Setari Cookie-uri

Zodiacul Geloziei ---Vi se potriveste?


Astrologii argumenteaza ca intre dragoste si gelozie exista o certa legatura, diferenterile de la un semn zodiacal la altul fund evidente datorita unui comportament diferit, dictat de astrele care il influenfeaza pe nativ.



Berbec

In dragoste este intransingent si foarte gelos. Se plictiseste in general repede si gelozia poate fi un ingredient necesar pentru a-i mentine treaz interesul. In anumite situatii, izbucneste violent sau se comporta ca un adolescent ofensat si capricios. Nu i se poate pretinde fidelitate.



Taur

Foarte probabil ca este cel mai posesiv semn zodiacal. Desi la prima vedere pare o persoana calma, daca i se pare ca perechea sa abuzeaza de bunatatea lui, furia ii este de temut. Este gelos din fire din cauza neincrederii lui instinctive, si ii suspecteaza pe toti ca vor sa-l "traduca".



Gemeni

In general, acest nativ fuge de persoanele care-i restrang sau conditioneaza libertatea, iar gelozia pe care o suporta il face nervos si antipatic. Uneori sufera in tacere. Pentru ca nu este un caracter foarte pasionat, geloziile sale sunt relativ rare si in nici un caz nu genereaza violente, excese sau furie.



Rac

Nu este gelos din fire dar, daca afla ca are motive, reactioneaza cu calm si orice ar intreprinde cel vinovat, cale de intoarcere nu mai exista. Este dependent emotional si se ataseaza de oameni, locuri sau obiecte. Simtul posesivitatii este foarte dezvoltat. Poate fi si extrem de suspicios.



Leu

Daca ii oferi motive reale de gelozie, devine flegmatic, recalcitrant sau te scoate din inima lui, dispretuindu-te. Este mult mai sigur ca va parasi fiinta care-i da motive de gelozie. Leul are un simt al exclusivrtatii accentuat si sufera mult daca observa ca sursele tale de bucurie pot fi gasite si in afara lui.



Feeioara

Nativul acestei zodii poate fi extrem de gelos. Declanseaza discutii si crize emotionale, alteori se inchide in sine si isi deplange soarta. Este nesigur si com-plexat in interiorul sau si din acest motiv banuieste ca altcineva te poate cuceri prin spontaneitate, farmec sau umor.



Balanta

Nativii zodiei nu sunt nici susceptibili, nici suparaciosi. Prin natura lor, nativii inclina spre compromisuri, spre o abordare rationala a lucrurilor. Daca le oferi motive de gelozie, rar izbucnesc violent. Ei cer explicatii si, daca sunt coerente, se calmeaza.



Scorpion

De obicei, scorpionul nu umbla cu jumatati de masura si nu este capabil sa isi tina in frau impulsurile emotionale. El poate face viata partenerului un calvar. De obicei este gelos in orice, in viata intima, in dragoste, in afaceri sau in prietenie. Gelozia sa este devastatoare.



Sagetator

Rareori arata ca sufera din gelozie. Nu este suspicios si nu are mania persecute, astfel incat manifestarile lui de gelozie nu apar decat in urma unor dovezi clare. Este un fin psiholog si ajunge foarte rar in aceasta situatie. De altfel, in afara unor vorbe dure sau replici acide, va veti lovi doar de dispretul sau pentru ca ati vrut sa-l faceti gelos.



Capricorn

Nativul Capricorn nu iarta lipsa de loialitate si este fara mila cu cel ce-l inseala. Prin temperamentul sau, femeia-Capricorn este geloasa, dar daca se dovedeste ca gelozia este fara motiv stie sa recunoasca asta. Barbatul Capricorn devine depresiv si artagos si iti trebuie multa tandrete pentru a-i convinge de contrariu.



Varsator

Are pretentia de a fi in primul rand tovaras devotat de viata, de aceea intelege mai usor nevoia de libertate. Daca devine brusc gelos, el nu va spune nimic perechii sale, dar va cadea in depresia cea mai sumbra. Poate manifesta gelozie nu numai in dragoste, ci si in prietenie.



Pesti

Latura lor emotionala le poate aduce Pestilor multe necazuri in cuplu. Idealist si imaginativ, nativul Pesti poate deveni victima sigura a geloziei pe care si-o imagineaza. El creeaza scenarii abracadabrante si se complace in suferinta pe care singur si-o provoaca. Poate fi dual, cand intelegator si spasit, cand sumbru si arogant.

Amora
Postat pe 24 Aprilie 2009 17:08
Hello! Eu sunt taur sunt calma si nu daca abuzeaza de bunatatea mea ma enervez ..ci daca ma insala profita de absenta mea..atunci chiar o nenorocesc pe cea care se da la iubitul meu iar daca el face ceva ce nu-mi place prima data tac si zic ca nush nik a doua oara sau a treia incep sa tip pana raman fara glas
nebuna94
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:47
habar n'am
Diavolyta_
Postat pe 13 Mai 2009 16:50
mie da mi se potriveste oleaca asa
ralu_zar
Postat pe 13 Mai 2009 16:53
dap eu sunt sagetator si mi se potriveste ca o manusa
guest
Postat pe 15 Mai 2009 10:13
Nu prea
OneLastBreath
Postat pe 15 Mai 2009 12:14
da,e potrivit cam la toate. cel putin la taur da:P
sakura_7777777
Postat pe 2 Aprilie 2010 23:53
da...
blaa
Postat pe 3 Aprilie 2010 00:05
mie mi se potriveste st capricorn,iar pr meu este peste sh intradevar sta fb la cap imaginatie isi imagineza tot felu d scenarii
kudika012227
Postat pe 3 Aprilie 2010 18:53
si mie mi se potriveste ca femeie capricorn !
kudikagirl05
Postat pe 7 Aprilie 2010 12:19

Scorpion

De obicei, scorpionul nu umbla cu jumatati de masura si nu este capabil sa isi tina in frau impulsurile emotionale. El poate face viata partenerului un calvar. De obicei este gelos in orice, in viata intima, in dragoste, in afaceri sau in prietenie. Gelozia sa este devastatoare.

Am eu fire de scorpion si defecte dar de asta , sorry, nu sufar.Gelozia inseamna sa nu fii sigur de tine, sa ai complexe de inferioritate si nu e cazul meu.

Postat pe 7 Aprilie 2010 12:26
Din cite scrie aici despre Capricorni....adica despre femeia-Capricorn asa e !!!! Sa se fereasca din calea mea daca ma insala...Jar maninca ! Am iertat de doua ori pina acum, dar n-am uitat si am grija sa-i mai amintesc din cind in cind ca a treia oara nu voi mai ierta. Sper sa nu fie nevoie sa fiu drastica in decizii ! Eu, ca femeie-Capricorn n-am inselat niciodata, asa ca nici nu vreau sa fiu inselata. Cit despre gelozie? Pina la Dumnezeu si ceva mai sus !
MariaAchim
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:27
fiind o fecioara veritabila, nu pot decat sa afirm ca ma regasesc in totalitate in aceasta descriere. De asemenea al meu iubitel nascut in zodia gemeni se incadreaza la fel de bine. Atat de contrastante viziunile noastre...shi implicit reactiile fiecaruia cand vine vorba de gelozie. Totusi fiind o relatie bazata pe sentimente profunde suntem amandoi capabili sa facem compromisuri, sa ajungem la un numitor comun.Desi uneori mi-e atat de greu sa-i trec cu vederea superficialitatea shi exuberanta sunt conshtienta ca shi el la randul lui intampina probleme cand vine vorba da firea mea tipicara shi perfectinonista. Analizand un pic problema ajung la concluzia ca in cazul nostru se aplica un soi de atractie magnetica (atractia dintre cei doi poli opusi)
Adella18
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:16
Am eu momente de gelozie, dar devastatoare... nici kiar asa, cu toate ca se spune ca scorpiile sunt ecele mai geloase din tot zodiacul. Depinde de educatie, societate, incredere in sine, cum a mai fost mentionat, si nu in ultimul de partener. Chiar si acele momente de gelozie le sufar doar daca mi s-au dat motive concrete, ca de nu, sunt alba si pufoasa
Lady_Shadow
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:00
ce beton o fii sa ai linga tine o femeie care urla
motive sunt tot timpul
femeia taur ,nasol ,am avut una,nasol nasol,nasol
ce nu imi place la acest tip de femei ,mint de ingheata apele
daca nu-i corespunzi te inseala de zici ca nu ai avut noroc pe lume
fara constiinta,lipsita de scrupule si atunci cind i se taie tupeul se razbuna
si calca pe cadavre
LOPY_71
Postat pe 27 Aprilie 2010 23:17
eu sunt varsatoare si tind sa cred ca da mi se cam potriveste..
kudika117656
Postat pe 15 Mai 2010 00:51
eu sunt sagetatoare si da mi se potriveste. nu sunt geloasa decat daca am motive clare, nu simple banuieli. si in nici un caz nu rabufnesc daca e sa apara un motiv de gelozie, pur si simplu dispretuiesc persoana care m-a facut sa fiu geloasa.
delicacy
Postat pe 16 Mai 2010 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu capricorn el gemeni????? 12 De la: january 8 Iunie 2009 19:14
eu sagetatoare el fecioara :X:X 14 De la: miss_darine 7 Martie 2011 19:28
GEMENI- RAC 6 De la: iulia_78 14 Ianuarie 2013 15:29
Eu Scorpion si el balanta!!! ce ziceti de asta? 19 De la: Andra_Debrah 12 August 2010 09:33
eu leu cu ascendent in rac el taur cu ascendent in rac 10 De la: tony_blue_ice 27 Ianuarie 2009 20:55