Setari Cookie-uri

destin...sau obsesie...

Nu sunt genul de persoana sa cred in horoscop, in ghicitori, dar cu toate astea dintr-o gluma in urma cu ceva timp am ajuns la o ghicitoare.
Am acceptat sa-mi ghiceasca din plictiseala, convinsa fiind ca nu poate nimeni sa-mi ghiceasca viitorul intr-o ceasca de cafea. Uimirea mea a fost ca nu mi-a fost ghicit numai viitorul ci si trecutul, iar femeia care mi-a ghicit nu avea de unde sa stie lucrurile respective despre mine deoarece nu ma mai vazuse niciodata si nu erau generalitati care sa se potriveasca in orice situatie. In fine, lasand trecutul la o parte, mi-a spus ca in viitor voi cunoaste un barbat, imi va fi prezentat de o persoana din familie, iar barbatul respectiv este om al legii si poarta uniforma. A trecut o luna, au trecut doua,au trecut trei, si uitasem complet de experienta mea cu ghicitu, cand l-am cunoscut pe el...prin sora mea, de sf. mihail si gavril, el fiind politist.
Problema e ca asta numai relatie nu e. Dureaza de juma de an si e o nebunie curata, ne certam, ne impacam, ne certam iar...si asa mai departe.. Eu ii zic sa ma lase, el ma cauta, eu ii zic ca-l vreau el ma ignora...
Dupa ceva timp de cand l-am cunoscut mi-am adus aminte de ghicitul in cafea si am realizat ca se potriveste perfect ce mi s-a spus.
Eu la el am inceput sa tin fara sa fi stiut macar ca este politist, dar nu pot sa nu ma intreb cateodata daca nu este doar o obsesie de-a mea, il vreau doar pentru ca asa cred ca mi-e scris...
Sfatul meu pentru voi este sa nu mergeti niciodata la ghicitori ca nu aduc nimic bun...si astept sfatul sau parerea voastra in cazul meu...
kudika000482
Postat pe 27 Martie 2009 05:06
Cred ca nu-i bine sa iti afli viitorul ... si mama mea a facut o chestie de revelion cu niste lumanari...si oglinzi... inainte sa il cunoasca pe tata..si a vazut ca, cu el o sa se marite...destin sau nu...s-a maritat cu el..dar viata lor nu a fost si nu este una prea fericita...poate la tine o sa fie mai bine
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 10:19
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:19:04Cred ca nu-i bine sa iti afli viitorul ... si mama mea a facut o chestie de revelion cu niste lumanari...si oglinzi... inainte sa il cunoasca pe tata..si a vazut ca, cu el o sa se marite...destin sau nu...s-a maritat cu el..dar viata lor nu a fost si nu este una prea fericita...poate la tine o sa fie mai bine


hi-hi-hi ca-n filmele alea cand se tzin de mana in jurul mesei coffy?
donttouch
Postat pe 27 Martie 2009 10:22
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:22:07
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:19:04Cred ca nu-i bine sa iti afli viitorul ... si mama mea a facut o chestie de revelion cu niste lumanari...si oglinzi... inainte sa il cunoasca pe tata..si a vazut ca, cu el o sa se marite...destin sau nu...s-a maritat cu el..dar viata lor nu a fost si nu este una prea fericita...poate la tine o sa fie mai bine


hi-hi-hi ca-n filmele alea cand se tzin de mana in jurul mesei coffy?


nu sunt in jurul mesei ..dar vreau sa iti spun ca bunica-mea dupa ce ia zis cu cine sa se marite..a zis ca nu se poate ..dar...viata bate filmul clar
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 10:45
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:45:31
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:22:07
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:19:04Cred ca nu-i bine sa iti afli viitorul ... si mama mea a facut o chestie de revelion cu niste lumanari...si oglinzi... inainte sa il cunoasca pe tata..si a vazut ca, cu el o sa se marite...destin sau nu...s-a maritat cu el..dar viata lor nu a fost si nu este una prea fericita...poate la tine o sa fie mai bine


hi-hi-hi ca-n filmele alea cand se tzin de mana in jurul mesei coffy?


nu sunt in jurul mesei ..dar vreau sa iti spun ca bunica-mea dupa ce ia zis cu cine sa se marite..a zis ca nu se poate ..dar...viata bate filmul clar


stiu coffy ..............................tocmai am aflat asta...................
donttouch
Postat pe 27 Martie 2009 10:48
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:48:18

stiu coffy ..............................tocmai am aflat asta...................


hai sa nu mai plangi
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 10:50
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:50:13
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:48:18

stiu coffy ..............................tocmai am aflat asta...................


hai sa nu mai plangi


mersi coffy ..........................dar sincer nu ma pot abtzine de ce este viatza asa de nedreapta?
donttouch
Postat pe 27 Martie 2009 10:51
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:51:54
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:50:13
De la: donttouch, la data 2009-03-27 10:48:18

stiu coffy ..............................tocmai am aflat asta...................


hai sa nu mai plangi


mersi coffy ..........................dar sincer nu ma pot abtzine de ce este viatza asa de nedreapta?


unii zic ca asa sunt incercati unii si apoi or sa cunoasca fericirea....altii spun ca platim pacatele parintilor..bunicilor...asa ma intrebam si eu si uneori ma mai intreb....dar...incerc sa traiesc viata asa cum este ea..
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 10:55
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 10:19:04Cred ca nu-i bine sa iti afli viitorul ... si mama mea a facut o chestie de revelion cu niste lumanari...si oglinzi... inainte sa il cunoasca pe tata..si a vazut ca, cu el o sa se marite...destin sau nu...s-a maritat cu el..dar viata lor nu a fost si nu este una prea fericita...poate la tine o sa fie mai bine

ce tare!!! la fel a facut si maica-mea de un revelion, numai ca ea s-a speriat cand l-a vazut pe taica-miu
kitty_krieger
Postat pe 27 Martie 2009 10:58
PS: mama nu l-a iubit cu adevarat pe tata niciodata, evident sunt divortati acum si in afara de copii, chiar n-a iesit nimic bun din casnicia lor
kitty_krieger
Postat pe 27 Martie 2009 10:59
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-27 10:59:51PS: mama nu l-a iubit cu adevarat pe tata niciodata, evident sunt divortati acum si in afara de copii, chiar n-a iesit nimic bun din casnicia lor


eu le-am zis ca niciodata nu am sa inteleg cum din doi "tampiti"..au iesit asa minunatii de copii cred ca am luat mai mult de la bunici....nici eu nu cred ca a existat iubire..poate doar la inceput..poop pisicuta
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 11:07
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 11:07:05
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-27 10:59:51PS: mama nu l-a iubit cu adevarat pe tata niciodata, evident sunt divortati acum si in afara de copii, chiar n-a iesit nimic bun din casnicia lor


eu le-am zis ca niciodata nu am sa inteleg cum din doi "tampiti"..au iesit asa minunatii de copii cred ca am luat mai mult de la bunici....nici eu nu cred ca a existat iubire..poate doar la inceput..poop pisicuta


copii nu au nicio vina coffy pentru "nebuniile" parintzilor ..................eu una consider ca am invatzat din greselile lor..............ai mei nu au fost asa de intzeleptzi incat sa se desparta au continuat sa se chinuie unul pe celalalt................nici acum nu intzeleg de ce au facut asta................si din pacate nici nu mai am de la cine primi raspunsurile dorite
donttouch
Postat pe 27 Martie 2009 11:16
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 11:07:05
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-27 10:59:51PS: mama nu l-a iubit cu adevarat pe tata niciodata, evident sunt divortati acum si in afara de copii, chiar n-a iesit nimic bun din casnicia lor


eu le-am zis ca niciodata nu am sa inteleg cum din doi "tampiti"..au iesit asa minunatii de copii cred ca am luat mai mult de la bunici....nici eu nu cred ca a existat iubire..poate doar la inceput..poop pisicuta

pup iu tu
kitty_krieger
Postat pe 27 Martie 2009 11:17
De la: donttouch, la data 2009-03-27 11:16:40
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 11:07:05
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-27 10:59:51PS: mama nu l-a iubit cu adevarat pe tata niciodata, evident sunt divortati acum si in afara de copii, chiar n-a iesit nimic bun din casnicia lor


eu le-am zis ca niciodata nu am sa inteleg cum din doi "tampiti"..au iesit asa minunatii de copii cred ca am luat mai mult de la bunici....nici eu nu cred ca a existat iubire..poate doar la inceput..poop pisicuta


copii nu au nicio vina coffy pentru "nebuniile" parintzilor ..................eu una consider ca am invatzat din greselile lor..............ai mei nu au fost asa de intzeleptzi incat sa se desparta au continuat sa se chinuie unul pe celalalt................nici acum nu intzeleg de ce au facut asta................si din pacate nici nu mai am de la cine primi raspunsurile dorite


asa vorbeste lumea....
si eu am invatat din greselile lor...si adesea am auzit cuvinte de genul "cum sunt parintii asa sunt si copii"...dar nu este asa....
cred ca nu ai fi aflat nici un raspuns de ce?!...ai mei continua si acum...dar noroc ca se chinuie reciproc si nu mi suntem si noi implicati
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 11:21
i-am urat intotdeauna pe cei care au mers dupa principiul "cum sunt parintzii asa si copii"si culmea este ca sunt cei care nu sunt tocmai indreptatzitzi sa dea cu piatra.

s-au dus amandoi coffy dar sa sti ca inca mai am cosmaruri legate de copilaria mea alaturi de ei..................am fost marcatzi totzi fratzi de "iubirea lor"asa ca pentru mine a devenit un mod de viatza sa nu repet greselile lor
donttouch
Postat pe 27 Martie 2009 11:25
De la: donttouch, la data 2009-03-27 11:25:23i-am urat intotdeauna pe cei care au mers dupa principiul "cum sunt parintzii asa si copii"si culmea este ca sunt cei care nu sunt tocmai indreptatzitzi sa dea cu piatra.

s-au dus amandoi coffy dar sa sti ca inca mai am cosmaruri legate de copilaria mea alaturi de ei..................am fost marcatzi totzi fratzi de "iubirea lor"asa ca pentru mine a devenit un mod de viatza sa nu repet greselile lor

da da da...poate aveau in repertoriu " eu te-am facut eu te omor" intr-adevar sunt foarte marcante perioadele din copilarie..
coffeeta
Postat pe 27 Martie 2009 11:36
De la: coffeeta, la data 2009-03-27 11:36:57 intr-adevar sunt foarte marcante perioadele din copilarie..

tru, foarte tru
kitty_krieger
Postat pe 27 Martie 2009 16:38
si eu am ajuns prin clasa a 10 a din intamplare la o ghicitoare d asta tin sa precizez k mi a spus advarul,si de trecut,prezent viitor... chiar uitasem de chestia asta,pana sa citesc topikul asta mi a zis o gramada de chestii despre viitor,ceea ce mi a spus k o sa se intample atunci in prezent chiar s a intamplat.... trebuie sa "dau o raita" sa mi amintesc ce mi a zis de viitor,,,au trecut deja 3 ani poate se potriveste cv
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Martie 2009 16:47
si totusi..eu ce ar trebui sa fac? de o saptamana nu-l mai bag in seama, am zis ca nu vreau sa-i mai suport comportamentu...el ma cauta si ma doare ca insista asa cand eu vreau sa trec peste...
dar daca chiar el e destinul meu si eu ii dau cu piciorul?
kudika000482
Postat pe 27 Martie 2009 18:54
De la: kudika000482, la data 2009-03-27 18:54:50si totusi..eu ce ar trebui sa fac? de o saptamana nu-l mai bag in seama, am zis ca nu vreau sa-i mai suport comportamentu...el ma cauta si ma doare ca insista asa cand eu vreau sa trec peste...
dar daca chiar el e destinul meu si eu ii dau cu piciorul?



mai,destinul ni l facem doar noi.... eu nu cred k exista undeva scris ce facem noi pas cu pas... orice decizie iti schimba directia destinului,nu trebuie sa suporti doar pentru ca ti a zis tie ghicitoarea aia...te ai gandit k poate nu e vb de el,poate e altul???
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Martie 2009 18:57
De la: kudika000482, la data 2009-03-27 18:54:50si totusi..eu ce ar trebui sa fac? de o saptamana nu-l mai bag in seama, am zis ca nu vreau sa-i mai suport comportamentu...el ma cauta si ma doare ca insista asa cand eu vreau sa trec peste...
dar daca chiar el e destinul meu si eu ii dau cu piciorul?

ete,e destinul tau
cum sa fie destinul tau daca inima ta nu-l vrea?!?
asculta-ti inima nu ghicitoarea, ca altfel mai mult iti faci rau
kitty_krieger
Postat pe 27 Martie 2009 19:28
exista o vorba "daca crezi cu adevarat ceva mai mult ca sigur ca ti se poate intampla".....ghicitorii in cafea si horoscopul inceraca numai sa te faca sa crezi anumite lucruri ca apoi sa ti se inatample....
exista in om o nevoie disperata de a crede ceva si in cineva........ cred ca cel mai bine este sa crezi in
Dumnezeu deoarece horoscopul si ghicitul sunt doar povesti..... credinta in Dumnezeu ajuta mai mult.....
Baiat_Rezervat
Postat pe 28 Martie 2009 16:45
acum ffff multi ani, si eu am ajuns la o ghicitoare, in cafea. la fel ca si tine am fost uimita de cate lucruri parea ca stie despre mine. mi- a spus ca nu o sa ma casatoresc cu prietenul meu, de atunci, ci cu un tip,in haina militara, etc.
culmea, relatia mea de atunci s-a dus repede si dupa cateva luni am cunoscut intradevar pe cineva. cum toate celelalte previziuni se adeverisera am fost convinsa ca el.
urmarea? desi mi-a arata clar ca nu e tocmai sanatos la cap si ca ar trebui sa fug cat pot de repede, am ramas langa el. ba mai mult, am facut tot ce puteam pt a ne casatori.
de ce? pt ca asa imi era destinul, soarta sau ce o fi. plus convingerea din batrani ca barbatul se mai domoleste cu timpul, cand are nevasta si copii. nu mi-a trecut nici o clipa prin cap ca poate nu e el, ca doar mai sunt si altii in uniforma.
concluzia: nu face aceasi greseala. mai corect ar fi prostie. nu s-a indreptat nimic ba a fost mai rau. am divortat dupa 4 ani, bine ca macar atunci mi-a venit mintea la cap. singurul lucru bun - o fata care acum are 22 ani si pe care nu a vazut-o de cand ne-am despartit. cu un copil si cu spaima in san nu am mai gasit pe nimeni si sunt singura si acum , la 46 ani.
lasa-l incolo de ghicit. sunt de acord ca unele persoane chiar stiu sa ghiceasca. dar noi oare stim sa ascultam, sa intelegem? o luam asa, ne intra in cap una si buna si gata. scoate-ti obsesia asta din cap sau inlocuiesteo cu una constructiva.
asta e parerea mea.
mika_ela
Postat pe 28 Martie 2009 20:08
salut...mi-a placut ceea ce ai scris si ai mare dreptate...ghicitul nu aduce nimic bun...am fost si eu la ghicitori dupa ce am terminat o rel de 3 ani .....am fost din curiozitate..asta acum juma de am si unele lucruri sau adeverit altele nuh....cele care s-au adeverit sunt cele pe care eu chiar mi le-am dorit din tot sufletul iar cele care nu s-au adeverit au fost....lucruri de moment.....cred k viitorul il facem cu mintea sufletul si mainile noastre...
alina_860102
Postat pe 28 Martie 2009 20:26
obsesie...clar
destinul sta in puterea noastra sa ni-l facem asa cum dorim...nimik nu cred ca este batut in cuie.suntem eventual doar victimele propriilor noastre decizii gresite.
asa ca lasati tot felu de ghicitoare si vrajitoare...nu le mai finantati lor vilele cu turnulete.mai bine folositi banii la ceva mai bun.
razz
Postat pe 29 Martie 2009 01:46
Eu cred ca daca acum nu te intelegi cu el,daca relatia voastra evolueaza si va veti casatori va fi si mai rau.Sunt de parere ca intr-o casnicie trebuie sa primeze iubirea,pasiunea ,intelegerea, linistea,sigur sa mai exista si certuri,orgolii, egoism dar intr-o masura mult mai mica, ca doar oameni suntem.Succes ,Sper sa iei decizia corecta.
Oneday1303
Postat pe 29 Martie 2009 11:46
ACESTE greseli se faceau si pe vremea PITIEI in antichitate. Mi- e "drag" cand aud asa ceva, de parca iubitul tau e bun pentru toate femeile sau a mea pt toti barbatii1
SUNTEM entitati diferite, pentru ca atomii nu sunt asezati identic, probabilitatea este de... la cate miliarde!?
Sa ne spuna un statistician/ matematician!!
Du- ne si pe noi la ghicitoarea asta sa ne mai amuzam si noi ca de mult n- am mai ras cu pofta!
kudika004432
Postat pe 29 Martie 2009 12:54
De la: kudika000482, la data 2009-03-27 05:06:56 mi-a spus ca in viitor voi cunoaste un barbat, imi va fi prezentat de o persoana din familie, iar barbatul respectiv este om al legii si poarta uniforma. ...

Am citat doar atat ca sa ...RECITESTI ceea ce ai scris.
Ti-a zis ca vei cunoaste un barbat sau ca te vei casatori cu el?
........
Baiul nu este ca ai aplelat la ghicitoare.
Ele nu sunt "periculoase" prin prezicere ci prin ...manipulare.
Manipulare care se realizeaza cu acordul tau.
Adica.
Atunci cand incepe sa dea detalii care nu le stii decat tu. efectiv cazi intr-o perplexitate, un fel de admiratie fatza de "stiinta" pe care o are. Si (acuma vine partea mai importanta) NU mai esti atenta la ceea ce iti spune. Mai exact - la sensul cuvintelor.
Una este sa cunosti un barbat. (a face cunostinta., a lua cunostinta despre prezenta, existenta unei persoane) si alta este sa te iei (casatoresti) cu acea persoana.
Oricum !!!
Si daca te casatoresti cu el, nu scrie nicaieri ca nu poti divorta daca nu merg treburile. (nu ma intelege gresit - nu propun divirtul ca o solutie dar ...uneori exista situatii cand nu merge altfel, vorbesc de abuzuri fizice SI psihice)
Alegerea iti apartine.
TU singura POTI sa rupi aceasta obsesie.
Nu trebuie sa iti faci o drama din faptul ca ai apelat la asa ceva sau ca ai ascultat ceea ce spune si tie teama si acuma. Nu esti nici prima si nici ultima.
NU te autopedepsi!
In concluzie: Tu singura poti, ai puterea si tot dreptul sa rupi SENSUL acelor vorbe.
Toate cele bune iti doresc.
blinkinsyl
Postat pe 29 Martie 2009 12:55
si eu am trait asa o experienta dar lupt cu acea obsesie ca el e soarta mea............NU VREAU SA CRED CA EXISTA ASA CEVA...................PARTE DIN CE MI-A spus ghicitoarea s-a petrecut....se petrece.ma opun sa cred ca e adevarat ,pana si organismul imi joaca feste....un test de sarcina care-mi spune ca e un bebe,repet pe al doilea ...imi spune acelasi lucru,merg la medic si-mi face ecografie abdominala si-mi confirma ca e bebe...............trec doua saptamani iar alt medic imi confirma ca n-ar fi...........uf..........e copilul celui prezis de baba si vreau sa-l avortez....nu are cum sa fie adevarat...acum lupt impotriva a celor spuse de baba si mama natura imi joaca feste...o sa va spun cum se va termina...NU VREAU SA SE INTAMPLE CE MI-A PREZIS O BABA IN CEASCA...............E VIATA MEA SI POT SA O CONDUC,,,,,,,?
concordia
Postat pe 20 Noiembrie 2009 05:49
lasa deoparte ce ti-a spus ghicitoarea.
pune in balanta doar ce vrei tu: daca il iubesti? dar mai presus de toate intreaba-te daca merita sa il iubesti. spun asta pentru ca ne indragostim foarte usor de persoane care nu merita.
fa doua liste: ce e bine si ce e rau. vezi unde inclina balanta si actioneaza in consecinta,
mika_ela
Postat pe 20 Noiembrie 2009 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre disparitia barbatilor 8 De la: Tazmanian 7 Septembrie 2010 21:48
a disparut 13 De la: kudika068825 19 Septembrie 2009 14:08
se merita? 55 De la: pickard 26 Ianuarie 2011 15:24
cybersex concretizat 40 De la: kudika377312 7 Decembrie 2013 13:41
Voi intelege vreodata ce e cu el? 33 De la: gazamica 25 Martie 2009 17:01