Setari Cookie-uri

Parintii nu sunt de acord cu relatia noastra...

Am intrat aici in speranta ca voi gasii un raspuns si o sa-mi linistesc sufletul. In urma cu 1 an jumate am cunoscut iubirea vietii mele. Lucrurile mergeau ca pe roate pana intr-un anumit moment in care mama a intervenit in relatia nostra. Pentru ca majoritatea timpului il petreceam impreuna mama vedea absolut tot ce faceam, cum ne vorbeam, cand ne mai certam din lucruri minore etc. Si a inceput show-ul cu ai mei. Ca el nu e pt mine, ca nu ma iubeste, ca vrea doar sa-si bata joc de mine. Lucruri care nu erau adevarate nici pe departe. Noi vorbeam f mult despre sentimentele noastre, suntem sinceri unul cu celalalt si nu ne ascundem. In septembrie anul trecut am plecat la munte. Parintii mei nu stiau ca eu nu mai sunt virgina, desi aveam 21 de ani pe atunci si ei au crezut ca atunci se va intampla pt prima data. Era de datoria mea intr-adevar sa le spun ca nu mai sunt si ca el de fapt nu e primul din viata mea dar eram stresata si imi era rusine sa vorbesc cu ei despre asa ceva. Dupa ce ne-am intors de la munte am decis sa se mute la mine pt ca parintii mei nu erau de acord sa ma mut eu la el...Nu le convenea faptul ca el mai are inca doua surori, una sta cu viitorul ei sot si era prea aglomerat. Iar eu fiind singur la parinti si avand camera mea am zis ca e mai bine asa. Dar lucrurile au devenit mult mai complicate pentru mama nu se intelege de nici o culoare cu prietenul meu. Chiar este tipul de soacra cu ochi la spate care vede si interpreteaza totul pana la cel mai mic detaliu. Nu exista zi in care sa nu comenteze ceva sau sa se ia de el. Lucru care pe mine ma deranja pentru ca isi dadea mereu cu presupusul si chiar a ajuns sa il faca lenes si nesimtit. Prietenul meu este leu si este recalcitrant intr-adevar, daca il calci pe coada iti da replica indiferent ca esti mama lui, oricine. Si asta bineinteles ca mamei nu i-a convenit. In Noiembrie s-a intamplat un lucru extrem de neasteptat si de dureros pt relatia noastra si mai ales pt el. A descoperit ca are tuberculoza. Acest lucru a pus capac. La inceput am fost speriati sa nu luam si noi insa am facut analizele si totul a iesit ok. De atunci el sta in spital. A stat 2 luni iar in ianuarie cand urma sa ii dea drumul acasa doctora i-a spus ca are un virus rezistent la medicamente si ca trebuie transferat la Institutul de Pneumologie Marius Nasta, unde se afla si in prezent. Cand au aflat ca este bolnav mai ales mama, a inceput sa imi spuna tot felul de chesti, ca o sa moara, ca nu se va mai vindeca niciodata, ca stie ea cum e cu tuberculoza, ca este ereditara, si ca nu poate avea copii etc. Si am inceput sa ma documentez despre aceasta boala. Intr-adevar se moare din tbc doar daca nu se ti8ne tratamentul pe toata durata impusa de medic, se vindeca, nu este ereditara si se pot face si copii, nu se ia prin sarut, lucruri, relatii sexuala, se ia pe cale aeriana. Dar parintii mei mi-au dat bomba si mi-au interzis sa-l mai vizitez, mi-au impus pactic sa ma despart de el. Acum vreo luna tata a descoperit ca are diabet, si anumite probleme cu inima datorita unor suparari create de familia lui, si mama mea a ajuns sa ma invinuiasca pe mine ca din cauza mea s-a imbolnavit, ca numai eu si cu el suntem de vina. Cum se poate sa iti faca asa ceva o mama. Imi spune tot timpul ca iubitul meu nu va mai putea sa munceasca si ca ce o sa fac, o sa-l intretin eu, o sa ma chinui eu pt el? Nu o sa-l intretin eu, are 2 maini si 2 picioare si va putea muncii. Am vorbit si cu el despre acest lucru si s-a gandit la tot astfel incat sa ne fie bine la amandoi si oricum nu va accepta nicoodata sa-l intretin eu. Dar ieri cand mi-a aruncat mama bomba sa uit de el, ca in casa noastra nu mai are ce cauta, ca nici eu nu ma voi duce sa stau la el, si ca nu ma va mai lasa sa ma duc la el la spital. Desi am facut tot posibilul si il vedeam doar in weekend, ca sa evit discutii cu parintii, ei imi directioneaza viata cum vor. Eu muncesc, sunt independenta, am banii mei, si castig indeajuns incat sa ma intretin singura, lucrez la banca, nu-mi lipseste nimik, decat parintii ma fac sa sufar intr-un hal de neimaginat doar pt ca nu le convine lor ca el e bolnav acum. Oricui i se putea intampla, si nu mai este o boala cum era in anii 50 cand se murea, exista medicamente care te vindeca, si iti poti continua viata normal. Ce sa fac, sincer m-au dus la disperare si nu gasesc nici o solutie prin care sa ii fac sa inteleaga ca eu pe el il iubesc si nu am de gand sa dau cu piciorul un relatii doar de dragul lor. Degeaba ai bani daca nu ai fericire.
iubyta_D
Postat pe 31 Martie 2009 11:11
esti aproape in aceeasi situatie ca si mine...numai k la mn e tatal meu! Eu snt cu prietenul meu de 3 ani jumate si pana acum nu poti sati zic prin cate am trecut din cauza tatalui meu si a incercarilor lui zadarnice de a ne desparti! Eu am fost virgina cand lam cunoscut pe prietenu meu si cand a aflat dp f mult tp ca miam pierduto cu el a iesit paruiala dracului(tatal meu traieste inaca in anii 70)! si snt multe altele...e tot tp nemultumit chiar dc prietenul meu imi da totul,face tot posibilul sal impace,a suportat insulte si a ramas tot langa mn! tatal meu are pretentia ca la 21 de ani sa ai si casa si masina...ceea ce prietenul meu nu are deocamdata, masina are dar pe mn nu ma intereseaza chestiile astea!traiesc intr-un cosmar din aceasta cauza! Sfatul meu pt tn e sati iei viata in piept si sa va mutati impreuna cu chirie si sa scapi definitiv de rautatile mamei tale...tu zi ca ea si fa ca tn!Eu asa o sa fac pana la urma pt ca nu se mai poate!Parintii nostrii siau trait viata la tp lor acum e vremea sa ne lase si pe noi...nu zic..parintii snt parinti dar avem si noi dreptul sa fim fericite,nu?Succes in continuare si insanatosire grabnica prietenului tau si orice sar intampla...nu renunta la el si continua sa lupti k dc va iubiti cu adevarat merita orice efort credema!

Postat pe 31 Martie 2009 11:39
fetelor imi pare rau pt voi dar va inteleg prin ce treceti caci si eu am patit-o.tot din cauza mamei mele(cand a stat la mine).m-am mutat la el,am zis ca o fi bine dar nu a fost caci era tatal lui.asa ca ne-am daspartit.acum eu nu stiu cum sunt familiille prietenilor vostri dar crewd ca cel mai bine e sa va mutati cu chirie sau cu gazda.
roscatika23
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:34
esti independenta financiar ............deci pleaca ! cauta ceva de inchiriat si stati singuri!daca va intelegeti mincati o ceapa si e suficient cum vine vorba! taie cordonul cu parintii! eu cred ca incepind cu majoratul copii trebuie sa isi caute calea singuri!................................;;;;;;;;;ai virsta la care trebuie sa hotarasti singura ce este bine si ce nu! parintii nu ii alegem si trebuie sa ii acceptam cum sint dar nu trebuie sa ne lasam coordonati si controlati pina murim!( eu am plecat la 19 ani cu exul.......am facut si copilul ..............;;am muncit ,am terminat scoala.............nu am avut nevoie de ei! multi ani nu au reusit sa ierte ...........dar a fost alegerea lor! singuri s-au privat de surisul nepotului lor!)..........;;acum a venit vremea cind mama mea are nevoie de mine............iar eu am iertat.........si o ajut ........dar de la distanta!
FRANNNCE
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:09
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-03 18:09:32esti independenta financiar ............deci pleaca ! cauta ceva de inchiriat si stati singuri!daca va intelegeti mincati o ceapa si e suficient cum vine vorba! taie cordonul cu parintii! eu cred ca incepind cu majoratul copii trebuie sa isi caute calea singuri!................................;;;;;;;;;ai virsta la care trebuie sa hotarasti singura ce este bine si ce nu! parintii nu ii alegem si trebuie sa ii acceptam cum sint dar nu trebuie sa ne lasam coordonati si controlati pina murim!( eu am plecat la 19 ani cu exul.......am facut si copilul ..............;;am muncit ,am terminat scoala.............nu am avut nevoie de ei! multi ani nu au reusit sa ierte ...........dar a fost alegerea lor! singuri s-au privat de surisul nepotului lor!)..........;;acum a venit vremea cind mama mea are nevoie de mine............iar eu am iertat.........si o ajut ........dar de la distanta!


te admir caci mai rar ca tine.tot respectul meu.
roscatika23
Postat pe 4 Aprilie 2009 22:02
De la: roscatika23, la data 2009-04-04 22:02:00
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-03 18:09:32esti independenta financiar ............deci pleaca ! cauta ceva de inchiriat si stati singuri!daca va intelegeti mincati o ceapa si e suficient cum vine vorba! taie cordonul cu parintii! eu cred ca incepind cu majoratul copii trebuie sa isi caute calea singuri!................................;;;;;;;;;ai virsta la care trebuie sa hotarasti singura ce este bine si ce nu! parintii nu ii alegem si trebuie sa ii acceptam cum sint dar nu trebuie sa ne lasam coordonati si controlati pina murim!( eu am plecat la 19 ani cu exul.......am facut si copilul ..............;;am muncit ,am terminat scoala.............nu am avut nevoie de ei! multi ani nu au reusit sa ierte ...........dar a fost alegerea lor! singuri s-au privat de surisul nepotului lor!)..........;;acum a venit vremea cind mama mea are nevoie de mine............iar eu am iertat.........si o ajut ........dar de la distanta!


te admir caci mai rar ca tine.tot respectul meu.
roscatika.................am trait asa cum am vrut indiferent daca a fost bine sau rau ! am fost propriul meu sfatuitor!.....................am descoperit ca in viata tot raul spre bine.............ca ce nu te omoara intradevar te face mai puternic si tot binele s-au raul facut se intoarce inapoi!pot sa spun ca nu am trait degeaba si Dumnezeu mi-a dat mai mult decit am cerut!
FRANNNCE
Postat pe 6 Aprilie 2009 21:32
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-03 18:09:32esti independenta financiar ............deci pleaca ! cauta ceva de inchiriat si stati singuri!daca va intelegeti mincati o ceapa si e suficient cum vine vorba! taie cordonul cu parintii! eu cred ca incepind cu majoratul copii trebuie sa isi caute calea singuri!................................;;;;;;;;;ai virsta la care trebuie sa hotarasti singura ce este bine si ce nu! parintii nu ii alegem si trebuie sa ii acceptam cum sint dar nu trebuie sa ne lasam coordonati si controlati pina murim!( eu am plecat la 19 ani cu exul.......am facut si copilul ..............;;am muncit ,am terminat scoala.............nu am avut nevoie de ei! multi ani nu au reusit sa ierte ...........dar a fost alegerea lor! singuri s-au privat de surisul nepotului lor!)..........;;acum a venit vremea cind mama mea are nevoie de mine............iar eu am iertat.........si o ajut ........dar de la distanta!


Multe ar trebui sa iti urmeze exemplul
Tu esti o fiinta deosebita
andreea1976
Postat pe 6 Aprilie 2009 22:07
De acord cu france ., pleaca si vezi -ti de viata ta :)
o seara placuta :)
blue07scorpion
Postat pe 6 Aprilie 2009 22:13
Ai o varsta ... Poti sa iti iei viata in propiile maini... Parintii uneori sunt absurzi... Poti sa iti iei viata in propiile maini .. mai ales ca nu esti singura... il ai pe el.. Explica-le alor tai ca nu poti sa traiesti o viata langa ei..


AnastashyBv
Postat pe 6 Aprilie 2009 22:45
De la: andreea1976, la data 2009-04-06 22:07:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-03 18:09:32esti independenta financiar ............deci pleaca ! cauta ceva de inchiriat si stati singuri!daca va intelegeti mincati o ceapa si e suficient cum vine vorba! taie cordonul cu parintii! eu cred ca incepind cu majoratul copii trebuie sa isi caute calea singuri!................................;;;;;;;;;ai virsta la care trebuie sa hotarasti singura ce este bine si ce nu! parintii nu ii alegem si trebuie sa ii acceptam cum sint dar nu trebuie sa ne lasam coordonati si controlati pina murim!( eu am plecat la 19 ani cu exul.......am facut si copilul ..............;;am muncit ,am terminat scoala.............nu am avut nevoie de ei! multi ani nu au reusit sa ierte ...........dar a fost alegerea lor! singuri s-au privat de surisul nepotului lor!)..........;;acum a venit vremea cind mama mea are nevoie de mine............iar eu am iertat.........si o ajut ........dar de la distanta!


Multe ar trebui sa iti urmeze exemplul
Tu esti o fiinta deosebita
multumesc Andreea .............;dar eu cred ca toti oamenii sint deosebiti ! reusita in viata consta in a lupta si a nu ne lasa darimati de vicistudiniile vietii! adevarat ca nimic nu e simplu dar cind te gindesti ca totul e posibil!
FRANNNCE
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:00
De la: blue07scorpion, la data 2009-04-06 22:13:23De acord cu france ., pleaca si vezi -ti de viata ta :)
o seara placuta :)
scorpioane de mult nu te-am mai vazut! salutari!
FRANNNCE
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:01
Va multumesc din suflet pt ajutor. Acum ca stiu ca nu sunt singura care trece / a trecut prin asa ceva si ma simt mai linistita. Intre timp am mai avut o discutie cu tatal meu care mi-a spus ca iubitul meu nu mai are ce cauta pe la noi acasa. O "prietena buna" de-a mea a avut grija sa ii spuna niste mici fragmente din ce am vb noi (eu si iubitul meu) cand am fost acum 2 saptamani la el la spital. Am fost cu ea acolo si s-au vorbit niste chestii in gluma dar intentionat sa vedem daca se aude mai departe, pe care acea persoana le-a bagat la cap si ..... Dupa ce am aflat am vb si cu el si am hotarat ca cel mai bine este sa ne mutam la el cand o sa iasa din spital. Acum sunt curioasa ce reactie vor avea ai mei cand vor afla ce vrem sa facem. Cu siguranta ne vom certa, ma va durea dar nu voi ceda. M-am gandit intotdeauna la ei si niciodata la mine. Acum cred ca a venit si vremea mea.
iubyta_D
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:45
Iubyta, este intr-adevar cazul sa te gandesti la tine si sa-ti traiesti viata, ca ei si-au trait-o pe a lor, sa le fie de bine!
darksukkubus69
Postat pe 9 Aprilie 2009 21:39
De la: iubyta_D, la data 2009-04-08 13:45:18Va multumesc din suflet pt ajutor. Acum ca stiu ca nu sunt singura care trece / a trecut prin asa ceva si ma simt mai linistita. Intre timp am mai avut o discutie cu tatal meu care mi-a spus ca iubitul meu nu mai are ce cauta pe la noi acasa. O "prietena buna" de-a mea a avut grija sa ii spuna niste mici fragmente din ce am vb noi (eu si iubitul meu) cand am fost acum 2 saptamani la el la spital. Am fost cu ea acolo si s-au vorbit niste chestii in gluma dar intentionat sa vedem daca se aude mai departe, pe care acea persoana le-a bagat la cap si ..... Dupa ce am aflat am vb si cu el si am hotarat ca cel mai bine este sa ne mutam la el cand o sa iasa din spital. Acum sunt curioasa ce reactie vor avea ai mei cand vor afla ce vrem sa facem. Cu siguranta ne vom certa, ma va durea dar nu voi ceda. M-am gandit intotdeauna la ei si niciodata la mine. Acum cred ca a venit si vremea mea.
succes! o sa reusesti daca nu cedezi santajului emotional care o sa vina din partea lor!
FRANNNCE
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:48
De la: iubyta_D, la data 2009-04-08 13:45:18Va multumesc din suflet pt ajutor. Acum ca stiu ca nu sunt singura care trece / a trecut prin asa ceva si ma simt mai linistita. Intre timp am mai avut o discutie cu tatal meu care mi-a spus ca iubitul meu nu mai are ce cauta pe la noi acasa. O "prietena buna" de-a mea a avut grija sa ii spuna niste mici fragmente din ce am vb noi (eu si iubitul meu) cand am fost acum 2 saptamani la el la spital. Am fost cu ea acolo si s-au vorbit niste chestii in gluma dar intentionat sa vedem daca se aude mai departe, pe care acea persoana le-a bagat la cap si ..... Dupa ce am aflat am vb si cu el si am hotarat ca cel mai bine este sa ne mutam la el cand o sa iasa din spital. Acum sunt curioasa ce reactie vor avea ai mei cand vor afla ce vrem sa facem. Cu siguranta ne vom certa, ma va durea dar nu voi ceda. M-am gandit intotdeauna la ei si niciodata la mine. Acum cred ca a venit si vremea mea.


succes.
roscatika23
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:19
este foarte dificila situatie:(:( ce este intre voi akum este o iubire adevarat.este o boala destul de grea.esti independenta nu?? dak va iubiti cu adevarat nu dati cu piciorul,o mama nu ar trebui sa se impuna in relatia ficei ei atata tp cat vede k e fericita.nu stiu cum e mama ta nu stiu ce fel e.dar dc nu va mutati impreuna?sa aveti voi un camin micutz? cu chirie? nu renunta la iubirea vietii tale!:*
deutza_fetitza_trista
Postat pe 12 Aprilie 2009 01:40
Analizeaza-ti foarte bine sentimentele pentru el si daca intr-adevar cosideri ca el e iubirea vietii tale, ignora-i pe parinti. Eventual il vor accepta pentru ca nu au de ales. Oricum nu il abandona mai ales in acest moment dificil pentru el.
kerigan_ro
Postat pe 12 Aprilie 2009 05:53
bravo......dar trebuie sa spun ca uitandu-ma in jurul meu fetele se pot rupe de familii pentru cel pe care il iubesc.....dar baietii....de ce asculata la toate porcariile parintilor si ii aleg presus iubitei......poate e vre-unul pe receptie sa ma contrazica
kerigan_ro
Postat pe 12 Aprilie 2009 05:59
Draga mea si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta . Imi pare rau pt tine dar sa nu iti pierzi speranta si roaga-te la bunul D-zeu ca precis te va ajuta. Uite mie si prietenului meu ne e teama de tatal lui ca se va opune relatiei noastre. Eu sint vaduva si am 2 copii mari , la casele lor , el e divortat dar nu are copii .Tatal lui e cu o mentalitate de om crescut si trait in mediul rural asa ca iti dai seama ca motivul pt care nu va accepta relatia asta sint copii mei desi sint adulti. Din cauza supararii ca ar putea sa nu acceptre relatia noastra, am facut un soc puternic si mina stinga nu o mai pot misca. Noi ne intelegem f bine , desi el e in bucuresti , iar eu la 600 km de el . Tatal lui i-a distrus viata sorei prietenului meu , ea are 40 de ani si nu e casatorita pt ca tatal e consumator de alcool si ai face scandal mamei care e bolnava., iar prietenul meu si sora lui vor sa o menajeze pe mama lor. Adevarul e ca eu nu vreau sa imi cladesc o relatie si o casatorie pe lacrimile si suferinta nimanui , dar nu vreau sa sufar.Mi-e teama ca nu as putea sa depasesc o ruptura intre noi si as ajunge in pragul sinuciderii.
kudika002165
Postat pe 12 Aprilie 2009 08:56
Buna "iubyta D"! Nu m a surprins povestea ta, si te vei intreba de ce ? Eu am trecut prin mai multe, esti abia la inceput! Eu dupa o casnicie de 10 ani, fara copii, timp in care pe fostul l am adus in Bucuresti, i am oferit casa si serviciu, l am intretinut tot timpul facultatii(el isi dadu se demisia, avea cine sa il finanteze), l am angajat, cand s a vazut cu toate astea si a luat camera cu chirie si a plecat lasand in urma reprosuri ca nu am facut mare lucru pentru el, dar Bunul Dumnezeu este acolo si ne vede pe toti!!Si ca sa vezi ca asa este, ca Dumnezeu da dupa fapta si rasplata, el nici in ziua de astazi nu are familie, este singur, vai mama lui, in schimb eu m am recasatorit , avem un baietel, suntem la casa noastra, departe de parinti, nu batem si nu ne bate nimeni la usa!Eu sunt o sentimentala, nu materialista, actualul sot nu a avut nimic dar impreuna avem numai realizari, pe cand parintii mei au visat tot timpul case, masini, banii multi, dar acum s au convins, ca toate aceste visuri se realizeaza cu intelegere! In ce te priveste, sfatul meu este:PLEACA DEPARTE DE PARINTII, DAR SPUNE LE CA AI ALTA VIATA SI TINE LEGATURA CU EI, AI INCREDERE IN TINE, FII OPTIMISTA, IUBITULUI TAU SANATATE, SE VA REFACE, DACA AVETI INCREDERE UNUL IN CELALALT VE TI FI FERICITI, ITI GARANTEZ, DUMNEZEU VEDE TOT ! MULT NOROC!
cristian_4444
Postat pe 12 Aprilie 2009 09:45
eu cred ca nu e normal ca din cauza nuni barbat pe care nu il accepta parintii o fata sa isi strice relatiile cu proprii parintii care sunt unici in lume ,nu merita pentru nici un barbat din lume sa va ignorati parintii ca stiu ei de ce nu il accepta poate ca nu merita si de multe ori au dreptate, e bine sa tinem cont de sfaturile parintilor care doresc numai binele propriilor copii si stiu ce e mai bine pentru ei,asa ca cine nu asculta de parinti o sa planga cu lacrimi fierbinti
kudika008446
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:34
Intr-adevar marea majoritatea a parintilor vor ce e mai bine pentru copiii lor, insa asta nu inseamna ca ceea ce cred ei ca e bine pentru copii asa si este. Sunt si ei oameni si la fel ca si noi se mai pot insela.Si eu sunt intr-o situatie similara...mama mea nu este de acord cu relatia mea, deoarece prietenul meu este mult mai in varsta decat mine, este divortat si are 2 copii(de 1 an si jumatate este despartit de fosta sotie). El are o situatie materiala foarte buna, insa iubyta D, nici asa nu e bine pentru mama deoarece el este divortat si are si copii. Parintii nostri vor barbatul perfect pentru noi, dar asa ceva nu exista. Ei vad din punctul lor de vedere, noi din al nostru....Mama a spus ca ea nu poate sa accepte asa ceva si a zis ca vinde tot ce a facut pentru mine, lucru care nu mi se pare foarte corect. Este adevarat ca nu merita sa ne stricam relatia cu parintii din cauza unui barbat, dar eu nu vreau asta, ci mama mea...a spus ca nu mai vrea sa ma vada.Peste orice se poate trece in viata daca exista putina intelegere si daca intelegem ca fiecare persoana este speciala in felul ei si fiecare dintre noi avem un creier si putem gandi fara a fi directionati de altcineva. Doar o boala fatala nu o putem rezolva prin propriile noastre forte.Mama imi spune ca nu ma gandesc la ea si ca o fac sa sufere, dar nici ea nu se gandeste la mine si la ce vreau eu si la ce simt.Nu inteleg de ce cand un om este fericit trebuie sa vina cineva sa ii spuna cum stau treburile...mai mult decat atat, fiecare persoana vede viata intr-un anumit fel, de aceea exista aceste diferente de opinii. Important este sa stam si sa ne gandim daca barbatul de langa noi este intr-adevar ceea ce cautam.
Ca sa concluzionez ceea ce am scris, va dau un scurt exemplu: cunosc o doamna (e o persoana apropiata mie) are o fata de 23 de ani. Acum 3 ani fata era iubita unui domn cu vreo 20-25 de ani mai in varsta dar cu o oarecare pozitie financiara. Bineinteles ca mama ei (doamna despre care va povestesc) nu era de acord, a fost mare mare scandal in urma caruia mama i-a interzis fetei sa se mai vada cu acesta persoana. Iubitul fetei i-a spus mamei ca nu vrea sa vina ziua in care mama va regreta ceea ce a facut, pentru ca el tinea mult la fata si vroia sa aiba grija de ea. Acum, dupa trei ani, fata este casatorita cu un coate goale care nici macar nu mai vrea sa lucreze, au impreuna o bijuterie de copil...si multe restante la bloc. Acum a venit ziua aceea in care mama fetei mi-a spus ca regreta ca s-a bagat in relatia fetei ei cu acel domn mai in varsta...
Dumnezeu este singurul care stie ce e cel mai bine pentru noi, asa ca rugati-va sa va indrepte pasii in directia potrivita si o sa vedeti cum lucrurile o sa mearga de la sine. Important este sa lasam cateodata orgoliul si incapatanarea de o parte.
Aveti incredere in voi si in ceea ce simtiti si ganditi...
iulianastoica
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:38
ce sa zik fa ceea ce krezi u k e bine si nu are rost pentru k are tbc sa l lesi k nu se merita ...asta e o boala vindecabila si nu are rost sa te sperii.......asa k nu -l lasa singur in klipele astea si ai grija de el dak intradevar il iubesti......si parinti au un rol important in viata ta dar in sentimentele tale nu prea ar avea prioritate......inceark sa pastrezi o legatura intre parinti dar nu renunta la uibitul tai
ktyy
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:34
servus france :)
asa este long time no see :)
pupicii tie :)
blue07scorpion
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:38
la fel ca multe alte fete si eu am o problema care ma face sa ma simt tot mai rau pe zi ce trece.... am intalnit un baiat acum 7 luni din alt oras. are 30 de ani iar eu 26.... o perioada a fost bine pana cand din cate am inteles parintii lui nu ma prea plac iar acum nu ne-am mai vazut de 2 saptamani desi vorbim in fiecare zi.... acum zice ca ar vrea sa fie cu mine ca ma iubeste mult dar ca nu are bani sa faca asta.... ma doare foarte tare situatia asta... eu il iubesc foarte mult si as vrea sa am o relatie cu el...sa-l vad in fiecare zi, dar ma irita faptul ca desi are 30 de ani nu are pic de tupeu si vointa sa plece de acolo.... am hotarat sa mai astept putin sa vad ce o sa se intample insa faptul ca nu are forta necesara (desi e leu) sa se mute de la ai lui imi lasa un gust amar..... lupt, zbier, plang.... dar degeaba....inca nu poate face nimik pentru el si pentru noi... sincer cred ca o sa ma dezamageasca si mai tare si la un mom dat o sa-l las.... inca nu pot din cauza iubirii, dar va veni si ziua aia....
sylvi_sy2008
Postat pe 24 Aprilie 2009 09:09
vreo noutate,ceva?
sylvy nu pot sa-ti spun decat succes si sper ca totul sa fıe bine.
roscatika23
Postat pe 25 Aprilie 2009 03:02
De la: roscatika23, la data 2009-04-25 03:02:57 vreo noutate,ceva?
sylvy nu pot sa-ti spun decat succes si sper ca totul sa fıe bine.


Noutatea consta in faptul ca mama mi-a spus ca poate peste cadavrul ei voi ramane cu iubitul meu...ca nici nu se pune problema sa ma mut cu el...Acum astept sa iasa el din spital si sa ne mutam la el...este singura solutie pe care o avem si eu nu mai pot rezista intr-o casa in care parintii mei (in special mama) ma trateaza ca pe un copil de 5 ani caruia ii poti interzice orice...Decizia a fost luata si probabil in viitorul f apropiat (maxim 1 luna) va voi scrie de la el de acasa. Important este ca el mi-a spus ca va face tot posibilul sa ne fie bine si ca va lupta pt mine chiar daca ai mei nu-l vor accepta. Va multumesc pt sfaturi si nu pot spune decat ca atunci cand crezi cu adevarat in ceea ce simti sa nu dai cu piciorul...Dragostea invinge orice obstacol !
iubyta_D
Postat pe 25 Aprilie 2009 20:03
Atunci spune-i mamei tale ca alegi sa ramai cu el. Intelege bine, nu intelege, asta este, ea are de ales, tu ai ales deja! Succes!
darksukkubus69
Postat pe 26 Aprilie 2009 22:31
Si la mine ai mei nu lau vrut pe el si ai lui pe mine dar noua D-zeu nea dat viata (intradevar prin iei) si El nea casatorit si nea binecuvantat cu un copil asa de frumusel furtunile sau linistit doar ceva parauri au mai ramas din partea familiei lui ca nici acum dupa un copil nu vor sa ne vada din diferite motive...well...putem traii si fara iei asa cum si iei pot fara noi. Am niste parinti de nota 10 nu stiu de ce unii sunt asa duri cu proprii lor copii...(eu tot virgina iam fost lui)
Heavenly_angel
Postat pe 28 Aprilie 2009 06:35
noutati,ceva????
roscatika23
Postat pe 15 Mai 2009 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nebun dupa ea... 8 De la: pickard 3 Aprilie 2011 16:50
e noroc sau o mare minciuna? 23 De la: angels_heaven_4ever 25 Iunie 2009 16:23
am aflat ca este insurat si l-am parasit.... 52 De la: Camelia_08 3 Februarie 2012 11:47
Cum sa-ti faci prieteni si sa iti cunosti jumatatea la o petrecere? 1 De la: mariana_ivascu_mari 28 Noiembrie 2012 14:50
trebuie neaparat sa te epilezi inghinal?? 27 De la: Bozdo_Boz_1 31 Octombrie 2013 11:54