Setari Cookie-uri

O dilema in iubire...

Am o dilema cu iubita mea.De aproape cinci luni a plecat de langa mine din garsoniera pe care am inchiriat-o impreuna.Suntem iubiti de 3 ani.anul asta urma sa ne casatorim.Am aflat ca sta la o familie cu 3 copii si are grija de ei.Mai castiga un ban in plus.acum o luna a avut o perioada in care trecea pe la mine,imi facea mancare imi calca rufe,ba chiar am facut si dragoste.Tin legatura cu ea prin mesaje mai mult.Adica eu le trimit mult mai multe.Ea este foarte indiferenta in ultimul timp.Am rugat-o sa se intoarca acasa.Nu stie deocamdata ce raspuns sa-mi dea.Imi spune ca e confuza ca nu stie ce mai vrea de la viata.Am intrebat-o daca vrea sa mai fim o familie si a spus ca nu stie,desi pana acum asta isi dorea.Urma sa ne casatorim anul asta.Nu-i inteleg rationamentul,in loc sa ai propria familie si o stabilitate,iti place sa ai grija de alti copii prin straini.Are 32 de ani ea.E timpul pentru o familie,asa gandesc,iar tot prin ce am trecut impreuna in astia 3 ani ne indreptatesc sa fim o familie.I-am spus sa aleaga intre a ramane definitiv acolo si sa se intoarca acasa.a spus asa intr-o doara sa fac ce vreau,dar stiu ca sunt vorbe aruncate aiurea.Stiu ce este in sufletul ei si de aceea lupt pentru ea de cand a plecat de langa mine.Nu vrea cu certitudine sa renunte la mine.Simt asta pentru ca o cunosc.I-am mai spus ca daca hotaraste sa ramana acolo voi pleca afara sa uit de tot calvarul singuratatii prin care trec acum.Sunt un tip loial celei de langa mine si nu vreau pe altcineva in viata mea deocamdata.Pentru mine ea inseamna totul.Spuneti-mi si mie cum sa o fac sa se intoarca si felul in care gandeste acum....
wizz
Postat pe 23 Iunie 2010 16:49
destul de urata povestea ta!
eu cred ca totusi s-ar puta sa existe varianta in care ea are un motiv intemeiat sa plece insa nu-l spune, din diferite motive. ar fi bine sa purtati o discutie cat se poate de serioasa si matura in care sa decideti clar care, unde mergeeti. pt ca in felul asta sa o tot lungiti asa, nu e o varianta. ea zice ca nu stie ce vrea, tu suferi si tot asa........asta nu e viata.
asa ca, pune mana pe tel si aveti discutia.
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 20:12
Wizz, fara suparare, dar "nu stiu ce vreau" si "fa ce vrei" inseamna "nu te vreau pe tine". Ceea ce crezi tu, e una... si ar fi putut fi adevarat, daca primeai un raspuns de genul "iubitule, mai strang un ban pentru noi, pentru nunta noastra, nu-ti face griji". Dar tacere si "nu stiu" inseamna NU.

Sigur ca poti avea o discutie serioasa cu ea, nu prin telefon ci fatza in fatza si nu cu "bla bla bla, sufar de dor, hai te rog acasa." Problema e foarte serioasa asa ca ar trebui s-o tratezi la fel de serios. Si ea la fel. DA sau NU? O femeie care nu stie ce vrea in anul in care trebuia sa se marite, poate pleca si in fata altarului de langa tine.
Hmm, esti sigur ca doar de cei trei copii are grija acolo?
rashela
Postat pe 27 Iunie 2010 20:21
Gand la gand , Rashela!!......sigur are grija doar de trei copii?
imw25
Postat pe 30 Iunie 2010 08:34
ca sa nu fiu si eu la fel de realista ca rashela iti expun o alta posibilitate: avand grija de alti copii, de alta casa, vazand ce inseamna viata de familie, vazand poate chiar si ce ii lipseste ei sa fie fericita si'a schimbat atitudinea si nu neaparat a renuntat la ideea casatoriei, poate ii este greu sa mai fie la fel de hotarata fiind departe de tine. viata printre straini e foarte grea,mai ales cand esti sluga la altul, dar sigur asta ar fi trebuit sa va apropie mai mult .... si cel mai bine ar fi sa discutati personal
Shhh
Postat pe 30 Iunie 2010 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot sa recapat increderea iubitului meu? 29 De la: kudika_14388 11 Septembrie 2012 11:43
Parasita de Craciun... 7 De la: Sirius 8 Ianuarie 2009 08:43
m-a parasit iubita 39 De la: kudika404106 30 Martie 2014 14:40
Ce ar trebui sa fac? 10 De la: mishellle 21 Iulie 2010 23:58
Cu dedicatie 19 De la: little_princess 26 Decembrie 2008 18:31