel gandesc si simt si eu. nu cred k esti egoista, sau dak tu esti inseamna k si eu sunt..tocmai pt k eu sunt dispusa sa dau tot intr-o prietenie si astept tot la randul meu, am avut multe dezamagiri, pana in momentul in kr am decis k pot si fara..pot si singura..dkt alaturi d persoane kr nu ma inteleg sau kr culeg din prietenia respectiva numai ceea ce este bun pt ele si apoi intorc spatele, mai bine singura. recunosc ca uneori simt nevoia unei prieteniii insa e singura modalitate de a ma proteja..sa nu sufar.am avut noroccul sa cunosc persoana potrivita, jumatatea perfecta, el inseamna tot pt mine si el e prietenul d viata kr tot timpul va fi acolo, si la bine si la rau..
maktub2209
Postat pe 30 August 2009 20:50
da intradevar avem nevoie de asemenea prietenii,am o varsta destul de sus ,am avut destule prieteni dar putine sunt adevarate de cele mai multe ori profita de prietenia ta sa-si atinga anumite scopuri si cand e vorba sa ceri un ajutor uita de tine ca prieten.imi plac oameni sinceri ,care au cuvant si care nu-ti intorc spatele cand tu ai nevoie de o voba sau un sfat
cosmina64
Postat pe 30 August 2009 21:10
dap...si io am avut o prietena care poate la momentul respectiv era mult mai mult decat sora mea adiaka nu vb k sormea cat vb cu ea(am ajutat.o enorm de mult, in toate problemele) ...dar sa intamplat ca ea sa stea chiar cu iubitu` meu(eram cu el de 6 luni dar ne cunoste.am de mult timp) cand eu eram inca cu el(auzisem ceva de pe la niste amici,cunoscutzi...dar nu am luat in serios,nu ma asteptam nici cat varful acului )...pana intr-o seara cand lui ia`m spus ca gata sa terminat tot...iar a doua zi i`am vazut impreuna,lui nu i`am mai raspuns ncii pe mess nici la telefi iar cu ea cu ea nu am mai vb(atunci nu am cerut nici unuia dintre ei nici o explicatie)...bineinteles k nu am fost impreuna prea mult dupa a ceea ~2 saptamani...si`au dat seama amandoi cat au gresit(el eram sigura ca tine la mine dar sti km este *un barbat nu refuza niciodata o femeie indiferent cine ar fi ea) iar ea ...nu stiu ce`a fost in capul ei...este putin mai mult cam fluturatica...cu ea n`am mai vrut eu sa vb nici macar "buna"...iar el... nu intelegeam dece tot el este suparat...nu era suparat pe mine pentru ca nu avea de ce..dar ai era jena sa de`a ochii cu mine...am continuat asa mult timp pana la un moment dat cand am zis ca as vrea sa stiu shi io de ce "tocmai ea, de ce ea???, persoanna pe care o stiam prietena mea de 6 ani de zile "(raspunsul lui a fost am vrut sa iti demonstrez k nu iti este prietena adevarata asa cum crezi thu...este invidioasa shi doar pe interes...)...cu el mai vb din cand in cand cu ea am incercat sa evit intalnirile shi discutiile deoarece daca vb o data cu ea dupa aceea este imposibil sa mai scap de ea shi nu vreau sa se mai repede faza...uneori recunosc stau shi ma uit la pozele cu ea shi cu el shi imi este dor de aman2, a fost greu...deoarece toata lumea stia,toti prieteni ma intrebau...shi imi dade.au sfaturi...imi venea sa mor sa plang sa urlu`...nu vroiam sa vad pe nimeni sa nu `mi zica nimeni nimik nu mai suportam...dar a trecut akm este ok...pwp fetele....:*:*:*:
fatadeinstructor
Postat pe 30 August 2009 22:47
buna!eu cred k trebuie sa-ti faci noi prieteni.....e adevarat k in ziua de azi cu greu gasesti o prietena adevarata.....
geuta
Postat pe 31 August 2009 11:55
De la: kudika063863, la data 2009-08-30 00:06:06sal am si eu o intrebare cum credetii ca se inteleg 2 gemenii?
hapciucalipta
Postat pe 31 August 2009 17:51
De la: kudika063863, la data 2009-08-30 00:06:06sal am si eu o intrebare cum credetii ca se inteleg 2 gemenii?

Am avut si eu o "relatie"cu un baiat care era in aceeasi zodie,gemeni ...dar nu a mers , nici macar sa ramanem prieteni .In schimb am o prietena in gemeni si ma inteles foarte bine cu ea
hapciucalipta
Postat pe 31 August 2009 17:55
De la: shyzbelle, la data 2009-08-23 05:20:27Poate gresesc...dar consider ca noile prietenii pe care ti le faci de la o varsta in sus, prietenii cu care nu ai niciun trecut, un/o prieten/a care te cunoaste asa cum esti azi, fara sa stie prin cate ai trecut ca sa ajungi cine esti azi...sucks.
Personal imi este din ce in ce mai greu sa ma atasez de o astfel de persoana, desi uneori am nevoie de schimbari, ca ma plictisesc. Prietenii vostri de suflet...sunt prieteni 'vechi' sau 'noi'?
Si un singur lucru...sa nu ma aud cliseul "am putini prieteni, ii numar pe degetele de la o mana"...vorbiti strict de ideea topicului.



iti respect opinia,dar nu sunt de acord in totalitate cu ea.prieteniile sunt prietenii.nu le catalogam daca le numim prietenii.se subintelege,ca persoana pe careai ales-o ca prietena,merita alegerea ta!eu am multi prieteni,sima bucur de respectul lor si reciproca.fiecare aduce ceva nou in viata mea.daca am o problema mai sensibila.le cer parerea tuturor.sigur ca i-am ales pt ca au anumite insusiri,de aceea ma bazez sipe ei.dar vrau sa sti ,ca dupa ce citesc,sau vb telefonic,ma gandesc ce a spus fiecare,insa decizia finala e numai a mea.este omar bucurie sa fi inconjurata de prieteni.si este si mai placut,sa u te opresti la cei vechi,fiecare din cei noi,aduce amprenta lui in prietenia noastra.si eu incerc sa fiu cea ce ei imi ofera,prietena adevarata.cie face diferenta intre vechi si noi(prieteni),nu stie sa isi aleaga prietenii.viata merge inainte,stiinta avanseaza,nu este normal ca si inter relationarea intre oameni sa isi deschida barierele?fiti cumintea deschisa noului,ca sa apreciati trecutul!
allexanndrra
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:20
Am vazut ca majoritatea aveti prieteni/prietene, ``mai noi sau mai vechi``, dar spuneti-mi in situatia in care deja 3 din cele pe care le considerai prietene te-au abandonat pentru un baiat? ce e de facut?? 2 fete pe care le consideram prietenele mele.. pe care le cunosc din clasa a 9-a si de atunci pana la sf liceului am fost impreuna tot timpul.. la bine la rau .. insa.. inainte sa terminam liceul una dintre fete si-a gasit pe cineva, acel cineva era coleg cu noi, pe care noi l-am ajutat ca sa zic asa, era un baiat foarte retras, nu socializa decat cu un singur coleg.. , l-am introdus in grupul nostru.. iar intre timp cei doi(prietena mea cu tipul) au inceput sa se placa.Ok, toate bune si frumoase, inca lucurile stateau bine.Ieseam cu totii in oras, la mc, ne intalneam la mine beam ceva, pana cand cuplul a inceput sa rareasca iesirile cu noi, sa ne evite cat mai mult inclusiv ea.. am inteles in prima faza e normal iubitu e iubit, prietene sunt prietene, dar Iubitu era tot timpul si noi nu mai contam indiferent daca aveam probleme sau nu.la fel s-a intamplat si dupa terminarea liceului cu ce-a de-a doua fata. A intalnit un tip, tigan cu bani, a inceput sa ii ofere diverse cadouri, eram alaturi de ea.. pana cand s-a repetat povestea, a inceput sa rareasca intalnirile cu mine, deja nu ma mai puteam baza pe ea daca aveam o problema.. spunea ca nu o lasa tipu sa iasa in oras si tot asa.. Vreau sa cred ca de vina a fost facultatea care nu`mi permite sa am foarte mult timp liber..insa indiferent de asta puteam sa ma intalnesc cu ea in putinul trimp liber pe care il aveam sa ne mai descarcam una alteia.. asta daca avea si ea putina bunavointa. Asa s-a intamplat cu primele 2 prietene. Cea de-a 3-a am cunoscut-o la facultate.. in prima zi ne-am imprietenit la o tigara in fata facultatii.. si asa am inceput sa ne cunoastem..Am devenit foarte bune prietene dormea la mine tot timpul o ajutam intru`totul... invers mai putin dar eu m-am invatat sa nu astept ajutor.. ma descurc singura.. Bun, iarasi bune si frumoase pana cand.. i-am facut cunostinta cu un baiat( prietenul iubitului meu).La inceput a fost bine ieseam toti 4 vb, discutam. lalala.. usor usor s-au rarit iesirile.. eu mergand pe burta si am zis ca nu are treaba ca nu mai iesim noi 4 si nu avem de ce sa ne stricam prietenia pentru asta..asa am si facut.. am tot chemat-o la mine sa invatam, sa ne facem proiecte.. sa vb sa petrecem timp impreuna.Insa lucrurile iar iau o intorsatura... incepea sa ma refuze din ce in ce mai mult.. pana cand ``mi-a facut`o`` la un examen... am invatat impreuna la o materie.. ne-am dus la examen eu am stat in fata, ea in spatele meu.ne-a dat subiectele profesoara, am inceput sa scriem fiecare ce isi aducea aminte.. pana cand ma intorc sa vad ce face si observ ca nu stia 1 sub.. eu i-am spus despre ce e vb, iar ea si-a reamintit... buuun eu lasam lucrare intr-o parte sa vada si ea.. pana cand se da strigarea sa predam lucrarile.. Acum, la corectare, mai intai o corecteaza pe ``a prietenei`` 6, urmez si eu... se uita pe lucrare si imi zice ``4 nu am pe ce sa iti dau 5``. Concluzie: am invatat impreuna, nu si-a adus aminte ea i-am adus aminte eu dar inainte ne vorbisem ca daca stim spunem una alteia.. lucru ce nu s-a intamplat din partea ei.. eu ii dau ei, ea se face ca nu stie eu iau 4 ea 6 ciudat... sa zicem trecem peste aceasta neplacuta intamplare si ne vedem de facultate in continuare..refuzurile ei continuau.. din cauza acelui baiat..tot ce ii ziceam iei ca prietena afla al iei iubit si in final si al meu iubit asadar m-am hotarat sa o las balta sa imi vad de viata mea si sa o las in pace sa vad ce face.. bineinteles nu a facut nimic. a ramas cu al iei prieten cand putea sa fie cu aman2.

Eu nu inteleg chestiile astea si eu am iubit de un an jumate, si nu am lasat pe nimeni pt el.. nici pe ele pt el nici pe el pt ele.. nu are treaba una cu alta iubitul e iubit, prietena e prietena... cu iubitu stai te giugiulesti vorbiti iesiti faceti lucruri pe care cu o prietena nu le-ai putea face... cu o prietena vorbesti, ii spui ce ai pe suflet, mergeti la cumparaturi, iesiti la un suc sa mai schimbati pareri in privinta iubitului sunt lucruri diferite de ce trebuie sa renunti la o parte cand le poti avea pe aman2???? Asadar ce e de facut?? Se pare ca nu mai tin nici prieteniile vechi.. nici cele noi.....
crystynyka
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:41
...in ziua de azi...ar trebui sa te astepti la orice din partea oricui..
si prietenele...mai bine fara...
vb accea " cu asa prieteni, n`ai nevoie de dusmani.."..pwp
fatadeinstructor
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:08
De la: katykat, la data 2009-08-30 10:30:18este foarte adevarat ca prieteniile vechi sunt cele mai frumoase si ar trebui sa fie si cele mai sincere si de incredere,dar nu intotdeauna se intampla asa...de multe ori cel care te cunoaste cel mai bine te vinde cel mai bine....si d multe ori totul este bine cand esi rau pentru ca atunci cand esti bine nu mai, este bine, apar invidiile,si asa mai departe...
Cred ca poti gasi prieteni adevarati la orice varsta important este sa fii sincer atat cu tine cat si cu celalalt,in rest o prietenie nu se poate tine doar de dragul anilor sau clipelor petrecute impreuna ci presupune mult mai mult....


Iti impartasesc in totalitate opinia, si pot spune ca am un o relatie de prietenie cu un fost coleg de facultate si care e la fel de frumoasa ca in vremea tineretii noastre, doar ca distanta e mai mare, si, in acelasi timp, am de aprox. un an un nou prieten, dar care, in extraordinar de scurtul timp de cand ne cunoastem, mi-a castigat complet increderea!
Morisette
Postat pe 3 Septembrie 2009 09:49
De la: Morisette, la data 2009-09-03 09:49:11
De la: katykat, la data 2009-08-30 10:30:18este foarte adevarat ca prieteniile vechi sunt cele mai frumoase si ar trebui sa fie si cele mai sincere si de incredere,dar nu intotdeauna se intampla asa...de multe ori cel care te cunoaste cel mai bine te vinde cel mai bine....si d multe ori totul este bine cand esi rau pentru ca atunci cand esti bine nu mai, este bine, apar invidiile,si asa mai departe...
Cred ca poti gasi prieteni adevarati la orice varsta important este sa fii sincer atat cu tine cat si cu celalalt,in rest o prietenie nu se poate tine doar de dragul anilor sau clipelor petrecute impreuna ci presupune mult mai mult....


Iti impartasesc in totalitate opinia, si pot spune ca am un o relatie de prietenie cu un fost coleg de facultate si care e la fel de frumoasa ca in vremea tineretii noastre, doar ca distanta e mai mare, si, in acelasi timp, am de aprox. un an un nou prieten, dar care, in extraordinar de scurtul timp de cand ne cunoastem, mi-a castigat complet increderea!




dragii mei voi observati,ca amestecati prietenia cu ralatia,cu iubirea!prietenia este si cu un baiat si cu o fata ceva de suflet,nu intim!amestecati viata privata cu viata,de grup.va pare rau ca prietenii vostrii isi gasesc iubiti/e.pretenia nu se pierde,se intretine,daca este reciproca.daca nu.inseamna ca nu stiti sa ramaneti prietenii prietenilor vostri.bucurati-va cand prietenului ii este bine(atentie nu iubitului)se pare ca nu prea deosebiti prietenii de iubiti.fiecare are un loc in sufletulvostru,fara sa atinga esenta celuilalt!
allexanndrra
Postat pe 4 Septembrie 2009 04:14
Sa stii ca prieteniile de la o anumita varsta in sus, sunt altfel. Sunt mai profunde, mai deschise, nu ai un trecut comun si nu depinzi sau ceri. Este altceva. Eu am avut si am parte de asa ceva, si spun, sincer, ca nu ma asteptam sa evolueze atat de bine. Ca oameni maturi, altfel vezi lucrurile, altfel analizezi si altfel iti creezi asteptarile legate de un prieten nou. Prieteniile vechi, cele din copilarie, sunt altfel, trecutul comun are cuvantul lui de spus la ambele persoane. In cele noi, descoperi pur si simplu, omul, asa cum este el acum, dupa evolutia lui in viata, tot ce poate el sa ofere, mai deschis sau pe ocolite.
abdi
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut ceva dar tot nu gasesc. Ma ajuta careva? 35 De la: sebylovegyrls 16 Mai 2012 11:39
cum rectionati daca o femeie sa da la iubitul(barbatul) vostru??si cum rectionati daca un barbata seda la iubita(sotia voastra)?? 130 De la: omidutu 13 Septembrie 2009 17:58
Timida 29 De la: Max2 6 Decembrie 2011 21:00
Divertisment de sarbatori pentru cei singuri? 4 De la: Barbie30_ 22 Decembrie 2010 13:14
psiholog 11 De la: tonim69 20 Noiembrie 2011 17:12