Setari Cookie-uri

O problema...

Nu am prieteni in care pot avea incredere, asa ca prefer sa-mi descarc oful unor straini, poate voi ma puteti ajuta in luarea unei decizii ferme.

In 2007, pe la sfarsit, eram in clasa a 12-a si eram in vacanta. Obisnuiam sa ma duc la tatal meu la firma, sa lucrez cateva ore. Acolo, am intalnit un barbat la vreo 31 ani pe atunci cu care m-am inteles foarte bine. Vorbeam, discutam in luna si stele, etc. El lucra la firma tatalui meu si era prieten foarte bun cu actualul meu sot, care tot acolo lucra. Stiam ca Adi iubea o fata tot din firma aceea si mai stiam ca si eu ma indragostisem de el, intre timp. Prin nov. am plecat la un curs in Pitesti cu autocarul, iar la intoarcere a venit Adi dupa mine, trimis de tatal meu. Si atunci a venit primul sarut...amandoi costienti de risc, ca eu sunt fata sefului, ca el este indragostit de altcineva. Eu, copil mic si prost, am crezut ca-l pot face sa ma iubeasca doar pe mine si am incercat aproape jumatate de an. In tot acest timp, au fost nopti pline de dragoste. El a fost primul barbat din viata mea, a stiut sa simta afectiune pentru mine insa nu ma iubea.

Dupa acel timp, am hotarat ca e momentul sa hotarasc ce fac mai departe, deoarece sufeream si eu, si el. Si am decis sa incerc sa-l fac un pic gelos, poate asa isi va da seama daca ma iubeste sau nu. Si ghiciti cu cine...cu Bogdan, prietenul lui cel mai bun. Si am reusit...insa prea tarziu, lucrurile luasera o cu totul alta intorsatura care m-a adus pe 4 decembrie in fata starii civile. Si nu, nu pentru ca as fi ramas gravida. In fine, cand si-a dat seama ca e gelos, Adi mi-a spus ca ma iubeste...si lucrul acesta i l-am spus si eu...timpul trecut...si acum, azi...casnicia mea nu este asa cum am sperat...am crezut ca ne vom iubi, ne vom intelege si vom fi fericiti. Insa nu e asa, ne certam pe nimicuri, e foarte gelos, fara motiv (nu l-am inselat), ne vorbim urat etc. si m-am cam saturat. Stiu ca Adi inca ma iubeste si si eu l-am iubit si-l iubesc, dar il iubesc si pe Bogdan insa m-am cam saturat de mofturile lui.

Ce pot face?
CrystalDream
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:10
nimeni si nimic? probabil ca nu e asa interesanta problema mea.
CrystalDream
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:23
Pai ce sfaturi sa-ti mai dea aici cineva? Ce-si face omul cu mana lui, nici d r a c u nu desface
Ti-ai incurcat viata singura...
Cine te-a invatat ca trebuie sa testezi barbatii in asemenea hal?
Cine te-a pus sa te casatoresti cu un barbat pe care, dupa parerea mea nu l-ai cunoscut destul de bine...altfel vedeai ca e mofturos,gelos si te plictiseste etc...Si ca probabil nu-l iubesti destul...
Cine te-a impins la o casnicie bazata pe speranta ca totul se va indrepta spre bine?
Inclusiv ca te-ai bagat pe Ady care avea o relatie...nici nu merita de comentat...
Si toate astea cu angajatii tatalui tau
Ce sa faci? Sa te maturizezi, sa inveti sa sti ce vrei si pe cine vrei....s.a.m.d. si sa nu te mai joci cu alti oameni si sa le complici viata inutil...si don't f u c k in factory pe viitor

Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:17
sa renunti la amandoi... zic eu... barbati sunt destui.. si fiecare are felul lui de a iubii o femeie ...
Lady_Boo
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:41
esti tanara ink.... traieste'ti viata
Lady_Boo
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:42
si pun pariu ca esti si frumoasa
Lady_Boo
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:43
si ar mai fi ceva... nu mai cauta sa te confesezi strainilor... nu sti ce se poate intampla... si nu lua in considerare sfaturile "altora" .. Gandeste cu inima nu cu mintea.
Lady_Boo
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:46
Problema e ca Adi nu avea nicio relatie cu fata aceea...pur si simplu o iubea...iar eu ma saturasem sa astept atata timp ca el sa realizeze ca nu au nicio sansa (ea nu vroia)

Cum decurg lucrurile acum? Certuri din nimic cu sotul meu...in rest totul e ok. Iar cu Adi...tot spune ca e trist si ca regreta ca nu a deschis ochii mai devreme.

Jacket, nu e vorba de maturizare si nici de angajatii tatalui meu...problema mea e ca nu stiu ce sa fac astfel incat totul sa fie bine...ce alegere sa fac, sa renunt la Adi sau la Bogdan...stiu ca unul dintre ei va suferi insa nu stiu care ar fi mai puternic sa accepte. Bogdan ma iubeste, stiu asta, insa gelozia lui ma sufoca pur si simplu, din orice face din tantar armasar. Si chiar nu are motive...Nimeni, absolut nimeni nu stie de mine si Adi, totul a fost tinut secret. Si nici nu-mi poate reprosa ca nu sunt afectuoasa cu el sau ca nu am grija de el. Insa cu Adi e altceva...e doar iubire, fara gelozie, posesivitate, cu intelegere din plic, etc.

E cam greu si de aceea va cer un sfat pentru ca stiu ca minciuna are picioare scurte.

Mai astept sfaturi...
CrystalDream
Postat pe 15 Aprilie 2009 17:12
o nelamurire am totusi....si scuza-mi indrazneala....cum ai ajuns totusi in fata altarului cu actualul sot????
__XXX__
Postat pe 20 Aprilie 2009 19:45
trebuie sa te decizi, sa renunti la unu din ei ca sa fii fericita, poate la fostul sau poate la sot , ca il iubesti pe primul si te gandesti prea mult la el, si de asta va certati din nimicuri stiu eu ce spun...

Postat pe 20 Aprilie 2009 19:49
SUNT SIGUR !!! ....IN ROCHIE " ALBA " de MIREASA !!
013927
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:04
SUNT SIGUR !!! ....IN ROCHIE " ALBA " de MIREASA !!
013927
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:04
intotdeauna exista o a treia varianta, mai cauta
baiat_anonim
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:54
pai eu zic ca trebuie sa te hotarasti
ideea e ca : bogdan... sa zicem ca intr-un fel are "dreptul" sa fie gelos.se presupune ca esti a lui, ai jurat in fata lui dumnezeu lucrul acesta.in schimb, asta nu scuza faptul ca exagereaza.
adi...sincer eu cred ca si el ar incepe sa "gelozeasca" un pic cu timpul.
pe bogdan nu cred ca il cunosti indeajuns,pana la urma ai ajuns impreuna cu el pentru ca ai vrut sa-l faci gelos pe celalalt...mare prostie..vezi cum se intoarce "roata"?ai vrut sa il faci pe unul sa devina gelos...acum gusti din ceea ce ar trebui sa simta el datorita actiunilor tale.'
sincer, eu cred ca ar trebui sa discuti cu bogdan(sotul tau) , sa incercati sa ajungeti la o intelegere, la un numitor comun, sa-l faci sa priceapa ca gelozia lui exagerata te "afecteaza".eu zic sa nu dai vrabia din mana pentru cioara de pe gard.pana la urma v-ati jurat "credinta" unul altuia si probabil ca il iubesti.
nu te mai preocupa de prostia legata de cel care va putea sa "inghita" mai bine despartirea.pana la urma singurul care va suferi va fi bogdan...adi nu te-a "avut" niciodata cu acte in regula(si oricum spui ca nu ti-ai inselat sotul..deci probabil "aventura" voastra s-a incheiat cu ceva timp in urma)...deci adi nu are ce sa piarda..pentru ca nu ai fost a lui....gandeste-te ca ai ajuns in situatia asta din prostia ta si nu face sa sufere 2 oameni aiurea.hotaraste-te si fa cum crezi tu ca e mai bine
MissMe2
Postat pe 21 Aprilie 2009 14:30
tu esti sigura ca el te iubeste ? daca da de ce nu divortezi nu esti prima si nici ultima in schimb fericirea ta conteaze
ingerasi28
Postat pe 21 Aprilie 2009 16:20
As paria ca esti doar "fructul oprit" pentru Adi. Daca vei divorta... cu siguranta nu va ramane cu tine. Spuneai ca Bogdan era cel mai bun prieten al lui. Banuiesc ca mai este. Unde crezi ca va da fuga Bogdan sa se planga daca nu la cel mai bun prieten al lui?

Nu-ti pot da sfaturi CE sa faci... Eu as pune capat la tot DOAR in conditiile in care as fi sigura ca Bogdan e o cauza pierduta. Adi iese din calcule pentru mine.
rashela
Postat pe 21 Aprilie 2009 16:49
De la: CrystalDream, la data 2009-04-14 15:10:10Nu am prieteni in care pot avea incredere, asa ca prefer sa-mi descarc oful unor straini, poate voi ma puteti ajuta in luarea unei decizii ferme.

In 2007, pe la sfarsit, eram in clasa a 12-a si eram in vacanta. Obisnuiam sa ma duc la tatal meu la firma, sa lucrez cateva ore. Acolo, am intalnit un barbat la vreo 31 ani pe atunci cu care m-am inteles foarte bine. Vorbeam, discutam in luna si stele, etc. El lucra la firma tatalui meu si era prieten foarte bun cu actualul meu sot, care tot acolo lucra. Stiam ca Adi iubea o fata tot din firma aceea si mai stiam ca si eu ma indragostisem de el, intre timp. Prin nov. am plecat la un curs in Pitesti cu autocarul, iar la intoarcere a venit Adi dupa mine, trimis de tatal meu. Si atunci a venit primul sarut...amandoi costienti de risc, ca eu sunt fata sefului, ca el este indragostit de altcineva. Eu, copil mic si prost, am crezut ca-l pot face sa ma iubeasca doar pe mine si am incercat aproape jumatate de an. In tot acest timp, au fost nopti pline de dragoste. El a fost primul barbat din viata mea, a stiut sa simta afectiune pentru mine insa nu ma iubea.

Dupa acel timp, am hotarat ca e momentul sa hotarasc ce fac mai departe, deoarece sufeream si eu, si el. Si am decis sa incerc sa-l fac un pic gelos, poate asa isi va da seama daca ma iubeste sau nu. Si ghiciti cu cine...cu Bogdan, prietenul lui cel mai bun. Si am reusit...insa prea tarziu, lucrurile
luasera o cu totul alta intorsatura care m-a adus pe 4 decembrie in fata starii civile. Si nu, nu pentru ca as fi ramas gravida. In fine, cand si-a dat seama ca e gelos, Adi mi-a spus ca ma iubeste...si lucrul acesta i l-am spus si eu...timpul trecut...si acum, azi...casnicia mea nu este asa cum am sperat...am crezut ca ne vom iubi, ne vom intelege si vom fi fericiti. Insa nu e asa, ne certam pe nimicuri, e foarte gelos, fara motiv (nu l-am inselat), ne vorbim urat etc. si m-am cam saturat. Stiu ca Adi inca ma iubeste si si eu l-am iubit si-l iubesc, dar il iubesc si pe Bogdan insa m-am cam saturat de mofturile lui.

Ce pot face?



El are impresia ca acuma asa vei proceda mereu de aceea este asa gelos ( nu are incredere in tine)
daca iai facut asta o data ce nu o mai poti face ? asta este argumentul lui si de aceea este asa , iar daca te-ai saturat de el de ce nu esti sigura de ce vrei sa faci ? daca aveati un copil impreuna sau nu aveai unde sa te duci da inteleg dar asa ? iar pe bogdan eu zic sa nu te bazezi ca va ramane cu tine daca divortezi de Adi . succes in a lua decizia corecta
kudibruneta
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:00
iesti sau ai fost buna poama,singurica teai stricat totul,acuma cum teai asternut asa te culci,insa se poate si de rezolvat ar nu asa cum ai inceput,succes!!!!!!!sus in deal e o casa ear acolo e mindra mea"""""
nikhifor78
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:07
Gelozia e f periculoasa si pot spune ca nu duce la nimic bun. As vrea sa te intreb , daca Adi si-a dat seama ca te iubeste (si tu pe el ) de ce te-ai maritat Singura ti-ai complicat viata .Acum ,nimic nu este imposibil .Sa-ti lasi sotul ptr Adi ?
Eu zic sa privesti problema ta cu sotul tau ca si cum Adi n-ar exista.Daca tu crezi ca nu mai poti trai cu sotul ptr ca devenit imposibila situatia dintre voi ,atunci lasa-l.
Nu-ti parasi sotul ptr ca ai pe altul ...( la care sa te gandesti sau cu cine sa-l inlocuiesti).
Viata trebuie traita in liniste ,iar daca de pe acum iti vobeste urat ...mai bine singura ...
Vorbim mai mult daca vrei...
ionia
Postat pe 21 Aprilie 2009 18:53
pfff ......tare trist o situatie tare fucked'up
nici nu mai conteaza ce si cum ai facut de ai ajuns aici, si cred ca degeaba ceri sfaturi aici experientele altora nu pot fi un raspuns pt tine.........io zic sa stai bine si sa te gandesti ce vrei ......si ce vrei de la viata in continuare

mult succes.....mai exista si o a-2-a, a-3-a sansa dar gandeste-te bine ce faci
Adi_Zu_
Postat pe 21 Aprilie 2009 19:04
Eu zic sa ai grija ce vorbesti cu Adi...


k daca ii spui de nemultumirile tale din casnicie... e cam .. RISCANT, fata mea...

Adi + Bogdan = PRIETENI!!!!!!!!!

poate tu ai incredere in Adi... dar.. eu, in locul tau, n-as baga mana in foc la infinit...
Gianna_on_Kudika
Postat pe 21 Aprilie 2009 19:18
Oho, va multumesc frumos pentru opiniile voastre. Se pare ca nu am clarificat situatia cum trebuie. Cu Bogdan am avut o relatie pe ascuns, dar cand a inceput relatia cu Adi, s-a terminat totul. Mai bine spus, am fost constienta ca in timp ce eram cu Adi, el iubea o alta femeie la care nu avea acces. Am zis ca daca sunt alaturi de el si ii arat calitatile mele, poate poate o va uita. Cand am inceput relatia cu Bogdan, eu cu Adi am terminat. Cu toate ca sufeream oarecum, m-am atasat de Bogdan si totul a fost ok pana a inceput cu gelozia. Si nu avea pe cine, el nu stia de mine si Adi, nu stia absolut nimeni si nici nu au fost banuieli. Am incercat sa vorbesc cu Bogdan de gelozia lui exagerata...ce vorbesti cu ala...ce te duci sa bei cafea cu aia...ce razi cu ala...ce susta ai tu cu ala de se uita la tine...chestii care nu tineau de mine...a continuat gelozia si cu prietena mea cea mai buna...ba ca petrec prea mult timp cu ea (2 ore), ba ca ma duc la ea sa-l barfesc pe el, ba ca ea imi baga prostii in cap si din cauza ei ne certam...si multe multe altele...Nu am cu cine sa vorbesc, el zice ca nu e gelos, sau ca e pentru ca ma iubeste prea mult. I-am fost fidela in tot acest timp, cu Adi nu am vorbit decat la telefon, sau daca ne-am intalnit, nu am mers mai departe de o imbratisare.

Cum am ajuns la starea civila? Pur si simplu am crezut, ca deobicei, ca daca fac pasul acesta ii dovedesc ca tin la el si va inceta cu gelozia. Nu am facut decat cununia civila, nunta religioasa e programata anul acesta, la sfarsit.

PS: Adi si Bogdan sunt prieteni insa nu vorbesc de mine.

Stiu ca am fost o fraiera, insa nu stiu cum sa repar greselile si cum sa scap de frica asta sa nu fac o greseala. Ma tot gandesc ca daca mai astept un pic, poate va scapa de gelozia asta.
CrystalDream
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:21
pfff ce va place sa va complicati viata nts nts
priest
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:26
De la: CrystalDream, la data 2009-04-22 13:21:12Oho, va multumesc frumos pentru opiniile voastre. Se pare ca nu am clarificat situatia cum trebuie. Cu Bogdan am avut o relatie pe ascuns, dar cand a inceput relatia cu Adi, s-a terminat totul. Mai bine spus, am fost constienta ca in timp ce eram cu Adi, el iubea o alta femeie la care nu avea acces. Am zis ca daca sunt alaturi de el si ii arat calitatile mele, poate poate o va uita. Cand am inceput relatia cu Bogdan, eu cu Adi am terminat. Cu toate ca sufeream oarecum, m-am atasat de Bogdan si totul a fost ok pana a inceput cu gelozia. Si nu avea pe cine, el nu stia de mine si Adi, nu stia absolut nimeni si nici nu au fost banuieli. Am incercat sa vorbesc cu Bogdan de gelozia lui exagerata...ce vorbesti cu ala...ce te duci sa bei cafea cu aia...ce razi cu ala...ce susta ai tu cu ala de se uita la tine...chestii care nu tineau de mine...a continuat gelozia si cu prietena mea cea mai buna...ba ca petrec prea mult timp cu ea (2 ore), ba ca ma duc la ea sa-l barfesc pe el, ba ca ea imi baga prostii in cap si din cauza ei ne certam...si multe multe altele...Nu am cu cine sa vorbesc, el zice ca nu e gelos, sau ca e pentru ca ma iubeste prea mult. I-am fost fidela in tot acest timp, cu Adi nu am vorbit decat la telefon, sau daca ne-am intalnit, nu am mers mai departe de o imbratisare.

Cum am ajuns la starea civila? Pur si simplu am crezut, ca deobicei, ca daca fac pasul acesta ii dovedesc ca tin la el si va inceta cu gelozia. Nu am facut decat cununia civila, nunta religioasa e programata anul acesta, la sfarsit.

PS: Adi si Bogdan sunt prieteni insa nu vorbesc de mine.

Stiu ca am fost o fraiera, insa nu stiu cum sa repar greselile si cum sa scap de frica asta sa nu fac o greseala. Ma tot gandesc ca daca mai astept un pic, poate va scapa de gelozia asta.


Buna,

Crede-ma ca nu va scapa de aceasta gelozie sau mai bine sa-i spunem prostie




kudibruneta
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:31
Buna!
1.parerea mea este ca nu ar trebui sa ai atata incredere in faptul ca sotul tau nu stie de aventura ta (daca se poate numi asa).....numai asa imi explic gelozia lui neinteleasa de tine...altfel chiar nu inteleg....caci spui ca motiv nu ii dai...
2.asa cum e...e sotul tau...si spui ca il iubesti...si ca pana la urma o sa ia o familie cu el....As zice sa te mai uiti inca o data la tine...si la viata ta...si la ce vrei tu de la viata.....Daca el e barbatul alaturi de care tu iti doresti familie....atunci numai in puterea ta sta sa il faci pe deplin al tau si sa ii modelezi gelozia!!!Tu ca femeie trebuie sa stii sa il modelezi putin....Asta daca il iubesti si daca il vrei cu adevarat....
cat despre ceea ce a fost....dupa cum bine am zis..”a fost”(la timpul trecut)....asa ca nu trebuie sa cautam vinovati si explicatii pt ce a fost...ci trebuie sa vedem care e problema...si sa incercam sa o rezolvam...cum putem noi mai bine...fara a mai face insa greselile din trecut!!! ....Uite...demonstreaza-i sotului tau...k nu are motiv sa fie gelos...si castiga-i increderea...insa fara a o cere...ca si respectul..(stii chestia ca respectul se castiga...nu se cere....)...si ai sa vezi ca o sa fie bine!!!
Te pup si sa ai grija de tine...
__XXX__
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:24
deh...fata lu' tata....cap are ,minte ce-i mai trebuie??? fato,trezeste-te,ai doar 20 ani....alte scopuri nu ai in viata decat sa te mariti la varsta asta si sa fii fata lu' tata???
silviu_m74
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:43
stiu ca nu e usor...mai bn i`ai spune ce simti..
kudika050245
Postat pe 13 Iulie 2009 17:33
Sincer sa fiu, tu gandeste-te la ceea ce face Adi, si adica : in momentu in care si-a dat seama ca nu poate avea femeia aia de care era indragostit, umbla ca o ghiulea dupa ea. In momentul in care la tine nu mai poate ajunge, s-a transformat in satelit. Parerea mea e ca el gandeste cu orgoliul,pentru ca mereu vrea sa obtina ceva ce nu are la indemana, pentru care trebuie sa lupte,si exact atunci cand te-ai maritat, HOPA! s-a trezit omu´ca iubeste si ca nu mai poate fara tine ...Ete fleosc.. In schimb tu,actionezi pe baza increderii in tine, ca ai vrut sa-l faci pe el sa se uite la tine, sa-i arati ca esti mai buna ca cealalta, si te-ai combinat sa zic asa, cu prietenul lui cel mai bun. Te-ai casatorit, bravo, felicitari. Acum cred ca e momentu sa-ti dai seama ca trebuie sa lupti pentru casnicia ta, sa te gandesti la SOTUL TAU, la cum ar putea sa mearga, nu la capricii cum e Adi. Daca tot ai facut pasul de-a te marita, demonstreaza si maturitatea pe care spui ca o ai incercand sa-i castigi increderea si respectul lui Bogdan. Asuma-ti responsabilitatea si consecintele faptelor TALE. Bafta
adinutsa2
Postat pe 13 Octombrie 2009 01:11
Ia fa tu o pauza, vezi ce iti doresti tu cu adevarat de la tine, ce iti doresti de la viata, ce vrei si ce esti in stare sa oferi.
Aphrodite
Postat pe 13 Octombrie 2009 19:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tot dilema aia ... 8 De la: yumalai 26 Aprilie 2009 07:58
Iubesti sau faci ceea ce trebuie? 14 De la: Heavenly_angel 8 Septembrie 2009 10:37
relatiile la distanta 70 De la: denissblidariu 16 Ianuarie 2011 12:37
Singuratatea boala grea..fara chef de viata...incredere putina 70 De la: kudika_25894 7 Aprilie 2013 14:41
un sfat, va rog 8 De la: sadora 27 August 2009 11:31