Setari Cookie-uri

Obsesie?

M-am despartit de prietenul meu acum 5 luni si simt ca m-am blocat Am fost colegi de liceu, 2 ani a umblat dupa mine (in timpul asta amandoi am avut cate o relatie serioasa), apoi am cedat intr-un final si am ajuns impreuna. Desi la inceput mi-era total indiferent, am ajuns sa il iubesc f mult. Am stat 1 an si 3 luni impreuna, apoi a inceput facultatea si...s-a schimbat totul. El e deja cu alta, de vreo 3-4 luni, eu nici macar nu m-am sarutat cu cineva de atunci.
Problema mea e ca mi-e frica de schimbare, nu il pot uita pt ca stiu ca nimeni n`o sa se mai poarte asa cu mine. A fost singurul care a luptat atata pt mine si m-a iubit enorm (am mai iubit si am fost iubita, dar in celelalte relatii eu am fost atrasa de ei la inceput). Acum parca nu imi mai trebuie nimic si nici un baiat, tot stau si visez ca o sa fie totul ca inainte. Nu ma pot obisnui cu noua viata, au fost ff multe schimbari in asa putin timp si nu ma pot obisnui cu noua viata. Odata cu despartirea au venit si niste dezamagiri crunte - el, singurul de la care nu ma asteptam vreodata sa faca ce a facut, o f buna prietena, vorba vine, care a tradata prietenia noastra de mia bine de 10 ani pt banii lui, plus toate schimbarile cu facultatea...singuratatea, pierderea prietenilor din liceu samd. Ma simt de parca s-a rupt ceva din mine, si asta de aproape jumatate de an...ies si ma distrez, dar parca am devenit apatica...nu mai pot sa am incredere in oameni, nu-mi plac noii colegi, nu pot sa ma deschid si sa fiu eu insumi, sa ma mai uit la un baiat nici atat. Nu mai suport situatia asta, tot caut un trecut care nu se mai intoarce....
In plus, acum 2 sapt, cand uitasem cat de cat de el, m-a cautat dupa atata timp, am iesit de cateva ori, m-am culcat cu el crezand toate povestile ca regreta, ca tine enorm la mine,ca o sa fie mereu langa mine, ca nu o iubeste pe actuala, bla si ca au luat o pauza...ca apoi sa nu mai dea nici un semn de viata si peste 2 zile sa vad ca totul e iar ok intre ei, poza cu ea pe mess, iesiri prin oras. Am o ura imensa in suflet si o scarba care s-a reaprins cu reintalnirea asta. Nu mai rezist sa astept iar 5 luni ca sa uit
Eu inca am sperante ca va fi totul ca inainte, desi capsorul imi spune ca e o prostie...si am ajuns sa nu ma pot concentra la sc, sa ii verific mail`ul sau sai citesc de 5 ori pe zi blogul ca sa stiu ce mai face si daca nu cumva s-a certat cu noua prietena. Nu stiu cum sa ma rup de ce a fost si sa`mi gasesc linistea sufleteasca, parca mi`e frica sa merg mai departe. Nici nu am cu cine vorbi, pt ca toti si-au vazut de viata si se asteapta ca eu sa fii trecut de mult timp peste... Cum pot sa o iau de la capat?
lala12
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:11
de ce l-ai acceptat asa usor dupa 5 luni?un om care te iubeste cu adevarat,te cauta imediat,nu dupa 5 luni.e greu acum,dar trebuie sa-l uiti definitiv.nu merita.
dana_mv
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:43
in opinia mea, nu trebuie s.o iei de la capat. trebuie doar sa iti reiei viata de unde ai lasat.o. trebuie sa ai incredere ca la un moment dat vei intalni iubirea care sa merite eforturile tale. stiu ca suna putin a cliseu, dar chiar asa este! si nu trebuie sa stai sa te gandesti " oare imi voi reveni astazi?" sau "poate astazi imi voi intalni iubirea". trebuie sa lasi viata sa.si urmeze cursul si uitarea sa vina de la sine. cu putina ambitie o sa fie totul bine.
l_diana_c
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:51
Aveti dreptate, doar ca e asa de greu.. Imi place enorm cum se purta cu mine, eram ca o printesa...dar el e genul de om care dupa ce isi pierde interesul, poate fi extrem de crud si rece :( Imi placea ca ma facea sa ma simt centrul universului lui si doare al naibii de tare cand te gandesti ca toata atentia i`o ofera acum alteia...Am mai trecut printr`o despartire dureroasa, si atunci m-am schimbat radical, dar pana la urma s-a adeverit zicala tot raul spre bine. Acum e altfel, mi-e frica sa nu fac alegeri proaste, sa ma schimb in rau. Prietenii i-am cam pierdut din cauza lui, m-a schimbat relatia asta f profund si in plus, am ramas cu neincrederea care ma face sa vad tot ce`i mai rau la oameni, sa le gasesc defecte si sa-i indepartez. Mi-e frica sa nu fiu iar ranita si acum mereu stau si analizez excesiv intamplari,vorbe, oameni si asta nu ma lasa sa fiu eu.
lala12
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:10
ai fi uimita sa afli cate suntem in situatia ta! cat suferim dupa o relatie pierduta... dar hai sa pasim mai departe, de ce sa ne oprim in trecut?! nu mai are rost! pt ca si daca v-ati impaca iar ti-ar face acelasi lucru si iar ai suferi; si de sa suferi atatpt un baiat care nu te merita? sterge-ti lacrimile si mergi mai departe, nu te opri in mijlocul drumului! daca ti-ai pierdut prietenii fa-ti alte cunostinte pt ca iti va fi mai usor sa pasesti in viitor. se spune ca timpul sterge orice rana si sincer iti spun ca asa este... acum esti mai puternica iar data viitoare nu vei mai face aceleasi greseli. ai grija de tine si nu-ti mai construi viata in jurul unui baiat.

Postat pe 12 Aprilie 2009 13:18
Multumesc pentru sfaturi...
Din pacate n-am scapat de amintirea lui inca...V-am povestit ca l-am revazut dupa 5 luni..acum cu vacanta de pasti si ultima saptamana ne-am tot intalnit, fiind fosti colegi de liceu si m-a bulversat total. Eram cat de cat ok, sau cel putin incepeam sa ma simt sigura pe mine, sa am incredere in mine iar, sa ma simt atragatoare. Acum parca am luat-o de la capat...m-a chemat intr-o zi la el, m-am dus de cretina ce sunt fiind f sigura pe mine ca pot face fata...normal ca vroia doar sex...apoi ne-am mai vazut peste o saptamana si de atunci sunt in starea asta...el era f ok, se vedea pe el ca nici macar nu se mai agita putin in preajma mea, ca nu mai are nici o emotie vizavi de mine...Asta ma termina, acum ma simt iar batjocorita si frustrata ca am fost asa de slaba. Si cel mai nasol e ca ma simt parca...amortita. Mai mult sunt nervoasa pe mine ca nu l-am refuzat si n-am fost tare in fata lui. Si daca in astea 5 luni, dupa ce mi-am revenit cat de cat am facut de toate si eram deschisa la chestii noi, sa fac niste schimbari in bine ca sa-i arat ce a pierdut, acum ma simt asa de pierduta, nu mai am nici o vointa pt ca mi-am pierdut orice speranta ca o sa-i para rau...Dupa ce l-am vazut asa de ok si ca deja e o amintire ce a fost, mi-am pierdut pofta de viata Intr-un fel nu vreau sa-l uit pt ca ma determina sa devin mai buna, chiar daca doar pt a ma razbuna oarecum. Nici macar nu mai plang, incep sa uit si eu da odata cu asta v-am zis, nu mai am nici o vointa, pt ca nu mai am pt cine...Stiu ca ar trebui sa ma gandesc ca fac toate pt mine, dar acum cu revederile astea mi-am pierdut total speranta...Chiar nu stiu ce sa mai fac, ma termina situatia asta.
lala12
Postat pe 5 Mai 2009 16:53
Hi!
Cassey
Postat pe 14 Mai 2009 21:40
De la: Cassey, la data 2009-05-14 21:40:22Hi!


mai fata , depasesti toate limitele bunului simt , nu e topic fara reclama ta te dam pe mana fiscului ca sigur nu ai firma de ghicitoreala inregistrata
Peony
Postat pe 14 Mai 2009 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trash The Dress- poezia asezata in rama 2 De la: Dor_a 18 Octombrie 2009 08:30
Despartire cu motive inventate 15 De la: NeverSayNever 10 Iunie 2013 10:02
Nu stiu... 37 De la: kudika_942942 13 Ianuarie 2014 19:07
buna 20 De la: eu_ovidiu 6 Martie 2011 16:22
Cum sa-l uit? 9 De la: kudika_25161 31 Ianuarie 2013 17:01